Tweede Blad. ~DéTDorlog. Binnenland Gemengd Nieuws. UITVOERINGEN. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. NUMMER 30 ZONDAG 11 APRIL 1915 38e JAARGANGdenking uit, dat de „U*29" doorpeen of ander Engelsch schip onder neutrale handelsvlag zou zijn in den grond ge boord. Van Oostenrijkcshe zijde WEENEN, 9 April. (Korr.-Bureau.) Uit het oorlogsperskwartier Het St. Petersburgsche Telegraaf.- Agentschap heeft op 4 dezer gemeld, dat volgeDs een mededeeling van den Russischen opperbevelhebber de Oos tenrijkers in de streek van Zaleszcka in den nacht van 3 April in de Russische versterkingen zijn binnengedrongen en bijna onmiddellijk daarna door de Rus sen verdreven zijn met een tegenaanval, waarbij de telefonist van het regiment, de soldaat Alexis Mahadar. door- de Oostenrijksche soldaten door het af snijden van den tong afgrijselijk ver minkt werd, omdat hij weigerde militaire geheimen te verraden. Mahaker was on derscheiden en bevorderd. Dit bericht van de verminking van een Russische soldaat is natuurlijk vuige laster, blijkbaar verspreid met het oog merk, om onze wijze van oorlogvoeren in discrediet te brengen en de opmerk zaamheid af te leiden van de gruwelen, waarvan de Russische soldaten een ge woonte maken. In België. BERLIJN, 8 April. (Spec. Dienst.) Volgens de „Tagl. Rundschau" heeft het Amerikaansche hulpcomité voor België in de maand Maart 90 000 ton levensmid delen voor de proviaciën Ingevoerd, de grootste hoeveelheid sedert het begin van het verleenen van hulp. Uit Holland zijn in de laatste maand 16.000 vluchte lingen naar hun huizen teruggekeerd. MAASTRICHT, 8 April. (Part.) De Dultschers blijven groote hoeveelheden vee opelschen. Door Luik passeerde een trein met 200 stuks vee, die in de om geving van Tongeren zijn gerequlreerd. Het wordt alles naar Dultschland door gevoerd. Te Luik is een verdacht persoon ge vangen genomen, op wlen photografiën werden gevonden en in wien de Dult schers een Engelsch spion meenden te Z1CT*e Luik zijn de ouders van een 20-tal Belgische dienstplichtigen, die zich bij het leger hebben gevoegd, tot boete van 400 tot 1200 Mark veroordeeld. Te Mouland werden een veertigtal dienstplichtige Belgen bij een poging om de grens over te steken, door de Duitscher aangehouden. Eén hunner, die trachtte te vluchten, kreeg een schot door het hoofd. Een bizonder correspondent van Man chester Guardian en Daily lelegraph, die drie maanden in verschillende deelen van Duitschland is geweest, schrijft „Het duurt niet lang, wanneer men in Dultschland komt, of men merkt, dat de ongerijmde verhalen die er in Engeland en Frankrijk over den toestand in Dultsch land rondgaan, nagenoeg even belache lijk zijn als de verhalen die aan het Duit- sche volk worden opgedischt over den toestand in de vijandelijke landen.'' Nergens heeft de schrijver iets gemerkt van een naderenden hongersnood. Hij heeft er even goed en goedkoop gegeten als in Engeland. Neen, door honger moet men niet denken dat men Duitschland er onder krijgt. Ook moet men niet reke nen op de ontevredenheid onder het Duitsche volk. De schrijver heeft met honderden Duitscbers uit alle standen gesproken, en hij is tot de slotsom ge komen, dat er heden ten dage in Duitsch land niet een op de duizend is, die niet volkomen overtuigd isv dat de oorlog het land is opgedrongen. De Duitscher heeft een volkomen vertrouwen in zijn ambte naren en meerderen, zijn diplomaten uit gezonderd. De Army and Navy Gazetta van 3 dezer zegt naar de Kölnische Zeitung meldt dat het Engelsche publiek, in Fransche statistieken lezende over het gebrek aan officieren in Duitschland, denkt, dat het Engelsche leger er in dat opzicht althans beter aan toe is. Maar het is tijd, openlijk te erkennen, dat het verlies aan Engelsche officieren verschrik kelijk is geweest. Gemiddeld heeft En geland maandelijks 700 officieren ver leren. Al keeren er velen, van hun won den genezen, naar het leger terug, is het gebrek toch groot, vooral onder de ou dere officieren, die het moeilijkst te ver vangen zijn. En als het zoo bij den ver dedigendeo oorlog is geweest, hoe zal het dan worden als het aanvallen wordt 1 Er moet dus bijtijds een groote inrich ting voor de opleiding van officieren wor den gesticht. Ernstige verliezen der Engelsehen bij Neuve Chapelle. De Duitsche ver liezen aan officieren. De eerste Engelsche verliezenlijst is openbaar gemaakt, betrekking hebbend op den driedaagschen slag bij Neuve Chapelle, van 11 Maart af. Deze lijst, de langste van de tot heden gepubliceerde, telt 1843 namen van onderofficieren en minderen van zeventien verschillende re gimenten. Men weet, dat de slag bij Neuve Cha pelle den Engelschen ook op zware ver liezen aan officieren is te staan gekomen. Reeds zijn 1000 officiersnamen gepubli ceerd. En op de eerste lijst van man schappen zullen er ook nog wel een paar volgen. In onze opgave van gisteren van de Duitsche verliezen aan officieren stond, dat er van de 52.800 waren gewond of vermist werden 21.351 en gedood waren 9925, totaal dus 31.276. Russische verliezen aan officieren. De Köln. Volkzeitung ontvangt uit Petersburg de volgende opgaven omtrent de Russische verliezen aan officieren in de wintercampagne in het Masurenland gesneuveld 3 generaals, 11 kolonels, 19 majoors, 297 kapiteins, 403 luitenants gewond 10 generaals (onder wie generaal Boelgakof, korpscommandant), 32 kolo nels, 57 majoors, 381 kapiteins, 1107 luitenants. Slechts een klein derde deel van deze gewonde officieren bleef aan het front. Als vermist of gevangen worden opge geven 10 kolonels, 28 majoors, 211 ka piteins en 381 luitenants. Door de Duitschers vet overd geschut. Volgens de opgavo in het begin van Maart bedroeg het gezamenlijk aantal van de tot dat tijdstip in het oosten en westen door de Dultschers buitgemaakte kanon nen 5510. Afzonderlijk gerekend, ver overden zij in België ongeveer 3300 ka nonnen (veld- en zwaar geschut) in Frank rijk ongeveer 1300, in Rusland ongeveer 850, terwijl er op de Engelschen onge veer 60 veroverden. Verscheidene hon derden deze kanonnen zijn in den loop van den oorlog bij de firma Krupp en in andere fabrieken voor hun doeleinden bruikbaar gemaakt en hebben hun reeds goede diensten bewezen met behulp van de op den vijand buitgemaakte groote hoeveelheden munitie. Blijkens een telegram erkennen de Dultschers thans het verlies van de duik boot „U 29", waarvan het vergaaD 26 Maart reeds door de Engelsche admira liteit is bericht. Op welke wijze de duik boot is ondergegaan, blijft nog in het difister. De „U 29" werd gecommandeerd door kapitein Otto Weddlgen, die eerst op de „U 9" was en de Brltsche kruisers „Hogue", „Cressy" en „Aboukir" Op 22 September en de „Hawke" op 16 Octo ber tot zinken heeft gebracht. Hiervoor werd hem de orde „Pour le Mérite" en het IJzeren Kruis toegekend. Op 12 Maart torpedeerde de „U 29" ter hoogte van de Scllly-ellanden drie vaartuigen de „Indian City" van Cardiff, de „Headlands" van Liverpool en de „Andalusian" van de Ellerman-linle. Hierbij gingen geen menschenlevens ver loren en voor zijn gentlemanlike optredeD tegenover de schepelingen der getorpe deerde vaartuigen werd hem den titel van „de beleefde zeeroover" toegekend. Hij betuigde de schepelingen niet alleen zijn leedwezen voor de oorlogsdaad, waar toe hij verplicht was, maar sleepte de reddingsbooten bovendien nog een eind naar de kust toe. Sindsdien is er wel wat veranderd in de methode der Duitsche onderzeeërs. Toen de Brltsche admiraliteit de eerste mededeeling dqed omtrent den onder gang van de „U 29", schreef de maritie me medewerker van de Times nog „Onze voldoening over dit feit gaat wel gepaard met een gevoel vanspijt over den dood van den kapitein, die zich steeds dapper en edel heeft gedragen en zijn slachtoffers humaan heeft behandeld, het geen niet van al zijn collega's kan gezegd worden." Kapitein Weddlgen was pas in het huwelijk getreden. De „U 29" is de vijfde Duitsche on derzeeboot, die nu officieel als verloren geldt. Op 10 Augustus ramde de Engelsche kruiser „Birmingham" de „U" 15." De „U 9" werd op 13 November door een onbekend gebleven schip geramd. De „U 8" werd op 4 Maart door En gelsche torpedojagers bij Dover in den grond geboord. En de „U 12" werd op 10 Maart door de „Ariel" geramd. Bovendien maken nog verschillende andere Engelsche schepen er aanspraak op. Duitsche dulkbooten in den grond geboord te hebben en moeten er duik- booten te Zeebrugge en te Hoboken vernield zijn. Alle Duitsche bladen wijden hoogst waardeerende artikelen, aan kapitein Weddigen en de bemanning van den ten ondergegane „U 29". Amiraal Kalau spreekt in de Vossische Zeitung de ver- Veertien broeders te velde. In een hospitaal te Kolberg (Pr.) be vindt zich op het oogenblik een gewond soldaat, die niet minder dan veertien broeders te velde heeft. Een broer van hem is onderofficier en ridder van het IJzeren Kruis le en 2 klasse. Zes broe ders hebben vrijwillig bij het leger dienst genomen. De vader dezer 15 zoons woont in een stad in West-Pruisen en is 'blikslager van beroep. Hij heeft bo vendien nog drie dochters. Een ander, de landbouwer Wilke Butz uit Holte nabij Leer heeft zeven zoons aan het front. Ofschoon allen reeds aan zware gevechten hebben deelgenomen, zijn ze nog ongedeerd. Een van hen is door de Franschen gevangen genomen. Weldra zal ook de achtste zoon worden opgeroepen. De toestand, i De wegen zijn in Oost- en West- Pruisen door den ingetreden dooi van dien aard, dat geen der partijen iets doen kan, en de krijgsverrichtingen als 't ware stilliggen. Waarschijnlijk zullen de Dultschers onder deze omstandigheden wel groote troepenmachten van dit minder belang rijk geworden gevechtsterrein naar de Karpathen overgebracht hebben. Het jongste Russisch communiqué spreekt er tenminste weer van, dat de Oosten- rijksch-Dultsche troepen aanzienlijke ver sterkingen gekregen hebben, die van Mezo Laborcz uit het offensief hervat hebben. Dat is dus daar waar de Rus sen het omsingelingsleger van Przemysl in den strijd geworpen hebben om te trachten een beslissing te forceeren en waar ook de Oostenrijkers met de Paasch- dagen reeds een succes behaalden. Het effect van dit offensief in het Russische communiqué is niet precies na te gaan. De aangegeven plaatsnamen zijn niet te vinden, maar het maakt den indruk, of de Russen eerst in staat wa ren aan het offensief weerstand te bie den, nadat zij een eind teruggetrokken waren. Mogelijk heeft men hier met een ech ten Von Hindenburgschen >stoot< te doeo, waartoe groote tioepenmachten geconcentreerd zouden zijn en waardoor men door een heftigen »por« in de ge rechte Russische linie een beslissing ook op het overige Karpathenfront te for ceeren hoopt. De Russen melden een voordeel bi; den meer Zuid-oostelijk gelegen Uszok- pas. Echter lijkt ons de strijd, bij Mezo Laborcz ontbrand, de meest belangrijke periode van den Karpathenstrijd. Op het Westelijk oorlogsterrein blijft de strijd tusschen Maas en Moezel de aandacht vragen, hoewel, zooals wij gis teren reeds opmerkten de kans op een beslissend wapenfeit, nu het oogenblik van verrassing voorbij is en de Duitschers blijkens de uitgevoerde krachtige tegen aanvallen de noodige versterkingen ver kregen hebben, vrijwel verkeken is. De appreciaties over de krijgsverrich tingen en de daarbij behaalde voordeelen loopen van Duitsche en Franschen zijde natuurlijk ver uiteen. Van Duitsche zijde heet het, dat de operaties voor de Franschen buitenge woon groote verliezen brachten, zonder dat het minste succes er door verkregen werd. Van Fransche zijde wordt op het Noord-Oostelijk front van Verdun, dus langs het opstaande been van den St, Mihiel-hoek, een terreinwinst gemeld van 1 a 3 kilometer over een front van 20 kilometer, het nemen van de hoogten, die de Ome beheerschen en de bezet ting der dorpen Cussainville en Fromezeij Langs het andere been van den hoek wordt een terreinwinst gemeld van kilometer over een front van 8 kilometer. Inderdaad zijn deze voordeelen van niet te onderschatten beteekenis, maar een beslissing hebben zij in het minst neit gebracht. Op het politiek tooneel zijn het de berichten uit Rome en uit Athene, die het meest de aandacht trekken. Een Reuter-telegrara uit Rome meld de, dat volgens een ofticiëuzenota »bijna« de onderhandelingen tusschen Italië en Servië beëindigd zouden zijn, omtrent een overeenkomst betreffende de Adria- tische Zee, een Wol ff-telegram uit Athe ne meldde het zich terugtrekken van Venizelos na het bekende conflict met koning Constantijn. Belde telegrammen heeft men nog met zeker voorbehoud te aanvaarden. De ge melde feiten zijn zeer belangwekkend, maar de ondervinding heeft ons vol doende geleerd, hoe voorzichtig men wezen moet omtrent hetgeen de be langhebbende partijen melden omtrent de houding der neutralen. dezer maand goedgekeurd"'een door den inspecteur gedaan voorstel om den offi cieren bij den landstorm een^toelage voor eenmaal van f 100 toe te kennen voor uitrusting. Uit den aard der zaak zullen de ofil- cleren, om voor deze toelage in aan merking te kunnen komen, de voorge schreven uniform moeten dragen, althans naar kleur en model. De stof blijft ter keuze van den officier. Ook is reeds een regeling getroffen van welke verwacht wordt dat zij zal kunnen strekken om voor zooveel mo gelijk aan te moedigen de detacheeringen bij het veldleger reeds thans en dus niet eerst in oorlogstijd van land- stormafdeelingeu, hetzij in haar g heel, hetzij van hare individueele leden. J^Voor de commandanten, zijnde geen oud-officieren, is, om als zoodanig te worden benoemd, naar wij vernamen ten detacheering bij het veldleger verplicht gesteld, voor zoover zulks ter beoor deeling van den inspecteur van den landstorm, Doodig wordt geoordeeld ook om in aanmerking te kunnen komen voor de bevordering tot hoogere rangen. Gedurende den tijd der detacheering worden zij op denzelfden voet behan deld, ten aanzien van geneeskundige verzorging, vrij vervoer, traktement, on derhoud enz. enz. als hun ranggenooten bij het leger. Op dit oogenblik zijn, behalve de be staande 35 landstormafdeelingen, reed* een 20 a 25 tal in verschillende plaat sen van het land in oprichting. De Medea. De Amsterdamsche correspondent van de Kölnische Zeitung beweert, dat de door een Duitsche duikboot in den grond geboorde Medea niet slechts on schuldige zuidvruchten aan boord had, maar ook lood en pyriet. Dit zou blijken uit de door den commandant der duik boot meegenomen scheepspapieren. De directie van de-»-. Kon. Nederl. Stoomboot-Maatschappii, de eigenaresse van de Medea, heeft, volgens de Telegr., deze mededeeliog als een kwaadaar lige leugen gequalificeerd. De Prins Maurits Volgens een telegram uit New York aan de Daily Telegraph zijn twee En gelsche oorlogsschepen en eenige koop vaardijschepen, nadat Zaterdag het draad loos telegram van de Prins Maurits, meldende dat het schip in nood ver keerde en snel zinkende was, ontvangen werd, naar de plaats- des onheils ge stoomd.. Zij kwamen daar Zondag aan, zagen echter niets dan wrakhout en moesten dus onverrichter zake terugkee- ren. Er moeten in den storm vele sche pen verloren zijn gegaan en ongeveer ïonderd menschen zijn omgekomen. Vier kinderen te water. Gisterenmiddag waren een viertal kin deren op de Bloemgracht bij de 2e Leliedwarsstraat te Amsterdam, volgens de Msb. met een handkar aan het spelen, toen bij het afrijden van de brug, de kar plotseling tegen een boom bonsde, daardoor een onverwachte zwenking maakte en te water reed. De kleinen werden alle meegesleurd. Een voorbijganger begaf zich onmiddellijk gekleed te water en mocht 't genoegen smaken met levensgevaar twee der klei nen vrij spoedig behouden op het droge te brengen. Eerst eenigen tijd later kooden dc twee anderen worden gered, die beiden bewusteloos waren. Bij een .mocht het helaas niet meer gelukken de levens geesten weer op te wekken. Zooals zich gemakkelijk begrijpen laat verwekte dit tragisch voorval in deze volkrijke buurt een geweldige opwinding en ontroering. Tijdens pogingen tot redding werden gedaan, moesten een tiental agenten het volk tegenhouden van de walkanten om nog meerdere ongelukken te voorkomen. Per auto van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst werden de drenke lingen naar het Wilhelmina-gasthui vervoerd. Hanze-diploma. Vanwege de Roomsch Katholieke Veree- uigicg van den Hamleldrij venden en Indu- striëelen Middenstand „de Hanze" te 's Her togenbosch, zullen examens worden gehou den in Handelswetenschappen voor den Middenstand tot het verkrijgen van het Hanae-diploma. Het examen zal worden gehouden op na der te bepalen plaats en nur, op Dinsdag 18 Mei. Nadere inlichtingen bij de ixameDcom* missie. Bloemen Voor buitenlandsche hospitalen. Het hoofdbestuur van den Alg. Ver- eeniging van Bloembollencultuur heef besloten de uitvoering te bevorderen van het denkbeeld, door den voorzitter in de openingsrede van de 130ste algemeenc vergadering ontwikkeld, om afgesnede: bloemen te zenden naar de hospitalen der oorlogvoerende mogendheden en heeft daartoe een commissie van uit voering benoemd. Moordaanslag. Gistermiddag kreeg de landweeisoldaat H. N., te Hilversum, pas wegeus stroo- perij uit hechtenis ontslagen, twist met zijn vrouw. De ruzie liep zoo hoog, dat de man, het blijkbaar met woorden niet meer af kunnende, een mes van de tafel greep en daarmede zijn vrouw een dusdanigen steek aan den hals toebracht, dat zij kermende ineen zeeg. In haar bloed badende werd zij op- 'enorneD, waarna zij op last van de doctoren Sael en Dagevos, die de eerste geneeskundige hulp verleenden, naar de R.-K. Ziekenverpleging, werd vervoerd. Haar toestand is op het oogenblik j edelijk te noemen. De dader kwam zichzelven ten politie- I oureele aanmelden, waarna hij oogen- blikkelijk ln arrest werd gesteld. H a n d b 1. Vijf menschen verdronken. De sleepbooten Engineering en de Boer, beide van de naamlooze vennoot schap Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf zouden gisternamiddag het uit Vlissingen alhier binnengekomen stoomschip Tjisondari, van deJav^-Chi- ua-Japanlijn. naar de Maashaven helpen brengen. DU geschiedde op de rivier Ihler oabij boei 17, recht tegenover de Petroleumkade. De Engineering lag een weinig dwars voor den kop van de Tji sondari en wilde het roer omhalen om jtecht vooruit te komen en dan een tros" uit te hangen. Hierbij liep zij tegen de sleepboot de Boer en kwam vlak voor den steven van het zeeschip, dat onmid dellijk dwars over haar heenging. Kapitein J. C. Braams, wonende in de Pupillenstraat, die aan het roer stond, de machinist P. Storm, uit de Spanjaard straat, de verhaler J. van Dam, uit de Schoonderloostraat, de stoker E. Kra mers, uit de Blngleystraat, en de dek- knecht A. Jonker, uit de Adrianastraat, die zich allen aan boord van de sleep boot Engineering bevonden, verdwenen met deze boöl in de diepte en zijn niet weder gezien. De rivierpolitie heeft gedurende ge- ruimen tijd doch te vergeefs naar hun lijken gevlscht, alleen een tros is opge haald. De kapitein, de machinist en dt verhaalder zijn gehuwd. De gezonken sleepboot is ruim 21 ton groot. Terwijl dit gebeurde, kwam 't stoom* schip Batavier IV aangestoomd en daar mede in aanraking kwam de sleepboot de Boer, waardoor zij aan den voorste ven schade bekwam. De Batavier IV kreeg geen averij. Ongelukken. Te Giesendam is het 3-jarig zoontje van B. de K. verdronken, te Noordscharwoude zekere R. Te Nieuw- Amsterdam kreeg de 35-jarige Doorn- bosch een kist op den rug en was on middellijk dood. Te Leiden ging in een school, waar militairen ingekwartierd waren, per ongeluk een geladen revolver af, waardoor een militair doodelijk ge troffen werd. THaarlem kwam 't 7-jarig zoontje van den kleerenbleeker J. met zijn hand tusschen de kamraderen van een stoommangel en is aan de gevolgen overleden. In de Lange Vlamingstraat te Haarlem geraakte een l'/a"jarte kind van den heer G. doordat een zusje met ucifers speelde, in brand. De kleine is overleden. Te Rotterdam is de stuka- doorpatrooo de heer van R. van een stelling gevallen en aan de' bekomen verwondingen overleden. Dood gedrukt. Een stokersjongen van de tram 's-Bosch—Helmond^werd gis* eren doodgedrukt. De landstorm. Aan de manschappen zal schoeisel verstrekt worden, alleen in gevallen waar- In zulks door de commandanten noodig sal worden geoordeeld. Als tweede maatregel is op den eersten De HoogEerw. Pater Pacificus va Uden, Ap. Prefect van Nederlandsch Borneo en de HoogEerw. Pater Liberatus van Exel, Ap. Prefect van Sumatra, dlo eenigen tijd in het vaderland hebbeu doorgebracht, zullen den 29 Mei van uit Rotterdam met de Wilis4 naar Indie terugkeeren. Vier Capucijncn zullen beu vergezellen, n.l. Pater Sigebertus van Zevenbergen, Pater Sultbertus van Ter heijden, Pater Rupertus van Gemert en Broeder Juniperus van Oisterwijk. Zij zijn bestemd voor de missie van Sumatra Moge hun reis voorspoedig zijn. Uitvoering te geven door de Gemengde Zangvereeuigiug g't Rozekuopje* fe Capelle, op Donderdag 15 April 1915, des avond* ten 7 ure in de zaal van den Heer L. F; van Dongen. Zie programma.'*. Aan de bestellers der landkaarten zij medegedeeld, dat deze einde der volgende week aankomen en dan zoo spoedig mogelijk worden toegezonden. cho van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5