T weede Blad. Gemeenteraadsvergaderingen, De Oorlog. BINNENLAND. w; NUMMER 98 ZONDAG 6 DECEMBER 1914. 37e JAARGANG. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 3 Decem ber des avonds ten 6 uur. Afwezig het lid van Halder terwijl wethouder van Dal het Voorzitterschap waarneemt wegens ongesteldheid van den Voorzitter den Ed. Acht. Heer v. Huiten. Ruim half zeven opent de Voorzitter de vergadering en spreekt de hoop uit dat de ongesteldheid van den Burge meester niet van langen duur mag zijn. Hierna leest de secretaris de notulen der vorige vergadering voor welke on veranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. Aan de orde 1. Aangehouden adres van M. Velt- man houdende verzoek de inkoop van vroegere dienstjaren voor rekening van de gemeente te nemen. De Voorzitter meent dat dit stuk nu niet kan woiden behandeld. Het lid Elshout vraagt of dit stuk al behandeld is in de vergadering van B. en De Voorzitter zegt dat hij het niet weet. Het lid Elshout stelt voor het stuk van M. Veltman en het verzoekschrift van v. Krieken terug te brengen in de vergadering van B. en W. die dan met een voorstel ter vergadering kunnen komen. Goedgekeurd. 2 Vaststelling reglement gemeente lijk werkloozen-fonds. De Voorzitter verzoekt het reglement te willen voorlezen, daar hij er zelf nog niets van weet. Het lid Elshout zegt namens de Com missie dat zij een reglement heeft op gemaakt en verzoekt den secretaris dit even te willen voorlezen. Nadat de secretaris het reglement heeft voorgelezen zegt het lid Elshout dat, zooals de heeren gehoord hebben er met contributie betalen moet worden voort gegaan. 1 Cent per week en per persoon zegt spr. komt de leden van het fonds wel wat laag voor, hij zou daarom de contributie wenschen vastgesteld te zien op 5 cents. Het Ud Brok vindt 5 cents nog al hoog. Het lid van Speijk vraagt of ze ook contributie moeten betalen, indien ze werkloos zijn. Htt lid Elshout zegt van «een. Het lid v. d. Geld vraagt nog even voorlezing van enkele artikelen. Nadat hieraan is voldaan vraagt het lid Elshout wat de leden denken van het contributie betalen. Na eenige discutie wordt besloten de contributie vast te stellen op 3 cents per week en per persoon. Wethouder v. Dal vraagt of de ver dere behandeling niet kan worden uit gesteld, daar de Voorzitter er niet is. Het lid Elshout is van meening om het niet uit te stellen. Het lid v. Son zegt dat wijzigingen tot een volgende vergadering kunnen worden voorbehouden. Het lid Elshout stelt nu voor een crediet te verleenen van f 4,02 zijnde 75 o van 't saldo wat op 1 Augustus 1914 in kas aanwezig was, daar dit ge heel in overeenstemming is met een missive van den minister. Voor de eerste de beste uitkeering kan vergoeding wor den gevraagd aan het Rijk. De Voorzitter meent dat er wel een postje op de begrooting zal moeten komen. Het lid Elshout zegt dat dit komt op de begrooting voor 1915. Na een onderlinge discussie wordt met algemeene stemmen het reglement voor een gemeentelijk werkloozenfonds vastgesteld behoudens enkele wijzigingen hierin aangebracht. Voorts wordt over gegaan tot het kiezen van een commissie. Bij stemming bleek, dat hiervoor zijn gekozen de leden Elshout, Brok en v. d. Geld, terwijl als plaatsvervangend lid wordt gekozen Wethouder v. Son. Het agenda afgehandeld zijnde, vraagt de Voorzitter of iemand nog het woord verlangt. Het lid Elshout zegt dat de Hoofde lijke Omslag moet worden verhoogd en dat hiermede ook spoed moet worden gemaakt. Op voorstel van spr. dient hiervoor een commissie te worden be noemd, die een concept-verordening klaar maakt. De Voorzitter benoemt hiervoor de leden Elshout, v. d. Geld en v. Speijk. Het lid Brok stelt voor de politiever ordening te wijzigen betreffende het ge wicht van 't brood. Spr. zou de politie willen vragen hier de hand aan te houden en haar latei weten hoe zwaar het brood moet wegen. In de bakkersvergadering is besloten zegt spr. voor allen eenzelfden prijs en hetzelfde gewicht vast te stellen, zoodat er nu meer eeoheid bestaat als vroeger. Het lid Elshout zegt dat het bezwaarlijk zal zijo de politieverordening te wij zigen daar deze verordening geen ge wicht aangeeft. Het lid van Speijk deelt mede, dat C. Pulles, machinist aan de boterfabriek een perceel land in huur heeft. Door verhuizing woont hij er nu te wijd van daan, zoodat hij dit perceeltje graag kwijt zou zijn, doch hij kan dit niet ver huren zonder toestemming van den raad- Spr. brengt dit hier ter tafel omdat hij hem hierom heeft verzocht. Voorts zegt spr. dat de wed. v. Son 't wel wil over nemen. Het lid Brok meent dat dit iets is voor B. en W. De Voorzitter zegt dat dit wel zal gaan hetgeen men hem voorloopig wel kan meedeelen. Hierna gaat de raad over in eene ge sloten vergadering. DUSSEN. Berichten van Vrijdag. Van het Duitsch" Oostenrijksch-Russische gevechtsteirein. ST. PETERSBURG, 3 December. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf De gevechten in de verschillende stre ken van het gevechtsterrein bij Lowicz duren voort. Aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten, voornamelijk bestaande uit troepen, welke in November van het westelijk Duitsche front zijn overgebracht, openden gisteren in de stteek LutomierskSezerzow (d. i. in de streek westelijk en zuidelijk van Lodz. Red.) het offensief. Aan het overige gedeelte van het front op den linkeroever van den Weichsel zijn geen veranderingen van beteekenis inge treden. Aan gene zijde van de Karpathen heb ben onze troepen Bartfeld genomen, 8 officieren en 1200 soldaten gevangen ge maakt, en 6 mitrailleurs vermeesterd. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 3 December, (Reuter.) Offi cieel bericht van 11 uur 's avonds De eenige belangwekkende berichten betreffen onzen rechtervleugel en loopen over den dag van gisteren. Aan den rechteroever van de Moezel hebben wij Les Menils en Signal Dexon bezet. In de Vogezen hebben onze troe pen ten zuiden van het dorp aan den pas van Bonhomme Téte de Faux ver overd, waardoor de bergkam, die daar de grens vormt, wordt beheerscht en waar de Duitschers een waarnemingspost hadden. In Elzas is het station Burnhaupt (t. Z.O. v. Thann) bezet en nestelen wij ons op de lijn Aspach de brug tfan As- pach Burnhaupt (westelijk van Mühl- hausen). BERLIJN, 4 December. (Wolff, Offi cieel.) Mededeeling van hedenochtend uit het groote hoofdkwartier Op het Westelijk oorlogsterrein zijn aanvallen van de Franschen op onze troe pen in Vlaanderen bij herhaling afgesla gen, eveneens in de streek ten Noord westen van Altklrch (Elzas), waar de Franschen aanmerkelijke verliezen heb ben geleden. Van het Russisch-Turksche gevechts terrein. KONSTANTINOPEL, 4 December. (Wolff.) Een ambtelijke mededeeling van den generalen staf houdt in, datde Turk- sche troepen in 't gebied van de Tsjoroch (grensgebied a./d. Zwarte Zee) een groot succes hebben behaald. Bijzonderheden volgen. De toestand in Servie. LONDEN, 4 Dec. (Spec. Dienst.) Uit Petrograd wordt aan de „Times" geseind, dat de toestand in Servië zeer ernstig is. Meer dan^ een half millioen Oostenrijkers en 30.000^*Beieren staan in Servië. De Serviërs trekken onder zware verliezen terng. Verscheidene regimenten, die vroeger 75 officieren hadden, hebben er nn nog maar acht BERLIJN, 3 Dec. .(E.B.) Volgens een bericht uit Weenen aan de Vossische Zei- tnng moet Servië geneigd zijn met Oosten rijk afzonderlijk vrede te sluiten. Russische nederlaag in de Karpathen? BERLIJN, 4 Dec. (Spec. Dienst.) Uit Boedapest wordt geseind, dat een aanzien lijk deel der over de Karpathen binnenge vallen Russen omsingeld en gevangen ge nomen zijn. Het aautal gevangenen is grooter dan in welk ander tot heden in de Karpathen geleverd gevecht. Kitchener over den oorlog. LONDEN, 4 December. (Part.) Aan de Times nit New-York Kitchener beeft voor de eerste maal sinds het uitbreken van den oorlog een ictervieuw toegestaan en wel aan den correspondent van de Evening Post. De Engelsche minister van oorlog zeide, dat de DnifBchera op één pnnt gelijk hadden, nl dat het langer dan een jaar zou duren, voordal het einde van den oorlog daar was, doch dat zij het aan het verkeerde eind hadden, wanneer zij dachten, dat zij bet zonden winneD, indien zy dat werbalyk geloofden. De veldtocht in het westen-, zeide Kitchener is een mislukking meer en meer zal het een mislnkkiog worden, hoe langer het zal zijn geleden, dat bet invalsleger met zjjn inval beeft opgehouden. Na het zich in loopgraven verborgt en op grooten afstand strijdt, doet bet niet anders dan zichzelf uitputten. Iu 't bij zonder is dit waar, omdat het leger dat maan den geleden tyn grootste sterkte, kracht en aauvallend vermogen bad bereikt, ca bozig is op al die belangrijke punten te varliezen, sedert het in dien eindeloozsn keten van loopgraven ligt, welke zich als een honderden mijlen lange slang over Noord-FraDkryk uitstrekt. Het is geen gelukkige veldtocht, waaneer men bommen op steden werpt. Ea deze kostbare vertooning welke voor een eindresultaat niet medetelt en ook voor een oogenblikkelijk voordeel geen belang heeft, is geen oorlog voeren meer. Parijs moge veroverd worden, zoo besloot de veldmaarschalk, de oorlog zon voortduren. Er moge ofschoon ik Diet geloof, dat de vijand de volledige plannen voor die onder neming nog heeft nitgewerkt een ioval in Engeland gedaan worden, nog zon de oorlog worden voortgezet. Üaitschland moge de andere zyde van het Kanaal veroveren en bezet honden, zooals hot reeds Antwerpen genomen heeft, de oorlog zon voortdaren. Deze oorlog zal voortduren, totdat Dnitsch- land is overwonnen. Er iB geen andere mo gelijkheid. Ten Blotte werd de vraag gesteld, hoe lang deze ooi+og naar het oordael van den minister zou duren Niet minder dan drie jaren, was het ant woord. Generaal de Wet. De N. Rott. Ct. schrijft, De tijding van de gevangenneming van generaal de Wet heeft ons niet bizon Ier geschokt. Wij verwachtten het eiken dag. Na het bericht, dat hij mat enkele getrou wen ternauwernood was ontsnapt en sedert uit de telegrammen van de laatste weken onmiskenbaar was gebleken, dat de opstand verliep, was het lot van de Wet niet twijfel- ach'ig meer. De gedachtp, dat hij zou trach ten Duitsch Zuidweat-Afrika te bereiken, wil de er bij ons nog niet goed in. Wij hebben nog geen betrouwbare berichten gelezen dat de Wet inderdaad met de Duitschers gemeene zaak wilde maken. Misschien reikte ten slotte ook dit moet echter nog blijken zijn doel verder dan omverwerping van het ministerie Botha eD zou by, bij een welslagen van den opstand, zich ook legen de Engelsche heerschappij hebben ge keerd, zoodat hij dan met de Doitschers een gemeenschappelijken vijand had Maar de strijd ware niettemiu van tweeërlei aurd ge bleven van de Duitschers ter verdediging van hun gebied en ten aanval van het vij andelijke van de Wet ter verjaging van den Britschen overweldiger van de onafhanke lijkheid der Afrikaanders en tot herstel van de republiek. Daarom kunnen wij ons niet goed voorstellen, dat de Wet plan heeft ge had naar Duitsch Zuidwest te trekken en samen met de Duitschers tegen de Unie te vechten. Wat zal nu het lot zijn vau de Wet Wij vermoeden, dat de Unieregeering er ver legen mee zal zitten. Zij heeft de opstande lingen, die rustig huistoe gingen, straffeloos heid beloofd, maar de leiders uitgezonderd. Straffen zij echter de leiders, dan kannen zij de Wet niet ongestraft laten. Maar stel u voor, dat Smuls zal richten over de Wet En wat zou de straf moeten zijo De kogel Nauwelijks denkbaar De Boeren honden ook niet van dergelijke uitersten. Kan men zioh echter de Wet lichter in de gevangenis voor stellen Gratie voor den grooten held uit den Boerenoorlog zou moeilijk gaan zonder haar uit te strekken tot de reeds gevangen avnvoeders, die nagenoeg allen, schoon in mindere mate, zich in den grooten vryheids- oorlog hebben onderscheiden P En zon de regeering groote tegenstanders in de politiek zoo maar laten gaan Kan zij ze ook wel met voeg ongestraft laten Ze is, dunkt ons in een moeilijk parket. Maar hoe zal de Wet zelf te moede zijn Evenwel, hij is een vroom man en een man van een ijzeren karakter. Hij zal ook in de vernedering groot zijo. Van den eigenlijken opstand zullen wij na wel spoedig het laatste gehoord hebben. Beyers is nog zoek, maar als hij ook al niet gepakt wordt of, na de Wet gevangen is, zich overgeeft, zijn aanhang kan niet groot meer zijn. En dan zal het uit zijn met het avoutuur, uit edele beweegredenen begonnen, maar van den aanvang af al tot mislukking voorbestemd. De gevolgen zyn eohter nog niet te overzien. De Duitsche Rijksdag. Onder enorme belangstelling hield de Duitsche Rijksdag gisteren een zitting. De publieke tribunes waren stampvol en in den omtrek van het Rijksdagge bouw stonden de menschen in dichte drommen te kijken naar de aankomst van afgevaardigden en regeeringsperso- nen. In de zittingzaal hadden aan de bonds raadtafel plaats genomen de rijkskanse lier in veldgrauw generaalsuniform, alle staatssekretarissen en de prulsische mi nisters. Vele afgevaardigden waren verschenen in velduniform, verschillende versierd met het IJzeren Kruis. Bij de opening der zitting hield de voorzitter een rede waarin hij zei dat de eenheid van het Duitsche volk, in het vaste vertrouwen op de eindoverwinning en steunend op een sterke militaire macht en op de ekonomische krachtvan 't land alle hinderpalen zal overwinnen. En hij sprak de hoop uit dat Doitsch- land ten laatste zal zegevieren, (applaus). Daarop nam de Rijkskanselier het woord. Hij sprak kalm en vol vertrouwen op de toekomst. Hy ving zijn rede aau met de groeten van den Keizer aan den Rijksdag over te brengen. Daarna bracht hij balde aan den heldenmoed der Oostenrijksch- Hongaarsche wapenbroeders en wees hij op het feit dat Turkije zich uit eigen lijfsbe houd als derde bondgenoot bij Duitschland heeft aangesloten. Daarna hield hij een politieke beschou wing waarin hij de ontstaansgeschiedenis van den Europ9eschen oorlog schetste. De verantwoordelijkheid voor dezen groof- sten aller oorlogen is duidelijk voor ons, zei hij. De uitwendige verantwoordelijkheid dra gen zij, die in Rusland de algemeene mo bilisatie van het Russische leger doorge dreven hebben. Maar de innerlijke verant wooiding draagt de Engelsche regeering. Het Londensche kabinet had den oorlog onmogelijk kunnen maken, indien het te Petrogrado ondubbelzinnig verklaard had, dat Engeland niet wilde, dat uit het Oos tenrijkschServische konflikt een kontinen- tale oorlog zou voortvloeien. Zulke taal zou ook Frankrijk gedwougen hebben om Rusland energiek van alle oorlogszuchtige maatregelen af te houden. Dan zouden onze bemiddelingsaktles tusschen Weenen en Petrogrado gelukt zijn en zou geen oorlog zijn ontstaan. Engeland deed het niet. Engeland kende de oorlogszuchtige drijverijen van een gedeeltelijk niet verantwoordelijke, maar machtige groep rond den Tsaar Het zag hoe het wiel begon te rollen maar deed niets om het tegen te hou den. Niettegenstaande alle betuigingen van vredelievende gezindheid, gaf Londen In Petrogrado te verstaan, dat Engeland op de zijde van Frankrijk stond en daarme de ook op de zijde van Rusland. Hij zette dan Vervolgens uiteen dat Engeland aan Frankrijk al hulp had toe gezegd tegenover Duitschland, nog voor het Duitsche leger België binnengeval len was. De bewering van Engeland dat het 't zwaard getrokken heeft ter ver dediging van de neutraliteit van België is valsch. Thans, nu het in alle bijzonderheden uitgewerkte EngelschBelgische oor logsplan is onthuld, staat de politiek der engelsche staatslieden voor alle tijden voor de wereldgeschiedenis gekenschetst. De Engelsche diplomatie zelf gaf nog een proef te meer. Op haar aansporing ontrukte ons Japan het heldhaftig Kiaut- sjau en schond daarbij de Chineesche neutraliteit- Tegen deze neutraliteits- schending is Engeland niet opgetreden. Na er op gewezen te hebben dat de naijver van Engeland op de hooge vlucht die Duitschland op ekonomlsch gebied genomen heeft, en te hebben geschetst wat een moeite er de laarstc jaren ge daan is om met Engeland tot een ver gelijk te komen schilderde de Rijkskan selier den wonderbaarlijken geest, die de harten van het dult9che volk door tintelt in een nooit aanschouwde een heid. Duitschland moet, Duitschland zal overwinnaar blijven, zei hij. (stormach tige toejuichingen.) Na de rede van den rijkskanselier be willigde de Rijksdag de gevraagde vijf milliard nieuwe oorlogskredieten. Alleen de sociaaldemokraat Liebknecht stemde tegen. Na het slotwoord van den president werd het oorlogscredietontwerp aange nomen. De zitting werd daarop verdaagd tot 2 Maart 1915. Aanbesteding. DEN HAAG, 2 December. Voor het onderhoud der rijksrivierwerken der Maas, Grave-Woudrichem, Bergsche Maas, Heusdensch Kanaal en Amer ge durende 1915, 1916 en 1917 was het laagst aangeschreven door M. Vissers te Drunen, voor f 55870 per jaar en voor het onderhoud der rijksrivierwerken op de Merwede van 1915 tot en met 1917 v. Loon CDz. te Werkendam voor perceel voor f 1680. Nederlandsche Anti'O or log Raad. De anti-oorlog Raad heeft besloten, omstreeks half December in de verschll- ende deelen van ons land op denzelf den dag propaganda-vergaderingen te doen plaats hebben, waarin door spre kers van alle staatkundige en godsdien stige richtingen het anti-oorlogsprograni van den Raad zal worden uitgelegd. De Raad wil aldus op een eenvoudige en sprekende wijze zijn doel in alle deelen en alle kringen van Nederland bekend maken en de velerlei groepen van vredes- voorstanders tot algemeene samenwer king in het verband van den Anti-oor- og Raad aansporen. De samenstelling van den Anti-Oorlog Raad uit vertegenwoordigers van alle staatkundige partijen en alle maatschap pelijke klassen en groepen en uit ver tegenwoordigers van alle vredesorgani saties is op zich zelve reeds een aanwij zing van het standpunt, door den Raad ingenomenalgemeene samenwerking van alle vredesvoorstanders zonder uit sluiting van welke groep ook zal noodig zijn, wil het programma van den Raad ooit tot verwezenlijking komen. Het programma van den Raad is een waarborg niet slechts voor de mogelijk heid van de noodzakelijke algemeene samenwerking maar ook voor de moge lijkheid van practische verwezenlijking van het beoogde doel. De inhoud van dit program is als volgt De »Nederlandsche Anti-Oorlog Raad* streeft naar een zoo spoedig mogelijke beëindiging van den oorlog, door een vrede die niet de klem van nieuwe oorlogen in zich draagt. De Raad is van oordeel, dat daartoe bij het sluiten van den vrede het volgen de gewenscht is 1. Samenwerking der Staten iu plaats van tegenover elkaar staande bondge nootschappen 2. Beperking der bewapening krach tens internationale regeling 3. Zeggenschap der Volksvertegen woordigingen over het Vredesverdrag; 4. Vermijding van het gevaar, gelegen iu overgang van grondgebied of annexatie tegen den wil der bevolking 5. Nieuwe stappen tot bevordering van verplichte arbitrage en verplicht onderzoek van internationale geschillen. De Raad stelt zich voor, ia samenwer king met gelijkgezinden uit alle partijen en richtingen in alle landen, de vorming van een krachtige Internationale openbare meenlng ten gunste dezer denkbeelden te bevorderen. Op dit program kunnen alle vredes voorstanders zich vereenigen. En indieu zij dit doen, Indien zij zich niet om welke redenen ook van aausluiting bij den Anti-Oorlog Raad onthouden, dan is het zonder twijfel mogelijk, in Nederland een krachtige overweldigende massabeweging te vormen. Wanneer dan, wat reeds voorbereid wordt, ook in andere landen een overeenkomstige massabeweging ontstaat, en al deze landelijke bewegin gen tot een internationale anti-oorlogs macht vereenigd zullen zijn, dan zal het wezenlijke einddoel vaD den Anti-Oorlog Raad ten opzichte van de naaste toe komst bereikt kunnen worden, namelijk tot een vrede te komen >dle niet de kiem van nieuwe oorlogen in zich draagt.4 Zoo gezien, verdient het plan van den Anti-Oorlog Raad, cm op eenzelfden dag in alle deelen des lands groote propagandavergaderingen in te richten zoo schitterend mogelijk te slagen. Reeds au wekken wij onze lezers op, hun aan dacht op deze vergaderingen gevestigd te houden en zich voor te nemen er aan deel te nemen. Namens het Bestuur, B. de Jong van Beek en Donk, Secretaris. 1 December 1914. Het veizet der geïnterneerde militairen te Zeist. Gisteren hebben wij 't volgende bul letin gepubliceerd Door de in Zeist geïnterneerde mili tairen is hedenmorgen ernstig verzet gepleegd. Het Nederlandsche bewakings detachement was verplicht vuur te geven met het gevolg dat 6 man werd gedood en 9 man gewond. De redacteur van de Msb. seint Reeds in een vorige editie deelden we mede, dat heden in het interneerings- kamp voor Belgische militairen te Zeist ernstige ongeregeldheden plaats hadden, welke helaas meerdere slachtoffers hebben geeischt. Niettegenstaande onze militairen daarbij met den grootsten takt en de intenste lankmoedigheid, welke de grenzen van een nimmer te vergeven geweest zijnde zwakheid naderden, optraden, nam de houding van een deel der geïnterneer den een der mate vijandig karakter aan, dat hedenmorgen omstreeks halftien de bewakiogstroepen het geweer moesten schouderen en ter bescherming van ei gen lijf twee salvo's moesten afvuren, welke aan een achttal geïnterneerde Belgische soldaten noodlottig zijn ge De Edit van het Zeiden. Openbare vergadering van den raad dezer ge meen te op Vrijdag 4 December des namiddags ten 4 uur. Voorzitter Ed. Aehtb. Heer van Honsewijk. Ruifta 4 uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig de leden P. de Wilt, J. Leemans en L, v. d. Pluijm. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 1. Ingekomen Stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeu ring tot het aaDgann eener tijdelijke geldleening. Schrijven van Ged. Staten houdende eenige bemerking op de begrooting 1915. Nadat met deze bemerkingen rekening is ge houden, zal de begrooting wederom aan-Ged. Staten worden toegezonden. Schrijven van Joh. van Houtem houdendever zoek om afschrijving van 6/u van den Hoofde lijken Omslag, daar hij Dussen reeds laDg ver laten heelt. 2. Benoeming Arrameesters. Na gehouden stemming werden gekozen de heeren Aut. van Krimpen. G. d. Koppel, en C. de Bodt. 3. Benoeming van een lid voor de Commissie tot wering van Schoolverzuim, wegens periodieke aftreding van den heer J. Rietra. Na stemming wordt de heer J Rietra met algemeene stemmen herkozen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5