Nummer 99. Donderdag 10 December 1914 37e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukken] Antoon Tielen. FEUILLETON. Bond van Nederlandsche Lederfabrikanten Looimaterialen. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. DERDEDEEL. N Waalwpsclie en Uugstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0.w6. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ena., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Prijs dkr Advkrtbntiën 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgege/en worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contrac gesloten. Reclames 15 cent per regel Maandag 7 December j.l. hield bo vengenoemde Bond eeae algemeene ver gadering te Tilburg in Maison Boes. Ongeveer kwart voor twee opent de Voorzitter de heer G. Reerink de ver gadering die zeer druk bezocht was. De Voorzitter zegt dat het bestuur gemeend heeft dat nu de tijd was aangebroken eene algemeen vergadering te houden en merkt met genoegen dat velen aan den op roep gehoor hebben gegeven, al zijn de toestanden minder gunstig, zooals dit nu het geval is. Op 't oogenblik, ver volgt spr. zijn er nog wat huiden te krijgen, maar wat er zal volgen kan niet gezegd worden. Hierna verzoekt de Voorzitter den se cretaris de notulen der vorige vergade ring te willen voorlezen, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens stelt de Voorzitter punt 3 aan de orde. ^Jaarverslag van den secretaris*. Onder applaus eindigt de Secretaris zijn jaarverslag en daar niemand hier op 't woord verlangt zegt de Voorzitter dat hij ervan overtuigd is de tolk der vergadering te zijn den secretaris hulde te brengen voor zijn keurig jaarverslag. (Applaus). Aan de orde komt nu punt 1 >Inge- komen Stukken*. Nadat de secretaris de verschillende stukken ter kennis gebracht heeft van de vergadering, worden al deze voor kennisgeving aangenomen. Verkiezing van een bestuurslid ter aanvulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer Hub. Nies- sen en verkiezing van 3 bestuursleden wegens periodiek aftreden der heeren C. L. Bressers, P. van Loon Gz. en B. L. Verster. De Voorzitter stelt voor hiervoor 2 stembureau's te nemen, een voor de vacature Niessen en een voor de ande re heeren. Alvorens hiertoe over te gaan zegt de Voorzitter dat 't wel schijnt, dat het bestuur een verjongingskuur ondergaat. Verleden jaar zegt Spr. heeft de heer Lans bedankt, dit jaar is den Bond een lid ontvallen door het overlijden van den Van >iDE ECHO VAN HET ZUIDEN." De krankzinnige van Ecobcil. (64) Ik heb het daar juist van mijn moeder vernomeD. die mij terzelfder tijd gelastte n te laten weten, dat uwe voedster Natalie Migeon ziek is en te bed ligt by baar. Natalie I Ziek 1 Hoe is dat gekomen. Een brief, schijnt het, van de Richels, die haar wat ernBtig ontroerd beeft. D'Allardos keek tersluiks naar Chauvenel. Wat stond er in dien brief? mopperde hiJ- Myne moeder wbb er niet bijeonder spraakzaam over. Zy heeft mij eenvoudig ge zegd dat de Richets hunne terugkomst in Frankrijk melden. Dat heeft Natalie toch niet zoo kunnen ontstellen dat zy er ziek van werd. Zeker kan het haar geen genoegen doen te booren dat het hare kinderen niet meegevallen is in Amerika maar vod den anderen kant moest zij gelukkig zyn hen weer te zien. Er moet wat anders zjjn. De brief zal van het kind gewaagd hebben Daar heeft myn moeder deD mond niet over open gedaan en Dutuurlyk. heb ik er niet op durven zinspelen, uit de vrees haar zekere dingen te doen vermoeden welke ik haar liefst verborgen houd. Overigens, het zwijgen mijner moeder daarover, gaf my hoop dat bet arme ventje wel dood kon zijn. Dat is eene dwaling, antwoordde d'Allar- Q88, de kleine Raymond is zeker nog in leven. Ik ook heb van de Richets eenen brief ontvan gen. Celine vertelt my dat ze in de grootste ellende te Bordeanx zyn aangekomen en dat de kleine ziek ligt in 't hospitaal. Zy verzoekt heer Niessen, terwijl er nu 3 vacatures zijn ontstaan, door het aftreden van de heeren Bressers, v. Loon ea Verster. Wat dit laatste betreft, zegt spr., is hem tegengevallen, dat genoemde hee ren eene herbenoeming niet aannemen. Hij is er echter van overtuigd dat zij dit besluit hebben genomen na volle overweging. Wat de heer Bressers is geweest is bij allen genoegzaam bekend zegt Spr. adres aan het tarief dat bij den vorigen minister aan de orde was. Het postje van den heer van Loon als mi nister van financiën was ook moeilijk daar de uitgaven zeer vermeerderd zijn. Onze geachte penningmeester heeft ech ter alles gedaan om de rekening in or de te houden. Ook het lid Verster ziet Spr. noode heengaan wegens zijne trou we opkomst op de bestuursvergaderin gen. De Voorzitter zegt nu dat de pen ningmeester eerst verslag uit wil -bren gen over het boekjaar 1913. Uit dit verslag b'eek.dat de rekening sluit met een batig saldo, hetgeen onder applaus wordt aangenomen. Hierna wordt overgegaan tot stemming ter voorziening in de vacature Niessen. Bij opneming der stemmen bleek dat de heer Poels 30, Niessen Jr. 29 en v. d. Assem 7 stemmen hadden bekomen, zoodat eene 2e vrije stemming moest plaats hebben. Bij de verkiezing voor drie bestuurs leden bekwamen de heeren Verheijen Dongen 61, G. v. Loon Pzn. Waalwijk 54 en Verster Gilze 66 stemmen. Op de vraag van den Voorzitter of de heeren hunne benoeming aannemen zegt de heer v. Loon dat hij zijne be noeming aanneemt, terwijl hij de ver gadering zijn dank betuigt voor het in hem gestelde vertrouwen. Ook de heer Verster betuigt de vergadering zijnen dank en neemt de benoeming aan. Daar de heer Verheijen afwezig is zal hem van zijne benoeming worden kennis gegeven. De Voorzitter stelt nu aan de orde punt 5 »Bespreking van het regeerlngs- besluit waarbij bepaald wordt dat de overzeesche huiden aan haar kunnen ge consigneerd worden. (De tekst der voorwaarden van het contract zijn gepubliceerd in de Neder- mij vervolgens haar geld te zenden en eindelijk hot kind te komen halen, waarmede zij zich niet verder belasten kaD. Bliksems dat wordt erg, gromde Chan- venel. Nochtans, aangenomen dat de brief, door Natalie ontvangen, dezelfde omstandigheden bevat, en 't verwondert my dat mijne moe der mij die dan verzwegen heeft dan nog zie ik niet in waarom uwe voedster zich zoo danig heeft laten ontroeren, dat zy er een flauwte van opliep. Natalie heeft vermoedens, stamelde Roger. S nds den dag dat ik huar het kind gebracht heb waarvan ik haar de herkomst niet heb willen mededeelen, is hare verbeelding aan 't werken gegaan. Toen zij eenigen tijd later hier in de streek weergekeerd is, beeft zij vernomen dat de kleine Raymond verdwenen was, juist op den datum dat ik het geheimzinnige kind heb gebracht. Zij heeft vergelijkingen en ge volgtrekkingen gemaakt en is langzaam aan tot de slotsom gekomea, dat die twee kinderen aan een en hetzelfde waren. Zij heeft my dat zoo klaar en duidelyk niet gezegd, maar volgens de vragen welke zij mij zekeren dog gesteld heeft, heb ik wel kunnen opmaken dat zulks baar achterdocht was. Thans vernemende dat dit kind weer te voor schijn komt en men bet mij op mijn kop wil schniveD, is de brave vrouw radeloos geworden. Arme Natolie, 't Is om mijnentwille, uit gene genheid voor mij, uit vrees dat ik ernstig in eene vuile za&k zal betrokken worden, dat zij zich zoo ontroerd gevoeld heeft en er ziek van geworden is. Een bewijs van haar goed hart, grinnikte Cbauvene). Ik zal haar morgen bij uwe moeder gaan bezoeken, vervolgde Roger. Ik wil haar gaan troosten en aanmoedigen. Zoo het haar niet geneest het zal haar toch genoegen doen maar alles helpt ons van den kleinen de Pommery niet af. 't le om er het hoofd by te verliezen. Bah hernam Chauvenel na een oogenblik overwegener schiet niets over dan rustig den loop der gebeurtenissen af te wachten 't kan leelyk stormeD, maar 't zal ook wel over gaan. Dezen namiddag, toen ik tegenover uwen landsche Leder-Iudustrie van 24 Nov. 1.1. De Voorzitter zegt, dat de vergadering er wel niet op gesteld zal zijn een prae- advies uit te brengen. Spr. stelt voor eerst het praeadvies te hooren van het bestuur, waaruit, blijkt dat het bestuur zich met de regeering in verbinding zal stellen zoodat 't mogelijk wordt huiden te importeeren. Nadat dit ter kennis is gebracht van de leden, wordt zonder bespreking be sloten het standpunt in te nemen zooals door 't bestuur voorgesteld. Het lid Broeders Leppers stelt nu voor de aftredende leden te benoemen tot eerelid. De Voorzitter zegt dat volgens het reglement */5 van de leden er voor moeten zijn. Daar er nog slechts een korten tijd overblijft verzoekt de Voorzitter door applaus kenbaar te maken of de leden hiermede zich kunnen vereenigen onder algemeen applaus worden de aftredende leden benoemd tot eerelid. De heer C. v. d. Assem uit Arnhem wil graag even mededeelen, dat de firma Osterrieth Co. uit Antwerpen tot haar spijt niet tegenwoordig kan zijn, daar zij per koerier bericht heeft ontvan gen, dat alle huiden in beslag zulleD worden genomen. Genoemde firma zegt Spr. zal met 1 Januari haar magazijn overplaatsen van Antwerpen naar Rot terdam. De Voorzitter dankt den heer van den Assem voor zijne mededeeling en ver zoekt de heeren die zich hiervoor inte- resseeren er nota van te nemen. Vervolgens wordt overgegaan tot het uitbrengen der stemmen voor de ver kiezing van een bestuurslid vacature Hub. Niessen, waaruit blijkt dat gekozen is de heer Niessen Jr. met 71 stemmen. Op de vraag van den Voorzitter of hij zijne benoeming aanneemt zegt de heer Niessen, dat hij dit graag doet, wijl hij nu des te meer aan de belangen van de lederfabrikanten kan medewerken. Hierna had eene onderlinge discussie plaat over een ingekomen schrijven van den heer G. Mertens, betreffende het uitvoerverbod door andere landen van looistoffen en huiden. De Voorzitter zegt nu dat aan d*n Minister van Landbouw, Nijverheid en neef stond, heb ik terstond begrepen dat wij kwade oogenblikkun gingen boleven, want de zinspelingen welke by maakte, wezen genoeg uit dat bij al weet hoe de zaken zich nebben toegedragen. Toch heb ik den storm het hoofd geboden, ik heb alles, vlak af, geloochend, ik heb ge zworen dat ik niets begreep van al wat hij mij ten laste scheen te leggeD... en ge ziet wel, de rukwind heeft mij niet neergeveld. Dat bewijst niet dat het gevaar be zworen is. Bah bab herhaalde Chauvenel. Er valt toch alles te loochenen. Maar, ongelukkige, dat is geene oplos sing een loochening vervangt goen argumen ten. Wanneer ik den kleinen Raymond op den hals zal krijgeD, zal ik zijn bestaan Diet kun nen loocheuen en ik zal wel moeten uitleggen vanwaar hy komt, wie by is en hoe ik hem gestolen heb Gij hadt misschien al die bezwaren kuDnen voorzien op het tydstip dat gy mij vroegt u te helpen, dit kind te doen verdwijnen, liet Chauvenel bits volgen. Men denkt niet aan alles Op het tijdstip waarvan gij spreekt, zette ik een doel achterna, hoopte ik dat de verwydering van den kleinen Raymond mij rijk zou makeD. Ik ben niet ge slaagd En nu, voleindigde Chauvenel ziet gij Diets meer dan de bezwaren dier mislukte ope ratie. Gij moet er de onkosten van betalen zonder er de profijten van opgestreken te heb ben. Inderdaad, dat is beel onaangenaam. Doch wat moet ik er van zeggen, ikdien gy in die eerlooze daad betrokken hebt, dien gy meegesleurd hebt in dat wespennest, mij ver zekerend dat ik Btaffaloos zou blijven. Dad spreek ik nog niet van de vergelding die ik nog altijd te verwachten heb wegen6 beweren diensten D'Allardes Bloeg wanhopig de armen in de Incht. Alles valt op mij, stamelde hij en ik weet niet boe wij daar uit zullen raken. Ik rekende op n om my eenen raad te geven, om een middel te vinden om de zaak te schikken... Daarom was 't dat ik het beslnit heb genomen u te komeu oproeken, niettegen- Handel een telegram zal worden gezon- I den van den volgenden inhoud De Bond van Nederl. Lederfabrikauten dringt er op aan dat het uitvoerverbod wat de huiden betreft, gehandhaafd blijft. De heer P. v. Loon Gzn vraagt nu het woord en zegt dat het hem hoogst aaogenaam is, dat hem een woord vao lof is toegesproken, doch hij is van meening steeds niets meer dan zijn plicht te hebben gedaan. Voorts hoopt Spr. dat de Bond moge groeien en bloeien. (Applaus). De heer C. G. Verwiel brengt nog een woord van dank voor de leiding door den heer G. Reerink in deze dagen van strijd. (Applaus). Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Niet alleen de huidenaanvoer b3art den lederfabrikant heden ten dage groote zorgen. Ook het vraagstuk van de looi materialen is niet gemakkelijk voor hem. Wel kunnen op het oogenblik enkele looistoffen, met name quebrancho- extract, myrobalanen-extract en kastanje hout-extract, aangevoerd worden uit Frankrijk en Engeland, doch de aanvoer van dit laatste extract is nog niet ge regeld, terwijl die van andere extracten, in normale tijden toegepast, geheel op gehouden is. (Ook Engeland verbood de uitvoer. Red.) Vandaar dat het aanbeveling verdient om na te gaan, of de Nederlandsche koloniën in dezen de industrie van het moederland kunnen helpen. Het Rijks proefstation en de Voorlichtingsdienst ten bate der Lederindustrie te Waal wijk wijzen nu op twee looimaterialen, die hier te lande in normale tijden weinig gebruikt worden, Beide zijn het produc ten uit onze koloniën, die naar Neder land worden verscheept, om gewoonlijk dan naar de Duitsche en Engelsche mark ten van deze artikelen verkocht te wor den. Dividlvi. In de eerste plaats wordt dan in dit verband gewezen op een looima- terlaal, afkomstig van West-Indië, de dividivi van Curagao. Divldivi is de gedroogde peulvrucht van een ook iü Curasao inheemschen staande al wat er voorgevallen is... Het is waar dat ik wat meer vryheid bezit nu mijne vrouw vandaag op reis is gegaan. Ik zou hier overigens niet binnengeko men zijD, bad ik moeten vreezen mevrouw D'Allardes aan te treilen... ik bad eerst mijne inlichtingen genomen... Ik dank u toch dat gij gekomen zyt, uwe aanwezigheid bewijst my dat gij ons mis verstand vergeten hebt. Doch in plaats van mij naar geld te vragen, deedt gij beter my helpen zoeken naar een middel dat ons red den kaD... Luister, viel Chauvenel hem in de rode, ik moest u liever terstond bekennen dat ik mij van beel die zaak niets aantrek. Zoo ik u herinnerd heb dat mijn commissieloon nog niet betaald was, was het slechts om de kwestie van princiep. Wat de opgeloopen ver antwoordelijkheid betreft, daar bekommer ik my geen zier om en 't minste dat men mij lastig valt, werp ik u over boord... Ja, ja, al myne voorzorgen zijn genomen en ik zal de oplichting derwijze verhaleD dat gij alleen nw plannen moet makeD.,. Moest overigens de op lichting niet u alleen voordeel aanbrengen?... Gij zult moeilijk kunnen doen aannomeD dat ik alleen die oplichting heb gepleegd, daar ik nooit den voet zette op Ecobeil. Bah Er is zooveel tyd niet noodig om een kind te stelen, ter sluiks kunt gij wel eens gekomen zyn. Ik zal bewijzen dat ik in de streek niet eens aanwezig was, toen de oplichting heeft plaats gehad en ik zal al de schuld op u te rugwerpen. Alleen weet gij niet hoe de zaken zich hebben voorgedaan en uw verhaal zal niet an ders dan onwaarschijnlijkheden bevatteD. Ik, integendeel, heb reeds al lang myn maatregelen genomen om al de verantwoorde lijkheid op u te doeD neerkomen en ik ben zeker dat gij u niet zult weten los te maken uit de mazen van bet net dat ik u gespannen heb. D'Allardes, die zich tot nu toe onderdanig, baast smeekend had getoond, werd plotsellog woedend. Ach gij zoudt in geheel deze vuile ge schiedenis mij sis zondenbok willen laten die- boom (caesalpina coriera), is 3 5 c.M lang en 12 c.M. dik, en door het drogen vertoont ze een S-vorni. De looistof is in de schaal der vrucht terwijl de zaadjes geheel vrij zijn van looistof. Het gehalte aan looistof van dividivi is ongeveer 40 pCt.volgens onderzoekingen van verschillende varië teiten door de Deutsche Versuchsanstalt, varieert het looistofgehalte van 25 -50 pCt. De kleur der looistofoplossiug is licht bij meting met den Lovibond Tintometer vindt men geel en rood. De looistof in de dividivi behoort tot de groep der pyragallol-looistoffen d. i. ze scheidt gemakkelijk bloem af en ver zuurt evenzoo. Hiermede gaat een hoog gehalte aan verzuurbare stoffen, d.w.z. suikerachtige stoffen, gepaard. In een monster, onlangs aan het Rijksproefsta tion onderzocht, werden 10 pet. suiker achtige stoften gevonden. Zou men di vidivi alleen gebruiken dan krijgt men een sponsachtig leder evenals bij my- robalanen. In combinatie met andere looimaterialen is het voor verschillende ledersoorten geschikt. In Noord-Duitsch- land vindt het bij de Noord-Dultsche looiwijze een uitgebreide toepassing (van daar ook, dat Hamburg een der voor naamste markten van dit artikel is). Waar op dit oogenblik myrobalanen schaarsch en duur zijn, verdient dit bij zonder de aandacht van de kuiplooiers. Op le en Ze satz kau het een vierde gedeelte van het strooimateriaal uitma- maken, mits men er zorg voor draagt, dat dividivi goed gemalen en vermengd wordt met het overige strooimateriaal Dividivi staat n.l. gemakkelijk hare looi stof af, de looistof loogt dus spoedig uit en door goede vermenging voor komt men, dat er vlekken op het leder komen. Waar thans meer en meer kort e looistofien voor het strooien verbruikt worden, die welaig zuur vormen, is di vidivi bij uitstek geschikt. Dikwijls leest men, dat dividivi plot seling in fermentaten overgaat en dat een roode kleurstof ontwikkelt. In hoe verre die bewering op waarheid berust, is ons niet bekend. Ook voor de vat- looiïng kan het goede diensten bewijzen, daar er gemakkelijk sterke vochten mede te bereiden zijn van aangename kleur. Het vocht laat zich daarom goed ver mengen met materialen, die een roode kleur geven, als bijv. hemlock of man grove. De beste temperatuur om dividivi uit te looien is 5060° C. Gaat inen hoo- ger, dan ontstaan er stoffen, die in de warmte oplosbaar zijn, doch bij afkoelen neerslaan en de vochten troebel maken. Gambier. Een ander materiaal, uit Oost-Indië afkomstig, en evenzoo hier nen. Dat is nogal natuurlijk, vermits gij alle plannen geBmeed bebt ou gehoopt er uw voordeel uit te trekken. En gij dankt dat ik niet by machte ben my te verdedigen Ik vrees n niet. Schurk Wij zullen wel zien wie het laatste lacben zai O! als gy op dien toon b?giut, wedervoer Uhauvenel rustig, ga ik liever heen. Ik beu niet gekomen om mij te laten beleodigen, doch ik herhaal u dat uwe bedreigingen mij vol strekt onverschillig laten. 't Is goed, wij zalbn zien, schreeuwde d'Allardes die zich raeir en meer opwond. Tot weerziens en gelnk ermee, heer baron 1 Vaarwel, bandiet 1... I)e bespreking, eerst hoofscb en by na vriend schappelijk, was zoo plotseling verbitterd, dat Chauvenel buiten gekomen er verstomd van stond. Hy herkreeg echter spoedig zijne koelbloe digheid en de schouders ophalende, gromde hy Die dwnaB heeft het hoofd verloreD. Men moet bem zijne onzinnigheden, zyne booze lui men en zijne woede vergeven Wanneer hy weer tot kalmte zal gekomen zijn, is hij goed in staat nogmuale mijne hulp te komen afbedelen om hem uit de verlegenheid te redden. Doch ik geloof dat ik best zal doen hem alleen aan zijn lot over te laten. (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1