Gemeentefaadsvergaderingen Provinciaal Nieuws. menschen en dieren, als gevolg van den oorlog, wordt door vele gezondheids- commission en gemeentebesturen ge waarschuwd tegen het gebruik van on gekookt water. De mijnramp op de We ster schelde. De luitenant ter zee L. M. Luden een der 5 slachtoffers der vreeselijke mijii- ontplofflng bij Breskens was een zoon van den heer E. Luden te Hilversum luitenant kolonel der laudweer. De zoo noodlottig omgekomene was 12 Januari 25 jaar oud geworden en op 23 Augustus 1912 aangesteld tot luitenant ter zee 2e klasse. De overblijfselen van dezen ongelukki ge worden te Hilversum'ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot van den milcien té. Remans uit Dordrecht is Vrijdagmor gen 11 uur te Vlissingen met militaire eer ter aarde besteld. De ongelukkige laat een vrouw met een kind achter. Door den chef van den marine-stal wordt meegedeeld, dat het ongeluk, dat Dinsdagmiddag op de Wester-Schelde plaats had niet is veroorzaakt door het stooten op een drijvende mijD, zooals uit Breskens is bericht, maar dat de ont- ftloffing plaats had toen Hr. Ms. mijnen- egger «Triton* bezig was met het pe riodiek verwisselen onzer eigen mijnver- sperringen. Deze werkzaamheden, welke tijdens den geheelen duur der mobilisatie ge regeld hebben plaats gehad, zijn uit den aard der zaak niet geheel zonder gevaar, doch de verwisseling is noodzakelijk om zekerheid te houden, dat de mijnen in goeden staat verkeeren en daardoor te voorkomen, dat later bij definitieve opruiming der versperrtngen kans op ontijdige ontploffing veel grooter wordt. Oproep aan de vrouwen en meisjes in geheel Nederland. Ofschoon 1100 stroozakken naar ver schillende onderdeelen van het leger verzonden zijn, waarvoor onze jongens zich ten hoogste dankbaar hebben ge toond, zijn nog vele militairen aan de grenzen verstoken van die Zakken. Velen li££cn °P enkel stroo, hetgeen voor den duur van slechts eenlge weken niet zoo erg zou zijn. Nu echter deze toestand nog wellicht zeer lang kan duren, is het noodig, dat wij ieder van heu om zoo te zeggen een eigen ligging verschaften. Ze verlangen daar heel erg naar. Dus vrouwen van Nederland, op voor ouze trouwe bewakers aan de grenzen, geeft zoo spoedig mogelijk gehoor aan dezen oproep, opdat binnen den koitst mogelijken tijd, b.v. veertien dagen, over een voldoend aantal zakken kan woiden beschikt. Verwenoen doen wij onze jongens daarmee niet, wel zal het hun een tevre den gevoel verschaften, wanneer zij bedenken met hoeveel liefde gij u die kleine opoffering hebt getroost om het hun een weinig behagelijk te maken. Het bedrag is niet groot, slechts f 1.60 of f 1.75 en daarvoor verschaft gij hun een eigen bed. Komt aan nu, vrouwen van Nederland 1 fluks uw bijdrage gezonden voor aan schaffing van een of meer exemplaren de zer mobilisatiezakken aan het adres van Mej. Mr. R. H. De Boer, Weteringschans 49; mevr C. Determeyer, Den Texstraat 4 of den heer A. Merkus, secr. der Vcr- eeniglng »Onxe Vloot*, het Zeemanshuis. Voor verzending der zakken wordt zorg gedragen door het centraal klec- dingmagazijo, Sarphatistraat 110, allen te Amsterdam. Kardinaal Va* Ros sum. De Tijd verneemt, dat het herstel van Z. Em. Kardinaal van Rus-urn geregeld aanhoudt en de ziekte een gunstig verloop blijft nemen, aoodat Z. Em. dezer dagen we der zijo gewone werkzaamheden kan her vatten. Daarentegen meldt men uit Rotne aan het «Centrum* (met welke redactie de Kardinaal seei bevriend is) tDe toestand van Kardenaal Van Rossn gezondheid laat veel te wentchen over. Voor een langdurige ongesteldheid van syu Z.Em wordt gevreesd. Een dezer dagen zou een consult met professor Marcbiafawa, ge neesheer van wijlen Pans Pius X, plaste hebben". Groot kapitaal aangeboden. In de Jhm-terdam<che bladen komen herhaaldelijk advertenties voor, waarin kapi taal wordt aangeboden aan indnstrieelen, die hun besttai4e zaak wilien omzetten in een Engelscbe ftuiiootschap men moet artikelen kunnen fahrioeeren, geschikt voor export, en men meat in staat zijn tegen de Dmtsch fabrikaten to concnrreeren. Naar men verneemt, worden advertendfs niet geplaats door personen, die gewoonlijk dergelijke stellen en die in den regel tegen een buitengewoon hooge rente hun kapitaal probeereu te beleggen, maar tracht men inderdaad met Eugelsch geld bepaalde takken der Nederlandsohe Nijverheid te steuoeD. Er lyn einde December in de hoofdstad een paar Engeltche bureaux geopend, waarvan bei eenige doel echynt te ziju, den iuvloïd van Engeland in de Nederlandscbr Handel en Nyverheid te vergrouten, en zoo mogelijk Duitsch-Hollandsche relaties af te soydep. De Daitsche kooplui in Amsterdam zijn 1= - middels actiever dau ooit, en hei zal een heele toer zijn, ze zoo spoedig hieruit te dringen. Met belangstelling kijken wij naar dien niet htel bloedignn Dmtscb-Eugclcchen oorlog te Amsterdam. Een unicum. De «Hoornsche Crt.« meldt dat één barer abonaé's voor dat blad bedankte om de propaganda, die de redactie maakte voor het slagen der leening. Een Fransche vlieger op Wa!geren geland. Naar men ons uit Middelburg meldt, is er heden tusschen de dorpen Nieuw- land en Rithem, op het eiland Walche ren, een Fransche vlieger geland. Boeren verzekeren, zoo meldt onze berichtgever, dat de vlieger aan den arm gewond is. Gtinterneerden. Waar ontvluchte geïnterneerden, die ons land willen verlaten, in den regel zullen reizen onder valsche papieren en valschen naam, heeft de minister van oorlog den opperbevelhebber van land en zeemacht in overweging eegeven te is gehandeld. De Voorzitter merkt echter op dat geheel is gehandeld volgens de besluiten van den raad. Het lid de Vaan zegt dat hij in 't Ven is geweest en meent dat het ploegen en spaaien per bunder veel heeft gekost. De Voorzitter zegt dat B. en W. over het ploegen buitengewoon tevreden zijn. Het lid van Halder zegt dat het ploegen goed gedaan is. Na eenige discussie nog, brengt de Voorzitter het voorstel in stémming, het geen wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem. Tegen stemde het lid A. Momrnersteeg. 5. Wijziging begrooting 1914 en 1915. Goedgekeurd. 6. Voorstel B. en W om den bouw der locale netten voor de aansluiting aan de Provinc. Electrische Centrale onder de directie en het toezicht der Provinc Noord-Brab. Electriciteitsmaatschappij te doen ontvoeren. De Voorzitter leest een schrijven voor hoofd der politie in de gemeente, waar de vluchteling heeft vertoefd, behelzende de noodige gegevens om de identiteit vast te stellen en daarenboven voorzien van een opgeplakt portret van den be trokkene het certificaat afgestempeld zoodanig, dat een leesbaar gedeelte van dat stempel op het portret valt. De minister van Binnenlandsche zaken heeft nu de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën uitgc- noodigd het vorenstaande spoedig ter kennis van den burgemeester te brengen, met het verzoek dienovereenkomstig te doen handelen. bepalen dat geen mannelijke Belgen van u? voor™ter si een sennjven voor dienstplicntigen leeftijd tot een certifi- van bovengenoemde Maatschappij waar- caat, afgegeven door het bestuur of het tegen 5 /0 der aanlegkosten ge- 1 negen is het werk onder haar beheer te doen uitvoeren. Voorzitter geeft in overweging op dit schrijven in te gaan, wijl het zeker zoo veel zal kosten, wanneer de gemeente het werk zelf in handen neemt. Het lid van Helvoirt vraagt of er zoo veel haast bij is. De Voorzitter zegt dat hij het graav tot eene volgende vergadering wil aan houden Het lid v. Helvoirt zegt dat er in dien tijd misschien wel iemand komt, waar de gemeente een koopje aan heeft. Wordt besloten dit punt aan te houden tot eene volgende vergadering 7. Adres van de Onderlinge Geiten fokvereeniging om eene subsidie in het onderhoud van twee Saenenbokken. De Voorzitter zegt dat dit adres een punt van overweging bij B. en W heeft uitgemaakt. Spr. is van meening dat de gemeente voor die menschen ook iets over moet hebben en stelt voor genoemde vereeniging eene vaste jaar- iijksche subsidie te verleenen van f 30 per jaar Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De Voorzitter zegt dat er nog 2 pun ten te behandelen zijn die niet op de agende voorkomen, wijl deze eerst later zijn ingekomen. 8. Adres van de veldwachters om ver hooging van hunne jaarwedde. De Voorzitter zegt dat B. en W. de zaak besproken hebben, doch zij achten zich niet gerechtigd hier tegemoetko ming te verleenen. B. en W. stellen daarom voor op dit adres afwijzend te beschikken. Aangenomen. 9. Verzoek van den Commissaris der Koningin om in de gemeente eene ver ordening in 't leven te roepen op den broodverkoop. Nadat deze verordening door den Voorzitter is voorgelezen wordt zij be houdens eene kleine wijziging goedge keurd. Het agenda afgehandeld zijnde vraagt de Voorzitter of iemand nog het woord verlangt. Het lid van Helvoirt geeft in overwe ging dit jaar de carnaval niet te doen doorgaan. De Voorzitter zegt dat as. Zondag zal worden afgekondigd dat dit jaar geen Carnaval gehouden mag worden. Het lid de Vaan zegt dat er zooveel wortelen worden weggehaald, en ver zoekt den Voorzitter hierop toezicht te laten houden. De Voorzitter zegt dit toe. Hierna sluit de Voorzitter de verga- dering. richten door de werkloozen in het vak over dezen vuurpoel machteloos Stond VLIJMEN. Vergadering van den raad dezer ge meente op Vrijdag 22 Januari des na middags 6'/2 uur. VoorzitterEd.Achtb. Heer van der Ven. Ruim 7 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Alvorens het agenda af te handelen wenscht de Voorzitter den leden in alle opzichten een voorspoedig jaar, terwijl hij de hoop uitspreekt dat de oorlog nog voor het einde van dit jaar geëindigd zal zijn. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. Besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring van de begrooting dienst 1915 in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f29534,70. Besluit van Ged. Staten waarbij wordt goedgekeurd een raadsbesluit tot wijzi ging van de begrooting 1914. Verslag van de Gezondheidscommissie over het jaar 1914 Verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim over het jaar 1914. Proces verbaal van kasopname bij den gemeente—ontvanger. De Voorzitter zegt dat de boeken regelmatig zijn bijgehouden, terwijl het vereischte bedrag nl. 167,66 ook aan wezig was. Op voorstel van den Voorzitter worden alle stukken voor kennisgeving aange nomen. 2. Benoeming stembureau 1915. Na gehouden stemming zijn gekozen als volgt le lid P. van Buul. 2e lid van Heesbeen. le plaatsvervangend lid v. Halder. 2e J. v. Helvoirt. 4e lid C. van Wagenberg. 4e plaatsvervangend lid H. Boom. 3. Benoeming 3 leden der Commissie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding op 7 Maart van de leden J C. van Rooij, P. J. van Hout en P. J. van Heesbeen. Na stemming blijken de 3 aftredende leden allen herkozen te zijn. 4. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van eene geldleening tot aflossing der tijdelijke voor de ontginningen in het Ven. De Voorzitter zegt dat de tijdelijke geldleening groot f3000,— afgelost moet zijn voor 1 Juni 1915, terwijl voor ontginningen in het Ven een bedrag van f 5500 zal moeten worden opgenomen. De Voorzitter stelt nu voor eene geldleening aan te gaan van f 8500.— tegen ten hoogste 5 pCt., aflosbaar in 25 jaar. Het lid Momrnersteeg vraagt waarvoor die geldleening van f 3300,— heeft ge diend. De Voorzitter zegt dat van deze geldleening f 1000,— waren bestemd voor het Steuncomité, terwijl f2000,— waren gebruikt voor werkzaamheden in het Ven, om op deze wijze de werke loosheid tegen te gaan. Het lid A. Momrnersteeg kan zich hiermede niet vereenigen en wijst er herhaaldelijk op dat er niet reglementaire Waalwijk, 23 Jan. 1915. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kant vinden. 8651 w. B Kamer van Arbeid. Door de Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf te Waalwijk is het volgende schrijven verzonden aan den Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant. Hoog Edel Gestrenge Heer Wij veroorloven ons de vrijheid U het volgende te berichten Bij het verrichten van hare werk zaamheden heeft onze Kamer nog altijd te constateeren het feit van de door de oorlogscrisis ontstane werkloosheid in het schoenmakersbedrijf in deze streek. In bijna al de binnen het gebied on zer Kamer gelegen gemeenten, blijven er voortdurend zeer vele personen in het Schoenmakersbedrijf geheel of ge deeltelijk werkloos. Bij het bespreken van deze aangele genheid in onze laatste vergaderingen, werd de wensch geuit, dat de Regee ring het herstellen van het militaire schoenwerk voor een gedeelte liet ver in deze streek woonachtig. Daar hier geen militaire bezetting Is, zou deze werkverschaffing kunnen wor den opgedragen aan de plaatselijke steuncomiré's. Wij vertrouwen dat U bij de regeering stappen zult doen om tot het voorge stelde doel te geraken. De Kamer van Arbeid voor het Schoenmakersbedrijf te Waalwijk. De Secretaris De Voorzitter (get.) M. v. d. Leur. (getD. Voogd. Een afschrift van dit schrijven werd aan de Besturen der negen gemeenten, behoorende tot het gebied der Kamer, aan den Heer Directeur vaa den Arbeid te 's Gravenhage en aan den Heer Rijks Nijverheids Consulent te Tilburg, met verzoek hieraan ter gelegener tijd wel- wiilendemedcwerk'ng te willen verleenen. A/g. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. A.s. Maandag 25 Januari des namid dags ten 3 uur zal op de bovenzaal van café Marinus eene hoofdbestuursverga dering van bovongenoemden Bond ge houden worden. Verhooging broodprijzen. Men schrijft ons De steeds meer en meer stijgende graan- en meelprijzen, welke nu alweer van regeerlcgswege met f 1.50 per 100 K.G. zijn verhoogd, heeft de bakkers doen besluiten het brood te verhoogen en het te stellen als volgt Tarwebrood 19 cent. Regeeringsbrood 17 cent. Huiden en Leder. Naar wij vernemen, houdt het smok kelen van leder, vooral in Limburg on danks het scherpste toezicht steeds aan. Er zouden verder op 't oogenblik par tijen leder voor Duitsche rekening ge kocht worden. Dit leder wordt in Hol land opgeslagen om naafloop van den oorlog of eerder als 't uitvoerverbod wordt opgeheven, naar Duitschland te worden vervoerd, om mede liet tekort direct te kunnen aanvullen. Wij vernemen met genoegen dat de lederfabriek van den heerR. Delhaye alhier aanmerkelijk zal worden uitge breid, zoodat de productie verdubbeld kan worden. Door den Bond van Schoenma- kerspatroonsvereeniging te Amsterdam is den minister in een gemotiveerd adres, dat wij in een volgend nummer in zijn geheel mededeelen, in overwe ging gegeven maximum-prijzen voor le der vast te stellen. Water. Zooals wij in ons vorig nummer reeds mededeelden, is de weg in 't Bossche veld ondergeloopen en is de tramdienst op 's Bosch gestaakt. De tram rijdt thans niet ve>der dan tot Vlijmen. Dat dit groot ongerief veroorzaakt behoeft Mituurliik niet gezegd. W. V. V. Waalwijk Vooruit De voor verleden Zondag aangekon digde wedstrijd W.V.-De Valk is door terreinsafkeuring niet doorgegaan. Voor morgen staat er een interres- sante bondswedstrijd op het program ma. Het le elftal van het Bossche Wilhelmina komt op het terrein alhier de geel-zwarten bekampen. Wilhelmina neemt momenteel de eereplaats in en verwachten wij dat ze ook morgen haar positie nog zal versterken. Een feit is het echter dat W V. tegen Wilhelmina zeer dikwijls haar beste spel vertoont. Wanneer dit ook morgen het geval is, zullen we voor de eerste maal van dit seizoen een spannenden wedstrijd te zien krijgen. Aanvang half drie. Vergunninghouders. Wij vestigen de speciale aandacht van belanghebbenden op de vergadering met lezing van Dinsdagavond bij den teer van Opstal. In zijn eigen belang mag daar geen enkel vergunninghouder ontbreken. De Mortelkazerne te 's Hertogenbosch afgebrand. Onze correspondent te 's Hertogen bosch schrijft ons Zooals ik U gisterenavond reeds meld de ontstond er een geweldige brand in de Mortelkazerne alhier. Omstreeks 6 uur werden wij plotseling opgeschrikt door het geroepBrand. Aan den zuidelijken hemel vertoonde zich een rossige gloed, die ons zegde, dat de brand daar raak woedde. Nader- }ij gekomen bleek ons dat de Mortel- <azerne in brand stond. Overdegehee- le breedte en lengte van het gebouw sloegen de vlammen meters hoog van pit het dak. Hoe 'n geweldige vuurgloed iet was, wordt duidelijk als men weet dat men vanaf de kazerne op de onge veer 7 minuten afgelegen kathedraal goed con zien hoe laat het was. Het vuur vond gretig voedsel in de stroozakken op de chambrée's en in den grooten nieFa'chterbiijv^ voorraad losse en ook scherpe patronen behoeft wel niet gezegd en kon zij niet beletten, dat het gebouw geheel uit brandde en slechts de muren overble ven. Omtrent de oorzaak van den brand kon ik nog niets zekers te weten ko men, wel werden verschiliende oorza ken genoemd, doch wat daar van aan is, zal later moeten blijken. Dat de om liggende gebouwen behouden bleven, mag een wonder heeten daar de vonken regen van het brandend stroo zich tot ver in den omtrek uitspreidde. Electriciteits-voorziening in Noord- Brabant. Nu de rijkscoocessie tot het voortbren gen, geleiden, transformeeren, rerdeeleo en leveren van electriciteit op haar is overgedragen, heeft, zoo meldt het Huls- gezin, de N. V. Provinciale Noord-Bra- bantsche Electriciteitsmaatschappij tot 't college van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant het verzoek gericht, haar de vergunningen als bedoeld in art. 1 der Electriciteitsvoorziening te willen verleenen voor de geheele provincie. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 15 der verordening heeft zij over gelegd het algemeen plan van stroom voorziening met toelichting. Daarlnwordt o.m. gezegd, dat een doelmatige district- verdeeling voor Noord-Brabant wordt verkregen, indien de voedingpunten der districten worden geprojecteerd in of nabij de gemeenten Geertruldenberg, Roosendaal, Breda, Tilburg, Eindhoven. Helmond. Zeeland en 's-Hertogenboscb, Van uit ieder dLtrictsceatrum wordt een 10 000 volt kabelnet gebouwd, waar aan de verschillende gemeenten worden aangesloten. De districtscentra worden op hun beurt gevoed door middel van een 35,000 volt bovengrondsche leiding op geconstrueerd ijzeren masten, die als ringleiding zal worden uitgevoerd. Als plaats, waar de centrale zal ge bouwd worden komt een der districts centra in aanmerxing, omdat de centrale zelfs als districtsvoedingpunt kan dienen en dus langs dezen weg de bouw van van een der benoodigde onderstations wordt bespaard. Verschillende overwegingen hebben er toe geleid, Geeitruidenberg aan te wijzen als plaats, waar de cenrrale ge bouwd zal worden. In de centrale zullen worden opgesteld twee turbogeneratoren, ieder met een normaal verinogen van 6000 K.W en durende 3 uren overbelastbaar tot 7500 K W De machinezaal krijgt in eersten aan leg zoodanige afmetingen, dat nog twee lurbogenetoreD, ieder van 12,000 K.W, daarin opstelling kunnen vinden. In verband met dit machinevermogen worden in het ketelhuis aanvankelijk opgesteld 4 ketels (Hochleistungskessei) ieder voor een no<male stoomproductie van 17,000 K.G. per uur en een maxi male van ten minste 22,000 K.G. per uur, terwijl voldoende plaatsruimte zal aanwezig zijn voor de opstelling van nog 6 ketels van gelijke groote. Uitbreiding van de gebouwen zal der halve eerst noodig worden, indien het geïnstalleerde vermogen meer daD 36,000 KW, het nuttige vermogen meer dan 24,000 K W. zal moeten bedragen. Het ligt in de bedoeling den aanleg van de werken zooveel mogelijk te be spoedigen, overeenkomstig den wensch der Provinciale Staten, zoodat de al- geheele electrificatie van het gewest binnen korte jaren tot stand zal worden gebracht. Het water. Het water om 's Hrrtogenbosch en de rivieren Dommel, Aa en Dieze hebben thans een zeldzame hoogte bereikt Van de zijde van St. Michlels Gestel Is thans de rechtstreeksche communica tie met Den Bosch verbroken, daar de Pettelaar geheel overstroomd is. Dc men schen die vandaar de stad willen bezoe ken, of van hier de Meijerij in willen gaan, motten nu over Den Dungen of over Vucht. Het stoomgemaal is in h t werk gesteld. Bij veel inwoners In de oude stadstaat het water in de kelders. Heel de omgeving van Den Bosch is één blanke zee. Weilanden en akkers, alles is overstroomd. BESOIJEN De Commissie voor de viering van het zilve en jubelfeest van onzen geachten Burgemeester, die 6 Februari 1890 als zoodanig geïnstalleerd is, is met hare inzameling, voor een passend cadeau den jubilaris aan te bieden, gereed en de ruime bijdragen getuigen van de algemeene belangstel- ling. Ofschoon elk uiterlijk feestvertoon zal worden vermeden, zal die dag voor den Jubilaris, buiten de aanbieding van een cadeau, toch niet onopgemerkt voorbijgaan en zal dit nader worden medegedeeld. Ook de schooljeugd zal met hare hulde in de magazijnen. Telkens spatten die )atronen met knetterend geraas uit el- onder, een verder gelegen gedeelte weer in brand zettend. Dat de brand weer, die wel tijdig ter plaatse was en hoewel zij krachtig werd bijgestaan door de militairen met hunne pompen, tegen- De deelneming in het verlies, dat de familie van den Elshout, bij den ramp te Vlissingen getroffen heeft, is alge meen. Ook zijn er o a. nog telegrafische betuigingen van deelneming ingekomen van H. M. de Koningin, H. M. de Ko ningin-Moeder, Generaal Snijders, den Commandant der Stelling Hellevoetsluis en».

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6