1 VAN DEB WEE-HLS Th. A.vanWijck, OÏÏWS UIT EXÏÏSDSN Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Advertentiën. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Kaatsheuvel, Meubel- en Tapijten- Magazijn Waalwijk. Ledikanten, Spiegels, Tapijten, Cocosmatten etc. zullen zijn gesteld, als aangegeven ia het bewuste wetsontwerp, worde er op gewezen, dat bij de concessies, welke reeds verleend zijn, de beginselen van bedoeld wetsvoorstel zijn gevolgd, ter wijl het in de bedoeling ligt, dit even eens te doen ten opzichte van de nog uit te geven concessies. Ondergeteekende blijft van oordeel, dat provinciale regeling bij den tegen- woordigen stand der electriciteitsvoor- ziening aanbeveling verdient» nu de pro vincies, welke op twee na alle deze aangelegenheid hebben ter hand geno men, en die daarvoor reeds ettelijke millioenen hebben beschikbaar gesteld en dat zeker ook verder zullen doen, met hunne verordeningen in het alge meen het stelsel van stoomvoorziening door districtcentrales te bevorderen, welk stelsel door de Staatscommissie inzake electriciteitsvoorziening met na druk wordt aanbevolen. Electriciteitsvoorziening in Noord-Brabant. Men meldt uit 's Hertogenbosch, d.d. 8 Februari aan de ,/Msb." De gemeentelijke centrale, in het slacht huis gevestigd, heeft thans haar derden electriciteitsafnemer gevoudeu in het ge meenteraadslid B. van Vugt, in wiens ma gazijn en kantoor eenige lampen zullen worden aangebracht. De palen en draden worden voortdurend bewaakt door politieagenten, om te voor komen dat Gcd. Staten de geleidingen zouden doen wegnemen. DEUNEN". Werkelijke bevolking op 1 Jan. 1914: 1436 m. 1334 v. totaal 2770. Geboren iu 1914 41 m. 37 v. totaal 78. gevestigd 76 66 142. vermeerd. 117 103// n 220. Overleden n n 24 22 n 46. vertrokk. 51 59 110. vermind. 75 81// u 156. Aldus vermeerdert 42 n 22 v 64. Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1914; 1478 m. en 1356 v. Totaal 2884. Levenloos aangegeven kinderen 1 v. Getal huwelijken 23. De Belgische vluchtelingen keeren ook hier langzamerhand naar hun land terug. Was hun aantal begin October meer dan 250, thans zijn er nog 61, waarvan 43 on bemiddelde en 18 bemiddelde. NIEUWKUIJK, 6 Febr. Gisterenavond had alhier in de zaal van den be r A. Merkx een buitengewone vergadering plaats. De weleerw. beer G. van den Hout, kapelaan te Raamsdouksveer en algemeen adviseur van de K. K. Middenstandsorganisatie *De Hanze" in ons bisdom, kw*m er spreken tot de patroons als smeden, schilders, timmer lieden, metselaars enz., van Nieuwkuijk en omliggende plaatsen. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op vele terw. heeren geestelijken, waaronder den hoog eerw. heer J. Selien, deken van Drunen, alsmede onzen burgemeester, deu heer P. van den Broek. Het doel der vergadering wasde reeds bestaande organisatie der voornoemde vakken gevestigd te Eaamsdonksveer, uit te breiden over de geheele Langstraat, en zoo bij vol doende deelname te splitsen in twee districte- organisaties, één voor het Westelijk, en één voor het Oostelijk gedeelte der Langstraat. Nadat ouze zeereerw. heer pastoor allen had welkom geheeten en zijne vrengde te kennen gegeveD over de zoo talrijke opkomst, stelde deze aan de vergadering den spreker van dezen avond voor, waarna deze zijn onderhoudende en zaakrijke lezing begon. Spreker begon met een duidelijke uiteen- eenz.tting, n). wat onder een gilde, vroeger en tegenwoordig, verstaan wordt, boe de R.K. organisatie in ons bisdom verdeeld in plaat selijke, in dekenale en districtsgilden, is ontstaan, en zich spoedig tot eene machtige organisatie heeft ontwikkeld, zoodat zij thans bij de booge regeeringslichameD, als provin ciale en gedeputeerde Staten eerbied afdwingt en zich in bunnen bijzondereu steun en bescherming mag verhengen. Verder deed spreker duidelijk uitkomen de noodzakelijk heid vsn organisatie, ook voor den midden- standspatroon de noodzakelijkheid van katho lieke organisatie voor den katholieken patroon wil hy stoffelijk en moreel zich verheffen, wil hij zijne ambtbroeders beter loeten kennen en daardoor meer wardeeren en onder elkander de thans meer dan kwijnende christelijke bioederliefde weer doen opleven. Als een bijzonder voordeel voor de bouw vakgilden noemde spreker de reeds geopendeD cursus in de electro techniek ts Geertrniden- berg voor het Westelijk gedeelte der Lang straat, welke, bij eventueele stichting van een nieuw districtigilde spoedig door een tweeden cursus voor het Oostelijk gedeelte der Lang straat zon kunnen gevolgd wordeD. Spreker noodigde ten slotte de aanwezige patroons uit, zich als lid op te geven voor bet op te richten districtsgilde, waaraan door 35 patroons werd gevolg gegeven. Eene tweede vergadering, waarbij ook Waalwijk, Besoyen, Kaatsheuvel en Baardwijk zullen wor den uitgenoodigd, om tot definitieve stichting der districtsgilde te komeD, zal binnenkort te Drunen worden gehouden. Eeu luid applaus viel spreker ten deel voor zijne eenvoudige, maar duidelijke, leerzame en graag aangehoorde lezing, die dan ook, getuige de talrijke inschrijvingen ruimschoots voldoening inoogstte. Na een krachtig woord van dank aan den spreker en de vergadering door den zeereerw, heer pastoor werd deze in alle opzichten goedgeslaagde vergadering met den Chriatelijken groet gesloten Op de jaarlijksche algemeene vergade ring van de afd eling Nieuwkuijk van den N. C. Boerenbond, verleden Donderdag in de zaal van den heer A. Merkx alhier gehondeB, bleek dat de inkomsten over het afgeloopeu jaar 1914 waren f 29416.79, terwijl de uitgaven bedroegen f28531.21. zoodat het jaar sloot met een batig saldo van f885.68. In ons dorp bevinden zich nog 216 Belgische vluchtelingen, allen by de eerw. paters cisterciensiers. Geen eokel geval van ziekte do~t zich voor en allen zijn buiten gewoon tevreden over de goede behandeling en huisvesting. H. HERPT. De laudbouwer J. Buijs Mz. alhier ontdekte ratten in zijn schnur. Een en ander werd uit de schuur gedragen en met behulp van 2 honden begon men jacht op de ratten te maken. In een paar uur tijd had men 21 dezer dieren, waaronder er waren van respectabele grootte, gevangen en J gedood. De veerweg ia thans werr geheel droog, zoodat de laatste dagen de overvaart de helft korter duurt als met den hoogen waterstand. De handel in aardappelen wordt le vendiger. De vorige week werden twee par tijtjes verkocht met bestemming voor de Langstraat voor f 8,25 per H.L. Thans is de prijs f 3,50. BESOIJEN, De heer A. W. v. d. Hara men legde Maandag met gunstig gevolg het examen af voor reserve-sergeant. Geslaagde gefeliciteerd. VLIJMEN. Naar wij vernemen zal de beroemde baritonzaoger Jos. M. Orello op Zondag 14 Februari 1915 in de Con certzaal van den heer G. van Wordragen een z.g. >Oreliavond« geven, met Mej. H. Kop, pianiste te Amsterdam als ac- compagnatrlce, die enkele planosolo's zal spelen. Het programma bevat een keur van populaire Operaaria's en.ernsti- ge, maar vooral ook humoristische He- deren. Wij twijfelen er niet aan of de zaal zal te klein zijn voor het groote aantal bezoekers, dat zich op zal maken, oTi te genieten van de heerlijke voor drachten van den grooten zanger. Te meer zal de toeloop zeer groot zijn, nu de toegangsprijs zeer laag is gesteld, n.l. 40 ets op den lsten rang en 20 ets op den 2en rang. NEDERHEMERT. Zaterdag bemerkte de jachtopziener M. van Wijk m het Wel- schebroek een drietal stroopers. Toen hij hen achtervolgde werd een schot op hem gelost dat beui rakelings langa het hoofd ging. De stroopers wisten te ontkomen. Twee hunner werden erkend. Het zijn de 18 jarige C. V. uit Welseindt en de ruim 80-jarige wan E. te Delewijnen, die Maandag werd gearresteerd. SPRANG. A.s. Zaterdagavond 7 uur zal de tooneelvereeniging ^Juliana" van Vrij- hoeren-Cappelie alhier eene uitvoering ge ven by J. Klis. CAPELLE. Zondagmorgen werd ds. Kos ter alhier bevestigd. Wegens ongesteldheid van den nieuwen predikant kon de intrede des middags oiet plaats hebben, waarom die Zondag a.s. des voormiddags om half tien zal plaats hebben. Onze vroegere dorpsgenoote, Mej. A. H. van Beek, thans tijdelijke onderwijzeres te Haarlem, ia met iogang van 1 April a.s. benoemd te Steenbergen. WASPIK. De jongste der broeders P. alhier, gearresteerd naar aanleiding van den moord in Waspik-Boven, is deze week uit het voorarrest ontslagen. In onre gemeente zijn thans een zeer groot aantal zieken. Behalve zeer vele menschen, die slechts voor een paar dagen ongesteld zijn, heeft ook de <-okter buitengewoon veel patiënten. Ern stige gevallen komen echter gelukkig niet talrijker voor dan in normale tijden. WASPIK. De uitvoeriBg van V. en V. Zondagavond in de j/Zaal" slaagde goed. De verschillende nummers werden correct en met verdienste afgewerkt. Het concert werd bijgewoond door de ZeerEerw. heeren gees telijken dezer parochie, wat door het bestaar der harmonie zeer op prijs werd gesteld. De verpachting van het vischrecht in de beide havens alhier heeft vry wat min der opgebracht dan vroeger. De havens «er- den verpacht elk voor f 2, terwijl ze 's jaars van te voren nog f5 en f 8 op brachten. RAAM8DONKDORP. Werd net vee van den landbouwer C. Dirven verdacht van mond- en klauwzee», gistereu constateerde dc districtsveearts dat deze ziekte niet in den stal van D. heerscht. EAAMSDONKSVEER. De j.l. Vrijdag gehouden collecte ten bate van den Chr. Zendingsbond heeft ruim 27 gulden opge bracht. Naar we vernemen is Zuster Blok met ingang van 1 Mei benoemd toe verpleegster aan het Groene Kruis alhier. Tot tydelyk verpleegster is thans benoemd zuster Vei- schure uil Utrecht. Maandagavond werd de heer M. de B. op bet Kruispad omvergeloopen door een grooten hond. Bewusteloos werd hij op genomen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Heusden, 9 Febr. 1915. Vijf-en-dertig jaren Burgemeester. L*l. Maandag herdacht de Edelachtb. Heer Honcoop den dag, waarop hij voor 35 jaren tot hoofd onzer gemeente werd benoemd en ondanks den benarden tijd had men gemeend dezen dag niet geheel ongemerkt te mogen laten voorbijgaan. De een zond eenvoudig zijn felicitatie, e-n ander deed ze vergezeld gaau van een prachtig bloemstuk, een derde maak te persoonlijk zijn opwachting, doch zoo wat niemand bleef achter. In den voor avond bracht de Heusdensche Harmonie een serenade, bij welke gelegenheid haar President, dhr. A. B. de Moor, als tolk van Heusden, de Jubilaris dankte voor het vele goede mede door hem tot stand gekomen, en den hartelijken wensch uit sprak Z. E. Achtb. nog vele jaren als Burgervader te mogen behouden. Als nu nam deze het woord en dankte weder- keerig voor de hartelijke ovatie en uitte de beste wenschen voor de stad. Moge het gegeven zijn, Burgemeester Honcoop nog tal van jaren als zoodanig te behou den. N. b. Dat de fanfare zich onbetuigd liet, geschiedde onafhankelijk vaD haar wil en is toe te schrijven aan de om standigheden van het laatste half jaar. Benoemd. Onze stadgenoote Mej. W. Reijnders, thans werkzaam als tijdelijke onderwijze res te Haaften, is Zaterdag benoemd tot onderwijzeres te Everdingen. Floralia. Van de gelegenheid door het Bestuur van Floralia Zaterdagavond aangeboden om zich aan te melden, voor „stek", is een druk gebruik gemaakt, 't Aantal in geschrevenen is n.l. nog iets hooger dan de vorige keer, een bewijs, dat ondanks den tegenslag in 1914 de liefhebberij nog steeds toeneemt. Opgepast. Maandag werden enkele bakkers, die brood rondbrachten per kar zonder van een weegwerktuig te zijn voorzien door de Maréchaussée bekeurd. Naar we ver nemen, zal er in 't vervolg ook op worden gelet, dat op het brood het gewicht staat gestempeld in kilo's en niet meer zooals tot heden in ponden. Kaatsheuvel, 10 Febr. 1915. Nieuw Café. Zaterdag avond heeft de heer A. A. Snoeren-Mombers de vroegere eigenaar in kastelein Apollo zijn nieuw café geopend in het heerenhuis eertijds be woond door den directeur der N.V. La Vauqueline. We moeten zeggen de heer Sn. heeft eer van zijn werk. 't Ziet er zoo netjes en comfortabel uit, dat we 't niet mooier en beter konden verwach ten. 't Is alles èn meubileering èn stof- feering, decoratie en lambrlzeering eerste klas. Het lijdt geen twijfel of de heer Sn. zal in z'n nieuwe café goede zaken maken. Kon. Muz. Gezelschap Pas is de Kon. Harm, van kastelein veranderd, of ook bij het Kon. Muz. Gez. «Euphonia> staat iets dergelijks voor de deur. Hier is 't echter juist omgekeerd. Niet de Harmonie verlaat waard en woning, maar de kastelein gaat harmonie c.a. vaarwel zeggen. Tegen 1 Mei n.l. gaat Janeke de zaak verlaten om haar rust te gaan nemen en zal de geheele affaire in andere handen worden overgegeven. Laten we hopen dat «Euphonia» onder haar nieuwen waard, die eerstdaags wel zal opduiken, weer evenzoo gaat bloeien als ze onder Ja- nekes bewirtschaftuug heeft gedaan. Koe gestorven. Gisteren stierf bij den landbouwer v. K. een flioke gezonde koe. Door den vee arts is het vleesch voor consumptie af gekeurd. De plaatselijke veefonds dekt eenigszins de geleden schade. Drankbestrijding. De twee laatst gepasseerde Zondagen zijn voor onze drankbestrijding weer dagen geweest, die met roem ia de drankbestrijders-actie mogen worden genoemd. Zondag 31 Jan. gaf de pas opgerichte Maria-vereeniging met haar nieuwe Tooneelclub haar eerste uitvoering. Na opening van den Voorzitter notnlen van de Secretarlsse en een opwekking van den WelEerw. Directeur gaf de dames- tooneelclub slechts eenige nummertjes te hooren, die vooral het allereerste begin *in aanmerking genomen reeds goed van stapel liepen. De nummers en rollen waren goed verdeeld en goed gekend. De vrijheid in voordracht, die natuurlijkerwijs hier en daar nog een weinig door de aangeboren bedeesdheid der dames leed, zal bij eenig volhouden dra voor een gepaste vrijmoedigheid plaats maken en we hebben 'n dames- tooaeelclub in onze drankbestrijding, die er na ons «Semper Virens» zijn mag. Zondag 7 Febr. was het de dag voor de mannenafdeeling van onze drankweer. In den Gildenbond hield n.l. het Kruis- verbond na sluiting van den biddag een vergadering met uitvoering, die in alle Opzichten geslaagd mag worden ge noemd. Bijna half acht opent de voorzitter de heer Kogels, den avond met den Chr. groet en een hartelijk welkom aan de druk opgekomen leden. De secretaris deed voorlezing van de notulen der vorige algemeene vergadering, waarna de Eerw. Heer Adviseur een woord van opwekking sprak In verband met den tijd en de eerste opvoering en verga dering van het Kruisverbond in een eigen tehuis. De verschillende voordrachten Terug van de soldaten, Jonas de Recruut, een blijspel in drie bedrijven dat bijna een uur duurde, Advocaat en Cliënten, en de man en de vrouw werden goed ten tooneele gebracht en de verschillende acteurs gaven bewijzen hun rollen goed machtig te zija en volkomen voor de hun aangewezen taak te zijn berekend. Na de rondvraag waarbij zich enkele nieuwe leden aanmeldden, sloot de Voor zitter met den Chr, groet de vergade ring. LOONOPZAND, 9 Febr. Tot tijde lijke onderwijzeres aan de openbare school alhier is benoemd mej. Corry v. Gooi te Tilburg. In de vergadering der afdeellng van de R. K. Vakvereenlging voor le derbewerkers alhier is j.l. Zondag in beginsel besloten tot het oprichten van een coöperatieve bakkerij. Een belangrijk besluit voor onze kleine plaats. Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 9 Feb. (Wolff.) Officieele kennisgeving uit het groote hoofdkwar tier In Polen en West-^Galicië is de toe stand onveranderd. In het bergwoud (Midden-Karpathen) is gisteren een artilleriegevecht geleverd, waarna het 's middags de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen is gelukt de door de Russen hardnekkig verdedigde stelling ten Noorden van den top van Volovec na een strijd van verscheidene dagen te veroveren. Daarbij hebben wij tal van gevangenen gemaakt, veel munitie en oorlogstuig buit gemaakt. Op de overige deelen van het front in de Karpathen is hevig gevochten. Op het westelijk gedeelte van het front zijn verscheidene aanvallen der Russen af geslagen. Wij hebben daarbij 340 ge vangenen gemaakt en drie machinege weren vermeesterd. Onze opmarsch in Boekowina vor dert; wij hebben Wama bezet. Engelsch schip en bemanning verloren. Duikboot vermoed. De „N. R. Ct" van hedenmorgen schrijft: In vette letters staan deze woorden gedrukt op een winkelbiljet van de Times, ingevouwen in de exemplaren die wij gisterenavond ontvingen Noch in de Times, noch in een ander En gelsch blad, dat ons is geworden, hebben wij echter een bericht gevonden, waarop dit winkelbiliet betrekking kan hebben. Weliswaar komen in de Times de officieele verklaringen voor over het vergaan de Tokomaru en de Icaria, reeds lang bekend. Ofschoon het opschrift van dat bericht natuurlijkerwijze eenige overeenkomst vertoont met de woorden op het winkel biljet, is het niet waarschijnlijk, dat de Times voor zoodanig oud bericht het welk het blad dan ook niet eens boven aan een kolom afdrukt (hetgeen, gelijk bekend, de Engelsche bladen bij berich ten van belang plegen te doen) een winkelbiljet zou uitgeven. Het vermoeden ligt dus voor de hand dat de Engelsche marine (handels- of oorlogsmarine) een ramp heeft getroffen en misschien moet dit in verband wor den gebracht met Reuters stilzwijgen sinds eergisterenavond. Opmerkelijk is ook dat wij gisteren van het Fransche gezantschap in den Haag geen officieel bericht hebben ontvangen. Sedert Maandagnacht zijn nit Engeland en Fraukryk geen berichten ontvangen. Men begrijpt niets van dit bevreemdend ver schijnsel. Aan het telegraafkantoor te Rot terdam deelde men mede, dat er in elk ge val geen storing in den kabel met Engeland is, aoodat er een andere oorzaak zijn moet, waarnaar wy zeer benieuwd zijn. Acht moot den in een gesticht. In het Duitsche Old-Fellows Home te Yonkeis in den staat New-York moe ten 8 inwonende oude mannen gedood zijn, omdat zij den bedienden te veel last veroorzaakten. De directeur, Adam Boukert genaamd en drie portiers van het gesticht werden gevangengenomen. Zekere Frederik Mors, een oud bedien de van het gesticht, werd sedert hij be kende de moorden gepleegd te hebben, in een gekkenhuis opgesloten. Zijn ver klaringen voor den rechter komen over een met die van de drie portiers. Drie inwonende oude mannen, zegt hij, wer den den vorigen zomer gedood en 5 in de daarop volgende maanden. Zij waren zoo oud, dat zij tot last werden, en wij dachten dat het beter was, hen uit den weg te ruimen. Zij werden door middel van chloroform gedood en men geloofde, dat zij aan natuurlijke oorzaken stierven. Een der portiers verklaardeMors was bezig een der oude mannen te scheren, toen ik op zekeren namiddag in de kamer kwam. Ik vroeg waarom hij den man schoor en het gezicht met vaseline zacht maakte. Hij antwoordde ik maak het gemakkelijk voor den lijk bezorger, dan hoeft hij het lijk niet te scheren Dien avond om negen uur was de oude man dood. Mors kwam 8 maan den geleden uit Oostenrijk. Hij zegt, dat hij de oude mannen doodde, hopen de daardoor als een ongewenscht vreem deling te zullen worden teruggezonden. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk op Vrijdag 12 Februari a,s. des avonde ten 63/4 uur. Aan de orde 0e. Ingekomen stukken. 2e. Verkiezing van 2 leden in de Plaatselijke Schoolcommissie. 3e. Ontwerp-verordening houdende verbod van sommige vermakelijkheden op de Carnavalsdagen van 1915 4e. Ontwerp-verordening, houdende maatregelen tegen prijsopdrijving van graan meel en brood. 5e. Machtiging om de Mauritsplaats onder Ammerzoden in het openbaar voor den tijd van 6 jaar te verpachten. 6e. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van terreinen aan de haven, verband houdende met de uitvoering 'der verbeteringswerken aan de haven, 7e. Vaststelling van het eerste sup pletoir-kohier van den Hoofdelijken Omslag dienst 1914. 8. Behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen in de Hoofdelijken Omslag dienst 1914. Drukwerken op elk gebied. Registers naar ieder model. Abonnementen op- en Adver- tentiën in alle bladen. Sierlijke uitvoering. Billijke prijzen. GEBOREN zoon van F. C. J. VAN OPSTAL en E. C. WEERDE8TIJN. Waalwijk, 10 Febr. 1915. 7596 Wordt telken jaren in de maga zijnen en winkels eerst in de maan den Maart en April de nieuwe VOORJAARS-GOEDEREN aange voerd en geannonceerd. Dit jaar met die bnitenlandsche oorlogstoestanden echter, was ik ver plicht, met het oog op de zeker e verwachten booge prijzen van grond stoffen, reeds einde 1914 mijne goederen als te ontvangeD, om de meeste nog aan oude prijs en sommige met kleine verbooging te leveren. Die behoefte heeft, koopen thans, want beslist wordt al Les duurder. CONCURREERENDE PRIJZEN. Nieuwste patronen en mode Hen De Oorlog. I UULI\UII1ULIIIÜ i

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6