Nummer 14 Zondag 14 Februari 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad, Provinciaal Nieuws. Binnenland De operaties in België en Frankrijk. Parijs 11 Febr. (R.O.) Het communi qué van hedenmiddag meldtIn Cham pagne werd een Dultsche aanval op de bosschen, die onlangs ten Noorden van Mesnil-les-Hurles door ons genomen waren, afgeslagen. In Argonne was de strijd rond de Marie Therèse-werken zeer hevig. Vol gens de laatste berichten bestonden de Dultsche troepen uit ongeveer één bri gade. Wij handhaafden al onze posities. De verliezen van den vijand waren aan zienlijk de onze ernstig. In de Vogezen hangt een dikke mist en woede hevige sneeuwstormen. Het infanterie-gevecht, dat gisteren werd gemeld te La Fontenelle (Ban-de- Sapt) had plaats tijdens een pikdonke- ren nacht. De Duitschers, die bij den strijd betrokken waren, telden minstens twee bataljons. Nadat wij eenig terrein verloren had den, wonnen wij het gisteren bijna geheel terug door een reeks tegenaanvallen. LONDEN, 11 Febr. (R.O) Uit Béthune wordt gemeldt De verovering der steenbakkerij van Violaines was een groot succes voor de Engelschen. De Duitschers hadden zich daar buitengewoon versterkt, maar zij waren verrast en gedemoraliseerd door een zeer hevig bombardement van twee kanonnen. Zij boden weinig tegenstand, en toen de Engelschen tot den aanval overgingen, haastten de Duitschers zich om zich over te geven. Men schat, dat de vijand ongeveer 1000 dooden en gewonden had de En gelschen verloren nauwelijks 100 man. Na een hevig gevecht veroverden de Engelschen in den nacht van Zaterdag op Zondag twee Duitsche loopgraven nabij Festuberthierbij maakten zij 500 gevangenen. BERLIJN, 11 Febr. (Wolff.) Offtcieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier van heden Een aanval in de Argonnen bezorgde ons terreinwinst. Den vijand werden 6 officieren en 307 man en twee machine geweren en zes kanonnen van klein kaliber afgenomen. In het midden van de zuidelijke Vo- geezen hebben wij eenige kleine plaatse lijke voordeelen behaald. Boekowina door de Russen ontruimd. Officieel bericht uit het Oostenrijksche hoofdkwartier Boekowina is tot Suczawa van vijanden gezuiverd, die hier en daar terugtrekken op een wijze, die op een vlucht gelijkt. Met onbeschrijfelijke vreugde begroet de bevolking onze oprukkende troepen. De verslagen Russen zijn in de richting van Radautz gevlucht en Sucza wa moet zijn onruimd. Zij vluchten ver der naar Czernowitz. De nijverheids-on dernemingen tusschen Dornawatra en Suczawa zijn onbeschadigd. De bevrijding van de Boekowina maakt een diepen in druk op de Roemeensche grensbevolking WEENEN. 11 Febr. (W.B.) Het staf communiqué van hedenmiddag luidt: In Russisch Polen is de toestand on veranderd. Op het Karphatenfront werden in het gedeelte ten Westen van den Uszok-pas Russche aanvallen en eenige plaatselijke opmarschen met zware verliezen voor den vijand afslagen. In het Woudgebergte en in Boekowi na hebben we nieuwe successen te boe ken. Meerdere honderden gevangenen en talrijke machine-geweren vielen in onze handen. BERLIJN, 11 Febr. (K.N.) Boekaréster bladen bevestigen, dat de Russen in de Boekowina een ernstige nederlaag heb ben geleden. Vooral bij Kimpoloeng zou de nederlaag der Russen allerernstigst zijn geweest. Daar namen de Oosten rijkers en de Duitschers 3800 Russen gevangen en veel materiaal, waaronder twee stukken zwaar geschut. De Russen zouden 28 K.M. teruggeworpen zijn eD zouden in de grootste wanorde zijn ge vlucht en nog steeds worden vervolgd. De Duitsche verklaring en onzijdige koopvaardij. NEW YORK. 10 Febr. Volgens den Washiugtonschen correspondent van de Tribune heeft het ministerie van bulten- landsche zaken bericht ontvangen, dat Duitschland en zijn bondgenooten elk protest van Amerika-nopens het afba kenen van een militaire zone als een niet de onzijdigheid strijdige daad zullen beschouwen. Zij leggen er den nadruk toegevoegd, om zich, naar het heet, op eigen grondgebied te herstellen en nieu we operaties voor te bereiden. Het Russisch offensief in Oost-Pruisen is dus voor i.e derde maal mislukt en de groote half-boog, waarin de Russische troepen rond de Masoerische Meren nauwer en nauwer opdrongen, is weer teruggevallen en de Russische linies zijn te 'r-Hertogenbosch, voor de arrondis sementen te 'a Hartogenbascb, Os*, en die Tot zoover de >Msbd in haar over zicht gisterenavond. Een nader bericht kunnen wij hier I jn d^'dïatricten Bre^ erTiVbnrT' laten volgen nl. een telegram dat we te Arnhem, voor de arrondissementen gisterenavond op verschillende plaatsen Arnhem, Harderwijk, Wageningen, Boxmeer, hebben gepubliceerd. Het luidt als Gennep, en die m het district Tiel volgt BERLIJN, 12 Februari. Officieel van van de in Oost-Pruisen vooruitgeschoven t groote hoofdkwartier, nrsrnnuwen n ic-mcu ci utu uau. u«.punten naar eigen Russisch terrein te- Keizer kwam op het Oostelijk op! da" de Ver Stafenntet hebben ge- ruggebracht. Hoever die terugtocht heeft oorbgstooneel aan. protesteerd toen Engeland de Noordzee plaats gehad, en vooral onder welke De daar ondernomen operaties dwon- tot oorlogsgebied verklaarde. omstandigheden, is nog niet bekend. 8en de ^us.f®n tot het opgeven der- Naar verluidt is de regeering van Wel geeft de aanwijzing in het Russi- positie Oostelijk van de Masurlsche Me- oordeel dat Duitschland militaire zones sische communiqué, dat de Duitsche \Ten 1)e gevechten duren op enkele mag afbakenen waar het verkiest, zoo- I troepen het offensief ontwikkelden, vooral nog voort- Tot nog toe werden lang maar acht worden genomen. De Duitsche verklaring. Naar aanleiding van de bekende Duit sche verklaring worden te Rotterdam de volgende maatregelen genomen De Holland-Amerikalijn lfet op al hare passagiers- en vrachtschepen ter weerszijden van het schip, den naam er Van in zéér groote letters schilderen. Boven op het dek worden groote bor den aangebracht, waarop de naam van het schip en de naam van de haven, waar het schip thuis hoort, staan ver meld. Deze borden worden des avonds en 's nachts verlicht De stoomschepen Rotterdam en Pots dam zullen Zaterdag, van deze onder scheidingsteekenen voorzieu, van hier vertrekken. De Stoomvaart-Maatschappij Rotter- damsch Lloyd laat op al hare passa giers- en vrachtschepen met groote witte letters den naam van het schip en den naam van de haven, waar het schip thuis behoort, schilderen. Waar de letters, die de namen van het schip en van de haven vermelden, ophouden, begint een band in de nationale kleuren, die rond het geheele schip loopt. Elke kleur heeft de breedte van een plaat, 's Avonds en 's nachts wordt de naam van het schip verlicht. Aldus be- zyn m voormelde commissiëu benoemd 's Hertogenbosch tot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Breda tot leden de schoolopzieners in het dis trict 's-Hertogenbosch en de arrondissemen ten Oirschot, Heusden, Oss en Helmond tót ledec-plaatsvervangers de schoolop zieners io het district Tilburg en de arron dissementen Zurenbergen, Waalwijk, Til burg en 's-Hertogenbosch de rechten der onzijdigen In k de richting Wllkowyschki-Lyck, een 260™ gevangenen gemaakt 20 kanonnen aanduiding. en 30 mitrailleurs veroverd Wilkowyschki is n.l. een kleine 4 K. M. op Russisch gebied gelegen, ten O. van Stallupone, terwijl de ligging van de herhaaldelijk genoemde Duitsche plaats Lyck wel voldoende bekend zal zijn. Hieruit blijkt dus, dat de Russen op sommige punten minstens tien K.M. reeds zijn achteruitgedrongen, daar zij b.v. op meerdere punten aan den Wes telijken oever van de Ungerapp waren doorgedrongen. In het Russisch communiqué wordt de terugtocht natuurlijk zoo gunstig mogelijk voorgesteld, gelijk hierboven reeds werd aangestipt, terwijl men den kwaden Indruk er van door mooie stra tegische voorspiegelingen zooveel mo- gfelijk weer tracht weg te nemen. Iets wat dit communiqué gemeen heeft met elk ander officieel rapport, waarin een geleden echec aan het publiek moet worden bekend gemaakt, en waaraan men niet meer waarde te hechten heeft dan aan het dunne laagje goud, waar mede een pil verguld wordt Omtrent de daad van den terugtocht meldt het Russische communiqué een enkele bijzonderheid slechts, die er ech ter op schijnt te wijzen, dat de Russen >strategisch< terug trokken en dat hun terugtrekken niet is overgegaan tot een schllderd. vertrekken de volgende week I vlucht, welke de achtervolgers gelegen-1 zoodat beide gegeven bijzonderheden de stoomschepen Malang, Merauke en béid bieden zou om belangrijke voor- waarschijnlijk samen zullen vallen en de Insulinde. deelen te behalen. Het communiqué aanval van de Duitschers gedeeltelijk Het stoomschip Terschelling van del meldt immers dat de Russische troepen afgeslagen is, maar gedeeltelijktoch eenig Stoomvaartmaatschappij Triton te Rot-| terugtrekken, den vijand vasthoudend, succes heeft gehad, terdam, vertrekt morgen uit Amsterdam zoodat de terugtocht in goede orde De Amerikaansche nota's aan Eogeland met dezelfde onderscheidingsteekeneD. schijnt te hebben plaats gehad, zonder en Duitschland zijn in zee. Gelijk wij De directies van andere Mijen. te Rot- dat de vijand gelegenheid gelaten werd vroeger reeds opmerkten, zijn de nota's terdam, welker schepen onder Neder-1 om van de onstane verwarring te profi-1 zeer vriendelijk gehouden, maar klinkt 30 mitrailleurs veroverd en een me nigte oorlogsmateriaal buitgemaakt, het- gëen echter nog niet is te overzien. In Polen rechts van deD Weichsel zetten de Duitschers de gisteren gemelde offensieve beweging tegen de stad Sierpe voort. Deze stad werd genomen en er werden eenige honderden krijgsgevan genen gemaakt. Op het Poolsche gevechtsterrein links van den Weichsel is geen verandering gekomen. Van het Westelijk gevechtsterrein. Op de Vesting Verdun werden door Dultsche vliegers ongeveer 100 bommen geworpen. Men ziet dus dat niet alleen in Oost- Pruisen, maar ook in Polen, op den rechteroever van de Weichsel, de Duit schers groote vorderingen maken, wat naast het ontruimen der Russen van Boekowina daartoe door Duitschers en Oostenrijkers gedwongen, van groote beteekenis genoemd kan worden. Van het Westelijk oorlogsterrein valt weinig nieuws nog steeds te melden. De Duitschers melden eenige terreinwinst in de Argonnen, zonder dat een aan duiding van plaats gegeven wordt- De Franscben melden een afgeslagen grooten aanval op de Maria Tberesia-werken, Waalwijk, 13 Febr. 1915. landsche vlag varen, overwegen even< eens onderscheidingen op haar schepen te doen aanbrengen. Te Amsterdam gevestigde rederijen zullen soortgelijke maatregelen nemen. N. R. Ct. Het Belgisch spoorwegverkeer. BRUSSEL, 11 Febr. (W. B.) Het personen- en goederenverkeer op de Belgische spoorwegen heeft zich nu zoover ontwikkeld, dat op alle hoofdlijnen dagelijks een aantal personen- en goede rentreinen rijden. Het verkeer met Duitschland geschiedt met extra-treinen, welke van restauratie wagens voorzien zijn. Alle door de Belgen beschadigde locomotieven zijn in de herstelde spoorwegwerkplaatsen gerepa reerd. LUXEMBURG, 11 Pebr. (W. B) EV teeren. Echter zal men de keerzijde van de Russische nederlaag het beste leeren kennen door bijzonderheden in het Duit- sch communiqué gegeven. De terugtocht der Russen in Oost- Pruisen heeft zijn onmiddellijke ftect ge had op de positie der Russische troepen in Polen ten Noorden van den Weichsel. Of mogelijk is de verandering in de po sities hier geen gevolg van het terug trekken in Oost-Pruisen, maar een oor zaak ervan, doordat het achteruitdrin gen van de Russen hier een terugtrek ken van de vooruitgeschoven posities in Oost-Pruisen noodig maakte. Opgehelderd wordt dit niet, maar ze ker is dat de Russische stellingen een aanmerkelijk eind zijn achteruit gedron gen. Men herinnert zich dat zij tot dus ver werden aangegeven door een lijn van Mlawa ongeveer met een voortuit er toch een genoegzaam dringende toon in door, dat de vriendelijkheid niet als zwakheid op te vatten is. Wat Engeland betreft, bepaalt Amerika zich niet alleen tot de iLusitania'-kwestie, maar tot het gebruik van de neutrale vlag in het algemeen. Een pleister op de wonde voor Engeland is, dat Amerika zich met dat land één verklaart wat de >Wilhel- mina'-kwestie betreft. Men weet, dat dit schip in Falmouth binnengeloopen, door de Engelsche autoriteiten in beslag is genomen. Het was bestemd, zooals men weet, om een lading graan van een Amerikaansche firma aan een »Ameri- kaansch'"' burger in Duitschland over te brengen. Het graan zou niet bestemd zijn voor het leger, maar voor non- combattanten. Engëland steunde de inbeslagneming op het feit, dat door de Duitsche regeering op alle graanvoorraden beslag was wordt gemeld, dat^ tengevolge van le- j gebogen bocht over Serpeznaar Dobrshio j gelegd, dus dat niet uit te maken was of het graan niet voor het leger zou wor den gebruikt. Hoewel van Duitsche zijde daarop verklaard was, dat het beslag alleen inlandsch- en geen export-graan betrof, hebben de Amerikaansche auto- vendige vraag de Belgische mijnbesturen besloten hebben het bedrijf op zoo groot mogelijke schaal te herbeginnen, zoodat de metaalindustrie den arbeid weer kan hervatten. aan den Weichsel, waardoor de linie zoo opméfkelijk vooruit sprong vergeleken bij de linie langs de Bsura ten Zuiden van den Weichsel In het Russische communqué wordt De kolenmaatschappij Lalouviére heeft nu echter melding gemaakt van geveCh- riteiten toch in deze kwestie blijkbaar de zelfs een nieuwe schacht geopend te St. teo jn richting van MyschinezOs- zijde van Engeland gekozen. Voast. In de pletterijen Demerbe te trolenka. Beide plaatsen liggen echter Jemappes zal men ook weer beginnen eCn aanzienlijk eind ten Oosten van Mla- te werken. waOstroleuka een 10 K.M. teh O. en' Myschinez een 9 K.M. ten N. O. Zelfs ten opzichte van Warschau liggen de Een zeer belangrijke wijziging in den I genoemde plaatsen nog eennigszins Oos strijd op een deel van het Oostelijk telijk. oorlogsterrein heeft plaats gehad. Men begrijpt de beteekenis dus van De toestand. Nederland en de Paus. Bij de behandeling der begrooting van Buitenlandscbe Zaken in de eerste Kamer verklaarde gisteren minister Loudon, bij Het Duitsche communiqué van giste-1 het aangeven van deze plaatsen. Wanneer I verandering der huidige omstandigheden ren meldde reeds, dat de strijd aan de Oost-Pruisische grens »met voor ons zeer verblijdend succes werd voortge zet', dat de „resultaten der gevechten met den vijand niet volledig waren te overzien.' De Russen komen nu zelf omschrijven, waarin dat zeer verblijdend Duitsche succes bestaan heeftze melden hun terugtocht uit Oost-Pruisen, waar zij re tireeren voor de groote Duitsche ver sterkingen, die aan het Duitsche centrum (aan de Bsura en de Rawka) uit zijn de Duitschers er daar in slagen om hun aanvallen voort te zetten en met succes te volvoeren dan raken niet alleen de Russische troepen ten Noorden van de Weichsel en hun zoo vooruitgeschoven stellingen in gevaar, maar dan bestaat er ook kans dat de Duitschers ernstig zul- en pogen hun opmarsch naar Warschau, niet in beginsel tegen het herstel der Nederlandsche missie bij den Paus te zullen zijn. Onderwijs. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken i* bepaald, dat de commissie in 1915 belas' met het afnemen van de examens ter ver die hun van Westelijke zijde niet slagen kry^ing van de akte van bekwaamheid, be mocht van Noordelijke zijde te wagen... doeld in art. 77, onder a, der wettotrege Nadere bijzonderheden omtrent het ling van het lager onderwijs, zullen zitting verloop van den strijd hier vallen met houden in de volgende plaatsen en voor de veel spanningen tegemoet te zieni arrondissementen bij elke plaats vermeld Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 w. B. Benoeming. Bij Kon. besluit van 10 dezer is be noemd tot Burgemeester der gemeente Dussen, de heer J. J. H. Snijders, secre taris dier gemeente. Gemeenteraad. Bij de dit jaar te houden periodieke verkiezing voor 4 leden van den ge meenteraad zijn aan de beurt van af treding de heeren A. Verbunt, J Hou- ben, W. v. d. Broek en E. W. Klijberg. Haven. Maandag worden de grondwerken voor de Beton- Ijzer-Maatschappij aan de haven hervat. We hopen dat ze nu door wat beter weder zullen worden begunstigd. Beroep. Door B. en W. van Waalwijk is aan den heer R. Delhaye aldaar voor een proeftijd van 6 maanden vergunning verleend tot het verplaatsen van een stoomhamer in dieos leerlooierij, tegen welk besluit door den heer H. G. van Everdingen te Waalwijk bij den Raad van State beroep is ingesteld. L. I. Inlijving. A.s. Dinsdag 16 Februari zullen voor ooze gemeente te Tilburg worden inge lijfd 10 dienstplichtigen der lichting 191 5 en een der lichting 1914. Maria- en Sl. Paulusvereeniging. In 't bondsgebouw alhier zullen Zon dag voor de leden der Maria-vereeni-. ging en dames-nietleden en Maandag voor de leden der St. Paulusvreeniging en heeren niet-leden tegen een zeer laag entrée uitvoeringen door de tooneelver- vereeniging worden gegeven. Opgevoerd zullen o.m. worden de dramatische schets in drie bedrijven »Twee Broeders' en Liefde, Vriendschap en List' We vernemen, dat aan de opvoering alle zorg is besteed, niet het minst aan eene schitterende costumeering, zoodat een zeer druk bezjek tegemoet mag worden gezien. ■tHet Kind van Parijs1*. Wij vestigen nogmaals de bijzondere aandacht op de prachtfilm, die Zondag, Maandag en Dinsdag wordt gegeven, een meesterstuk op bioscopisch gebied. Voor verdere bijzonderheden omtrent den tijd der opvoering zie men de ad vertentie. De prijzen zijn niet verhoogd en men ziet het geheele stuk dat twee uren duurt telkens in zijn geheel. Ongeval. J.l. Maandag had Ant. de Bie uit Sprang aan de stoomleerlooierij van de heeren Witlox van Iersel Co. te Waalwijk het ongeluk met een zijner Vingers onder den hamer der klopma- chine te komen, waardoor het voorste lid verbrijzeld werd- \\r. V. V. Waalwijk Vooruit. Morgen speelt W.V. haar 3en compe titiewedstrijd op het terrein alhier, tegen het Bredasche N.A.C. Een zeer zeer zwaren strijd wacht onze geelzwarten. N.A..C is één der sterkste vereeniging'èri der afdeeling en een ernstige candidaat voor het kampioenschap. Natuurlijk zal zij, tuk op de 8-1 die Wilhelitiïna hier bevocht, alles doen, om haardoel- gemiddelde op te knappen. Nu W.Vi echter wat meer ingespeeld is, wat van het Zuiden De 7. 1?

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5