Waalwjjksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, KERKNIEUWS. Provinciaal Nieuws. en de bekende agenten in de geheele Langstraat en Omgeving. RECBSTZAKEN. Het wordt nu tijd zijn voorraad VISITEKAARTJES na te zien. We hebben een voorraad van ongeveer 100 soorten. We hebben voor dit doel een prachtige serie nieuwe schrijfletter aangeschaft. We hebben een letterproef van een 40-tal lettersoorten voor Visitekaartjes. Men wachte niet tot het laatst maar men bestelle zoo spoedig mogelijk. Monsterboek met letterproef steeds te ontbieden. Uitvoering in Boek- en Steendruk. Eindelijk wil de Minister een proef nemen met het Inrichten van enkele wijken van het kamp voor menschen uit een iets beteren stand, die daar dan zekere voorrechten zouden kunnen ge nieten, wellicht tegen een kleine vergoe ding, In het algemeen is 't ernstig streven van den Minister, er zooveel mogelijk een Belgisch dorp van te maken, waar de Belgische vluchtelingen als gasten van de Nederiandsche Regeeriug worden be handeld, en elke gedachte aan een in- terneeringskamp weg te nemen. Merkwaardige cijfers. In de >Vrijzinnig Democraat* van Zaterdag schrijft B. (dr. Bos) In de afgeloopen week is de goud voorraad van de Nederiandsche Bank van f 172.284.163.66 tot f 181.182-674.38 gestegen. Daarmede is de positie van de Nederiandsche Bank zeer versterkt en haar kracht zeer vergroot. Van waar komt dat goud Naar verluidt uit Dultschland met het doel om daartegen wissels te kunnen trekken, waardoor de zeer ongunstige wisselkoersen in Duitschland verbeteren. Daaruit bleek weer eens te meer, van hoe veel belang de uitvoer van produc ten uit ons land is voor de sterkte van ons eigen credietwezen. Die samenhang ziet het groote publiek niet, maar be staat wel ter dege. De uitvoer, welke uit ons land heeft plaats gevonden en nog plaats vindt, maakt het wederom gemakkelijker dat onze staat op de voordeeligste wijze in zijn credietbehoef- teu kan voorzien. Reeds vroeger wees ik in de „Vragen des Tijds* op het be lang hiervan, dat niet te snel tot uit voerverboden wordt overgegaan wanneer er geen politieke noodzakelijkheid be staat. Dit moge voortdurend in acht worden genomen. Belgische vluchtelingen in Noord- Brabant. Men meldt uit 's-Hertogenbosch dd. 9 December aan de Msb. Blijkens eene op 1 December j.l. ge houden telling bevinden zich in de pro vincie Noord-Brabant nog ongeveer 35000 Belgische vluchtelingen. De voornaamste cijfers zijn deze Ber- gen-op-Zoom 5400, Breda 3700, 's-Her- togenbosch 1100, Roosendaal 4250, Til burg 2530. Gedurende de laatste zes weken is het algemeen totaal met ongeveer 10.000 gedaald. 0 Schoeisel en ondergoed. Door den minister vaa Oorlog is be paald dat militiepllchtigen eigen schoei sel en ondergoed mogen, doch dat daarvoor geen rijksvergoeding wordt toegekend. Een en ander moet op ei°en rekening ook worden gereinigd en on derhouden. Mond- en Klauwzeer. De Commissaris der Koningin in Noord-brabant heeft de Burgemeesters in zijne provincie verzocht de veehou ders op hunne verplichtingen te wijzen tot het doen van aangifte indien een besmettelijke ziekte onder hun vee uit breekt. Tevens wordt verzocht alle voor zorgsmaatregelen te treften om uitbrei ding van mond- en klauwzeer hetwelk reeds in enkele gemeenten is uitgebro ken, te voorkomen. Aanbestedingen Gisteren is in het gebouw van het provinciaal Bestuur te 's-IIertogenbosch aanbesteed 1. De levering van verlichtingsmidde len en machinekamerbehoeften ten be hoeve van de bemaHngsiurichtingen, ve renen bruggenin de provincie Noord-Bra bant, behoorende tot het onderhoud der werken van de Bergsche Maas, gedu rende het jaar 1915, In 3 perceelen en in massa. Raming massa f 2570. Ingeschreven werd door Massa. S. W. Baks, Woudrichem, f 3498. A. C. van Dijk, Heusden, 2998. J. C. v. Laarhoven, Heusden, 2980. C. Wasser Co., Rotterdam 2856. 2. Het onderhoud der werken van het voltooide gedeelte van het Wilhel- minakanaal en van het daaraansluitend benedengedeelte der rivier de Donge, gedurende het jaar 1915. f4957 4740 4349 3680 3670 >3420 3420 Kóm- Raming f 5000. Ingeschreven werd door A. Spek en J. Boeren, Sliedrecht Corn- v. Loon C.Dz.. De Werken Th. Roovers, Made. F. v. d. Pluijm, Dussen Th. Blijlevens, Made, M. Vissers Drunen P. H. Kommers Raamsdonksveer Minste inschrijver na loting P. H. mers. Te Bergeu-op-Zoom is geschil ontstaan tus- schen den burgemeester en den gemeenteraad naar aanleiding der maatregelen door den burgemeester genomen ten opzichte der Bel gische vluchtelingen. In antwoord op een desbetreffend adres van dea Raad, heeft de Minister echter in overweging gegeven die maatrpgelen, als uitsluitend den burgemeester rakende, niet meer in den kring zijner bemoeiingen te be trekken. Te Sluis ontstond hooggaand verschil van meening tusschen den burgemeester en het comité ter verzorging der Belgische vluch telingen met 't gevolg, dat 't comité zijn zaak neerlegde. Het internceringskamp te Har dei wijk. Men meldt ons uit Harderwijk: Een der zijden van het interneerings* kamp te Harderwijk wordt begrensd door een dichtbegroeid dennenbosch. Woens dagavond was het voor den schildwacht bij den hangenden mist moeilijk om in de richting van het bosch iets te onder scheiden, toen hij plotseling door twee Belgen werd aangevallen. Na met een stuk hout te zijn afgeranseld, werd hij met een mes in de zijde gestoken, doch gelukkig zonder dat hierbij het lichaam werd geraakt. Tot in den borstrok was het mes doorgestoken en trof men een lange snede aan. De naburige posten op zijn hulpgeroep toegeschoten zagen de aanvallers in de richting van het bosch verdwijnen en zonden hun eenige schoten na, welke echter doel misten. Denzelfden avond reeds is het onder zoek begonnen; doch waar de aanval lende geen signalement kon opgeven, vei wacht men daarvan niet veel. Natuur lijk zal het geval oorzaak zijn, dat streng ere orderbepalingen gegeven worden, waaronder goeden met de kwaden zul len moeten lijden. Vluchtelingenkamp te Nunspeet. Na de opname van >de noodkreet* uit het kamp van Nunspeet in ons vo rig nummer, past het eerlijkheidshalve de aandacht t£ vestigen op een paar artikelen in >De Telegraaf* van de hand Van den heer August Monset, die wer kelijk niet gewoon is een blad voor den mond te nemen en die men heusch niet kan verdenken, dat hij partij zou kiezen voor de regeering en tegen de Belgische vluchtelingen, als er de toe stand ook werkelijk treurig was. De hoofdredactie kreeg van Dr. Schut een ultnoodiging om een critischen vin- nigen redacteur te zenden om met eigen oogen op eigen gelegenheid de zaken te komen bekijken zooals hem dat goed dunkt. En als zoodanig werd de heer Monnet aangewezen. In een tweetal ar tikelen geeft hij een ondei houdend 1e- laas van zijn bezoek. Hij constateerde dat 't drinkwater deugdelijk was, het eten goed. Er zijn drie doktoren, waar onder een vrouwen-specialiteit. De »over- leden* kraamvrouw, zag er met haar kleine uitstekend uit en was vol lof over de behandeling van zusters en doktoren. Er zijn drie groepen van loodsen, elk voor 300 personen. Elk zoo'n dorp, (groep van loodsen) heeft eigen keuken, waschinrichting enz. De slaapplaatsen zijn goed, los stroo met drie dekens, goed verlichte zalenelk dorp heeft de noodige naaimachines voor verstellen enz. en ze moeten allen hun eigen werk doen, wat te prijzen is. Er is een flinke school, een polikliniek met afzonderlijke afdeeling voor zuigelingen. Voor deze laatste is een afzonderlijke melk- en rijst kokerij. Ook het dagelijksch menu viel te roemen, zoowel als de geheele behan deling. De eindindruk van den heer Monnet was, dat men te doen had met >grove praatjes*, dat er nog veel gedaan moet en zal worden, maar dat 't er nu reeds goed in orde is. Goede lectuur voor militairen. Nu er van alle kanten voor gewerkt wordt, den militairen ofwel voor niets, ofwel voor héél weinig geld lectuur te verschaflen, zijn ook de Katholieken hier in niet achterwege gebleven. Heel veel bladen van onze groote couranten wor den dagelijks bezorgd aan de overvolle kazernes, aan de afgelegen forten en andere militaire standplaatsen en dat alles, om den goeden, den Rooinschen geest te onderhouden onder onze geest verwante militairen. Een groote, een ondernemende uitge vers firma te Amsterdam brengt nu juist met het oog op onze Roomsche ge mobiliseerde soldaten een serie boekjes in den handel, die, boeiend in den goe den zin en gezond van opvattiog, tegen den lagen prijs van tien cent alom ver krijgbaar zullen worden gesteld leder deeltje bevat een afgerond verhaal en het eene doet verlangen naar het vol gende alle deeltjes verschijnen onder den titel »Jim Cross,' de KoniDg der Vliegers*. Een mensch verlangt nu eenmaal van tijd tot tijd eens iets avontuurlijks tb beleven en waar dit >beleven* nu niet mogelijk is in den letterlijken zin, daar wordt hij hiertoe in de gelegenheid ge steld door middel van aardige, opwek kende, boeièode lectuur. Niemand zal zulks afkeuren integendeel zulke lec tuur is goed, is nuttig, alleen reeds daar door, dat zij slechte lectuur wegdringt, en het is den Uitgever te prijzen, dat hij 't aandurfde voor ons kleine land zoo'n uitgave op zich te nemen. Wij hopen gaarne, dat velen, ook niet militairen, zullen gebruik maken van de goede lectuur, die bun hier zoo goedkoop geboden wordt. De R. K. Boek-Centrale. De Katholieke Illustratie. van deze week bevat de volgende PLATENEen Engelsche zeemijn op onze kust (2). De held vaD Jemappes. Koning George aan het front. In de loopgraaf. Het Russische Roode Kruis. De >wodka* afgeschaft Een walvisch te Katwijk. Om het kampvuur. Portugee- sche torpedisten. Franschen in de Vo gezen. Vijf kiekjes van de verschillende oorlogsvelden. Óm en bij den oorlog (2). Vertrekkende troepen. De oorlog in wintertijd. Twee zware verliezen vcor de Britsche vloot. Vorst van Bü'ow. Een kijkje in een hospitaal. De pastoor van Duffel in zijn kerk. Burgemeester de Vos. Een Hollandsche baggermolen in het Suez-Kanaal. Koning Albert. Or- telsburg in Oost-Pruisen. Duitsche last wagens in Frankrijk. Belgische tluchte- lingen in Raalte. Veldmaarschalk von Hindenburg met zijn staf. De heeren Speet en Driessen. Zuster Damiana. TEKST Freule Iris (vervolg), 't Goe de zaad. Over zeemijnen. Aan den rand van den afgrond (vervolg). De schrik van den Oceaan (vervolg). De wij bisschop van S- Hertog enbosch. Naar ons van gezaghebbende zijde uit Rome wordt gemeld, is den 5 De cember jl. bij de H. Congregatie van 't Consistorie het drietal ingediend, waar uit de coadjutor van mgr. v. d. Ven wordt gekozen. Een beslissing is niet voor ongeveer over twee maanden te wachten. De moord te Wouw. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeelde gisteren den landbouwers- knecht M. H- te Wouw wegens dood- slag gepleegd op B. Groenendijk aldaar tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Melkvervalsching. Het O. M. bij de rechthank te Alk maar eischte tegen D. S., veehouder te Spanbroek 1 maand gevangenisstraf, wegens het vervalschen van melk, die hij contractueel moest leveren aan de West-Friesche gecondenseerde melkfa briek te Hoorn. De heer H. J. F. Wanna, scheikundi ge te Alkmaar, constateerde in het in beslag genomen monster 22 pet. water. Ter rechtzitting bleek, dat de beklaag de gewoon slootwater had gebezigd. Waalwijk, 12 Dec. 1914. Koopt niet in dcu vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Rév. Mi-re. In tal van bladen treften we artikelen aan ter gelegenheid van het 25-jarig ju bileum van Mère Adelheid als overste alhier. 't Zijn alle min of meer variaties op onze berichten en verslagen hieromtrent. De Gelderlander voegt er terecht aan toe, dat de Eerw. Geldersche Zuster Adelheid (in de wereld tnej. Th. van Driel, in 1853 te Lobith geboren) in de vervlogen 25 jaren in de Langstraat aller liefde heeft gewonnen door haar eenvoud en werkijver. Wij moeten nog mededeelen dat 11. Maandag alle schoolkinderen op zeer onbekrompen wijze getracteerd zijn ter eere van dit jubileum. Zool/cder per maat. In ons vorig nummer gaven we een verslag der vergadering van den Bond van Ned. Lederfabrikanten. Thans ontleenen wij aan het door den secretaris den heer W. J. M. Ver- bunt, uitgebracht jaarverslag deze pas sage Door den algemeenen Nederlandschen Bond van Schoenfabrikanten werden aan onze vereeniging voorstellen gedaan 0111 te komen tot den verkoop van le der, daaronder begrepen ook zooileder, per maat, in plaats van de tot dusver re gebruikelijke methode van verkoop bij gewicht. De gronden waarop die voorstellen rusten waren de moeilijk heden voor den consument verbonden aan den inkoop van leder dat ook hier te lande van zoozeer uiteenloopend specifiek gewicht blijkt te zijn. Deze aangelegenheid heeft in een tweetal Bestuursvergaderingen een on derwerp van ernstige bespreking ge vormd. Wij hebben inlichtingen ge vraagd bij een der grootste fabrieken van looierijmachines, of er bij haar werktuigen voor het meten van zoolle- der vervaardigd werden. Het antwoord luidde negatief. Meetmachines voor zooi leder waren haar ten eenenmale onbe kend. Naast dit materieele bezwaar, was het Bestuur bovendien van meening dat de belangen der lederindustrie met een gewijzigd verkoopsysteem niet gediend werden. Het Bestuur stelt zich ten aan zien der hier in debat gebrachte ques- tie op het standpunt dat ongeoorloofde verzwaring van ons product, waaronder speciaal zou moeten warden verstaan 't inbrengen van voor de hoedanigheid van het leder niet bevorderlijke materi alen alsook die stoffen welke uitsluitend vervalsching bedoelen, streng behoort te worden geweerd, doch dat de bepa ling van het soortelijk gewicht der ge kochte waar eene zaak zal moeten blij ven tusschen kooper en verkooper, waarbij de hulp van het Rijksproefsta tion als een ter zake kundig en onpar tijdig instituut volkomen ten dienste staat van partijen en dat ten slotte de noteeringen der koopwaar eene zuivere afspiegeling zullen worden van hare werkelijke waarde. Het "invoeren van een meet-systeem voor zooileder met onvolmaakte appa raten zou afgezien van alles een sprong in 't duister moeten heeten, Dat het Bestuur zich in beginsel kant tegen elk idee van onzuiver gewicht in de leerproducten, moge blijken uit de houding door ons college aangenomen in zake de critiek welke uitgeoefend werd op een Koninklijk Besluit d.d. 18 November dezes jaars, waarbij vrijstel ling werd verleend van invoerrecht voor met glucose bereid lederappretuur, be- noodigd als hulpmiddel bij de werk zaamheden in fabrieken en trafieken. Het Bestuur heeft zich toen onmiddel lijk geschaard aan de zijde van den Alg. Bond van Schoenfabrikanten die zich mede tegen het beginsel verzette waarmede dit Besluit in 't gevlei kwam. Aangezien deze questie evenwel nog slechts in haar eerste stadium verkee de bij het einde des jaars, kunnen wij in dit verslag daaraan geen verdere be schouwingen wijden, doch hopen een volgende maal hierop nader terug te komen. Zooveel is intusschen zeker, de Bond zal in deze aangelegenheid en in 't alge meen waar het de wederzijdsche be langen van onze beide industrieën betreft, steeds gaarne met zijne zuster vereeniging samenwerken in de overtuiging dat de goede verstandhou ding tusschen die twee lichamen niet anders dan nut en profijt naar beide zijden kan afwerpen. W. V. V. Waalwijk Vooruit. Tot onzen spijt moeten wij berichten dat de aangekondigde wedstiijd tegen Zalt-Bommel niet doorgaat. Het 2e E'f- tai speelt nu op het terrein alhier tegen Baardwijk. Nog kunnen we mededeelen, dat W.V. besloot deel te tfemen in de le klasse N. v. B. met de vereenigingen WILLEM II, EINDHOVEN, VALK, HELMOND, N A.C., WILHFXMINA I, ('s Bosch.) Wel is de afdeeling zeer zwaar én zijn de reizen groot, zoodat alleen met flinken finantieelen en moreelen steun van het publiek de competitie tot een goed einde gebracht kan worden. BAARDWIJK. Zondag 13 Dec. as. zal onze voetbalvereeniging »Ouick< een vriendschappelijke match spelen tegen >Top* te 's Bosch op 't terrein aldaar. Maandagavond ten 8 uur zal een algemeene ledenvergadering gehouden worden voor de leden van de vakver- eeniging, afdeeling Baardwijk, waarin de verkiezing van een bestuurslid zal plaats hebben. HERPT, ll Dec. Naar wij vernemen is de handboogschutterij >Ons Genoe gen* alhier voornemens om op 6 Jao. (Drie Koningen) een groote tooneelult voering te geven met medewerking van een zeer bekend karakterhumorist. Ook niet-leden zullen toegang hebben. SPRANG. Zondag j.l. h'ield de WelEerw. Heer De. Pop predikant bij de Herv. Kerk alhier zijn afscheidsrede voor eeu talrijkt schare naar aanleiding van Job. 8, 36. Onze dorpsgenoot W. v. d. H. ver keerde j.l. Maandagavond een oogenblik in een hachelijke positie. Met de tram van Waalwijk komende stopte deze wel wat te spoedig, maar niet precies aan de halte. De man stapte uit doch tot zijne verbazing be- merktB hij dat hij op den rand van de Bloot stond. Daar de tram zich weer direct in beweging zette, zag hij zich genoodzaakt roer loos te blijven staan tot de overige wagens waren gepaseerd. Hoewel hij nog een stoot kreeg van een treeplank, waardoor hyopde kniëen viel, kwam hij toch met de schrik vrij. De knapeuvergadering van de Geref. Kerk alhier jSamüel" heeft gis'eren Dimdag avond hare tweede jaarvergadering gehouden en feestelijk herdacht. Aanstaanden Zondag zal in de Gerj Kerk alhier voor ons optreden de WelE. heer ds. van Noot van Lopik. VRIJH. CAPPEL, 11 Dec. Naar we vernemen zal^Ds. A. Brummelkamp al hier, wegens langdurige ongesteldheid zijn emeritaat aanvragen. De ZangvereeDiging >Hallelujah« is voornemens binnen korten tijd een uit voering te geven. Hoewel het ledental gedifrende de mobilisatie aanmerkelijk verminderde, wordt toeh zooveel mogelijk gedaan om mnstens een uitvoering in dit seizoen te geven. CAPELLE. De opbrengst van de collecte voor kerstgeschenken voor de soldaten be draagt f 76.015. Op Woensdag, den 23 December a.s. zal de Rederijkerskamer „Vriendentrouw'' alhier ean uitvoering geven in de zaal van den heer L. F. van Dongen. RAAMSDONKSVEER. Donderdag HeP met goed gevolg te water van den scheeps werf der firma D. P. van Suilekom Zn, de sleepkaan „Hendrika" groot ongeveer 550 tonnen voor Hollandsche rekening. Het bestuur van het Groene Krui», afdeeling Raamsdonksveer en omstreken is in de jl. Donderdag gehouden vergadering samengesteld uit de heeren S. D, Lank« huijzen Dr. Quirijns A. J. Lankhuijzen A. v. Seters en C. Sneep.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6