Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 9 DONDERDAG Waalwijk, 27 Jan. 1915. Koopt oiot In den vreemde, wat gU ln Waalwijk even goed en even goedkoop kant vinden. 2651 W. B. Lichamelijke Oefening van jonge lieden van 14 tot 20 jaren. Wie der geachte lezers zou zich met de jeugd niet jong wenschen te gevoe len, maar dat j on g dan ook opgevat in de beteekenis van welgevormd, en kerngezond van opgeruimd en levens lustig van handig, vlug en vaardig; ja met die jeugd wensch ik me jong te voelen, die met opgeheven hoofd en fieren blik met vluggen en toch vas ten tred met reeds gewelfde man nenborst, sprekende van vasten wil, van levensmoed en van werkkracht, met opgewekt humeur den strijd aandurft en aanbindt tegen de moeilijkheden des le vens, tegen verleiding, verkeerde neiging en soms bruisende hartstochten ja jong zou ik willen zijn met die jeugd, wier physlek krachtig en kern gezond gestel de bronnen bevat, waar uit werklust en werkkracht, naast moed, opgeruimdheid en blijheid opborrelen. Maarwanneer onze tegen woordige jeugd en jongelingschap die bronnen mist, waaruit die stralen van levenslust en levensgeluk hoog opspui ten, die met krachtige stimulans de ge willige en vaardige hand aan den ar beid doen slaan, het werk licht en aan genaam maken en wanneer de tegenwoordige strijd om het bestaan die jongelingschap weg trekt uit een frissche, gezonde omgeving en hun dagelijks uren achtereen doet verwijlen in een atmosfeer, waarin de borst geen prikkel kan vinden om de longen eens ten volle te vullen met bloed en weefsels reinigende, zuivere, frissche lucht wanneer de heele dagtaak van den jon gen zijn geestelijken en lichamelijken longen, een gezond hart, gespierde le dematen en een mannenborst schenkt i Edoch zal ons pogen in het aanbren gen van verbetering tot gewenschte uit komsten lelden, dan dienen we voor eerst de bedoelde vijanden op te spo ren en hunne bijzondere eigenschappen te bestudeeren, opdat de middelen com pensatie-middelen kunnen zijn. Ook zonder veel krijgslist zijn die vijanden gauw opgespoord ze houden zich schuil inde school in hel jeneverglas en in de fabrieken. Ik mag geen misbruik maken van de gastvrijheid der geachte Redactie van dit blad en zal me, hoe jammer ook, in de verdere uitwerking van het reeds aangehaalde, zeer moeten beperken. Volgens de rapporten van schoolart sen worden op de dorpsscholen 5 3% der kinderen door het te lang en zeer vaak verkeerd zitten voor hun heele leven misvormd en bedorven. Eenmaal zal men niet zonder weerzin terugdenken aan de opvoeding van de tegenwoordige jeugd. De harmonie toch, tusschen de vervulling der eischen van lichaam, geest en gemoed is jammerlijk verbroken. Aan de opvoeding van den wilaan ontwik keling der kracht tot handelen wordt te nauwernood, vaak in het gehee\[niet ge dacht. Een voornaam doel van ons stre ven is door beter ingerichte localiteit en meubilair de schade die de school aanricht, tot een minimum te beperken. Maar dat de school, inplaats van nood wendig te schaden, uitmuntend kan en daarom móét ontwikkelen in alle opzich- JANUARI 1915 38e JAARGANG. tendat de school niet voor menigeen een voorportaal voor de zie kenkamer behoeft te zijn, maar voor allen kan wezen en daarom moet worden een gezondheidsoord, waar de bronnen ontsloten worden van lichamelijke, gees telijke en zedelijke kracht, daaraan is helaas nog door te weinigen en dan nog door die weinigen te weinig aandacht geschonken. Afdoende verbetering is alleen te verwachten van verplichte «Lichamelijke Opvoeding» op alle scholen voor lager- middelbaar- en voorbereidend hooger- onderwijs. Den wil, karakter- en krachten ver nieler der jeugd en jongelingschap, den alcohol, reeds veel besproken, wil ik hier voorbijgaan, evenwel niet zonder hem een blik, sprekende van verachting en eeuwig gloeiênden haat, toe te wer pen. om den 13 of 14-jarlgen knaap te volgen naar de werkplaats of de fa briek. Met diep medelijden worden we ver vuld, als we zien hoe hier de jongeling genoodzaakt is in een meestal zittende- voorovergebogen, rugverkrommende eu longenbedervende houding zijn meeren- deels eenzijdig werk, zijn dag- en avond taak te vervullen. l)at voortdurend ge bruik van de armen of van één arm, van de beenen of van één heenleidt onver mijdelijk tot onooglijke misvorming en hoogst gevaarlijke afwijkingen van den romp. Scheeve schouder- en heupstand veroorzaken een andere ligging der buikorganen een ongelijke ontwikke ling der longen een gebrekkigen bloedstroom een onvoldoende voe ding. En juist die ééue verzwakte long, die hoogst zelden gebruikte longtoppen, die verzwakte buik- en borstorganen zijn het eerst ontvankelijk voor besmettelijke en andere ziekten, zijn de oorzaak van veelvuldig lijden en niet zelden oorzaak van een te vroegen dood. Even nadeelig als éénzijdige arbeid is ook het beoefenen van éénzijdige sport. Ik zou daarom de beoefenaars van den een of anderen tak van sport met klem en kracht op het hart willen binden beoefent tevens de veelzijdig ontwikkelen de gymnastiek en de gymnasteo zou ik willen toevoegen beoefent naast de zaal-gymnastiek mede de openluchts- oefeningeu en spelen om te komen tot een harmonisch ontwikkeld lichaam, dat een vroolijk, opgewekt humeur en voldoende werklust en werkkracht bezit om zonder groote schade voor de gezondheid zijn levenstaak te verrichten. Nu uit het verschijnen der «Rijksre geling» blijkt, dat de hoqge Regeeiiog de lichamelijke oefening der jongeling schap binnen den kriDg harer zorgen heeft getrokken, nu staat voor alle jon gelieden binDen 14 en 20 jaar de gele genheid open, om gratis onder des kundige en bekwame leiding Jiun lichaam alzijdig tc ontwikkelen en hunne gezondheid te bevorderen door het be oefenen van de volledige gymnastiek eo de nuttige en prettige spelen in de open lucht. De jongeling, die trouw de lessen volgt en ambitieus geregeld oefent, zal als loteling in staat zijn te kunnen vol doen aan een examen voor voorge oefendheid en daardoor 2 maanden ver korting van diensttijd krijgen. Met welwillende medewerking van het EdelAchtbare Bestuur der gemeente Waalwijk, dat gratis oefengelegenheid en materiaal heeft beschikbaar gesteld is een gratis cursus in lichaamsoefening geopend voor jongelieden van 14 tot 20 jaren. In het welbegrepen belang van de Waalwijksche jongens ware het dus ge- wenscht dat de deelname algemeen worde. Ouders zendt daarom uw zoons van 14 tot 20 jaar geregeld naar dien cur sus en jongelieden treedt toe om aan dien cursus op hoogst aangename en prettige wijze werkzaam te kunnen zijn in het waarachtig belang van uw licha melijk en daardoor ook van uw maat schappelijk heil 1 Moge spoedig alle Brabantsche ge meenten het goede voorbeeld van Waalwijk volgen. EEN VOORSTANDER VAN LICHAMELIJKE OPVOEDING. Aanmelding vóór 29 Januari kan geschieden ter secretarie. Maximum Leder prijs. Onderstaand adres is door den Ned. Bond van Schoenmakerspatroonsver- eeniging aan den Minister verzonden Aan Zijne Excellentie den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel. Excellentie, Ondergeteekenden, bestuurders van den Nederlandschen Bond van Schoen makerspatroons- vereenigingen, nemen de vrijheid in verband met hun reeds eerder gezonden adres, alsnog de aan dacht van Uwe Excellentie op het vol gende te vestigen. Sedert het uitbreken van den Euro- peeschen Oorlog is tengevolge van. ten eerste het sterk vermeerderd verbruik hier te lande van leder tenbehoeve van de gemobiliseerde troepen en ten tweede van maatregelen door de Regeeringen der oorlogvoerende staten genomen, welke den invoer in Nederland van vele in de schoenmakerij gebruikte materialen belemmerden en in het bijzonder dien van zoolleder en van tot zooileder te verwerken huiden geheel beletten, de prijs van genoemde materialen niet on belangrijk gestegen en die van zoolleder zelfs met ongeveer 50 Deze prijsstijging brengt voor de schoenmakerij en denschoenhandel groo te bezwaren mede. Niet alleen is verhooging van den prijs van het af te leveren product steeds moeilijk in een bedrijf dat zooveel beoefenaren telt als het door onderge teekenden vertegenwoordigde, maar bo vendien maakt de thans algemeen be staande gedrukte toestand het uiterst bezwaailijk prijsverhooging door te voeren, ln verband hiermede wijzen ondergeteekenden er Uwe Excellentie op dat reeds in normale omstandigheden en bij normale prijzen de voorziening in de behoefte aan en het onderhoud van schoeisel voor arbeiders gezinnen een zware last is en voor gednnen met enkele kinderen een uitgave vordert, welke tot tien procent van het inkomen bedraagt. Met de bovenaangeduide aanmerke lijke stijging der Ieder prijzen zijn dus niet alleen de belangen der schoenmakers gemoeid maar ook die van een grooten kring van weinig draagkrachtigen. Wel heeft de Regeering den zeer te waardeeren maatregel genomen den uitvoer uit Nederland van huiden en zoolleder te verbieden, maar hierdoor is prijsstijging niet voorkomen. Ondergeteekenden wenschen de aan dacht van Uwe Excellentie te vestigen op enkele omstandigheden welke dit feit kunnen verklaren. Ten eerste is de prijs der inlandsche huiden welke thans bijna uitsluitend in de behoeften moeten voorzien, sedert Augustus met ongeveer 30 gestegen. Ten tweede zijn niettegenstaande het uitvoerverbod groote partijen dezer hui den voor buitenlandsche rekening ge kocht. En ten derde bestaat de mogelijkheid, dat het uitvoerverbod zijn doel mist, zoolang niet ook de uitvoer van drijf riemen verboden is, daar men zeer wel aan zoolleder het uiterlijk en den vorm van drijfriemen kan geven en aldus vrijelijk uitvoeren. Op grond van bovenstaande nemen ondergeteekenden de vrijheid Uwe Excellentie eerbiedig te verzoeken het verbod tot uitvoer van huiden en leder te handhaven en uit te breiden tot drijf riemen en drijfriemenleder en te overwe gen of verdere maatregelen zouden kun nen genomen worden, waardoor het op- koopen van huiden en leder met speculatieve oogmerken wordt belet en in het algemeen strekken kunnen om de lederprijzen binnen redelijke grenzen terug te brengen, althans verdere stijging te voorkomen. Hoewel ten volle de groote bezwaren erkennend welke verbonden zouden zijn aan het vaststellen van maximum prijzen voor zoolleder, wagen ondergeteekenden het niettemin uit hoofde van het groote en algemeene belang bij deze zaak be trokken, ook deze maatregel Uwer Excel lentie in overweging te geven. Met verschuldigden eerbied Namens het bestuur van den Nederland schen Bond van Schoenmakerspatroons- vereenigingen Voorzitter K. Frielink Jr. Secretaris, Fred. H. Hoek Amsterdam, Januari 1915. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Maandagmiddag 3 uur werd in café Marinus te Tilburg eene hoofdbestuurs vergadering gehouden, lo. zooals de voorzitter zeide om verschillende ingeko men zaken af te handelen en 2o. wijl het onder deze omstandigheden nuttig was eens bijeen te komen en verschillende feiten te bespreken. Na een hartelijk woord van welkom en goede wenschen voor 1915 werden tal van ingekomen stukken behandeld. Een langdurige discussie lokte het verzoek van een der leden uit om de Regeering te wijzen op 't feit dat een groote hoeveelheid zoolleer, gesneden aan riemen ter breedte van zooien, het land uitgaat als riemenleder en zoo doende het verbod van uitvoer van zoolleder ontdoken wordt en waardoor de prijzen worden opgedreven. De Voorzitter en andere leden wen schen de fabrikanten van drijfriemen, die hier met in 't gedrang zouden komen, ook niet dwars te zitten. Besloten wordt dat men de regeering in deze een wenk zal geven. De voor zitter zal den heer Everwijn schrijven dat zoolleder in den vorm van riemen leder wordt uitgevoerd, vermoedelijk voor milittaire doeleinden, dat men hierop de aandacht vestigt om nauw- tettend te laten toezien, zonder een officieel adres in deze te zenden, De nijverheidsconsulent zal eveneens de autoriteiten er op attent maken. Aan 't slot dezer vruchtbare vergade ring zegt de voorzitter dat er massa's artikels geschreven worden in de vak bladen, om het leder goedkooper te maken, waartoe verscheidene middelen worden aangegeven. Hij voor zich kan in deze tijden en omstandigheden daartoe geen enkel middel vinden. Concert Liedertafel. Het Januarl-concert der Liedertafel, dat als het voornaamste van het heele jaar beschouwd wordt is ook ditmaal naar wensch geslaagd. Als soliste trad op, de alom en ook in onze plaats zoo bekende en gevierde operazangeres, Mevr. C v. Engelen Sewing uit Amsterdam. Het kostte de heldinne van den avond maar weinig moeite het auditorium onder de macht harer bekoring te krijgen. Met de be roemde aria uit Lakmé had zij het pleit direct gewonnen. Nog altijd straalt deze heerlijke stem in haar volle schoonheid, zoodat iedere artiste den hemel danken zou met zulk een klankvol, uitgebreid en uitmuntend geschoold orgaan, hare loopbaan te mogen beginnen. De eerste indruk werd door de voordracht der liederen: «De Bloemen en de Sterren» van Mortelman, «Moeders liedjen» van Schnitzler. «die Nachtlgall» van Alabieff, slechts versterkt, zoodat men vaak met eerbied opzag naar de artiste, op wie de tijd geen invloed schijnt uit te oefenen. Het aldoor vermeerderend applaus was na het laatste nummer vooral zoo enthou- siastiscb, dat een herhaling van dat lied, een kunststuk in zijn soort, niet achter wege kon blijven. Een aangename afwisseling verschaftte de heer Fr. v. Opstal alhier, die voor de eerste maal in «Musis» optrad met een paar solo's voor Mandoline, nl. «Le premier Amour» van Neumann en «Der Liebenstraum» van Hoch. Haasten wij ons te zeggen, dat de heer van Op stal een virtuoos op zijn instrument mag heeten en dat ook die muziek, zóó vertolkt, een echt kunstgenot verschaft. Zoo groot was dan ook het applaus, dat telkens een bisnummer volgde, o.m. Va- riatien op motieven uit de opera's Zampa en Tannhauser en tot slot een Spaan- sche dans. De Voorzitter der Vereeniging was zeker aller tolk, toen hij den Heer van Opstal onder hartelijke woorden een souvenir voor dezen avond aanbood bestaande uit een prachtigen, met gou den letters bedrukten zijden mandoline- strik. In den heer Koning uit Antwerpen, vonden genoemde solisten, alsmede het koor een accompagnateur, die overeen groote technische vaardigheid beschikt, getuige het feit, dat hij alle werken «ad prima vista» begeleidde. De Liedertafel zelve zong ook zeer gelukkig. Een klein smetje in de Vis- schers van Lebrun over het hoofd ge zien had zij met de koren Sauls Lier zang, het lonkend Sterreken van Weijts een groot en welverdiend succes terwijl het een goed idee was het grogramma te openen en te sluiten met een Vader- landsch lied het (Wilhelmus en Hollands Glorie) wat vooral in deze tijden steeds een diepen indruk maakt. Vermelden wij nog ten slotte, dat ook de kwartetten «Stille» van Haydn en «An einem Bachlein van Waelrent, best van stapel liepen, dan meenen wij voor ditmaal genoeg gezegd te hebben om te doen uitkomen, dat de avond een groote voldoening was ook voor Oefening en Vermaak zelve en niet het minst voor den bekwamen, onvermoelden directeur, den heer J Sars, die in zijne Vereeniging zijn lust en vreugde vindt. Looistoffen uit Indië. >De Huidtn-Veiling«, orgaan van de Rotterdamsche Huidenclub schrijft als volgt We hebben een voor onze lederin dustrie inderdaad verblijdende mede- deeling. Zooals bekend is, betrekt onze flinke leder-nijverheid tot dusver de voor haar van zoo groot belang zijnde looistoften geheel of althans voor verreweg het grootste gedeelte uit Engeland of Duitschland, in allen geval uit den vreemde. En de oorlogstoestand in Europa heeft ook in dit opzicht reeds zeer zwaar doen gevoelen, hoezeer deze afhankelijkheid van den vreemde onze industrie druk ken kan. Welnu, de looistoffen, zoo onmisbaar voor het bedrijf, komen ook en in vol doende mate, in onze Nederlandsche koloniën, in onze.Oost, voor. Tot hier toe is er evenwel nooit partij van ge trokken, hetzij uit onwetendheid, hetzij uit gemakzucht en verkeerd conserva tisme misschien ook door al die oor zaken te zamen. Thans is het evenwel den heer H. F Tillema, den chem.-pharm.-consulen* onzer Regeering te Paterswolde, gelukt den leider van het proefstation te Waal wijk te^overtuigen van en zelfs warm te stemmen voor de wenschelijkheid en mogelijkheid om onze leder-industrie onafhankelijk te maken van het buiten land en de noodlge looistoffen te be trekken uit Ned. Indië. En ook ons Ministerie van Koloniën heeft groote belangstelling voor de zaak aan den dag gelegd. Langs telegrafischen weg is naar Buitenzorg het verzoek ge zonden om een flinke hoeveelheid looi stoffen naar Nederland te expedieeren. Bij ontvangst zullen deze dan ter be schikking worden gesteld van het Waal wijksche proefstation, om ze nauwkeurig te onderzoeken en vast te stellen of ze in allen deele bruikbaar en geschikt zijn om de Engelsche en Duitsche te ver vangen. Wij hopen 't van harte. Bij welslagen van de proeven zou dat voor onze na- lionale leder-industrie waarlijk een niet genoeg te waardeeren verbetering kun nen blijken. Aan den heer Tillema hulde en dank voor zijn lofwaardig streven en zijn zeer te roemen practischen blik op de be hoeften van ons land. Kanarie-vereeniging. Zondag hield de Langstraatsche Ka- narie vereeniging haren len ouderlingen zangwedstrijd. Er waren een aantal goede zangers ingezonden en de prijzen wer den behaald als volgt le prijs Jos. Zeegers, Besoijcn met 69 punten. 2e prijs W. Raaijmakers, Waalwijk met 63 punten. 3e prijs K. v. Rijen Waalwijk met 60 punten. Dus wel een bewijs, dat hier in Waal wijk prima zangers worden gekweekt en men niet naar elders behoeft te gaan, om een goeden kanarievogel te koopen. Uitvoering. Zooals bekend mag worden geacht heeft de dichter-zanger Speenhoff met met z'n vrouw ten tournée door ons land gemaakt om in de cantlnes en forten en op andere plaatsen waar mili tairen bijeen zijn, voor officieren en mannen liedjes te zingen, toepasselijk op de militairen en de huidige tijdsom standigheden. Dit programma dat veel succes had, zal het duo a.s. Maandag 1 Februari, in Musis Sacrum voordragen, waarvoor wij verder naar de desbetreffende adver tentie verwijzen. Vergadering Hotel- en Caféhouders. Zooals reeds eenige dagen geleden was aangekondigd had gisteren avond in de bovenzaal van den heer Fr. van Opstal eene bijeenkomst plaats van Hotel-, Caféhouders en Slijters van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen ten einde te geraken tot oprichting van eene vereeniging van Vergunninghouders en maatregelen te nemen in verband met de tijdsomstandigheden. Als spreker was uUgenoodlgd de heer A- Staalman, die zich hiervoor welwillend beschikbaar had gesteld. De heer A. Gerris opende met een kort welkomstwoord deze bijeenkomst, waarbij spreker opmerkte, dat hij de opkomst nog grooter had verwacht. Hierna gaf spr. het woord aan den heer A. Staalman. De heer Staalman zeide dat hij eene uitnoodiglng om hier te komen spreken gaarne had aanvaard, teneinde uiteen te zetten het nut van organisatie. Spr, wees op de moeilijkheden waar mede elke café- en vergunninghouder rekening heeft te houden, om vervolgens aan de hand van eenige gegevens een meer uitgebreid overzicht te geven van al de belastingen en accijnzen welke ieder caféhouder in zoo groote mate heeft te betalen. Telde vroeger de bond van vergun ninghouders slechts 1500 leden, thans is dit getal gestegen tot 5000, wel een bewijs aldus spr. dat men het groote nut van organisatie heeft ingezien. Spr. kon ook nog mededeelen, dat het streven van den bond om eene her ziening te krijgen van de drankwet der mate was gevorderd, dat een wetsont werp hierover nog dit jaar in de lie Kamer zou komen. Tenslotte spoorde spr. de aanwezigen aan, zich aan te sluiten, wijl eenieder daardoor niet alleen het algemeen, doch ook zijn eigen belaog ten zeerste be hartigde. Namens de aanwezigen bracht de heer A. Gerris, Spr. eenige welgekozen woorden van dank, terwijl hij tevens enkele heeren collega's uit Tilburg dankte voor de moeite die zij zich getroost hadden, deze bijeenkomst bij te wonen. Op de vraag van den heer A. Gerris wie lid wenschte te worden, gaven ver scheidene aanwezigen zich reeds op, terwijl diegenen die afwezig waren nader bericht zullen ontvangen. Tot de afdeellng zijn reeds een 20-tal leden toegetreden, terwijl men zich nog dagelijks kan aanmelden. In de volgende vergadering wordt een bestuur gekozen' Waalwijk VooruitWilhelmina i-8. Een reuzen— Waalwijksche nederlaag ,Gar herrlich ist ein junges Gemiit, ,Drin alles funk elt und zuckt und gliiht #Weit herrlicher ist ein gereifter Mann, ,Der mit der Jugend jung sein kaun het Zoiden.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5