LANDBOUW, GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. ■sr aansclwiwelijk Md -erloop Uitgever van deze Courant, *45ctMtr3N4ei in voortkomen. Door den Secretaris wordt het con cept-reglement voorgelezen. A. H. van Honsewijk. Het is niet als het vorig reglement. Voorzitter. Neen, dit is gewijzigd en in overeenstemming gebracht met de gemeentewet. Ik zal ieder lid een exem plaar laten brengen, dan kan men het thuis op zijn gemak eens nazien. A. H. van Honsewijk. Zoo kun je tenminste geen aanmerkingen maken. Voorzitter. Neen, dat geef ik u toe. Als iets wordt voorgelezen, begrijpt men de heele zaak niet zoo direct, daar om zal ik een exemplaar bij de leden laten bezorgen. In een volgende verga dering kan men dan op- en aanmerkin gen maken. Op verzoek van een der leden worden door den Secretaris die artikelen van het oude reglement voorgelezen welke in strijd met de gemeentewet zijn. 3. Bespreking geldleening. Voorzitter. Dat is een critiek zaakje. Een beroerde toestand. Zooals de heeren weten hebben wij bij de Boerenleenbank eene geldleening aangegaan. Die Boe renleenbank nu heeft ons op een aardi ge manier behandeld. Zooals U alleo weet, waren wij bij contract overeenge komen, de geldleening aan te gaan tegen 4%. Later brachten zij het op 4'/2 en op 21 Augustus kregen wij een schrijven dat het op 6'/a °/o werd gebracht. En het mooiste van de geschiedenis is dat het moest ingaan vanaf 1 Augustus. Dit wisten wij eerst den 29 Augustus. Burg. en Weth. hebben toen besloten daarop geen antwoord te geven, want dat was toch al te bar. Later kregen wij bij deurwaarders-exploit opzegging van de leening. Toen zaten we in de pinarle Ik heb toen direct alles geprobeerd om de leening elders geplaatst te krij gen. Ik heb naar de Dordtsche bank te Rotterdam geschreven, naar de firma Timmermans te Waalwijk en nog naar een andere bank. Van deze laatste heb ik echter niet eens antwoord ge kregen. De Boerenleenbank schreef dat zij van den gemeente-ontvanger had ver nomen dat de gemeente geen genoegen neemt met de regeling door haar voor geschreven. Uit het uitblijven van eenig antwoord hadden zij de conclusie ge trokken, dat de gemeente accoord ging met de door haar gestelde regeling. Door de geheele wereld was het percentage gestegen. Zij hebben, alvorens daartoe over te gaan, nog eenige weken ge wacht en de vraag nog gesteld of de gemeente de leening wilde verlengen of aflossen. Van de Dordtsche Bank te Rotterdam is een schrijven gekomen dat zij met het oog op de tegenwoordige omstan digheden geen geld ter beschikking kan stellen. Van de firma W. Timmermans en Zonen te Waalwijk is bericht ingeko men, dat zij f 9000 ter leen wil geven als het besluit van den raad door 4e Ged. Staten is goedgekeurd en men ac- cooré gaat met l8/a boven het promes sen-disconto. Toen is door Burgemeeater en Wet houders besloten maar te betalen aan de Boerenleenbank. Dat schreven wij op 14 Januari. Eenige uren nadat deze brief was, ver zonden kregen wij het deurwaarders- exploit. Wij hebben toen daarop direct getelegrafeerd of zij de opzegging hand haafden, als wij met de door haar gestelde eischen accoord gingen. Daarop kregen wij een telegram terug, wat luidde Neen, brief volgt. In den brief schreef de Boerenleen bank dat zij de leening zullen laten doorloopen, indien zij schadeloos werd gesteld voor de te late aflossing. Die kosten bedragen f 3.50. Het is een beroerde toestand. Ik heb gedaan wat maar mogelijk was. Ik ben er expres voor naar Rotterdam gegaan, want als ik het voor mijn persoon had kunnen krijgen, dan had ik het gedaan, alleen om de gemeente te helpen. Ik ben overal geweest, doch telkens kreeg ik nul op het rekest. Van Beurden. Dus het plan is om de zaak zoo voorloopig te laten loopen. Voorzitter. Ja, voorloopig wel. Als wij later eene leening moeten aangaan voor de school, dan zou ik willen voor stellen een grootere leening aan te gaan en een vaste rentestandaard te contrac teeren. Maar nu zitten wij in het net en komt er maar uit. Van Beurden. Dan is het 't best nn bij de Boerenleenbank door te gaan. Voorzitter. Was de toestand niet zoo raar geweest, dan zou ik er zelf wel tus- schen zijn gesprongen, maar nu lukte het niet. A. H, van Honsewijk. Met die f 6000 is dat in orde. Voorzitter. Ja, dat is in orde. A. H. van Honsewijk. Ik bedoel voor aankoop van dat huis. Voorzitter. Ja, ik begrijp u. Van de week nog zullen wij het laten transpor teeren, dan is de gemeente er de baas over. 4. Bijdrage aan het waterschap >het Zuideveld* in de kostea van herstelling van het sluisje tegenover den watermo len aan de Molenkade. Het Dag. Bestuur vao den polder schrijft dat het door den burgemeester attent is gemaakt op den slechten toe stand waarin het sluisje verkeert. Het Dag. Bestuur heeft een en ander nage gaan en besloten door den deskundige van Mierlo een begrooting te laten ma ken. Het werk zal f 80 kosten. Indien de gemeente genegen is een derde in de kosten te betalen, dan zal de ge vraagde verandering worden aange bracht. Voorzitter. Met die kolossale regenval van den laatsten tijd was de Dusse veel gewassen. Er was een gat in het dijkje gespoeld, waardoor veel water ging. Daarom maakte ik het Dag. Bestuur van den polder er op attent. Daarop heb ik dezen brief gekregen. Die kleine deuren, die bij het sluisje hangen, zijn voor rekening van de ge meente daar gehangen. Alvorens echter mede in de kosten te voorzien, zou ik eerst willen weten hoe zij van plan zijn er verandering aan te brengen, want maken ze de deuren te kleiD dan hebben wij geen toevoer van water genoeg en maken ze ze te groot, dan krijgen wij te veel water. Wanneer wij eerst een teekenlng krij gen, dan zou ik wel mede in de kosten willen voorzien, echter nooit meer dan ,f 25. A. H. van Honsewijk. Het polderbe stuur schrijft dat het bij verbetering geen belang heeft. Doch ze hebben er wel terdege belang bij. Ze laten altijd wa ter door en dan moeten ze nu niet gaan zeggen dat ze er geen belang bij hebben. Voorzitter. Daarom zou ik eerst een bestekje willen hebben om te kunnen zien waar wij ous geld aan geven. Wat u daar zegt kunnen wij tevens in het schrijven vermelden. Van Beurden. Hoe werd dat vroeger gedaan. A. van Honsewijk. Toea werd alles geheel voor rekening van het Zuideveld gedaan. Van Beurden. Als zij er belang bij hebben, dan moet het maar voor hun rekening worden gedaan. Weliswaar heeft de gemeente er in zooverre be lang bij dat zij zorgen moet voor goed drinkwater. Maar daar staat alweer te genover dat de polder er het meeste belang bij heeft, dat de ingelanden alle gegoede menschen zijn en veelal buiten de gemeente wonen. Een bestek van zoo'n klein werkje te maken, loont de moeite niet. Voorzitter. Ze willen het geheel anders maken daarom zou ik eerst willen we ten hoe ze het zullen laten doen. Wethouder v. Honsewijk. Toea wi eenige jaren geleden eene verbete ring Heten aanbrengen waarmede zij ock ten zeerste gebaat waren, vroe gen wij eene kleine subsidie, doch kre gen ze niet. Nu zij iets wil laten doen waar ze zelf belang bij trekken zou er de gemeente in moeten bijdragen. A. H. van Honsewijk. Als ze water te veel hebben laten ze 't maar loopen, doch hebben ze er behoefte aan dan trekken ze maar. Van Beurden. Ik zelf ben ingeland doch als lid van den raad zeg ik dat de polder moet betalen en niet de ge meente. A. H. van Honsewijk. Ze nemen ner gens notitie van. Van Beurden Als het polderbestuur geen verbetering laat aanbrengen, dan ke rnen wij misschien toch nog in moei lijkheden. Zegt dat zij het niet in orde laten brengen, kunnen wij er haar dan toe foe forceeren. T. v. d. Pluym. Ik zou niet te veel aan die ouden toestand laten veranderen, want dan krijgen we beslist minder water. Voorzitter. Daarom juist zou ik heb ben willen weten, hoe zij de verande ring wenschten aan te brengen. Nu de raad echter van meening is dat de ge meente in de kosten niet behoeft bij te dragen en de polder veel belang heeft bij verbetering. Zal ik het bestuur schrijven dat zij alleen de kosten moeten dragen. Tevens zal ik het bestnur nog verzoeken ons te willen medcdeelen hoe zij de verandering wil laten aanbrengen. Als ik alles eens goed naga, dan geloof ik dat het daartoe verplicht is. In dien geest zullen wij dan maar schrijven. 5. Ingekomen stukken. Een schrijven van de commissie tot rogge-aankoop, district Gilze. De commissie schrijft dat alles ge daan moet worden tegen opdrijving van brood- en roggeprijzen. Daarom zal geen enkele rogge meer gemalen mo gen worden doch steeds vermengd zijn met tarwe. Voor veevoeder mag rogge evenmin worden gebruikt. Daarna wordt door den Secretaris voorgelezen een concept-verordening houdende maatregelen tegen vasthou ding of prijsopdrijving van graan, meel en brood te Dussen. Daaruit blijkt dat het verboden is witte brood te bakken voor den ver koop, te verkoopen of voor den verkoop in voorraad te hebben, met uitzondering van klein goed als kadetjes enz. Verder is het verboden roggebrood te bakken, te verkoopen voor den ver koop in voorraad te hebben of te ver voeren, tenzij het brood voor de helft vermengd is met tarwe. Voorts bepalen Burg. en Weth. welk gewicht het brood moet hebben. Dat gewicht moet op het brood vermeld staan evenals de naam van den bak ker. Het brood moet aan de gestelde eischen voldoen. Iedere bakker is verplicht een exem plaar van de verordening, die ze koste loos ter secretarie kunnen verkrijgen, in zijn winkel duidelijk zichtbaar op te hangen. Het is verboden binnen de gemeente rogge of roggemeel, al dan niet ver mengd met andere graansoorten, te vervoeren zonder geleibiljet, afgegeven door of namens Burgemeester en Wet houders. Aan molenaars, meel- en graanhandelaren is het verboden rogge of roggemeel, al dan niet vermengd met andere graansoorten, in voorraad te hebben, tenzij gedekt door galeibiljetten. Van KrimpeD. Staat er niet bij hoe veel rogge gegeven moet worden. Voorzitter. Dat is hetzelfde gebleven als destijds al eens is gezegd. Van Krimpen. Nu is alles veel duur der geworden. Voorzitter. Dat het brood zijn ge wicht moet hebben is wel goed, want de arme man is er maar de dupe van en dat zou smerig zijn als dat kon blij ven bestaan. Van Beurden. Ik vrees dat die bepa ling van het gewicht niet veel zal uit halen. Bij het bakken wordt het brood lichter. De Rechtbank heeft ook al eens uitspraak gedaan. Bovendien, waarom zouden we de bakkers aan banden gaan leggen, andere industrieën behouden toch ook hun vrijheid. Voorzitter. Als het nu eenmaal wet is, dan moet het gehandhaafd worden. Van Beurden, de concurrentie is er toch nog. Wethouder van Honsewijk. Dat is we waar, doch wij weten allen dat er vee arme menschen bij hun bakker achter zijn met betaling en daardoor verplich ting hebben aan hem. Dat die nu de dupe zouden moeten worden is niet zoo als het behoort. Van Beurden. Dat is alles waar, doch er staat weer tegenover dat wij voor zichtig moeten zijn, om iemand de wet voor te schrijven. L, v. d Pluijm. Ik heb toch rogge waar je geen brood van kan bakken. Als het een dag of 3 of 4 oud is valt het in stukken. De bakker wil de rogge dan ook nog niet voor niets hebben. Voorzitter. Als er tarwe doorheen gemaald wordt zal het misschien goed zijn. Je mag niet ei,kel rogge laten ver werken anders krijg je een procesver baal. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring begrooting dienstjaar 1915. Procesverbaal van kasopneming. Uit het onderzoek was gebleken dat de boeken regelmatig waren bijgehou den. Schrijven van Ged. Staten dat aan burgemeester van Honsewijk op zijn verzoek met ingang van 1 Januari eer vol ontslag is verleend. Schrijven van Ged. Staten, houdende eenige aanmerkingen op de gemeente rekening. Leemans. Mijnheer de Voorzitter, ik wenschte nog even terug te komen op die rogge-kwestie. Als ik het goed be grepen heb, moet je maïs gaan koopen en je rogge laten liggen. Voorzitter. Dan moet ge je rogge verkoopen. Je behoeft daarvoor maar naar het raadhuis te gaan en dan krijg je een bewijs. Voor dat bewijs krijgt ge je geld. Leemans. Indien je slechte rogge hebt dan krijg je voor die slechte evenveel als voor de goede soort. Je verkoopt dus zonder monster. L. v. d. Pluijm. In andere streken hebben ze voor rogge maïs gekregen. De maïs is zeker 3 cent duurder. Waar om doet de regeering dat hier niet eveneens. Voorzitter. Daar moet de organisatie voor zorgen. L. v. d. Pluijm. Die heeft er reeds genoeg voor gedaan. Waarom geen ge lijke behandeling. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. dan nn, in dezen rampzaligen tijd, nu de gansche maatschappij uit haar voegen ligt, dat de landbouw het fundament is onzer samenleving, dat het samengestelde geheel van ons samenleven in al ziju deelen innig 'verbonden is met en absoluut afhankelijk is van wat de bodem oplevert, dos van den landbouw en den landbouwer. Tarwe, rogge haver, bloem, de couranten staan er vol van en elke boer, grondbezitter, eigenaar of ge bruiker van een stukje grond, hoe klein ook, is reeds lang tot de overtuiging ge komen, dat het zijn dure plicht is, in het belang van het algemeen, zijn bodem, zijn stukje grond dit zoo productief mogelijk te maken. De Nederlandsche bodem moet dit jaar 'n ongewoon grooten oogst opleveren; zijn productievermogen moet tot maximale boogte opgevoerd worden. Iedere landbouwer is verplicht, dit jaar althans, zijn bedrijf zoo intensief mogelijk te voeren. Die taak is gelukkig niet moeilijk te verrichten, want hoe beter de landbouwer op die wijze zorgt voor het algemeen belang, hoe meer voordeel bij zich persoonlijk doet. En ook niet, omdat de middelen tot opvoering van den oogst gelukkig nog niet ontbrekeD. De kunstmeststoffen, in de allereerste plaats noodig, om krachtig te boeren, om iederen bodem wat te doen voortbrengen, staan tot onzen dienst. Door het wijze beleid onzer Regeering is er gezorgd, dat de noodige voorraden superfosfaat tot beschikking van de landbouwers gesteld worden ook ammo niak en salpeter ontbreken niet en zeer gelukkig kuunen de kalizouten iu onbeperkte hoeveelheden ingevoerd worden. Dit laatste feit is van niet te onderschat ten beteekenis, Overal waar men niet gewoon is, kali te gebruiken, behoort men bet dit jaar .Joch te doen, al was bet maar, om te probeeren. of de bodem niet wat meer wil oplevereD dan hij tot heden deed. Gelukkig dat we kaïniët en andere kalizouten kunnen krijgen en niet minder gelukkig, dat het artikel niet veel duurder is dan andere ja ren, niet vee). Het zal hoogitens enkele centen zijn per 1 CO K.G. Er is een maar. De boeren en anderen, die kalimeststotfen noodig hebben, moeten dit jaar een beetje voortmaken mogen niet talmen met de be stellingen, want ge begrijpt dat de spoor wegen langzamer vei voeren dan gewoonlijk eu ook dat de mijnen en fabrieken minder snel kunnen afleveren. Trouwens ook met het oog op den besten tijd voor de aanwen ding van kainiet b.v. doet men goed zich te haasten. Voor de weide, voor aardapj elp, voor haver, erwten, klaver enz. is het nu de gescbikste tijd de kalibemestiog kaïniet of 4ö°/0 kalizout uit te z*aien. Ik horinner hierbij de Nederlandsche landbouwers aan hun plicht om dit jaar de kalibemesting op den juisten tijd, d.w.z. nu zoo spoedig mogelijk op het land te brengen eu met het oog op een zoo groot mogelijke oogst met be hoeveelheden niet te karig te zijn. Berichten van Maandag. Van het Turksch- Russische gevechts terrein. KONSTANTINOPEL, 1 Febr. (Wolff.) Het telegraaf-agentschap Milli krijgt van zijn correspondent in Isjau (een plaats iu Tarksch Lazisten, bij de Russische grens) een bericht, volgens 't welk de Turksche troepen sedert een week herhaaldelijk aan vallen der Russen op Norpikoeprus en Ka- mopwas hebben afgeslagen. Ondanks hun overmacht hebben de Russen de vlocht ge nomen, na bij hun laatsten aanval 210 dooden te hebben laten liggen. Op hun vlucht hebben zij Mohammedaansche dorpen in brand gestoken. Van het Westelijke gevechtsterrein PARIJS, 1 Febr. (Reuter.) Officieel. Op het noordelijk deel vau het front zijn hevige artilleriegevecbten geleverd. Ten zuidoosten van Yperen hebben de Du.tschers op de schansen ten noorden van bet kanaal aanvallen ondernomeD, die on middellijk door het vuur van onze artillerie en infanterie zijn gestuit. In Champagne hebben wij ten noorden van Mesnil les Ilorlus (ten oosten van Perthes) de bevestiging onzer stellingen voor een door ons bezet bosch voltooid. In Argonne, waar de Duitschers in de laatste gevechten groote verliezen schijnen te hebben geledeD, is de dag betrekkelijk justig voorbijgegaan. Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 1 Febr. (Wolff.) Olficieele kennisgeving nit het groote hoofdkwartier: In Russisch Polen en West-Galicië zya gisteren hevige gevechten geleverd. Het heldere weer, dat verkenningen begunstigde, gaf aanleiding tot tal van gevechten en schermutselingen tusschen verkenningsaf- deelingeD, waarbij op verscheidene punten door onze troepen plaatselijke voordeelen zijn behaald, De algemeene toestand in de Karpathen is sedert de laatste gebeurtenissen onver anderd. Nieuwe aanvallen der Russen ten westen van den Lupkowerpss zijn afgeslagen. Bij een gevecht in het bergwoud hebben onze troepen vijf officieren en 800 man van de Russen gevangen genomen, twee kanon nen en twee machinegeweren buit gemaakt. In öoekowina is niets van belang gebeurd. Oostenrijk en Servië. WEENEN, 1 Pebr. (Wolff.) Naar 't groote hoofdkwartier meldt, is de toestand op het zuidelijke gevechtsterrein onveranderd. De Duitschers zetten den oorlog tegen de Engelsche heinde Is schepen voort. De Duitschers beginnen het nu pas te meenen met hun strijd tegen de Engel sche handelsschepen. Sedert Zaterdag hebben zij niet minder da» vier Britsche koopvaardijschepen in den grond ge boord, een vijfde beschadigd en eenige andere, doch vruchteloos, achtervolgd. Het merkwaardigste van het geval is, dat drie dezer schepen tot zinken zijn ge bracht in de Iersche Zee, dat wil zeggen tusschen Engeland en Ierland, heelemaal aan de westzijde van Groot-Brittannlë, waar men niet zoo gemakkelijk Daitsche onderzeebooten (want daarom gaat het hier) zou hebben vermoed. De >U 21c, die hier bezig is geweest, is een van de nieuwste Duitsche onder zeeërs, gebouwd in de jaren 1912, en 13 op de Germania-werf en verplaatsende 840 ton boven en 890 ton onder water. Wel zijn er nog nieuwere en grootere, maar daaromtrent is niets naders bekend en in ieder geval wordt hier de schul dige met naam en toenaam genoemd. De machines van de >U 21« ontwikke len 1800 paardenkrachten, waardoor aan de boot boven water een snelheid ven 17, onder water een van 12 knoopen per uur verzekerd wordt, Verder heeft de onderzeeër drie torpedo-lanceerbui- zen. Het is bijna niet aan te nemen, dat een onderzeeboot van dit type op avon tuur zou gaan, zoo ver van honk. als zij niet zeker was hier of daar aanvulling van haar petroleumvoorraad te kunnen verkrijgen. Maar waar Of varen er nog vermomde hulpbooten rond van de Duit sche marine Men kan het doel van het optreden der Duitsche duikbooten gemakkelijk bevroeden. Het is een antwoord op de pogingen van Britsche zijde om Duitsch- laud uit te hongeren door het geheel en al van de buitenwereld af te sluiten. Door de scheepvaart te bedreigen, ook aan de zoo veilig geachte Engelsche westkust, veroorzaakt Duitschland, behal ve rechtstreeksch verlies, hoogere vrach ten, en hoogere assurantie-premiën en daardoor stijging van de prijzen der^le- vensbehoeften in het Vereenigd Konink rijk, waar men van aanvoer van buiten af zoo afhankelijk is. Het eerste schip, dat Zaterdag al in de morgenuren in de Iersche Zee door De Landbouwer en de Oorlog. Een ieder diaagt zyn last in deze ernstige tijden allen krijgen we ons deel thuis, soms vooruit gevreesd, vaak onverwacht. En gewillig kwijten we ons van de ons opge legde plichten, verrichten we de taak, welke de tijdsomstandigheden van ons vorderen, dragen we het verlies, dat we toch niet konden afwende» en storten we daarenboven nog blijmoedig onze gaven op het altaar der menscbenliefde, blijde als we zijo, wij Neder landers, dat we tot heden gespaard bleven voor den geesel des oorlogs. Een ieder heeft zyn buitengewone taak in dit oorlogs jaar De landbouwers niet het minst. Hij allereerst. Is bet ooit duidelijker geblekeD Opgenomen in het Verschijnt wekelijks. schat van Illustraties Verkrijgbaar' bij den (fr. p. post 52ets.) Proef ii ummers op aanvrage gratia. De Oorlog ▼an den Oorlog:. De geringe prijs aal voor geen onzer lezers een beletsel zijn om in te teekenen. ENTEEKEN BILJET, Ondergeteekanda wanaeht garagald te oatvsngon, GEÏLLUSTREERD zondagsblad tegen dan prijs Tan 45 aaots per S iBaonrtan. Woonplaats. 1L

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2