Gemeenteraadsvergaderingen. weede Hlad. Provinciaal Nieuws. INDüSTRIËKLKN. Alg. Ned. öond van Schoenfabrikanten, NUMMER 27 DONDERDAG 1 APRIL 1915 38e JAARGANG q« KiiD't KnophMideJ t-n Fjbri'ken fr Wialwijk houdt zich óoledig iühI 'loj- u k-n v*M*< over 1914. H«"en I-iduur ë-leu worden verzocht l'ouue op4»ven vo or het verslag, zoo spoe<)<g 100/"!''^ ,p «enden. Mededeelingen. die na Maandag 8 April as. inkomen kunnen niet meer in het verslag opgenomen worden. De Kamer Van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Vergadering van het Hoofdbestuur van den Alg. Ned, Bood van Schoenfa brikanten op Maandag 29 Maart 1915 des namiddags ten 3 ure in het café Marinus te Tilburg. Aaavvez g de heeren Jos. de 1 ont, Voorzitter, C. Kooien Oisterwijk, A. v. Schijodel, Waalwijk. E. de Jong v. d. Ber h 's Bosch, v Dortmond-Pennock, Kaatsheuvel, Mannaerts Tliburg, W. Riemslag Dongen en J. v. d. Besselaar Valkenswaard, terwijl de heer J. Merx, Rijksnij verheidsconsulent eenigen tijd later ter vergadering komt. De Voorzit ter opent ongeveer half 4 de vergadering en zegt dat hoewel de omstandigheden ernstig zijn, er toch steeds enkele be stuursleden afwezig zijn, hetgeen niet moest gebeuren. De leden die hier aan wezig Zijn, zijn er van o vertuigd, dat er groote belangen op 't spel staan. Vervolgens stelt de Voorzitter aan de orde punt 1. Notulen. Nadat door den waarnemenden secreta ris hiervan voorlezing is gedaan, worden deze onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. De heer E. de Jong v d. Berg gelooft zeker den tolk van ds veigadeiing te zijn, indien hij beweert dat de vereeniging niet alleen een uitmuntend voorzitter heeft, doch hierbij tevens hulde brengt aan den secretaris voor zijn mooi verslag, De Voorzitter zegt dat hij het in hoofd zaak van den heer ter Horst heeft over- gen men, wien hij bij deze hulde breogt. 2. Ingekomen stukken. Schrijven van Mr. Pastoors houdend mededeellng, dat hij Maandag de verga dering niet kan bijwonen, daar hij in eene belangrijke zaak moet pleiten. De Voorzitter vindt dit jammer, wijl mr. Pastoors zich in de kwestie van N. O. T. goed ingewerkt heeft. Schrijven van de United Shoe Ma- chiDeiy Co., te 's Bosch agent de heer A. W. Vanderdonk, wa.iria deze de medewerking verzoekt van den Bund betreffende het in beslag nemen van 105 kisten diverse schoenariikelen, waarop dringend gewacht wordt. Deze mede werking bedoelt het geven van eene ve»klaring dat bedoelde artikelen alleen voor Holland bestemd zijn. De Voorzitter zegt dat hij eene ver klaring hetfc gegeven meer in algemee- cen zir, wijl de Bond zelf voor ééne firma geen vtrantwoordiDg op zich kan nemer, doch ook daar de Bond hicr- ver geen controle heeft. De heer J. v. d. Besselaar stelt deu Voorzitter een schrijven ter hand, dat hij ontvangen heeft van den Inspecteur van den Arbeid, waarin cenige vragen gesteld worden betreffende zijn bedrijf. De Voorzitter geeft den heer v. d. Besselaar in overweging de verschillende punten geheel naar waarheid in te vul len. De Voorzitter doet nu mededeeling van een telefonisch gesprek met den heer B. Klostermano. Deze heeit nl. een contract loopen met de fiima- Freuden- berg over kalfsvellen. Daar echter geen kalfsvellen meer mogen worden uitge» voord, verzoekt hij tusscheDkomt van den Bond. De Voorzitter heeft den beer KlostermaDn verzocht eerst van een en aDder schriftelijk mededeeling te doeD, waarna dan k n woiden gehandeld. De Voorzitter deelt verder mede, dat hij den heer de Booy uit 's Bosch op bezoek heeft gehad. Dit bezoek .geldt eene kwestie over de leverirtg- van* schoenen voor Indië. De heer de Booy heeft spr. verzocht een oordeel te vellen over een model schoen dat hij bij zich had, wijl daarop eenige aanmerkingen waren gemaakt be treffende de ringen, hak- en onderstuk ken. De Voorzitter heeft daarop een ver klaring gegeven dat aan bedoelden schoen voorkomen geel koperen ringen, hak enz. bevestigd met ijzeren stiften, terwijl de onderstukken niet behoeven achter te staan bij kuip gelooid feder. 3. Verslag der Commissie voor den inkoop van fournituren. De Voorzitter zegt dat er slechts 2 commissieleden aanwezig zijn. Voorts zegt spr. dat er een partijtje garen is aangekocht, waarop nog al veel. kosten zijn gekomen, toch is er echter nog een batig saldo van f 73.80. Spr. stelt voor die gelden voorloopig in de kas te storten, om die later een bestemming te geven. Het lid E. de Jong v. d. Berg komt het voor dat dit saldo toekomt aan de fi ma's die van de aanbieding gebruik gemaakt hebben. De Voorzitter zegt dat dit ook zijn idee is geweest, en zal dus die hee ren een postwisseltje thuis sturen. De Voorzitter vraagt nu het gevoelen van de vergadering betreffende den coöperatieven inkoop van penhout. Het lid E. de Jong is van meening dat men tegen de D. V. S. G. moet ageeren, omdat die veel te duur is "De Voorzitter zegt dat dit dan buiten den agent om moet geschieden, doch dan dient er een fonds gesticht te wor den, wanneer we het hout voor geza menlijke rekening laten komen, terwij' er verder eene algemeene vergadering moet worden gehouden. Het lid de Jong is nog van meening dat er een massa leden zullen zijn die de vereeniging naar de maan zullen laten loopen, wanneer er een agent komt die 1 cent goedkooper is. Na eenige discussie stelt de Voorzit ter voor dit punt tot aan de rondvraag uit te stellen of hierop zal worden doorgegaan. 4 Bespreking uitvoerverbod van schoenen. De Voorzitter zegt dat in 't begin van den oorlog een decreet is uitgevaardigd, dat schoenen voor militaire doeleinden niet mogen uitgevoerdworden, terwi later hier nog bij is gekomen, dat leder en alle artikelen niet meer mochten worden uitgevoerd. Op 't eerste gezicht leek dit heel wat zoodat er links er. rechts ontevredenheid heerschte. Spr. is toen geweest naar de afd. Handel te 's Gravenhage, waar hem werd mede gedeeld, dat de beslissing of schoenen al of niet mogen worden uitgevoerd moet blijven bij den Directeur van de Centrale magazijnen. Spr. heeft nog ver schillende vragen gesteld over den aard en omschrijving van de schoenen doch we moeten alles maar goed vinden wat die heeren ordonneeren. Spr. wil d n eene Commissie afvaardigen om rnèt die heeren te gaan spreken. Spr. ge looft niet dat de Regeering van plan is den export te belemmeren, doch wel om de smokkelarij tegen te gaan Spr. wil daarom trachten bij de afdeeling Handel eene nadere omschrijving te krijgen welke schoenen wel en welke schoenen niet mogen worden uitge voerd. Het lid W. Riemslag zegt, dat hem iemand heeft medegedeeld, wanneer er leer aan de schoenen zit, men zijn kof fertje gerust dicht kan houden. Het lid v. Dortmond-Pennock deelt mede dat hij indertijd schoenen heeft opgestuurd, deze heeft hij weer terug gekregen met de mededeeling dat hij zich houden moet aan de voorschriften. Spr. heeft toen zijn reiziger naar het Departemant gestuurd, waar hem werd medegedeeld, dat hij een duplicaat moest opsturen om consent te verkrijgen. De Voorzitter is van meening dat men met besprekingen meer gedaan krijgt, dan met een adres van den Bond. Het lid A. van Schijndel zegt dat de handel zeer belemmerd wordt. Spr. heeft pas 4 kisten met schoenen terug gekregen uit Rotterdam, die niet ver zonden konden worden. De Voorzitter zegt dat hij er Mr. Ever- dingen op heeft gewezen, dat de be palingen hoogst moeilijk zijn. Spr. wil daarom eene Commissie afvaardigen, om die zaak te behandelen. Het lid de Jong zegt, dat, wanneer men vroeger een consent vroeg men het vlug bekwam, terwijl het nu lang duurt, De Voorzitter zegt dat hij aan Mr. Everwijn heeft gevraagd, hoe lang het duurt om consent te krijgen, waarop hij antwoordde 8 dagen, hoogstens 14 da gen. Spr. zegt dat men wel kan ver zoeken en requestreeren om het uit voerverbod op te heffen, doch men dient zich toch zooveel mogelijk aan den toestand aan te passen. De heer Merx geeft in overweging dat de Commissie de richting aangeeft De Voorzitter merkt nog op, wil men schoenen exporteeren naar Zwitserland, men een verklaring moet geven, dat de schoenen niet naar Duitschland gaan. Spr. is daarom van meening eene Com missie te benoemen van degelijke lui, wijl men door besprekingen wel iets verder zal komen. Spr. wenschte dan een nadere omlijning te verkrijgen. Ook de heer Merx is van meening dat men door besprekingen verder zal kpmen dan door een request. Het lid E. de Jong zegt dat, wanneer men schoenen maakt en er zijn stukjes bij van niet overzeesche goederen, men geen verklaring zou kunnen'geven. De Voorzitter wenschte wel de be- jalingen van de N. O. T. verzocht te crijgen, doch meent dat dit zoo ge makkelijk niet zal gaan. De Voorzitter stelt nu de vraag uit hoeveel personen deze Commissie zal bestaan. Spr. zegt dat eene Commissie gewoonllijk uit 3 personen bestaat, doch hij vindt hier 4 beter. Er zullen worden afgevaardigd de ïeeren E. de Jong v. d. Bergh, A. van Schijndel, v. Dortmond Pennock en de Voorzitter, Op de vraag van den Voorzitter wan neer men zal gaan stelt het lid A. van Schijndei voor reeds Woensdag a s. te gaan, hetgeen wordt goedgevonden. Nog zegt spr. dat hij dan een paar schoenen mee zal nemen om deze te laten zien aan den Directeur van de Centrale Magazijnen of de uitvoer daar van goed is, Spr acht het beter eerst eenige besprekingen te houden met den Directeur van de C. M. teneinde eenige zekerheid te hebben. Wanneer de Com missie aankomt met de vraag om eene nadere omlijning, moet deze dit uok nader kunnen toelichten. Daar punt 4 en 5 hier gecombineerd is geworden, wordt besloten de bespre kingen van N. T. O. te laten rusten. 6. Medededeelingen en Rondvraag. De Voorzitter deelt mede dat hij eene uitnoodiging heeft gekregen om eene vergadering bij te wonen van de sub commissie voor goede kolendistributie, doch spr. acht het de moeite niet waard. Voorts wordt nog besloten de zaak Freudenberg aan de Commissie op te dragen, daar den agent is toegezegd, mededeeling te doen wat de Commissie heeft geschreven. Het lid Riemslag vraagt nu om af handeling van den Coöperatieven Aan koop, daar men op een gegeven oogen- blik zonder kan zitten. De Voorzitter zegt dat de heeren Kooien en Riemslag wel iets voelen voor Coöp. inkoopen. Spr. is van mee ning dat de Bond zich dan moet over geven aan handelaren, of anders een fonds oprichten. Hier geldt het dus de vraag ja of neen. Spr. meent dat dan eene algemeene vergadering zal moeten worden belegd, opdat ieder daaraan kan deelnemen. Het lid Kooien wenschte wel dat de heer Merx hierover een kleine lezing zou houden. De heer Merx zegt dat het bestuur niet anders kan doen, dan het gevoelen van de vergadering te vernemen. Spr. kan hierover wel een schéma in elkaar zetten, doch de eerste vraag is hier, wat is er mee te verdienen. Het lid de Jong zegt dat die zaak niet somberder behoeft te worden aan gezien dan nu al is. Spr. is van mee ning dat velen zich zullen terugtrekken wanneer alles wèer normaal is, waarom hij dan ook niet veel voor Coöperatie voelt. Het lid v. Schijndel voelt eveneens rifiet veel voor Coöperatie. De Voorzitter vraagt nu of het bestuur eene algemeene vergadering noodig acht. Persoonlijk acht Spr. het niet noodig omdat hij er geen voorstander van is. De heer Merx stelt voor een onder zoek in te stellen in het buitenland. Ook het lid de Jong is hiervoor, waarop dan later een algemeene vergadering kan worden gehouden. De Voorzittter vindt het de beste op lossing wanneer de heeren Kooien en Riemslag dit op zich wilden nemen De heer v. Dortmond vindt het nu een slechten tijd om hiermede te be ginnen. De heer de Jong zegt dat te Dongen een Kamer is die dat inkoopt. Verder zegt spr. dat dit grootsch opgezet moet worden, doch het gevolg zal daarvan zijn een enorm renteverlies zoo niet een geldverspilling. Spr. is van meeningdat het wel gaat voor eene plaats apart, doch niet centraal. De Voorzitter geeft in overweging dat Dongen en Oisterwijk zich combineert. Spr. acht voorloopig geen algemeene vergadering noodig. Indien de plaatse lijke Coöperatie verder ontwikkeld is, kan men altijd nog zien. De heer Merx zegt dat hij eens een hak zal laten zien van een zekere soort persstof daar er zich nog wel eens moei lijkheden voordoen, wat het bekleeden van houten hakken betreft. Het lid de Jong zegt dat hij hiermede gaarne eens een proef wil nemen. Onder dankzegging aan den heer Merx "sluit de Voorzitter de vergadering. Da Voorzitter deelt tnade dat op 51Z Maart bij den gemeente ontvanger de ka» is opgenomen, de boeken zegt epr. waren in orde, terwijl het vereischte bedrag n.l. f 1302.70*/2 ook aanwezig wan. Schrijven van de Hulpkas van Pauiuionjotn houdende verzoek om eeue subBidie uit de «ejmnente kas. Het voorstel van den Voorzitter om dit schrijven aan te houden tot eene volgend., vergadering wordt met algpmeene stemmen goedgekeurd. Schrijven van Ged, Stolen houdende ver zoek het oude reglement van orde voor den gemeenteraad aan eene algeheele herzirning te onderwerpen. De Vuorzttler zegt dat in het onde regle ment 'n paar artikelen voorkomen die in strijd z\jn met de gemeentewet. Spr. z*wt verder dat er een nieuw boekje is uitgegeven; kan de raad dat goedkeureu, dan ia dit direct in orde. Nadat door den Secretaris de verschil de artikelen punt v or pui.t voorgelezen, worden deze zonder wijziging goedgekeord en vastgesteld. 2. B-noeming vau een stembureau. Worden gekozen voor de Kamer, St ten en Gemeenteraad. Als le lid 0. C. Mqjer, 2e lid B. v. d floeven en als plaatsvervangende leden de heeren de Jong, J. Haverhals, J. Rijken en M. Vos. Voor de Kamer van Arbeid. Als Voorzitter den Ed.Achtb. Heer Meijer, le lid P. de Jong, 2e lid J. C. Maijers en als plaatsvervangende leden de heeren B. v. d. Hoeven, J. tlaverbals en J. Rijken. 8. Af- en overschrijving op de begroo- ting van 1914. Met algemeene stemmen wordt goedge vonden de af- en overschrijvingen te doen plaats vinden in ontvangst en in ui'gaaf tot een bedrag van f 896,651 /2. 4. Adres aan H. M. de Koningin om eene buitengewone subsidie voor het onder wijs van f 1100. Nadat dit adres door den Secretaris 1« voorgelezen, wordt dit mst algemeene stem men goedgekeurd en vastgesteld. 5. Benoeming grafdelver. De Voorzitter zegt dat de grafdelver elk jaar voor een jaar moet worden bonoemd. D»ar de tegenwoordige grafdelver L. v. d. dammen steeds goed zijn phebt doet, stel» de Voorzitter voor hem ouk dit jiar weer e benoemen. Na gehouden stemming blijkt dat L. v. I. Hammen met algemeene stemmen be noemd is. Niets meer te behaudelen zjjnde sluit de Voorzitter de vergadering. Waalwiik, 31 Maart 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. SPRANG. Openbare vergadering van dan raad dezer gemeente op Dinsdag 30 Maart des voor middags ten 11 nur. Voorzitter Ed.Aehtb. Heer Meijer. 0 Ruim elf uur opent de Voorzitter de vergid<-riDg. Afwezig de leden Vos en Rijken. De notoleo der vorige vergadering wo' den na voorlezing onveranderd goedgekeurd es vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. De raadzaal. Bij de raadsvergadering van 11. Maan dag trof ons direct de smaakvolle wijze waarop de raadszaal is gerestaureerd. Het ziet er in één woord keurig uit. De donker-eikenhouten lambrizeering, met daarboven prachtig goudleer papier, doen uitstekend en rustig aan en geven een waardig cachet aan de vergaderzaal onzer vroede vaderen. Ook de afzetting van den schoorsteen, de plaatsing der schilderijen, de verplaatsing der ballus- trades, alles werkt mee tot het vormen van een voornaam geheel, waarvan de uitvoerders, - de heeren G. van Huiten en W. Hens, alle eer hebben, 't ls met recht een raadszaal, die vele steden ons kunnen benijden. Ook voor ons is best gezorgd, hoewel het voor 't maken van een goed verslag gewenscht was, dat we wat hooge'r zaten, zoodat we de sprekers zien konden, wat nu niet 't geval is. Jos. Groenen. We kregen thans bevestiging van 't onlangs door ons overgenomen bericht, dat de heer Jos. Groenen aan de hof opera te Weenen is geëngageerd Na een zeer succesvol optreden, met uit stekende kritieken, heeft de heer Groe nen voor vijf jaar een schitterend contract afgesloten. Wij feliciteeren hem en zijne geachte familie van harte en hopen binnenkort eenige kritieken uit Weensche bladen te geven. Concert Liedcftafel. De aantrekkelijkheid van het concert der Liedertafel op Maandag 5 April a.s. met medewerking van den heer Louis van de Sande, helden-bariton aan de Keizerlijke Hof-opera te Berlijn, zal niet weinig verhoogd worden door het mede optreden van den heer Gregoir, harpist en piano-virtuoos, verbonden aan de Koninklijke Hof-opera te Dresden. Coöperatieve bakkerij. Zondagavond hield de heer H. de Brouwer uit Hilversum eene lezing voor de leden en donateurs van den R. K. Gildenbond alhier, daartoe uitgenoodigd door de commissie van voorbereiding tot oprichting eener eigen bakkerij, met het onderwerpHet nut eener eigen coöperatie. Te circa 7 uur opende de Voorzitter de heer F. Passier, de vergadering en heette den spreker en de vele aanwe zigen welkom daarna gaf hij het woord aan den heer de Brouwer. De spreker begon met te verklaren dat coöperatie een der moeilijkste on derwerpen. is. Hij had de bakkers willen uitnoodigen, die een andere mee ning dan hij waren toegedaan, om met elkaar te overleggen en van gedachten te wisselen, opdat als zij straks naar huis gaan, bezield mogen zijn met goede en onbevooroordeelde ideeën. Achtereenvolgens werd door spr. uit eengezet wat het woord coöperatie bete kent mogen de arbeiders coöpereeren, is er wel rechtsgrond aanwezig, is er voor deel aan eene coöperatie verbonden waar bij hij wees op degelijke kwaliteit, (want het brood is voor den arbeider het voed sel) goed gewicht en behoorlijk divi dend. Hij haalde verschillende voor beelden aan uit Gouda, Groningen, Arn hem en Hilversum. Van deze laatste plaats zeide hij 0. m. dat zij thans 6 jaar bestaat met een reservekapitaal van f20.000, die verleden jaar een winst van f 11.000 maakte en een dividend uit keerde van 15°/o aan hare leden. Ook besprak hij nog de noodzake lijkheid van contante betaling, desnoods vooruitbetaling. De Voorzitter bracht hem een woord van dank voor zijne belangrijke rede. Van 't debat werd geen gebruik ge maakt. Alleen werden door den Eerw. Adviseur aan den spreker eenige vra gen gesteld. W. V. V. Waalwijk Vooruit. De aangekondigde competitiewedstrijd W. V.-Helmond eindigde met een gelijk spel 2—2, wat goed de verhouding weergeeft. Zooals we reeds meldden, komt Zon dag a.s. op het terrein alhier een com binatie van de U. V. V. (de club van Jan Vos en Buitenweg) een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen W. V. spelen Politiezaken. Namens den vader, die onmachtig is om de transportkosten te betalen, verzoekt de Commis saris van Politie te 's Hertogenbosch opsporing en terugbrenging van den minderjarigen Joseph van Gelder, geb. te Amsterdam 27 April 19u(>, zoon vaD Mozes van Gelder, wonende te's Bosch, Ooetwal '2e, die sedert 19 Fehr. jl. de ouderlijke woning heeft verlaten en sindsdien niet meer is teruggekeerd. Hoogstwaarschijnlijk houdt hij zich bezig met het venten van ansichtkaarten en ve;- blijft bij des nachts in de volkelogementen. Signalementplm. 1,48 M. lang, platte breede neus, donkeib'ond haar en bruine oogen en ver moedeltjk gekleed met donkere kleeding en dito overjas, met hoed. De Hoofd—Commissaris van Politie te Rot terdam brengt ter kennis, in het bijzonder van ulle politie—autoriteiten, dat de bekendeilesschen trekker G. A. Jansingb, tegen wien rteds eerder in de nieuw»bladen werd gewaarschuwd, nog steeds voortgaat, thans onder den naam G. A Jansingh en Co grossierderij ,de Kroon", kantoor Ackersdijketraat 16a Rotterdam, slachtoffers to maken. Hoofdzakelijk tracht hij neringdoenden in kleine gemeenten, door toezending van brieven met brie*enhoofden, waardoor deindruk gewekt wordt, dat men met een kredietw-ardig koopman te doeD heef', te bewegen tot afzending van allerlei goederen. Zeer gewenscht zou het zijn, indien d neringdoenden in iedere gemeenten, door middel van de plaatselijke bladeu, aooveel mogelijk ge waarschuwd werden en ontraden zich met boven bedoelde onderneming in te la'.en. BAARDWIJK. Algemeene jaarltjksche vergadering van het R.K. Ziekenfonds »St. Clemens", op Zondag 28 Maart des middags ten 12 ure in het bondsgebouw alhier. Omstreeks half een opende de Voor zitter de vergadering met den gebr. chr. groet en verzoekt den secretaris de no tulen der overige vergadering voor te lezen. Na voorlezing wordt de secretaris verzocht eenige verandering aan tc brengen. Hierna verslag door den Penning meester. 1914-1915. ONTVANGSTEN. Contributie det ledeo loleggeld Rente Jotaal UITGAVEN. Uitkeering ziekengelden Rekeningen der dokters Rekening v. d. Apotheek Bijzondere Uitgaven Totaal Afrekening. Ontvangsten Uitgaven Batig Saldo f 393.20 1,15 f 99,67 f 499,02 f 117,60 f 118,40 f 47,33 f 23,15 f 311,43 f 494.0? t 311.48 f 182,54 Ontvangen van Donateurs en Begua- stigers f'48, t Verslag van dejgelden,- welkp beschik baar wat en voor de z.g. cri^s. ONTVANGSTEN. Ontvangen R.K. Kerk Drnnen f 400 Waalwijk f 400 Spaarbank f 300 Totaal f 1100 UITGAVEN. Sept. aan 161 leden elk f 2 f 322 Oct. f2 f322 21 militairen elk f 2.85 zijnde hun aandeel in de resteerende gelden Ziekengelden in Oct. in Nov. f 21,-- in Dec. f 23,20 59,85 3,6t De Mo van het

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5