Gemeenteraadsveigadeiingen. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. Nieuwjaarswenschen p. lüij zagen Kerstóoomen oueraf Versierd met sdjoencrême merk £rdciC ztg Ik; „'k stem vóór de 480 eo toch draait ze 1 Leve het vrije vaderland ondaoks alles. t Pit ié mon Dieu Een bizondere correspondent van de >Tijd* meldt Zelden heb ik 't bijgewoond, dat een lied zóó grooten indruk op de menigte maakte, als hetgeen ik gedurende een godsdienstoefening in de kathedraal van Havre hoorde. Ik zag vaders weenen, toen de vierde strofe weerklonk en hun gedachten uitgingen naar hun krijgsge vangen zoon. Van de ontzettende menigte waren er slechts weinigen, wien de tranen niet uit de oogen sprongen. Ziehier den moolen nieuwen tekst van Pitlé, mon Dieu<. Het gedlchtjis van abbé Boivin. Pit ié, mon Dieu !^Sl la France est [coupable Kile vous aitne et ne doit pas mourir Pour Vous apötre et soldat redoutable Elle a lutté... Daignez la secourir. Refrein De notre France O Dieu vainqueur La suprème espérance (bis) Est votre Sacré-Coeur. (bis) Pitié. mon Dieu 1 Sur les champs de (batallle, De nos soldats benissez les efforts Sous les obus, les balles, la mitrallle, Maintenez les intrépides et forts 1 Pitlé, moo Dieu, que la Vierge Marie De nos blessés late la guèrlson Leur sang versé sera pour la Patrie De tant d'oublis l'efficace rangon. Pitlé, mon Dieul Sur la terre etrangère De tout malheur gardez nos prisonniers Pour leur retour, écoutez la priére Des êtres chers, restés a leurs foyers. Pitlé, mon Dieu 1 Que les nobles vlctimes Des durs combats livrés pour le pays Coeurs de héros, chrétlens, atnes sublimes Alllent tout droit, Seigneur, au Paradis. Pitlé, mon Dieul Vous aimez notre [France, N'oubllez pas les™ »gestes« qu'elle a [fait. Coeur de Jesus, notre ferme espérance Accordez-nous la victoire et la paix, Waalwijk, 31 Dec. 1914. BPG Koopt niet in den vreemde, wat gij ln Waalv even goed en even goedkoop knnt vinden. 2651 W. B. „Wie 12 verschillende A. B. C. advertenties uitknipt en aail de ERD AL-FABRIEK Arosteidam (met 5 ets. porti inzend», ontvangt grana de geheele serie artistieke sluitzegels. a.Benoeming Benoemd tot substituut griffier bij de Rechtbank te 's-Bosch, Mr. H. Manders, thans griffier bij 't Kantongerecht alhier. Examen. Met genoegen vernemen we dat de beer Herman Qovaeits te Amsterdam slaagde voor het examen Pransche Handelscorrespon dentie. De heer Govaerts ontving zyne opleiding van den heer Bogaerse te 'e-Bosch. Geslaagde en leeraar onze felicitaties. VR1JH.-CAPPEL. Het b mk-oncours ia verleden week in het café van den heer Wiemann alhier gehouden. Daarvan was winner van de eerste prijs, 1 varken, J. Ver- hoeveo, de 2e prijs, 1 haas, H. Nien wenbnizen 3e prijs, 1 haan, Verhiel. Naar we thans met zekerheid kun nen meldeD zal voorde Geref. Jongel. Ver. alhier in bet Geref. Kerkgebouw Ds. C. Lindeboom te Amsterdam op Woensdag 6 Januari een spieekbeurt komen vervullen met het onderwerp„Het roode paard*. RAAMSDONK. De heer W. G. van Dongen, onderwijzer te Dinxperlo, slaagde te Arnhem voor het examen hoofdakte. Men is thans bezig een brog te boawen over den Uiterwaard zoodat in 't vervolg da brug over de Maas ten allen tij de kan worden gebruikt. In de j.l. gehouden vergadering VLu de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn herkozen tot Voorzitter de beer W. Simo nie en tot ondervoorzitter de heer D. van der Waali, De «tornt, die j.l. Maandag woedde heeft hier en daar nog al schade aangericht. Vau verschillende woningen zijn schooiatee- nen afgewaaid. Tal van ruiten zijn verbrij zeld. De heer G. Koamera onderwijzer te Vlaardingen slaagde Maandag j.l, voor het examen l.o. DRUNEN. Woensdagmorgentverkwam den boter werker Fr. P. wetkzasm in de stoom- suivelfabriek alhier een ernstig ongeluk. Bezig met zijn gewone werkzaamhedta ge raakte hy met den wijsvinger der rechter hand bekneld tusschen da pomp, en wel zo» ernstig dat het voorste lid van den vinger geheel verbrijzeld werd. Dr. v. Seters die dadelyk liet verband leg de heett het verbrijzelde lid niet knnnen redden. De oor logs leening. Men deelt ons van bevoegde zijde het volgende mede Aangezien zulks naar de meeuing van sommigen niet duidelijk genoeg uit het prospectus van de Staatsleening blijkt, verzoekt men ons het publiek opmerk zaam te maken, dat wie zulks wenscht het volle bedrag, waarvoor hij ingeschre ven heeft, in de eerste dagen van Fe- bruari kan storten en daarvau dus van af 1 F'ebruari 5 pet rente kan maken. Wie alsdan ook terstond de definitieve schuldbrieven van den Staat wenscht te ontvangen, zal goed doencm op het kantoor van slortiDg minstens acht da gen vóórdat hij komt storten mededee- ling te doen, dat hij niet slechts 40 pet., doch alles tegelijk wil storten. Doet men zulks niet, dan kan het gebeuren, dat men slechts voor de verplichte storting (40 pet.) de definitieve stukken ontvangt, terwijl men voor het overige, een vooi- loopig bewijs krijgt, dat na veertien dagen tegen de definitieve stukken kan worden ingewisseld. De Prins heeft, naar wij vernemen, opdracht gegeven om een bedrag in te schrijven op de geldleeoing van den Staat. Ons grensverkeer. De bijzondere correspondent van de ♦Tijd- meldt: In Antwerpen is de verhouding der bevolking met de Duitschers korrekt, maar stroef. Stroever dan in de eerste weken van October, zou ik zeggen. Kleine incidenten, op zich zelf van geen beteekenis wijzen er op. Ons grensverkeer is eenigszins ver beterd. Het lijkt of de Duitschers min der streng optreden willen. Toch be waken ze de Hollandsche grens nog uiterst streng ook in de provincie Ant werpen. Op sommige plaatsen zijn Duitsche loopgraven en wachten, som mige met verrekijkers gewapend, houden trouw de wacht. Intusschen heeft de heer Franck er bij baron von Bissing, den nieuwen gouverneur-generaal, op aangedrongen, dat voor de passen naar Nederland meer vrijheid kome evenals voor de handelscorrespondentie met het buitenland. Eenig gevolg schijnt dit reeds gehad te hebben. Wil men thans een pas bekomen, dan heeft de Nederlander in Holland alleen noodig een bewijs van den burgemeester der plaats zijner in woning daarmede vervoegt hij zich bij de Kommandantuur, die dan beslist over het verstrekken der vereischte passen. Hierdoor komt meteen 'n einde aan den handel in passen door consulaire agen ten. Inmiddels blijft de grensbewaking nog steeds zeer streng. Antwerpen krijgt weer een regelmatig treinverkeer op Lier, Leuven, Aerschot Luik, Brussel, Mechelen en Esschen, Enkele reis Antwerpen—Brussel via Mechelen kost fr. 4.40. kan, indien de gedwongen leeniog mocht doorgaan, de storliKgsbewijaer, welke hij niet zelf noodig heeft, a\n andereu overdoen, en hij zal allichz f 50 it 1 100 voor elk stor tingsbewijs van f 1000 kunnen krijgen. De storiingsbewijzen zijn dus niet op na8m. doch aan toonder. Men doet in elk geval goed ze te bewaren, want indien de gedwongen leening thans onnoodig is, maar een dergelijke maatregel wegens langen dnur van' den oorlog later opnieuw aan die orde mocht komen dau kannen de stortingsbe wijzen wellicht weer beteekenis krijgen. De groote leening. Men schrijft Van verschillende zijden wordt de vraag gesteld, hoe personen, die door middel vin een commissionair in effecten of bankier op de vrijwillige staatsleening inschrijven en van wie dus de regeering geen in<*chrijvings- biljet ontvangt, bij een eventueel inwerking treding van de gedwongen leening bewyzen kuDnen, dat zij aan de vrijwillige leening hebben deel genomen. Het antwoord bierop is zeer eenvouding wie door een commissionair of bankier in schrijft. ontvaDg na betaling de officiëele staatsschuldbrieven. Aan deze staatsschuld brieven ayn gehecht stortingsbewijzen tot gelijk bedrag als de staatsschuldbrieven zelf. Gaat de gedwongen leening door, dan knipl men die bewijzen van de stokken af en legt ze op het belastingkantoor over tot het bedrag, waarvoor men in de gedwongen leening moet deelnemen. Wie in de vrywillige leening voor grooter bedrag deelnam dan hy in de gedwongen leenïig verplicht zoude zijn deel te nemeD, De nieuwe Rijksinkomstenbelasling. De Rijksinkomstenbelas'ingwet is in de le Kamer aangenomen en zal dus spoedig in het Staatsblad verschijnen. Uif overweging, dat, zoo ooit ergens, daa hier de Rijksinkomstenbelasting een on derwerp is, dat zich nagenoeg in ieders „belangstelling* mag verheugen, wil en wij hier in het kort u uiteenzetting geven van de voornaamste artikelen dier vet, aan de hand waarvan het een ieder ge makkelijk zal vallen eerlang zijn aaaslag na te rekenen. De binnen het Rijk wonende ratuur- lijl e personen zijn belastingplicht naar hun zuiver inkomen. Onder bkomen wordt verstaan de som van hetgeen ge noten wordt als opbrengst van onroe rende goederen, roerend kapitral, onder neming en arbeidsrechten of periodieke uitkeering van het leven afhankelijk terwijl de opbrengst van uw bron van iokomen, ter berekening vjo haar zuiver bedrag, verminderd wordt met de kos ten tot verwerving, inniig en behoud der opbrengst en met de op de op brengst rustende lasten. Een Inkomen van broeden f 650, wordt niet belast. Een inkomen van f 650,tot beneden f700 wordt belast met fl,25, terwijl voor elke f 50 hooger inkomen tot be neden f1350,-- de belasting f 0,75 hoo ger is: Een inkomen van f 1350, of meer doch beneden f 1350. wordt met f 11,- belast, teiwijl voor elke f 50, hooger Inkomen tot beneden f 1500, de belasting f 1,hooger is. Is de betaalbare som f1500,of meer doch minder dan f 2000,— dan is verschuldigd f 15,benevens f 2, voor elke f 100,— boven f 1500,— f2000,of meer, doch minder dan f 10,000,dan is verschuldigd t 25, benevens f3,voor elke f 100,bo ven f 2000, f 10,000,— of meer, doch minder dan dan f20,000,— dan Is verschuldigd f 265, benevens f 4,voor elke f 100, 'boven f10,000, f20,000,— of meer dan is verschul digd f665,— beneveos f5 voor elke flOO,boven f20,000 Tengevolge der in de vermogensbe lasting gebrachte wijziging is een ver mogen van beneden f 16,000,onbelast (vroeger was het minimum bedrag f13,000.Is het vermogen f 16,000, of meer doch beneden f 30 000,dan Is de belasting f 1,voor elke f 1000, boven de f 15,000,--. Is het f30,000, of meer dan is verschuldigd f 0,50 voor elke flOOO.— Op 1 Mei a.s. treedt de wet in wer king met uitzondering van eenlge onder geschikte artikelen, die reeds door de plaatsing der wet in het Staatsblad in werking trad. De Leer sum. Het stoomschip Leersum, dat op een mijn is geloopen en gezonken, was 24 dezer van hier naar Newcastle vertrok ken, voor eenige reizen (waarvan juist de laatste werd gemaakt) van Rotterdam naar Newcastle en terug door de firma D. Burger Zoon aldaar van de Maat schappij Oostzee te Amsterdam (directie Vinke Co.) gehuurd. Het schip had een lading van ongeveer 550 ton stuk goed aan boord, en het ongeluk gebeur de toen de Leersum hulp verleende aan een ander, ln nood veikeerend, stoom schip. Het telegram over het ongeluk, dat werd ontvangen, luidde, >liep op een mijn terwijl wij een ander schip trachtten te bergen. De bemanning, uit gezonderd twee tremmers, is gered.* Ver sending van drukwerken aan en door Militairen. Prentkaarten, visite-of naamkaartjes en ander drukwerk, geadresseerd aan mili tairen en verzonden door militairen, kun nen voortaan niet meer vrij van port verzonden worden. Alleen verzending van dag, week- en maandbladen blijft vrij. Dit geldt ook voor in Nederland ge- interneerde vreemde militairen. Ougefrankeerde drukwerkeD worden met port belast, dat dan door de ge adresseerden moet worden betaald. Kerstnacht aan onze grens. Men zendt aan de Msb- het volgende treffende verhaal, dat een commandant van een onzer grenswachten bij de af lossing ia den Kerstnacht deed »Nooit in mijn leven heb ik zoo iets bijgewoond gis dezen nacht. Terwijl ik met mijn landweermannen de grenzen bewaakte verkondigde de klok der naburige dorpskerk ons door haar twaalf slagen het aanbreken van den Kerstnacht. Een hunner, wien waarschijnlijk de herinnering aan voiige Kerstnachten toen nog in den huiselijken kring doorgebracht te macltig werd, nam het woord en zeide Kontjongens, als os en ezel zich in dea Kerstnacht voor de kribbe hebben neercebogen, dan mogen we nu niet staaade blijven. Toe geeft het voorbeeld.» En de geheele patrouille valt op de knieën en bidt Eenige oogenblikken later galmde plechtig en statig over de kale bevroren heide, het van ouds bekende Kerstliedje >Stllle nacht. Heilige nacht 1..* Nimmer, zoo vertelde de commandant, zal ik dezen nacht vergeten, en het voor val pakte mij te meer, omdat ik mijn jongens kende als Oosterhoutsche voor- heiërs. Ik stond er verstomd over, zoo veel eenvoudig, oprecht geloof onder zulke ruwe kerels te vinden 2. Uitvaardig ng verbod tegen het bakken van onvermengd roggebrood. Na eenige discutie wordt met alge- meene stemmen besloten een verordening vast te stellen waarbij overtreding zal worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 5. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering. VRIJHOEVEN CAPPEL. Openbare vergadering vau den Raad dezer gemeente opWoensdag 30 Decem ber des avonds ten 7 uur. Voorzitter Ed. Achtb. Heer Valter. Ongeveer 7'/4 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen per vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 1. Ingekomen stukken Ingekomen schrijven houdende mede- deeling dat de belde nachtwakers zijn ontslagen, Aangenomen voor kennisgeving. 2. Goedkeuring verpachting haven. De Voorzitter deelt mede dat de hoogste inschrijver is de heer C. G. Oerlemans voor een bedrag van f273, en vraagt of de leden hiermede accoord gaan, Het lid P. A. v d Hoeven vraagt of 't meer of minder is dan verleden jaar. De Voorzitter antwoordt dat de op brengst minder is. wijl 't vorig jaar f 290 is betaald. Goedgekeurd. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Uitvoerverbod van levende runderen en varkens. Stct. no. 303 bevat een Kon. besluit van den 23sten December 1914, waarbij de uitvoer van levende runderen en var- cens is verboden van den dag der af kondiging van dit besluit. De Regeering jehoudt zich voor dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere-gevallen daarvan opheffing te doen verleeneo. Schromelijke onvoorzichtigheid In de vestibule van het Hollandsche Spoorwegstation te 's Gravenhage ver wekte Maandagmiddag een ongeval ver oorzaakt door het omvoorzichtig omgaan met een vuurwapen, heel wat opschud- ding Te midden van een clubje kruiers stond een persoon broer van een der krui ers met een revolver, die later bleek geladen te zijn te spelen. De browning ging weldra van hand tot hand tot op een gegeven oegenblik bij het overreiken iet schietwapen afging en de chef-krui er door een schot in de borst werd ge troffen. Een geneesheer van den Eerste Hulp dienst verleende voorloopige bijstand, waarna de gewonde per ziekenauto naar het Gemeenteziekenhuis werk vervoerd. De politie stelt een onderzoek in naar het gebeurde, dat echter dit staat wel vast uitsluitend aan schromelijke onvoorzichtigheid is te wijten. Oplichting. Donderdag werd een der bankinstel lingen te Amsterdam opgelicht voor de som van f 2750. Een persoon, van wien men nog niets naders ontdekt heeft, presenteerde den kassier een chèque van een houthande laar. Voor ontvangst teekende de man G. Berg. Toen men de vergissing bemerkte, had hij zich reeds lang uit de voeten gemaakt. Tel. Aan mijne geliefde oud-Parochianen en ingezetenen van Waalwijk van harte een Zalig Nieuwjaar. Grave, Huize „St. Elisabeth-Rustoord' 1 Jan. 1915. JUD. SPRANGERS 7292 Emer. Pastoor. A. C. VAN DER LEE-van Rijswijk, Schilder Waalwijk. G. N. 7260 Aan vrienden en bekenden een voor spoedig en gelukkig Nieuwjaar. W. VAN HEESCH. Mr. Metselaar. Waalwijk, 1 Jan. 1915. 7261 Aan al mijn begunstigers en vrienden wensch ik een voorspoedig en zegenrijk Nieuwjaar. N. VAN LIESHOUD, 7263 Rijwielhandelaar, Waalwijk. Mijn beste wenschen aan vrienden, bekenden en begunstigers bij de intrede van het nieuwe jaar. 7264 A. VAN BERKEL. - Café. Bij den aanvang van het nieuwe jaar veel heil en voorspoed aan begunstigers en vrienden. WED. A. AARTS en ZONEN Aannemers. Waalwijk, 1 Jan. 1915. 7265 Aan begunstigers, vrienden en beken den, de beste wenschen van den dag. GERARD DE ROOIJ, Mr. Metselaar en Aannemer. Waalwijk, 1 Jan. 1915. 7266 WED. TH. PULLES Sigarenmagazijn. Waalwijk. Z. N. - 7267 CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 30 Dec. dee voormiddags ten 11 Va uur- Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Vermeu len. Ongeveer kwart voor twaalf opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig de leden Middelkoop en Oer lemans. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag tot een bedrag van f 55 6l5. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring tot onderhandsche goedkeu ring verhuring van een perceel aan W. Roubos oor den tijd van 4 jaren tegen 'llO'sjaars. Belde stukken worden aangenomen voor kennisgeving. A. VAN HOOFF-van Halder, Brood- en Banketbakker Waalwijk, wenscht zijne vrienden, bekenden en begunstigers een Zalig Nieuwjaar^toe. JAN MARKS Schilder. Sigarenhandel. Z. N. 7269 Waalwijk. Gods besten zegen bij den aanvang van dit nieuwe jaar aan begunstigers, vrienden en kennissen. C. MARKS, Koperslager. Waalwijk, 1 Jan. 1915. 7270 TH. VAN DELFT. Fotograaf. 7271 Aan begunstigers, vrienden en be kenden een zegenrijk Nieuwjaar. N. HENDRIRS-Trimbach, Naaimachinehandel. Waalwijk, 1 Jan. 1915. 7272 B. HENDRIKS Slager. Waalwijk. G. N. 7273 Bij de verwisseling des jaars breng ik nijne geachte begunstigers, vrienden en kennissen de beste wenschen voor het nieuwe jaar. WED. KASTELIJNS-van Boxtel. In Manufacturen, 7274 St. Antoniusstraat, Waalwijk. 7154 T

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2