DL Tweede Blad. BINNENLAND, tail. ■n, och en- 1 NUMMER 102 ZONDAG 20 DECEMBER 1914. 37e JAARGANG; goe- 618? Waal- oedel- Berichten van Donderdag. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 17 December. (Reuter.) In het officieele communiqué van gister avond wordt medegedeeld, dat er een lichte vooruitgang valt waar te nemen tot aan zee ten noordoosten van Nieuw- poort, ten zuiden van Yperen en langs den spoorweg in de richting van La Bassée. Van het overige front valt niets bijzonders te vermelden. LONDEJST, 17 December. (Reuter. Part) De Daily Mail verneemt uit Duinkerken De beschieting van de Belgische kust door de Engelschen duurde onafgebro ken vijf uür. Tegelijkertijd vuurden de Fransche en de Belgische batterijen bij Nieuwpoort. Het was voor de Duitschers een der vreeselijkste bombardementen uit den geheelen oorlog. De infanterie fder bondgenooten viel om twee uur in den uamiddag de Dultsche loopgraven aan langs die wegen, die oostwaarts van Nieuwpoort loopen ep dreef hen halsover kop uit de loopgraven. Het hevigst is er gevochten bij den aanval op de versterkte hoeve Groote Bramburgh. Tegen het val len van den avond werden de Duitschers uit Lombaertzijde en St- Georges ver dreven. Het vechten van man tegen man werd na het invallen van de duisternis van huis tot huis voortgezet. De Engel schen hebben tusschen Nieuwpoort en de zee barken het Yserkanaal afgezonden, die met machinegeweren bewapend wa ren, welke een doodelijke uitwerking had den. BERLIJN. 17 December, (Wolff. Part.) Over de overwinning te land van onze mariniers wordt uit het groote hoofdkwar tier dd. gisteren het volgende aan de Kreuzzeitung gemeld Den llden dezer trachtte een geheele Fransche divisie bij Lombaertzijde ten noorden van Nieuwpoort, door te breken. Elf bataljons matrozen-artillerie en mari- ne-infanterie voorkwamen den vijand en bestormden, een bataljon marine lnfante- rie met ontplooid vaandel voorop, een sterke Fransche stelling. Daar het stuif zand der duinen de geweren en machi negeweren gedeeltelijk onbruikbaar maakte, gaf de bajonet den doorslag. Na een bloedig gevecht dreven onze 6000 man 15.000 Franschen op de vlucht. De Franschen lieten een groot aantal dooden en gewonden op het slagveld achter en verloren ruim 800 gevangen, w. o. vele officieren. Duitsche kruiser gezonken. PETROGRAD. 18 Dec. De Duitsche eerste klas kruiser^Friedrich Karl* is, ter wijl hij de Oostzee wilde uitatoomen, ge zonken. Twee derden van de ekwipage ver dronk. Men is er in geslaagd byna 200 inaD te redden. 300 man verdronk. antoor 7186 Van het Oostelijk oorlogsterrein meld den de jongste officieele rapporten weer enkeie belangwekkende bijzonderheden. Het Russische communiqué, is ten deele weer zeer openhartig, on danks het minder gunstige verloop, dat de strijd voor de Russen gehad blijkt te hebben. Erkend wordt immers, dat op den linkeroever van de Weichsel de Rus sen gedwongen waren in ongunstige plaatselijke omstandigheden weerstand te bieden en de troepen tegen den avond -,een weinig terugtrokken. De aanvallen van de Duitschers hadden plaats in de richting van KernosiaSochatschew. Uit de ligging van deze plaatsen is op te maken, dat de Russen hun voor- ideelen, voor eenige dagen op den lin keroever behaald, toen zij tot Gombin "zelfs waren doorgedrongen, hebben moe ten opgeven en nu weer tot achter de Bsoera, waaraan Sochatshew gelegen is, zijn moeten terugtrekken. De Duitschers zouden dus den Rus- sischen rechtervleugel weer achteruitge- drukt hebben en naar uit de ligging van genoemde plaatsen is op te maken, ook jvan de Weichsel afgesneden hebben. Zeer waarschijnlijk zullen nu de Russen .willen zij geen gevaar loopen omsingeld te worden, ook Lowitsch moeten opge ven en de positie, die zij achter Lods -wjiebben ingenomen. Over de operaties op den rechteroever van de Weichsel luidt het in het Russische r communiqué weer, dat de Duitschers in de richting van Mlawa naar de grens zijn «teruggedreven. Deze algemeenheid is echter al meermalen reeds te berde ge bracht, zoodat wij er nu geen direct .^bewijs in hebben te zien, dat bet succes j Van de Ruslsche operaties hier ook ver deren voortgang heeft. Ten Zuiden van Krakau blijkt de toe stand zich zoo te ontwikkelen, dat de Oostenrijksch-Duitsche troepen den vij and over het meest Zuidelijke deel van de Dunajec hebben teruggeworpen, maar dat de Russische troepen stand houden langs de Biala (een zijrivier van de Du najec) en de meer Oostelijk stroomende Wisloka. Daar immers boden «sterke Russische troepen tegenstand4, hetgeen erop wijst, dat de Russen hier zich her steld hebben van den tegenslag door hen ondervonden en opnieuw aan het offensief van Oostenrijkers en Duitschers tegenstand bieden. Het Russische communiqué erkent ten slotte ook het échec van het Russisch offensief in de Karpathen. Heel nuchter wordt gezegd, dat de Russische troepen de Oostenrijkers belettten aan de andere zijde der Karpathen op te rukken. Be doeld zal wel wezen, dat de Russen hier ook het defensief hebben aangenomen en nu de Oostenrijkers trachten tegen te houden, die na de ruivering van de Karpathen in Galicië willen dringen om de Russen daar in den rug te bedreigen. Een aa?ival op de Engelsche kust. De durf der Duitschers heeft de we reld weer eens in vervoering gebracht. Gelijk eertijds onze Nederlandsche hel den Tromp, De Ruyter en anderen de Engelschen in hun eigen havens en kuststeden gingen opzoeken, om met hep den strijd aan te binden, zoo heb ben de Duitschers gisteren op meer moderner manier een aanval gedaan op een drietal kunststeden, op Hartlepool, Whitby en Scarborough. Meer modern was de actie der Duit sche marine, doch daarom niet minder moedig en gevaarlijk. Zij heeft gisteren den vijand getart op een wijze, waaraan niemand had durven denken. Immers sedert kort na het uitbreken van den strijd leek het, of de beide groote te genstanders, Duitschland en Engeland, in veilige havens waren opgeborgen, als speelgoed dat erg breekbaar was. De Duitsche vloot, de slagschepen en krui sers, zouden het immers niet durven wa gen, om voor Helgoland uit te loopen en volle zee te kiezen, teneinde de over machtige Engelsche armada aan te tas ten, zoo luidde het algemeen oordeel. En zeker zouden de Duitschers de En gelsche kust nu met rust laten, sinds de Engelschen van de Noordzee een soort schaakbord van mijnen hadden gemaakt, zoodat elk schip terecht zich te midden van honderden gevaren bevond. Toch hebben de Duitschers zich door dat alles niet laten afschrikken, maar met 'n moed en 'n dutf, die zelfs de stoute stukken der Duitsche onderzeeërs overtreffen zich 'n weg gebaand over de baren, welke voorhen afgesloten heetten. Zoo was het voor de bewoners van Hartlepool een angstige verrassing, toen zij in de ochtendschemering van Woens dag 3 oorlogsschepen voor de stad za gen verschijnen. Wat dat voor landslui waren, ervoeren de Hartlepoolers direct want de schepen begonnen dadelijk te vuren en wierpen hun onheilbrengende projectielen op de stad. Het fort van Hartlepool beantwoordde het vuur en ook uit zee was bescherming gekomen in den vorm van vier Engel sche torpedojagers, die den strijd tegen de Duitsche schepen aanbonden, maar deze verdediging heeft niet kunnen be letten, dat het bombardement van 8 tot 9 uur geduurd en aanzienlijke schade aangericht heeft. Evenmin is men er in geslaagd om wraak te nemen, want de vijandelijke kruisers zijn, na hun vernie ling te hebben aangericht, in Noord- Oostelijke richting weggestoomd. Te Scarborough deed men een gelijke ervaring op omtrent de veiligheid van de Engelsche kustplaatsen in oorlogstijd. Daar was het een kleine Duitsche krui ser die aan de stad den vuurdoop ga: en ook deze schijnt dit straffeloos ge daan te hebben. De onheilen, door het bombardement aangericht, moeten naar uit de be richten blijkt belangrijk zijn. Vooreerst het verlies aan menschen- levens, levens van rustige burgers, die in hun stad, in hun huis door het moor dend lood werden verrast. Naar heden morgen niet ambtelijk uit Londen werd geseind, zijn in Hartlepool 48 en in Scarborough 25 menschen gedood, ter wijl beide plaatsen 130 gewonden tel len. Door de torpedojagers zijn 7 ge wonden van hun bemanning aan land gebracht. Ook de materieele schade moet be langrijk zijn, waarvan wel het meest te betreuren is, dat de historische abdij van Whitby, een .prachtig beeldhouwwerk nabij Hartlepool gelegen, gedeeltelijk werd vernield. In de stad trof een gra naat de gasfabriek en deed een gas houder springen, waardoor brand ont stond. Verscheidene bommen ontploften in de straten, waar zij grooten gaten in den grond sloegen, de huizen havenden en van hun daken beroofden. Er heerschte groot paniek onder de menschen, die in allerijl wegvluchtten. Te Londen heeft het bericht van het bombardement begrijpelijkerwijze diepen indruk gemaakt, maar toch is de hou ding van de Londenaars kalm en vol vertrouwen. De Duitsche aanval op de Engelsche kust. BERLIJN. 18 Dec. (Wolff.) Dc ^Nord- deutsche" critiaeert de verklaring der En gelsche admiraliteit over de beschieting van onbeschermde steden en handelshavens. Het blad merkt op, dat uit andere Engelsche berichten blijkt, dat de kustbatterijen het vaur der Daitsche schepen beantwoordden. Onverdedigde steden hebben geen kustbat terijen. Doch bovendien is het bekend, dat de beschoten plaatsen steunpunten zijn voor de vloot. LONDEN, 18 Dec, (R.Ó.) Officieel wordt medegedeeld, dat bij de beschieting van Hartlepool 82 personen werden gedood en 250 gewond. LONDEN, 18 Dec. (Spec. Dienst.) Het aantal slachtoffers wordt geschat op 103 dooden en 401 gewonden. Hartlepool leed het meéste. Het aantal dooden bedraagt hier 82, het aantal ge wonden 320. Ongeveer 60 procent der ge wonden kregén slechts lichte kwetsuren. De schade aan gebouwen aangericht is nog niet geheel bekend, doch in Hartlepool zijn 58 huizen vernield en 4 kerken getroffen. BERLIJN, 18 Dec. (Spec. Dienst.) Vol gens betrouwbare berichten hebben er aan de overvalling der drie kustplaatsenHart lepool, Scarborough en Whitby ook Duit sche slagschepen meegedaan. Alle schepen zyn ongedeerd in de Duitsche havens terug gekeerd, 1 Engelsch torpedojager werd in de grond geboord en werd beschadigd. De Russen teruggeslagen. BERLIJN, 17 Dec. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling uit het groote hoofdkwar tier van hedenochtend Van de grenzen van Oost- en West- Pruisen valt niets nieuws te melden. Het door de Russen aangekondigde offensief tegen Sile2ië en Posen is op niets uitgeloopen, De legers van den vijand zijn in Polen na, hardnekkige en verbitterde gevechten in het front tot den terugtocht gedwongen. De vijand wordt overal vervolgd. ,Bij de gevechten die gisteren en eergisteren in Noord- Polen geleverd zijn, leidde de dapperheid van de West-Pruisische en de Hessische regimenten tot een beslissing. De vruch ten van die beslissing zijn op' het oogen- blik niet te overzien. WEENEN, 17 Dec. (Wolff). De ge nerale staf deelt officieel mede De laatste berichten stellen het buiten twijiel dat de tegenstand van de Russi sche hoofdmacht gebroken is. In het Zuiden zijn de Russische legers in den slag bij Limanowa, in het Noorden door onze bondgenooten bij Lodz verslagen en thans zijn de Russen ook aan de Bzura volkomen verslagen. Door onzen opmarsen over de Karpa then uit zuidelijke richting bedreigd, is de vijand een algemeenen terugtocht begonnen, dien hij in de uitloopers der Kroathen door hardnekkigen tegenstand zoekt te dekken. Onze troepen vallen hem op de linie Zakliezyn (aan de Du najec) Krosno (aan de Wislok) aan. Op het overige deel van het front is de vervolging gaande. WEENEN, 17 December, (Correspon dentiebureau. De Russen zijn op het geheele front in Polen en Galicië in vollen aftocht. BERLIJN 17 Dec. (Wolff.) De groote Duitsche overwinning heeft te Berlijn veel geestdrift gewekt. Reeds vanochtend liep het gerucht dat de Keize* het bericht door wach ters van het kasteel Bellevue had doen verspreiden. Nauwelijks was vroeg in den middag het bericht van het groote hoofd kwartier bekend gemaakt, of het verspreidde zich als een loopend vuurtje door de stad. Het eerst werd er gevlagd in de wijk waar de groote kranten zijn gevestigd. Heel kort daarna verschenen de zwart-wit-roode en ook tal van Oostenrijksche zwart-gele vlag gen bij duizenden in de beele stad. Ondanks het slechte weder rukte men elkander letter lijk de bulletins uit de handen. Overal heerscht groote, innige vreugde. Van alle kerktorens luiden d' blokken, Hindanburg's naam is op alle* lippen. De voldoening is des te grooter. daar het Berlijusche publiek, dat ook de inkleeding van de vijandelijke berichten en de fantastische overwinnings- berichten per Russen kent, in de vijande lijke pers steeds van nederlagen las, die men von Hindenburg had toegebracht, Het Oos tenrijksche bericht, dat eenige uren later binnen kwam, en de Daitscbe overwinning bevestigde, vermeerderde nog de vreugde der bevolking. ST. PETERSBURG, 18 December* (P. T. A.) De generale staf deelt het volgende mede In de richting van Mlawa hebben onze cavalerie en vooruitgeschovenafdeelingen met kracht de verslagen Duitsche troe pen (die numeriek sterker waren) vervolgd en zijn zij de grens overgetrokken. Gedurende de vervolging namen wij gevangenen en maakten wij verscheiden kanonnen en ander oorlogsmaterieel buit. Aan den linkeroever van den Weich sel, alsmede in West-Galiclë is den 16den December geen enkel gevecht van beteekenis geleverd. In den loop van de vorige week heeft het garnizoen van Przemyls verscheiden uitvallen beproefd, die wij alle terugge slagen hebben. Het garnizoen had daarbij groote verliezen. Bij het afslaan van een uitval op den 15den December namen wij eenige honderden gevangenen en maakten wij machinegeweren buit. Het groote nieuws, van het terugslaan der millioenen legers der Russen zal van grooten invloed zijn op de gebeur tenissen op 't oostelijk maar ook mis schien op het Westelijk oorlogsterrein. Maar wij meenen te moeten opmerken waar .puitschers en Russen van een frontaanval spreken, dat de Russen wel overal zijn teruggeslagen, maar daarom nog niet vernietigd. Men heeft hier zeker te doen met een schitterende overwin ning.van von Hindenburg, maar de Russen zijn niet voor goed weggevaagd, dat is een groot verschil. De aanvallende kracht der Russen is gebroken, en dat is een prachtig resul taat voor de Duitschers en Oostenrijkers, maar men kan niet van een vernietiging spreken. Tenminste zoover we thans weten. Hiermee komt het Russische officieele communiqué goed overeen. Het zegt dat geen enkele slag is ge leverd. Neen, daar zullen ze wel gelijk in hebben. Als men over de geheele linie terugtrekt, levert men gewoonlijk geen belangrijke gevechten tegelijkertijd. Van het Westelijk oorlogsterrein blij ven de communique's er op wijzen, dat het offensief door de verbondenen niet zonder succes wordt voortgezet. De Duitsche communiqué's spreken alleen van afgeslagen aanvallen op verschillende punten, maar de rapporten van Joftre evenals de bijzonderheden door onzen bijzonderen correspondent >op het front melden alle min of meer belangrijke voordeelen door de verbondenen in België vooral in Noord-Frankrijk be haald. Echter van eenig min of meer beslis send succes, waardoor een belangrijk retireeren van den vijand het gevolg zou moeten wezen, hoort men niets. En dat ondanks het feit, dat de verbondenen nu toch allerwaarschijnlijkst in de meest gunstige omstandigheden strijden, die straks misschien in hun nadeel zullen veranderen. Berichten van Vrijdag. De beschieting van de Engelsche kust LONDEN, 18 December. (Reuter.) Offi cieel wordt bekend gemaakt, dat er bij de beschieting van Hartlepool 82 men schen gedood en 250 gewond, en van de vloot 5 matrozen gedood en 15 ge wond zijn. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 18 December. (Reuter.) In het officieele communiqué van gisteravond wordt gezegd Wij hebben terrein ge wonnen ten noorden van Yperen en Meenen en ten zuiden en zuid-oosten van Bixschoote. Wij zijn ten noordoos ten van Atrecht uitgekomen en hebben de eerste hulzen van St Laurent BlaDgy bereikt. Wij zijn aanmerkelijk vooruitgekomen bij Ovillers, Laboiselles, Mametz en Ma ricourt. Tusschen de Somme en de Vo gezen is niets bijzonders voorgevallen Van het Westelijk oorlogsterrein, PARIJS, 18 December (Reuter). Of ficieele kennisgeving van vanmiddag 3 uur Het in België gewonnen terrein heb ben wij behouden, na alle tegenaanvallen der Duitschers te htbben afgeslagen. In de streek van Atrecht hebben wij ons docr een krachtig offensief meester gemaakt van verscheidene loopgraven bij Anctyles, La Bassèe Loos (ten Zui den van Rijssel) en Sr. Laurent Blang- ry. Bij laatstgenoemde plaats hebben wij op een front van meer dan een kilo meter alle loopgraven der eerste vijan delijke linie genomen. In Argonne hebben de Duitschers ten noorden van Four de Paris een van on ze loopgraven in de lucht doen vliegen en door een van drie bataljons getracht ons vandaar te verdrijven. De aanval is echter afgeslagen. Van het Oostelijk gevechtsterrein. WEENEN, 18 Dec. (Wolff) De generale staf deelt officieel mede De verslagen Russische hoofdmacht wordt op het geheele, meer dan 400 K.M. breede front van Krosno tot den mond van de Bzura vervolgd. Gisteren is de vijand ook nit zijn stel lingen in de streek tusschen Krosno en Zakliczijn, die teu noorden aan de Karpathen grenst, verdreven. Aan den benedenloop van de Dnnajec zijn de Dnitsche en Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen slaags met de Russische achterhoede. In Znid-Polen is onze opmarsch tot dus verre zonder belangrijke gevechten geschied, Piotrkof is eergisteren door het 84e re giment infanterie, Pazedborz (aan de Pilitsa) gisteren door afdeelingen van het 31e regi- ment infanterie stormerhand genomen. De dappere bezetting van Przemysl heeft den strijd in het aan de vestingwerken grenzende gebied met goed gevolg voort gezet. De toestand in de Karpathen is nog niet noemenswaard veranderd. Van het Oostelijk gevechtsterrein. BERLIJN, 18 December. (Wolff.) Offi cieele mededeeling uit het groote hoofd- <wartier van hedenochtend Aan de grens van Oost- en West- Pruisen is de toestand onveranderd. la Polen volgen wij den vijand, die blijft wijken. Van het Westelijk gevechtsterrein. BERLIJN, 18 December. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier deelt officiee mede De strijd bij Nieuwpoort staat gunstig, maar is nog niet afgeloopen. De aanvallen der Franschen tusscnen -a Bassée en A/recht, alsmede aan beide zijden van de Somme zijn mis- ukt De vijand deed daarbij zware verliezen. Alleen aan de Somme verloren de Franschen 1200 gevangenen en ten minste 1800 man aan dooden. Onze eigen verliezen bedroegen nog geen 200 man. In Argonne deden onze troepen goed gelukte aanvallen en maakten wij on geveer 750 gevangenen. Ook namen wij eenig krijgsmaterieel, Van het overige deel van het Wes telijk front zijn geen bijzondere gebeur tenissen te melden. Verliezen aan Engelsche officieren. Blijkens een mededeeling van het En gelsche persbureau zijn tot den 14en Dec. van het Engelsche expeditieleger 1133 officieren gedood, 2225 gewond, 513 vermist of krijgsgevangen. In het geheel zijn dus 3871 Engelsche officie ren buiten gevecht gesteld. In de opga ven van 11 Nov. was dit laatste getal 2420,n.l. 682 gedood, 1384 gewond, 354 vermist of krijgsgevangen. Tusschen 11 Nov. en 14 Dec zijn dus niet minder dan 1451 ofticieren bulten gevecht ge steld, dagelijks ongeveer 45. Dit bewijst wel hoe bloedig de gevechten, vooral in Vlaanderen, zijn geweest. Het volgende staatje geeft een over zicht van de verliezen Generaals Kolonels Majoors Kapiteius Luitenants 26 103 356 937 7 66 183 619 1350 13 36 148 316 15 108 322 1123 2303 Opvallend is het groote aantal gc "neu- velden en 't betrekkelijk kleine getal vermisten (waarbij ook nog wel gedooden en gewonden zullen zijn). Het ontwerp Uitvoerrechten. Wij vernemen dat het intrekken van het ontwerp tot tijdelijke heffing van uitvoerrechten zeer ernstig wordt over wogen. Hbld. Schending van de onzijdigheid. In de gisteren met gesloten deur be handelde zaak tegen J. G. W. T., ge boren te B emen, directeur der gasfa briek te Oude-Tonge, die terechtstond ter zake van het misdrijf bedoeld bij art. 100 1ste lid van het Wetb. van Strafr., heeft het O. M. bij de Rotter- damsche Rechtbank 2 maanden gevan genisstraf geëischt. Kolennood. Men schrijft uit IJmuiden aan de Tijd Het begint er voor de visscherij al hier slecht uit te zien- De aanvoer van Duitsche steenkolen ten behoeve der trawlervloot heeft geheel opgehouden. Van bevoegde zijde werd medegedeeld, dat alles in het werk is gesteld om de benoodigde hoeveelheid van Duitschland te kunnen betrekken, doch dit pogen is zoo goed als mislukt. De groote voor raad briketten, welke aan de visscbers- haven is opgeslagen, wordt onrustbarend klein, en kan de geheele vloot voor één weekreis niet meer voorzien. Wanneer in de komende week de voorraad niit bijgevuld kan worden, zullen zeer zeker een groot aantal trawlers de visscherij moeten staken. Naar wij bij geruchte vernemen, zal bij de Staatsspoor met Januari weder een zeer beperkte dienstregeling inge voerd worden, omdat er gebrek komt aan steenkolen. De Rijksmiddelen. Evenals de voorgaande maanden toont November 1914 een achteruitgang in de opbrengst van «Rijks Middelen aan, merkt de N. C, op. Ruim 2 mill. gld. werd minder ontvangen f 19.849.749,52.5 te gen f21.879.970.91 in November 1913. Verschillende cijfers vertoonen groote afwijkingen met de opbrengsten in de overeenkomstige maand van 1913. Aller eerst dient gelet op de lagere opbrengst der successierechten, die f603.000 be neden het vorig jaar bleven. Laat men de ze ontvangst buiten rekening, dan be draagt de vermindering dus ongeveer 14 ton. I De Echo van het Zuiden. De Oorlog. Vermist of Gedood Uewood krijgsgov. Totaal

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5