Provinciaal Nieuws worden. Omtrent het verloop der voorgeval len ongeregeldheden, deelde overste J. Collar, commandant der bewakingstroe pen van het interneerlngsdepót, ons de volgende bijzonderheden mede Reeds sinds jl. Zondag had het onder de geinterneerden gegist en merkte men, dat er iets gaande was. Vooral waren het genietroepen, die on tevredenheid zaaiden en deze manschap pen waren ook bij de jongste betreu renswaardige incidenten, welke men toch In 't minst van de welverzorgde Belgen had mogen verwachten, de oproerma kers en belhamels. Zoo spoedig ontdekt werd, dat er iets broeide werd den Belgen medegedeeld, dat grieven op behoorlijke wijze ter ken nis van de afdeelingscommandanten moesten worden gebracht en daar aan stonds zouden worden onderzocht. Woensdagavond kwam het verzet der militairen echter op ergerlijke wijze tot uiting De bewaklngstroepen werden door de Belgen op ongehoorde wijze gebru taliseerd. Voortdurend werd verzet ge pleegd en spoedig groepten zij bijeen, waarna dan op uitdagende wijze de >Marseillaisec werd gezongen. Opnieuw werd den mannen aangezegd, dat, zoo er grieven bij hen bestonden, zij deze ter kennis der afdeelingscommandanten konden brengen. Er werd toen geklaagd dat de ex ploitant der hulp-cantine, een particulier, te hooge prijzen rekende voor de con sumptie en men ook te weinig ruim'e had om zijn bloedverwanten te ontvan gen, waardoor het onmogelijk was elkaar eens vertrouwelijk te spreken. Het mee- rendeel der geïnterneerden was hierbij vrij kalm gebleven, doch de genietroe pen trokken eensklaps naar de hulpcan- tine, verbrijzelden hier de spiegelruiten, wierpen met bierflesschen en trapten de vaten in. De bewakingstroepen losten als waar schuwing eenlge schoten in de lucht, waarna de wandalen hun vernielingswerk staakten. Eenige belhamels werden in arrest gesteld, terwijl aan alle anderen bevolen werd, dat zij zich na half tien niet meer buiten mochten begeven Hier aan werd vrij goed gehoorzaamd om half elf was alles rustig en men meende dan ook dat het Incident geheel tot het verleden behoorde. Hedenmorgen was echter al weder verzet merkbaar. Van de 11.000 ein terneerden moeten omstreeks 900 man arbeid verrichten, doch tientallen ont braken op het appèl. Men elschte ook de invrijheidstelling van de den vorigen avond in arrest gestelden, waaraan na tuurlijk geen gevolg kon worden gege ven. v Een bende, waarin de genie-troepen weer voorop gingen, trok daarop opnieuw naar de hulp-cantine, waar het vernie lingswerk werd voortgezet en voltooid. De afdeelingscommandanten konden den toestand niet meer beheerschen en riepen de hulp in van het dag-piket, dat zich aan den hoofd-uitgang bevond. De muiters waren intusschen echter reeds tot hier gekomen en bleven in drommen opdringen naar den uitgang. De officier van het dag-piket, luitenant Malinckrodt, sommeerde de Belgen zes maal achtereen naar hun werk terug te keeren Toen zulks niet baatte, sprak hij hun achtereenvolgens in het Hol-- landsch en Fransch aan en bracht hun den ernst van het oogenbllk onder het oog. Als antwoord hierop werd uit den troep met steenen geworpen naar luitenant Ma linckrodt en de aangetreden soldaten. Nog vier maal werden de Belgen daar op gesommerd achteruit te gaan, doch het opdringen bleef aanhouden, waarop luitenant Malinckrodt om half tien te half negen waren de onregelmatigheden begonnen vuur commandeerde. Onze militairen, wier positie op dit oogenbllk waarlijk niet te benijden was, hedenavond nog waren allen zeer onder den indru^ van het gebeurde, vuurde hun eerste salvo scherpe patronen met opzet te hoog af in de hoop, dat zulks reeds indruk zou maken. Niemand der muiters was echter getroffen, waar door dezen in de meening verkeerden dat met los kruit werd gevuurd en zulks ook uitschreeuwden. Het opdringen bleef aanhouden, waar op opnieuw vuur- werd gecommandeerd met het gevolg, dat zes der voorste belhamels aanstonds doodelijk werden ge wond en drie ernstig gekwetst, terwijl 17 man nog lichte verwonderingen op liepen. Hierop deinsde de bende natuurlijk doodelijk verschrikt achteruit en was de rust spoedig teruggekeerd. Twee der zwaar gekwetsten, die men nog door een operatie hoopte in het leven te kun nen houden, werden aanstonds per am bulance- wagen naar het Sint-Elisabeths- gestlcht te Amersfoort vervoerd, waar ze echter bij aankomst bleken te zijn overleden. De andere gewonden werden later eveneens naar het gesticht vervoerd en hier ter verpleging opgenomen. De acht dooden werden in een barak binnen de kamp-afpaling neergelegd. Van een der manschappen, welke me de tot he vuur-peloton^ had behoord, vernamen wij nog het volgende Op niet te beschrijven wijze waren de offi cieren en soldaten hedenmorgen door de Belgen gehoond geworden. Luitenant Malinckrodt, die zijn Albaneesche uniform nog draagt, werd, nadat hij reeds ver scheidene malen had gesommeerd ach teruit te gaan, door de Belgen uitgejouwd en nageroepen »Vulle Mof», De solda ten werden uitgekreten voor lafbekken en Kwatta-soldaatjes. Zelfs na het eerste salvo riepen sommige nog: >Je durft toch niet schieten». In het geheel zou den 46 scherpe patronen verschoten zijn, waarvan 26 troffen. Het Utrechts Dagblad geeft een uitvoerig verhaal en deelt mede, dat de geïnterneer den zich niet wenschteu te onderwepen aan de maatregelen van orde en tucht, die bij een gezelschap van 12000 man noodig zijn, vooral dat alleen van 12—3 unr bezoek mocht worden ontvangen stond hen niet f 16849,10 —f57990,38 650.- 550.— f 716.- er aan en V-morgens ten 9 uur waren soms reeds een aantal vrouwen. Werken wenschteu zij absoluut niet, en zich onder werpen aan bevelen van Holl. milita en de den zij niet, ook hadden ze deze week nog een wachtmeester der Btlgiacbe gendarme rie afgerost. Er kwam nog bij dat in t kamp voortdurend op reusachtige schaal werd gestolen. Er vormde zich een complot van geleidelijk verzet, en dat openbaarde zich gisterenavond in 'i kort en klein slaan der cantine, 't omverloopen van Holl. mi litairen, het najouwen van officieren. De Holl. officier gelastte uiteen te gaan, dit geschiedde niet, alle aanmaningen ble ven vruchteloos, selfs werd met steeaen ge worpen. Toen werd in de lncht geschoten maar men drong steeds meer op, men be schouwde alles als bangmakery. Men jouwde en beleedigde verder en giug tot handtaste lijkheden over. Toen werd commando ge geven //schiet ze in de beenen", met het bekende resultaat. Alle verzet was opeens gebroken. Door de goedgezindeu werd het gebeurde zeer be treurd Door een door zeer velen ondertee kend stok werd de afkeuring aan den com mandant te kennen gegeven. Van de 4 ernstig gewouden zijn 3 ge storven, terwijl de vierde stervende is. Tarief van uitvoer. In 't voorloopig verslag lezen we dat dit ontwerp over 't geheel zeer slecht in de afdeelingen is ontvangen. Vele leden wenschten op grond van een ander fntrekkingvan het wetsontwerp; teneinde de onzekerheid, waarin de han del verkeert, zoolang het ontwerp aanhan gig is, spoedig op te heffen, scheen bun zelfs onverwijlde intrekking noodzakelijk. Briefverkeer met België. Naar wij vernemen zijn in België bij herhaling personen, die geopende brieven vervoerden, daardoor in moeilijkheden geraakt, ook al bevatt :n die brieven slechts mededeelingen van onschuldigen aard. Het is derhalve raadzaam, dat reizigers België zich van het vervoer van brie ven onthouden. Marechaussee. Als wij het goed voorhebben zijn op beden de marechaussees weer naar hun gewone standplaatsen teruggekeerd. Waardoor de veiligheid en de gerust heid, vooral der plattelandsbewoners ze ker aanmerkelijk zullen toenemen. Uitkeeringen aan de ge meente Hieronder val len o.tn Voor teeken- school v/h rijk f Voor teeken- school van de provincie f Pensioensbij dragen der gemeente ambtenaren voor eigen pensioen Voor weduwen en weezen Tegemoetko ming a/d onderwijzers Bijdrage v/h rijk v/d haven Bijdrage der prov. v/d haven Ontv. van verschillen den aard Opbrengst leeningen voor buiten gewone wer ken f 13800.— f 1432.— in Waalwijk, 5 Dec. 1914. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Begrooting Waalwijk /p/J- Zooals gebruikelijk geven we de voornaamste posten der begrooting voor 1915, vergeleken met dezelfde van 1914 met hier en daar eene bemerking. Voor af mogen we zeggen dat in weerwil der f 4000 gulden subsidie der gemeente aan het steuncomité en meer belang rijke verelschte uitgaven voor deze tijds omstandigheden, B. en W. er in ge slaagd zijn, de begrooting sluitend te maken zonder belasting-verhooging wat in deze tijden dubbel aangenaam zal zijn. ONTVANGSTEN. 1914 1915 f21637,815 f 4399.42 5234,55 1000.— -f f 4903,55 500.— Batig saldo Inkomsten uit bezittingen Havengelden Gasfabriek-op brengst Totaal inkom sten uit be wezen dien- Sten Hoofdelijke Omslag (Deze is dus niet verhoogd geworden). Totaal op brengst belastingen f 20426,68 f 20511.75 f586.14.f61066.50 f62423.38 —f64379.88 f 115.00 f 115.00 f 249.03 f 530.51 f 410.- f 19500.— f 19500.— f 1031.50 f 1023.54 f 33600.— 790 Totaal der inkomsten UITGAVEN. Algemeen bestuur der gem. Hieronder Kosten onderh. gem. huis enz. Kosten invorde ringen belas tingen Kosten openb. veiligheid O.m. aarwedden Volksgezondheid. O.m. Subidle veple- gingsdienstzusters O. L. V. H. Hart Dit is verlaagd in verband met de oprichting van het R.K. Groene Kruis Kosten van openb. werken o.m. Onderhoud teeken schoolgebouw enz. Kunstwegen enz. Met het oog op de tijden, dat belas ting verhooging ongewenscht is zal dit jaar aan de bestrating enz. minder worden verwerkt. Onderhoud wandel plaatsen, plant soen Wij vermoeden dat dit in verband staat met de be planting van den verlaagden dijk. Kosten van inrich tingen en bedrijf, wat de kosten zijn der exploitatie van de de gas fabriek. Kosten van 't on derwijs o.m. Kosten van tege moetkoming aan onderwijzers krachtenswet 18 Juni '13 Middelbaar onder wijs o.m. Jaarwedden tee- kenschool. Kosten van het armwezen. Subsidie van het armbestuur. Deze vermindering houdt vermoede lijk verband met de invaliditeits wet. Verzekering en pensioneering gemeente per soneel. Dit in velband met de pensioenbij dragen door de gemeente. Onvoorziene uit gaven Uitgaven welke door buitengew. ontv. mogen ge dekt worden. Hieronder begrepen f 2000 voor uit breiding gasfa briek en f 70.000 voor de verbe tering der haven. f 141403.625 f 186848.49 f 7570.665 - f 7340,605 400. 731.60— 731.60 2618 2907.665 1913 2147.665 527.57 452.57 100— 25 5895 •- 70 - 2850 4958 170 1460 500 800 42873— 44615 12276.50 17814.37 410.- 15026.80— 17284.37 1750 2435 8060 7810 3000 2500 1060— 3649.99 2774.33 1977.38 29903.61 72000 Totaal der uitgaven f 141.402.66J f 186.848.49 Aan deze begrooting is toegevoegd de begrooting en exploitatie rekening der gasfabriek, een staat van toelichting der begrootingsposten betreffende onder wijzers-personeel, een staat betreffende de gemeenteschulden. Pensioen- Bij koninklijk besluit is aan Adrianus van Riel, gewezen gemeentearbeider te Waalwijk een pensioen verleend van f75. Jubileum Rev. Mère. De feestdag van heden, waarop de Eerw, Moeder Adelheid van het St. Theresiage- sticht, den dag herdenkt, dat zij voor 25 jaren alhier als zoodanig werd gekozen, zon in gewone omstandigheden aanleiding geven tot een ware openlijke feestuiling. En daartoe zou alle reden toch bestaan. Rev. Mére toch is voor hare orde, voor het gesticht alhier, voor geheel Waalwijk een voorbeeld van waak zaamheid, werkzaamheid en opoffering. Rev. Mére heeft in die 25 jaren zich onwaar deerbare verdiensten vergaard voor hare orde, voor haar huis, maar niet 't minst voor ouze gemeente. Zy deed dit door hare groote zorg voor de opvoediug, de godsdienstige en we tenschappelijke opvoeding der vrouwelijke jeugd, de verzorging van ouden van dagen, de voorbeeldige verpleging van zieken, wat eigenlijk haar eigen werk was. Voor al deze weldaden en vooral de wijze waarop dit alles geschiedde ver boven onzen lof verhe ven, is Wvalwijk haar dank en hulde ver schuldigd, als 't hoofd van een der meest zegenrijke katholieke instellingen dezer plaats. En al zijn de tijdsomstandigheden niet geëigend voor een grootsch* openlijk feestbetoon, toch heeft Waalwijk, door de zorgen van een dames-comité op andere wijze een hulde en dankbewijs voor hare verdiensten willeu aanbieden in den orm van een prachtig harmonium, aangekocht uit de opbrengst van een collecte, waaraan alle gezindten in Waalwijk spontaan heb ben bijgedragen. Dit prachtige cadeau, geleverd door de bekende firma Giessen te Goes, stond reeds hedenmorgen in de spreekkamer en werd bij monde van Mevrouw van Loon-Gragtmans namens Waalwijk aan de geachte jubilaresse aangeboden. Zij wees in welgekozen woorden op het vele dat Waalwijk aan de Eerw. Overste op elk gebied te danken had, zoowel wat de opvoeding, der jeugd, als de verple ging van zieken en verzorging van ouden van dagen betreft. Hoewel de tijdsom standigheden het niet toelieten, wenschte de gemeente Waalwijk dit heugelijk feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan en als bewijs van hulde en erkentelijk heid bood zij dit prachtig harmonium aan, de hoop uitsprekende dat Rev. Meré eenmaal haar gouden feest hier zou mogen vieren. Men zal begrijpen dat de jubilaresse met groote ingenomenheid en dank baarheid dit mooie huldeblijk aanvaard de, èn om hel idee wat het vertolkte èn' om de groote practische waarde voor het gesticht. Het Kerkbestuur met de eerw. heeren kapelaans verschenen ter receptie en de ZEerw. heer past>or feliciteerde namens hen allen de eerw. overste, erop wijzende wat zij geweest is voor het klooster: vooral de goede moeder. De weezen, de zieken, de ouden van dagen, de eerw. zusters, zij allen zeggen 't uit t hart „we hebben zoo'n goede moeder." Daa renboven wordt aan 't katholiek onder wijs alle zorg besteed en geheel Waalwijk spreekt met zulk een lof over de Eerw. Overste. Daarom mocht ook het kerkbestuur dezen dag niet onop gemerkt laten voorbijgaan en bood haar een paar prachtige lusters voor het ta bernakel aan. De eerw. overste dankte bewogen voor al deze hartelijke blijken van be langstelling, zeggende dat zij nooit iets meer gedaan had dan haar plicht, waar voor zij de belooning hiernamaals hoopte te ontvangen. We mogen er nog bijvoegen dat de kinderen van alle scholen een prachtige bloemenmand en een paar mooie planten voor de kapel hadden aangeboden, ter wijl aan de jeugd a.s. Maandag een feestje zal worden bereid. Vele perso nen kwamen hunne felicitaties aanbie den, waaronder we o. m. noemen de schoolcommissie, terwijl tal van bou- quetten, telegrammen, brieven, kaartjes enz. den geheelen dag als zoovele blij ken van belangstelling binnenstroom- dGAan het slot van dit korte verslag bie den ook wij Rev. Mére onze hartelijke felicita ties aan. Wij bieden haar naast onze warme gelukwenschen, de openlijke hulde en dank. baarheid ook onzerzijds, terwyl wy de hoop uitspreken dat God haar nog lange jaren in de beste gezondheid sparen moge tot heil vvn hare orde, vaa het St. Theresia- gesticht in al zijne onderdeelen, voor het katholiek onderwijs, voor de zieken en ouden van dagen, in 't kort tot heil van Waalwijk in zoo velerlei opzicht. Bond van NederlandscJte Leder fabrikanten, Algemeene vergadering op Maandag 7 December 1914, om half twee pre cies, in Maison Boes, Heuvel 95 c, Til burg. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken enmededeeling. Zo 2. Rekening en Verantwoording van den Penningmeester over het jaar boek 1913. 3. Jaarverslag van den Secretaris 4. Verkiezing van een bestuurslid ter aanvulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer Hub. Niessen. 5. Verkiezing van drie bestuursleden wegens periodiek aftreden der hee ren C. L. Bressers, P. van Loon Gz. en J. B. L. Vester. (De aftredende leden stellen zich niet meer herkiesbaar.) 6. Bespreking van het regeeringsbe- sluit waarbij bepaald wordt, dat de overzeesche huiden aan Haar kun nen geconsigneerd worden. (De tekst der voorwaarden van het contract zijn gepubliceerd In de Nederlandsche Leder Industrie van 24 Nov. 1.1. 7. Rondvraag. Het Bestuur G. REERINK, Voorzitter. W. J. M. VERBUNT, Secretaris. Aanbestedingen. Gisteren is in het gebouw van het Provinciaal Bestuur te 's Bosch aanbe steed 1. het bouwen van de enkelvoudige schutsluis no. 2 en van de gekoppelde schutsluis no. 3 en den aanleg van een kanaalgedeelte met bijkomende werken onder de gemeente Tilburg, behoorende tot de werken van het Wilhelminakanaal Raming f 1.170,000. Laagste inschrijver J. P. Broekhoven, Hengelo voor f 1.038.000. 2. Het boawen van drie pontwachters woningen met bergplaats en schuurtje onder de gemeenten Raamsdonk, Dron gelen en Herpt en Bern, behoorende tot de werken voor de verlegging vao den Maasmond, in 3 perceelen, raming f4240 voor elk perceel massa f 12720. Laagste inschrijvers Perceel 1. Firma Hendr. Michaël Zonen Kaatsheuvel voor f 4280. Perceel 2. Firma Hendr. Michaël ZoneD, Kaatsheuvel voor f 4235. Perceel 3. Firma Hendr. Michaël Zonen, Kaatsheuvel voor f 4280. Massa. Firma Hendr. Michaël en nen, Kaatsheuvel voor 112.700. Gevonden voorwerpen. 1 stel boventuig voor damesriemschoenen 1 heereuparapluie. Inlichtingen politiebnreau Prov. Staten van Noord-Brabant. In de voortgezette najaarszitting is aai de orde gesteld het voorstel van Ged Staten tot wijziging van de electricitcits verordening, waardoor o.a. verbodec wordt een electrisch bedrijf te exploltee ren, tenzij vergunning van Ged. Stake is verkregen. Volgens de memorie vai Toelichting zal vaststelling van het.aaj de beslissing van Ged. Staten ten grond slag liggend feit, wat n.l. het voordeeligs vooreen gemeente is, worden opgedra gen aan een buiten partijen staand commissie van deskundigen. Op een vraag van mr. van Baar wil de deskundigen zal benoemen, zegt di Voorzitter dat Ged. Staten zich daarom trent nog geen vaste voorstelling hebbe gemaakt. Het ligt voor de hand, dat al een gemeentebestuur vergunning tot up richting van een electrisch bedrijf vraag Ged. Staten met dat bestuur over benoeming van deskundigen in overloj zullen treden. De heer Rombouts was van meenin dat de autonomie der gemeenten te era stig werd aangetast en zeide dat dez stap de eerste in de verkeerde richtin was Mr. P. Loeft zeide dat er van aantas ting der autonome rechten der gemeett ten geen sprake was. De gemeenten krijgen recht op eige beheer van het distributiebedrijf. Mr Loeft* bespreekt verder het geoppef bezwaar der grootere gemeerten, dsl deze te betalen zouden hebben vo^r o aansluiting der allerkleinste gemeentes De juistheid dezer bewering ontken nende, meent spreker dat ook in er tegenovergesteld geval de gemeente moesten afzien van zulk een kleinsoof tig bezwaar. Wanneer de groote ge meenten subsldlën der provincie krijg' voor ambachtsscholen en dergelijkr dan profiteert immers ook niet de heele provincie daarvan. Een klei' winstderving mochteo 's Hertogenbosc en Breda zich eventueel wel getrooste: Op grond zijner ondervinding drio spreker ten slotte aan op aanvaard!' van het voorstel. Maar Den Bosch en Breda 6an? iemand vragen. Maar kom, zegt spre onder luid gelach der vergadering zou toch al te mal zijn, om een een bedrijf te noemenSlechts indt< het »een bedrijf4 genoemd werd, zou de voorliggende bepaling van passing zijn. Noch juridisch, noch fc lijk kan er bezwaar bestaan tegen voorstel. R Een amendement van mr. van d» om de verordening niet van toepass te verklaren op bedrijven, die bij &eI werking treden dezer gewijzigde vero dening in exploitatie zijn het vo stel sluit niet de bedrijven die op bs CD

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6