Na heropening vraagt de Voorzitter of de heeren het bestek en voorwaar den voor het baggerwerk nu kunnen goedkeuren en B. en W. opdracht ge ven deze zaak aan te besteden. W. v. d. Broek. Als er maar bij staat wanneer het klaar moet zijn. 't Staat me niet aan, dat werk aan de haven komt nooit klaar. Voorzitter. En ik geloof Integendeel dat we voor Paschen de beton-fundee- ring al aan den hoofdwand hebben lig gen. Tot nu toe heeft het wel veel In- gehad, maar dat moet in hoofdzaak ge weten worden aan het slechte weer, zooals we 't bijna nooit gehad hebben. Langs den voorkant zijn alle palen en damplanken erin, en is men reeds met beton-ijzerwerk bezig en ook terzijde is men de damplanken aan het stellen. Dus ik geloof dat U zich niet ongerust be hoeft te maken, dat het niet klaar komt. Daarenboven is ook in dit bestek op genomen, wanneer het klaar moet zijn. Aangenomen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het bouwen van een school, aan bet Rijk voor dagnormaallessen te verhuren. Voorzitter: In Uwe vergadering van 12 Februari 1915 werd in beginsel besloten over te gaat tot het bouwen van een school aan het Rijk voor normaallessen te verhuren tegen een jaarhjksche vergoeding van 6 a 7 pCt. van de bouwkosten, bouwter rein inbegrepen. De Minister van Bin- nenlandsche zaken brengt echter te on zer kennis dat geen hoogere huur dan f 1000,— per jaar bij een verbintenis van voorloopig 10 jaren kan worden beschik baar gesteld eD dat voor het geval de gemeente niet genegen of niet in staat is daarvoor een gebouw aan het Rijk af te staan overwogen zal worden de school elders te stichten. Wij hebben thans een bouwplan ont worpen, waarvan met het oog op de aanbesteding het ramingscijfer in geheime zitting is medegedeeld. Bij dit plan moeten lokalen voor gymnastiek en teekenen worden gevonden in de open bare school en teekeuschool, Wij ver trouwen dat Uwerzijds deze oplossing wordt goedgekeurd. Intusschen zal zoolang het te stichten schoolgebouw niet klaar is voor de nor maallessen tijdelijk gebruik moeten wor den gemaakt van het teekenschoolge bouw. Dit kan zonder bezwaar geschie- dan aangezien de teekencursus reeds is geëindigd en het nieuwe schoolgebouw voor het begin vaa den volgende cursus gereed kan zijn. Het in gebruik geven van liet teekenschoolgebouw zal ook Uwerzijds wel kunnen worden toegesiaaD. Wat betreft het bouwen van een De- recteurswooin£, waai bij zou kunnen wor den gerekend op eea jaarhjksche huur van f 300,meenen wij niet te kunnen voorsteilen daartoe vooralsnog over te gaan. Verschillende bouwmaterialen zijn dei- mate duurder geworden, dat de bouw kosten minstens 25 pCt. zijn gestegen. Bij een huurprijs van f300,is het dan ook niet mogelijk zelfs de rente van het stichtingskapitaal (met inbegrip van bouwgrond f. 8000,te dekkéo, laat staan belasting en onderhoud. En aan gezien het bouwen van een directeurs woning wel gewenscht, doch niet nood zakelijk is, meenen wii U te moeten v or- stellen gunstiger tijdsomstandigheden af te wachten en vooralsnog nog niet te bouwen. Voorzitter. Vinden de heeren goed eerst het bouwen der school af te wer ken en aan B. en W. op te dragen ze aan te besteden enz. Van Schijndel. Ik kan me er zeer goed mee vereenigen, maar als er een directeurswoning bijkomt, wint stel U voor dat de directeur van bedoelde school buiten moet gaan wonen, omdat er op 't oogenblik geen huis is te vin den. Voorzitter. Laten we eerst even het plan van de school afwerken, dat zijn twee afzonderlijke zaken. Van Schijndel. Dat dunkt mij nu zoo geheel niet, als er niet een directeurs woning wordt bijgebouwd, zou ik wel eenig bezwaar tegen de school hebben, omdat men dan toch de directeur niet weet waar hij hier moet blijven. Houben. Hoeveel leeraren zullen er vermoedelijk aan verbonden worden Voorzitter. 3 leeraren en de directeur. Houben. Het particulier initiatief zal ook wel wat doen. Timmermans-Verschure. Bij de O. L. school is toch ook een woning bijge bouwd. Houben. Dat is wettelijk voorgeschre ven, maar hier niet. Ik acht h«t wel in 't belang, als we maar goed in de con tanten zaten. Klijberg. Er valt heel veel te zeggen voor datgene wat de heer van Schijndel zegt. We gaan geld voteeren voor de school, die ons geld zal kosten en de voordeelen die er aan ve bonden zijn, laten we ons ontglippen, dat zou toch wel wat erg wordeD. Men ziet het toch nu al, dat ambtenaren naar buiten gaan wonen, omdat er gebrek is aan wonin gen. Het particulier initiatief heeft al wat gedaan en zal vermoedelijk ook wel wat doen, maar nu mag de gemeente toch wel het goede voorbeeld, een stoot in de goede richting geven. Ook zal volgens 't adres der handelaren in bouw materialen, zoo juist voorgelezen, 't rijk ook in de«e wel willen steunen. Ik steun daarom wel 't voorstel van den heer van Schijndel. Voorzitter. Nu de beide zaken blijken slecht gescheiden te kunnen worden, zou ik dan ook 't adres van W. B. er bij behandelen. Wethouder Timmermans. Het daar- stellen van een directeurswoning bij de schooi, daar is zeer veel voor, maar B. en W. geven met reden aan, in hun prae-advies waarom ze er thans tegen zijo. Maar 't wordt zeer gevaarlijk en raakt den princlpieelen kant der zaak, als we 't bouwen van een school doen af hangen van 't bouwen van een direc teurswoning. Dat toch gaat te ver en ik geloof dat we dan nog al hoog spel spelen. Stel U eens voor dat er direct geen meerderheid is te vinden voor een directeurswoning, hoewel de opinie de zer heeren in de toekomst best gewij zigd kan Worden, dan zou het toch al te erg zijn om daarom thans noch het een noch het ander te doen, als er mis schlen voor beide geen meerderheid ware te vindeD. Laat ons eerst afhan delen zooals de agenda aangeeft en dan later spreken over de directeurswoning Voorzitter, 't. Zijn ook twee zaken geheel los van elkaar. Vinden de heeren de plannen voor den bouw der school dan goed en willen ze B. en W. mach tigen deze zaak af te werken. VaD Schijadel. Ik wil in dit geval met 't eerste afzonderlijk meegaan, maar tegenover 't geen wethouder Timmer mans zegt staat heel wat tegenover Dan zal 't D. B. wel zoo welwillend zijn o i ook tot 't bouwen van een directeurs woning over te gaan. Houben: moet in de O. L. School iets verbouwd worden voor dit doel. Voorzitter. Voorloopig niet. Aangenomen. Hierna wordt 't adres van »Waalwijks Belang» voorgelezen. Het luidt als volgt: Het is ons bekend geworden, dat door Burgemeester en Wethouders in verband met de plannen tot het bouwen van een school, aan het Rijk voor nor maallessen in huur af te staan, wordt voorgesteld geen directeurswoning te bouwen, mede met het oog op de duurte der bouwmaterialen. Dit voorstel heeft eenigermate onze bevreemding gewekt. Herhaalde malen is de verwachting uitgesproken, dat na den aanleg der Mr. van Coothstraat en na de stichting der Rijksvakschool eindelijk het particulier initiatief tot woningbouw zich zou openbaren. Aan die verwachting wordt lang niet ten volle voldaan. Nog steeds zien wij meerdere ambtenaren en bur gerlieden tevergeefs zoeken naar ge schikte niet te dure burgermanswonin gen, om zich ten slotte in naburige gemeenten te vestigen, waarvan de voorbeelden zijn aan te wijzen. Waar zullen de aan de normaalschool te benoe men leerkrachten moeten worden onder gebracht Men kan toch niet verlangen dat deze menschen juist wenschen te wonen in een enkel huis dat toevallig openstaat. Waar de klacht over gebrek aan de bedoelde woningsoort sinds jaren toch zoo algemeen is en van particu lieren woningbouw zeer weinig is te verwachten, was de veronderstelling niet gewaagd, dat het Dagelijksch Bestuur, in plaats van te adviseeren niet over te gaan tot het bouwen van een directeurs woning, zou mededeelen, dat plannen in bewerking zijn tot het van gemeentewege bouwen van meerdere woningen. Toegegeven moet worden, dat met het oog op de duurte der bouwmateri alen een gunstiger tijd achter den rug is. De groote vraag blijft echter, zullen na het eindigen van den oorlogstoestand de prijzen spoedig tot de vroegere cijfers dalen Zal niet de Bouwgrondmaat schappij in de Mr. van Coothstraat met het oog op de tijdsomstandigheden ten opzichte van de prijzen van bouw terrein iets willen doen Kan misschien steun worden verwacht van het Rijk in verband met het bekende adres van de Vereeniging van Fabrikanten van- en Handelaren in Bouwmaterialen het maken van een lommerrijken wan delweg, zou ook in de richting van woningbouw tot verfraaiing kunnen me dewerken. Wij verzoeken Uwen Raad daarom beleefd alsnog woningbouw van ge meentewege in ernstige overweging te nemen. Het Bestuur van W. B. (w. g.) COR. WITLOX, L. V. (w. g.) JAN T1ELEN, Secretaris. Daarbij mag niet uit tet oog worden verloren, dat bij aanbouw tfan woningen, vermeerdering van het bevolkingscijfer is te verwachten, waardoor verhooging van de Rijksbijdrage naar het zielental en meerdere bijdrage in plaatselijke be lastingen. Welk profijt zou de gemeente ten slotte er van trekken dat Rijksinstellin gen hier gevestigd worden, als de daar aan verbonden voordeelen elders genoten worden Ten slotte ware nog te overwegen, of het niet gewenscht is, dat van ge meentewege eenige leiding wordt ge geven in het bouwen van doelmatige woningen, die zonder abnormaal duurte zijn, een straat tot sieraad strekken. Inderdaad zijn dergelijke woningen in onze gemeente schaars te vinden. Het Gemeentebestuur, dat belang stelt in de verfraaiing onzer gemeente, het besloot immers tot aanplanting van laanboomen, tot slechting van den Winterdijk voor Timmermans-Verschure. In uw prae- advies veronderstelt U dat de te be noemen directeur niet meer dan f 300, zal verwonenmaar hij zal hier wel meer moeten veiwonen nl. 35 375, wat U misschien met den schoolopziener zoudt kunnen bespreken; als de rente wordt gesteld op 6'/20/o> dan zouden we zonder groot verlies kunnen bouweo. Als 't voor de gemeente groote kosten met zich bracht, dan zou ik er tegen zijn, maar als 't haar f50 of f75 kost dan ben ik er voor. Als tegelijk terrein voor do school en directeurswoning wordt aangekocht, dan zal zooals W. B. laat doorschemeren, de bouwgrond maatschappij misschien wel iets willen doen ook het tegelijk aanbesteden kao mogelijk voordeel brengen. Een onder wijzerswoning zou dan komen op f 7000, dat zou dan jaarlijks kosten f455. A's de directeur dan f350375 verwoont, dan zou dat voor de ge eente een ver lies opleveren van f75f 100 'sjaars En op die gronden zou ik er voor zijn Voorzitter. Als we dien weg opgaan, dan denk ik dat het veel voordeeliger zijn zal een dubbele woning te bouwen. Timmermans-Verschure. Ja, dat was misschien heel wat voordeeliger. Ik heb het ook alleen te berde gebracht om het te doen als het niet te veel zou kosren en dit voorstel is nog beter. Kouben. Ik zou den Voorzitter willeD vragen of het niet weoschehjk was de benoemingen die misschien spoedig komen, af te wachten. We kunnen dan misschien voor een bepaalden termijn ve»huren, we weten dan we 't zijn, wr slaan dan niet in 't wilde. Ik geloof da 't wenschclijk was, om het uit te stellen. Voorzitter. Daar zullen we al heel spoedig achter knnoen komen, als we het den schoolopziener vragen. Khjberg. Me dunkt dat is een heel -•evaarlijke raad die de heer Houben geeft want als men hoort dat er hier geen plaats is voor getrouwden, zal men laar mogelijk rekening mee houden. Van Schijndel. Dat blijft toch altijd hetzelfde, want als iemand nu benoemd wordt kan hij over een jaar weer ver trekken en dan zit men er ook weer mee. Verbunt. De leeraren die benoemd worden, mogen die ook internen nemen, dat zou van groot belang zijn. Voorzitter ik denk van zeker, daarbij komt nog dat de leerlingen een zekere som van 't rijk krijgen om hier te kunnen blijven wonen, daar kunnen ook andere menschen van profiteeren. Verbunt. Dan zouden de leeraren ook iets meer kunnen verwonen. Voorzitter. Ja, dat is ook een ge zichtspunt. Wethouder Timmermans. Het al of niet bouwen heeft natuurlijk bij B. en W. een punt van overweging uitgemaakt en nu begint het adres van W. B. met t<* zeggen dat het dit bestuur eecigszins bevreemdt dat B. en W. niet adviseeren tot. b «uwen van een directeurswoning over te gaan. Ik moet wel /erklareo dat het mij in hooge mate bevreemd', dat besprekingen uit her college van B. en W. in 't bestuur van W. B. terecht komen. Meer zal ik ér niet van zeggen. Nu over de vraag van 't wenschelijke van al of niet bouwen. De heer B. Timmermans vindt het geweascht als het aan de gemeente per jaar niet meer kost dan f 75 a f 100. Als dat 't geval is ben ik er direct voor en als 't waa» is wat de burgemeester zegt dat een dubbel huis nog voordeeliger is, of laat het zijn 2 X f 100 kost. dan ben ik er voor. Voorzitter. Dat heb ik niet zoo ge zegd. Wethouder Timmermans. Ik geloof dat ik zeer consequent redeneer. U ver klaart zelfs dat het voordeeliger is een dubbel huis te bouwen. Wanneer bij het bouwen van een dubbel huis de gemeente niet meer heeft hij te dragen dan twee maal f75,— dan ben ik er nog voor om bouwen, ik ben er echter tegen om te bouwen als het de gemeente inderdaad veel geld gaat kosten. Ieder lid van den raad moet daarom wel weten hoeveel de kosten zullen be dragen, opdat we niet komen voor groote verrassingen en bi) het volgend budget voor zeer groote teleurstellingen. In verband daarmee heb ik niet aileen op eigen ervaring willen af aan, doch heb ik me ook gewend tot den gemeente- architect. Het terreiu voor een dubbele woning 14 M. breed kost f 2000, en 'r bouwen daaraan '13000. Misschien zullen de heeren hierover verwonderd zijn, maar 't is toch beslist zoo, da; zij het laten narekenen, het zal dan niet meevallen; 't geen ik zeg, is juist. Het kost dus f 15000 en daarvoor zullen we jaarliiks moeten betalen als volgt Voor het leenea 5 V-4®/»* onderhoud 1 Va8/» =s ö'/s0/#» daarbij komt 2e/e aflossing; later houdt te doen. dit wel op, dat is na heel veel jareo; dan wordt dit eene jaarlijksche opbrengst van f 1275. Als de directeur nu f300 en een leeraar ook f300 verwoont dan kost het der gemeente jaarlijks f675 of zooveel minder als de directeur meer dan f 300 wil verwonen in elk geval kost het de gemeente jaarlijks meer dao f 600. En wie z?l dat betalen Het moet er toch komen 't volgend jaar zal het dus f600 a f675 kosten. Timmermans-Verschure. Wethouder Timmermans houdt daar een heel be toog tegen mijn cijfers, maar ik heb er geen studie van gemaakt zooals de heer Timmermans. Ik ben alleen afgegaan op de in het praeadvies van B. en W. ge- ooemde cijfers. Of die cijfers er mis schien met een andere bedoeling zijn ingezet, dat is mijne zaak nietmaar op dien grond zou het gaan tegen on geveer f300—f350. Kan nu niet voor f 8000 gebouwd worden als B. en W. zeggen, dan verandert het, maar dat zijn mijn cijfers niet. Wethouder Timmermans, f 8000, dat bedrag is in mijn tegenwoordigheid nooit genoemd. De secretaris leest dat gedeelte van t prae-advies van B. en W. nogmaals voor, waaruit blijkt dat dit bedrag er in voorkomt. Timmermans-Verschure. Op die cijfers heb ik mijn betoog gehouden. Ik heb het niet noodig geoordeeld verdere be rekening te maken die cijfers zijn voor mij genoeg ais ze niet goed zijn, is dat mijn schuld niet. Van Schijndel. Die cijfers van wet houder Timmermans kunnen wel juist ziin. maar ze Zijn wel wat hoog genomen. l'/a0/» voor onderhoud daar is geen kwestie van In de eerste jaren voor nieuwe huizen. Daartegenover weegt toch vel op 't voordeel voor de gemeente, 't mag de gemeente wel wat centen kosten, 't Gaat toch niet aan dat de nenschen naar buiten moeten gaan t is toch meer dan erg dat een leeraar aan de vakschool in Sprang moet gaan wonen en dat is niet eenige laat het dan wat kosten, dan blijven de voor deelen toch ook in de gemeente. Klijberg. 't Is toch te bar dat de voordeelen aan deze instellingen ver bonden naar buiten gaan. Wethouder Timmermans- Vooreerst kan ik niet toegeven dat de becijfering te hoog is. Ik heb 't oordeel daarover aan van Huiten gevraagd. Daarenboven is de nood aao z.g. ambtenaars-woningen niet zoo hoog, ik zou er wel een 5 6-tal in den in den prijs van f 225-f 500 kunnen opnoemen, die beschikbaar zijn Ligt het dan op den weg der gemeen- re zich zulke offers te getroosten. Ik geef toe dat er een gebrek is aan woningen van f 2.50 en f 3.00, maar niet aan deze waarvao er een half dozijn beschikbaar zijn. Van Schijndel. Ik zou ze zoo niet na kunnen gaan. Er kan er toevallig we eens eeo leegstaan. Wethouder Timmermans. Er zijn er zooveel van f 225f 500 beschikbaar en moeten we er daar nu weer een of twee bij gaan bouwen. Van Schijndel. Als wethouder Tim mermans dan maar eens een geschikt huls voor directeurswoning noemde. Wethouder Timmermans. Dat gaat zoo niet in openbare vergaderingals de heeren eens tustig nadenken, dan we ien ze dat ook wel. Van Schijndel. Ik kan ze niet noemro. Verwiel. 't Komt mij voor dat er eene directeurswoning bijbehoort, maar dan zou ik wenschen te weten of 't bij de benoeming bepaald wordt dat de woning erbij is, dus door directeur of leeraar beslist wordt betrokken. Anders is een groot verschil en als 't van de opinie der leeraren afhangt, is het gevaarlijk. Voorzitter. Ik kan u daar niet op antwoorden, dat zou ik met den heer van Oppenraaij kunnen bespreken. Gragtmans. We hoorei algemeen den wensch uitspreken een directeurswoning te bouwen, maar 't is ondoenlijk te be slissen, daar de noodige gegevens er niet zijn. Wc weten niet welke leeraren benoemd worden enz. Laat ons een onderzoek instellen naar een en ander cn dan zien of we tegen tamelijke con ditie kunnen bouweo. Voorzitter. De heer Gragtmans stelt voor het te renvoyeeren aan B. en W. tot nader onderzoek. Van Riel. Het is een groot gemeen tebelang een school te bouwen, die geld kostmaar geen gemeentebelang een directeurswoning die veel geld kost. Van Schijndel. Maar mijnheer vaa Riel neemt eeo kant der zaak, kijkt niet naar de voordeelen als die menschen bier gehuisvest zijn. Van Riel. Als we geen directeurswo ning bouwen, is 't nog geen bewijs dat ze hier niet kunnen wonen. Voorzitter. Vinden de heeren goed deze zaak te renvoyeeren aan B. en W. Wethouder Timmermans. Ik zou 't wenschclijk achten, dat een paar heeren met ons de zaak bespraken, de gevoe lens loopen nogal uit elkaar, dan kun nen we eens zien. Aan de cijfers, die ik gegeven heb, is qiets te veranderen, die zijn als 2 x 2 =s 4, daaraan is niets Timmermans-Verschure. Dat zal dj, later wel blijken als de andere heert| ook misschien eens met een lijstje kc, men. Zonder bestek en teekening daarvan niets te zeggen, dan kuoot anderen ook eeas een deskundige rajJ plegen. Als B. eD W. dan maar rek ning houden met het besprokene, m schien is er met gezamenlijken bo. reductie van den grond te krijgeq en, de bouwprijs gezamenlijk minder, z0c. dat hat huis goedkooper wordt. Voorzitter, 't Zou de zaak wel bt spoedigen om hier uit den raad ei commissie te benoemen, om die kwest met B. en W. te bespreken. Ik vind di zeer goed, de zaak vlot er beter dooi Klijberg. Ik vind het nu niet een zaa. van zoo n inportantie, om daar nu wtt een commissie voor te benoemen. Timmermans-Verschure. Het heel voor ons natuurlijk nog niet zoo'o pun van overweging uitgemaaktwat m mijnheer Timmermans te berde breng is heel iets anders. Klijberg. Ik zou 't renvoyeeren aat B. en W., die toch de hulp van dei opzichter hebban. Aangenomen. In een volgend nummer geven wij de rest van 't verslag der vergadering, waarin nog werd gekozen als lid den gascommissie de heer A. H. v. Schijn del en met 7 tegen 3 stemmen besloten, den gasprijs niet te verhoogen. Engelscht stoomschepen in den gr^nd leboord LONDEN, 29 Maart. (Reuter) Hetl stoomschip Falaba is bij Milford getor pedeerd en gezonken. Van de 260 op- varenden zijn 137 gered. (De Falaba, io 1906 gebouwd, met 4086 ton bruto, 3011 netto, behoor de aao de Elderline Ldt. te Liverpool. - Red.) PADDINGTON, 29 Maart. (Reuter.) Vanavond zijn hier een aantal passagiers van de Falaba aangekomen anderen komen met een lateren trein. Een der geredden heeft verklaard Wij verlieten Zaterdagavond om zes uur Liverpool. Gisteren tegen den middag zagen de schepelingen op ongeveer 70 mijl van Milford Haven een duikboot. Ik was in mijn hut aan 't uitpakken toen die tij ding mij bereikte. De kapitein trachtte weg te komen, doch de duikboot, een zeer groote en snelle, had ons al gauw ingehaald en beval ons bij te draaien, Er werden toen bevelen gegeven om de booten te strijken. Voor zoover ik weet zijn maar drie booten weggekomen van de anderen is een verpletterd en eeo omgeslagen. Ik geloof dat ongeveer 130 of 140 opvarenden gered zijn het aan tal opvarenden bedroeg 250. Acht der geredden zijn later aan wonden of van uitputting gestorven, onder hen de kapi tein. De duikboot gaf ons een kwartier tijd om weg te komen, maar er waren nog passagiers aan boord toen een tor pedo van een afstand van ongeveer 200 M. op ons werd afgeschoten. De torpe do trof de Falaba midscheeps. Het schip is in 10 minuten gezonkeD. Wij zagen een aantal passagiers en leden der be manning in het wat r spartelen en red den zooveel ons mogelijk was. Wii wer den weld'a opgepikt door de treiler Emma en naar Milford Haven gebracht, waar wij na ongeveer een uur of l'/a aankwamen. Andere treilers kwamen later op de plaats van het onheil aan en hebben waarschijnlijk nog andere drenkelingen gered. Nadat de duikboot ons had getroffen, dook ze bijna onmid dellijk onder en kwam een 10 minuten daarna een kwart mijl verder weer bo ven. Toen ze zag dat de Falaba reeds gezonken was verdween ze weer. Een ander passagier zeide Wij hebben alles verloren wat we bezaten. De overlevenden prijzen den moed, door den kapitein, die terwijl hij rond zwom gedood moet zijn door drijvend wrakhout, betoond. Er moeten zes vrouwelijke passagiers aan boord van de Falaba zijn geweest. Vier daarvan zijn gered. LONDEN, 29 Maart. (Rooter.) Naar de admiraliteit meldt is bet stoomschip Aqoilla, vsb Livsrpoo), Zaterdagavond uit de kast *»n 'embrokesbire door een Duitsche duikboot met eeD torpedoscbot in den grond gebooid» Vandaag zijn 20 opvarenden, waarender de kapitein, te Fiabgnard aao land gebrach t Cr worden 23 leden der bemanning en 3 pass-.gi ire vermist. Nog zijn de rVosgea* en de ,Delraora" in den grond geboord. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS^ Maart. (Havas.) Officieele mededeeliog van hedenmiddag In de streek van Yperen hebben de «ranschen door middel van een mijn eeu Duitschen luisterpost laten springen. Ten O. van de Maas bij Aarcheville lebben de Franschen een gedeelte van de Duitsche loopgraven verloren, die De

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2