Nummer 2. Zondag 3 Januari 1915 38e Jaargang Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraad van Waalwi(k- VM|hclie Stoomdrukken] toon Tieten, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Abonneert U op dit Blad. Dit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0."6. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ©ca., franco te zenden aan den Uitgever. Openbare vergadering op Dinsdag 29 December des avonds 63/4 uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Voordracht voor de benoeming van een lid van het College van Zetters ter vervulling ontstaan door het ontslag nemen van F. A. Baijens. 3 Goedkeuring der rekeningen over 1913 van het Burgerlijk Armbestuur, van de Kamer van Koophandel en der be- grootiog voor 1915 van het Burgerlijk Armbestuur. 4 Voorlooplge vaststelling der ge meenterekening over 1913 en begroo ting voor 1915. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heer A. H van Schijndel. Na opening der vergadering worden de notulen voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat een schrijven van verhindering is ingekomen van den heer A. H. van Schijndel. Aan de orde 1. Ingekomen Stukken, a. Een schrijven van den heer Wac- kerhausen onderwijzer aan de O. L. School alhier dat hem '/a jaar ziekte verlof was gegeven, dat dit verlof 18 November verstreek en hij onder over legging van een geneeskundig attest, B. en W. verzocht dit verlof alsnog te willen verlengen dat hem dd. 9 Dec. is medegedeeld dat B. en W. geen vrijheid vonden, dit te verleenen, maar zich r genoodzaakt achtten hem voor te dragen voor ontslag, als dit niet door hem werd gevraagd- dat hij nogmaals verzoekt het verlof te verlengen en Jmeent dat dergelijk ontslag indruischt tegen den geest der verordening. dat dit verlof geen financieele schade voor de gemeente beteekent, daar ver vanging niet noodig blijkt, hij verzoekt daarom den raad de voordracht voor ontslag niet goed te keuren, maar art. 8 der verordening toe te passen of anders hem op wachtgeld te stellen, wat toch binnenkort zal moe ten gebeuren. Een schrijven van afd. Langstraat «van 't Ned. Onderw. Genootschap, waarbij dit mededeelt 't ontslag onbillijk te vin den op grond van 1ste omdat de heer Wackerhausen geheel buiten zijn schuld ODgesteld is geworden 2de omdat hij al 't mogelijke heeft gedaan om te herstellen 3de wijl de ziekte van den heer Wa ckerhausen niet ongeneeslijk is en hij volkomen kan herstellen 4de wijl de geneeskundige behandeling groote finantieele offers van hem heeft gevergd en nog vraagt, terwijl hij bij ontslag broodeloos zou zijn 5de omdat in de salarisverordening absoluut niet gesproken wordt over ont slag, wel van vermindering van salaris wanneer de ongesteldheid langer duurt dan zes maanden dat ontslag dus in strijd is met de verordening dat ondergeteekenden van meening zijn, dat ontslag onder deze. omstandig heden en om genoemde reden op gron den van humaniteit moet worden ver oordeeld dat de Wetgever zich op 't zelfde standpunt heeft geplaatst blijkens ver schillende voorbeelden. De Voorzitter Aan F. W. Wackerhausen, onderwijzer aan de openbare school werd wegens ziekte een verlof verleend overeenkom stig het bepaalde bij art. 7 der Veror- denlng, regelende de Jaarwedden enz. UITGAVE Telegram-AdresECHO. Telefoonnummer 38. der onderwijzers aan de openbare school welk verlof eindigde den 18 November 1914. Op ons desbetreffend verzoek werd overlegd eene geneeskundige verklaring omtrent den ziektetoestand, waaruit bleek dat van een hervatten van den dienst vooralsnog geen sprake kon zijn. Het rapport van den geneeskundige gaat hierbij. Wackerhausen werd aangesteld 15 Au gustus 1912. Wegens militiedienst werd hem den 15 Maart 1913 verlof verleend, eindigende 1 October 1913 18 Mei 1914 werd hem verlof verleend wegens ziekte. Hij heeft dus sinds zijne aanstellingslechts ruim één jaar zijne betrekking waarge nomen. Op zijn verzoek om verlenging van zijn verlof hebben wij hem medegedeeld, dat wij geen vrijheid vonden te bevorderen, dat aan zijn verzoek zou worden voldaan. De verordening hiervoor vermeld, laat toe, dat de onderwijzer na het verstrij ken van zijn zes maandelijks ziekte-ver lof wordt ontslagen, (art. 8). Het blijkt evenwel, dat het getal schoolkinderen in die mate is verminderd, dat één betrek king van onderwijzer kan worden opge heven. Wordt de betrekking van Wac kerhausen opgeheven, dan kan hij op wachtgeld aanspraak maken. Het wacht geld bedraagt voor hem 50°/0 van zijn laatste bezoldiging (f 575,—) met een minimum van f500,—. De gemeente vergoedt aan het Rijk een bedrag, gelijk staande met van de laatste bezoldi ging, dat is f 143.75. Het wachtgeld moet in het geval Wackerhausen4 worden betaald gedurende een tijdvak, gelijk aan het dubbele van den diensttijd, dat zal dus na 1 Januari a.s. zijn gedu rende 4 jaren en 10 maanden. Wordt WackerhauseD vóór het verstrijken van dien termijn niet elders benoemd, dan zal de gemeente aan wachtgeld in totaal hebben te betalen f 694,79. Wordt een verlof verleend met behoud van de helft van het salaris, zooals art. 8 toelaat, dan zal na herstel toch bij verloop van korter of langer tijd ophef fing der betrekking moeten volgen. 1 September 1915 wordt door Wac kerhausen aanspraak op verhooging verkregen en klimt alsdan de bezoldiging tot f 625,en het gemeentelijk aandeel in het wachtgeld tot f 156,25, terwijl in- tusschen ook wordt verlengd het tijdvak gedurende hetwelk wachtgeld moet worden betaald. De vraag rees of Wackerhausen tegen over de gemeente zooveel verdiensten heeft, dat, inplaats van hem direct in gaand ontslag te verleenen, waarmede aanspraak op wachtgeld vervalt, zijne betrekking op 1 Januari aanstaande zou zijn op te heffen, waardoor de gemeente zou kunnen worden verplicht gedurende het hiervoor vermelde tijdvak 25°/0 van zijne laatste bezoldiging te voldoeu. Alvorens op het verzoek van Wacker- hauser te antwoorden hebben wij het gevoelen ingewonnen van de Plaatselijke Schoolcommissie, die aanvankelijk van oordeel was, dat ontslag behoort te worden verleend. Naar aanleiding echter van een be spreking door ons College gehouden met de Plaatselijke Schoolcommissie, het Hoofd der School en den Voorzitter der Afdeellng Waalwijk van het Ned. Onder wijzersgenootschap, zijn wij teruggekomen op ons aanvankelijk voornemen Wacker hausen voor fe dragen tot ontslag. Weliswaar heeft deze onderwijzer tegenover de gemeente weinig verdien sten, doch het geldelijke nadeel is voor de gemeente zoo gering, dat wij, gezien den toestand, waarin de onderwijzer ver keert, toch konden besluiten U te ad- viseerec het gevraagde verlof te verlee nen. Ook de Plaatselijke Schoolcommissie kwam op haar vroeger advies terug en deelt thans ons gevoelen. Wij hebben mitsdien de eer U voor te stellen het aan F. W. Wackerhausen wegens ziekte verleend verlof te ver lengen met 6 maanden, thans met be houd van slechts de helft zijner jaarwedde, met dien verstande, dat het vernieuwde rijs der AdvkxtintiSn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven warden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale xeer voordeelige contrac tsloten. Reclames 15 cent per regel verlof wordt geacht ta zijo ingegaan op lS November 1914, Aangenomen. b. Een schrijven vin den Minister van Binnenl. Zaken mededeelende dat de verhooging van Rijkssubsidie voor de teekenschool voor; 1915 niet meer mogelijk is, daar de gelden reeds zijn toegestaan. De minister wil gaarne vernemen of de nieuwe jaarweddenregellng toch zal doorgaan. De Voorzitter Uit het hierbij gevoegde schrijven van den Minister van Binrnmlandsche Zaken zal U blijken, dat voor 1914 geen ver hoogde bijdrage voor o.ize Teekenschool kan worden ontvangen Door het vaststellen eener nieuwe re geling der bezoldiging, van de leeraren aan de Teekenschool (Raadsbesluit van 5 October 1914) bij welke vaststelling op een geringe afwijking na, werd ge volgd het voorstel van den betrokken Inspecteur van het Middelbaar Onder wijs, stegen de uitgaven voor het tee- kenonderwijs met nagenoeg f 700,Tot heden bedroeg de Rijksbijdrage voor dat onderwijs slechts f500,zooals die bij Koninklijk besluit van 8 Juli 1898 was vastgesteld. Na dat tijdstip zijn de uitgaven meer dan verdubbeld, zonder dat het Rijkssubsidie werd verhoogd. De nieuwe jaarweddercgeling werd dan ook aangenomen in het vertrouwen dat thans ook de Rijksbijdrage zou worden verhoogd. Door den Minister word gevraagd, of, in verband met zijne afwijzende beschik- kiog op ons verzoek om verhoogde bij drage over 1914, niettemin tot "het in werking stellen eer nieuwe jaarwed (en- regeling zal worden overgegaan. Wij kunnen echter geen vrijheid vinden U te adviseeren in dien zin te besluiten, aangezien de meerdere uitgaaf aan be zoldiging, zooals hiervoor gezegd, na genoeg f 700,—, op de begrooting 1914 niet meer is te vinden. Evenwel zouden wij U kunnen voorstellen te besluiten de voornoemde regeling met ingang van 1 Januari 1915 in werking te stellen al thans, wanneer de Minister bereid is te bevorderen dat alsnog op de Staatsbe- grooting 1915 bij suppletie voor dat dienstjaar de door ons gevraagde ver hoogde bijdrage wordt uitgetrokken. Houben. Dus die restrictie wordt gemaakt als de subsidie niet verhoogd wordt, wordt de verhooging der jaar wedden thans ook niet toegekend. Voorzitter. Dat is de bedoeling, c. Een schrijven van den heer A. B Kooijman te 's-Bosch, waarin hij mede deelt het plan te hebben voor jongens van 1520 jaar te Waalwijk een cursus te openen in gynmastiek met het oog op de Rijksregeling en de desbetreffende voorschriften. Hij verzoekt een localiteit, oefenplaats en gymnastiekgereedschap te willen ver leenen. Voorzitter. Kunnen de heeren 't goed vinden de afwerking hiervan te stellen in handen van B. en W. Aangenomen. 2. Voordracht voor de benoeming van een lid van het College van Zetters ter vervulling vacature ontstaan door het ontslag nemen van F. A. Baij ns. De voordracht wordt vastgesteld als volgt le candldaat B. Timmermans-Verschure. 2e J. van Riel. 3. Goedkeuring der rekeningen over 1913 van het Burgerlijk Armbestuur, van de Kamer van Koophandel en der be- grooting voor 1915 van het Burgerlijk Armbestuur. Voorzitter. De verschillende rekenin gen enz. hebben ter visie gelegen. Worden goedgekeurd. (De behandeling der rekening 1913 en begrooting 1915 worden in 't vol gend nummer opgenomen. RED.) HEUSDEN. Open^are vergadering van den raad dezer gen»«ente op Donderdag 31 Dec. des voormiddags ten 11 uur. Wegens eent kleine ongesteldheid van (lea Voorzitter ne^mt de heer van Ever- dingen het Voorzitterschap waar. Ongeveer 11'/4 uur opent de Voor zitter de vergadering. Aanwezig alle leden. AAN DE ORDE: 1. Notulen vorige vergadering. Na voorlezing door den secretaris worden deze onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 2. Mededeellng van ingekomen stukken. Besluit van Ged. Staten houdende goedkeuriag van de gemeente-begroo ting 1915 in ontvangst en uitgaaf op f 23222,65'/2. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Benoeming Regent Godshulzen, wegens gewone aftreding van den heer Honcoop. De voorzitter zegt dat op de voor dracht staan de heeren P. L. Honcoop en G. L. Vos Jz. Na gehouden stemming blijkt dat de heer P. L. Honcoop met algemeene stemmen is herkozen. 4. Rekening 1913 eo begrooting 1915 der Godshuizen. De Voorzitter vraagt of een van de heeren Commissieleden hierover rapport wil uitbrengen. Het lid Vos zegt namens de Commissie dat hem die taak Is opgedragen. Spr. zegt dat de commissie alles zoo goed mogelijk heeft onderzocht en dat alles in de beste orde is bevonden, zoodat men geen enkele op- of aanmerking heeft kunnen maken. Spr. geeft daarom den raad in overweging de rekening goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. De Voorzitter zegt dat de Godshuizen hiervan zal worden kennis gegeven. 5. Voorstel van B. ©n W. om de kermis in 1915 niet te doen doorgaan. De Voorzitter zegt dat er al verschei dene aanvragen om eene staanplaats zijo ingekomen omdat ze graag weten of ze kunaen komen. De Burgemeester zegt Spr. heeft gemeend in deze om standigheden de kermis niet te laten doorgaan. Dit Punt in omvraag gebracht wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. 6 Machtiging van B. en W. tot het houden van verhuringen en verkoo- pingen in 1915. Goedgekeurd. De agenda afgeloopcn zijnde vraagt dt Voorzitter of iemand nog het woord verlangd. Pret lid Veerman zegt dat Dr. Oerle- mans de vorige week bijna verongelukt is m<* de tram. De verordening geeft aan zegt spr. dat er iemand van de tram met een lantaarn zwaait wanneer 't don ker is, zoodra de tram aan de Wijksche poort kont. Toen hij nu des morgens om 5 uur loor de Wijksche poort reed geraakte hij er bijna onder. Na eene ->nderling discussie wordt besloten de drectie hierover een brief te schrijven. Het lid van /.odel vraagt of er reeds antwoord is gekemen van den rentmees ter op dat hierove- reeds is geschreven. De Voorzitter de-lt mede dat dit nog Diet is geschied, v.ijl de Burgemeester het beter achtte hierover eerst eens te spreken, dan een cfficieele brief te schrijven. Hierna sluitde Voorzitteide vergadering. SPRANG. Raadsvergadering gehoudei. te Sprang op 80 December 1914. Tegenwoordig alle leden, behalve de Heer Vos. Na opening der vergadering en goed keuring der gelezen notulen, deelide Voor zitter mede 1. Dat de kas en boeken bij de on vanger op heden zijn opgenomen en in orle be vonden. In kas was f 1084.51. 2. Dat Gedep. Staten goedkeuring hebben verleend aan de in de vorige vergadering genomen raadsbesluiten tot verhuring van een kamer en tot het sluiten van eene geldleeniug. 3. Dat de gemeente-begrooting voor 1915 is goedgekeurd. 4. Dat op het adres om rijkssubsidie krachtens de Pensioenwetten afwyzend is beschikt. Ken en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Ter tafel komt een ongezegeld adres van J. de Graaf c. s. verzoekende plaatsing van twee lantaarns aao de Sprangsche vaart. Up voorstel van dön Voorzitter wordt dit adres voor keaniegeving aangenomen. Thans is aan de orde de benoeming v»n een armmeester, in de vacature die Januari a.s. ontstaan wegens periodieke aftreding van den Heer J. A. Hamhals. Met algemeene stemmen wordt de Heer Haverhals herbenoemd. De Voorzitter feliciteert den Heer Haver hals. Deze verklaart de benoeming aan te nemen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Berichten van Donderdag. Van het Oostelijke geveclitsterrrein. BERLIJN, 31 December. (Wolff.) Of- ciecle kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier De toestand la Oost-Pruisen en Polen, ten noorden van den Weichsel, is on veranderd. Aan en ten oosten van de Bzura duren de gevechten voort. In de streek van Rawa heeft ons of fensief terrein gewonnen. Op den oostelijken oever van de Pili'ca is de toestand onveranderd. BERLIJN, 31 December. (Wolft.) Naar wij niet-officleel uit het groote hoofd kwartier vernemen, hebben onze in Rus sisch Polen strijdende troepen tijdens de vervolging, die zich aansloot bij de ge vechten rond Lodz en Lowicz, meer dan 56,000 krijgsgevangenen gemaakt en veel kanonnen en machinegeweren buitge maakt. De geheele buit, behaald van ons den lien Nov. begonnen offensief in Polen, bedraagt mitsdien 136,000 krijgsgevan geoen, meer dan 100 kanonnen en meer dan 300 machinegeweren. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS. 31 Dec. (Reuter). Off'cleele kennisgeving van vanmiddag drie uur: Van de Noordzee tot de Aisne is de dag nagenoeg rustig verloopes in Champagne heeft de vijand ten noorden van Silliry bij nacfc twee onzer loopgraven in de lucht doen vliegen en daarna een aanval gedaan» die Is afge slagen. Ten noorden van Mesnll-les-Hurlus hebben wij gedeelten van de vijandelijke verdedigingslijn vermeesterd. In dezelfde streek hebben wij ten noorden van de hoeve Beau Séjour eveneens vijandelijke loopgraven genomen. De vijand trachtte ze door een tegenaanval te hememeD, doch werd teruggeslagen. Op onze bturt tot den aanval overgaande, hebben wij daarop terrein gewonnen. Tusschen de Maas eD de Moezel heb ben wij in de streek van het bosch van Mortmare ongeveer 150 M. vijandelijke loopgraaf genomen. Ia Boven-Elzas zijn onze troepen Steinbach binnen getrokken en hebben de helft van het dorp huis na huis ver meesterd. BERLIJN, 31 Dec. (Wolff.) Ofiicieele kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier Aan de Noordzeekust is het over 't algemeen rustig geweest. De vijand heeft zijn geschutvuur op Westende en een [nnrrrm-ifi i nai in^ Waalwijksclie •isstraatsrkf Courant kVOSfcW MmI \AT n n J n A 1 "I TT T m «-w - 1 - - - V De Oorlog.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1