Nummer 20 Zondag 7 Maart 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad. Gemeenteraadsvergaderingen. 8INNKNLA.N iJ. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 5 Maart des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Ed.Ach»b. Heer van Besouw. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Schrijven van den Minister van Wa terstaat houdende mededeeling dat met 31 Mei '15 de huur van het oude post kantoor ophoudt. De Voorzitter zegt dat de Minister zijne goedkeuring heeft geschonken tot het bouwen van eene school. De leden zullen wel begrijpen, al wordt door 't rijk geld gegeven, er toch direct geld noodig is aangezien de eigenaars dadelijk geld wenschen te ontvangen voor het afstand doen van hun grond. Spreker zegt, dat aan den Minister om een voor schot van 't rijk is gevraagd, waarop een schrijven is ingekomen dat de Minister zich hiermede kan vereenigen en een voorschot zal verleenen van f 5000 tegen eene reDte van 5*/s plus eene geringe bijdrage in de kosten. De Voorzitter meent dat de gemeente daarmede nu gesteld is, wijl ze het geld kan krijgen. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het besluit tot heffing van Secretarie-leges. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. 2. Vaststelling reglement van orde van den gemeenteraad. De Voorzitter leest een schrijven voot van Ged. Staten houdende verzoek om het reglement van orde aan eene alge- heele herziening te onderwerpen. Nadat door den Secretaris de ver schillende artikels zijn voorgelezen, wordr dit reglement met aigemeene stemmen goedgekeurd. Op de vraag het lid Roestenberg of elk lid een afschrift krijgt, zegt de Voor zitter dat zulks zal geschieden. 3. Vaststelling verordening roggebrood. De Voorzitter *egt dat in eene vorige vergadering reeds eene verordening is vastgesteld betreffende de rogge. Aan de Rogge-Coramissie is verzocht ge worden om een uniform reglement, waarop deze Commissie een concept verordening heeft ingezonden. Nadat door den Secretaris de ver schillende artikels zijn voorgelezen, wor den deze met aigemeene stemmen goed gekeurd. Wethouder Vester zegt dat er door enkele bakkers misbruik wordt gemaakt betreffende het gewicht van het brood en zou daarop scherper toezicht wen schen, daar het bij sommige bakkers nog al erg moet zijn. De Voorzitter zegt dat hierin gemak kelijk verbetering is te brengen en zal de politie opdracht geven het brood van tijd tot tijd te controleeren. 4. Benoeming stembureau. Om al de stemmingen te voorkomen, stelt de Voorzitter voor dezelfde leden te benoemen als vorig jaar. Goedgekeurd. 3. Benoeming Commissie Hoofdelijken Omslag. Op het Voorstel van den Voorzitter wordt dezelfde Commissie wederom be noemd als vorig jaar. Verzoek van het bestuur van den Boerenbond te Kaatsheuvel om vergoe ding van f 100.voor de stierenveree- niglng. De Voorzitter leest een schrijven voor van het bestuur van de Afdeeling Kaats heuvel van den N. Christ. Boerenbond houdende Verzoek in verband met de verbetering van den rundveestapel om eene subsidie van f 100, Na eene onderlinge discussie wordt met aigemeene stemmen besloten ge noemde vereeniging eene subsidie van f 100,toe te kennen, met dien ver stande, dat de vereeniging bij eene eventueele behoefte voor het noodige aantal stieren zorgt. De Voorzitter zegt dat zooals de leden weten de school is aanbesteed. De mi nister stelt nu voor den aanleg van de centrale verwarming niet publiek te bren gen, doch te gunnen aan de firma H. Zimmerman Co. te Utrecht. Met aigemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Op voorstel van den Voorzit ter wordt nog besloten de gewone jaar- lijksche subsidie aan de maréchaussee wederom toe te kennen. Schrijven van Dr. de Both betreffende de armen-verzorging houdende verzoek om eene gelijkwaardige behandeling. Het lid de Bresser zegt dat toen Dr. de Both 15 jaar geleden werd aangesteld het de bedoeling was V3n den raad hem voor vast aan te stellen. Voorts zegt spr. dat Dr. de Both als gemeente amb tenaar evenveel recht heeft op eene ge lijkwaardige behandeling, altijd indien deze zijne plicht doet. Spr. stelt daarom voor de instructie van den Dokter te wijzigen en hem eene vaste aanstelling te geven, welk voorstel gesteund werd door de leden. J. Puls en J. Wijdemans. Het lid Roestenberg vraagt hoe een lid van den gemeenteraad met zulk een voorstel durft te komen om een Dokter voor levenslang te accepteeren. 't Is ver schrikkelijk zegt spr om 80*/# van de arbeiders tot eene dokterskeuze te dwin gen. Spr. zegt dat het lid de Bresser zich moest schamen om met een dergelijk voorstel voor den dag te komen. Spr. hoopt «n vertrouwt dat hier een deskun dig advies zal Ingewonen worden van een geestelijke. Volgens spr. hebben de ar beiders recht ep eene vrije dokterskeuze. Het lid Rijken wil over de dokters kwestie niet spreken, doch heeft het altijd wenschelijk gevonden 2 dokters te hebben. Het lid v. d. Heuvel zegt dat hier eene vroedvrouw nooit pensioen kan verdienen zoodat de gemeente dan ook resoluut moet zijn. De Voorzitter zegt dat he'geen de vroedvrouw betreft geheel bulten den raad staat. Wenscht deze in persoonlijken dienst te blijven dan moet zij dat zelf weten. In de instructie is vastgesteld aldus spr. dat de dokter zelf voor een vroedvrouw moet zorgen. Wat mij zelf betreft zegt de Voorzitter zou ik niet In persoonlijken dienst willen zijn. De raad schijnt vroeger dan verkeerde in structies te hebben gemaakt. Het lid v. d. Heuvel aeet dat het algemeen belang het meebrengt dat de gemeente twee dokters heeft. Als Dr. Ruding nu eens komt te vallen vraagt spreker. De Voorzitter zegt dat er dan gemak kelijk e«n anderen zal zijn te krijgen, daar hierin de gemeente toch geen unicum is, o.a. de gemeenten Dongen. Vechel en Uden hebben toch ook twee dokters. Het lid v d Heuvel wil er alleen 'op wijzen dat dr. Ruding zich jaren ea jaren heeft uitgesloofd en van 't begin tot 't einde is genegeerd. Voorts zegt spr. dat Loon-op-Zand heel stiefmoederlijk wordt behandeld. De Voorzitter wenschte dat er in Loon- op-Zand een dokter was. Het lid v d Heuvel antwoordt dat dit niet kan. De Voorzitter zegt dat hij hier totaal tusschen de dokterskwestie uitblijft, doch 't gaat niet aan een gemeenteambtenaar aan den dijk te zetten. Het lid Roestenberg zegt dat de leden hebben te beoordeelen de belangen van de gemeente. Spr. acht Dr. de Both hoog, doch wij zijn de baas zegt spr. en kent een arm meosch ook het rech' toe van dokterskeuze. De Voorzitter zegt dat hij hier in 't algemeen gesproken heeft. Het lid Rijken zegt dat vroeger altijd het idee is geweestgelijke rechten. Het lid Roestenberg zegt dat, wanneer er een slechte verhouding is tusschen de dokters, dit vroeger beter had moeten geregeld worden. Wethouder Teurlings zegt dat zii den vroegeren dokter verzocht hebben om op het raadhuis te komen teneinde hem de klachten onder het oog te breogen Het lid Rijken vraagt wie die aankla gers zijn, doch wil hier liever niet over spreken- Het lid v d Heuvel vindt 't billijk, wanneer de gemeente 2 dokters heeft, de armen vrije keus hebben. Ook Loon-op Zand heeft er belang bij hier 2 dokters te houden. De Voorzitter komt niet neer op Loonopzand, terwijl spr. ook niet zegt dat nier geen 2 dokters moeten zijn. Het lid Roestenberg zegt dat de zaken zoo staan dat de gemeenteraad hier heeft te regelen. Wethouder Verster zegt dat zoolang hij aan 't armbestuur is geweest, hij er nooit reden voor heeft gehad de armen niet ter wille te zijn. Het lid v. d. Heuvel zegt dat er men- schen zijn die liever door Dr. Ruding behandeld worden, doch daar hier een verslaggever tegenwoordig is, wil hij dit liever met openbaar maken. Het ,lid Roestenberg zegt dat hij er nooit voor is, dat ambtenaren zoo maar van hun stoel geschopt worden, doch dan is spr. ook voor 't voorstel om twee dokters aan te stellen doch dan met vrije keus. Spr. zegt wanneer hij een onderzoek instelt, hij met andere gege vens z~l komen Het lid v. d. Heuvel respectect de diensten van Dr. de Both, doch acht h>-t van belang dat er twee dokters zijo. Het "lid Roestenberg zegt dat er men- -cheo waren die schreeuwden over nor- sche behandeling en een norsch woord doet den armen donder zeer. Laat ons aldus spr. in le instantie denken aan een arm raensch. Voorts wil spr. probeeren de zienswijze van den heer de Bresser te wiizigen. Spr. geeft in overweging d t de patiënten billijk recht moeten hebben en wanneer er 2 dokters zijn dan is er concurrentie. Het lid de Bresser zegt dat die zaak nu al zoo lang aan de gang is en meeDt dat hij als lid van Vincentius goed op de hoogte is. De behandeling van Dr. de Both, zegt spr. is goed, ja meer dan goed. Het lid Roestenberg zegt dat men hem dit toch zal moeten toegeven, dat er een reden voor garantie is, wanneer men 2 dokters voor 't zelfde geld heeft. Spr. zegt dat hij er zich in 't openbaar altijd tegen zal verzetten en noemt het een reuzenschandaal. Het lid v. d. Heuvel begrijpt niet hoe Wethouder Verster zoo kortzichtig kan zijn. Verder zegt Spr. dat de Voorzitter zoo maar klakkeloos zegt dat er direct een anderen zal komen wanneer b.v. no. 1 dood is. De Voorzitter zegt hij daarbij blijft. Het lid Roestenberg is van meening dat het vast moet staan dat de menschen een vrije artsenkeus hebben. Als ge meenteraad hebben wij voor een massa te zorgen. Het lid Zacht zegt dat het het hier gewoon een kwestie is van persoonsbe lang. Het lid Roestenberg zegt dat het hier gewoon is de gemeente op z'n kop zetten en zou daarom willen voorstellen dit punt aan te houden. Zou de zaak toch doorgaan zegt spr. dan zal hij een publieke protestverga dering oproepen. De Voorzitter vraagt wat de raad vroeger besloten heeft. Het lid Roestenberg zegt dat er be sloten is Dr. de Both voor 1 jaar aan te stellen, doch geeft in overweging of als de gemeente zich nu voor levenslang moet binden, toch vooral te denken aan den armen donder. Het voorstel de Bresser in omvraag gebracht wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen Voor stemden de leden J. Wijdemans, A. Vester, T. Teurlings, J. Puls, H. de Bresser, J. Elias en A. v. Kunk. Tegen stemden de leden C- Roesten berg, M. Zacht, J. v. Rooij, J. v. d. Heuvel, J. Heuer en A. Rijken. De Voorzitter zegt dat er destijds be sloten is de vergoeding uit te keeren aan den Pastoor, doch door de mobili satie is dit achterwege gebleven. Ook hebben wij 't geld niet zegt spr. daar wij dit meenden te doen van de tiend. Wordt besloten om aan Ged. Staten om goedkeuring te vragen. Op de vraag van den Voorzitter of iemand nog 't woord verlangt, vraagt 't lid Rijken om grint te laten komen, daar bij hem de weg zoo slecht is. De Voorzitter zegt dat er niet aan griot te komen is en geeft het lid Rijken in overweging zelf eens te zien. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de openbare verga dering ter behandeling van Reclames Hoofdelijken Omslag. Bevordtring van Nationale Industrie. De hoop, dat er veel bewijzen van instemming zoudeo komen met het in gezonden artikel, dat laatstondergetee- kcude plaatste in de Haagsche bladen van 9 Januari j.l. en dat enkele andere' bladen zoo beleefd zijn geweest over te nemen, waarvoor bij deze onzen harte- liike dank, is wel verwezenlijkt. Bijna duizend schriftelijke bewijzen van instem ming mochten wij ontvangen. Wij mogen dus veronderstellen, dat het denkbeeld bij een groot deel onzer landgenooten in goede aarde Is gevallen. Moge de Nederlandsche Bond tot be vordering van de Nationale Industrie met dezelfde ingenomenheid worden begroet, dan twijfelen wij niet of die Bond zal een zegen worden voor ons land Ziehier in korte trekken, hoe wij ons voorstellen, dat deze Bond zal werken De leden verbinden zich om bij voor keur Nederlandsche waren te koopeo en geene buitenlandsche, tanzij de bui- tenlandsche beter of goedkooper moch ten zijn, en hunne waren bij voorkeur te koopen bij leveranciers, die de be vordering van Nationale Industrie voor staan. De Bond geeft een blad uit, waar in Nederlandsche waren worden aange kondigd en waarin zooveel mogelijk zal worden gewaakt tegen misbruik van vertrouwen in handelszaken. De leden betalen eene jaarlijksche contributie en ontvangen het bondsblad. De winkeliers, leden van den bond, moeten vóór aan hun winkel een plaatje bevestigen, waarop «Bevordering van de Nederlandsche Nijverheid*, en de leden particulieren kuanen desverkiezende ook een plaatje aan hun huis bevestigen te gen betaling der kosten daarvan. De fabrikanten treden als leden-be gunstigers of als leden-donateurs tot den Bond toe. Het bedrag, door hen jaar lijks te betalen, zoude men afhankelijk kunnen stellen van het aantal werklieden, aan hun fabriek verbonden. De Bond heèft een centraal bestuur en afdeelingsbesturen. Aan den Bond kan verbonden worden een Bureau van onderzoek, hetwelk inlichtingen verstrekt voor nieuw op te richten zaken. Een Bureau van onderzoek, niet gebaseerd op eigen belang, doch alleen en bij uit sluiting het algemeen Nederlandsch be lang beoogende. Dit Bureau van onder zoek geraadpleegd bij de oprichting van nieuwe fabrieken of handelszaken, moet voorlichting geven en, in geval de zaak vertrouwen verdient, behulpzaam zijn in het verkrijgen van zooveel mogelijk sympathie. Natuurlijk is het niet doenlijk, dat het bureau van alle handels- en fabrieksza ken op de hoogte is, doch samengesteld uit bekwame zakenmannen, iogenieurs en accountant, zoude men zich door speciale vakmannen en in de eerste plaats door de belanghebbenden kunnen doen voorlichten. Hiermede hebben wij in korte trekken het doel en de werking aangegeven van den Bond, dien wij zouden wenschen op te richten. Wij achten het oogeobllk thans gunstig om een beroep te doen op de vaderlandsliefde onzer landgenoo ten! Nederland heeft een groot deel van zijn geld ter beschikking van de Ame- tikaansche nijverheid gesteld. Nederland ondersteunt thans den Amerikaanschen en den Canadeescheo landbouw, door reusachtige bedragen te beleggen in pandbrieven. Dat geld is niet verloren, maar de industrie, de landbouw in Nederland en de Nederlandsche koloniën zouden met die gelden kunnen worden bevoordeeld. Het kapitaal van de Koninklijke Ne derlandsche Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in NdÖerlaodsch- Indië is voor een groot deel in bui tenlandsche handen en vele ondernemin gen in onze zoo enorm rijke koloniën werden met Engelsch en Duitsch geld geëxploiteerd. De Rotterdamsche Tramwegmaat schappij is eene Belgische onderneming. Is het noodig, heeft het eenig nut buitenlandsche brandkasten en zeker- heidssloten te koopen, terwijl de Neder landsche een graad van volmaaktheid hebben bereikt, die zeker niet overtroffen wordt in het buitenland. Onze drukpersen komen bijna zonder uitzondering uit het buitenland. In het vorige artikel werd gewezen op de Nederlandsche lucifers, die zeker wel met die uit het buitenland kunnen wed ijveren. Vraagt in een winkel naar zeep en tien tegen een, dat men u buitenlandsche zeep verkoopt, wanneer ge niet uw verlangen naar Nederlandsch fabrikaat te kennen geeft. Toch kunnen onze Nederlandsche zeepfabrikanten zonder eenigen twijiel met die van buiten 's lands wedijveren. Nederland heeft een der grootste gloeilampfabrlckeo ter wereld. Waarom noeten de lamphouders voor de gluel- limpen uit het buitenland worden be trokken Zaagt ge ooit een speld van Neder- anrisch maaksel of een naald uit een Nederlandsche fabriek afkomstig Ze ziju er niet, ze worden in Neder land niet gemaakt en veel meer artikelen nog zouden zeer goed in Nederland kunnen worden vervaardigd en zelfs in Nederland ruim voldoenden afzet vinden mits maar gebroken worde met het vooroordeel, om de voorkeur te geve» aan van bulten 's lands ingevoerde goe deren. De heer Bouvy te Dordrecht schrijft In het Algemeen Nederlandsch Adver- tentieblad o.m.>In dezen tijd is het «ongetwijfeld geboden, het geld niet naar «het buitenland te zenden als men het «hier zelf kan behouden. Onze eigen «oijveiheid heeft steeds groote energie «noodig gehad, om tegen het buitenland «te kunnen concurreeren. Zij heeft steeds «den steun ontbeerd van haar landge- «nooten. Zij heeft moeten vechten tegen «het vooroordeel, dat wat in Nederland «gemaakt werd minderwaardig was. Het «zijn juist de fabrikanten geweest die... «enz. «Doch nu die nijverheid is aangewezen «op haar eigen land, nu haar werklieden «werk noodig hebben en anders komen «ten laste der liefdadigheid, nu is het o.i. ieders plicht, alvorens zijne bestcl- «lingen te doen, zich te vergewissen of «hij werk krijgt uit eigen nijverheid. «Kiachtige ontwikkeling onzer Nijverheid «zal daarvan het gevolg zijn/' De Nederlandsche Nijverheid verkeert in een redelijk bloeienden toestand, maar de toestand zoude veel beter kun nen zijn, zoo de zucht naarbultenlandsche artikelen niet bij velen op den voorgrond trad. Hierin verbetering te brengen is het doel, dat wij beoogen met de oprich ting van den Bond tot bevordering van de Nationale Nijverheid en van veel hulp zal ons daarbij zijn de opneming in ons tijdschrift van wat er in Nederland ver vaardigd wordt. Laat ons hopeD, dat die lijstéloor onzen Bond grooter moge worden en dat het nfet lang meer zal duren, dat alle be- noodlgdbeden voor ons leger en onze vloot in ons land zullen kunnen worden vervaardigd. Wij verwijzen hier naar een oud-zeeofficier in het Januari-nummer van het maandblad der vereeniging „Onze Vloot", hetwelk eindigt met de woorden „Kan onze industrie zich eenmaal geheel inrichten op 't bijzonder werk, dat een zeemacht eischt, kan onze vloot eenmaal geheel bestaan door wat de eigen in dustrie, die zij geroepen is te beschermen voor haar arbeidt, eerst dan zal ons land in eendrachtig samen wei ken in waarheid onafhankelijk zijn". Een leder, wien het belang van zijn land ter harte gaat, zal dien Bond steu nen iedereen, Diet alleen de ingezetenen van ons land. maar vooral ook de rechts personen en dan in de allereerste plaats de Staat der Nederlanden, de provinciën, de gemeenten, de groote stoomvaart- en spoorwegmaatschappijen enz. enz. Dat allen doordrongen mogen zijn van het denkbeeld, dat door de Nederlandsche nijverheid te bevorderen zij hun eigen belang dienen, en daarom in al die ge vallen, waarin de Nederlandsche Nijver heid wedijveren kan met de buitenland sche. de voorkeur geven aan goederen van eigen bodem. By God what a country, to make eve ry inch of it to an example of common wealth, zeide een Amerikaan, van ons land sprekende. En het is waar, Nederland is van na ture een rijk land rijk door zijn prachtige havens, rijk door zijn zoo bij uitstek be vaarbare rivieren, door zijn talrijke vaar ten en kanalen, rijk doorzijn vruchtbaren bodem, rijk door den grooten voorraad brandstoffen, die den bodem oplevert, want behalve steenkolen is de onnoeme lijk groote voorraad turf, zoo bij uitstek geschikt tot het drijven van fabrieken door de turfvergassing, een rijkdom, dien oDze bodem oplevert, welken men in honderden mlllioenen moeten schatten. Honderd vijftig duizend Hectaren laag- veen en dertig duizend Hectaren hoog veen 1 Op grond van het hierbovenstaande koesteren wij de hoop, dat binnen korten tijd tot stand komende Bond tot be* van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5