Nummer 11 Donderdag 4 Februari 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad. Zv BINNENLAND Provinciaal Nieuws. Onze handel. De haven van Rotterdam geeft zeker wel 't beste beeld van onzen groothandel. De N. R. Ct. schryft nu Weer geen slecht weekbericht, al zullen er de afgeloopen week wat minder schepen, onze haven binnengekomen zijn dan de vo rige. Zaterdagmorgen waren we toch al over de 80. Het gebeurde met de Duward heeft dus voor onze scheepvaart, die de laatste weken gelukkig weer wat aan het opleven was, geen onguustige gevolgen gehad. Al leen de pissagieisbooten van den tlarwich- dienst varen nog niet. De groote aanvoer van graan blijft aan houden Niet minder dan 14 schepen hadden deze week weer een belangrijke ladiug graan aan boord. Deze week kwamen ook weer groote ladingen kolen onze haven binnen: we telden 12 kolenschepen. Eu de toevoer van erts wordt ook lang zamerhand grooter. Behalve de gewone beurtbooten eo eenige schepen met stukgoederen 's de vorige week een schip mst salpeter in onze hoven aar- gekomen. De Roman bracht een achtersteven voor de Noordam van de Holland-Amerika-Lijü mede. Deze werd, gelijk bekend, eenigeu tijd geleden door het stooten op een miju zwaar beschadigd. De Noordam ts nu in net dok in de Maashaven, waar nn hard wordi gewerkt om het schip over vier weken weer geheel leisvaardig te hebben. Er kwamen deze week weer eenige bootjes met levensmiddelen voor de Belgen aan. De kleinere en middelsoort schepeD, die voor het overgroote deel ligplaats bibben in' de Leavphaven en de Zilmhaveu, hebben het de laatste weken bijzonder druk met het vervoer van graan en kolen. Belgische vluchtelingen. De territoriale bevelhebber van Zeeland heeft aan de burgemeester in Zeeuwsch- Vlaanderen bekend gemaakt, dat alle Belgische vluchtelingen, die binnen kilometer van de grens wonen, vóór 12 dezer moeten zorgen voor een nieuwe verblijfplaats, verder van de grens gele gen. De bepaling treft een groot aantal vluchtelingen. Duitsche geïnter?ieet de officieren ontvlucht. Uit Bergen wordt aan de Alkm. Ct. gemeld, dat de twee vroeger gevluchte, doch onder den drang van de Duitsche overheid, in ons land teruggekeerde geïnterneerde Duitsche officieren Philips en Hesse, Maandagmiddag opnieuw zijn gevlucht. Zij hadden hun eerewoord niet meer gegeven. Geïnterneerden. Uit Harderwijk meldt men ons Na het vertrek van de Belgische mi litairen uit de nieuwe kazerne alhier is geblekeD, dat aan het gebouw en bet meubilair belangrijke schade is toege bracht. Het gebouw verkeerde verder in een staat, die een grooten schoon maak zeer noodig deed zijn. Een groot aantal burger-personen is hiermede aan gevangen. Boeken voor militairen. De soldaten te Andel (N.-Brzijn begonnen een bibliotheek op te richten. De behoefte aan goede lectuur wordt door hen, van de wereld afgeslotenen, zeer sterk gevoeld. Maar ze beschikken slechts over een klein aantal boeken. Zouden leesgezelschappen, besturen van bibliotheken enleeszalen en particulieren hen niet kunnen helpen Ze zouden wat meer zon brengen in het trieste leven van eenige honderden. Namens de bibl.-commissie, K. STROBAND, Landweer Jagers 47 B. 1 C. p. a. mej. de Wed. Smits. Andel (N.-Br.) De Telegraafcontra luit. Mallinckrodi De hoofdredacteur van de Telegraaf, de heer J. C. Schroder, heeft, naar dat blad meldt, tegen luitenant J. Mallinck- rodt, gedetacheerd bij het interneerings- kamp te Zeist, bij den rechter een vor dering aanhangig gemaakt tot schade vergoeding en betering in eer en goeden naam, op grond, dat op een avond in de vorige maand genoemde officier in een café te Amsterdam, ten aanhoore van een aantal andere bezoekers, zou gezegd hebben, dat de redactie van het dagblad De Telegraaf tegenwoordig be taald wordt door de Engelsche regee ring, om stemming te maken voor de geallieerden. Gevorderd wordt een scha devergoeding van f 10.000. Mr. Giltay Veth zal voor den hoofdredacteur van de Telegraaf optreden. Waalwiik. 3 Febr. 1915. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwfjk even goed en even goedkoop kant vinden. 2651 W. B. Uitvoering. Maandagavoud trad de heer Speenhof met z'n vrouw in Musis op voor eeo dicht bezette zaal van Waalwijkers en vele belangstellenden van buiten. De avond werd geopend met het stukje >Ze is jaloersch», wat ons nu niet Z(?o bijzon- uer kon bevallen. Groot succes had de heer Speenhof echter direct toen hij z'n populaire liedjes voordroeg, op de als 't ware sentimenteele. in elk geval op de hem eigen eenige karakteristieke wijze. Vooral de liedjes in en om den dienst zouden we willen zeggen, hadden een uitbundige bijval. We kunnen ons zoo voorstellen dat de jongens en meer deren evenals het publiek hier hebben genoten toen het echtpaar Speenhof, deze liedjes ook voor hen in forten enz. heeft gezongen. We noemen b.v. van deze de ode aan de Rats, terwijl niet minder «Troel stra op audiëntie en 't Kamerlid van Bom melhuizen" zeer in den smaak vielen. Ook mevrouw Speenhof deelde met haar liedjes, met mooie stem en goede voordracht gegeven volop in 't succes van den avond, zoodat èn voor den dichter-zanger en z'd vrouw èa voor het groote publiek, de avond geslaagd mag heeten. Ook de pianist voldeed uitstekend. Paardenfokherij. Bij de te Bergea-op-Zoom gehouden verkooping van hengsten uit het Rijks- Heugstenveulen-depöt aldaar, werd o.m. verkocht Robioson, fokker de heer A. J. de Roon te 's-Grevelduin Capelle, voor den prijs van f 5175, op een na de, hoogste prijs die besteed werd. Kooper was de heer O. de Kok te Nieuw-Vennep voor de associatie Nieuw- Vennep (Haarlemmermeer) Algemeen Groene Kruis, Het Algemeen Groene Kruis voor de gemeenten Waalwijk, Besoijen en Baard wijk hield gisterenavond ten 8 uur In het café van den heer D. van der Za ken, zijn tweede algemeene vergadering. De voorzitter, de heer van Eek, opent ongeveer 8V2 uur de vergadering en zegt dat het hem spijt dat niet meerderen ter vergadering zijn gekomen. Gelukkig is deze slechte opkomst niet te wijten aan gebrek aan belangstelling, doch aan het slechte weder. 't Spijt mij ook aldus spreker dat ik deze vergadering onder zulke droeve omstandigheden moet openen De oorlog die overal heerscht, heeft ook ons land genoopt de weermacht te mobiliseeren en vele leden van onze ver eeniging zijn nu onder de wapenen. La ten wij echter hopen dat het niet lang meer duurt, want ook ons land onder vindt er de schadelijke gevolgen van, zoo zelfs dat er 275 millioen is geleend moeten worden, zonder dat wij er iets aan hebben, 't Is alleen zuiver verlies van kapitaal. 't Mag verder ook niet ontkend worden, dat de mobilisatie zich ook In onze vereenlging heeft doen gevoelen door dat er velen zijn die, omdat ze onder de wapenen zijn, geen contributie be taald hebben. Laten wij hopen dat dezen weer spoedig in onze vereeniging zullen terugkeeren. Ieder lid moet in zijn omgeving pro- ganda maken en trachten een lid bij te werven ofwel iemand die het goed gaat overhalen dat hij ztjne contributie ver hoogt. Hierna worden de notulen der vorige algemeene vergadering voorgelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Jaarverslag. Uit het lijvige jaarverslag stippen wij slechts het volgende aan. De vereeniging is begonnen met 432 leden. In den loop van het jaar gaven zich nog 14 personen als lid op zoodat het ledental tot 446 is gestegen. Van de Diaconie der Ned Herv. Gemeente te Waalwijk heeft de afdeellog I 80Ü geleend voor welk bedrag ver- piegings-artikelen werden aangeschaft 83 ultleeningen van verplegings-artike- len hebben in het afgeloopen jaar plaats gehad. De wijkverpleegster, Mej. Ouirijns Is op 15 Maart haar menschlievend werk begonnen. Hadden wij reeds groote verwachting van haar, die verwachting is nog verre overtroffen. Ijvervol als zij is, is zij steeds in de weer om de lij dende menschheid te helpen. Tot 31 December heeft zij niet minder dan 2286 bezoeken afgelegd. Eenmaal heeft ze 's nachts gewaakt, wat haar echter ver boden is. Alleen op autorisatie van een geneesheer en van het bestuur mag dat gedaan worden. Toen echter was het noodzakelijk. Het bestuur brengt zuster Quirijos gaarne hulde en dank voor hare toe wijding. De baker-cursus, die onder leiding van Dr. van Gils is gegeven, heeft zich In een druk bezoek mogen verheugen. Dank wordt Dr. van Gils gebracht voor zijn knndige leiding. Door de Hollaudsche Buurtspoorwegen werd een aardige attentie verleend aan Mej. Quirijos n.l. vrij vervoer in de ge meente Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. De financiën staan er vrij goed bij. De ontvangsten hebben bedragen, zonder het tuberculosefonds, f 1780.25, de uit gaven f1409 81, zoodat er een voor- deelig saldo is van f370.44. Met het tuberculosefonds er bij hebben de ontvangsten bedragen f 2126,35, de uitgaven f 1847,5972, zoodat het batig slot f278.75'/2 bedraagt. De verkoop van de Emmabloem in April verkocht met medewerking van het R.K. Groene Kruis, heeft veel succes gehad. Een ligtent is aangeschaft. De per soon die er gebruik van heeft gemaakt, heeft er veel baat bij gevonden. Een tweede tent is in aanmaak. Zuster Quirijos is belast met de be zoeken van tuberculose-lijders. 428 be zoeken heeft ze afgelegd. In de Grootestraat te Waalwijk is een consultatie-bureau opgericht ia een pand geheel vrijwillig daarvoor afgestaan door de heer Zeegers van de Poll. Hem daar voor dank. De Voorzitter spoort hierbij de leden toch veelvuldig gebruik te maken aan van dat bureau. Heeft men iemand onder zijn kennissen of vrienden die veel hoest, laat hem er dan heen gaan. Het vooroordeel dat velen nog hebben tegen dat bureau moet weggenomen worden. Ook zegt de Voorzitter dat men ge rust de hulp van de Zuster moet Inroepen. Ze toch is altoos bereid pn bovendien bezit ze, doordat ze 4 jaar in 't Zieken huis te Rotterdam heeft gestudeerd, de kunde er voor. 2. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. Tot leden vaa de commissie van on derzoek worden benoemd de heeren Van Gijn, v. d. Hammen en Glavimans. Bij monde van den heer van Gijn verklaart de commissie dat de boeken en bescheiden zijn ouderzocht en alles in orde is bevonden. De heer van Gijn brengtden heer van Everdingen dank voor zijn nauw keurige administratie. 3. Verkiezing van een Bestuurslid. De heer H. G. v. Everdingen wordt met algemeen stemmen herkozen. 4. Verkiezing van een Commissie voor het magazijn. 5. Verkiezing van een Commissie voor de wijkverpleging. Worden benoemd de heeren Treffers en Glavimans, Ds. Louwe Kooimans, v. Everdingen en L. v. d. Hammen. De beg'ooting voor het volgend dienstjaar wordt vastgesteld op een be drag aan ontvangsten en uitgaven van f970. Bij de rondvraag vraagt de heer Ba- rel of het niet op de weg van 't Groene Kruis ligt om de melkboeren eens te controleeren. De Voorzitter is van meening dat zulks meer een zaak van algemeen be lang is en derhalve bij een gemeente verordening moet geregeld worden wat dan ook in vele gemeenten reeds ge beurt. De heer Barel zegt dat in Zevenbergen het onderzoek van melk gebeurd door het Groene Kruis wat daarvoor van de gemeente f 25 kriigt. Het werkt uitste kend. Ia de courant wordt een lijstje gepubliceerd waarin staat vetgehalte zooveel eo zuiverheid zooveel enz Het publiek kan zien hoe het er bij staat en de veehouders doen hun best om goede melk te krijgen. Het kind en de zieken zijn daardoor toch ten zeerste gebaat. De Voorzitter geeft zulks toe, doch acht het beter dat de gemeente er zich mede belast. Daarom zal het bestuur er de gemeentebesturen op attent maken. Na nog een opwekkend woord sluit de Voorzitter de vergadering. Ongeval. Dinsdagvoormiddag had de 17-jarige jongeling P. v. d. H. uit Baardwijk werk zaam bij de firma Hartog. stoomschoen- fabriek alhier, het ongeluk met zijn lin kerhand zoodanig tusschen de stans- machine te komen, dat hem den wijs vinger werd afgesneden. J. H. Brom. De bekende edelsmid, de heer J. H. Brom, die voor de katholieke kerken zeer veel kunstwerken vervaardigde, is in den ouderdom van 54 jaar te Utrecht overleden. Werkloosheid in Noordbrabant. Blijkens eene circulaire van de» Com missaris der Koningin in Noordbrabant waren er in deze provincie op 31 De cember 1914 113 gemeenten, waar geen werkloosheid bestond of alle werkloozen van gemeentewege aan den arbeid ge houden werden (ein !e November 130 van de 184). Aan 805 personen werd van gemeentewege werk verschaft (Novem ber 633). Geheel werkloos waren 1438 personen (Nov. 3357), gedeeltelijk werkloos 4689 (Nov. 3978); bovendien waren er in eene gemeente 700 werkloozen, van wie de burgemeester niet bepaald kon opgeven, hoevelen geheel en hoevelen gedeelte lijk werkloos waren. Schoenmakers- Patroons. De Ned. Bond van Schoenmakerspa- troonsvereenigingen zal te Utrecht op Donderdag 25 Febr. hare algemeene jaarvergadering houden. Mevrouw C. Engelen- Sewing. Mevrouw C. Engeieu-Sewiug viert bin nenkort een jubelfeest, waarop wij gaarne de aandacht van onze geachte lezeressen en lezers willen vestigen. In de maand April a.s. hoopt deze voor- 'r'ffelijken zangeres den dag te herdenken, waarop zij vijf-en-twintig jaar geleden voor het eerst in het openbaar als opera-zangeres op'rad. Men weet, dat mevrouw Engelen-Sewing zich steeds iD de volle sympathie van het publiek heeft mo^en verheugen, hetgeen zij dubbel en dwars verdiende èo door hare kunst èa door hare persoonlijkheid. Een commisie van notabelen en kunste naars heelt zich gevormd om het heuglijk feit te vieren. Electrise he geleidingen te Breda. Het Stbl. no. 24 bevat een Kod. besluit van den 22slen Januari tot schorsing van het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant d.d. 14 Januari 1915, strek kende tot wegneming van electrische gelei dingen over openbare wegen der gemeente Breda. BAARDWIJK. Zondagavond zal de propagandaclub der Mariavereeniging alhier een prachtige uitvoering geven. Opgevoerd zal wordem //Hot Herderinnetje van Lourdes" dramatisch in 4 bedrijven en twee blijspellen, Mislukte pret* eo //Tante is ziek*. Reeds meermalen heeft deze vereeniging een wel geslaagde uitvoering gegeven en wij vreezeD ook niet of de dames zullen 8.*. Zondag een succesvolle avond hebbeö. De uit voering welke zal gegeven worden in het bondsgebouw is alleen toegankelijk voor dames, legen een entreé van 10 ceut. DRUNEN. Op Donderdag 4 Februari zullen tusschen 11 uur 's morgens en 3 uur 's uamidJags in de Loonsche. en Druuensche duiueu schietoefeningen met geschat plaats hebben. Het terrein dst voor het publiek gevaarlijk is en niet kan betreden worden zal omgeven zijn door roode of oranje vlag gen en door posten. Hij die een ouge- sprongen proj ctiel vindt moet dit niet aan raken, daar znlks gevaar oplevert, maar van de vondst zoo spoedig mogelijk m dedeeling doen aan den commandant van het lste Regiment Veldartillerie te Tilburg Zomer- 8'raat, Uit de alhier gehouden veetelling blijkt dat bet aantal runderen ia deze gemeenie bedraagt 1196 atuks. NIEUWKUIK, 1 Febr. Gistereu is al hier door den ZeerEerw. Heer Pastoor van den kansel bekend gemaakt, dat a.s. Vrijdag in hel café van den Heer Merx alhier eene vergadering zal worden gehouden waar de patroons van bouw en audere vakken van Nieuwkuik en omstreken ter bijwoning zijn opgeroepen. Als spreker eal optreden de Kerw. Heer Kapelaan van Raarasdouksveer. CAPELLE. De Christelijke Zingvereeni- ging „Halleluja" zal den 15 Februari a.s. in het Gereformeerde Kerkgebouw alhier een uitvoering geven. Zondagmiddag a.s. zal onze nieuwe predikant Koster alhier zijn intreden doen, n» desmorgens te zijn bevestigd door Ds. Japchen te Loonschendijk. Niettegenstaande de boitenpolder slechts met een dunne ijslaag bedekt was, waagde men het toch daarop schaatsen te rijden, met het gevolg, dat de meeste waagh. lioa met een nat pak huiswaarts moesten. Vrijdag 1.1, werd bij v. d. H. alhier een buis van een dakgoot ontvreemd. Van di(n) dader(s) geen spoor. De schoenfabriek van den Heer H. Kerst alhier is thans weer iE volle werking, zoodat de gedeeltelijke werkloosheid in deze gemeente heeft oppehouden te bestaan. Op Dinsdag 16 Februari a.s. zullen uit deze gemeente 7 dienstplichtigen vau de lichting 1915 te Tilburg worden ingelij'd. De op 15 Januari j.l. vastgestelde Leerplichtlijst bevat 882 namen. BESOIJEN* Bij gelegenheid van het 25- jarig Jubileum van den Edelachtbaren H er C. G. Verwiel, Burgemeester alhier, zal Zaterdag 6 Februari a. s. des morgens eene raadsvergadering gehouden worden, wa t n het huldeblijk der gemeente den Jubilaris aal worden aangeboden. Daarna zal receptie gehouden worden op het Gemeentebuis. Wegens den tegenwoordigen toestand is het de wensch van den Jabilaris, aan dezen gedenkdag zoo min mogelijk uiterlijk ver toon te geven. WASPIK. Door de ingelanden van den Klein-Waspikschen polder is het bestuur gemachtigd de kaden om dien polder te doen verhoogen en deze te brengen op 2.70 M Het werk zal spoedig worden aanbesteed en is ge raamd op f3400. A.s. Zondag zal V. en V. een concert geven met medewerking van de Operettenclub „Entre NousOpge voerd zullen worden „Het Consigne is Snorken" en „De Bremer stadsmuzikan ten." Een en ander belooft denj leden een prettigen avond. RAAMSDONK(DORP), 1 Feb?. Op de ten huize van Mej. Floris gehouden aan besteding werden aangenomen Lijnkoek it f 16,74 door Huizer R'dam. Schilfers it f 15,18 door P. J. v. Dongen, R'veer. Bij den landbouwer As. de Bont zijn 7 kippen spoorloos verdwenen. De prijs van het tarwebrood is thans bepaald op 32 cent de 2 K.G. RAAMSDONKSVEER. Naar we ver nemen zal Prof. Hooremans uit Antwerpen Zaterdag a.s. in bet Hotel //Hof van Hol land" een voorstelling op de biljart geven. De heer Hooremans ia geen vreemdeling meer in onze plaats, zoodat we een ieder kunuen aanraden een kijkje te gaan nemen. De uitvoering van de afdeellog tooneel van de schietvereeuigipg „Saroenstreven doet Herleven" die vastgesteld was op Woensdag 3 Februari is door familie omstandigheden uitgesteld tot Woensdag 10 Februari. De vereeniging „Voor Eer en üsngd' zal op Zondag 7 Februari een groote pro paganda vergadering houden. Als spreker zal optreden de ZïerEerw. Pater H. Scheepers Norbertijn. Op Vrijdag 5 Februari 's avonds ten zes ure hoopt Ds. Dekker van Giessendam in het gebouw der Ned. Herv. Gemeeute alhier een spreekbeurt te vervullen voor den Ger. Zending8bond. Naar we vernemen heeft de heer P. A. van Schoppen bedankt als voorlezer in de Ned. Herv. Kerk alhier. Groote brand te Etten. ETTEN, 2 Febr. Door een geweldi gen brand is alhier de boerderij van zekere Huijbrechts afgebrand. Vijf koei en en zes militaire paarden zijn in het vuur omgekomen. De kinderen van den bewoner werden door een militair gered. Brand te Divteloord. DINTELOORD. 2 Febr. Hedenmor gen te ongeveer half elf is brand ont staan in de nieuwgebouwde vlaskooi der Zuiden

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5