BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Er bevinden zich dus 1,250,000 Belgen in den vreemde. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden. BERLIJN, 22 Februari. (Wolff.) Bij het begin der heden geopende zitting van het Pruisische Huis van Afgevaar digden, heeft de president voorlezing gedaan van het bericht over den buit bij de overwlnnig in de Masuren behaald. Onder toejuichingen en handgeklap werd de president gemachtigd den keizer met de groote overwinning geluk te wen- schen. Bij de tweede lezing van de begroo ting van het staatsministerie, waarbij de begrotingscommissie verslag deed over de economische en politieke maatrege- leo, stelde de rapporteur Hösch vast dat, dank zij de eendracht van alle partijen de overwinning ook door de kracht van het economische leven zou worden af gedwongen (levendige toejuichingen). In de eensgezinde samenwerking van alle partijen blijkt voor heel de wereld de ware geestdrift van het Dultscbe volk, dat niet alleen den wil heeft, maar ook in staat is over een wereld van vijan den te zegevieren (toejuichingen.) De oorlog heeft het noodig gemaakt zich op geheel andere toestanden in te richten dan in gewone tijden bestaan. Vele dingen zouden anders zijn geloopen indien men er zich in vredestijd meer op had kunnen voorbereiden. Duitsch- land heeft er echter allerminst aan ge dacht zich voor een oorlog op leven en dood toe te rusten en hierdoor zijn liefde voor den vrede metterdaad be wezen. Misschien is het trouwelooze En geland mede hierdoor er toe bewogen ons den oorlog te verklaren. Wij aan vaarden den ons opgedrongen economl- schen oorlog vastberaden en in 't ver trouwen op ons recht. Nadat Hösch een uitvoerig verslag had uitgebracht over de economische maatregelen tijdens den oorlog, heeft de ondervoorzitter minister Delbrück ge zegd onze financieele toestand en ons krediet hebben de stormen der eerste weken van den oorlog agoed doorstaan en zijn van maand tot maand verbeterd. Zij vormen thans een grondslag voor den financieelen kant onzer oorlogvoe ring, dien wij ons niet beter kunnen wenschen (toejuichingen). Tengevolge van de bevredigende toestanden der arbeidsmarkt, is de bevolking verschoond gebleven van de nooddruft, die anders pleegt voort te komen uit een zoo ge weldigen oorlog. Bewonderenswaardig is, hetgeen handel en nijverheid gepres teerd hebben bij het vinden van aieuwe arbeldsmethoden en nieuwe bedrijfsmid delen, die den oorlog noodzakelijk heeft gemaakt. De voorziening met levensmiddelen der bevolking tot matige prijzen is ver zekerd. De wijze waarop Engeland den oor log tot uithongeringsoorlog heeft ge maakt, maakt het elkeen, zonder onder scheid van leeftijd en geslacht, tot plicht zijn geheele bestaan in dienst van het doel van den oorlog te stellen (toejui chingen). Het richtsnoer van elk's da den moet zijn >Wat kan den vijand afbreuk doen en het vaderland tot nut zijn (levendige toejuichingendan kan en zal de zege ons niet ontgaan ook al staat de geheele wereld gewapend te genover ons (aanhoudende toejuichin gen). Amerika's neutraliteit. De New Yorker Staatszeitung, het grootste Duitsche blad in Amerika, somt op wat Amerika in December aan de bondgenooten heeft geleverd. Ten eerste 30,687 paarden ter waarde van 7,390,845 dollar, en 9266 muilezels voor 1,110,912 dollar. In Augustus bedroeg de uitvoer 902, in September 7327, in October 12,268, in November 29,106 en in De cember 39,153. Op den duur, zoo be toogt dit blad, moet de weerbaarheid van de Vereenigde Staten hieronder lijden, want het paardenmateriaal, dat iedere week wordt weggezonden, is het beste wat Amerika bezit. Vliegtuigen zijn er in December 6 geleverd en bovendien 10 in onderdee- len. Automobielen voor »handelsdoel- einden« 1299, tegen 88 in December 1913. Gedurende de eerste maanden van den oorlog was het getal luxe-au tomobielen bijna tot 0 gedaald. Daar intusschen de uit Brooklyn afgezonden gepantserde automobielen te veel opzien baarden, schijnt men thans besloten te hebben aan de luxe-automobielen in de export->statistiek« de voorkeur te ge ven. Zoo komt het, dat, ofschoon er slechts 1278 oorlogsautomobielen ver zonden werden, er 969 naar Frankrijk, 850 naar Engeland en 128 naar Canada gingen. De leverantie van wapens bedroeg in December 1,093,158 dollar, die van patronen 1,098,875 dollar, die van gra naten en granaatkartetsen 980,665 dollar, tegen 103,149 dollar in het vorige jaar. In het geheel dus 950 procent meer. Wien de export in wapens en schiet voorraad wat klein toeschijnt, moge zich er mee troosten, dat de uitvoer van andere voorwerpen enorm is toegenomen en dat onze douanen zich gelukkig niet hebben te bekommeren om den inhoud der kisten die dagelijks in volgeladen schepen onze kusten in de richting van Liverpool en andere Engelscbe bavens verlaten. Dat onze wapenfabrieken dag en nacht met dubbele ploegen werken en 750 detectieven noodig zijn om de gebouwen te beschermen, is eenigszins in strijd met de cijfers van de statistiek. Verder is de Amerikaansche uitvoer van zinkplaten enz. voor veldbarakken van 136.772 pond in December 1913 op 36,632.727 pond gestegen. De export van zoolleer van 353,512 dollar op 3,608,928 dollar, die van suiker van 4 op 74 millioen pond, die van zeep op 60 procent, die van dekens van 103 423 dollar op 2,749,278 dollar, die van kleedingstoffen met 700 procent, van gedroogde appelen met 500 procent, van gedroogde abrikozen met 700 pro cent, die van gasoline voor de automo bielen met 250 procent, die van vet en vetsurrogaten naar Frankrijk met 400, naar Engeland met 250 procent. Frank rijk kreeg in December 1914 250,646 paar schoenen tegen 6101 in December 1913. Aan verduurzaamd vleesch voerde men naar Engeland uit 3,737,503 pond, naar Frankrijk 934,558 pond, naar het heele overige Europa in het geheel 234,131 pond. Aan versch vleesch naar Frankrijk 6.215,341 pond, naar het heele overige Europa 123,321 pond, aan ge pekeld vleesch naar Engeland 1,942,316 pond, naar Europa met uitzondering van Frankrijk, 233,950 pond. Frankrijk heeft in het heele jaar 1913 700,000 pond spek lit Amerika gekregen, nu in een maand meer dan het dubbele, namelijk 1,526,605 pond, en Engeland 14,331,000 pond. De hoefijzerexport steeg met 1500 procent, die van kalfsvellen met 15,000 procent. En zoo konden we voortgaan De Engelsche lucktraid. De Tijd-correspondent meldt over het resultaat der jongste Engelsche lucbt- raid Van Blankenberghe meldde ik reeds, hoe daar een wagen van een electrische tram vernield werd, welke soldaten ver voerde en hoe daardoor in het geheel 16 soldaten omkwamen en vele gewond werden. Te Zeebrugge is één onderzeeér zwaar beschadigd. Voorts werden ver schillende batterijen langs de kust ten zuiden van Zeebrugge ernstig beschadigd. Buitengewoon veel bommen zijn ge worpen op de kustbatterijen, die staan tusschen Knocke en Zeebrugge, met het resultaat, dat een groot aantal dier ka nonnen vernield zijn. Bij Knocke werden ook nog zeven soldaten en één officier gedood en vele manschappen, die een batterij bedienden. De soldaten werden in de duinen begraven, de officier is ter aarde besteld op het kerkhof van Knocke. Als bewijs van de voorzichtigheid, waarmede de Engelsche vliegeniers te werk gingen, kan dienen, dat althans tot Zeebrugge geen enkele burger gedood en geen enkel huis getroffen is. In Heyst hadden de Dultschers reeds verschillende villa's op een boulevard laten springen, die het vrije uitzicht over zee belemmerden. Eenige dagen geleden hebben ze nu ook weer neergehaald etn geheele villawijk, die aan den weg van Knocke naar Duinberghe ligt, waar deze weg een scherpen hoek vormt. De gevangen genomen Russen. Naar men weet heeft de Duitsche ge nerale staf gemeld dat blijkens de laat ste telling er bij den winterveldtocht in Oost-Pruisen ongeveer 100,000 Russen zijn gevangen genomen. In verband met dit bericht ontleenen we aan de Berliner Zeitung am Mittag een opsomming van de verschillende gelegenheden, waarbij een belangrijk aantal Russen gevangen zijn genomen. Het begon bij de grensgevechten in het begin van Augustus. Den 17 Augustus bij Stallupönen werden er 3000 Russen gevangen genomen, den 20 Augustus bij Gumblnnen 8000. Dan volgt de groote overwinning bij Tannenberg met 90,000 man. In den slag bij de Masuri- sche meren kwamen er 30,000 bij, bij Augustowo, in begin October, 3000, bij Soewalki 2700, bij Schirwlndt 4000, bij Lyck 800. De opmarsch naar den Weich- sel leverde bij Opatow 3000 gevange nen op, bij Iwangorod 4800 en later nog eens 1800. Tot den eersten No vember bedroeg het aantal gevangenen in de kampen 3121 officieren en 186,797 man, waarbij de gevangenen op trans port uit Rusland nog niet meegerekend waren. De maand November leverde weer vele gevangenen. Bij Kutno 5000, Wloclawok 23,000 en bij Lodz en Lo- wicz 40,000. Tusschen eind November en 31 December werden er 136,000 ge vangenen gemaakt. Aan het einde van het jaar bedroeg het aantal gevangenen volgens officleele opgave 3575 officieren en 360,294 man. In Januari steeg de buit nog verder. Bij Borrymow 1000, Sucha 1400, Rawka 2000, ten noorden van den Weichsel 1000, in de maand Februari bij Chumin 6000, aan de Bzura 1000 en thans in de Masuren 100,000. Daarbij zijn de dagelijksche kleine ge tallen niet meegerekend. Er zijn volgens de laatste berichten ruim een half millioen Russen door de Dultschers en ruim 2'/a honderd duizend doorde Oostenrijkers gevangen genomen. De toestand. Van Duitsche en Russische zijde komen uitvoerige berichten omtrent het ver loop van den slag en de vervolging aan de Masurische meren. Beide geven de omstandigheden op hunne wijze, maar de slotsom is hetzelfde. De Russen zijn heel eerlijk in het erkennen van huo echec. Er blijkt uit, zooals we publiceer den, dat er 7 generaals en 100.000 Russen door de Dultschers zijn gevan gen genomen en de buit is nu reeds gestegen tot 300 kannonnen en massa's mitrailleurs en geweren. Dit zal natuurlijk ook in de toekomst eenlgen invloed uit oefenen. De Russen hebben zich hier evenals in de Karpathen waar de Oostenrijkers Stanls- lau reeds bezet hebben, meesters in het retireeren getoond, wat zij ook in den Japanschen oorlog bleken te zijn. Dat wil zeggen, dat ze zich gauw herstellen en een nieuwe positie innemen om den vijand weer af te wachten. Dit doen ze in Oost-Pruisen en Polen, dat doen ze in de Karpathen, waar beiderzijds wordt gezegd dat nienwe gevechten zich ontwikkelen. De Duit- schers zijn anders een heel eind opge schoten, zij zijn al onder het bereik der vesting Ossowiec, de eerste van de Narew en Njemenlijn. Hier zal weer hef tig gevochten worden, want slagen de Dultschers ook hier weer, dan zullen zij Warschau spoedig in hun bezit hebben wat zij met alle geweld schijnen te wil len en daarenboven ook de spoorlijn Warschau—St. Petersburg, wat natuurlijk van groot belang is, dat snapt eenieder. We staan hier dus voor groote dingen Van 't Westelijk oorlogsterreiu nog steeds berichten van groote roerigheid der verbondenen en van verschillende hunner successen. De Duitschers melden daar zooveel mogelijk de hunne tegen over. Alhoewel geen vooruitgang van beteekenis te constateeren valt, schijnt het meeste succes hier toch aan de zijde der geallieerden, maar hier schiet 't overigens werkelijk niets op. Wat ter zee is geschied, hebben we reeds gepubliceerdde hulpkruiser Kroonprins Wilhelm heeft een vijftal schepen in den in den grond geboord en passagiers en bemanning netjes aan wal doen brengen. In de Noordzee en Iersche Zee zijn een drietal Engelsche schepen getorpedeerd. Een Amerlkaansch schip is op een mijn geloopen en eenigszins beschadigd. Wat de fourage in Duitschland betreft overal wordt de zuinigheid betracht en aanbevolen en maatregelen voor de toe komst getroffen. Leest men wat in 't Huis van Afgevaar- digen gezegd is, wat wij ook in dit num mer opnamen, dan kan er van uithon geren geen sprake zijn- Of 't waar is kunnen wij evenmin als velen die dat wel doen, beoordeelen 1 Nederlandse he industrie. Uit Leerdam seint men aan de >Msbd«. De gloeilichtballonnetjes, die de be kende fabriek van Philips te Eindhoven voor den oorlog steeds uit het buiten land betrok, zullen thans door een der glasfabrieken te Leerdam worden ver vaardigd, Een aantal buitenlandsche werklieden zullen zich daarvoor te Leerdam vesti gen. Spoedig zullen 60 woningen gebouwd worden. Uit het van Regeeringswege inge steld onderzoek bleek, dat de gezamen lijke landbouwers in den Hoekschen Waard nog 140.000 H.L. aardappelen in voorraad hebben. De prijs te Middel burg is maximum vastgesteld op f 0,25 per kop. - Hoefijzers van Engeland en Duit schland 1 De smidsbazen H. Dirks en B. Roo- zenboom te Oudewater, zijn belast met het vervaardigen van een groot aantal hoefijzers ten dienste van het Duitsche en het Engelsche leger. Ook elders zijn groote bestellingen gedaan. Gras- en klaverzaad. Aan alle verbruikers van gras- en klaverzaad wordt vanwege de directie van den landbouw in overweging gege ven, ten spoedigste de hoeveelheden van deze zaden, die zij noodig hebben, in te slaan. Mochten zij deze niet kun nen bekomen of alleen tegen prijzen, die aanmerkelijk van de normale afwijken, zoo ware daarvan mededeeling te doen aan de directie van den landbouw te 's-Gravenhage. Deze mededeelingen wor den Vóór 4 Maart Ingewacht. Rijksmiddelen. De Staat der Rijksmiddelen over Ja nuari is natuurlijk weer sterk onder in vloed van de economische crissis. De directe belastingen blijven in voortgaande beweging en brachten in de eerste maand dezes jaars een goede 3 ton meer dan het vorige jaar, In het geheel werd ont vangen 110,973,671 tegen fl2.474.3l3 in Januari 1914, een vermindering dus van 1.5 millioen. Deze teruggang zou nog heel wat ernstiger zjjn geweest als niet het successierecht in een maand 1.1 millioen meer had opgebracht dan het vorige jaar en de suikeraccijns bijna 0,9 millioen. Het grootste tekort kwam van de zijde waar het verwacht kon wor den, nl. bij den accijns op gedistilleerd, waarvan in"December|zoo hooge^insla- gen zijn gedaan. De opbrengst was f852.819 tegen f 2.473.092 in Januari 1914. Bij het totaal der ontvangst is niet medegerekend de opbrengst van tele grafie en posterij. Een bedrag van f258*036, bij de totaal-ontvangst inbe grepen, is gereserveerd voor het Lee- ningsfonds. De Maaskanalisatie aangenomen. Verleden'Donderdag 18 Febr., werd door de Tweede Kamer een wetsont werp aangemnoen, waardoor tot de kana lisatie der Maas besloten werd. Het ontwerp strekt tot verhooglog van het negende hoofdstuk der Staats- begrooting, maar in beginsel werd be sloten tot>kanalisatie van de rivier de Maas, bestaande in het maken van vijf sluizenkanalen en 5 stuwen van Maas- bracht tot Grave, benevens de daarmede in verband staande aanleg van een ka naal van de Maas, nabij Mook tot de Waal en van een verbindingskanaal van de Maas bij Wessem met de Zuid-Wil lemsvaart bij Nederweert en alle tot een en ander behoorende of ten gevolge daarvan noodige werken of uitgaven. Waalwijk, 24 Febr. 1915. Keept niet in den vreemde, wat gij Waalwijk even goed en even goedkoop kant vinden. 3651 W. B. Benoeming. Naar we vernemen is de beerj. C. de Baan opzichter der havenwerken alhier, benoemd tot opzichter-teekenaar. w. w. bij de H. IJ. S. M. Kermis 1915. Voor plaatsen op de kermis is in- geschreren als volgt De Nies, Rotterdaai, Cake Walk, f 100. A. A. Bfnaer, Gorinchem, Aeroplane f 82. H. Janvier, Bergeu-op-Zoom, Stoom- caroussel f 285. A. Jinvinr, Bergen-op-Zoom, Tunnel- oaromel f 180. J. Appel, den Hsag, Open Caronsel f 51,99f/2. Wed. J. Akkerman Zo. Saeek, Am&ri- kaansche Hoepla f 24,99'/2. Marinas Beekke, ^Maartensdijk, Open Carrousel en Zweef-carousM f 56. J. Visser, Amsterdam, Znnrkraam f 8. J. Zaidema, Franeksr/ Athletentent 1 10. Wed. Lahnstein, Amsterdam, Hoepla f26,10. Mej. J. Vogel, Amsterdam, Galanterie- kraam f 27,50. A. Spanij t Zo. Roermond, Lnchtschom- mel 106,50. H. Gorsen, Breda, Gebakkraam f 85. L van Gemer', Gock, Gebakkraam f 17,50 R. C. Lommers v. Sod, Breda, G»l*n- terie f 8. Frans Janvier, Tementen, Stoooiearousel f451. H. Kalter, Kanpen, Palingkraam f 41. t n h g f40,41. G. Viukeo, Roermond, Stoomcaronsel I 251. J. Benner, Breda, Cake Walk 170. H. Lohm*n Tromp, Kampen, Paling- kraam. f 60,20. Wed. G. van de Leeuw, 'a Bosch, Koek en Saiker. f 86. W. Gubbela, Prinsenhage, Galanterie f £1. A. Jansen-van Gieseu, 'b Bosch, Noagat t 8 Wed. W. L. Jansaens-Sa», Bosch, Koek en Sn.ker f 87. Onderwijzersvergadering. Zondagmiddag te half drie vergaderde in de achterzaal van het hotel Verwiel de afdeeliog WaalwijkHeusdea van den R. K. Onderwijzersbond in het Bisdom 's Bosch. De Voorzitter opende met den Christe- lijken groet de bijeenkomst en herdacht met juiste woorden de hooge onder scheiding te beurt gevallen aan den Bondsadvlseur, Mgr. Diepen. Tevens deelde hij mede, dat het Bestuur een telegram van eerbiedige hulde en ge- lukwensch aan Mgr. had gezonden. Verder werden de in het afgeloopen jaar gestorven leden herdacht, voor wier zielerust eene lezende H. Mis zal worden opgedragen. De notulen werden gelezen en on veranderd goedgekeurd, waarna de secretaris zijn jaarverslag voorlas, dat keurig den stand der afdeeling toonde. Toen de secretaris verklaarde wagens overdrukke werkzaamheden zijn functie neer te leggen, wilden da leden daar niet van hooren, doch volhardende bii zijn besluit, koos men in zijne plaats den heer Adr. van Delft. Adhaesie werd betuigd voor het adres der >Vereeniging van Leeraren aan Handelscursussen van de Hanze4 be treffende inhallngscursussen en herha lingsscholen. Voorts werd bij acclamatie aangeno men het voorstel om twee afgevaardig den te zenden tot bijwoning der plechtige H. Wijding van Mgr. Diepen op 7 Maart a. s. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met nadeelig saldo van f 3.495. De boeken nagezien zijnde werd de penningmeester onder dankzegging gedechargeerd van de ver antwoording over het verloopen jaar. Tot afgevnardigden ter algemeene vergadering werden gekozen de heeren Froklage en Klessens. Bij de periodiek» aftreding werd tot vice-president gekozen de heer Antoon van Delft, a's corres pondent voor het ondersteuningsfonds de heer Van Dongen. Over dit fondj gaf de heer Van Delft belangrijke op merkingen en wees op de noodzakelijk heid van propaganda ervoor in deze streken. Er meldde zich een nieuw lid aan, terwijl een ander uittrad wegens vertrek naar elders. De lezing door den Zeer Eerw. heer adviseur werd wegens het late uur aangehouden tot een volgende bijeenkomst. Bij de rondvraag uiemaod meer het woord verlangend, deelde de voorzitter nog mede, dat stappen ge daan worden om binnenkort een bekend spreker te laten optreden. Daarna sloot hij de bijeenkomst met den Christelijken groet, zooals gebrui- kelyk is. D. v. N. Ernstige mishandeling met doodelijk gevolg. Dinsdagmorgen stond voor de arron- dissemantsrechtb. re 's Bosch terecht An- tonis P., oud 27 jaar, arbeider te Ca- peile, thans in hechtenis, beklaagd ter zake dat hij 1 Januari 1915 te Waspik opzettelijk A. Buijks aldaar met een mes heeft mishandeld tengevolge waarvan deze terstond, althans kort daarop is overleden. Opgeroepen waren getuigen als ver dediger trad op Mr. E. van Zinnicq Bergmaan, advocaat en procureur alhier. Beklaagde legde een volledige beken tenis af. Hij deelde mede, dat hij op gemelden dag met B. Nieuwjaar was wezen wen schen. In 4e herberg van Marinus vat Peer had hij met den verslagen* nog biljart gespeeld. Buijks had met den kastelein staan fluisteren. Bekl. dacht toen, dat men het over hem had. Hij was daarover kwaad geworden en slaags geraakt met eenige personen in de herberg. Hij was daarop buiten de herberg gezet, waa- ^rUSuiikj de vechtpartij is voortgezet, waarbij bekl. zooals hij zegt, verschillende sneden met een mes over zijn jas heeft gehad. B. is toen op den loop gegaan, nage zet door beklaagde. Toen hij B. had ingehaald heeft hij deze met een mes een stuk of drie steken toegebracht. B. is daarop gevallen en stil blyven liggen. Bekl. is toen met zijn broeder, die bij hem was, doch den verslagene niets had gedaan, in de richting vaa Waspik ge gaan, waar ze een glas bier gedronken hebben in de herberg bij Boom. Na een half uur is hij met zijn broeder weer teruggegaan naar de plaats, waar B. lag. Deze vonden ze toen dood. Met zijn 17-jarige broeder heeft hij toen het lijk in een nabij gelegen water gegooid. Beiden zijn daarop in de herberg van Van der Linden wederom een glas bier wezen drinken. Bekl. erkent veel spijt te hebben van hetgeen ls gebeurd. Als eerste getuige, tevens als des kundige, werd gehoord Dr. V. Smits te Waspik, door wien de lijkschouwing was verricht. Onder verwijzing naar zijn daar omtrent uitgebracht verslag, deelt de deskundige mede, dat in verband met de toegebrachte verwondingen, de ver slagen* hoogstens eenige minuten na de toebrenging daarvan nog kan geleefd hebben. Dokter Kohier, arts te Capelle, even eens als deskundige gehoord, die mede de lijkschouwing had verricht legt een zelfde verklaring af als vorige deskundi ge- De gemeenteveldwachter Schoones en de brigadier der marech. Adams, die, beiden het lijk van B. langs den weg hebben gevonden, deelen mede hoe zij het hebben gevonden. Zij merken op,, dat bet lijk een mes in de rechterhaad had. De doctoren, daaromtrent nader ge hoord geven als hun meening te kennen dat te oordeelen naar de wijze waarop het mes In de hand werd bevondes, het mes vermoedelijk in de hand gegc ven is, nadat B. was overleden. Getuige huisvrouw Peer, heeft geziei dat haar man beklaagde bulten de her berg zette. Andere bezoekers ginget toen van zelf naar beiten- Ze heeft toeD hooren vloeken en eenige personen weg zien loopeo. Later heeft ze het lijk vat B. in het water zien liggen. Getuigen Van Dongen en Smits hen* ben de gebroeders P. en den verslagent B. zien vechten, ook hebben sij geziec

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2