THEO FESTEN-SaRS, flIIÏÏWB UIT HIÏÏ8MH BINNENLAND. Telegrammen vao heden, Advertentiëo. Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen, BOONSTRA. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Ingezonden Stukken. Kleine dvertentiën» Een Hakkenzetter, en tevens Sehrooier, en twee bekwame Z WIKKE RS, Onder Rijkstoezicht. in Jan. in Febr. f 33,80 f 69,20 f 854,65 Afrekening. Totale inkomsten f 1100, uitgaven f 854 65 Saldo 7~ 245,35 De Voorzitter deelde mede, dat geen candidatenlijsten zijn ingekomen en de bestuursleden bijgevolg herkozen zijn. Zekere van Mier merkt op, dat de vergadering niet tijdig genoeg was aan gezegd voor de inlevering der cadidaten- lijsten. Het bestuur deelde hem mede, dat 't reeds een week is aangeplakt en dat er reeds voor veertien dagen pu bliciteit van is gegeven in de Echo. Deze zekere van Mier zegt, dat niet alle menschen de Echo lezen en de jongen voegt er nog een en ander bij wat be doeld moest zijn als een hatelijkheid op dit blad. Waar 't uit zoo'n bron komt, zwijgen we hierover natuurlijk verder. Hij dringt er op aan in het vervolg vroeger kennis te geven. Verder mer<te rau Mier op d»t de Se cretaris Wolvers volgens reglement geen bestuurslid kan zijn. Door deze opmerking ontstond een p&uielc in de vergadering en het gros der vergadering betuigde hnn sympathie voor Wolvers, die twaalf jar. p lang zijn beste krachten ?ry willig en k steloos aan de vereeniging gewijd heeft. Hierna bedankte Wolvers als secretaris, die de meesten noode zagen heengaaD, De Eerw. adviseur nam bet woord en betuigde zijn dank aan het bestuur voor hetgeen zij in het afgeloopen jaar voor de vereeniging ge- daau hebben en verzocht de leden te doen, wat tot bloei der vereeniging kan strekken. De Voorzitter deelde mede dat een be stuurslid zal moeten gekozen worden, waar toe een vergaderiog zal plaats ht>bben op Zondag 11 April e.k. Niets meer aan de orde sluit de voor zitter de vergadering met den gebr. Chr. groet. Door onzen gemeenteveldwachter Jansen lijn in beslag genomen 10 schapen- velleD, by den koopman C. v. G. alh. Bedoelde veilen moeten zyn gestolen op de markt te Rotterdam, en later verkocht aan C. v. G. Jansen die de gemerkte vellen by v. G. ontdekte, deelde hem mede dat ze gestolen wareu. De ware dieven zyn tegelijk betrapt en zullen hun verd.ende sraf niet ontgaan. ingang van 6 Aoril benoemd tot arb. bij do S.S. te Nath (Limburg.) CAPELLE. Bij Kon. Besluit van 26 dezer is aan G. Vermeulen Wzn. op zijn verzoek met ingang van 1 April, eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Capelle, met dankbe tuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen. DUSSEN. Dezer dagen geraakte het 4-jarig pleegkind van A. v. D alhier al spelende in het water. Toegeschoten hulp wist het kind3 in bewusteloozen toestand op het droge te brengen, waarna het na een kwartiertje weer was bijge komen en het met een nat pak en de schrik vrij kwam. Kaatsheuvel, 31 Maart 1915. Dinsdag avond had eene verga dering plaats van de veeverzekering, bij H. Pijnenborg alh. De Voorzitter de Edelachtbare Heer A. J. v. Heijst leest het verslag voor van de kas, zoo als die thans staat en brengt in om vraag om de contributie wegens den trcurigen toestand der kas te verdubbelen Volgens recht sprak de voorzitter moet deze wel viermaal verdubbeld worden, doch wegens den tegenwoordigen toe stand zou men het dan maar bij 't eerste laten. Dit keuren alle leden goed. Ver der maakt de voorzitter bekend, dat A. Baijens heeft bedaokt als lid, doch dat deze ook zijn aandeel in de schuld moet betalen, die het fonds thans heeft. Hier na moet gestemd worden om twee schatters, in de plaats van A. Baijens en C. Dekkers, die als zoodanig hebben bedankt. Hiervoor worden gekozen Krol en A. Loef. Hierna sluit de voorzitter de verga dering. BESOIJEN. Zondag j.l. had op het tetreio aluier een vriend'Chapstnatch plaata tniacheo Aj-x I uit 'a Bosca en R. W. B. Door verschillende omstandigheden moesten by het late elftal van R. W. B. 6 spelers van het 2de elftal invallen zoodat R. W. B. zeer zwak stond. Toch wisten ze voor de pauze nogal aardig te spelen zoodat ze met 4—1 de rust ingingen. Na de pauze wer den zy echter nog driemaal geklopt. De uitslag was dus 7—1 in 't voordeel van Aj»x. WASPIK. Naar we vernemen zal waar- scbynlijk de afdeeling liedertafel van de ver eeniging V. en V. alhier wojden opgeheven. Dit is wel jammer. Immers de hederufsl had dikwijls een zeer voornaam aandeel in de verschillende concerten en baar prestaties werden wel gewaardeerd. Het ware te wenschen, dat de vereeuiging en V> nog eens probeerde, hare vocale afdeeling tot haren vroegeren bloei op te wekken. Heden overleed de besteller der 8.8. alhier A. T. in de waudeliog steeds betiteld als Janus. Vanaf de opening van station te Waspik bezorgde Janus den Waspikschen inwoners de pakken en pakjes. Hy was in den dienst vergrysd, zijn mg gebogen, zyn leden stram geworden. Maar toch deed Janua zijn werk zeer geregeldgeen regenbui of sneeuwjacht hield hem thnis, al sjoawde hij soms moeizaam de vrije zware vrachten over den slykerigen kerkpad en verder het dorp in. Vrij plotseling ie hy ter ruste gegaan. Voor een paar dagen overviel hem op den weg een lichte aanval van beroerte en na eeu kortstondige ziekte legde hij het moede hoofd voor goed neder. Hij raste in vrede 1 RAAM8DONK(DORP.) Maandagmorgen om half 3 brandde alhier een der huurwo ningen van de firma P. P. van Dongen tot den grond af. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt de schade. Onze dorpsgenoot J. 8noek ia met Lening. Donderdag j.l. hield da heer J. v. R ior- malen, beambte der Ned. Pom. Ver. te Waalwijk in de zaal van het Kon. Muziek gezelschap ffEuphonia" zijn aangekondigde lezing over Fruit'eelt. Door den iandbouwonderwijzer den heer H. Schoenmakers alhier ingeleid, behandelde spreker achtereenvolgens in grepen de heele fruitteeltkande. Hij begon met het leven der plant en het doel der wortels vooral, in verband met hel aanbrengen van den mest bij den stsm of op eenigen afstand daar waar de hsarworels zitten die juist de monden zijn dia hot voedsel naar den boom voeren vanzelf kwam spreker alzoo tot de vra g: Wfclk voedsel moet de plant (boom) gegeven wordeD. Een volledige voeding moet bevatten le stikstof, 2e kali. 3b phosphor en 4e kalk. Jn welken vorm we die verschillende voedingstoffen de boomeD by kunnen bren gen, wordt tegenwoordig op alle land- en tainbouwcarsussen aangegeven. Stalmest bevat alle vier de voedingstoffen doch niet in voldoende hoeveelheid en dik wijls niet in die verhouding die voor den boom gewenscht zijn, daarom moeten we altijd aanvullen met kunstmeststoffen. Stikstof kunueu we toedienen a in den vorm van Chili en *b in den vorm van Zwavelzore-Amoniak. Het eerste werkt vlug en Lng, maar mag niet toegepaat worden in het heetste van den zomer en geeft dik- wyls geen goed gerijpt hout, daardoor weinig vruchthout en schot dat zeer vatbaar is voor ziekten, terwijl zwavelzure amoniak langzamer eo steviger werkt en daardoor niet zoo gevaarlijk is als chili. Kali kunnen we geven in drie ver'chil- lende vormen a van kiïuiet, b van patentkali en c van kali. Kaïaiet werkt door z'n grooi gehalte aan chloor vaak zeer slecht op 'l wortelgestel van den boom. Wil men het geb uikeo, zoo is de aanweDdiig 't minst gevaarlyk in 't najaar. Patentkali werkt immer gosd evenals kalizootvan beide hebben we ook de schadelijke chloor gevolgen niet. De ver houding van de \oediugswaatde dezer drie uieststoffdn is zoo dat we van kaïniet 3 maal en van P. K. 2 maal zooveel moeten nemen als van kalizout. Phospber kan gegeven worden als slak- kenmeel en ala superphosphaat. Beide mest stoffen kunnen we gerust aanwenden. Kalk geven we in den vorm vau ong bluschte kalk die evenwel wel eens te raw en te snel werkt en waarmede we dus wat voorzichtig moeter zyu ea mergel, dat altyd goed werkt. Elk der vier voedingstoffen heeft op dpn boom zijn eigenaardige, we zonden kunoen zeggen z'n individueele werking. Zoo werkt een stikstof-bemesting vooral op de grootte der vrachten en 't geeft daarbij veel hout. Kali vormt krachtige, gezonde takken en geeft aan blad en vruchten een mooie kleur. Phospher levert flink en krachtig zaad en bevordert den smaak der vruchten terwij! een aanwending van kalk-bemestiog sterke boomen geeft en ook de kleur der vrachten verhoogt. Naast de wijzs van bemesting dient vooral gelet te worden op de manier van aanplan ting. Nummer één dient de grond goed bewerkt te zyn, 'i Best is d'ie spit, (zoo hy by 't derde spit water treki) twee spii diep te werkeu om alzoo den bodem los te m»ken. Oin tyd en geld uit te spareu kan ook gediepploegd worden, doch spitten is beter. De grond moet zoo kan 50 60 c.M. doorwerkt zyn. Mochten veel oer- banken voorkomeD, zoo is de bolem onge schikt voor fruitteelt. Het maken van kuilen keuren we beslist af. 't Zijn vergaarbakken van 't water, dat de grond in die kuilen doet verznren en zeer nadeelig op de wortels werkt. Wil men beslist kuilen makej, dan make men ze niet te diep maar wel zeer breed. De eerste jaren een groote hoeveel- Wd stalmest is de beste bemesting. Het geeft hnmusrijke grond en bevordert vooral de wortelvorming. Bij 't aanplanten dienen we verder voord te letten op de soorten die we hebben willen. Een raad voorafkoop niet boomen op markten of langs de huizen venteöde kooplui, maar alleen gegarandeerd sooit echte boomen, die bij de georganiseerde cweekirs slechts 5 cent per boom duurder zijn, en waarbij door de kweekers groote garantie gegeven wordt. Wil men gauw v achten oogsten zoo riante men de siruikvorm, die echter racfr zorg vraagt dan de hoogstam, die bijzonder voor groote boomgaarden geschikt is, maar eerst na 10 of 12 jaar rente oplevert. Plant uitsluitend^ soorten van naam, vruchten die gewild zyn. Ook de stam waarop geïnd is komt in aanmerking. Vlugst dragen voor pereu de kwee stammen, die echter op droge zandgronden minder aanbeveling verdienen, la de boom eenmaal geplant dan moet er gesnoeid worden. Alle takken wordeu ii ge kort en het overtollige bout weggesneden, 't Doel van 't suo-ien is lucht ei; licht bij de vrachten te Kten komen, 't Moet geregeld eens of tweemaal in een jaar gebeuren en is niet zoo'n groots kun t als we onze oogen en verstand maar gebruiken. Hebbfen we plannen tot aaöleg van fruit boomgaarden, dan zal bet er op aan komen, de zaak zoo winstgevend mogelijk te maken. Het meest winstgevend is wel de gecombi neerde teelt nl. met tusschea en onderplanting van klein fruit zooals in de boomgaarden, de laatste tieu jaren aangelegd ook algemeen gebeurt. AalbesseD, Fiamboien, Aardbeien, maar vooral kruisbessen zijn hier eenig voor geschikt en geven goede winsten. Ook land en tninbonwgewassen als bieten, wortels en kooien geven goede resultateo. Spreker gaf verder nog een uitgebreid overzicht over de verschillende ziekten, die 't meest bij de fruitboomen voorkomen en bunne bestrijdiug. Spr, giug ait van de stelling, dat 'i veel gemakkelijker is een ziekte te voorkomen dan ze te gereseD, waarom juist eerst alle zorg aan bemesting, aanplanting, keuze van boomen moet gegund worden, Hij gaf verder het gebruik aau van Bouillie BordeLise, Parijscb groen, Caiboü- i.eum enz. Spreker zag voor een gemeente ala deze veel heil in fruitteelt, doch alleeD ale ze goed wordt aangevat, d. w. z. op humnsrijken vochtboudenden geen nattegrood mot fliuke bewerking, goede bemesting, degelijke onderhouding met de goede varië teiten. Ieder belanghebbende kan van Spr. gratis een door hem samengestelde lijst van de voor deze streken geschikte variëteiten bekomen. De heer Schoenmakers dankte Sjr.o vor z'u praktische lezing en de aanwezi heeieo Geestelijken en verdere teg n* co digeu voor hun belangstelling. Mond- en klauwzeer. tierd bezwaarlijk andere spijzen kunnen bekomen. De Hoofdaalmoezenier. F. J. H. EVERS. Paaschcommunie der militairen. Naar aanleiding van een tot haar ge richte vraag kan het Centr., daartoe van hooger hand bevoegd, meedeeleo, dat militairen aan de greazeo of buiten een vaste garnizoensplaats, die met Paasch- verlof naar huis gaan, liua Paaschcom munie ia de parochiekerk van hun woon plaats kunnen houden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Met plaatsing van onderstaande re gelen zoudt U mij ten zeerste dienen. Met verwondering las ik j.l. Zaterdag in Uw blad het bericht van de reeds opgerichte Gemengde Zangvereeniging. Het ligt nu niet in mijn bedoeling om te schrijven over „uit de lucht gegrepen" doch dat genoemd bericht voorbarig is, staat vast Ik zelf weet van de oprich ting niets af Wel ben ik directeur der 's Hertogenbossche en Tilburgsche Man dolineclub alsook van het Padvinders strijkorkest, doch mijne benoeming als Directeur van een Gemengd koor heb ik nooit ontvangen. Wanneer het bericht heden geplaatst was, zou ik denken aan een April-grap. Ik kan mij ook niet indenken dat naast de bestaande GemengdeZangvereeniging nog een dito zou kunnen bloeien. Mijne meening is, dat met een flink knapenkoor, na degelijke studie, betere resultaten zouden worden verkregen, om dan met versterking van goede mannenstemmen, na verloop van tijd een mooi Oratorium- uit te voeren. Voor dat werk ben ik gaarne bereid en kunnen jongelui van 9 jaar en ouder zich steeds bij onder- geteekende aanmelden. U mijnheer de Redacteur dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. FRITS VAN OPSTAL. Opening. Markt. Overleden. Heusden, 30 Maart 1915. Gewenschte verbetering Zeer ten gerieve van het vischgrage publiek zal de vischafslag, die tot nu Vrijdagsmorgens om 9 uur gehouden werd, voortaan plaats hebben des Don derdag -namiddags om 4 uur. Geslaagd. Dezer dagen slaagde de Weleerw Heer J. A. M. Verhoeven, R. K. Pries ter, zoon van onzen stadgenoot den VVeled. Heer Laurent Verhoeven, aan de Hoogeschool te Amsterdam cum laudevoor het doctoraal examen in de moderne talen. Wanneer we bedenkeD, dat Z. Eerw. pas in het najaar van 1909 zijn studiën begon, zoo kan dit succes alleszins schit terend genoemd worden. Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, Bis schop van 's Bosch, heeft aan den zeer- eerw. heer B. Kemps, pastoor te Heeze, eervol ontslag verleend als deken van het dekenaat te Valkenswaard en heeft tot deken benoemd den zeereerw. heer A. Leenen, pastoor te Valkenswaard. Op last van hunne Doorluchtige Hoog waardigheden den Aartsbisschop en bisschoppen van Nederland, brengt de hoofdaalmoezenier bij het Neaeilaodsche eger ter kennis, dat dit jaar het ge bruik van vleeschspijzen ook op Goeden Vrijdag aan R. K. militairen is geoor loofd, iodien zij zich bedieneü van spijzen, welke hun volgens de Militaire regle menten worden verstrekt, oi indion zij in de gezinnen waar zij zijn ingekwar- Neder/andsche schepen opgebracht. Uit Ter Neuzen seint men Hedennamiddag zijn hier de kapiteins van de „Batavier V" en de „Zaanstroom", de heeren Lindeman en Visser, met nog 22 personen van de bemanningen dezer stoomschepen uit Zeebrugge aangeko men. Tot de grens waren zij begeleid door een Duitsch officier. Kapitein Visser deelde mee, dat er bij de aanhouding van de Zaanstroom op Donderdagochtend 18 Maart niet op zijn schip is geschoten. Hij zag de Duitsche duikboot bij de Batavier lig gen en dacht eerst, dat het niet op hem bedoeld was Op het sein stopte hij, overeenkomstig zijn voorschriften, on middellijk. Op Zaterdag 21 Maart zijn te Zee- brugge alleen de aan bederf onderhevi ge eetwaren uit de schepen gelost, on der mededeeling, dat die werden be schouwd als gekocht en zouden betaald worden. Eerst heden is er een aanvang ge maakt met het lossen van de verdere lading. Het prijsgerecht zal uitspraak moeten doen. De algemeene indruk was dat het den Duitschers te Zeebrugge nog aan niets ontbreekt Ook aan boord was er geen gebrek. Als er passagiers over hongerlijden geklaagd hebben, was dat hun eigen schuld. Er waren er, die, met geld op zak, weigerden te betalen. De thans hier aangekomen personen roemden als om strijd de ondervonden behandeling. Zij zijn ook vol bewondering voor de door de Duitschers te Zeebrugge ge troffen maatregelen en uitgevoerde ver dedigingswerken, voor zoover het hun mogelijk was, daarvan van hun schepen af, die zij niet mochten verlaten, iets waar te nemen. Voor hun veiligheid bij aanvallen door vliegtuigen werd gezorgdhun werd een op de pier gemaakt groot gewelf aangewezen, waarin zijzich I eventueel moesten begeven. Enkele malen werd er in den nacht voorproef met een fluitsein alarm gemaakt. Hedenmorgen waren zij getuige van een aanval op een Fransch vliegtuig, dat sterk werd beschoten. De trein, die het gezelschap vervoerde, moest een poosje stoppen om niet te worden ge troffen door de neervallende projectielen, op het vliegtuig afgeschoten. Morgenochtend reist het gezelschap huiswaarts. De Amstel door een mijn vernield. De Britsche admiraliteit meldt, dat het Nederlandsèhe stoomschip Amstel van de firma Van Es Co. te Rotterdam, dat op weg was van Rotterdam naarGoole, Maandagmorgen om 4 uur door een mijn in het Duit;che mijnveld bij Llamborough is vernield. De bemanniDg is aan de Hum- ber aan wal gebracht. Nederlandse/ie schepen opgebracht. Op de tot de Duitsche regeering ge richte vraag om inlichtingen in zake de opbrenging van de stoomschepen Zaan stroom en Batavier V naar Zeebrugge, heeft onze gezant te Berlijn ten antwoord ontvangen dat genoemde regeering nog niet over voldoende gegevens ter zake beschikte. Nader is den gezant nog medegedeeld, cLt een ambtenaar naar Zeebrugge was gezonden om het onderzoek ter plaatse te leiden, en dat diens rapport werd af gewacht. Bedoelde amtenaar zou Zater dag te Zeebrugge aankomen. De Temps over Nederland. De corresp. v. d. N. R. Ct. te Parijs seint, dat de lemps, naar aanleidiag van het geen er in de jongste dagen op zee is gebeurd met Nederlandsche schepen, on der meer schrijft Men zal er niet in slagen, door inti- mldatie de Nederlandsche regeeriog er toe toe te brengen de zoo loyale en waardige houding te laten varen, welke zij heeft aangenomen. Men kan zich o- vertulgd houden, dat als Duitschland zou trachten de onzijdigheid van Nederland te schenden, Nederland zou rechtvaardi gen zijn nobele leus Ik zal handhaven. l)e kalme, maar ernstige taal van de geheele Nederlandsche pers Iaat geen twijfel omtrent den wil van het volk in volle overeenstemming met de regeering dat er rechtvaardige vergoedingen wor den verlangd. Ned. schip aangevallen. Men seint ons IjMUIDEN. De stoomtrawler Iburnia, heden te Ijmuiden binnengekomen, rap porteert, Maandagmorgen op 54° 16 min. Noord en 5° 30 min. Oost door een Duitsch vliegtuig te zijn aangeval len. Het Duitsch vliegtuig, dat door het zwart kruis aan de onderzijde duidelijk als een Duitsche machine herkend werd, zweefde eenige malen op geringe hoogte boven den trawler, wierp een bom op het vaartuig, welke op eenige meters afstand van stuurboord in het water, ontplofte, zonder schade aan te richten. De trawler zag het vliegtuig verdwijnen en stoomde dadelijk naar Ijmuiden om rapport uit te brengen. Verloren een sleuteltje van een postbus. Aan 't sleuteltje is een kaart met naam bevestigd. Terug te bezorgen tegen be- looning aan 't bureau van dit blad. 7690 LrHVKAAliü voor direct: Briefen onder M. G aan het bureau van dit blad. 7698 De Directeur van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen, brengt tor kennis van belanghebbenden, dat de heer, Bakkerij te Waalwijk, den verkoop van zijne broodsoorten en beschuit onder controle van het Station heelt gesteld Afnemers hebben recht op gratis onderzoek van monsters brood en beschuit. Aan belanghebbenden worden dienaangaande gaarne inlichtingen verstrekt. De Directeur voornoemd, Wageningen, go Maart /p/y. 7697 Als eei>te gevolg van het de vorige week voorgekomen geval van Monden klauwzeer onder de beeairn van den veehandelaar C. W. werd door B. en W. in de vergadering van het dagelijksch bestuur van Zaterdag 27 Maart de beestenmarkt van Maandag 29 .Maart met het oog op besmetting verboden. J-i ij. Hedenmorgen weid het studiehuis der Eerw. Paters vao Berlhiee alhier plechtig geopend. Vele Eerw. Palers nit Grave, alle eiudenien en vele andere genoodigdeu waren bij de openiog te genwoordig. Oaze Zeer Eerw. Pastoor Völker verrichtte den H. Dienst. Ondanks het verbod van B. en VV. oen de beestenmarkt to doen doorgaan, hebben we Maandag alhier een zeer drukke jaarmarkt gehad. De kramerijeo en venteiijen strekten zich nog over een gioote oppervlakte oit als bij andere voorjaarsmarkten. Er was groote bedrijvigheid en veel kooplust. Waren ook de beesten loegeUteo geweest, zoo hadden we ook ongetwijfeld een meer dan drukke beestenmarkt gehad, vooral met het oog op Paschen. Maandagavond overleed te Tilburg na een kortstondige ziekte van slechts eenige dagen (longontsteking) de WelEerw. heer J. de Kort kapelaan dor far. van O. L. Vr. v. Goeden Raad De o erledenc was geboortig oit onze gemeente 1878 studeerde aan het seminarie vao ons Bisdom werd it' 1903 priester gewijd be noemd tot viceprelect van het klein seminaiie iu 1904 tot kup. van Drunen aangesteld en in 1913 als zoodanig overgepluats naar de nienwe parochie op Broekhoven, te Tilburg.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6