Gemeenteraad van Waalwijk. BINNENLAND, (Slot.) 3. Goedkeuring der rekeningen over 1913 van het Burgerlijk Armbestuur, van de Kamer ven Koophandel en der be grooting voor 1915 van het Burgerlijk Armbestuur. Voorzitter. De stukken hebben alle ter visie gelegen. Goedgekeurd. 4. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening over 1913. Voorzitter. Heeft de rapporteur der commissie hieromtrent iets te zeggen. Verwiel Onze Commissie, door den Raad dezer Gemeente opgedragen, rapport uit te brengen omtrent haar onderzoek der gemeenterekening over 1913 en der begrooting over 1915 heeft de eer hier aan te voldoen. Gemeenterekening 1913. De rekening gaf na onderzoek geene aanleiding tot blzondere op- of aanmer kingen. De ontvangsten waren geïnd en verantwoord conform kohieren, contracten en verdere bescheiden, ter wijl de uitgaven door de commissie zijn vergeleken, zonder daarin afwijking te bespeuren. De goede regeling der bescheiden heeft het nazien der rekening zeer ver gemakkelijkt en wii advlseeren den Raad de rekening over 1913 goed te keuren. Daarna wordt de rekening 1913 voor- loopig vastgesteld op Ontvangsten f 141255,3 31 /2- Uitgaven f 140154,91'/a. Batig slot f 1100,42. 5. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1915. Verwiel Gemeentebegrooting 1915. De Commissie apprecieert ten zeerste de goede bedoeling van B. en W.t die ia deze benarde omstandigheden bij het opmaken der begrooting de zuinigheid in alle opzichten hebben betracht. De begrooting zooals zij voor ons ligt is geheel aangepast aan de tijdsomstan digheden en ademt over het algemeen bezuiniging slechts bier en daar eene kleine verhooging van uitgaven, tenge volge van een periodieke traktemenfs- verhooging. Soms eene onvermijdelijke verhooging tengevolge van den inwen- digen dienst der gemeente. Zij sluit ad pari en heeft een post van f 1207.02 voor onziene uitgaven en een post van f 33600.voor buitengewone ontvang sten uit leeningen. Een gevolg der voorgestelde bezui nigingen door B. en W. is de schorsing van eenmaal aangenomen en uit de gewone middelen te bestrijden, jaarlijks terugkeerende verbeteringen en onder houd, zooals in casu de verlenging van het fietspad tusschen de tramrails en de betegeling der ttottoirs. Op het volgende dienstjaar zal ten gevolge van rente en aflossing der lee ningen voor de in uitvoer zijnde werkeo, de H. O. aanmerkelijk moeten worden verhoogd, gedeeltelijk ook voor en ten gevolge der nu uitgestelde werken. De Commissie voor de begrooting is het eenparig eens om deze werken niet uit te stellen. De Commissie stelt voor, teneinde deze noodzakelijk te verwachten verhooging nu reeds te verdeelen over een grootere tijdsruimte, den H. O. met f 2000 te verhoogen en deze vast te stellen op f 13500.—- geene der voorgestelde en door den Raad goedgekeurde publieke werken, welke ons inziens, dringend noodzakelijk zijn, zouden dan achter wege behoeven te blijven. In het tegenovergestelde geval kunnen wij niets anders bereiken dan dat wij het a.s. jaar in eens voor een nog grootere verhooging komen te staan, welke nu geleidelijk wordt voorbereid. Voorzitter. Eerst zullen we de adres sen voorlezen, die in verband met de begrooting zijn ingekomen. Die welke niet in de begrooting zijn opgenomen, kunnen dan eerst behandeld worden en die wel op de begrooting voorkomen bij de desbetreffende posten. a. Ingekomen een verzoek van de ver- eeniging voor handelsonderwijs >Lang- straat4 te Waalwijk, waarbij rij mede deelt een handelsdagschool te Waalwijk te willen openen, met 3-jarigen cursus en voorbereidenden cursus, dat de toe gang voor eenieder wordt opengesteld, dat bereids door de Prov. Staten eene subsidie van f 2500 is verleend, dat subsidie uit de rijksmiddelen is aange vraagd; redenen waarom zij aan den raad voor 1915 eene subsidie vraagt van f 2900. Een exemplaar van statu ten, reglement, lesrooster en begrooting is erbij gevoegd. b. Een verzoek van de Vereeniging voor neutraal handelsonderwijs >Lang- straat en Omgeving te Waalwijk, zich ten deel stellende het oprichten en in- standhojden van een handelsdagschool met 3-jatfgren cursus en voorbereidende klasse te Vaalwijk. Zij acht noodzakelijkheid van han- nderwijs bij den raad voldoende dzij bvoogt neutraal onderwijs ieder onder onderscheid van godsdienst, medezeggingschap heeft en waardoor het best zal kunnen worden voorzien in de behoefte, daar de omlig gende gemeenten, die vermoedelijk 't grootste deel der leerlingen voor de school zullen moeten leveren, voor een groot deel bevolkt zijn door burgers van verschillende godsdienstige overtui ging subsidie aan provincie en rijk is aangevraagd, met gegronde hoop dat deze niet zal worden onthouden redenen waarom zij den raad verzoekt voor 1915 eene subsidie van f 2200 toe te kennen. De statuten, leerplan, les rooster en begrooting zullen zoo spoe dig mogelijk worden overgelegd. Voorzitter. Door de Vereeniging voor handelsonderwijs „Langstraat4 en de Vereening voor neutraal handelsonder wijs >Langstraat en Omgeving", beiden te Waalwijk gevestigd, wordt subsidie gevraagd voor eene te Waalwijk te stich ten handelsdagschool. De door laatstge- melde Vereeniging aan het slot van haar adres in het uitzicht gestelde toezending van een exemplaar der goedgekeurde statuten, een leerplan, lesrooster en bc- grootlng van kosten, heeft niet plaats gevonden. Intusschen heeft het Bestuur der eerstvermelde Vereeniging ons medege deeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken op haar verzoek om Rijks-subsidie heeft medegedeeld, dat hij met het oog op de bijzondere tijdsomstandigheden geen vrijheid kan vinden de toekenning van Rijks-subsidie ten behoeve vannieuwe vakscholen te bevorderen. In verband met deze omstandigheid hebben wij de eer U voor te stellen afwijzend op het verzoek te beschikken. Aangenomen. c. Een adres van 't hoofdbestuur der Hanzegilden in de Bouwbedrijven, met verzoek om eene subsidie van 1.12 cent per inwoner in den te geven cursus in bouwkunde, smeden en schilderen, waar bij dit jaar is gevoegd een cursus in electro-techniek. Het programma enz. wordt erbij gevoegd. Voorzitter. Met het hierbij gevoegde adres van het Hoofdbestuur der Hanzegil- den in de Bouwbedrijven te Geertruiden- berg wordt gevraagd een bijdrage in de kosten van het houden van patroonsleer gangen in de bouwkunde, het smeden, het schilderen en in de electro-techniek, tot een bedrag van f 0,12 per inwoner. Op de begrooting 1914 werd voor hetzelfde doel subsidie uitgetrokken. Daarbij werd evenwel het vertrouwen uitgesproken, dat de cursussen ook in deze gemeente zouden worden gegeven. Dit is echter niet het geval geweest, wat tot gevolg had, dat voor zoover ons bekend is geen ingezetenen aan de hiervoor vermelde leerlangen hebben deelgenomen. In overeenstemming met de conclusie van de destijds over deze aangelegenheid gevoerde discussiën meenen wij U thans te moeten adviseeren op het verzoek der Hanzegilden afwijzend te beschikken. Aangenomen. d. Een adres van de beide Groene Kruis-vereenigiogen, om eene subsidie van f 400 tusschen deze twee te Ver deelen, naar gelang hun ledental, speci aal met 't oog op de tuberculosebestrij ding. Voorzitter. Dit verzoek is veel te laat ingekomen, eerst hedenmiddag is 't ont vangen. Het is nu niet meer te bespre ken geweest door B. en W. en kon ook niet op de begrooting gebracht worden. TimmermaDS-Verschure. Dus die ver- eeniglngen kunnen dit jaar geen subsidie meer krijgen. Houben. In 't jaar ook niet of is de begrooting zoo knap opgemaakt, dat zulks niet kan. Voorzitter. Neendie aanvragen moesten veel vroeger inkomen, ze kunnen nog niet besproken worden. Timmermans-Verschure. Is er niet een paar honderd gulden te vinden. Verwiel. Kunnen we dit niet een vol gende vergadering behandelen. Timmermans-Verschure. 't Kan altijd behandeld warden, als er maar geld voor is. Maar wij Kunnen na de behandeling der begrooting nog zien. INKOMSTEN. Hoofdstuk I d f 100 huur normaal school- v. Everdingen. Moet dit niet vervallen met 't oog op de dagnormaalschool. Voorzitter. Officieel is 't mij nog niet medegedeeld en dan toch wordt 't Mei 1915. Houben. 't Is toch bij de begrooting van Binnenl. Zaken goedgekeurd. Voorzitter. Zeer zeker en de minis ter zal nu wel verder handelen. Maar er moet toch officieel bericht komen om er hier mede rekening te houden. Hoofdstuk III. Staanplaatsen markt f 1600. Timmermans-Verschure, Hoeveel zit daar van de kermis in. Voorzitter: In '14 heeft de kermis opgebracht f 915 en 't jaar fevoren f 1200 Timmermans-Verschure Dat kon wel eens geweldig tegenvallen, als daar deze groote post inzat. Hoofdstuk IV. Art. 1 Hoofd. Omslag f11500. Gragtmans. Dit konden we beter be handelen na de bespreking der uitvoe ring van werken. Aangenomen. Hoofdstuk V. Art. 7 subsidie van het rijk voor de kosten teekenschool f 1482. HoubenKan dit nu zoo blijven VoorzitterJa als we 't krijgen en anders gaat het er af en wordt door ons ook niet uitgegeven. Hoofdstuk VII. Art. 3. Opbrengst lee ningen voor buitengewone werken f 33600. Verwiel Hier zit zeker ook de aan koop van boomen voor den dijk in de commissie verzoekt bij aanplanting den raad erover te hooren. VoorzitterDat kunnen we nu dan ook wel doen. Verwfel We bedoelen 't plan laten zien of U 2 of 3 rijen laat zetten, langs de kanten of in 't midden. Mijn idee was de boomen minstens 1 M. uit den kant te zetten. In het najaar is toch de tijd pas, niet waar. Timmermans-Verschure. Het zal eerst wel goed bij moeten zakken, men kan het op verschillende plaatsen zien, dat de dijk afhelt. Ph. Timmermans. Onze bedoeling zal zijn 1 a l'/2 M. uit den kanten tusschen de boomen een ruimte van 8 M en en epieboomen te nemeo. Voorzitter. Wat 't buzakken van den grond betreft, in de Kloostersweg heb ben we een greppel gegraven en toen goed vastgestamptals dat goed ge beurt, hoeft men niet veel angst te heb ben voor uitzakken. Ik meen juist dat 't nu een goede tijd is daar de boomen goedkoop zijn. We zouden 2 rijen iepe- boomen nemen. Aangenomen. UITGAVEN. Hoofdstuk IV art. lc f75.kosten op invordering belasting. Verbunt. Die postjes samen is f185, wie genieten die Voorzitter. Marktgaarders, waagwees- ter, deurwaarders, toezichthouder op hondenbelastiug, verder rondbrengeraan- slagbiljetten, waarschuwing enz. Verbunt. Worden die niet genoten door hen die in dienst der gemeente zijn en als zoodanig gesalarieerd wor den. Voorzitter. Niet daarvoor, dat is extra belooning voor extra werk. Verbunt. De politie bv. wordt gesa larieerd, aaa is dat ook genoeg. Voorzitter. Daar hooren ook drukwer ken enz. publicaties enz., alles voor de zen tak van dienst bij. Indertijd is be sloten alle drukwerken enz op eigen af- deeling te brengen. Overigens kunt U alles in de rekeningen over 1914 nazien. Hoofdstuk VI. Subsidie zusters O. L. V. H. Hart f25. De zusters verzoeken, hoewel de Groene Kruisvereenigingen zijn opgericht een kleine subsidie voor de armen, die geen lid zijn, vooral voor nachtverple- ging. Voorzitter. Dit wordt niet ineens ge geven, maar zooveel betaald als dien sten gepresteerd worden dat geschiedt door ons. Aangenomen. Hoofdstuk V. art. II. Voorzitter. Wat denken de heeren over subsidie Groene Kruis. Timmermans-Verschure. Ik voel er veel voor subsidie te geven, als de H. O. 't toelaatkan b.v. geen f 200 gegeven woiden. Van Riel. Moeten we niet eerst over den H. O. besluiten. Houben. Is er iets overgelegd, eenige gegevens, waaruit blijkt dat het er noodig is, anders behoeven we 't niet te geven. Voorzitter. Neen we hebben geen ge gevens, daarom is het zoo jammer, dat het zoo laat is ingekomende moge lijkheid is zoodoende afgesneden om den stand der werkzaamheden te zien, den stand der financiën te beoordeelen enz. In den raad is besloten aan adres sen geen aandacht te schenken, waarin verzoeken om subsidie zijn vervat, als daarbij niet eeD verslag rekening en verantwoording wordt gedaan, hoe een en ander besteed is als we die gegevens hebben, kunnen we met een geruster geweten subsidie geven. Houben. Als 't nu niet kan, dan kun nen we in een volgende vergadering beslissen, dan hebt u gelegenheid, inlich tingen in te winnen en prae-advies uit te brengen. Timmermans-Versbhure. Ik zou het nu afwerken. Ph. Timmermans. Thans afwerken kan niet in 't belang der aanvragers zijn. Enkele uren voor de vergadering is 'c ingekomen. Het is wel zoo goed het te stellen in handen van B. en W.. daar we er te weinig van weten, 't kan on- derzoeht worden en de leden kunnen zich een opinie formeeren. Timmermans-Verschure. Ik vind 't zoo vreemd dat bij vorige dergelijke aanvra gen die condities nooit gesteld zijn, bij Paulus- en Mariavereeniging zijn die vragen bij de eerste subsidie-verleening niet gesteld en nu wel. Hoofdstuk V. art. 3a onderhoud kunst wegen straten en pleinen f 1210. Verwiel. De commissie stelt voor de zen post te brengen op f 2600. Voorzitter. Daarmede staat in nauw verband de verhooging van den Hoof- delijken Omslag met f 2000 zooals de commissie voorstelt. HoubeD. In den aanvang is de heer Verwiel begonnen met oatnens de com missie hulde te brengen aan B. en W. voor de zuinige wijze waarop dezen de begrooting in eikaar hebben gezet en als we nu weer gaan verhoogen, dan schiet er niets meer van over. We moe ten ons wel vijfmaal bedenken, alvorens de belastingen nog hooger op te voeren, dien weg moeten we niet inzetten. Zeer zeker is het betegelen enz. der straat een mooi werk, maai ik vind het een zeer goede gedachte om dit voor een jaar uit te stellen om ook door daden te toonen. dat men bezuinigen wil. Overigens is in de begrooting niet veel bezuiniging te zien. Zclf.s brengt de commissie hulde voor het bezuinigen en toch stelt ze voor een hoogere belas ting te voteeren. Ph. Timmermans. Ik zou het in ande re toonaarden kunnen zingen, toch zou ik tot dezelfde bedenkingen komen als de heer Houbea. De commissie zegt dat de heele begrooting bezuiniging ademt, dit is niet zoo alleen wordt voorgesteld, de verbetering van de trottoir en 't fiets pad voor een jaar uit te stellen. De commissie zegt dat anders 't vol gend jaar de H. O. met zooveel meer zal stijgen. Dit is niet juist, want 't vol gend jaar wordt toch geen dubbel stuk gedaan, dus dat is niet zoo. Algemeen wil men bezuiniging en die hebben we na goed overleg ook hier betracht door dezen post dit jaar achterwege te laten. Is 't noodig den H. O. omslag om andere reden iets te verhoogen, dan kan dat toch gebeuren, maar niet met het oog daarop, dat anders 't volgend jaar nog meer moet verhoogd worden. Maar wel zou 't kunnen geschieden om art. 1 Hoofdst. I, het batig saldo voor 't volgend jaar eenigszins te stijven. Maar mag geen motief zijn om hetgeen dat we meer zouden toestaan thans al te verwerken, want dan heeft 't geen zin voor de stijving van 't saldo van 't volgend jaar. Verwiel. Indertijd is door den Raad het besluit genomen, om deze werken uit gewone middelen te kwijten. Hieraan is toen begonnen en goed werk gemaakt. Als we nu daarmede ophouden komen we later weer voor dezelfde kwaal te staan en dan zal er weer een leening gesloten worden, om het ineens te ma ken. Om het vermoedelijk batig saldo op f3800 te brengen is door B. en W. gewoon f 1000 van de gasfabriek genomen en dat zal dan thans ook wel weer gebeuren. Als we nu den H.O. niet verhoogen, staan we later nog voor meer. Houben. De heer Verwiel zegt daar dat om de begrooting sluitend te maken B. en W. zoo hier of daar maar wat afnemen dus zou deze heele begrooting drijven op de gasfabriek. Dat had hij dan toch wel eerder kunnen zeggen en geen hulde behoeven te brengen aan B. en W. Ik geloof dat het een heele toer is een be grooting sluitend te maken, maar ik wist niet dat zulks op deze manier gebeurde. Ik zou daar toch wel eens eenige inlich tingen over willen hebben. Verwiel. U valt nog al erg over dat sluitend maken, 't Blijkt duidelijk en 't is ook besproken, dat alles zoo krap gemaakt i-, b.v. die post van f 1600 voor de markt, daarop zal waarschijnlijk ook heel wat te kort komen. Houben. Dat is heel wat anders die f1000 zijn uit de gasfabriek genomen, om als sluitpost dienst te doen. Gragtmans. De heele zaak is dat een vorige vergadering een besluit is geno men om f1000 voor een cokesbreker uit de buitengewone middelen te be strijden, dat is alles. Houben. Is dat de zaak, dat is heel wat anders, en u ziet dat 't beter is die uit de gewone middelen te bestrij den. Gragtmans. Die is gekocht nadat de begrooting was opgemaakt. Was het bedrijf heel gunstig geweest, dan had dat uit de gewone middelen kunnen gebeuren nu moest't uit de buitengewone. 't Voorstel om f 1500 van de kunst wegen te schrappen is van mij zelf ge weest. We kunnen dat m i. voor een jaar gerust doen. Onze opzet is, dit jaar wat zuinig te zijn, om onze cijfers voor dit jaar te kunnen behouden. Van Riel. Het hoofdmotief zou zijn nu reeds f 2000 hooger te nemen, om geleidelijk tot grootere verhooging te komen en tevens de werken te kunnen uitvoeren. Ph. Timmermans, 't Is zeer duidelijk dat het niet kan wat de heer van Riel zegt, als men nu verbruikt wat men verhoogt, dan staat men 't volgend jaar toch voor hetzelfde, wel kon eene ver hooging toegepast worden om een goed batig slot te krijgen want daar de be grooting krap is opgemaakt, komen we vermoedelijk met een slechter saldo. Maar een volgend jaar moeten we toch verhoogen als we nu hooger voteeren en dat bedrag mee opmaken. Timmermans-Verschure. Ik kan me goed met het voorstel der commissie vereenigen. Als we gaan uitstellen, komt er zooveel te meer slijtage en komt alles Ineens. Dan krijgen we dezelfde lijdensgeschiedenis van vroeger, toen ik pas lid van den raad was toen was alles lang verwaarloosd en moest alles in eens gebeuren.Nuwejaren opden goeden weg zijn, zouden we plotseling daarmee ophouden. Ik acht me ook onder deze omstandigheden verantwoord, mede te voorkomen dat we de treurige boel vaB vroeger terugkrijgen. Houben. Het is toch niet de bedoe ling het werk af te stellen, Waarom zou het niet één jaar kunnen worden uitgesteld, en 't moet uit de gewone middelen bestreden worden, zooals hier is aangenomen. Timmermans-Verschure. Geen kwestie van afstel, zegt U, maar als 't wordt uitgesteld, dan wordt 't een ander keer dubbel genomen, dan moet er weer ge leend worden, als er nu 100 M. wordt uitgesteld, wordt er een volgend jaar makkelijk 150 M. genomen. Het voorstel der commissie wordt daarna in rondvraag gebracht en ver worpen met 4 tegen 6 stemmen. Voor: Timmermans-Verschure, van Everdingen, van Riel en Verwiel. Tegen Ph. Timmermans, GragtmaDS, Verbunt, van den Broek, Klijberg en Houben. Ingekomen is een adres van den R. K. Gildenbond, omtrent subsidie van het werkloozenfonds, dat vorig jaar om bepaalde conditie niet kon worden ver leend. Thans is aan de wenschen van den raad voldaan en daarom wordt thans opnieuw- subsidie gevraagd. Voorzitter. Daar we op 't oogenblik een tijdelijk werkloozenfonds hebbeD, stellen wij voor dit thans voor kennis geving aan te nemen. De commissie stelt voor den H. O. op f 13500 te brengen. Van Everdingen. Het ligt in de lijn van wethouder Timmermans te ver hoogen. Ph. Timmermans. Burgemeester en Wethouders hebben voorgesteld de H. O. niet te verhoogen; maar ik heb in den loop der discussies gezegd, dat ik niet tegen een kleine verhooging zou zijn- Voorzitter. De commissie heeft het voorstel gedaan om te verhoogen en heeft 't niet ingetrokken, dus ik moet het in omvraag brengen. Verwiel. Zelfs voor de gewone uit gaven is de H. O. te laag en nu is nog de aanvraag van 't Groene Kruis. Timmermans-VerschureDe com missie heeft het voorstel afhankelijk ge maakt van de posten van uitgaaf, die nu verworpen zijn. Als de begrootlng krap door B. en W. is opgemaakt, dan moet men het hen ook niet gemakkelijker maken ze moeten maar zien hoe ze 't er mee doen, we zullen na afloop van 't jaar zien, hoe ze gebruikt zijn. De commissie trekt haar voorstel in en de begrooting wordt vastgesteld na een woord van dank door den Voor zitter aan de commissie en de verga dering daarna gesloten. Een waarborg voor onzen handel. Van de meest bevoegde zijde wordt het volgende meedegedeeld De Regeeringen van Frankrijk, Groot Britannië en Rusland, kennis genomen hebbende van de oprichting en het doel der Nederlandsche Overzee Trust Maat schappij, hebben aan de Nederlandsche Regeering verklaard, dat contrabande goederen aan die maatschappij gecon signeerd niet zullen worden opgehouden. Tevens hebben de genoemde Mogend heden aan onze Regeering de verzeke- ring gegeven, dat verscheidene niet tot de allereerste levensbehoeften behooren- de voedingsmiddelen, wanneer zij aan particulieren geconsigneerd zijn eveneens ongemoeid zullen worden gelaten, tenzij onmiskenbaar vaststaat, dat die pareu- lieren tusschenperson.en zijn voor leve ring aan de regeeringen der tegenpartij. Aan dit bericht, voor Nederlands scheepvaart en handel van ongemeene beteekenis, kan nog worden toegevoegd dat, naar wij van de Nederlandsche Overzee-Trust-Maatschappij vernemen, deze hare diensten zal verleenen niet alleen voor aanvoeren van door een der oorlogvoerenden tot contrabande ver klaarde goederen, maar ook voor aan voeren van goederen, waar van oorlog voerende staten den uitvoer uit hun gebied alléén toestaan onder beding, dat die goederen niet naar het gebied van de tegenpartij zullen worden vervoerd. Steun aan gemobiliseerden. De Minister van Oorlog heeft aau de compagnies-, eskadrons- eu batterijcomman danten de volgende circulaire gericht Ter voorziening in de noodige middelen voor levensonderhoud kan gelijk u bekend is aan de gezinnen van miliciens en land- weermannnen vergoeding worden toegekend, Ter vooikoming van belangrijke econo mische nadeelen, wordt in een aantal ge vallen verlof verleend aan door de mobilisa tie in werkelijken dienst gekomen bedrijfs leiders, wier aanwezigheid in hun bedrijf onmisbaar is, in de eerste pl*ats om werk loosheid van bet ondergeschikt persoBeel te voorkomen. Door velen kunnen echter nog aan de

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2