Adverteert in dit Blad. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Kunst en Letteren. Jtooeuen tas ik La de krant CrdctC, de scftoencreme uoor fiotfand. Zilveren feest Burgemees ter Verwiel Besoijen. gonnen de over de pashoogte oprukken de Russen den tegenoverliggenden heu vel, die door de Oostenrijksche troepen werd verdedigd, te beklimmen. Ter hal ver hoogte moesten zij halt houden in de hoog liggende sneeuw, wijl een ge- weldigde sneeuwstorm opkwam. Toen den volgenden morgen het bevel tot den aanval gegeven werd, hadden vele sol daten bevroren ledenmaten. De overigen waren geheel uitgeput. De aanval mis lukte dan ook door het vuur der Oos tenrijkers. Vele dooden en gewonden bedekten het slagveld en er werden ve le gevangenen gemaakt ten slotte trok ken de Russen in allerijl terug, door de oprukkende Oostenrijkers achtervolgd. BERLIJN, 8 Febr. (W.B.) Het groote hoofdkwartier meldt van hedenmorgen: Op het Westelijk oorlogsterrein duurt de strijd om onze positie, Zuidelijk van het kanaal, Zuid-Westelijk van La Bas- sée nog voort. Een deel van de loop graven, door den vijand genomen, is heroverd. Io de Argonnen ontnamen wij den vijand een deel van zijn versterkingen en overigens deed zich niets bijzonders voor. PARIJS, 8 Febr. (R.O.J Het officieele communiqué meldt: In het gebied van de zee tot aan de Oise had een tamelijk hevig artillerie-duel plaats in de streek vaij Quinchy. Ten Zuid-Westen van Carency slaag den wij er in een aanslag te doen op een Duitsche loopgraaf, die door een mijn werd verwoest. De verdedigers werden gedood of gevangen genomen. Ten Noorden van Massiges verijdelden onze batterijen een poging tot den aanval. In de Argonnen werd een aanval van den vijand in de richting van Fontaine Madame afgeslagen. Bij Bagatelle werd van morgen een hevig infanterieactie door de Dultschers geopend. Volgens de laatste berichten zijn onze posities daar gehandhaafd. De levensmiddelen in Duitschland. BERLIJN, 9 Februari. (Wolf.) Te Miinchen is een conferentie tot waar borging van de verzorging van het volk met levensmiddelen gehouden, waar alle deelen van het rijk vertegenwoordigd waren door rijksdag- en landdag-leden van alle politieke richtingen, afgevaar digden van dén landbouwendenstand, hoogleeraren, mannen uit de praktijk van de gemeentelijke huishouding en andere belanghebbenden. De besprekin gen liepen over de door het rijk te ne men maatregelen, in het bijzonder met betrekking tot de voortbrenging van den landbouw. Besluiten van ver strekkende beteekenis zullen binnenkort bekend ge maakt worden. Ook een neutraliteit Volgens de Basler Nachrichten heeft Rusland in de Vereenigde Staten 25 millioen pond koper gekocht, die over Wladiwostok zullen geleverd worden. De Engeische verliezen. Minister Asquith heeft medegedeeld, dat de Britsche verliezen, op het Wes telijk oorlogsterrein geleden, in alle rangen, tot den 4en Februari totaal on geveer 104.000 bedroegen. Het Duitsche dreigement tegen de scheepvaart. Zaterdagmorgen had aan het Departem. van Marine te 's Gravenhage een lang durige conferentie plaats tusschen den Minister van Marine en de directies der voornaamste stoomvaartmaatschappijen hier te lande. Vóór den aanvang van den Vrijdag gehouden Ministerraad hadden de Minis ters van Buitenl. Zaken en van Marine een conferentie en na afloop ervan had de Minister van Marine een samenspre- king met den opperbevelhebber van land en zeemacht en den chef van den ma rinestaf. De honger van Duitschland KEULEN, 8 Febr. (Part.) Aan het slot van een artikel, getiteld De mond- prop van Churchill, verklaart de Kölni- sche Zeitung >Het komt maar aan op de proef, wie het 't langst uithoudt. In elk geval blijft ons niets anders over dan ons tot het uiterste te verdedigen. Churchill en zijn trawanten hebben echter niet be dacht waartoe hun uithongeringstheorie in de praktijk moet leiden. Wij hebben 600.000 krijgsgevangenen en de door ons bezette deelen van het vijandelijk land worden door 11 millioen Franschen en Belgen bewoond. Als het nu werkelijk tot honger lijden kwam, spreekt het toch van zelf dat dan het eerst de on derdanen van de ons vijandelijke landen aan de beurt zouden komen. Maar in 't Duitsche rijk maakt niemand zich be zorgd, dat hij Zal verhongeren. Gebruik van Amerikaansche vlag. LONDEN, 8 Febr. (Reuter.) De pas sagiers der Lusitania, die hedenmorgen te Liverpool is aangekomen, vertellen, dat het schip ter hoogte van de Ierscbe kust draadloos bericht had ontvangen van de admiraliteit om de Amerikaan sche vlag te hijschen. Gevolg gevend aan dit radiogram, was de Lusitania onder die vlag naar Liverpool gekomen. Ofschoon de Engeische pers terstond na de Duitsche verklaring met grooten ophef de bewering voor een lasterlijke leugen verklaarde, dat de Engeische admiraliteit de koopvaarders had bevo len de neutrale vlag te hijschen, schijnt dit thans (volgens de Engeische berich ten) toch waar en haast zich diezelfde pers dien maatregel als volkomen ge oorloofd en reohtmatig te bepleiten. Zeker is, dat die maatregel de zaak voor de neutralen, wier schepen nu niet meer van Engeische te onderscheiden zul len zijn, niet eenvoudiger maakt. De Engeische troepentransporten. De Engelschen troepentransporten naar Havre moeteu al 15 Januari begonnen zijn en nog onafgebroken voortduren. De berichten, die van honderdduizenden spreken, moeten als overdreven worden beschouwd. Dagelijks worden 3000 tot 4000 man geland, wat al een aardig aan tal is. Ook is de haven van Havre niét, zooa's eerst gemeld werd, geheel versperd door het troepenvervoer, doch wel stokt het handelsverkeer, doordien alle haven kommen vol Engeische transportschepen liggen. Tot heden toe heeft men niets gemerkt van aanvallen van Duitsche duik- booten op de transportschepen. De Europeesche Bededag. Overal in ons laad en verre daarbuiten heeft de door Z.H. den Paus voorgeschre ven bededag op schitterende wijze plaats gehad en spontaan is aan de roepstem door de Katholieken gevolg gegeven. In de kathedrale kerken van de bisdomen van ons land had deze met bijzondere plechtigheid plaats, maar tot inde kleinste plaats was de deelneming treffend. Ook onze gemeente zag de parochie kerken stampvol onder de H. Missen, maar ook gedurende den geheelen dag kwamen duizenden bet Allerheiligste aaubidd *n en het aantal geloovigen dat ter H. Tafel naderde was enorm groot, 't Was ook hier een treffende bededag voor de vrede. In de Msb. vinden wij verschillende tele grammen over de plechtigheden in het buitenland. In de beroemde St. Pieterskerkte Rome werd de eigenlijke plechtigheid met de gebeden voor den vrede om half vier verricht. In de basiliek waren ruim dertigdui zend menschen aanwezig, van speciale biljetten voorzien. Om half vier begaf het kapittel zich naar de Sacramentskapel om Zijne Hei ligheid den Paus te ontvangen. De Paus kwam van Zijn particuliere vertrekken, vergezeld door Zijn eerewacht. De aan wezige curiekardinalen wachtten den Paus op in de Sacramentskapel. De Paus nam plaats op een bidstoel voor het altaar. Aan zijn rechterzijde schaarden zich de kardinalen, aartsbis schoppen, bisschoppen en het Vatikaan- sche kapittel in speciaal gereserveerde banken. Ter linkerzijde waren plaatsen gere serveerd voor de leden van korps diplo matique bij den H. Stoel, van patriciaat en den romeinscheu adel. Voor de plech tigheid was bet korps diplomatique niet officieel uitgenoodigd aan de leden was het dus vrij gelaten om de plechtigheid bij te wonen, of niet. De gezanten van Oostenrijk, Spanje, Rusland, België, En geland, Pruisen, Beieren, Argentinië, Bra zilië, Chilli, Columbia en Peru woonden de plechtigheid bij. De Paus bleef tijdens de plechtigheid op zijn bidstoel geknield. Een lid van het Vatikaaasch Kapittel, Mgr Jasonie, bad het Rozenhoedje voor op het kleine podium, dat met rood da mast behangen was en bad met luider stemme het gebed van den vrede. Voor al tijdens het bidden hiervan was de Paus zichtbaar bewogen. Bij de zinsnede »Stort den regeerders en den volkeren gedachten van zacht moedigheid in«, hief Zijne Heiligheid de gevouwen handen in gebed omhoog als in opperste smeeking. De aanwezigen badea het gebed mee, met groote godsvrucht geknield blijvende. De patriarch van Konstantinopel, Mgr. Ceppetelli, geassisteerd door de kanun niken, Mgr. Calli en Brozzi, gaf den drie- voudigen zegen met het Allerheiligste. Na afloop begeleidden de kardinalen en het kapittel den Paus naar de Sak- ramentskapel, vanwaar Zijne Heiligheid naar zijn vertrekken terugkeerde. In Weenen, Keulen, Aken, Londen overal over het geheel Europa is de bededag door millioenen en millioenen zeer devoot en schitterend gehouden. Mgr. Diepen. Gisterenmiddag hebben wij bekend ge maakt dat Z. H. de Paus heeft benoemd tot Coadjutor met recht van opvolging van Mgr. v. d. Ven., Mgr. A. F. Diepen. Met zeer groote vreugde wordt in het Bossche diocees en weizek r in heel Katho liek Nederland deze benotming begroet, welke een priester, wiens werken en wiens naam alom in den lande bekend zijn en geroemd worden, verheft lot de hooge waar digheid van medehelper van den Bisschop. Z. H. de Paus beeft aan den beminden Bisschop van 's Hertogenbosch om diens hooge jaren een Coadjafor gegeven, die hem in de zware taak ter zijde staan en nazjju verscheiden als Bisschop opvolgen zal. Dat deze keuze met bijzondere blijdschap ve nomen wordt en het optreden van Mgr. Diepen als Coadjutor en Bisschop door heel het Bossche diocees wordt begroet met de schoonste verwachtingen, is alleszins be grijpelijk, wanneer wij ook maar in een vlachtige schets het leven en den arbeid vau den nieuwe titularis overzien. Mgr. Diepen 12 Maait 1860 te 's Bosch geboren. Op 7 Juni 1884 werd hij priester gewijd en in 1885 benoemd tot professor aan het klein-semenarie. Jn 1895 werd hij rector' van de nienw-opgerichte R. K. Kweek school en later inspecteur van 't R. K, Bizonder Onderwijs. Z. D. H. is geheim kamerheer benoemd van Z. H. Pins X kanunnik van bet kathedraal Kapittel en ridder in de orde van Oranje-Nassao. Voor 't onderwijs, voor de R. K. Leer gangen, voor de Katb. Pers, voor de ver- eenigiögen „Geloof en Wetenschap^ enz. heeft Mgr. Diepen zeer veel gedaan. Met veel toewijding en piëteit zal onge twijfeld de Doorluchtige Coadjutor eB opvol ger den veelzijdige» arbeid voortzetten, door Mgr. van de Ven aan hem eenmaal toevei- trouwd, met zooveel belangstelling' gevolgd en zoo herhaaldelijk geprezen. Moge het Mgr. v. d. Ven gegeven worden nog langen lijd te genieten den krachtigen steun en de medewerking van den Coadjutor door wien bij zich reeds zoo dikwerf op congressen vertegenwoordigen lieten aan Mgr. Diepen zij weggelegd lange jaren te staan aan het hoofd van het door hem zoo zeer beminde bisdom, waarvoor hij in het velleden reeds zooveel gedaan heefl, en waarvoor hij in de toekomst zekar alles wezen wil. Dan uieuwen Titularis bieden wij onze eerbiedige gelakwenschen aan met zijne eervolle benoeming en wenschen Z. D. H. toe een lang en gezegend bestuur. Naar men uit Rome seint, is aan den nieuw-benoemden wijbisschop van het diocees Den Bosch den titel toegevoegd van bisschop van Danaba. Mgr. Dr. G. M. Brom f - Betrekkelijk onverwacht bereikt ons de tijding, dat Zondagmorgen te Utrecht is overleden de Hoogeerw. heer Mgr. dr. Gisbert Brom die eenige weken geleden vaDuit Rome daarheen kwam, om zijn kranken, inmiddels overleden broeder Jan Brom te bezoeken en toen zelf door een ernstige ziekte werd aangetast. Erkenning. De Parijsche »Temps« wijdt een hoofd artikel aan het recente debat in onze Tweede KameL" Het blad erkent nu eindelijk formeel, dat de Nederlandsche opvatting betreffende de neutraliteit ge zond is. Om dit Dader aan te toonen, citeert het blad den tekst van de voor naamste, op de neutraliteit betrekking hebbende verklaring, door minister Cort van der Linden afgelegd. Het blad acht thans volgens de Tijd alle redenen van twijfel aan onze poli tieke neutraliteit, vooral door Clémenceau in het midden gebracht, onbestaanbaar, bespreekt dan onze economische onzij digheid en vereenigt zich volkomen met hetgeen thans dienaangaande door onze Regeering en door de Ned. Overzeerust wordt gedaan. Dat er desondanks nog kleine smokkelarijen kunnen plaats heb ben, is daarmede niet in strijd. Men kan langs geen enkele landgrens een keten vaa soldaten en ambtenaren leggen. Maar er wordt scherp toegezien en zwaar gestraft en meer is redelijkerwijs niet te verlangen. De Katholieke Illusttatie van deze week bevat de volgende PLATENMet een Nederlandschen onderzeeër op tocht (7). Christuskop. Maria, troost der bedrukten. De H. Mis op het tooneel. Twee intessante kiekjes uit >Duitsch-België.€ Een kranig stukje werk en een drgrende slaapplaats onzer Hollandsche pontonniers. De begrafenis van den agent Titseler (2). De aanval der Duitsche Zeppelins. De vernieling van den oorlog (2). Van de geweldige aardbeving in Italië (5). De eerste auto- mobiel-lijkkoets in Amsterdam. Austra lische vrijwilligers in Egypte. De twee eenig overgeblevenen. Ten laatste gevat 1 Vijf-en-twintig jaar burgemeester. Van het Westelijk oorlogstooneel. De pant serkruiser »Blücher.« TEKSTDavid de krantenlooper. Freule Iris (vervolg) Jan Verdonk's tee- keningen. Hereenigd. Met de K I der Ned. Marine onder de golven. Na twin tig jaren. Aan den rand van den afgrond (vervolg). Generaal de Wet gevangen. Muziek. Verschenen is het eerste nummer van de >Nieuwe Muziekbode*, algemeen mu zikaal tijdschrift, uitgave van M. J. H. Kessels, Tilburg, Ned. fabriek van mu ziekinstrumenten. EFTJ „Wie 12 verschillende A. B. C. advertenties uitknipt en aan de ERDAL-FABR1EK Amsterdam (met 5 ets. port) inzendt, ontvangt gratis de geheele serie artistieke sluitzegels.' De herdenking van het feest, dat de Edelachtbare heer C. G. Verwiel 25 jaar Burgemeester van deze gemeente was, werd Maandag j.l. voortgezet door een bezoek aan alle scholen in deze ge meente. Omstreeks 10 uur begaf zich de ju bilaris met zijne familie en de raadsle den eerst naar de Christelijke Bewaar school. De jubilaris werd hier ontvangen door den voorzitter, den WelEerw. heer Ds. Dierkens en enkele heeren van het bestuur. Na een woord van welkom en gelukwenscheD, bood een der jongste handwerkmeisjes, Alida van Zeist, zijn Edelachtbare uit naam van alle kinde ren der school, een bloeiende plant aan, als een klein bewijs harer dankbaar heid, terwijl zij tevens de hoop uitsprak, dat Zijn Edelachtbare nog lang Besoijen tot hulp en steun mocht zijn. Hierna werd door de kinderen der dagschool een toepasselijk lied gezongen. Vervol gens werd door de handwerkmeisjes een tweestemmig lied gezongen naar de be kende melodie Dankt Dankt nu al len God. Hierna hield de jubilaris een toespraak tot de kinderen, waarin hij hun dankte voor de aardige kinderhulde en allen, die aan het welslagen hiervan het hunne hadden bijgedragen. Tevens sprak hij de hoop uit, dat het onderwijs hier aan de jeugd gegeven, ook mocht strekken tot heil van hun later leven. Hij zei ook dat hij de kinderen des middags zou tracteeren op chocolade met krentebol- len, wat door de kleine kleuters met een uitbundig hoera werd begroet. Ds. Dierkens bedankte den jubilaris voor de eer deze school aangedaan en voor de goede wenschen tot de kinderen gesproken. Daarna begaf de jubilaris zich naar de openbare school. Hier werd Zijn Edelachtbare ontvangen door het hoofd der school, den heer Surig met enkele bruidjes. Nadat de jubilaris de prachtige versierde school binnengeleid was, nam de heer Surig het woord en zei het vol gende Geachte Heer Burgemeester Vele gelukwenschen zijn U dezer da gen gebracht, veel blijken van hulde gegeven. De betuigingen van sympathie die U mocht ontvangen, waren verras send en moeten U tot groote voldoe- ning gestemd hebben. Zou misschien een enkele keer twijfel bij U gerezen zijn omtrent het oprechte der meening, hier is geen vrees daar voor, want wat het kind U toewenscht, welt uit het hart, het kind veinst niet en dan moet ik U aanstonds zeggen, dat de hulde, die de kinderen U bren gen, spontaan is. Toen ik dan ook slechts een vage aanduiding gat, dat hier iets moest ge beuren, deden zij alles, wat zij met hun beperkte middelen in deze benarde tij den vermochten, om het feest voor hun Burgemeester te doen slagen. Al kan ik U thans niet op een prach tig cadeau wijzen, zooals Uw gemeente U aanbood, de kleinen gaven, wat ze konden geven, een plaatsje in het kin derhart. U zult dat weten te waardeeren en ik wensch U daarmee geluk, want het getuigt mij, dat U in de vijf-en- twintig jaar, dat U als Burgemeester aan het hoofd van Besoijen hebt ge staan, de liefde en genegenheid vaD Uw gemeentenaren hebt verworven. Het herinnert mij hoe groot Uw belangstel ling steeds is geweest voor 't kind, voor de school en voor het onderwijs. Ik dank U daarvoor niet enkel in naam van het kind, maar ook van onsik ben verheugd de gelegenheid gevonden te hebben, U dat openlijk te zeggen. Wij hopen en weten, dat U het verleden zult getrouw blijven,, dat U steeds be reid gevonden zult worden, met ons mee te werken in 't belang van 't onderwijs tot heil onzer Gemeente. En gij kinde ren, brengt nu Uw beste hulde door Uw beloften te volbrengen om ijverig te leeren en U goed te gedragen. Bidt God dat Hij Uw voornemens mag ze genen, opdat ge in eer en deugd moogt opgroeien en eens een sieraad ven Be soijen moogt zijn. Bidt Hem ook, dat Hij het leven vaa den jubilaris nog lang moge sparen en dat IJ, Burgemeester, dit geslacht eens volwassen moogt zien als steunpilaar van troon en maatschappij en dat Ij volmondig dan zeggen kunt>Ik heb het mijne daartoe bijgebracht Ten slotte aan U allen Dames en Heeren een hartelijk woord van welkom en dank, die zoo welwillend zijt geweest dit feest door Uwe tegenwoordigheid op te luisteren. U toont daardoor, dat U niet gaarne in belangstelling voor de school voor onzen geachten Burgemeester onderdoet. Blijf die belangstelling toonen, blijf met ons eendrachtig samenwerken, tot geluk van 't kind ter bevordering van het on derwijs en tot welzijn der Gemeente. Zichtbaar geroerd dankte de jubila ris voor het schoone gesprokene en hoopte dat de indruk blijvend zoude zijn. Hierna zongen de kinderen onder lei ding van mej. v. d. Eerden een toe-' passelijk liedje expres voor deze gele genheid vervaardigd door den Heer J. v. d. Hammen. Hierna hield een der leerlingen^ Wil» helmifentje v. d. Hammen de volgende toespraak Geachte Heer Burgemeester l Het is voor mij een groote eer, dat ik op dezen blijden dag, U namens alle kinderen van deze school onze hulde mag betuigen. Vijf-en-twlntlg jaren heeft u aan het hoofd der Cemeente Besoijen gestaan; vijf-en-twiotig jaren is Uw zorg en be langstelling op het heil van Besoijen gericht geweestin den bloei uwer ja ren hebt ge Uw beste krachten daar voor veil gehad. Wat aangename herinneringen moeten wel in U opkomen, als U op den af- gelegden weg terugziet. Hoevelen heeft U met raad eD daad gesteund, hoeveel heeft U niet voor het welzijn der Ge meente bewerkt. Het verwondert ons daarom niet, dat U, zooals wij wel gehoord hebben, a Ier genegenheid heeft verworven en dat U een Vader voor de Gemeente genoemd wordt. Maar niet enkel tot de volwassenen strekte Uw zorg zich uit, ook voor het kind toonde U groote belangstelling. En daarom zijn wij verheugd, dat ook wij onze gelukwenschen kunnen aanbieden en dat ons thans de gelegenheid ge schonken wordt om daarvoor onze erkentelijkheid te toonen. Uw streven heeft altijd beoogd, dat wij degelijk onderwijs zouden genieten en dat ons eene goede opvoeding ge geven werd. Wij danken u daarvoor hartelijkwij zullen door ons gedrag en door onzen vlijt toonen, dat Uw zorg en moeite niet tevergeefs zijn geweest. Het zal U dan blijken, dat onze wen schen ernstig gemeend zijn, dat het ons oprecht verlangen is, dat God U nog vele jaren mag behouden om den dank en hulde te kunnen inoogsten van het geslacht, dat U heeft zien opgroeien onze innige hartewensch is het, dat God u nog lang in gezondheid en voorspoed mag laten leven tot welzijn van ons allen en tot heil van Besoijen, Zoomede Burgemeester als alle aan wezigen bedankten voor de gebrachte hulde en de schoone versiering. Van de openbare school ging Zijn EdelAchtbare naar de Bijzondere R. K. Jongensschool. Hier werd de jubilaris ontvangen door den Voorzitter den Z.Eerw. Heer J. Ph. Buijs met alle on derwijzers. Bij het binnentreden der school werd door de leerlingen der 7543

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2