Oe aardbeving In Italië, BIN NEK LAND. Provinciaal Nieuws. Hij nam een verstlkkenden rook waar, die kwam uit de richting van het vertrek van den heer De. R. Hij snelde naar buiten en vond de deur van den heer De R. open. In het vertrek, vanwaar het gekerm kwam, zag S. niets anders dan rook en vuur. Onmiddellijk haalde hij water en wierp dat naar binnen. Toen het vuur eenigszins gedoofd was, zag hij tot zijn ontzetting juftrouw De R. op den grond liggen in vreeselijken toestand Dadelijk werd de hulp van een dokter ingeroepen, doch de toestand van de vrouw bleek zoo goed als hopeloos De arme vrouw was, zooals zij zelf vertelde en opmerkelijk is het, dat zij steeds goed bij kennis is geweest op een heete stoof bij de kachel in slaap gevallen. Haar man was niet aanwezig Deze ontving Zaterdag in Amsterdam telegrafisch bericht van het ongeluk, doch hij kon pas Zondag arriveeren. Dat het wederzien droevig was, laat zich begrij pen. Hoe het ongeluk precies is veroorzaakt valt moeilijk te zeggen, zegt het N.v.E. Er doen daarover verschillende verhalen de ronde. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat de vrouw door kolendamp, die uit de kachel kwam, bewusteloos is geworden en de kleeren in aanraking zijn gekomen met het vuur, dat in de stoof was. Dinsdagnacht is juffrouw De R, na een hevig lijden bezweken. Errs tig ongeluk MIDDELBURG, 15 Jan. (Part.) He dennacht om twee uur keerde een ge zelschap van 10 heeren in 2 auto's van Vlissingen naar Middelburg terug. Onder de gemeente Koudekerke ge raakte de eerste auto, door den eige naar Jhr. B. bestuurd, in den diepen Vlis- singschen Watergang. De inzittenden Jhr. B. en 3 militairen wisten zich te redden, de vierde militair, de kapitain der infanterie, A. Hackstroh, geraakte onder de geheel vernielde auto. Zijn lijk is eerst hedenmorgen om half acht opgedregd. Kapitein Hackstroh was gehuwd en woonde in Deo Haag, waar hij gedeta cheerd was bij de Hoogere Krijgsschool. Jhr. B. is door het ongeval in zijn geest vermogens gekrenkt. Gistermiddag is de wachtmeester J. F. van de Kon. marechaussee, bri gade-commandant te Grave, op den Ravensteinschen weg op patrouille zijnde van zijn paard gevallen en dood opge nomen. De toestand. Uit de reeks van officieele berichten zou men het volgende overzicht kunnen geven, op den voorgrondstellende de verovering van den ouden heirweg naar Verdun door de Duitschers, waaruit blijkt dat ze hl«r alles bijeen, 10 K.M. zijn opgeschoten. Telkens en telkens lazen we in de Duitsche communiqué's, dat zij op deze plaats in Argonne waren opgeschoten en nu ziet men hiervan 't resultaat. De Franschen erkennen in hun laatste communiqué's ruiterlijk, dat zijt en Noor den van Soissons een nederlaag geleden hebben, die echter, volgens hen, alleen als een plaatselijk voordeel voor de Duit schers te beschouwtn valt, maar niet als een overwinning van min of meer beslissende beteekenis. Nu willen wij gaarne gelooven, dat dooreen voordeel, als door de Duitschers «onder het oog van den keizer», zoo als zij triomfantelijk in hun communiqué melden, behaald is, de slag aan de Aisne nog niet is beslist. Maar van den anderen kant moet men ook niet uit het oog verliezen, dat men dit voordeel te be schouwen heeft in verband met de ont wikkeling, die de strijd in België en Frankrijk nu reeds sedert zoovele weken genomen heeft en met de slechts zoo kleine voordeelen, die dagelijks van beide kanten behaald werden, meestal bestaan de immers in zooveel meters loopgraaf. Zoo beschouwt krijgt de Duitsche over winning natuurlijk heel wat meer relief en moet vooral haar moreele beteeke nis in niet onbeduidende mate stijgen. Soissons is, men weet het, aan de Aisne gelegen en vormt een belangrijk punt in de linie omdat daar de ombui ging begint van het front naar het Noor den, dat verder over Noyon en Roye doorloopt. Vooral bij Noyon hebben de Duitschers, gelijk men zich herinneren zal, herhaalde malen gepoogd, door de Fransche Unie heen te breken de om buiging van het front bood hun daartoe belangrijke voordeelen, die echter door de Franschetf door een aanzienlijke versterking van hun troepen daar wel zullen verminderd zijn. Van Fransche zijde werd gepoogd de ombuiging zoo veel mogelijk te verkleinen, om daar door een gevaar voor doorbreken te verminderen. Ook de operaties in de laatste dagen bij Soissons door de Franschen uitgevoerd zullen waarschijn lijk daarop gedoeld hebben. Op hel einde der vorige week ver- Hepen de operaties voor de Franschen niet ongnnstig. Zij wisten van een aan tal loopgraven zich meester te maken, die aansloten aan op 3 Januari reeds vermeesterde versterkingen en ook de versterkte hoogte 132, tusschen Cufties en Crouy, te bezetten, waardoor zij een belangrijk strategische positie aan de overzijde van de Aisne in hun bezit kregen en den belangrijken verbindings weg mei Laon bedreigden. De Duitschers zetten er alles op, om het verloren terrein weer te herwinnen,, zoodat de Franschen in hun communi qué van den 13den melden moesten, dat de Duitschers weer in het bezit waren van de versterkingen aan dan Oostelijken kant der hoogte 132. Daar kwam weer bij, dat de wassende Aisne de bruggen vernielde, zoodat de Franschen hun aan de overzijde strijdende broeders geen versterkingen konden zenden en deze in een moeilijke positie geraakten. Zij poogden het laatste nog stand te houden tusschen Crouy, dat zelf niet in hun macht was en Vregny, een 3 K.M. ten Noord-Oosten van genoemde plaats ge legen. Bij Vregny waren de Franschen gedwongen terug te trekken en zij reti reerden dus op de linie Crouy-Missy, zooals in het voorlaatste communiqué gemeld werd. Zoo behielden zij aan de overzijde van de Aisne nog bruggehoof- den, die hun in het ergste geval een veiligen terugtocht waarbor den en hun de mogelijkheid boden het verloren ter rein weer te herwinnen en de schade, door de ovcstrooming aangericht, weer te herstellen. Uit het laatste communiqué valt echter niet op te makeD, of de Franschen er in geslaagd zijn, die laatste belangrijke stellingen aan den Noordelijken oever van de rivier te behouden, of dat zij gedwongen zijn geworden geheel naar de overzijde terug te trekken. Is het laatste het geval, dan kan men er van opaan, dat die gedwongen terugtocht, onder zulke omstandigheden, heel wat offers geëischt zal hebben, terwijl dan bovendien de kans op een herwinnen van de posities aan de overzijde voor geruimen tijd zal zijn buitengesloten, vooral daar Soisons en het dal van de Aisne daar geheel beheerscht worden door de hoogten aan de overzijde. Men ziet uit dit alles, dat de Duitschers zooal geen beslissend, dan toch een zeer belangrijk voordeel behaald hebben, waarvan vooral het moreele effect zeer groot wezen zal. Berichten van Vrijdag. Van het Westelijk gevechtsterrein, BERLIJN, 15 Januari- (Wolff.) Offici eele kennisgeving uit het groote hoofd kwartier Voor Westende verschenen gisteren eenige torpedobooten en andere kleine oorlogsbodems die de kust tot op 14 K.M. naderden. Aanvallen der Franschen aan beide kanten van Notre Dame de Lorette, ten noordoosten van Atrecht zijn door onze troepen afgeslagen. Een acht dagen geleden bij Ecurie, ten noorden van Atrecht, aan den vijand ontnomen loopgraaf, die door een ge deelte van een compagnie was bezet, is gisteren voor ons verloren gegaan. De gevechten te dezer plaatse zijn van daag voortgezet. Ten noorden en noordoosten van Soissons is de noordelijke oever van de Aisne geheel van Franschen gezuiverd, nadat onze troepen in onafgebroken aanvallen de dorpen Cuffies, Crouy, Bucy le Long, Missy en de gehuchten Viauxrot en Verreries hadden veroverd. In de driedaagsche gevechten ten noor den van Soissons hebben wij 5200 ge vangenen gemaakt, 14 kanonnen, 6 machinegeweren en verscheidene revol verkanonnen vermeesterd. De Franschen hebben zware verliezen geleden. Vier tot vijfduizend gesneuvelde Franschen zijn op "het gevechtsterrein gevonden. Hun terugtocht naar den zuidelijken oever der Aisne geschiedde onder het vuur onzer batterijen zwaar geschut. De vijandelijke aanvallen ten noord oosten van Consenvoye zijn mislukt. Verscheidene aanvallen op on ze stel lingen bij Ailly ten zuidoosten van St Mihiel zijn, nadat de vijand op enkele plaatsen in onze voorste loopgraven was doorgedrongen door tegenaanvallen on zerzijds met zware verliezen voor de Franschen afgeslagen. Bij den laatsten tegenaanval veroverden onze troepen de vijandelijke steunpunten, die zij echter, nadat onze eigen stellingen waren her steld, vrijwillig en zonder strijd, des nachts weer hebben ontruimd. Een onbeteekenende vijandelijke aan val bij Mesnil, ten noorden van St Dié, is door onze troepen afgeslagen. Overi gens zijn in de Vogezen slechts artille riegevechten geleverd. PARIJS, 15 Januari. (Reuter) Het officieele bericht van"hedenmiddag 3 uur luidt Van de zee tot de Leie worden ge- schutduels geleverd. Wij hebben vorderingen gemaakt bij Lombaertzijde en Bercelaere. (Kersse- laere ten N W van Zonnebeke-) Ten Noorden van Atrecht hebben de Zouaven op schitterende wijze met een bajonetaanval eenige vijandelijke stel lingen genomen. Op een andere plaats in dezelfde streek zijn de batterijen van den vijand tot zwijgen gebracht en is een amminutiebergplaats in de lucht gevlogen. Ten Noordoosten van Soissons zijn de Duitschers het dorp Saint Paul bin nengerukt doch wij hebben het onmid dellijk hernomen. Er is een verwoed artilleriegevecht geleverd in de streek van Craonne en Reims. Wij hebben de Duitsche voetbrug over de Maas te St. Michiel vernield. In een levendig infanteriegevecht hebben wij de Dui schers ten Zuiden van Soissons teruggeslagen. Van het overige front geen nieuws. BERLIJN, 15 Januari. (WolffJ De militaire medewerker van den Lokal Anzeigner schrijft over de gevechten bij Vregney De onder de oogen van den Keizer uitgevoerde bestorming van de hoogvlakte van Vregny heeft onzen aanval van 12 Januari op de heuvels bij Cuffies en Crouy aan beteekenis doen winnen, doordat de punt van de wig die hier in de 9 kilometer is aan gegroeid. De hoogvlakte van Vregny ligt juist 9 kilometer ten oosten van de hoogvlakte van Cuffies. Het kleine plaatsje zelf ligt 3'/2 kilometer ten Noorden van de Ainse, tusschen Vregny en de in O-Z-O- richting aan de Aisne gelegen plaats Condasur liggen twee forten, die van de heuvelen van Vregny uit evenzeer worden beheerscht als Soissons van de heuvelen bij Crouy en Cuffies. Fransche duidboot in den grond geboord. KONSTANTINOPEL, 15 Januari (Wolff.) Naar het groote hoofdkwartier meedeelt, heeft de Fransche duikboot Saphir getracht, den ingang der Dar- nanelle te naderen- Zij is echter door ons geschut in den grond geboord. Een deel der bemanning is gered (De Saphir, een duikboot van 400 ton, was in 1905 van stapel geloopen Red.) Uit Duitschland. KEULEN, 15 Januari. (WolffJ De Köln. Ztg. beveelt aan, om uit Enge- land's methode van oorlogvoeren welke gericht is op een uithongeren van Duitschland, de onverbiddelijke conclu sies te trekken. Daarom moet het ge- heele Engelsche volk als vijand be schouwd worden. De strijd tegen de Engelsche koopvaardijvloot, die von Tirpitz als mogelijk heeft voorgesteld, moet meedoogenloos worden begonnen en voortgezet. Ook de luchtvloot moet er aan te pas komen. Als de Engelsche handelsvloot, overal waar zij in het bereik van de Duitsche duikbooten komt, met den ondergang bedreigd wordt, zullen de neutralen door Engeland ook met meer consideratie behandeld worden. Wij moeten de levenszenuw van Engeland n 1. de koopvaardijvloot trachten fe treffen. De Belgische regeering en de uitgeweken Belgen LONDEN, 15 Januari. Naar de Daily Telegraph uit Havre verneemt heeft de Belgische regeering Donderdag besloten alle ongehuwde jongemannen tusschen 18 en 30 jaar op te roepen. Zij die geen militairen dienst wenschen te verrichten, zullen voor nuttige open bare werken worden gebezigd. Een ieder zal binnen drie dagen een verklaring hebben af te leggen voor den consul van de plaats waar hij zich bevindt en bij gebreke daarvan in verzuim worden gesteld en dienovereenkomstig behandeld door de gendarmerie. Een Wolff—telegram uit Rome schrijft nog„Volgens een bericht in de bladen heeft de paus zich Don derdagmiddag langs de St. Pieter naar het Lazaret Santa Marta bij het Vaticaan begeven, om de gewonden der aardbe- vingscatastrophe honderd in getal te bezoeken. Z.H. deelde daarbij giften uit, liet zich de bijzonderheden over hun ongeluk vertellen en spoorde de ver pleegden aan vertrouwen te hebben in de barmhartiggeid van God. Door het bezoek aan de inrichting heeft de Paus het gebied van het Vati caan niet verlaten." Hiermee is het sensatie-nieuwtje van Reutar voldoende tegengesproken. De berichten over de aardbevings ramp in Italië bewijzen, dat de cata strophe helaas grooter is dan men eerst vermoedde- Gelijk men weet. schat het „Giornale d'Italia" het aantal slachtoffers in Avezzano en Sora alleen reeds op meer dan 25000. Beide hebben dan ook het ergste geleden. In Avezzano, een stad van 11.000 inwoners, is letterlijk geen steen op den andere gebleven. De geheele plaats is één puinhoop en slechts hier en daar ziet men nog een overle vende, als verdwaasd langs de ruïnes loopen, zegt de „Secoio". De uitgraving van de bedolvenen werd gister in Avezzanno den geheelen nacht voortgezet. Maar het reddings werk gaat met groote moeilijkheden gepaard, wijl nog altijd muren instorten. Onder de puinen van het gymnasium voor meisjes zijn 150 leerlingen begra ven ondanks het flinke optreden der brandweerbrigade uit Rome, was men er gisteravond nog slechts in geslaagd een overlevende en 12 lijken onder de puinen op te graven. In Avezzano zijn alle notabelen om gekomen zoo o-a- de onder—prefect en zijn echtgenoote, de burgemeester, de kapitein der karabiniers en 11 van zijn 12 manschappen. Van een detachement infanterie, dat 53 man telde, zijn er 25 gedood- Er valt niet meer aan te twij- jelenalleen in Avezzano zijn 10,000 personen omgekomen. Enkele honderden inwoners die zich het leven hadden kunnen redden, bi vakeeren thans om een kampvuur op een plein. Zij schijnen het verstand ver loren te hebben en ze zijn niet in staat andere ongelukkigen te helpen en ook maar één woord te spreken. Zij brachten den nacht door onder den blooten hemel en haast stervend van kou. Een 50-tal redders uit Careoli brachten de eerste hulp en konden 20 gewonden op een veilige plaats brengen Onder de puinhopen hoort men het gekerm der gewonden, die in hartver scheurende kreten om hulp roepen. Omtrent Sora, dat eveneens zeer ernstig geleden heeft, zijn nog weinig bijzonderheden bekend. De plaats, een stad van 18000 inwoners, schijnt nage noeg geheel verwoest. Bijna twee derde der huizen is ingestort en de rest is zoo zeer beschadigd, dat zij moesten worden neergehaald. Het aantal slacht offers is nog niet bekend, maar men vreest dat het ook hier verscheidene honderden zal bedragen, Uit de verdere berichten blijkt dat ook Sampelino, Paterno, Cerchio, Collarmele, San Benedetto en Marsu grootendeels verwoest van en dat de steden Celano (10000 inwoners) Trasacio (4000 inw.) Pescina (10000 inw) ernstig geleden hebben. Belgische kinderen. Dinsdag zijn de heer en mevr. Kel- lenaers en dr. Verviers van een 6-daag- sche reis door België teruggekeerd. Zij vertegenwoordigden het Tehuis voor Belgische kinderen te Amsterdam en het R.K. Huisvestings-Comité te Lei den en hebben, ondanks de zeer ver scherpte maatregelen aan de grenzen, van den gouverneur-generaal van België verlof gekregen noodlijdende kinderen naar Nederland te brengen, Ook bij de Belgische autoriteiten werd men met open armen ontvangen. Over leg werd gepleegd met kardinaal Mercler, die in Mechelen als vrij burger leeft, met den deken der stad Antwerpen, de civiele autoriteiten van Mechelen en den heer v. d. Veen van het Antwerpsch Steun comité. Verder heeft mevr. Kellenaers reeds dadelijk 20 kinderen bijeengebracht, die in Breda geplaatst zijn. Een groote propaganda gaat thans in België beginnen, daar de nood er on beschrijfelijk Is, terwijl hier te lande de beide comité's nog plaats hebben voor duizenden kinderen. Reeds werden door hun bemiddeling 1600 kinderen in Nederland geplaatst. Waalwijk, 16 Jan. 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kant vinden. 2651 W. B. Waalwijks Belang. De algemeene jaarvergadering der ver- eeniging „Waalwijks Belang" zal plaats hebben op Maandag 11 Feb. a.s. des avonds ten 8'/2 uur *n de achterzaal van het hotel Verwiel. Aan de orde zal zijn 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag door den secretaris. 3. Rekening en verantwoording door den penningmeester. 4 Verkiezing van 3 bestuursleden wegens periodieke aftreding der heeren Dr. van Gils, Jan van Schijndel en An- toon van Liempt- Flora- Bioscope. De bijzondere aandacht wordt geves- igd op het hoofdnummer der bioscoop uitvoeringen morgenavond, nl- het ge kleurd drama „Gevloekt zij de oorlog." W. V V. Waalwijk Vooruit. Het doet ons genoegen eindelijk mel ding te kunnen maken van een interes santen voetbalwedstrijd. Zooals we reeds meldden is W.V. ingedeeld in afdeeling B. met de vereenigingen Helmond, Wil- em II, N- A. C-, De Valk, Wilhelmina en Eindhoven. Zondag a.s. zal op het terrein alhier de le wedstrijd plaats hebben en wel tegen De Valk uit Val-,de kenswaard. De Valk's debuut in deze>ae afdeeling is zeer goed en neemt zij de,ze 3e plaats in het ranglijstje in. Ook zijn,N< wij niet vergeten het taaie, volhardende I spel, dat ze in de kampioenswedstrijden hee van vorig seizoen toonde. Toch is hetter moeilijk, ja onmogelijk iets van den uit-de slag van den wedstrijd te voorspellen, get We hebben W. V. dit seizoen nog zoo weinig aan het werk gezien, dat we er absoluut geen idee van hebben, welk spel zij vertoonen zal- Wij verwachtend echter, dat de spelers zich geheel zul-ult£ len geven. Wel staan zij er niet zooKel gunstig voor, met het oog op ongeoe- Me fendheid en eventueele onvolledigheid, 1 maar W. V.ers gij hebt meer voor heete me vuren gestaan en wij verwachten, dat slle gij ook ditmaal niet zult terugdeinzen, maar met een alles overwinnend enthou siasme zult strijden. We wijzen er na- i drukkelijk op dat de wedstrijd om 2 uur begint. Zondag 24 Januari op het terrein hei alhier W. V.—Wilhelmina I. zoi Aanvulling van het reglement der Rijksvakschool te Waalwijk. Bij besluit van 8 Jan. 1914 is door de Ministers van Pinnenlandsche Zaken en van Landbouw, Nijverheid en Handel M goedgevonden, met wijziging in zooverre van hunne beschikking van 17 Juli 1914, *D. no. 12421/1, afd. O., 24 Juli 1914, no. R,j 8920, afd. Handel, te bepalenma lo. dat art. 20 van het reglement voor de Rijksschool voor leerlooiers en feli schoènmakers te Waalwijk wordt aan- vai gevuld met de volgende alinea: ave „In bijzondere gevallen kan met goed- kri vinden der Ministers van het bepaalde dei in de voorafgaande alinea worden af- in geweken"P. 2o. dat deze wijziging geacht wordt pre te zijn ingegaan met den aanvang van alh den curcus 1914/1915. wo wa hei sic WO Bo vrl op on De laatste alinea van genoemd art. vei 20 van het reglement luidt(zie No. 31 ua. van 20 Juli 1914): „De leerlingen zijn verplicht het vol- rot ledig onderwijs te volgen." de! De aanvulling bedoelt dus, dat van deze verplichting ontheffing kan worden ^ei gevraagd. Een voornaam besluit. Wij lezen in de Schoenindustrie Voor eenigen tijd gaven wij in ons tijdschrift een vertaling van hetgeen door den Duitschen Bond van Schoenfabrikan ten gedaan was inzake het bekende huurcontract met de D.V.S.G., hoe men trachten zou eerst de zaak in der minne te schikken, (wat niet gelukt is Red.);. 0 alvorens tot openlijke contractbreuk over te gaan en een rechterlijke beslising tel uit te lokken. zie Thans nu in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika de Antl-Trustwet haar vo beslag gekregen heeft en President in Wilson ze eindelijk den 15 October met kw zijn handteekening bekrachtigd heeft, is ee ieder schoenfabrikant in de groote Re- va publiek geheel vrij om naast de machines der D.V.S.G. er zooveel van ander fabrikaat te stellen als hij zelf noodig of wenscbelijk acht. Het zal wel niet noodig zijn hier nog eens breedvoerig uit te weiden over de verstrekkende gevolgen van dit in de kringen der schoenindustrieelen zoo toe-| gejuicht besluit en hoe de Maatschappij zelve, ook In haar welbegrepen eigenbe lang, weldra ook hier genoodzaakt zal zijü, ingrijpende veranderingen in haar huur-en verkoopssysteem aan te brengen. Wij hopen op deze zaak, die nog heel wat pennen in beroering zal brengen,t later nog eens terug te komen. Rogge aankoop. Heden wordt door het Provinciaal Sub-Comité in Noordbrabant van het Kon. Nationaal Steuncomité 1914 voor de voeding van mensch en dier aan de roggecommissies In die provincie toege zonden het ontwerp eener verordening houdende maatregelen em de aanwezige voorraden rogge te behouden als voed sel voor den mensch en om prijsopdrij- ving van brood tegen te gaan. Het is de bedoeling, dat de roggecommissies de tot hun raijon behoorende gemeente besturen ultnoodigen bedoelde verorde ning vast te stellen. Omtrent de veror dening schrijft de roggecommissie in het raijon Helmond o.m. het volgende. >De Minister van Landbouw beeft de >regeling blijkens misive van 16 Dec. >j.l. no. 3770/27 aan de roggecommis- >sle overgelaten en beval daarbij overleg »met de 3 andere roggecommissies dezer «provincie aan ten einde tot uniformiteit >in de gemeentelijke verordeningen te «geraken, die reeds In zijne circulaire »van 9 December j.I. no, 3704 werd >aanbevolen (zie circ. van den Commis- >saris der Koningin dd. 12 Dec. j.I. A. >no. 32) Het is ook om deze reden, dat »wij U voorstellen geene wijzigingen >daarin te brengen, ten einde over de »geheele provincie de uniformiteit, die >in deze zoo noodig is, te kunnen be- »reiken. Alsdan toch zal de uitvoering, >het best tot haar recht komeD en het >minst leiden fot klachten of willekeurige «toepassing. wc zit en scl de inj on de po da ve no uii de aa aa op v. ee di: aa ee we st: la k; er ja w v< T m De Oorlog. OVi Zilt Vc

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6