Gemengd Nieuws. Burgerljjken Stand. ffllïïWS ÏÏIT IEÏÏSBÏN Xantippe sdpofd steeds uan uroeQ tot Coat sCedjts bij £rclctC-sdpoencrème uond zij baat NIEUWS UIT KAATSHEUVEL waalwijk" Handelsberichten, ^IjIT VOERINGEN, DRUNËN. Vrijdag 22 Januari des avonds om 6 uur openbare raadsverga dering. Verslag volgend nummer. De onHerlintfe ?<w.eaiging van houders van geiten hield jl. Zondag haar j**rlijk«ctie vergadering in het caf4 van den heer Th. jSlahout. Na opening der vergadering door den president L. van der Geld, deed de secretaris rekening en verantwoording over afgeioopeH jaar, waaruit bleek dat de reke ning sloot met een batig saldo van f 66,65, waarbij nog gemeld mag worden dat de le den in 'l afgeloop«n jaar zeven maanden vrij waren van contributie te betalen. Ver- der werd besloten dit jaar de prijs van ge- storven geiten te verhoogen tot 7 gulden vijftig cent. Moge deze nuttige vereenigiug die thans 68 leden met 88 geiten groot is, en die vooral voor den werkenden stand van heel veel belang is, groeien en gespaard blijven vu» ongelukken. VLIJMEN. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag, den 22 Ja nuari 1915, des namiddags te 6'/a ure. ten raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming stembureau 1915. 3. Benoeming van 3 leden der com missie tot wering van schoolverzuim we gens periodieke aftreding op 7 Maart 1915 van de leden I. C. van Rooij, P» I- van Hout en P J. van Heesbee*. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan eener geldleening tot aflos sing der tijdelijke en voor de ontgin ningen in het Ven. 5. Wijziging bcgrooting 1914 en 1915. 6. Voorstel van Burg. on Weth. om den bouw der locale uetten voor de aansluiting aan de Provinciale electrlsche Centrale onder de directie en het toe zicht der Prov. Noordbrab. Electrlcitelts- maatschappij te doen uitvoeren. 7. Adres van de Onderlinge Gelten- fokvereeniging om cene subsidie in het onderhoud van twee Saenenbokken. Moord te Waspik. WASPIK. Naar wij met zekerheid ver nemen heeft de inzake den gepleegden moord gearresteerden A. P. de oudste der twee broeders, bij de gisteren ge houden instructie te 's Bosch eene vol ledige bekentenis afgelegd. Hij heeft bekend B met een mes doodgestoken te hebben en hem daarna in 't water te hebben geworpen, om de verdenking van moord zooveel mogelijk weg te nemen, als zou de verslagene verdronken zijn De jongere broer is niet aan den moord schuldig. De dader zal zijn ge rechte straf nu wel niet ontgaan en een woord van lof mag aan onzen ijverigen -brigade-commandant niet onthouden worden. RAAMSDONKDORP. De vereeniging tot verbetering van het geitenras houdt Zondagmiddag in de Zusterschool een vergadering. De agenda bevat o. m Verkiezing van een president. De handel in aardappelen is thans levendig. Men besteedt: Eigenheimers f 3, bravo's f 3.50 en roode jammen f 4.50. De hooihandel is slap. Prijs f 20. Er is veel vraag naar schapen, vette kalveren en geiten. GEERTRUIDENBERO. Naar wij ver nemen is men voornemens op Zondag 30 Januari a.s. een concert te geven in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente aldaar, waarbij zullen optreden de heeren Koos Bronsgeest (Bariton van het Stadtheater te Coblenz a. Rhein), Norbert Snijers (pianist), H. Scherp (vi olist), mej. Fittel van 's Gravenhageen de Geertruidenbergsche Gemengde zang vereniging „Aurora Daar de entrée's zeer laag gesteld zijn (nl 25 cent per persoon) zullen zeer velen opgaan om hiervan te genieten. op Honoloeloe, een priester van hun orde. Uit Aerschot gevlucht, hebben de paters eerst eenigen tijd gevankelijk in Duitschland vertoefd en zijo een veertien dagen geleden naar Holland gekomen, met het doel om hier voor hunne ge vluchte studenten, weer de gelegenheid te openen hun studie verder voort te zet ten. Twee huizen in de hoofdstraat alhier hebben zij voor dat doel gehuurd, het buis annex fabrieksgebouw vroeger be woond door N. Hesselmans, en de daar aan belendende woning van den heer P. v. d. Vliet, onlangs overleden. Reeds binnen eenige weken worden een 25 tal studenten verwacht, die zich zoo goed en zoo kwaad, als de gele genheid het biedt, de woningen tot stu diehuls zullen inrichten, om er zich zoo- langde toestanden in hun vaderland niet verbeterd zijn, te vestigen. Het tweetal Scholastieken, dat voor 't oogenblik nog hier vertoeft, vertrekt eerdaags naar het front van het Belgi sche leger, om bij de ambulance dienst te nemen. St. Jan. De oude Gilde »St. Jan«, die ditjaar eigenlijk haar 75 jarig Jubilé viert, hield Donderdagavond in de Glldenkamer bij Janeke van Bokstel haar jaarlijksche feestvergadering. Gezellig werd er een potje gekookt en geblllard, smakelijk een glaasje gedronken en geteerd. Het oorspronkelijk plan, om het jubel jaar waardig te gedenken, is met 't oog op de ongunstige tijdsomstandigheden niet verder uitgewerkt. Mocht vóór den tijd de gewone gaog van zaken weer zijn hervat, zoo lijdt het geen twijfel, of St. Jan zal nog vieren zooals St. fan vieren kan. Heusden, 23 Jan. 1915. Ambtenaar gehuldigd Twintig jaren was het deze week ge leden, dat de Heer Dirk van Kuyk in dienst trad bij onze gemeente-politie. Gedurende al dien tijd heeft hij zich steeds doen kennen als een tactvol die naar der Hermandadwars van vitteri vervulde hij steeds accuraat zijn plicht Namens den Alg. Ned Bond van Polit e-ambtenaren werd hem deze week het gebruikelijk zilveren kruis uitgereikt Nulsavond. Vrijdag 29 Jan. e.k. zullen de leden van het Nut wederom het voorrecht hebben een avond te kunnen profitee ren van de voordracht van de WelEd Gestr. Heer Vogel. Als onderwerpen zijn aangekondigd Belsasar, de Werkstaking en Napoleon op St. Helena. Aanhoudende regens hebben krijgs verrichtingen tusschen de kust en het kanaal van la Bassée onmogelijk ge maakt. Bij Atrecht hadden artillerie-gevechten plaats Een van de zuidwestelijk van Berry- 7433 au-Bac eergisteren veroverde loopgraven, welke door een ingestorten muur eener fabriek gedeeltelijk dicht was gevallen, werd opgegeven en opgeblazen. Een aanval der Franschen ten Noor den van Verdun werd zonder moeite afgeslagen. Na de gevechten van eergisteren ten zuiden van St. Mihiel hielden zich niet ver van onze stelling nog kleine Fran- sche afdeelingen op. Door een voor- waartsche beweging werd het terrein voor ons front tot aan de oude stelling der Franschen gezuiverd. De strijd bij Croix de Charmes, noord westelijk van Ront-^-Mousson duurt nog voort. Een krachtige aanval der Fran schen op het door ons heroverde ge deelte onzer stelling werd onder ernstige verliezen afgeslagen. In de Vogezen hebben onze troepen en noorden van Sennheim (Cernay) den vijand van de heuvels van Hart- mannweilers Kopf geworpen en 2 offi cieren en 125 man gevangen gemaakt. Van het Oostelijk gevechtsterrein. BERLIJN, 22 Jan. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling uit het groote hoofd cwartier De toestand is onveranderd. Aan de Sucha vorderen onze aanval- en langzaam. Ten oosten van de Pilica geen nieuws. Naar de Frankf. Ztg. uit Brussel ver neemt zal met 1 Febr a.s. dagelijks een D-trein van Rijsel over Brussel naar Ber lijn loopen. De trein, die met 70 K.M. snelheid zal loopen, zal vermoedelijk ook restauratie- en slaapwagens hebben. Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 22 januari. (Wolff.) Offi- cieele kennisgeving van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier: Ten noorden van den Weichsel heeft zich gisteren een levendig artilleriege- vechi ontwikkeld. Onze artillerie heeft met name aan den benedenloop van de Nida en bij Chaciny, waar het spoorwegverkeer der Russen door een granaat die in het sta tion ontplofte ten zeerste in belemmerd uitstekend werk gedaan. Ook ten zuiden van den Weichsel zijn op sommige deelen van het front ge- schutgevechten geleverd. De toestand in de Karpathen is on veranderd. ,Wie 12 verschillende A. B. C. advertenties uitknipt en aan de ERDAL-FABRIKK Amsterdam (met 5 ets, poiD insendt, ontvangt gratis do geheel® serie ar»i-iirke siuitzegels.' Kaatsheuvel 22 Jan 1915 Industrie. Laag hebben er geruchteD geloopeo, dat de Firma Hoogeobos uit Dordrecht, alhier de Fabrieken van de N. V. La Vauqueline als schoenfabriek in exploi tatie zou nemen, doch telkens zijn die geruchten van bevoegde zijde tegenge sproken. Nu echter vernemen we nogmaals uit de beste bron dat de Firma zich hier wel zal vestigen en reeds eerdaags het bedrijf zal openen. Paters van de H H. Harten. Behave het 60-tal vluchtelingen, dat nog steeds gastvrijheid geniet in het klooster der Ee'w. Paters van Berthler, hebben zich ook dezer dagen nog an dere Belgische uitwijkelingen in onze gemeente komen vestigen, n.l. een zestal Paters en scholastieken van de Orde der H. H- Harten beter bekend onder den naam van Paters van de Orde van Picpus genaamd naar de Rue de Picpus, de straat in Parijs, waar het Moederhuis der Eerw. Paters lang stond. Verkeerdelijk worden de Paters ook wel aangeduid met den naam van Paters Damianen, naar de Damlaan-stichting- ter nagedachtenis aan den grooten Pater Damiaan, den Melaatschen-Mlssioaaris Berichten van Vrijdag. Van het We sic lijke gevechtsterrein. PARIJS, 22 Januari. (Reuter.) Officieele kennisgeving van vanmiddag drie uur Nieuwpoort is vrij hevig beschoten. Onze infanterie is eenigszins opge schoten ten oosten van den weg naar Lombaertzijde. Tusschen Yperen en Oise heeft onze artillerie met succes de vijandelijke ver dedigingswerken, batterijen en een troep voetvolk beschoten. Bij Soissons is geen verandering te melden. Bij Berry au Bae hebben wij een loopgraaf hernomen, welke wij tenge volge der hevige beschieting tevoren hadden ontruimd In de streek van Perthes heeft de vijand in den nacht van 20 op 21 dezer ten noordoosten van Beau Séjour een aanval gedaan, dien wij hebben afge slagen. Ten Zuidoosten van St. Mihiel heeft een buitengewoon hevige beschieting ons niet veroorloofd de 150 M. loopgraaf gisteren in het bosch van Apremont, veroverd, te behouden. Ten noordwesten van Pont k Mousson heeft de vijand in het bosch Le Prêtre een deel van de loopgraven door ons den 20sten dezer veroverd, hernomen. Wij handhaven ons in het overige deel der stelling. In de Vogezen heeft de vijand zes granaten van groot kaliber op St. Dié geworpen. Er is geen ernstige schade aangericht. Tusschen de passen van Bonhomme en Schlucht is een artilleriegevecht ge leverd, waarin wij Duitsche batterijen tot zwijgen hebben gebracht. De infanterie-gevechten in de streek van den Hartmanssweiler-Kopf duren met dezelfde heftigheid voort. Voor Anne-Marie heeft onze artillerie vijandelijke troepen verstrooid. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 22 Jan. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling uit het groote hoofd kwartier. De „Maasbode" geeft den tekst van het uitschrijven van gebeden voor den vrede over de geheele wereld en verbindt daaraan het volgende overzicht Het voorschrijven van dezen dag van gebed getuigt wèl opnieuw voor de onverzwakte en door niets te buigen energie van Paus Benedictus XV in zijn onvermoeid streven om het herstel van den vrede te bewerken, en te pogen een einde aan den onzaligen oorlog te maken 1 De stem van heel het Katholieke volk zal dus opnieuw, ondanks alle verschil van gevoelens en overtui ging, en ondanks al de vijandschap zelfs die in deze rampspoedige dagen de kinderen van één vader scheiden, met eenparigheid zich verheffen in eenzelfde dringende bee om den terugkeer van den vrede... Met te meer drang mag dit gebed ongetwijfeld wel ten hemel opgezonden worden, naarmate de rampzalige krijg zelf meer en meer een verbitterd karakter krijgt en meer en meer op een campagne van geen paal-en-perken-meerkennenden volkerenhaat begint te lijken. Men moet de uitvoerige commentaren in de Duitsche bladen op de Zeppelin raid boven Engeland lezen,. in ons vorig nummer gaven wij een voorbeeldje van de „Köln. Ztg". om te begrijpen hoe tot het uiterste verbitterd de stem ming in Duitschland tegen Engeland is en hoe men in den Zeppelin-tocht een nieuwe phase in den wereldkrijg ziet ingeluid een strijd zonder eenig pardon, zonder eenige eerbiediging meer van al wat vroeger den oorlog tenminste nog in zijne gruwzaamheid en bloedige wreedheid beperkte een vernielings campagne zonder genade Wij willen, men begrijpe ons wel, de verantwoordelijkheid voor deze ontaarding van den oorlog niet op het debet van Duitschland alleen schuiven, al treden hartstocht en haat sterker in de Duitsche bladen te voorschijn dan in de meer zich beheerschende en meer nuchtere Engelsche bladen. Het best zullen wij maar doen de verantwoorde lijkheid te laten rusten op dien factor, dien een der diepst-ziende Fransche schrijvers dezer dagen in een schrijven zoo plastisch aangaf met een.col lectieve bezetenheid". Een nieuw voorbeeld van dezen strijd zonder pardon, waarbij echter de ronder en edeler zeemans-inborst zich gelukkig gelden deed en wreede buitensporig heden deed voorkomen, is de aanval van den Duitschen onderzeeër op het Engelsche ss. „Durward", waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten. Daarmede is, voor zoover wij het weten, ten tweede maal, het krasse middel toe gepast, waarop de Duitsche bladen, nu vooral weer, met zooveel klem aan dringen een vernietigen van vijandelijke handelsschepen door onderzeeërs. Mocht bij veelvuldigertoepassing van dit middel het ronde zeemanshart zich even krach tig doen gelden als het nu gedaan heeft. De indruk van het torpedeeren der „Durward" zal in Engeland zeker niet gering zijn en in sommige kringen nog veel meer schrik wekken dan de bom men, door de „Zeppelins" uitgeworpen, gedaan hebben De toespraak van dtn Paus. ROME, 22 Januari. (Stephani.) De Paus heeft hedenochtend in de verga dering van Kardinalen een toespraak gehouden, waarin hij opnieuw uiting gaf aan zijn diepe smart over den nood- lottigen oorlog Maand na maand ver strijkt zonder de minste hoop dat er aan dit bloedbad een einde komt. In dien men het einde van deze ramp niet kan verhaasten, dat men er zich dan op toelegge om er de droevige gevolgen van te verzachten. De Paus verklaarde als hoogste ver tolker en handhaver der eeuwige wet zonder omwegen, dat het aan niemand is toegestaan het recht te krenken, maar, voegde hij er aan toe, het zou noch passend noch nuttig zijn het pauselijke gezag te betrekken in de geschillen der oorlogvoerenden. De Heilige Stoel moet zijn volkomen onpartijdigheid handhaven en de paus moet met dezelfde mensch- lievendheid alle oorlogvoerenden beje genen, omdat hij in hen niet de bij zondere belangen die hen scheiden ziet maar het algemeene belang van 't geloof, dat hen tot broeders maakt. De Paus verklaarde, dat de gedachte zich nog meer opdringt wanneer men bij den zoon de eerbiedige genegenheid voor den gemeenschappelijken vader "ziet toenemen en in dit verband sprak hij over zijn beminde Belgische volk en den brief, door hem aan den kardinaal te Mechelen gezonden. Hij deed vervol gens een beroep op de menschlievend- heid van hen die grenzen van vijande lijke landen overschrijden om de bezette gebieden niet noodeloos te verwoesten en drukte hen wier vaderland aan den vijand onderworpen werd op het hart te zorgen dat hun drang om de onafhankelijkheid te herwinnen hen niet tot het uiterste drijve en de open bare orde te handhaven in het belang van hun eigen toestand. De Paus wekte ten slotte alle geloovigen op om deel te nemen aan de bijzondere kerkelijke diensten, die op 7 Februari in Europa zullen worden gehouden en op 21 Maart buiten Europa, en deelde mede, dat hijzelf en de kardinalen te Rome zouden deelne men aan den dienst in de St. Pieters kerk Na de toespraak heeft de Paus verscheidene bisschoppen benoemd. nog niet gelukt den dader tc vatten Het moet zeer waarschijnlijk een persoon van het vak zijn, daar hij de elektrische waarfchuwlngsschellen op de deuren der etalage-kast aangebracht eerst vlug buiten werking stelde. D. is niet tegen iabraak versekerd. £j Lynchpartij. Ofschoon de gevallen van geweldda- digen dood ia de ons omsingelende lan den thans uitermate talrijk zijn geworden, moge hier toch ook melding worden gemaakt van een ouderwetsche lynch partij ia de Vereenigde Staten, welke aan vier negers het leven kostte. Dese ongelukkigen een vader, zoon en twee getrouwde dochters bevonden zich in de gevangenis te Nonticello, in den staat George. Het viertal was in hechtenis omdat het den plaatselijken commissaris van politie een populaire persoonlijkheid in die streek had afgeranseld. De twee negers en de belde negerin nen werden door een woeste menigte uit de gevangenis gesleurd en opge knoopt. De lijken werden daarna met kogels doorzeefd. De arme slachtoffers baden om genade, en toen zij merkten dat de lynchers niet te vermurmen waren, verzetten zij zich tegen hun lot. De blanken in Monticello waren al lang van opinie geweest, dat de negers daar brutaal waren geworden. Zij moes ten dus nu maar eens een les hebben. Volgens een statistiek, gepubliceerd door de bekende onderwijsinrichting voor negers van Booker T, Washington, het Tuskegee Instituut, hebben er in 1914 in de V. St. 52 lynchpartijen plaats gevonden. De slachtoffers waren 49 negers en 3 blanken. Het rapport van het Tuskegee instituut besluit met de volgende opmerking „Ofschoon het aantal lynch-gevallen niet is toegenomen, schijnt een toene mende neiging te bespeurea om te lynchen om elke reden, hoe onbelangrijk ook, en ook om geen rekening meer ♦e houden met de sekse". Brutale diefstal te Roosendaal. Woensdagmorgen tusschen tien en elf uur vervoegde zich bij den goudsmid D. op de Kade te Roosendaal een Vlaamsch sprekend persoon, met het verzoek een nieuw glas op zijn horloge te plaatsen. D. paste eenige glazen maar kon ln den winkel het juiste glas niet vinden en begaf zich daarom even naar zijn werk plaats om een ander te zoeken. Van diens afwezigheid maakte de bewuste persoon gebruik om de glazen etalage kast te openen, waarop D. ongelukkiger wijs den sleutel had laten zltteD. Hij stal een goede twintig gouden uurwerken en een aantal ringen, waar onder zeer fraaie. De waarde van het gestolene bedraagtongeveer 1000 gulden. Toen D. terug in zijn winkel kwam was de vogel natuurlijk gevlogeD. Direct zijn de noodige nasporingen door de politie gedaan, maar tot heden is het WAALWIJK. Groot concert te geven door de Lie dertafel „Oefening en Vermaak' op Zon dag 24 januari 1914 in de zaal „Musis Sacrum". Met hoogstvereerende mede werking van Mevrouw Engelen Sewing, Sopraan, Amsterdam, en met welwillende medewerking van den Heer Frits van Opstal, Mandoline, Waalwijk. Aanvang 7'/a uur. (Zie programma's) v GEBOORVEN Hen-icus Reinier Antonius av R A Pijnenburg en A J Snikkers Willem Johannes Maria iv J C M Wetier en A E Proveniers Arnoldus Hsinrish Jacobus tv J J Simons en H J Willems Cornelias Gijsbertus iv van L van Nu- nen en P C van Halten Johannes Cor nelia iv J H Veslers en A C Ligtvoet Leonards Aldegouda dv J van Looe en H M Kroot Martinne Petrus Franciscns iv L van den Hoven en W van der Heijden. OVERLIJDEN Coroelis Petrus va-, Woensel echtgenoot, van Maria van de Sande, ond 71 ]area. HUWELIJKS AANGIFTEN Alphonsns Huber- tns Antonius Konings, ond 33 jaren en Johanna Petronella van Rte, oud 29 jt-ren. HUWELIJKEN: Theodorus van BatJekom, oud 33 jaren en Johauna Antonia *aa Wanrooij, oud 23 jaren. Waalwijk, 22 Jan 1915. Varkens 20 stuks 9—12. De prijs der boter was heden ^van i 1,8S tol f 1,13. Aangevoerd 165 K.G. Eieren 5 a 6 «ent per stuk. KAATSHEUVEL, 22 Januari. Heden was de prijs der boter: Hoogste priis 1.52. Middelprijs f 1,50. Laagste prijs M.4B Eieren 5 ct per stuk. DUSSEN, 21 Jan. De prijs der boler wes hedqn f 1,77 tot f 1,89 Aanvoer 29 Kilo, Zetting f 1,88 Eieren fl,40 de 26 stuks.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 7