De Oorlog. Binnenland. Provinciaal Nieuws, te lande weinig gebruikt, is de gambler. Gambier is een extract, bereid uit de bladeren en de takjes van een plant (rincaria Gambler), op Sumatra gekweekt, gewoonlijk door Chineezen. Er bestaat echter in Indragiri een moderne fabriek, die gambier systematisch produceert. De gambier komt voornamelijk als blok-gambier (deegvorm) en als Cube- gambier (in kuben van 2 cM. hoog) in den handel. De blok-gambler bevat hoogstens 40 pCt. looistof, terwijl de cube-gambler van 50 tot 60 pCt.. looistof bevat. De laatste is tevens in veel zuiverder vorm, bevat minder onreinheden en lost beter op, dan de blokgambier. Gambier moet voornamelijk in de beginstadia der looiing gebruikt worden. Worden niet"verzurende loolmaterlalen gebruikt, dan loopt men gevaar te scherpe vochten in de laven te krijgen en nerf- trekken is het gevolg. Om dit te voor komen is gambier bij voorkeur geschikt. Ook voor aanlooien in de haspel van tuigleder en overleder, het opsterken van laven zonder ze scherp te maken zal men in gambier een materiaal .vinden, dat de kosten loont. Gambier heeft bovendien de eigenschap om het leder voller te maken, zoodat deze eigenschap het rendement ten goede komt. Doordat gambier op de vezel een wit- achtigen neerslag vormt (catechin), dat de eigenschap heeft vet te absorbeeren, wordt het juist voor de bereiding van ledersoorten, die getouwd moeten wor den, gebruikt. Waar thans slechts enkele extracten te verkrijgen zijn en men daarmee leder moet maken, is het voor de Nederland- sche leder-industrie van beteekenis, uit de Nederlandsche koloniën twee mate rialen te kunnen betrekken, die goede diensten kunnen bewijzen. N. R. Ct. Berichten van Maandag, Van het Westelijk gevechtsterrein. PARIJS, 7 December. (Reuter.) Officieele kennisgeving van vanmiddag 3 unr Onze aanvallen op de weinige loopgraven, die de Dnitachers op den linkeroever van het Yserkanaal nog bezet houden, worden voortgezet. Van 't overige front is niets nieuws te melden, behalve dat onze artillerie aanmer kelijk beter werkt dan die van den vijand. De Duitse hers in Frankrijk en België. PARIJS, 7 December. (Reuter.) Officieel bericht van II nur des avonds: De Duitschers hebben Oost-Duinkerken, 4 K.M. ten westen van Nieuwpoort, ge bombardeerd. Taaschea Bélhune en Lens hebben wij nu Vermelles geheel genomen en de stelliDg van Rutoire, oostelijk waarvan wij langs den spoorweg staan. Nieta anders valt te vermelden. BERLIJN, 7 Dec. Wolff.) Officieele kennisgeving van het groote hoofdkwar tier Van het Westelijk oorlogstooneel zijn geen gebeurtenissen van beteekenis te melden. Van het Oostelijk gevechtsttrrein. BERLIJN, 7 Dec. (Wolff) Officieele kennisgeving uit het groote hoofdkwar tier Van het oorlogsterrein ten oosten van de Masurische meren zijn geen belang rijke berichten ontvangen. In Noord-Polen hebben wij na langen strijd om Lodz door het terugslaan van de ten noorden, westen en zuid-westen dier stad staande sterke Russische strijd krachten een belangrijk voordeel behaald. Lodz is door ons genomen. De resultaten van den slag zijn bij de uitgebreidheid van het gevechtsterrein, nog niet te overzien, doch de Russische verliezen zijn ongetwijfeld zeer groot. Pogingen der Russen om uit Zui d Polen hun legers in het noorden te hulp te komen, zijn door het Ingrijpen van Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche legers In de streek ten zuid-westen van Petrokof (Piotrkot) verijdeld. WEENEN, 7 Dec. (Wolff.) Officieel wordt meegedeeld dat de strijd om de beslissing op het Russisch oorlogstooneel voortduurt. De Oostenrijksch-Hongaar sche en Duitsche troepen hebben in de streek ten zuid-westen van Petrokof (Piotrkof) de over Nowo Radomsk noord waarts opdringende Russische strijdkrach ten teruggeslagen. In West-Galicië zijn eveneens belang rijke gevechten gaande. Een beslissing is daar nog niet gevallen. Onze en de Duitsche troepen hebben daar gisteren weer 1500 Russen gevangen genomen, In de Karphaten duren de gevechten voort. Op verscheidene punten hebben de Russen sterke strijdkrachten weer over de bergkammen teruggetrokken. De Oostenrijkers in Servië. WEENEN, 7 December. (Wolff) Offi cieel. Nu Belgrado is ingenomen, eischem de verdere krijgsverrichtingen een nieuwe groepeering onzer strijdkrachten. Bijzon- heden daaromtrent kunnen natuurlijk Bulgarije en Servië KONSTANTINOPEL, 7 December. (Wolff). De Tanin verneemt, dat na de nederlaag der Serviërs de Engelsche gezant te Sofia uit naam van de entente- mogendheden officieel heeft verklaard, dat Servië bereid is aan Bulgarije het deel van Macedonië tot aan de Wardar af te staan. Het blad is van oordeel dat Bulgarije ook dit aanbod zal afslaan, evenals het dat den eersten keer heeft gedaan. Verder meldt de Tanin dat de stap van Servië te A'thene groote ontstemming heeft veroorzaakt, daar Griekenland vreest dat het, ingeval Bulgarije het aan bod van Servië mocht aanvaarden, door Bulgarije zou zijn ingesloten. Van het Russisclt—Turksche gevechtsterrein. KONSTANTINOPEL, 7 December. (Wolff) In de streek van Adzjara zijn nieuwe voor onze wapenen gunstige ge vechten geleverd, waarin wij de Russen, die dum-dum-kogels tegen ons bezigden, kanonnen, een groot aantal bommen, wapenen en munitie hebben afgenomen. De aanvallen der Russen ten oosten van het Wan-meer bij de Turksche grens zijn mislukt, daartegen hebben onze van Bewander opgerukte troepen Skoento Blaghe, 70 K.M. aan gene zijde van de grens, bezet. Dit was een belangrijk steunpunt der Russsen in de provincie Azerbeidzjan. Engelsch stoomschip in den grond geboord. SANTIGO (Chili), 7 December. (Reu ter.) De martne-overheid te Papudo, een kleine haven bij Valparaiso, meldt dat de Duitsche hulpkruiser Prinz Eitel Fried- rich de bemanning van het Engelsche stoomschip Charcas, dat bij Corral door den hulpkruiser in den grond is geboord, aan land heeft gezet. Italië en de oorlog. ROME, 6 December. (Reuter) In den loop van een redevoering in de Kamer heeft Salandra, de minister-president, een uiteenzetting gegeven van de oor zaken en het doel van den huldigen oorlog, die de Italiaansche regeering kende uit bescheiden welke, indien ze werden openbaar gemaakt, verwondering zouden baren wegens de verblinding die er bleek te beerschen. Van het begin der gebeurtenissen af, in Juli, na den aanslag te Serajewo, toen de betrekkin gen tusschen Oostenrijk en Servië uit erst gespannen waren geworden, heeft markies di San Giuliano het zijn plicht geacht de Oostenrijksche regeering ge matigdheid aan te bevelen om te voor komen dat Rusland ten gunste van Ser vië tusschenbeide zou komen. Oostenrijk antwoordde dat het Rusland nog niet genoegzaam hersteld van achtte den Rus- sisch-Japanschen oorlog om militaire maatregelen te nemen ter ondersteuning van Servië en als bewijs daarvoor wees het er op dat Rusland gedurende de ge- heele conferentie te Londen na den Balkan-oorlog niet bij machte was ge weest om den indruk te vestigen dat 't de eerste viool speelde op den Balkan. Di San Giuliano antwoordde dat volgens zijn inlichtingen de toestand veranderd was en dat Rusland geen enkele poging zou dulden om de onafhankelijkheid en staatkundige zelfstandigheid van Servië te beperken of zijn grondgebied te ver kleinen. Oostenrijk gaf hierop te verstaan dat indien Rusland tusschenbeide kwam, Duitschland daarop van antwoord zou dienen door aan den oorlog deel te ne men. De Italiaansche gezant deed den ontzettenden ernst van zulk een samen gaan uitkomen, daar de daad van Duitschland onvermijdelijk de inmenging van Engeland tengevolge zou hebben. Te Weenen en Berlijn antwoordde men echter, overtuigd te zijn dat Engeland op 't laatste oogenblik terug zou dein zen voor gevaar van In een Europee- schen oorlog te worden betrokken. Di San Giuliano herhaalde dat een derge lijke meening een dwaling was. Zijn in lichtingen toonden aan dat men juist 't tegenovergestelde kon verwachten. Doch naar de waarschuwing van Dl San Giu liano werd niet geluisterd Het zenden van het ultimatum aan Servië zonder dat Italië er over gehoord of zelfs maar in gekend werd, verhaastte de gebeurtenis sen. Berichten van Dinsdag. Van het Westelijk gevechtsterrein. PARIJS. 8 December. (Reuter.) Offi cieels kennisgeving van vanmiddag drie uur Gisteren heeft de vijand aan de Yser en rond Yperen grooter bedrijvigheid ge toond dan den vorigeu dag. Onze artil lerie heeft met succes het vijandelijk vuur beantwoord. Om Vermelles, dat wij hebben herno men, was sedert twee maanden hardnek kig gevochten. Aan de Aisne en in Champagne zijn artilleriegevechten geleverd. Het ge schut heeft verscheidene vijandelijke troe pen uiteengejaagd. In Argonne en bij Pont a Mousson hebben wij eenig terrein gewonnen. BERLIJN, 8 Dec. (Wolff) Officieele mededeeling van vanochtend uit het roote hoofdkwartier Op het front in Vlaanderen onder vinden de troepenbewegingen door de slechte gesteldheid van den bodem, ver oorzaakt door de laatste regens, groote bezwaren. Ten noorden van Atrecht hebben wij enkele kleine vorderingen gemaakt. Het oorlogslazaret te Rijssel is gisteren afgebrandwaarschijnlijk is brandstich ting de oorzaak. Menschenlevens zijn niet verloren gegaan De bewering der Franschen dat zij in het Argonnerwoud zijn opgeschoten, is in strijd met de feiten. Sedert gernimen tijd zijn de Franschen daar niet aanval lend opgetreden. Integendeel winnen wij er allengs terrein. Bij Malancourt, ten oosten van Varen nes, hebben wij gisteren een steunpunt der Franschen vermeesterd. Het grootste deel der Fransche bezetting is daarbij gesneuveld de rest, eenige officieren en ongeveer 150 man, gevangen genomen. Gisteren is een aanval der Franschen op onze stellingen ten noorden van Nancy afgeslagen. Van het Oostelijk gevechtsterrein BERLIJN, 8 December. (Wolff.) Offi cieele mededeeling van hedenochtend uit het groote hoofdkwartier Van het front aan de Oost Pruisische grens zijn geen berichten van belang ontvangen. In Noord Polen vervolgen de Duitsche troepen ten oosten en zuidoosten van Lodz de snel terugtrekkende Russen op den voet. Afgezien van de gisteren gemelde buitengewoon zware, bloedige verliezen, hebben de Russen tot dusverre onge veer 5000 gevangenen en 16 kanonnen met munitiewagens verloren. In Zuid Polen is niets van beteekenis gebeurd. WEENEN, 8 December. (Wolff) Van middag is officieel meegedeeld dat de gevechten in West-Galicië in hevigheid toenemen. Onze troepen hebben, thans ook uit westelijke richting aanvallend, den vijand uit de stelling Wiellczka Dobczyce (beiden ten Z.Z.O. van Kra- kau) verjaagd. Tot dusver hebben wij meer dan 5000 gevangen, w. o. 27 of ficieren, naar het binnenland gezonden. In Polen zijn nieuwe aanvallen der Russen ten Zuidwesten van Piotrkof (Petrokof) door onze en Duitsche troe pen afgeslagen. In de Karpathen is niets van belang gebeurd. Een onbloedige Kerstmis BERLIJN, 8 December. (E., van Duit sche zijde.) D^ Paus heeft aan de staats hoofden der joorlogvoerende naties de bede gericht om ter eere van de chris telijke vredesgëdachte op Kerstmis een wapenstilstand van één dag te sluiten. De Oostenrijkers in Servië. WEENEN, 8 Dec. (Wolff) Van het zuidelijke oorlogsterrein wordt officieel gemeld De nieuwe groepeering onzer troepen wordt volgens het vastgestelde plan volvoerd. Op zichzelf staande po gingen der Serviërs om ze te verhinderen zijn afgeslagen. Hierbij heeft de vijand aanzienlijke verliezen geleden. BOns offensief ten zuiden van Belgrado neemt een gunstigen loop. Daar zijn 14 officieren en 400 man van de Ser viërsgevangen genomen. De geïnterneerden. In het Vaderland schijft oud-minister H. P. Staal, in antwoord op de vraag hoe staat het met een militair, die zich laat interneeren het volgende Hij doet dat le. uit eigen keuze hij wil liever niet krijgsgevangen zijn. De neutrale staat bewijst hem dus op 2ijn verzoek een dienst. Hij doet dat 2e. om zich aan den strijd te onttrekken. M. a. w. hij bergt zich op onder de vleugelen van den neutra len staat. Hij doet dat 3e. met de wetenschap dat hij aan dien staat veel last, zorg en moeite veroorzaakt, Vooral des winters zullen het huis vesten, het verplegen en het kleeden van een groot aantal geïnterneerden tot veel bezwaren aanleiding geven, welke niet worden vergoed door eene eventueele restitutie der gemaakte kosten. Inzonder heid kan de bewaking van zooveel ge ïnterneerden, voor een kleinen staat, die bovendien voor de handhaving der neutraliteit zijne troepen in actie heeft te stellen aan de grenzen en aan de kust, of ze beschikbaar heeft te houden op gewichtige punten, een bezwaar op leveren, dat ter nauwernood overwonnen kan worden, terwijl in ieder geval het personeel, voor dien bewakingsdienst aangewezen, een zware en hoogst on aangename taak heeft te vervullen. Uit een en ander volgt mijns inziens a. dat aan hen die zich aanmelden om te worden geïnterneerd, als eisch ware te stellen dat zij zich verbinden om ver der niet aan den oorlog deel te nemen en geen poging te doen om uit de in terneeringsplaats te ontvluchten. Wie die belofte niet wil afleggen blijft vrij om naar eigen land terug te keeren. We zal hem dan krijgsgevangenschap bedrei gen, maar tegenover het harder lot dat hem daarin wacht, staat dat hij vrij blijft in een pogen om te ontvluChteo b. dat, ook al wordt die eisch niet gesteld, de geïnterneerde heeft te besef fen, dat hij den hem beschermende on- zijdlgen Sraat ernstig benadeelt en be zwaart door eene poging tot ontvluchten c. dat de geïnterneerde de weldaad van de interneering, hem na eigen keuze en als 't ware op zijn verzoek bewezen, heeft te erkennen door zich trouw en stiptte onderwerpen aan de interneerings- bepalingen d. dat hij geen aanspraak heeft op weelde, gemakken, amusementen, enz., die hij zeker ook niet zou hebben genoten als hij de krijgsgevangenschap had ver kozen boven het geïnterneerd worden e. dat, terwijl geen burger van den onzijdlgen staat er aan mag en zal den ken, de geïnterneerden noodeloos te pla gen, overdreven streDg te behandelen, onmenschlievend te bejegenen, het van zijn kant een misplaatste menschlievend- ïeid zou zijn, als hij voor het gemak, de behoetten, de amusementen van de geïnterneerden meer moeite en offers over had dan voor die van zijn mede burgers, waarvan zoovelen geheel van een en ander zijn verstoken f. dat bijaldien geïnterneerden het den onzijdigen Staat, die hen welwillend op nam, lastig maken, zij zich tegen de orde en de bepalingen verzet ten, zij het Staatsgezag aantasten en be- leedigen in den persoon der Staatsamb tenaren, zij onrechtmatige eischen stellen en geweld gebruiken om deze voldaan te krijgen zij zich schuldig maken aan een misdaad tegen den Staat onder de meest verzwarende omstandigheden en die dus met de uiterste strengheid en zonder genade moet worden bestraft. Het kwam mij in deze dagen niet overbodig voor, hierop eens te wijzen. Naar mijne meening zou het een gruwe lijke misvatting zijn als ons volk bij in cidenten of accidenten, die zich met ge ïnterneerden mochten voordoen, 't voren staande uit 't oog verloor en door een verkeerd geplaatste humaniteit gedreven, de geïnterneerden willende helpen en beschermen, het gezag van den Staat en zelfs het leven van onze militairen die bij hen den bewakingsdienst verrich ten, in gevaar bracht Voorziening in noodzakelijke levensbe hoeften in Belgische grensgemeenten. Bij Kon. besluit vau 5 dezer ia inge steld een commissie tot regeling van de voorziening in noodzakelijke levensbehoeften in Belgische grensgemeenten en zijn in die commissie benoemd tot lid en voorzitter, de heer A. N, Fles* kens, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaa), te Geldrop tot leden, de heerenmr. W. F. W. Kolkman, burgemeester der gemeente Weert; J. H. 0. Moers, burgemeester der gemeente Thorn W. C. J. Passtoors, burgemeester der gemeente Giuneken E. E. H. Jiegout, lid der Provinciale Staten van Limburg, te MaastrichtChr. van Girnekeo, boomkwee- ker te ZundertL. G. James, notaris te Sluis; F. J. L. M. van Waesbergbe, bur gemeester der gemeente Holst tot secretaris, de heer C. W, A.v. llden, burgemeester der gemeente Budel en is tevens benoemd tot regeeringscom- missaris ter behartiging van de belangen der commissie in België, de heer mr. dr. J. van Best, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te Eindhoveü, voorzitter van de commissie ter behartiging van de belangen van Nederlanders in België. Een Anlwerpsch blad over de rede van Bethman Holweg. Een mijn te Vlissingen ontploft. Nederlandsche Anti-oorlog raad. Het bestuur van dtn Nederlandsche Anti Oorlog Raad (Secretariaat There- siastraat 51, 's-Gravenhage) wenscht naar aanleiding van verschillende tot den Raad gerichte verzoeken om spoedig tot een adresbeweging ten gunste van vredesbemiddeling over te gaan, onder de algemeene aandacht te brengen, dat het goede redenen heeft om aan te nemen, dat een dergelijke beweging op dit oogenblik nog tot geencrlei uitkomst zou kunnen leiden. Het bestuur blijft uiteraard er op be dacht om onmiddellijk in bovenbedoelden zin op te treden, wanneer het daartoe gunstige tijdstip kan worden geacht te zijn gekomen en houdt te dien einde met vooraanstaande personen in het buitenland voeling. Een actie op het oogenblik, zooals die door tal van kleine organisaties en comité's geschiedt, acht het bestuur ontijdig en daardoor niet slechts nutteloos, maar zelfs schadelijk dat laatste vooral hierom, wijl na een eenmaal mislukte voorbarige poging, eene nieuwe adresbeweging begrijpelij kerwijs veel van haar kracht zal moeten verliezen. Het bestuur meent mitsdien de me destanders van den >Nederlandsche An ti-Oorlog Raad" te mogen opwekken, voorshands alle krachten te geven aan versterking dezer organisatie en inmid dels zich van deelneming aan afzonder* lijke actie te onthouden. Schending van de onzijdigheid. Mr. C. P. van Rossum te Rotterdam die gearresteerd is ter zake van schen ding van de onzijdigheid van Nederland, is ter beschikking van de justitie gesteld. Het is gebleken, dat het pamflet, het welk de aanleiding was tot de arrestatie, aan verschillende bladen in het buitenland was toegezonden. De Nieuwe Ct. meldt dit bewuste pamflet eenige dagen geleden onder de oogen te hebben gehad- Het geschrift bevatte een opwekking om een bond of een vereeniging te stichten, die overal in ons land en elders Duitschers, Duit sche producten op welk gebied ook, Duitsche firma's zou boycotten en in zeer heftige termen werd dit plan toe gelicht. Eigenaardig was, dat, hoewel het plan door den schrijver bestemd scheen om vooralsnog te worden ge heim gehouden, het pamflet was toege zonden o.a. aan eenige Duitschers, die ambtelijke betrekkingen bekleeden en van wie dus waarlijk niet veronder steld kon worden, dat zij tot geheim houding zouden medewerken Het vluchtelingenkatnp te Nunspeet. Een Belgische vluchtelinge, vertoevend in het vluchtelingenkamp te Nunspeet schreef aan een harer Hollandsche ken nissen een brief, waarin het volgende voortkomt »Met deze laten wij u weten, dat we hier allen goed aangekomen zijn. Doch het verblijf alhier, is een hel voor mij reeds denzelfden dag, werd ik onwel door den erbarmelijken toestand, waarin wij hier verkeeren. Alle menschen ver- wenschen dit kamp. Het is er om gek te worden en niet om uit te houden. In de loodseo kon het er nog al door, maar hier neen dat kan ik niet uithouden. Ik wil naar Antwerpen terug, doch ik kan hier geen papieren krijgen, we zijn hier opgesloten als in een gevangenis en mogen niet buiten de pinnekeosdraad, die bewaakt wordt door soldaten. Mede gedeeld werd dat, als men papieren heeft, men kon vertrekken naar Antwerpen en wij daarvoor naar den consul moeten schrijven om deze te verkrijgen. Wij stellen hier echter zoo weinig ver trouwen in, dat ik, rekenende op uw vriendschap, welke gij ons zoo dikwijls betoondet, durf vragen of het u niet mogelijk is, een pas voor mij en twee minderjarige kinderen te vragen of in orde te brengen in de Beurs. Ik durf hopen, dat het niet te veel van uw goed heid gevergd is, want geloof mij vrij, het is hier niet om uit te houden, als ik hier nog lang moet blijven, draagt men mij ten grave. Oppervlakkig beschouwd, is de toestand hier goed, maar men moet hem eens meeleven dan eerst ondervindt men, dat men ons drijft als een kudde scharen die van oord tot oord gedreven worden Ook de slaapplaats Is slechter dan een staldes nachts zoo donker als een hel waardoor de onzedelijkheid niet kan uit blijvendan doet men geen oog toe van'het geween der zuigelingen, die on verzorgd in donker en koude moeten verblijven, maar ik zeg, gelooven kunt ge het niet, als ge het niet meeleeft. Waalwijk, 9 Dec. 1914. Koopt oict In den vreemde, wat gU in Waalwijk even goed en even goedkoop kant vinden. 2651 W. B. Examen. By het laatst gehouden examen vanwege iet onenhaar worden oemaakt. Antwerpen, 6 Dec. Het Handelsblad van Ant werpen, de rede van Von Betbman Hollweg be- epreaend, merkt o.a. op: Waar de «Kölnlsche Zeitung" het euvel nam aan de Nederlandsche pers dat zij aan de onthullingen der ,Norddeuteche Allgemeine Zeitung" niet de waarde wilde hech ten, die men er in de Wilhelmstrasse aan hecht, staat het natuurlijk buiten kijf dat opmerkingen van een blad uit het veroverde land, evenaens weinig instemming kunnen vinden. Doch, wanneer wij aan onze bevolking alle dagen het voorbeeld geven vaa zich met waar digheid te gedragen naar de eischen der verovering meenen wij ook dat de veroveraar aan Belgen zal toelaten hunne denkwijze te doen keanen. Wie de inzichten en opvattingen der Belgische rgeering omtrent de door haar in geval van eeneo West—Europeeschen oorlog aan te nemen houdiDg kennen wil, neme het door haar uitgegeven en nu voor ons liggend grijsboek ter band. Die stukken bewijzen dat, 9 dagen alvorens Duitschland aan België zijn ultimatum zond, Bel— f;ië door zijne gevolmachtigden aan alle nu oor ogvoerende mogendheden zijne nauwgezette ou zijdigheid had aangeteekend. Onze plicht was onzijdig te blijven, zooals het ook onze plicht was, er mochte van komen wat wil, ons grondgebied te verdedigen. Wij hebben ten slotte bet onderspit moeten delven; nog enkel een onbeduidend stukje gronds vei tegen woordigt vandaag het onafhankelijk Bel gië. Daarom dragen wij den rouw in het hart, doch troost ons de overtuiging onzen plicht gedaan te hebben. Niet evenwel zouden wij ons troosten, indien ons land in het verleden een valsche, listige, dubbelzinnige rol had gespeeld; dat kunneD, dat willen, dat mogen wij niet gelooven. Te Vlissingen is gistermiddag bij het badstrand een van de aangespoelde mijnen, die tegen de bazaltglooiing sloeg, gesprongen. De hevige slag werd te Middelburg duidelijk gehoord. In 't ho tel, in verschillende winkels en cafés op den Boulevard, eo in villa's aan den Badhuisweg sprongen tallooze ruiten. In sommige is er geen enkel heel gebleven. Zelfs ruiten die door rol luiken aan de buitenzijde zijn afgeslotens waren stuk. In enkele gebouwen is ook inwendige schado veroorzaakt. Er zijn geen persoonlijke ongelukken. Bij nog twee mijnen die aan het strand liggen is de omgeving door militairen afgezet.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2