Provinciaal Nieuws. Id al de parochies rondom Mechelen en Antwerpen zijn schildwachten voor de pastoorswoningen geplaatst. Ook stonden j.l. Zondag in sommige kerken schildwachten met het geweer aan den voet bij den opgang der predikstoelen, om de voorlezing van den herderlijken brief te beletteD. Te Antwerpen moesten in enkele ker ken de priesters, die het herderlijk schrijven wilden voorlezen, den kansel verlaten. Zij moesten verklaringen on derteekenen om dit ook volgende dagen niet te doeo. Alleen ia de St. Amandus kerk geschiedde de lezing regelmatig onder alle H. H. Missen. In Duitschland is het volgende offi cieus communiqué verspreid «Iedereen, anti- of pro-Dultsch, zal den kardinaal volkomen gelijk geven als hij in zijn herderlijk schrijven de burgerlijke be volking in dezen voor haar ongetwijfeld zeer moeilijken tijd troost inspreekt en haar tot kalmte maant. De kardinaal ziet echter de positie, de rechten eD de plichten van de kerk verkeerd in, wan neer hij zich met zijn herderlijk schrij ven mengt in den politieken strijd der naties.' fMen zie de Duitsche tegenspraak op de vorige pagina onder Brussel opge nomen.,) Dc «Tijd' houdt zijn eerste bericht in weerwil hiervan staande. Wat de Duitse hers in België opeischen. We hebben er al verschillende, malen melding van gemaakt dat de Duitschers in talrijke steden en dorpen van het veroverde België voortdurend en steeds maar meer levensmiddelen enz. opei schen en dat de beklagenswaardige be volking dientengevolge geheel en al uit geput raakt en gebrek lijden moet. We laten hier eenige requisites der laatste dagen vólgen. De Duitschers schijnen vooral gebrek te krijgen aan hooi, stroo en haver. De ze artikelen worden in zóó groote hoe veelheden in alle plaatsen opgeëischt dat de levering ervan aan de bevolking onmogelijk is. Kortrijk is een oorlogsschatting van 12 millioen opgelegd, waarop Zondag als eersten termijn, 4 millioen betaald moest worden. De stad beschikt evenwel over geen gëld. Door de gemeente wa ren ten behoeve der inwoners reeds meer dan 8 millioen bons in circulatie gebracht. Behalve deze oorlogsschatting drukken de requisitiën ook ontzettend zwaar op- Kortrijk. Vleesch is niet meer te krijgen en vee is niet meer te zien. Voor ruim 20 millioen is aan wol opgeëischt. In het naburige Hooghlede zijn ook alle huizen leeggeplunderd. Alle meubelen, tafels, stoelen zelfs piano's zijn meege nomen. Te Molenbeersel en te Kinroij kwam bevel, dat a.s. Donderdag door deze gemeenten en Bree 4000 kilo haver dient geleverd te worden, terwijl bo vendien van elke gemeente 500 fles- schen wijn zijn opgevorderd, De leve ringen van hooi en stroo zullen om de 14 dagen in gedeelten kunnen geschie den. Tevens heeft er thans een beschrij ving plaats van al de zich in de ge meente bevindende paarden en vee. De burgermeesters zijn verplicht, zelf de requisitie der bevoLing te regelen, en daarvan notitie te houden. Voor de gezamenlijke leveringen wordt door de Duitschers één bon op naam der ge meente afgegeven. De eene opeisching is nog niet ge daan, of er schijnt plaats te zijn voor een nieuwe. Terwijl de bewoners van Kinroij geprotesteerd hebben tegen een vorige zware opeisching van hooi, stroo, enz., en nog steeds wachten op den uitslag van dit protest, worden vóór April 17000 kg haver gevorderd. Dat in een dorpje als Kinroij zulke zware eischen met den besten wil niet kunnen ingewilligd worden, laat zich begrijpen. Aan de stedelijke overheid van Mae- seyck hebben de Duitschers de levering opgedragen van 5000 flesschen wijn. zoo spoedig mogelijk de Bank te doen openen en deze voor alle geldaangele- genheden ten genoege van het publiek beschikbaar te stellen. In 't kastje van 'l gemeentehuis te Middelburg lazen we, zoo schrijft de Tel. dat deze kleine gemeente van 850 zielen binnen zes weken aan den over- heerscher leveren moet 100 vette varkens 100.000 kg. tarwe of rogge 50.000 kg. boonen of erwten 50.000 kg. haver; 15O.0OO kg. stroo. En 't is de eerste requisitie niet Middelburg heeft reeds geleverd aan 't groote leger: 50 koeien 35 vette varkens 100 kippen 40 kilogram boter 11600 kilogram haver; 1600 kilogram stroo Kalkoenen en eenden Middelburg geefc geleverd aan de Kommandantur van Moerkerke 30 flesschen wijn 150 kilogram haver. En zulke zware vorderingen hebben niet alleen Middelburg getroffen, maar ook andere^dorpen daar in de buurt als Lapscheire, Westkapelle enz. 't Gevolg van deze bovenmatige re quisites is dat tal van veehouders met hun vee over de grens zijn gevlucht en thans in de omgeving van Sluis vertoe ven, waar in allerhaast noodstallen wor den opgeslagen. Zooals te begrijpen is, hebben de burgemeesters het verbazend druk met al die requisitieszij moeten zorgen, dat de bevelen worden uitgevoerd en dat de requisities over de gemeen tenaren worden verdeeld. De gemeente ontvangt dan één bon. In het kanton Maeseijck ontvangen alle burgemeesters inschrijvingsbiljetten, een dik boekdeel vormende. Tal van vragen moeten wor den beantwoord, alsgoe groot zijn de bezittingen der gemeente Welke bedrij ven exploiteert de gemeente Exploiteert de gemeente trams Is er een postkantoor een douane-kantoor? De lijsten zijn gedrukt in het Vlaamsch en Duitsch. De slotvraag luidtWat wenscht gij voor uwe gemeente Is hel wonder dat vele burgemeesters zich niet kunnen weerhouden om in te vullen, wat hun op het hart ligt. als: Van de Duitsche bezetting ontslagen te zijnonze Belgi sche nationaliteit terug; verschoond te blijven van verdere requisities, daar de bevolking er door verarmd wordt„ enz. Dat tengevolge der enorme requisities het geheele land uitgeput raakt verwon dert ons niet en dat er deugdelijke maatregelen genomen moeten worden om de bevolking voor hongersnood te bewaren verwondert ons evenmin. Een nienwe poging der Duitschers om door te breken. Het schijnt, vertelt de Times, dat de Duitschers bij Metz en Saarburg veel troepen concentreeren. Verschillende regimenten, die reeds aan de Yser ge staan hebben, kwamen daar aan. Zij wa ren zeer incompleet, sommigen slechts op een kwart-sterkte, en worden met versche recruten -aangevuld. De verster kingen rondom de stad worden voort durend verbeterd, er wordt een spoorweg gelegd, die waarschijnlijk bestemd is voor het vervoer van zwaar geschut naar St. Mlhiel, via Thiaucourt, en met koortsachtige energie wordt er gewerkt. Men weet dat St. Mihiel het eenige punt is waar de Duitschers tusschen Verdun en Toul, door de fortenlinie hebben weten heen te breken. Zij heb ben echter hun succes niet kunnen voortzetten en zijn na de verwoesting van het fort Camp des Romains, toen zij de Maas overtrokken, teruggedreven. Hollander door de Duitschers gevangen genomen. De heer P. de Wert, uit Hilvarenbeek, vertrok Kerstmis per rijwiel uaar Ant werpen en nam ondanks de dringende waarschuwingen zijner familie, brieven daarheen mee. Hij werd door de Duitsche wacht in gerekend en zal vermoedelijk zijn ge vaarlijk waagstuk duur moeten bekoopeo. Waarheen hij gevoerd is, of wat er met hem gebeurd is, weet men niet. Berichten van Vrijdag. De Duitschers in de Kempen, TILBURG, 8 Januari. (O. V.). Uit zeer betrouwbare bron verneem ik, dat de Duitschers den Z.EERW. HEER DEKEN EN PASTOOR VAN GHEEL, hebben gevangen genomen en wegge voerd. TILBURG, 8 Januari. (O. V-). Uit Turnhout verneem ik, dat drie Duitsche militairen te Llchtaert hebben ingebro ken bij een rijke weduwe en zich groote sommen hebben toegeëigend. TeTiclen en Licbtaert zijn dertien jonge mannen aangehouden en weggevoerd. Zij hadden geen verhoor gegeven aan het gebod, zich te Herenthals te melden. Te Glerle is beslag gelegd op de gelden van de gemeente, een som van 28.000 francs. PARIJS, 7 Jan. (R. O Het commu niqué van hedenavond zegt Hedenavond worden hevige aanvallen der Duitschers gemeld in de richting Lassigny, in Argonne, bij de kruising der wegen van «Four de Paris' naar Varennes en in die van de «Haute Che- vauchée' in de richting-Verdun en op de hoogte, die Steinbach beheerscht. De uKronprinz Wilhelm11. Berlijn, 8 Jan. (O. V.). De Duitsche hulpkruiser «Kronprlnz Wilhelm', heeft vier Fransche schepen doen zinken. Vlas naar Duitschland. LONDEN, 8 Jan. (O. V.). Volgens de bladen hebben de Duitscheis enorme voorraden wol en vlas uit Kortrijk en Roubaix en uit omliggend industriëeel gebied naar Duitschland vervoerd. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 7 Januari. (Wolff.) Officieele kennisgeving uit het groote hoofdkwar tier De Engelsche en Franschen zijn met de verwoesting door beschieting van Bel gische en Fransche plaatsen achter ons front blijven doorgaan. Ten noorden van Atrecht wordt op het oogenblik Dog fel gestreden om het bezit van de eergisteren door ons stor menderhand genomen loopgraven. In het westelijk deel van het Argonner bosch zijn onze troepen verder doorge drongen. Bij den aanval, den vijfden dezer in het oostelijk deel van het Argonner bosch (het bosch Courte Chausse) door de Fran schen ondernomen, is de vijand tot in onze loopgraven doorgedrongen, doch daarna op de geheele linie onder de zwaarste verliezen voor hem weder uit onze stelling geworpen. Onze verliezen zijn betrekkelijk gering. Ten westen van Sennheim hebben de Franschen gisteravond getracht zich weer in het bezit te stellen van heuvel 425. Hun aanvallen zijn echter door ons vuur op niets uitgeloopen en de heuvel is in onze handen gebleven. PARIJS, 7 Januari (Reuter.) Officieele kennisgeving van vanmiddag drie uur: De vijand heeft het Belgische brugge- hoofd ten zuiden van Dixmuiden fel be schoten. In de streek van Rijsel hebben wij een verwoeden aanval afgeslagen en enkele werken van den vijand vernield. Met behulp van mijnen hebben wij den aanleg van vijandelijke versterkingen ten oosten van Reims tot staan gebracht. Ten noordwesten van Flirey hebben wij een deel van een vijandelijke brug bezet. Wij zijn opgeschoten in de streek van Altkirch, waar wij een bosch, slechts 4 K.M. ten noordwesten dier stad gelegen, bezet houden. Onze artillerie heeft het vijandelijke geschut dat het hospitaal van Thann gis teren den geheelen dag had beschoten tot zwijgen gebracht. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 8 Januari. (Wolff.) Officieele kennisgeving uit het groote hoofdkwar tier De voortdurende regen maakt den bodem in Vlaanderen steeds moerassiger, zoodat de krijgsverrichtingen in hooge mate worden belemmerd. Ten oosten van Reims hebben de Franschen een poging gedaan om ons een voorste loopgraaf te ontnemen Zij zijn echter door een dadelijk onderno men tegenaanval in hun oude stellingen teruggeworpen, met verlies van 50 ge vangenen, die in onze handen zijn ge vallen. In het midden en in het oostelijk deel van Argonne zijn onze troepen weer opgeschoten. Een nachtelijke aanval der Franschen op onze stelling op den heuvel Ruchen- kopf, ten zuiden van Didolshausen (in de Vogezen) is afgeslagen. Herhaalde aanvallen der Franschen op den heuvel ten westen van Sennheim zijn door ons geschutvuur verijdeld. We hebben hier twee officierenen 100man gevangen genomen. Om het dorp Ober-Burnhaupt, ten zuiden van Sennheim. wordt op het oogenblik nog gevochten. PARIJS, 8 Januari. (Reuter.) Het offi cieele bericht van hedenmiddag 3 uur luidt In België ontwikkelt het vijandelijke geschut grootere werkzaamheid. Bij Atrecht hebben de Franschen bat terijen met goeden uitslag den aanval hervat. Onze infanterie is bij Lombaertzijde vooruitgekomen. Wij hebben 50 meter voor onze loopgraven een heuveltje ge nomen, dat door den vijand was bezet. Wij hebben terrein gewonnen ten Oosten van St. Joris en zware schade toegebracht aan de loopgraven van den vijand te Steenstraate. Wij hebben ons zonder aangevallen te worden, genoodzaakt gezien zekere gedeelten van onze loopgraven te ont ruimen in de sector van Atrecht, waar de manschappen tot de schouders in de modder stonden. Wij zijn bij La Boisselle vooruitgeko men. De mijnwerpers van den vijand heb ben ons eenige verliezen toegebracht. Wij hebben een blokhuis in de lucht doen vliegen. In den sector van Reims hebben wij een loopgraaf van 200 meter voor ons front bezet. Er is een hardnekkig infanteriege- vecht geleverd tusschen Bethihy en Pru- nay waarbij de vijand vele dooden heeft achtergelaten. Wij hebben het vijandelijke geschut bij Souain tot zwijgen gebracht en de loopgraven van den vijand vernield. In Argonne heeft de vijand ten Wes ten van Haute Chevauchée de eerste linie van onze loopgraven in de lucht doen vliegen. Ze is geheel vernield. Onmiddellijk deed de vijand een ver woeden aanval, welken wij met de ba 'onet hebben afgeslagen. Wij hebben daarbij gevangenen gemaakt en ons front gehandhaafd, behoudens 80 meter loopgraaf, op 20 meter afstand waarvan we onze gevechtslinie hebben ingericht. Ons offensief is voortgezet in de buurt van Thann en Altkirch, waar belang rijke uitkomsten zijn verkregen. Wij hebben de loopgraaf op heuvel 425 hernomen. Wij blijven terrein winnen ten Oosten van Steinbach en hebben Burnhaupt-le- Haut (Ober Burnhaupt) genomen. Wij zijn in de richting van de brug van Aspach en van Kahlberg vooruit gekomen. De vijand beschiet uitsluitend het hospitaal te Thann, dat ontruimd is. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN. 8 Jan. (Wolff.) Officieele kennisgeving van het groote hoofdkwar- tier Ook op het oostelijk oorlogsterrein is het weer zeer ongunstig voor de krijgs verrichtingen. Aan de Oost-Pruisische grens en in Noord-Polen is de toestand onveranderd gebleven. Ten oosten van Rawka zijn onze aanvallen gevorderd, 1600 Russen zijn daar gevangen genomen, vijf machine geweren door ons buitgemaakt. Op den oostelijken oever der Pilica zijn slechts artilleriegevechten geleverd. WEENEN, 8 Jan. (Wolff.) De generale staf deelt mede, dat de algemeene toe stand onveranderd is gebleven Er is slechts bij tusschenpoozen gevochten. In de oostelijke Ceskiden is een sterke Russische troepenmacht, die over de heuvels ten oosten van Czeremcha een aanval ondernam, door onze troepen in een tegenaanval over een grooten af stand teruggeslagen Vierhonderd gevan genen en drie machinegeweren zijn daarbij in onze handen gevallen. Uitwisseling van invalide krijgs gevangenen. ROME, 8 Jan. Er worden onderhan delingen gevoerd voor het aanwijzen van afgevaardigen door de oorlogvoe rende staten om met den Heiligen Stoel overleg te plegen over de uitw-sseling van krijgsgevangenen die ongesehikt zijn voor den militairen dienst. Di op initiatief van Z. H. de Paus die van verschillende rijkshoofden reeds een gunstig antwoord bekwam. De zaak schijnt thans haar berslag te krijgen. Waalwijk, 9 Jan. 1915. Koopt niet In des vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Bij de laatste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken waren tegenwoordig de Heeren J, Bern. Tim mermans Wz. Voorzitter, P. van Loon Gz., A. H. van Schijndel, M. A. van Loon en J. van Riel. Afwezig met ken nisgeving van verhindering de heeren B. Timmermans-Verschure eu E. W. Klijberg. Na de opening zegt de Voorzitter, dat de vergadering niet valt in gunstige om standigheden. De beroeringen van den droevlgen Europeeschen oorlog, ruïnee neren op schrikbarende wijze den wereld handel, om niet te spreken over de mlllio^nen menschelijkeslachtoffers. Hoe wel ons land gelukkig zijne neutraliteit kon handhaven, lijden handel en industrie toch in hooge mate, ook onze nijvere streek heeft haar deel. Dit alles beeft er toe geleid, dat sedert geruimen tijd niet werd vergaderd. De meeste Kamers moesten in den tijd van onrust en wanorde ook gedeeltelijk werk loos blijven. Wij hebben echter door het doen clrculeeren van stukken zooveel mogelijk met elkander voeling gehouden. Hij meent te hebben gehandeld in den geest der leden, vóór het einde van het veelbewogen jaar 1914 nog eens bijeen te komen om verschillende aangelegen heden te kunnen bespreken, lntusschen hopen we dat onze werkzaamheden wel dra wederom een normaal verloop zullen hebben. Aan de orde 1. Verkiezing van een Voorzitter en diens plaatsvervanger voor het jaar 1915. Als zoodanig werden herkozen respec tievelijk J B. Timmermans Wz. en P. van Loon Gz.. die onder dankbetuiging ver klaren de benoeming aan te nemen. 2. Voorstel tot het indienen van een adres aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in zake het treffen van maatregelen tegen het kunstmatig verzwaren en vervalschen van leder, welk voorstel in de laatste vergadering werd aangehouden. Uit verkregen inlich tingen is de wenschelijkheid tot het indienen van een adres wel gebleken, evenwel is de vergadering van oordeel, dat de Regeering zoo overstelpt is met werkzaamheden, als gevolg van den huldigen oorlogstoestand, dat het thars niet de tijd is hare aandacht voor deze aangelegenheid te vragen en wordt beslo ten de zaak tot een volgende vergadering aan te houden. Nog wordt besloten A. Aan te sluiten bij den Anti-OorlogsraadB- adhaesie te betuigen aan een adres ter verkrijging van vrijen invoer van bultenlandsch gerafi- neerd zout voor industrieele doeleinden C. de pogingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Weert ter verkrijging van een betere spoorwegre- geling, te steunen D. te trachten ver andering te verkrijgen in de belemmering van den doorvoer van schoenen via Duitschland, bestemd voor niet-oorlog- voerende staten. Een groot getal ingekomen stukken worden gelezen en tot inzage ter be schikking van de leden gesteld. De Kamer verheugt zich in de oprich ting van de Nederlandsche Overzee Trustmaatschappij, te 's Gravenhage. Zij acht deze instelling van groot algemeen handels- en nijverheidsbelang en ook bijzonder voor de leder- en schoenin dustrie. R. K. Vereeniging Groene Kruis. Op Woensdag 6 Januari hield boven genoemde vereeniging hare aluemeene jaar vergadering des avonds ten 7'/2 i" het gebouw vau den R. K. Gildenbond. Ongeveer kwart voor acht opent de Voor- zitler voor een goed bezette zaal de ver gadering en heet de aanwezigen allen har telijk welkom. Hierna wordt overgegaan tot behandeling van d-» agenda. J. Jaarverslag van de werkzaamheden der Vereeniging over het jaar 1914. Nadat eerst door den Secretaris der ver eeniging den WelEd. Gestr. Heer Mr. Mar - ders een woord van hulde werd gebracht aan den ZeerEerw, Heer Pastoor Brans geestelijk adviseur der vereeniging aan wiens initiatief te danken is dat deze vereeniging werd opgericht, voorts epn woord van hulde aan den Heer Witlox-Mastboom in wien de vereeniging de rechte persoon beeft gevonden om het an-bt van Voorzitter waar te nemen, geeft de Secretaris een versiag over de werkzaamheden der vereeniging gedu rende het jaar 1914. Uit dit verslag blijkt dat de vereeniging in korten tijd zeer in bloei is toegenomen, daar zij nu reeds 900 leden telt en zeer veel heeft gedaan. Onder applaus eindigt de aecre aris zijn overzicht waarna de Voorzitter een woord van daok brengt voor het kenrige jaarver slag. Hierna breDgt de penningmeester verslag uit over den toestand der kas waaruit blijkt dat de inkomsten bedroegen f 1866,73 de uitgaven f 1774,68 alzoo een batig saldo van f 92,10. Ook geeft de penningmeester nog een overzicht van de tuberculosekas, welke even eens een batig saldo beeft van f 92,33. Hierna geeft de Voorzitter hel woord aan den WelEd. ZeerGeJ. Heer Dr. Sween«, die eene lezing zal houden over het onderwerp f Voediug.' I zijne duidelijke lezing toont Spr. aan de werking van het menschelijk lichaam ten opzichte van de maag en verder de ver schillende gehalten der voedingsmiddelen. Spr. eindigt zijne iuterressance lezing die luide werd toegejuicht, de hoop uitsprekende, dat hij da vergade ing eenige oogenblikken nuttig en aangensam heeft beziggehouden. De Voorzitter spreekt namens de verga dering zijnen dank uit voor de hoogst leer rijke en aangename leziDg, doch vcorsl voor den moreelen steun, dien de vereeniging van hem heeft mogen ondervinden. Hierna brengt de ZeerEerw. Heer Pastoor iu korte woorden dank aan allen die eeniga- zins hebben medegewerkt aan den bloei der vereeniging, terwijl hij de hoop uitspreekt dat alle katholieke huisgezinneu van Waal wijk en Besoijen lid mogen worden van deze zoo nuttige vereeniging. Bij de gehouden stemming voor verkie zing van bestuursleden wegens periodieke aftreding der Hearen v. d. Heijden, Jansen en de Joog, worden de aftredende leden allen herkozen. Hel agenda afgehandeld zijnde vraagt de Voorzitter of iemand Dog het woord ver- langt' De heer Passier brengt zijn dank aan het bestuur voor de werkzaamheden gedurende het jaar 1914 verricht. Nog wordt besloten de jaarvergadering in 't vervolg in de maand Januari te houden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Veefonds. Donderdag 1.1. had alhier de jaarlijkeche vergadering plaats van het ^Onderlinge Veefonds.' Alle leden waren tegenwoordig. Aan de beurt van a^gdtbg waren de be stuursleden de heeren rïoreut van Baal en Alfons Hoffmans, De laatste wensebte wegens ziju leeftijd niet meer in aanmer king komen en naast den beer van Baal, werd toen de heer Henri Hoffmans als be stuurslid gekozen. Door het bestuur werd de heer Hoffmaus als president aangewezer. Moge de vereeniging onder zijn president schap bloeien en hij de vereeniging vele jaren dienen. Schoen- en Lederindustrie. Men schrijft ons De lnlandsche huidenmarkt stelt zich voor 't nieuwe jaar guusiig in. Prijzen zijn sedert vo?ig weekbericht weer gestegen. Voor versche koe. en vasrshu den betalen da zouters hier 89 40 cents; voor pinken en grasvellen 45 cent*, vette vellen (zuigers) 50 cents, alles per halve kilogram. Paarde huiden gelden f 13,tot f 14,50 per stuk. Naar aanleiding van de oprichting der Ned. Overzee Trustmaatschappij, die ook door de leder e i schoennijverheid met be langstelling wordt begroet, zoodat we nu waarschijnlijk binnenkort meer aanvoer krijgen van exotische huiden en looimid-

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6