Tweede Blad. BEKENDMAKING. Provinciaal Nieuws. NIIÏÏWS UIT ESÏÏgDIH. Ingezonden Stukken. iMUMMER 29 DONDERDAG 8 APRIL 1915 38e JAARGANG Op Vrijdag 9 April zullen tusscheu 9 uur 's morgens en 12 uur 's middags schietoefeningen met geschut plaats heb ben in het terrein genaamd de Buiten polder tusschen de Langstraat, den weg van Capelle naar Capelsche kabelpont, Bergsche Maas en den Elshoutschen dijk. Gedurende de schietoefeningen zal het terrein, dat gevaarlijk is en alzoo niet betreden kan worden, worden om geven door roode of oranjevlaggen en posten. Hij, die een projectiel vindt, moet dit niet aanraken, daar zulks gevaar oplevert, maar van de vondst zoo spoe dig mogelijk mededeeling doen aan den Commandant van het le Regiment Veld artillerie. Tilburg, (Zomerstraat 13). Namens den Commandant der IV divisie, De Luit.-Kolonel Commandant van de lie Afdeellng le Regiment Veldartillerie P. G. VERHAART. Waalwijk, 7 April 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop Kunt vinden. 2651 \W. B. Vervoet van bestelgoederen. By de Kamer van Koophandel alhier is het volgend schrijven ingekomen van de Maatachippy tot Exploitatie van Staats spoorwegen, inzake het vervoer van bestel- goederen. Aan de Kanier Van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk Wij hebben de eer U inede te deeleD, dat wij in het algemeen in de bestaande 11 gelegenheid tot het vervoer van bestelgoe deren boven 10 K.G. richting 's Hertogen bosch—iJtrecht, per trein 325 te 8,34 nam. van Waalwijk—Besoijen geen verandering kunnen brengen. Tegen de verzending per trein 717 te 7,12 voorm. of 321 te 11,14 voorm. be- staaü, in verband met de doorzending te Hertogenbosch met trein 210 ten 2,46 nam. een groot aantal zendingen, uit een oogpuut van treinvertraging ernstige be zwaren bovendien is het voordeel door de verzending met die treinen verkregen, naar onze meening gering. De zendingen namelijk met trein 717 of 321 verzonden, worden b.v. te Amsterdam, voor zoover ahhans de win kels der geadresseerden geopend zijn, welie- waar dikwijls nog des avonds besteld, doch die, verzonden met trein 325 worden reeds den volgenden morgen tijdig bezorgd. Wy zijn evenwel bereid bij wijze van proef zendingen bestelgoederen boven een gewicht van 10 K.G. met het voorschrift Spoedbestelling ten vervoer aangeboden, met de treinen 717 en 321 van Waalwijk Besoijen toe te staan. De chef van dienst. Concett Liedertafel. Het Concert, waarmede de Liederta fel Zondag j.l. de rij harer winteruitvoe- ringen sloot, behoort zeker tot de meest geslaagde van dit seizoen. De beneden en bovenzaal waren zeer goed bezet, zoodat het aan belangstelling van bet publiek niet ontbrak. Nadat de Liedertafel het concert ge opend had met het frissche koor «Aan 't Vaderland» van Giessen en het keurige «Heimath» van Silcher, een juweeltje van een nummer, betrad de heer Louis v. d. Sande, voorheen heldenbariton aan de Keizerlijke Hofopera te Berlijn, luid toegejuicht door het auditorium het podium. Het eerst kregen wij te hooren het bekende «Die beiden Grenadlere» van Schumann, waarin de zoo bevoor rechte zanger alle gelegenheid vond zijne heerlijke stemmiddelen in vollen luister te ontplooien. Welk een edel, krachtig, vol en homogeen geluid kregen wij te hooren 1 Geen wonder, dat aan het slot een geestdriftig applaus weer klonk. In een andere stemming werden wij gebracht door het schoone, doch technisch moeilijke «Droeve Tijden», van W. Mol, waarin al de gruwelen van den oorlog op realistische en toch zoo roe rende wijze geschetst werden. En wat de heer van de Sande als operazanger presteert, daarvan leverden zijne aria's uit den Tannhauser en de Freischutz het beste bewijs. Het spreekt als van zelf, dat ook hier bet succes overwel digend was. In het zoo tot hait en gemoed sprekende «Matrozenlied» van Heyblom, laaide de geestdrift van het dankbare, opgetogen publiek dermate op dat het slotcouplet nog eenmaal ten beste gegeven werd. Haasten wij cns thans een plaatsje in te ruimen voor zijn kunstbroeder, den heer A. F. Gregoire, voorheen harpist en piano-virtuoos aan de Koninklijke Hof opera te Dresden. Trof ons reeds direct het accompagnement der beide eerst genoemde soli, in de vertolking van «de tweede Polonaise en de tweede Raph- sodie», beide van Frans Llszt, grensden zijne prestaties aan het wonderbare. Door zijn ongeëvenaarde techniek, zijn vurig temperament naast zijn mu zikaal gevoel, bracht hij deze twee wer ken van den grooten Hongaarschen plauisten-koning tot hun volle waarde. Het publiek wist ook hier het geschon ken kuustgenot dermate naar waarde te schatten en toe te juichen, dat de heer Gregoire zich verleiden liet een fraai bisnummer te geven- Welverdiend was voorzeker de hulde die de Voorzitter der Vereeniging beide artisten bracht. En al bleef ditmaal het complimentje 'oor het koor zelve ach terwege, toch mag ook dit ten volle aanspraak op waardeering maken «Zon dag op het Meer«, die parel van A. G. Heinze, hoorden wij nooit zoo goed ,0 bleib hei tnlr« en »Schliess Auf«, beide van Ülricb, werden fijn genuan ceerd gezongen, vooral het laatste num mer, waarin de heer G. Verhoeven zich uitmuntend van zijne taak kweet. De Bede*"van Heinze, waarin de heer van de Sande de bariton soli vertolkte, maakte ook nu weer een diepen indruk en was te gelijk een waardig slot van dezen zeldzaam schoonen avond. Met opzet willen we ditmaal geen ge wag maken van enkele disteltjes of doorntjes, die misschien nog in den bouquet te vinden geweest zouden zijn liever sluiteu wij ons verslag met een woord van dank en hulde aan de Lie dertafel en haar wakkeren directeur, den heer J. Sars, die in het afgeloopen concertjaar al het mogelijke gedaan hebben om het kunstminnend publiek van Waalwijk en Omstreken muzikaal genot te verschaffen. Bossche Diocesane drankbestrijding. In de algemeene vergadering van den Bosschen Dlocesanen Drankbestrijders- bond, die bepaald is op Maandag 24 Mei (2en Pinksterdag) zal de heer J. Houbeo, van Waalwijk inleiden >onze draokwetactle in 1915". De heer Houben is als bestuurslid herkozen. Biljart-Séance. A.p. Zaterdagavond zal de bekende biljart- kam pioen professor Horemane eene ié mee ge?en in het hotel „«le Twee Kolommen/'. De roem van dezen Belgischen kampioen is genoeg verbreid, zoodat wij niet veel be hoeven te schrijven om de biljartliefhebbers dezer laats en streek aan te moedigen dezen avond bij te wouen waar heel wat te genieten zal zijn op 't gebied van deze mooie sport. Flora Bioscoop De opvoering van «De laatste dagen van Pompei» had het succes wat wij voorspeld hebben. De beide uitvoeringen waren zeer druk bezocht en de film viel in elk opzicht te prijzen. De Flora- Bioscoop he^ft ook thans haren goeden naam weer gehandhaafd en velen een genotvolle afwisseling op deze feest dagen verschaft. Politiezaken. Reeds meermalen bebben we den laatstee tijd medegedeeld dat nu eeus pogingen tot inbraak in onze parochiekerk waren gepleegd dan weer dat offerbussen waren gelicht. Thans is het mogen gelukken den dader te snappen. Het is de 12-jarige R. die nog onlangs veroordeeld is wegens diefstal van oenten uit de winkellade bij J. v. E. en die dus heel wat belooft voor de toekomst. Zondag len Paa chdag was bij weer bezig met z'n werk, het lichten van een offerbus, waarvoor hij netjes een vijl in de kerk ach ter een pilaar verborgen bad, toen hij werd opgemerkt door twee onzer kapelaans, die hem doende zagen. Een hunner begaf zich achterom, een ander stelde zich verdekt op, maar de kleine dief die lont geroken had wist te ontkomen en ging aan den haal. De politie werd direct van een en ander n kennis gesteld, die hem in 't café T. wist op te sporen en 't onderzoek aanving. Hoe bezwarend alles tegen hem getuigde, met mooie beloften of bedreigingen was hy echter niet tot bekenuen te krijgen hij ontkende alles. Gisteren ging de chef van politie nogmaals met hem naar de pastorie en tenslotte heeft hij in tegenwoordigheid van de kapelaans, die hem gesnapt hebben, alles beleden. Hij werkte nu eens met een breekijzer, dan weer met lijmhouijes en heeft zoo volgens zijn verkhring ruim twintig gulden be machtigd, hoewel dit geschat wordt op zeker f 60. Ook op andere plaitsen moet hy z'n pogingen meermalen hebben aangewend. Da dige deugniet verdient een flinke straf, opdat het mogelijk zij nog iets van hem voor z'u la'er leven terecht te brengen. Bracht bovenstaande nog al wat be weging in onze rustige Paascb iagen, ook nog anderen kwamen deze ra:t ver storen door dronkenmaustooueelen en drei gementen, die meer schrik en onrust, dan nadeel veroorzaakten en waaraan onze waakzame politie spoedig en krachtdadig een eiude wist te maken. Fanfare Orpheus. Zondag 18 April a s. zal bovengenoem de fanfare een uitvoering geven in Mu sis Sacrum, met medewerking van een tweetal humoristen (heer en dame) die, overal waar zij optraden, den levendig- sten bijval verwierven. Wij hebben hier meermalen geschreven, dat een harmonie of fanfare voor eene gemeente als de onze onmisbaar mag heeten. Dat Orpheus haar best doet en goede vorderingen maakt, daarvan hebben zich allen, laatst nog met tweeden Paaschdag in Musis, kunnen overtuigen. Laat dus thans allen eens toonen, dat zij de pogingen van Orpheus steunen willen. Dit kan ieder doen door zich een entreekaart van 50 of 30 ct voor genoemden dag aan te schaffen. Wij kunnen er verzekerd van zijn, dat wij niet alleen ons zeiven een prettigen avond znllen bereiden, maar ook den ambitie der Vereeniging niet weinig «uilen aanwakkeren, A. H. A. Arts. Den 20en dezer maand zal de beer A, H. A. Arts, sedert 1901 lid der Tweede Kamer voor het district Tilburg, den 70- I jarigen leeftijd bereiken. In breeden kring zal deze gedenkdag de aandacht trekken, niet het miost in dien zijner collega's in de journalistiek, die hem, ook jarenlang voorzitter der Katholieke Jour- nalistenvereeniging, hebben leeren waardeeren als een sympathiek confraler en slagvaardig spreker. Heusden, 6 April 1915. Bevorderd. De heer D. Visser, opzichter bij den Rijkswaterstaat alhier is bij Kon. besluit bevorderd van de 3e klasse tot de 2e. Hollandsche Buurtspoorwegen. Tot chef van dienst, belast met de expeditie aan de ladingsplaats der tram en stoombooten is benoemd de heer Corn. Doedeyns, zulks ter vervanging van den heer Drost, die in gelijke betrekking wordt overgeplaatst naar Tilburg. (Buiteu veraufwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. Alhoewel ik steeds direct na het verschijnen gewoon beo de Echo te lezen, kwam mij thans het 1ste blad van 1 April niet in handen voor 2en Paasch dag en in het verslag der raadsverga dering van Waalwijk las ik ondermeer, dat de heer v. Scbijndel daar verklaarde dat een lesraar der Vakschool in Sprang moest gaan wonen, omdat hier geen ge schikte woning was te krijgen. Maar was de heer v. Schijndel wel goed ingelicht. Ik heb hooren beweren, dat de huizen, die hier te huur waren, alle te duur waren, dat hij wel in on derhandeling is geweest met een huis in Besoijen, dat hij ten slotte in Sprang gehuurd heeft, omdat dat huis reeds lang ledig stond en goedkoop te huur was. Daarbij kwam nog, dat die heer zijne kinderen in Sprang naar de Chris telijke school liet gaan en dat ook die reden een groot gewicht in de schaal legde om daar te gaan wonen. Ik ben het volkomen eens met wet houder Timmermans dat er woningen van 225 tot 500 gulden te over zijn, om nu nog te gaan riskeeren om 1 of 2 woningen bij te bouwen, als de ge meente niet verzekerd is, dat zij ze ver huurt, zonder veel geld toe te geven, en wie geeft u de verzekering? wie geeft u de verzekering dat wij een ge huwden onderwijzer krijgen, die zoo'n groote huur wil verwonen, want niet alleen zijn de bouwmaterialen duur, maar ook de rentestandaard is niet voor de poes. Ik blijf het eens met den heer v. Riel, dat het een groot gemeentebelang is een school te bouwen, die geld kost, maar geen gemeentebelang een woning, die heel veel geld kan kosten. _Trouwens, alle respect voor^ onzen gemeenteraad en het college van B. en W. De zaken worden hier goed bekeken en besproken, leder durft goed voor zijn opinie uit te komen, maar er mag toch ook wel eens ter dege" gezorgd worden, dat de gemeentebelastingen niet te hoog worden opgedreven, en ik kan me heel goed verklaren dat wethouder Gragtmans het voorstel van B. en W. De Echo van bet

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5