Nummer 13 Donderdag 11 Februari 1915 38e Jaargang. Tweede Blad Provinciaal Nieuws. -v. -- Waalwiik, 10 Febr. 1915. Koopt niet In den vreemde, wat gij Jn Waalwijk even goed en even goedkoop kant vinden. 2651 W. B. Waalwijks Belang. Maandagavond had in de achterzaal van het Hotel Verwiel de jaarijksche algemeene vergadering van Waalwijks Belang* plaats, die slechts zeer matig bezocht was. De Voorzitter Dr. van Gils opende de vergadering en zeide dat het 't bestuur zeer veel genoegen deed de oude be proefde vrienden van W. B. weer te zien en dat het hem speet dat zoovelen, die toch de vergadering konden bijwonen, afwezig waren die schijnen, zoo zeide hij, alleen te bewegen te zijn als er iets bijzonders op het programma voorkomt. De notulen der vorige algemeene en buitengewone algemeene vergadering, alsmede het jaarverslag werden door den secretaris voorgelezen en zonder aanmerkingen met een woord van dank van den voorzitter goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester, werden door eene com missie van twee leden onderzocht en in or de bevonden. De penningmeester werd onder dankbetuiging gedechargeerd. Met bijna algemeene stemmen werden tot bestuursleden herkozen de heeren Dr. van Gils, M. A. van Liempt en Jan van Schijndel. De vergadering werd na de gebruikelijke rondvraag gesloten. zoowel voor de leden als voor 't publiek.1 .Het publiek kreeg een mooie, hoog staande uitvoering, waarin het goed- zingen in combinatie met het mooi voorhanden stemmateriaal en kundige eiding iets extra's hebben voortgebracht, e leden mogen tevreden zijn met zulk een mooi bezette zaal van Waalwijken daarbuiten. Moge de vereeniging op den ingeslagen weg voortgaan, moge zij groeien en bloeien, om naast onze andere muziekgezelschappen, het muzi kale leven en daardoor den kunstsmaak en de gezelligheid in onze plaats te bevorderen. Boven allen, een woord van lof aan den bekwamen directeur, den heer Gerrit Gerritsen, die dit betrekkelijk kleine corps in korten tijd tot zulk een hoogte ïeeft weten te brengen, dat zegt ons voldoende voor zijne hoogstaande mu zikale kenniszijn dirigeeren getuigde ook van groote musicaliteit, was zeer )ittig, zonder overdrijving en zoodoen de een lust voor de oogen. Dat het accompagnement der soliste op de piano en van enkele koornum mers op 't orgel bij den heer Gerritsen in uitnemende handen was, behoeft niet gezegd. Waalwijks Gemengde Zangvereeniging. In onze voorloopige aankondigingen der eerste uitvoering van „Waalwijks Gemengde Zangvereeniging" hebben we doen uitkomen dat wij goede verwach tingen koesterden van de prestaties van dit jeugdige gezelschap. Wij grondden deze verwachtingen op het feit, dat er met zooveel ijver en ambitie was gere peteerd, dat er vele goede krachten huisden onder de leden, maar niet 't minst op de goede eigenschappen die de muziekwereld den directeur toekent. We moeten dan direct verklaren dat onze verwachtingen en ook die van velen onzer best bevoegde beoordeelaars zijn overtroffen. „Waalwijks Gemengde Zangvereeniging" heeft ons een in elk opzicht verzorgde uitvoering gegeven, ons een genotvolle avond verschaft. En al heeft ook zij te kampen gehad met omstandigheden waardoor verschil lende leden, zeer zeker tot hun spijt, deze eerste uitvoering niet konden medemaken, niettemin heeft zij ons iets geboden dat „af" was. We bedoelen niet een zuiver kritisch verslag te geven, maar wenschen toch te constateeren dat voor alles zeer zuiver is gezongen, dat met alle nuances zoo volkomen rekening werd gehouden, dat men zich niet kon indenken dat men hier een gezelschap dames en heeren voor zich had, dat zijne eerste uitvoering aan het publiek bood. Mogen we een paar nummers aan stippen, dan noemen we van 't koor „Alt Deutsches Marienlied" vanPratorius „Ave Verum" van Mozart en niet 't minst „In Stiller Nacht", „Abschiedslied „Schnitter Tod", van Brahms, die alle om de nummers zelf en de wijze waarop ze gegeve* werden, een hoogstaand muzikaal genot schonken. Mejuffrouw Cato de Wit, sopraan te Utrecht die hare welwillende medewer king verleende, beschikt over een zeer fijn, lief geluid, dat zeer geschoold is. Zij had een zware taak, maar heeft zich daarvan op uitnemende wijze gekweten. We noemen van haar „Madonna kindje" van Cath. van Rennes. „Immer leiser wird mein Schlummer" van Brahms en „Niemand hat's gesehn" van Löwe. Mocht haar stem voor een groote zaal wat sterker gewenscht zijn, het lieve, heldere geluid, de fijne nuaneering de groote techniek met uitstekende voor dracht hebben haar mede een groot deel van 't succes dezer geslaagde uitvoering bezorgd. Want werkelijk deze eerste uitvoering is in elk opzicht geslaagd, we zouden durven zeggen, is^één succes geweest, Een onzer muziek-recensenten schrijft ons nog Een concert van meer dan gewone beteekenis, Waalwijks Gemengde Zang vereeniging, directeur de heer Gerritsen, biedt en beveelt zich zelve voor de eerste maal bij het kunstlievend publiek aan, dat in vrij grooten getale van hier en elders is opgekomen. Aan de ontroering, de z.g. „planken- fieber, kon ook deze Vereeniging zich niet geheel onttrekken. Daarvandaan wellicht, dat het eerste nummer: »Mo- tette" van Schulz, wat zenuwachtig ge zongen werd. Reeds aanstonds echter bleek, dat de Vereeniging over goede sopranen en alten beschikt, waartegen, wonder genoeg bij een gemengde Zang vereeniging, de mannenstemmen niet voldoende opwogen. Reeds beter marcheerden het oude Duitsche Marienlied van Pratorius en het heerlijke, diepvrome „Ave Verum" van Mozart, een juweeltje in zijn soort welks modulatiën bijna ultra modern mogen heeten. Zeer fraai klonk het „Ende des Gerechten" van Schlicht, waar de Vereeniging geheel zich zelve was. De koren van Brahms, Anna Laurie, van Kissner, benevens een paar aller liefste nummers van Worp liepen mede uitmuntend van stapel. Aangenaam is het ons te mogen zeggen, dat de zui verheid bijna nergens in het gedrang kwam en zoowel uitspraak als nuancee ring goed verzorgd waren. Daarbij mo ge men van een eerste optreden, een soort vuurdoop, niet te veel eischen, immers „Harmonisch ontwikkelt de schepping haar gaven. De knop windt zich los en de bloesem wordt vruchtEn iedere knop, die bloesem en vrucht wil voort brengen, moet strijd verduren van bin nen, doch vooral van buiten. Jammer Och neen, de knop, die geen rukwind of hagelslag verdragen kan, draagt toch de kiem der ontbinding in zich die groeit en bloeit slechts voor korten tijd. Als soliste was geëngageerd Mej. Cato de Wit, sopraan te Utrecht, die over een lieve stem beschikt, welke o.i. zich beter leent voor kamermuziekuitvoering dan voor een groote zaal als Musis. Niettemin werden hare talrijke liederen, alsSpirito Santo van Löwe, Auf dem Kirchofe van Brahms, „De Kruisweg" van Kuiler Madonnakindje van C. v.Ren- .nes, een drietal fraaie liederen van Cha- minade, nog enkele van Brahms en Löwe, warm toegejuicht, wijl de artiste door een uitmuntende methode en een keurige uitspraak trachtte te vergoeden, wat aan kracht ontbrak. De heer Gerritsen bleek naast een geroutineerd directeur een uitstekend begeleider te zijn. Trouwens op dat laatste gebied heeft de heer Gerritsen reeds lang zijn sporen verdiend. De leiding van het geheel kan dus al moei lijk aan betere handen worden toever trouwd, zoodat wij de toekomst der Vereeniging met gerustheid tegemoet zien. In ieder geval de Vereeniging is erzij heeft haar eerste proef glansrijk doorstaan en bedriegende voorteekenen ons niet, dan zal het ook met haar „Excelsior" gaan. De Hanze. Maandag 8 Februari hield boven genoemde vereeniging hare jaarlijksche algemeene vergadering in het boodsge- bouw. Voor een zeer slechte opkomst opent de Voorzitter de heer Walt. van der Heijden te ongeveer 7V2 uur met den chrlstelijken groet de vergadering en geeft het woord aan den adviseur der vereeniging, den ZeerEerw. Heer Buijs uit Besoijeo. Wijl diens tijd echter beperkt was, moest Z. Eerw. slechts kort zijn. Spr. wijst er op dat, hoewel de tijden minder gun stig zijn, er toch eenige vooruitgang valt te bespeuren. Voorts spoort Spr. de le den aan Diet alleen trouwe leden, doch ook ijverige propagai. 'Isten te zijn. De Voorzitter brengt Z. Eerw. namens de vergadering eenige woorden van iank en verzoekt den Secretaris de notulen te willen voorlezen. Nadat door den secretaris hieraan is voldaan, wor den deze onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 2. Jaarverslag Secretaris. Uit dit jaarverslag blijkt eveneens dat er eenige vooruitgang valt te bespeuren terwijl de leden daai in nogmaals worden aangespoord, door ijverige samenwer king den bloei der vereeniging te be vorderen. 3. Jaarverslag van den Penningmees ter. Uit dit ovetzicht blijkt, dat de ver eeniging een batigsaldo heeft te boeken van f26.03. 4.Verkiezing van een bestuurslid, we gens periodieke aftreding van den heer C. de Greeff. Na gehouden stemming blijkt dat de leer C. de Greeff met algemeene stern- is herkozen. De Voorzitter feliciteert den heer de Greeff met zijne benoeming en vraagt of hij deze aanneemt. De heer de Greeff dankt de verga dering en zegt dat hij met zijne benoe ming ten zeerste vereerd is. Voorts zegt Spr. het geluk te hebben gehad 2 nieuwe leden aan te werven, terwijl hij heeft kunnen bewerken dat enkele personen, die vroeger lid zijn geweest, wederom tot de vereeniging zullen toetreden. De 2 nieuwe leden welke door den heer de Greeft zijn voorgedragen, wor den met algemeene stemmen aangeno men. 6. Voorstel van het Bakkersgllde. Een der leden zegt dat in de laatste bakkersvergaderiug een voorstel is in gekomen om stappen te doen bij het Hoofdbestuur van de Hanzegilde, dat deze zal protesteeren tegen den uitvoer van voedingsmiddelen, daar deze zoo duur zijn. Na «ene onderlinge gedachtenwisse- ling vorlt besloten het Hoofdbestuur met dit voorstel in kennis te stellen. 7. Behandeling van den Handelscur sus door den WelEd. Heer L. M. A. Schoenmakers, Leeraar M. O. Boekhou den. Daar sprekers tijd zeer beperkt was, toont hij in 't kort aan, met aanhaling van enkele voorbeelden, de groote nood zakelijkheid van het handelsonderwijs voor den middenstand. De Voorzitter betuigt Spr. namens de vergadering zijnen dank voor zijne leerzame lezing. Ten slotte wordt nog besloten den algemeenen adviseur den WelEerw. Z. Gel. Heer Dr. van Beurden uit Hees- wijk uit te noodigen op een nader te bepalen dag eeDe lezing te komen hou den, waartoe alle middenstanders zullen worden uitgenoodigd. Niemand meer het woord verlangen de sluit de Voorzitter met den gebrui- kelijken groet de vergadering. >De Waalwijksche artist Jan van Delft toont met een warmkleurlg bui tentafereel evenals met origineel por- tretwerk, dat hij snel voortgang maakt in vrije, losse behandeling en goede ofschoon soms ietwat matte kleuren- keus.« De Prov. 's-Hertogenbossche Crt. schrijft >Is in Jan van Delft's zelfportret de opzet spontaan en gedurfd, er is ee nige oppervlakkigheid. Meer dan dit laatste geeft hij in »Mans«-portret oorspronkelijkheid. Bij de frapante ge lijkenis lijkt ook het pictcrale gedeelte kundig verzorgd.* Bond van Nederl Lederfabrikanten. In 1.1. Maandag gehouden bestuurs vergadering van bovengenoemden bond is tot vice president gekozen de heer M. C. J. van Son te Waspik en tot pen ningmeester de heer Gerard van Loon Pzn. te Waalwijk. Flora-Bioscoop. Voordea.s. Vastenavonddagen, waarop de feestelijkheden in vergelijking met andere jaren terecht zooveel mogelijk zijn beperkt, heeft de Flora-Bioscoop het goede idee gehad een prachtfilm te geven. Alle drie de dagen zal gege- veij worden het bekerde drama >Het Kind van Parijs*, dat door zijn keurige afwerking, boeiende inhoud, als uitne mende actie een bioscopisch meester stuk is. Het heeft overal een zeer groot succes gehad en daarom zal ook ieder een het hier en in de omgeving willen zien. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie. TV. V. Waalwijk Vooruit". Jan van Delft. In den Bosschen Kunstkring wordt eene tentoonstelling van schilderijen ge houden, waarbij we onder de ongeveer 30 inzenders vele goede namen treffen. Zoo noemen we Jeanette Slager, Frans Slager, de Groot, Pilichowsky, Thijssen, Antoon van Welie, Frans Oerder, Frans Kops, Botteldijk, Anthonie Lewin, Mon- nickendam, Opsomer, Derkinderen Moer kerk, Teulings enz. Ook onze kunstschilder Jan van Delft exposeert. We geven hieronder een paar recensies over hem. De eerste is uit de kunstbeschouwing van >de Maasbode*, die van Delft met slechts zeer enkelen (een zestal) met name noemt en beschrijft: Zondag j.l. speelde W. V. de aange kondigde wedstrijd tegen Wilhelmina (s' Bosch). De Bosrche Courant geeft van deze match onderstaand verslag. Het is gegaan, zooels ik voorspeld heb. De toeschouwers hebben niet een der spannendste wedstrijden kunnen zien, ja zelfs was de wedstrijd erg saai voor de rust. na de rust ging het beter. Een der hoofdoorzaken of liever gezegd de oor zaak hiervan was het verregaande non chalante spel der Wilhelminianen, die be gonnen met de gedachtewij winnen dit spelletje toch wel gemakkelijk. Het liep echter heel anders, zelfs was ik een oogenblik bang, to?n W. V. haar eerste goaltje maakte. Om twee uur stelt Wilhelmina zich op met het volledig elftal, terwijl Waalwijk in haar elftal verschillende wijzigingen aangebracht heeft, die geen kwaadgedaan hebben. Reeds dadelijk is het te zien, dal het geheele Wilhelmi ia-elftal het slordig op neemt en het duurt heel lang voor er eenigszins teekening in 't spel komt. Het is zelfs zoo, dat W V. kans ziet, om uit een misverstand tusschen de beide Gevers een doelpunt te maken en zoo doende de leiding te nemen. Niet lang duurt dit echter. Slechts enkele gevaar lijke doorbraken worden door W. V. ondernomen, terwijl de verdere tijd een belegering van Let W. V.-doel plaats heeft, waaruit door het slechte schieten echter slechts een goaltje geforceerd kan worden en wel door H. van Gooi, die door alles been stuivend, zijn club op gelijken voet brengt met W. V. Zoo breekt de rust aan met een gelij ken stand 11. Men kan op de gezichten der verstokte liefhebbers de ontevreden heid lezen. Ik hoorde reeds zeggen, ,,'t Is schande". Na de rust echter was de stemming veranderd. Men had die gezichten van de oude getrouwen gezien en besloten eens beter werk te doen. Nu kunnen wij ook gedurende eenigen tijd genieten van een vuriger spel, dat ook resultaten oplevert,^ zoodat de stand weldra 4—1 wordt. In deze perione kannen wij ook bemerken, dat de nieuwe speler der B. V. V. Wilhelmina, /otornebrink, oud- Bosschenaar, zich langzamerhand thuis gevoelt en dat wij in hem een goed bruikbare kracht gewonnen hebben. Ook de rechtsbinnen L. Stolz verdient eeni ge vermelding. Eindelijk echter dachten zij weerhet is genoeg en het onverwachte gebeurde. Bij een doorbraak der W. V., komt de links-binnen vrij voor open goal en geeft Piet het nakijken, den stand op 4—2 brengend. Nu wordt er weer wat beter aangepakt en ware Fortuna niet zoo geheel tegen ons ge weest, Jde stand was zeker 5 of 6—2 geweest. Een schot van onzen kleinen linksbinnen op eenig» meters van 't doel, werd bijv. door den keeper gestopt, zonder dat hij cr zelf iets van wist. Langzamerhand verstrijkt de tijd en zoo wordt de eindstand 4 2 in't voor deel van Wilhelmina. Men zal bemerken dat de verslaggever een heel andere toon aanslaat, dan in het verslag van den onlangs te Waalwijk gespeelden wedstrijd. Daarbij vergeet hij nog te vermelden, dat W. V. slechts met 10 man speelde wat op zoo'n groot veld een geduchte handicap is. Tegenover de Bossche bewering, dat met een beeije geluk de stand wel 6—2 had kunnen worden, zeggen wij op onze beurt, dat W. V. met elf man spelend, beslist een gelijk spel geforceerd zou hebben. - Zondag a.s op het terrein alhier W. V. N. A. C. Politiezaken. In den nacht van Zaterdag op Zondag, is een persoon, die reeds een proces verbaal wegens dronkenschap had op- geloopen en die zich niet naar de or ders en vermaningen der politie schikte, onder verzet naar het bureau overge bracht. Ook Zondagnacht was het vrij ru moerig. zoodat de politie overal goed een oog in 't zeil moest houden. Het bepaalt zich dan in hoofdzaak in, wat we zouden kunnen noemen gerafineerd plagen en sarren der politie, dikwijls tot drie, vier uur in den nacht. Het zijn steeds dezelfden, waaronder ook zelfs jongens van een achttien jaar, die er hun vermaak in schijnen te stellen het de politie lastig te maken. Het zal zoo lang duren tot eens een goed voor beeld wordt gesteld en dat zal ook wel het eenige afdoende middel zijn om hierin verbetering te brengen. Electriciteits-voorziening. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag der Commissie van Rapporteurs der Eerste Kamer, betref fende Hoofdstuk IX (Waterstaat) der Staatsbegrootlng voor 1915 zegt de Mi nister van Waterstaat In zake het vol gende Voor de bedenking, welke tegen de iD dezen voorgenomen wijze van handelen in de eerste plaats is aangevoerd, dat p.l. de concessieverleening door het Rijk wtttelijken grondslag mist, moge worden verwezen naar hetgeen omtrent dit punt voorkomt in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer (zie bladz. 4) en verder naar wat in aansluiting daaraan door ondergeteekende in de vergadering dier Kamer van 22 Dec. 1914 werd op gemerkt (Handelingen 1914/1915, II. blz. 506—507.) Het bezwaar, dat tegen provinciale regeling is te berde gebracht, kan on dergeteekende niet als juist erkennen, aangezien hij geheel in tegenstelling met de opvatting, welke in het Verslag te dezer zake tot uiting komt, van oordeel is, dat, in weerwil van het feit, dat pro vinciale verordeningen gemakkelijk kun nen worden gewijzigd, de duurzaamheid van bedoelde regeling zeer voldoende verzekerd is. Naar hem voorkomt, heb ben de Staten in dezen ook aanspraak op vertrouwen, gelet op de omstandig heid, dat zij op een zooveel omvangrij ker gebied dat van den Waterstaat, waar ook nog heel wat gewichtiger be langen op het spel staan, gedurende zoo tal van jaren hun taak met eere hebben vervuld. Ondergeteekende meent zich ten aan zien van de vraag, of zich inderdaad moeilijkheden zullen voordoen, als door de leden, welke Id het verslag het eerst aan het woord zijn, worden gevreesd van beschouwingen te moeten onthou den, op denzelfden grond als in de Memorie van Antwoord omtrent hoofd stuk der onderwerpelijke Staatsbegroo tlng (zie bladz. l) door den Minister van Binnenlandsche Zaken voor zijne handelwijze is aangegeven en dat wel, wijl blijkens het gekozen voorbeeld in de eerste plaats is gedacht aan de elec- triciteitsvoorziening in Noordbrabant. Dat latere Rijksregelingen door het verschil, dat tusschen de onderscheidene provinciale regelingen uit technisch en uit administratief oogpunt zal bestaan, zeer zullen worden belemmerd, kan met het oog op artikel 142 der provincial wet in het algemeen niet worden toege geven. Naar aanleiding van de opmerking, dat voortaan concessies zullen worden gegeven, zonder dat daarvoor regels van

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5