Tweede Blad. BINNENLAND. t NUMMER 100 ZONDAG 13 DECEMBER 1914. 37e JAARGANG. Berichten van Woensdag. Beijers gedood JOHANNESBURG, 8 December. (Reu ter.) OfficieelBeijers, de leider van den opstand in Transvaal, heeft een schot gekregen. Men gelooft, dat hij dood is. PRETORIA, 9 December. (Reuter.) OfficieelDe dood van Beijers staat nog niet vast. Het schijnt, dat hij gedurende een scherp gevecht aan den oever van Vde Vaal met eenige andere opstandelin- gen getracht heeft de rivier over te ste- ken. Men vuurde op hen en zag Beijers ,vvan zijn paard vallen, stroomafwaarts drijven en spoedig onder water verdwij nen. Alle maatregelen zijn getroffen om het lijk te vinden. Van het Oostenrijksch-Servische gevechts terrein. LONDEN, 9 December. (Reuter.) Een te Rome uit het Servische hoofdkwartier ontvangen officieel telegram behelst, dat de Serviërs een volledige overwinning hebben behaald. De steden Valjewo en Uzice zijn op de Oostenrijkers heroverd. Twee Oostenrijksche legerkorpsen zijn geheel verslagen. Een reusachtige buit viel in de handen der Serviërs, die ook 20,000 gevangenen maakten en 50 ka nonnen vermeesterden. Van het Oostelijk gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 9 December, (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf In de streek van Mlawa hadden de gevechten gisteren een minder hardnek kig karakter. Op den linkeroever van de Weichsel hebben de Duitschers eergisterenavond onder begunstiging van de duisternis over het geheele front Ilow-Glowno (d. i. de strook van Lowlcz. - Red.) gelijk tijdig aangevallen met gesloten kolonnes. De vijand werd echter onder het schijn sel van enze zoeklichten door ons Vuur geteisterd en overal afgeslagen. Met het opgaan van de maan hielden de vijande lijke aanvallen op. Den volgenden dag (Dinsdag) duurde de verwoede gevechten aan het front Lowicz-Ilow voort, zonder succes voor den vijand echter. In de streek van Petrokow (Piotrkow) heeft de strijd den toestand niet veran derd. Ten zuiden van Krakau wordt de strijd met hardnekkigheid voortgezet. Hij draagt nu eens een offensief, dan weer een de fensief karakter. De Duitschers hebben tweemaal getracht door ons front heen te breken,sdoch zij werden met groote verliezen afgeslagen. Berichten van Donderdag, Van het Westelijk gevechtsterrein. PARIJS, 10 December. (Reuter.) Offi- cieele kennisgeving van vanmiddag 3 uur De dag van gisteren is op het tront in België en bij Atresht rustig verloopen. De Franschen zijn iD de streek van Ques- nojr enkele honderden meters vooruitgekomen. Aan de Aisne en in ChainpagBe blijft de Fransche artillerie de baas en heeft de Duit schers genoodzaakt by Reims eenige loop graven te ontruimen. De Franschen blijven vorderingen maken in Argonne, waar weer enkele loopgraven zijn genomen. De Franschen hebben zes vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen en het gewonnen terrein overal bevestigd. BERLIJN, 10 December. (Wolff.) Offi cieels mededeeling van vanochtend uit het groote hootdkwariier Ia de streek van Souain hebben de Fran schen zich gisteren bepaald tot hevig ge schutvuur. Een nieuwe aanval der Franschen op Vau- quois Bourenilles, aan den Oostkant van Argonne, is door het overstelpende vuur onzer artillerie verijdeld. De Franschen heb ben er blijkbaar groote verliezen by geleden. Drie vijandelijke vliegers hebben gisteren op de open, buiten het oorlogsterrein liggen de stad Freiburg in Bideu tien bommen ge worpen, docb geen schade aangericht. Van deze gebeurtenis wordt hier slechts melding gemaakt om het feit vast te stellen,dat weder, zooals sedert het begin van den oorlog reeds herhaaldelijk is gebeurd, een topen, buiten het oorlogsterrein gelegen stad" door onze tegenstanders met bommen is bestookt Van het Oostelijk gevechtsterrein. BERLIJN, 10 Decembei. (Wolff.) Offi- cieele keunnisgeving van vauochtend uit het groote hoofdkwartier Ten oosten van de Masurische meren is slech's een artilleriegevecht geleverd. In Noordpolen heeft een onzer op den rechteioever der Weicbsel opererende kolon nes Przasnyez («en O.Z.O. van Mlawa) stor menderhand genomen en daarbij 630 Rassen krijgsgevangen gemaakt en eenige machine geweren Termeeaterd. Op den linkeroever der Weichsel wordt onze aanval voortgezet. In Zaid-Polen zijn de aanvallen der Rus sen afgeslagen. WEEN EN, 10 December. (Wolff.) Offi- cieeel wordt medegedeeld In Polen is de dag van gisteren op ons front ruilig verloopeo. Een op zich zelf staande nachtelijke aanval der Russen in de streek ten zuidwesten van Nowo Rvdomsk is afgeslagen. Jn West-Galicië zijn sterke strijdkrachten van beide tegenstand rs slaags geweest. Tot dusver sijn daar meer dan 10,000 Rassen door ous gevangen genomeD. De slag duurt ook heden voort. Onze krijgsverrichtingen in de Karpathen hebben reeds geleid tot herwinning van be langrijke gedeelten van ons eigen gebied. De Oostenrijkers in Servië. WEENEN, 10 December, (>^olff.) Van bet zuidelijk oorlogsterrein wordt officieel medegedeeld Een deel onzer troepen ia Servië is ten westen van Milanowats (aan de Lepenitsa, linker-zij rivier van de Morawa, ten noorden van Kragoejewats) op sterke vijandelijke strijdkrachten gestuit en heeft niet verder kunnen doordringen. Om voor den begonnen vyandelijken tegenslag nit te wijken zijn en kele troepenafdeelingen naar een gunstiger gelegen terrein getrokken. Ten zniden van Belgrado maakt ons offen sief vorderingen. Op den 8sten dezer zijn 20 kanonuen en een zoeklicht vermeeslerd en talrijke krijgsgevangenen gemaakt. De Nürnberg in den grond geboord. LONDEN, 10 December. (Renter Offi cieel.) De Dnitsche kruiser Nürnberg is den 8sten dezer in den grond geboordde ver volging van de Dresden duurt voort. Beide schepen behoorden, naar men weet tot het eskader van viee-admiraal Von Spee dat bij de Falklaod-eilanden is vershgeD. Df Nürnberg, van 8470 ton, liep 23 knoop, de Dresden, van 3650 ton, is sneller, loopt n.l. 24-'/2 knoop en is bewapend met 12 stukken van 10'/2 C-M. en twee torpedolanceerbui- zen (de Nürnberg had 10 van deze stukken en eveneens twee torpedolauceerbuizen). Red. De beschieting van Veurne. De correspondent van de «Times* in Noord-Frankrijk meldt, dat de beschie ting van OoSt-Duinkerken, waarvan in het Fransche communiqué sprake is ge weest, Dinsdag gevolgd werd door de beschieting van Veurne. Dinsdagmorgen om 11 uur vielen vier Duitsche shrapnels in het stadje. Zij wa ren gericht op het station, en ofschoon de vijandelijke artillerie zich op minstens zeven kilometer afstand bevond, troffen twee shrapnels hun doel. Een Roode- Kruistrein met gewonde Belgische sol daten bevond zich juist in het station en een der shrapnels viel op eenige me ters van den trein. De meeste ruiten werden stukgeslagen, terwijl drie man nen gedood werden. Een tweede shrap nel trof het station zelf, dat geheel in stortte. Ook hierdoor werden eenige per sonen geclood. Het aantal slachtoffers van den taube- aanval op Hazebroeck, is grooter, dan men eerst vermoedde, De vlieger wierp vijf bommen uit waardoor 9 Engelsche soldaten en vijf burgers gedood en 25 personen gewoad werden. De Msb. schreef over den toestand Donderdag^ 't volgende overzicht Onze waarschuwing voorde overdreven commentaren van de Duitsche bladen op de bezetting van Lodz en de voor stelling alsof hiermede een beslissende overwinning behaald zou wezen, blijkt al evenzeer gegrond te zijn geweest als onze waarschuwing indertijd voor de Engelsche berichten over de Russische Napoleon-victories Meer en meer blijkt het, dat de inne- miog van Lodz geen totaal-welslagen van Von Hinder burg's operatieplan ge bracht heeft, maar dat de Russen er In geslaagd zijn om zich «strategisch* weer terug te trekken en een nieuwe sterke positie in te nemen zonder een al te gevoeligen klap op te loopen. Men hoeft daartoe nog niet de nieuwe Russische lezing over de ontruiming van Lodz en de bijzonderheden daarin ge geven over een vrij willigen terugtocht der Russen uit de stad en een geheel verrast binnentrekken der Duitschers te gelooven, de bloedige gevechten rond Lodz geleverd lijken ons nog altijd in strijd met een vrijwillige overgave der stad door de Russen, maar men heeft daartoe slechts te vertrouwen op het Duitsche communiqué. Dat meld immmers, dat de Russen in «Noord-Polen* een zeer versterkte stel ling4 hebben ingenomen ten Oosten van de Miazza. De Mlazza nu, dat wordt echter niet in het Duitsche rapport ge meld, is een zijrivier van de Piliza, die ten Oosten van Lodz loopt op een afstand van een kleioe 20 K.M. De Rus sen, die dicht op hielen* gevolgd werden, zooals het Duitsche communiqué gisteren meldde, zijn er dus In geslaagd een nieuwe defensieve siellling in te nemen in gunstiger omstandigheden dan het front over Lodz hun bood. Van verliezen, door de Russen geleden, melden de Duitsche communique's nog steeds niets, zoodat de hoopvolle ver wachtingen op honderd duizenden ver overde Russen tot de »pia vota* zullen blijven behooren. Overigens is het front op het Ooste lijk oorlogsterrein blijkbaar onveranderd gebleven en heeft geen van beide partij en een aanmerkelijk voordeel weten te behalen. Wat de gevechten op hun rechtervleugel betreft, geven de Russen nog de lijn Ilow— Glovno aan, die, zoo als men zich herinnert, ook in 't commu niqué van 5 dezer werd aangegeven. Om Lowi'sch wordt oog verwoed gevochten, terwijl de stad zelf op verbitterde manier wordt gebombardeerd. Meer zuidelijk bij Petrokow duurt de strijd, met de Rus sische hulptroepen, die naar het noorden wilden trekken, nog steeds voort en ten Zuiden van Krakau wordeu de gevech ten met wisselend geluk voortgezet. De groote slagzet is nog niet gedaan en beide partijen blijven het bloedig spel voortspelen scherpe berekening tegen over overwegend stukkenaantal. Op het Westelijke oorlogsterrein is de toestand evenmin belangrijk gewijzigd. Teekenend voor dien toestand is, hoe de beteekenis van elke kleine vordering en van ieder plaatselijk voordeel zoo breed mogelijk wordt uitgemeten en wijd mogelijk uitgedijd. Van Fransche en En gelsche zijde wordt de bezetting van Vermelles. waarom niet minder dan twee maanden gestreden is, als een zeer be langrijk strategisch voordeel voorgesteld waardoor de «Duitsche communicaties bedreigd zonden worden* terwijl de be zetting waarschijnlijk ook de aanleiding geweest is van het bericht in de Engel sche bladen, dat Rouselaire nu voor de verbondenen open lag. Wij willen de bezetting van het plaats je allerminst onderschatten, maar meenen wel, dat men goed zal doen de waar deering van het feit niet zoo hoog op te schroeven. VaD Duitsche zijde is reeds gemeld, dat de Duitsche troepen in de nabijheid van het plaatsje nieswe posities hebben ingenomen en te voren gereed gemaakte loopgraven hebben bezet. Zoo dat er waarschijnlijk nog heel wat gestre den zal moeten worden, vooraleer de ver bondene troepen inderdaad de vruchten van het behaalde voordeel zullen kunnen plukken..... Een officieel Servisch telegram meldt nadere berichten omtrent de groote over winning, die de Serviërs op de Oosten rijksche troepen in Servië behaald zou den hebben, Valjevo en Usice zouden weer in hun handen zijn en een grooten buit met tal van gevangenen zouden zij gemaakt hebben. Men weet, dat wij voor enkele dagen reeds op verschillende punten In de Oostenrijksche communl- qué's wezen, waaruit op te maken zijn zou, dat het in Servië niet meer zoo voorspoedig ging voor de Oostenrijkers Of echter de Oostenrijksche tegenslagen zoo grooten omvang aangenomen zouden hebben als het Servische bericht meldt? Wij kunnen het ons nog moeilijk voor stellen, tenzij de Oostenrijkers hun troe penmacht in Servië, ter wille van den strijd ln Galicië, zoo onvoorzichtig zou den verkleind hebbeD, dat daardoor het onverwacht opstuwen der Serviërs ver klaard zou kunnen worden. Aan de Yser. Een oorlogscorrespondent van de Tijd seint: De terugtrekkende beweging der Duitschers aan de Yser, waarvan ik verleden week gewaagde, houdt aan. De meest vooruitgeschoven loopgraven heb ben zij verlaten of trachten zij alsnog te verlaten. Inmiddels treden de bondge- nooten hier en daar aanvallend op en vechten taai en hardnekkig om de Duit schers uit de luttele loopgraven te ver drijven, welke zij aan de linkerzijde van bet water nog bezet houden. Het is al bijna twee maanden dat de Duitschers vruchteloos pogen naar Duin kerken en Calais door te breken. Zonder de Yserllnie natuurlijk op te geven, schij nen ze nu toch wel het ondoenlijke van een doorbraak hier te beseffen. De stellingen der bondgenooten zijn zoo geducht gemaakt en hun troepengroep- peering is zoo uitnemend terwijl hun ge schutvuur tenleste in de meerderheid gekomen is, dat de Duitschers nog heel wat meer menschenlevens moeten offeren daa de duizenden en duizenden, die hun nu al de Yserlinle heeft gekost. En van de aanvallende, zijn zij tot de verdedi gende houding overgegaan. De bondge nooten maken daarvan gebruik om al aanvallend den vijand te bestoken en afbreuk te doen. De bondgenooten worstelen op. Zij winnen terrein en zijn niet van zins den vijand eenige rast le gunnen. Bij Yperen lijken de Duitschers hun voornaamste krachten nog saamgetrok ken te hebben en als er een groote aan val alsnog door hen beproefd wordt, dan zal die daar geschieden. De aanvallen op vlotten met machinegeweren enz. noor delijker op hebben meer het uiterlijk van verontrusting der bondgenooten dan van werkelijk bedoelde krijgskundige pogin gen. De bemanning van de Emdem In Northampton werkt men tegenwoor dig met man en macht aan schoenen voor het leger, niet alleen voor het Engelsche. maar ook voor het Fransche en Belgi sche. De prijs is nu gestegen tot onge veer f 11.10 het paar. De Engelsche re geering moet 200 000 paar in de week hebben, maar meer dan 140,000 paar kan Northampton niet afleveren. Er ko men handen te kort Gezellen die al twee maanden oefening in het leger hadden, zijn teruggestuurd om schoenen te helpen maken. Voor het Fransche le ger zijn er al een millloen paar gemaakt, vpor het Belgische minder. Men klaagt er over, dat bet Engelsche legerbestuur met zijn bestellingen laat is geweest. Het Fransche was het voor. Het gevolg is, dat het Engelsche legerbestuur, we gens het stijgen van de prijzen, f50,000 meer op zijn bestelling moet betalen. Berichten van Vrijd Bommen op Freiburg. PARIJS, 11 December. (R.O.) Het communiqué meldt nog htt volgende Gisteren hebben onze vliegeniers op nieuw met succes zestien bommen ge worpen op het station en de luchtvaari- loodsen van Freiburg in Breisgau. On danks een hevige kanonnade zijn ze zonder ongelukken teruggekeerd. Geen wapenstilstand op Kerstmis. BERLIJN, 11 Dec. (K.N.) Naar de Romeiosche correspondent van het >Berl. Tagebl.* verneemt is het voorstel van den Paus, tot een wapenstilstand gedu rende de Kerstdagen afgeslagen. Het is gestuit op Russisch verzet. Alle mogend heden met inbegrip van Turkije, hadden haarinstemming met het voorstel betuigd. De operaties in Frankrijk en België. IJZENDIJLE, 11 Dec. (O.V.) Naar reeds gemeld werd, zou Passchendaele door de Engelschen heroverd zijo Giste ren wapperde ook te Staden, ongeveer vijf K.M. ten Noorden van Passchendaele, de Engelsche vlag. Beyerslijk gevonden' PRETORIA, 11 December, (Reuter.) Of ficieel wordt bekend gemaakt dat het lijk van Beyers bij Vliegekraal gevonden is en de identiteit daarvan is vasgesteld. Een aanval op Dover LONDEN, 11 Dec. (R.O Gistermid dag heerschte te Dover opwinding door het vuren der kanonnen in de marine haven. Beweerd wordt dat Duitsche on derzeeërs tweemaal trachtten de haven binnen te gaan, doch teruggeslagen werden. De admiraliteit bevestigt het boven staande niet. Lichting 1906. In verband met het opkomen van de deet der lichting 1915 en het overgaan van de October-ploeg 1914 naar het veldleger gaat op 15 dezer de lichting 1906 over naar de landweer. Dit had reeds op 1 Augustes moeten plaats hebben, maar is toen niet gebeurd in verband met de mobilisatie in die dagen. Passen naar België. Bepalingen betreffende passen voor het verkeer naar België. De Duitsche legatie te 's Gravenhage deelt bet volgende mede Voor het betreden van Belgisch grond gebied van Nederland uit, hebben Duit schers, onderdanen van met Duitschland verbonden staten en neutrale buitenlan ders een reispas noodlg, benevens een verklaring aangaande het doel, de plaats van bestemming en den duur van de reis. Belgen moeten voorzien zijn van een dergelijke verklaring en van een legitimatie aangaande hun persoon. De reispas wordt aan den reiziger af gegeven door het Duitsche consulaat in de Nederlanden, in welk ressort de reiziger gevestigd is. De legitimaties (voor Belgen) worden afgegeven door het Duitsche consulaat in Nederland, in welk ressort de Belg verblijf houdt. De ontvluchte Duitsche oxideren. Met betrekking tot de onlangs uit 't interneeringskamp te Bergen ontvluch te 2 officieren deelt men aan de N. R. Crt. mede, dat deze officieren, na in Duitschland op hun verplichtingen ge wezen te zijo, thans vrijwillig naar Ne derland 'erugkeeren, teneinde zich ter beschikking van de militaire autoriteiten te stellen. De bevolking van Amsterdam. Het derde kwartaal zag de bevolking van Amsterdam toenemen met 7555 personen tot 605.443. De overschrijding van 600.000 vond plaats in Augustus. Het behoeft geen betoog, dat het sterke accres geen natuurlijke toeneming Is. Het wordt veroorzaakt door de tijds omstandigheden, die niet alleen vele vreemdelingen, maar ook vele Neder landers in het buitenland noodzaakten, een toevluchtsoord te soeken. Oorlogsgevaar. Ook de stellige uitspraak der Regee ring dat het oorlogsgevaar nog aller minst geweken is, was èn noodig èn kan uitnemend werken. Het is zoo lichtzinnig en zoo onvoor zichtig, zooals meer dan één publicist het nu reeds doet voorkomen, a'sof wat op het Oostfront bij Lotz en Przemysl, en op het Westfront aan de Yser wordt afgespeeld, ons eigenlijk niet deren kan. Doch wie zoo arm aan doorzicht is deed dan toch beter zich over zoo ern stig vraagstuk niet uit te laten. Wie toch even nadenkt, voelt ter stond dat onze neutraliteit uitsluitend afhangt van de vraag, of beide oorlog voerende partijen onze neutraliteit even gewenscht achten. Zoolang dit aanhoudt, zijn we natuur lijk buiten schot. Komt hierin daarentegen keer, en acht een der beide partijen rechts of links doet er niet toe dat het ons in oorlog brengen haar bate belooft, dan zijn wij er morgen aan den dag Inge haald eer we er op bedacht zijn. Bovendien, de krijgskans kon ook in het Westen keeren en kwam het er toe, dat het Duitsche leger terug werd ge slagen, door heel België heen werd te ruggedrongen en tegen onze grenzen kwam opschuiven, zoodat het io den hoek tusschen Limburg en Noord-Bra bant vastraakte, zoo zou het teer de vraag zijn, of interneering van wie over de grens kwamen, ons gelukken zou. Dit is niets als het om een 50.000 man gaat, maar als er een half mlllioen aan kwam dringen, konden we in zeer ernstig gevaar geraken. Slechts deze twee gevaren gaven we aan. Er is natuurlijk veel meer. Maar hoofdzaak is, dat onze neutra liteit, als ze ook maar één der oorlog voerende partijen wezenlijk hinderen gaat, op staanden voet geschonden kan worden, en dan is het met onze onzij digheid gedaan, en gelijk gezegd, eer we er op verdacht zijn. Nu desalnieitemin binnenshuis alvast maar weer spectakel te gaan maken, is een onvergeeflijke fout, die terdege onder de oogen moet worden gezien. En de booge wilskracht van de Regeering blijkt er uit, dat ze tegen zoo onver geeflijke beweging op zoo ernstigen toon waarschuwt. (Stand.) Het vluchtelingenkamp te Nunspeet. Het Haagsch correspondentiebureau meldt ons Naar wij vernemen, nadert de bouw van het vluchtelingenkamp te Nunspeet langzamerhand zijn voltooiing. Die bouw heeft intusschen in koortsachtigen haast moeten geschieden, omdat de legerplaats te Oldebroek, waar het kamp tot dusver gevestigd was, op korten termijn moest worden ontruimd en omdat van alle kanten den Minister van Bionenlandsche Zaken aanvragen bereiken van burge meesters, comité's en particulieren, die om verschillende redenen de vluchtelin gen niet langer kunnen houden en wenschten, dat zij in een Regeerlngs- kamp werden overgebracht. In het begin zijn hiervan eenige be zwaren ondervonden en vele moeilijk heden moesten uit den weg worden ge ruimd. Met alle energie, waarover de regeeringscommissaris van het vlucht oord te Nunspeet, dr. Hendrik Muller, beschikt, heeft deze met zijn staf dag en nacht gewerkt om die moeilijkheden te overwinnen. Verder heeft de Minister nog verschillende verbeteringen gelast, teneinde geleidelijk tot den best ver krijgbaren toestand in het vluchtoord te Nunspeet te geraken. Zoo heeft hij in de eerste plaats er voor gezorgd, dat de vluchtelingen zich behoudens de in het belang van de orde noodzakelijke maatregelen, ook buiten het kamp mo gen begeven, omdat, hoewel het kamp meer dan een uur gaans in omtrek is en een kleine gemeente als Nunspeet uit den aard der zaak allicht bezwaar zal ondervinden van het vrij rondloopen van al de vluchtelingen, waaronder zich ook minder gewenschte elementen be vinden, het toch onmogelijk aangaat, deze menschen van hun vrijheid te be- rooven. Voorts heeft de Minister gelast, dat de ontvangst van groepen vluchtelingen, welke te Nunspeet aankomen, niet lan ger zal plaats hebben met militair ver toon, maar zoo eenvoudig mogelijk zal geschieden. Vervolgens heeft de Minister verschil lende verbeteringen gelast in de recre atie- en slaapzalen en beijvert de Minis ter zich ook, aan het vrouwelijk element in het toezicht over het vluchtcllügen- kamp plaats te verleenen. De Echo tui het Zniden. De Oorlog. Het Renter—agentschap verneemt, dat volgeDS nit Batavia ontvaugen berichten de schoener rAyeihe", waarin de landingstroep van de «Ein den" ontsnapte, toen de ,Emden' in gevecht was met de «Sydo-y', den 28 November een bezoek bracht aan Padang en daar levensmiddelen innam. De .Ayesha» vertrok den 9 November van het Cocoseiland en is derhalve drie weken op zee geweest, alvorens Padang binnen te loopen. De schoener behoorde aan den heer Ross, den eige naar van de Cocoseilanden. Voor dat het schip de Cocoseilanden verliet, nam de bemanning verschillende voorwerpen alt» kledingstukken, pistolen en patronen, hologes, messen, boeken, tabak, cigaretteD, scheermessen, ptismakijkers. een camera en een boot met «ich mede.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5