Nummer 96. Zondag 29 November 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad Provinciaal Nieuws. NlËÜWS"uiT KAATShIÜvI I Waalwijk, 28 Nov. 1914. Koopt oict In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. 8. Bond van Ned. Lederfabrieken. Bovengenoemde vereeniging zal Maan dag 7. December a.s. eene algemeene vergadering houden te Tilburg Belg. Vluchtelingen. De Belgische vluchtelingen, die alhier in de verschillende gebouwen zijn in gekwartierd, zullen as. Maandag ver trekken naar het vluchtelingenkamp te Baarle-Nassau. Een aantal van hen gaat echter naar Antwerpen. De vluchtelingen zijn allen zeer vol daan en uiterst dankbaar voor de ont vangst, goede behaudeling eo verzorging die ze gedurende ongeveer drie maan maanden in onze gemeente hebben ge noten. We nemen de gelegenheid te baat hiervoor een woord van warme hulde te brengen aan het comité, op -de eerste piaats aan zijn voorzitter en secretaris den heer Dr. van Gils en Mr. Bernard Timmermans met hun verdere bestuurs leden en medehelpers, niet 't minst het damescomité, dat zoo dag in dag uit al les heeft gedaan om ligging, voeding enz. voor deze vluchtelingen zoo uit stekend mogelijk te doen zijn en alles ten beste te schikkeu. Welk een werk, welk een opoffering van tijd, moeite enz. dit voor ailen ge kost heeft, behoeft niet gezegd, maar zij allen hebben dit met de grootste bereidwilligheid, de grootste ambitie deze zaak waardig gedaan, waardoor 'zij den naam van Waalwijk ook op dit gebied groote eer hebben aangedaan- Zij hebben recht op de hulde en dank van de Belgische vluchtelingen, maar niet minder op de ooze. Gemeente- begrooting. De Gemeente-begrooting die den ge meenteraad is aangeboden, geeft als eindcijfers in ontvangst en uitgaaf de som van f 186,848,49. Wij komen hierop als naar gewoonte, terug. Politiezaken. Een militair, die te veel gedronken had, wilde Donderdagmiddag nog een café binnen, dat voor hem gesloten was. Hierover niet tevreden begon hij de deur te bewerken wat den surveilleerenden agent van politie de J. aanleiding gaf, hen? te verzoeken mee te gaan naar 't politie bureau. Hiertoe was hij echter niet te bejegen en klampte zich aan een ijzeren hek vast zoodat de agent verplicht was hem krachtdadiger aan te pakken om zijn voornemen ten uitvoertebreDgen.Hoewel de man zich krachtig verzette, werd hij ten slotte opgebracht, maar eerst nadat beiden eenige klappen en schrammen hadden opgeloopen en nadat de agent met zijn sabel het steeds opdringende en partij kiezende publiek had uiteen gejaagd, na eerst aangemaand te hebben uit elkaar te gaan. Prov. Staten. In de a.s. Najaarszitting zullen o. m. ia behandeling komen ontwerp-besluit tot 't aangaan eener leening van hoogstens f 2.000.000. (f 500.000 voor verbetering en uitbrei ding van het wegennet en f 1.500.000 tot voldoening der prov. bijdrage voor het Wilhelmioa-kanaal) wijziging prov. begrootingen 1914 en 1915; ontwerp-besluit om aan de stichting R. K. Landbouwschool, gevestigd te 's Herlogenbosch toe te kennen het in 1913 reeds toegestane subsidie van f 1800, in dier voege, dat over 1914 zal genoten worden over het laatste kwartaal de som van f 450 en over 1915 bet volle bedrag. (Gevraagd was^e- om een bijdrage ineens in de kosten van den bouw der school te Boxtel, 2e. om eene bijdrage van f 1800 in de kosten van exploitatie over 1914 en 3e. eene van f 2500 voor 1915 ontwerp-besluit om van de agenda af te voeren de subsidie aanvrageu van de afd. Bergen-op-Zoom en Omstreken en Eindhoven van de Noordbr. R. K. Vereen. »Ons Handelsonderwijs4 en van de Vereen, voor Neutraal Handelson derwijs »Langstraat en Omgeving4 te Waalwijk. (Ged. Staten deelen mede, dat adres santen in gebreke bleven statuten, be grootingen, leerplannen e. d. in te zen den, wat mogelijk verband houdt met het onder de tegenwoordige omstandig heden niet toekennen van een rijkssub sidie.) St. Nicolaas. Met groot verlangen wordt door de arme kinderen der St. Antonius-parochie naar den dag van St. Nicolaas uitgezien, in de blijde hoop dat die dag hen vele verrassingen zal brengen en wij doen daar om, gelijk verleden jaar, een beroep op den gcedhartigen steun der kindervrien den. Door bijdragen, hoe klein dan ook, zult gij de arme kinderen een blijde dag schenken, een dag van echt kinderlijke vreugde. Alles zal welkom zijn Oud speelgoed, kleedlngstukken, ook zaken die voor u, meer gegoeden, als waardeloos op zolder zijn opgeborg-n. Voor de kleine armen heeft alles waarde, gelieve uw koffers en kasten eens na te zien en gij zult wel iets vin den, waarmede gij deze lieve kinder harten kunt blijde maken. Wij zijn overtuigd, dat dit schrijven in goede handen zal vallen, omdat gij bewezen hebt aan de arme vluchtelin gen dat hier goede en echt mensch- Jievende menschen wonen. Welaan dan kindervrienden steunt ons in onze voornemens en gij zult een goed werk doen en vele harten tot dank baarheid stemmen. De kinderen zijn vrienden van O L. Heer, wat gij dus voor hen doet, zal u hier en hiernamaals beloond worden. Gelieve uwe edelmoedige giften te zenden aan de Eerw. Zusters St. An tonius-parochie. DE KINDERVRIEND. VrouwenComité voor ee7ie Kerstgave aan onze militaire Grens- en Kustbewakers. Aan de v? ouwen in Nederland. De naderende Kerstdagen schenken ons de gelegenheid eene schoone, eene edele taak te volbrengen. Op voortreffelijke wijze werken Vloot en Leger krachtig mede om ons te be hoeden voor den jammer van den oorlog. Groote persoonlijke offers zijn daar voor noodig en worden dagelijke blij moedig gebracht door allen, die thans geroepen ziju ter bescherming der hoogste belangen van het Vaderland. Met warme dankbaarheid en hooge waardeering hebben wij vernomen, hoe allerwege op de Vloot en in het Leger een uitmuntende geest allen bezielt, wier hooge plichtsvervulling de krachtigste waarborg is voor Neer land's toekomst. Zij allen, wij erkennen het met fierheid, vormen thans in den vollen zin van het woord, de kern van het beste deel der zonen van Nederland. Laat ons daarom de handen eendrach tig ineen slaan en zorgen dat allen, die thans ver van huis en haard, vaak in eenzaamheid, waken dat Nederland alom geëerbiedigd wordt, gedurende de a.s. Kerstdagen eene gave ontvangen, die tot hen spreekt van waardeering en dankbaarheid der vrouwen van Neder land voor de groote offers vol toewijding gebracht op het altaar des Vaderlands. Steunt ons, steunt ons rijkelijk met Uwe gaven. Tot dit doel heeft onderstaand Comité zich gevormd om uit eventueele bijdra- dragen eeD klein blijk van waardeering te zenden aan onze grens- en kustbe wakers, indien mogelijk ook aan de fort- bezettingen. Wij vragen daarvoor aan een ieder, die iets voelt voor dit denk beeld, om een gift te willen afzonderen. Als allen, die er mede instemmen en we twijfelen er niet aan, dat de instem- ming algemeen zal zijD, ons bijvoorbeeld met één gulden zouden willen verblijden, dan zou ons doel spoedig bereikt zijn. Grootere gaven zijn natuurlijk ook hartelijk welkom. Vriendelijk verzoeken v/ij U de bij dragen te willen zenden aan de Peoning- meesteresse van het Hoofd-Comité of aan eene der Penningmeesteressen der te vormen subcommissiën in de ver schillende Provinciën, terwijl de overige leden van het Hoofd-Comité gaarne bereid zijn, ook giften in ontvangst ie nemen. Mevrouw Baronesse Sweerts de Landas Wyborch-Smith, Eere-Voorzitster, Lange Voorhout 7 Mevrouw Ort-Hartevelt, Voorzitster, Koninginnegjacht 24 Mejuffrouw Booms, Onder-Voorzitster, Nassaulaan 21. Mevrouw Von Stein Callenfels-Van Hoogstraten, Secretaresse, le van den Boschstraat 29. MejuffrouwScheltus Penningmeesteresse, Nassaulaan 2B. Mevrouw Jhr. van den Bergh van Hem- stede-Schuurbeque Boelje, Nassaulaan 13. Mevrouw Ledeboer-Driebeek Jan van Nassaustraat 16. Mevrouw Josephus Jitta-Wertheim, Laan Copes van Cattenburch 21. Jonkvrouw G. Six, Laan Copes van Cattenburch 44. s-Graveohage, November 1914. Voor de Provincie Noord-Brabant. Mevrouw Baronesse C. Van Voorst tot Voorst, 's-Hertogenbosch. Mevrouw Constant Tilman, Vuchterdijk 24, 's-Hertogenbosch. Wij herinneren er aan, dat Mevrouw A. Jansen-Huijs, alhier zich beschikbaar steP, oin giften voor dit goede doel in ontvangst te neuaeD, Red. Plaatselijk comité tot het verlecnen van hulp aan naar Nederland uitgeweken vluchtelingen te Waalwijk. Sedert de vorige opgaaf werden nog ont vangen 3 X f 1 (wek. bijdrage) f 0.38'/2. Expositie Jan van Delft. Wij willen er even de aandacht op vesti gen dat de expositie van schilderijen van den heer Jan van Delft in de vitrine van den heer C. de Cortie door de nieuwe schil derstukken is verwisseld. Wij zien er thans mooie //Dijk stukjes'', (oude en nieuwe dijk) e.m.a. Rijksdag normaa Ischool. Wij vernemen nog dat zondra doeulijk met de daarstelling van een schoolgebouw voor de rijksdagnormaalechool in onze ge meente zal worden begonnen en dat aan leerlingen van elders, die noodzakelijk alhier zullen moeten verblijven, van rijkswege geldelijke steun zal worden toegekend, evenals dit naar wij meenen bij de rijks kweekscholen voor onderwijzers 't geval is. Opslag van melk. Men verzoekt ons volgende te melden In een gisterenavond gehouden vergade ring van Melkverkoopers iu onze gemeente, is besloten den prijs der melk te verhoogen en wel de ]\2 liter te brengen van 4 op 5 cont eu de kan van 11 op 14 cent, in gaande Zondag 29 November. Dit ais e8n gevolg van de groote stijging der voeder-artikelen. De werkloosheid in Nooi d-Brabant. In eene circulaire aan de Burgemees ters iu N. Brabant deelt de Commissaris der Koningin in die Provincie mede, dat blijkens de ontvangen gegevens, betref fende den omvang der werkloosheid op 31 October j 1 ruim honderd en dertig van de honderd vier en tachtig gemeen ten dezer provincie tot dan toe gespaard bleven voor de gevolgen eener bijzondere werkloosheid. In de circulaire wordt o.a het vol gende gezegd: >Wel hébben sommige gemeentebe sturen zich verplicht gezien, eenige ar beidsgelegenheid open te stellen voor i personen, die anders werkloos zouden zijn geworden. .Zoolang echter in zoo vele gemeenten een dergelijke toestand met eenige iuspanniog en onkosten kan wor den bestendigd, bestaat er reden, om de toekomst voor deze provincie niet al te donker in te zien. In vele der vijftig overige gemeenten kan de toestand wel niet gunstig, doch evenmin slecht worden genoemd. Enkel de grootere gemeenten hebben op gevoelige wijze te lijden onder de ge volgen van den Europeeschen oorlog, doch ook daar is eenige verbetering sinds de maand Augustus merkbaar. Volgens de mij verstrekte gegevens tellen de voornaamste handels- en indus triecentra dezer prov. (gezamelijk inwo ners-tal pl, 200.000) ongeveer 6500 werk- loozen, van wie meer dan 4000 nog ge durende tweederde der week kunnen ar- arbeiden. Het heeft mijne aandacht getrokken, dat de werkloosheid in de kringen der ambachtslieden aanmerkelijk verminderd is. Vermoedelijk is dit te danken aan het feit, dat de bevolking langzamerhand herstelt van den eersten door het uit breken dei oorlogen veroorzaakten schok. Het is te hopen, dat dit herstel ge- lijdelijk voortga en de bevolking zooveel mogelijk de noodige werl zaamheden late uitvoeren. Voor zooveel het in uwe macht ligt, de ingezetenen uwer gemeente daartoe aan te sporen, durf ik rekenen op uwe welwillende medewerking in deze. Er op wijzend, dat werkverschaffing verre de voorkeur verdient boven gel- delijken steun zonder werkverschaffing herhaalt de Commissaris der Koningin wat hij schreef, bij het begin der crisis >Geldelijken steun immers hoe prijzens waardig ook in tijden van nood, werkt verslappent op deD enkeling en Ont wrichtend voor de gemeenschap, indien daartegenover niet eenige Vorm van arbeidsprestatie te staan komt, wanneer dit mogelijk is.4 De Provinciale Electrische Centrale voor Noord-Brabant. Volgens de >'s-Hert. Crt 4 is het thans zeker dat de Provinciale Electrische Centrale voor Noord-Brabant te Geer- truidenberg zal worden gebouwd. Door de Provinciale Noord-Brabantsche Elec trische Maatschappij is een groot terrein aangekocht aan de rivier de Donge, in onmiddellijke nabijheid van het station Geertruidenbergv— Raamsdonkveer. Verhoogde schoenprijzen. Waar mettertijd zeer sterke prijsver- hoogingen voor schoenwerk te verwach ten zijn, wordt in het buitenland aan de schoenwinkeliers den raad gegeven, ook het schoenwerk, dat men nog in voor raad heeft, alvast iets te verhoogen. Er wordt zoodoende een geleidelijke over gang tot den duren tijd gevormd en te vens eenige vergoeding genoten voor den in deze dagen minderen afzet. In Duitschland zijn sommige leder soorten de laatste maanden 25, 50, zelfs 1 50 pCt. gestegen en men verwacht dat binnenkort het schoenwerk naar gelang van soort minstens 2 a 3 Mark per paar zal opslaan. Een aantal Zwitsersche schoenfa brieken met C. F. Bally A. G. aan het hoofd, hebben hun clientèle bericht, ge noodzaakt te zijn, van nu af een ver- hoogiog van 10 pCt. op al hun artike len (zomer- en winter te leggen, wijl door de voortdurende uitbreiding van het oorlogstooneel op de ledermarkt een buitengewone schaarschte en enorme prijsverhoogiog is ontstaan, zoodat de fabrieken niet in staat zijn, het noodige materiaal te bekomen. V.v.d.S. Paardentuigen voor het Ned. leger. Volgens de Schuhmarkt bevat het New-Yorker handelsblad onderstaand bericht »Een Britsche order op schoenleder ontvangt de fabriek van Badge State Tanning Co. in Sheboyan, Wise., die dagelijks 18 uur werkt. Griekenland tracht in het westen 30 000 complete paarden tuigen te koopen en Nederland vraagt er 60.000.4 IndieD dit laatste waar is, moeten er toch zeker zeer bijzondere omstar.d heden bestaan, waarom onze regeeri een dergelijke order buiten de deur z geven, in plaats van het benoodigde der hier of daar te laten aankoopen het hier te lande te laten verwerken. V.v.d.S De Katholieke Illustratie. van deze week bevat de volgende PLATEN I)e sneeuw op 't oorlogsv (2), Uit het leven van Paus Benedic XV (8). De slachtoffers der mijura: op Westcapelle (4). De begrafenis slachtoffers. Van het oorlogsveld in Z. België (3). De inundatie van Nieuwpoi Het fort Berchem onder de sneeuw. I verwoest hotel te Senlis. De'overstn ming op Marken (5). Op de vlucht v« een »Duts4 (4). Fourageering te Nam De landing der Japanners te Kiautsj Generaal von Emmich met zijn s Duitschers bij Yperen (2). Uit den s bij Bergen. Bestorming van Sommeso De~ »Emden4 met zijn kapitein, H. Engelbrcgt. Een groep weesjes uit L Van de grens in Zeeuwsch-Vlaande (2). TEKST Het leven van Z.H. Paus Be dictus XV. Naar de gevangenis. Fre Iris (vervolg met plaat). Op de vla voor den »Duts4 (vervolg). Van oorlog. Aan den rand van den afgrc (vervolg). BESOI|EN. Dinsdag 1.1. vermaak zich een drietal dames P., op de spo sloot; toen nu een heer zich daar voegde en men gezamenlijk wou p beeren, hoe sterk het ijs was, b dit af en schoot het viertal het w inin de onmogelijkheid zich zeil redden. Zekere v. B. en een Belgi vluchteling kwamen spoedig te hulp verlosten hen uit de benarde posi Met den schrik en een nat pak kwan ze dus vrij. HERPT. Het herfstvoeder als knolgi en peeeoloof, in het najaar zoo'n belaug veevoeder, waarmee men het hooi voor winter ni'spaart heeft door de vinnige ko veel geleden. Dit groenvoeder was oi de huidige omstandighedeu dubbel welk nu het geven van voldoende krachtvol niet mogelijk is. De landbouwers, die hnn vee bij k weer, toch al harder moeten voederen, 1 ben m dezen tijd meer dan ooit belang een zachten voorwinter, zooals we di* laatste jaren gewend waren. WASPIK. Bij mej. de Wed. Kamp hier vond men gisterenmorgen 18 jo kippen doodgebeten, vermoedelijk door hond. Kippeuhouders mogen wel oppas willen ze van dergelijk scbadepostje schoond blijven. Door het nieuwe raadsbesluit z»l politieuur zomer en winter voortaan gt zijn en wel ieu elf are 'a avonds. R'VEER. Tot predikant der Ned. H Gemeente alhier is beroepen de Welet Heer Da. Nolke, predikant te Hattem. Kaatsheuvel, 28 Novembei Een feest, 't Doet ons goed, vooral in de oorlog met z'n rampen en weeën, eens iets te hooren van meer vreet men aard. Meer bijzonder doet ons goed, als dat vreedzame in meer re. streeks verband staat, juist met menschen, die 't zwaarst door den c log geteisterd zijn. Die zwaarst get terden zijn ongetwijfeld die duizen arme uitwijkelingen, die in ons gast Holland, vooral in ons gul Noord-I bant 'n schuilplaats zochten tegen ellende, die hen zoo na bedreigde hen tot vluchten dwong. Noord-ï bant lang zal 't hen nog heugen tot dankbaarheid stemmen, maar zonder een dag zooals Zondag 22 1 vember was voor degenen, die in o gemeente zijn ondergebracht in 't klo ter der Eerw. Paters van Berthier gewis nooit uit 't geheugen. Tot nog toe hadden de meer honderd Belgen, in 't klooster gehi vest, steeds hunne godsdienstplich moeten vervullen in de parochiekij De Echo van het Zuiden, IVaalwyksclie en Langstraatsclie Courant

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9