Nummer 31. Donderdag 15 April 1915 38e JaargaDg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Gemeenteraadsyergaderingen, :n. feuilleton! De tweede Vrouw. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen en reer zen Eerste Blad. :ng. Telefoonnummer 38. Telegram-Ad am ECHO. if, JU De Echo van het Zuiden. ftaalw(jksclie en Langslraatsclie Courant' Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het geheele ryk f0.90 Brieven, ingezonden stukken, gelden er' franco te zenden tan den Uitgever. UITGAVE Prijs dkr AdvkriintiSn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3 maal ter plaatsing opgegeven woraen 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale teer voordeelige contra gesloten. Reclame* 15 cent per regel in ae- op- ite we >e- ma éér en, f6. rdt 158 CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 10 April j.l. des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter wethouder Rijken. Ruim 10 uur opent de voorzitter de vergadering. Afwezig de leden J. v. d. Hoeven en Oerlemans. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. Kon. Besluit dd. 26 Maart 191 5, waarbij aan G. Vermeulen Wz. met ingang van 1 April eervol ontslag wordt verleend als Burgemeester der gemeente, onder dankbetuiging voor de langdurige dien sten door hem bewezen. Schrijven van den heer G. Vermeulen Wz., hetgeen luidt als volgt Aan den raad der gemeente Capelle. Mijne Heeren, Bracht ik in de vorige vergadering te iJwer kennis, dat het mijn voorne men was mijn ambt van Burgemeester neder te leggen, thans heb ik de eer U mede te deeleu, dat mij op mijn ver zoek bij Koninklijk Besluit van den 26 Maart j.l. eervol ontslag is verleend als Burgemeester dezer gemeente op 1 April 1915. Zoo gaarne had ik in Uwe vergade ring van allen mondeling afscheid ge- nomeD, doch nu mij dit wegens on gesteldheid niet is gesteld, voel ik mij gedrongen dit schriftelijk te doen. Ik zal er thans niet op wijzsn wat er onder mijn bestuur met 's Raads me dewerking zoo al is tot stand gekomen, vijf jaar geleden ter gelegenheid van Veb „DE ECHO YAN HET ZUIDEN." 28 XIII. DE SPION. Waarvoor zyn zy te Parijs gekomen mompelde by. Alleen om zich een paar dagen te vermoken Io dit geval zou ik met die noodelooao bespieding een kostbaren tijd ver spillen. Moar in elk geval ia het vreemd, dat zy kamers hnren in bet hotel Continental, terwyl ay een hotel te Parys hebben. Ik zal hen morgen weer overal volgen en misschien ontdek ik dan wel iets belangrijks. Den volgenden morgen was Fernand reeds om zeven nnr geheel gekleed en begaf aioh weer op zijnen post, voor het hotel Continen tal. Een paar oren wachtte by tevergeefs, tot dat by, om 10 ure, een man de poort van het hotel zag binnengaan, die zyne aandacht trok. Hij was een zwaar gebouwd man en hod een door de zon gebruind gelaat. Christine had haren medeplichtige een nauwkeurig signalement van den maohinist gegeven, en dat signalement stemde volkomen overeen met het uiterlyk van dien man. Fernand Bchoot haastig toe en kwam byna gelijk met bem in de kamer van den portier, waar hy nogmaals naar Mevr. Condrean ▼foeg, die natnurlyk nog niet was aangeko men. Vervolgens hoorde by den man, dien hy volgde, naar M. Philippe de Montalais vragen en aag hem daarna, met een kellner, het hotel binnengaan. Ik bad my niet vergist, mompelde hy, mijn 25j irig amtsjubilé heb ik een en ander in herinnering mogen breageo. Zie ik op mijn Burgemeestersloopbaan terug, dan heb ik alleszins reden om tevreden en dankbaar te zijn. Valt het den Burgemeester vaak moeilijk de ver gaderingen onpartijdig te presideeren, Ut Mijne Heeren Leden van den Raad, hebt mij dit gemakkelijk gemaakt. Uwe beraadslagingen bleven in den "regel zakelijk zonder persoonlijk te worden, ook bij verschil van gevoelen. Voor Uw zeer gewaardeerden steun zeg ik U allen hartelijk dank en waar onze aangename verhouding mij steeds in herinnering zal blijven, houd ook ik gaarne in Uwe welwillende vriendschap mij aan bevolen. Ia Uw verder leven moge 't .U allen steeds welgaan. Nog een afzonderlijk woord tot U Heeren Wethouders, die met mij het Dagelijksch Bestuur hebt uitgemaakt. Door onze wekelijksche vergaderingen kwamen we met elkander telkens in aanraking. Gedurende den tijd dien we hebben samengewerkt, hebt gij U doen kennen als mannen aan wie de belangen der gemeente zijn toever trouwd. Op Uwe hulp, waar het gold de bevordering van den bloei der ge meente, heb ik steeds kunnen rekenen. Voor Uwe sympathieke samenwerking breng ik U hierbij hulde en dank en zijt ervan verzekerd, dat ik de talrijke uren in Uw midden doorgebracht nim mer zal vergeten. Wat TJ betreft hooggeachte Secretaris met wien ik ongeveer 27 jaar bijna da gelijks omging onder de allerbeste verstandhouding en die mij in alle op zichten zijn hulp, goeden raad en bij stand verleende en mij als het ware de werkzaamheden uit de handen nam en er steeds naar streefde om het mij zoo gemakkelijk en aangenaam mogelijk tc maken en die steeds zijn werk op tijd en op de meest nette en accuraate wij ze bewerkstelligde, ook wat het ont vangerschap en verdere betrekkingen betrof, ontvang daarvoor mijn allerbes- ten dank. Het scheiden van U valt mij dan ook zwaar, ik had nog zoo gaarne eenige jaren met U gewerkt, doch de Voor zienigheid heeft het anders gewild. Leef toen hy weer op straat kwam. Die man is niemand anders dan die vervloekte machinist Pjgeonnean. Nn begrijp ik ook waarom zij te Paryo komoD. Zy willen de paling opsporen. Ik behoef hen dus voerloopig niet verder té volgen, want ik weet waar zy heen gaan naar Londen. Zeer goed, heeren, ik ga mee en ginder zollen wij elkaar nadar spreken. Hij nam een rytaig en reed naar do rue Tailhont. Om geen tyd te verliezen, schreef bij in hot rijtnig met potlood de volgende woorden op een stak papier, dat hy uit zyn zakboekje schenrde „Goed geradeD. Er dreigt een gevaar. Zij gaan naar Londen. Ik ook." Tunis gekomen pakte hy spoedig zijnen reiszak in en sloot het briefje, dat hy in het rijtnig had gesohreven, in eenen enveloppe en Bchreef er het adres op van de Figaro. Daarop ging hij naar beneden od klopte aan de portiers-kamer. Ik moet *oor eenige dagen op reis, juffrouw Duffienx, zeide hy. Wilt ge zoogoed zijn desd aankondiging aan den Figaro te be zorgen Hier is een tien iraakatnk voor de kosten, maar doe het dadelyk, want ik heb er veel belang by. Wees onbezorgd M. Lagonsse, ik ga er terBtond heen, zei de portierster. Dan is het goed. Als er brieven voor mij komen, znlt ge ze wel in ontvangst ne men. Zeker. Blyft gy lang weg V Ik weet bet niet, maar ik geloof wel, dat ik io de volgende week thuis zul zyn. Na. goede reis, mynheer Ik dank u. Zyn rytoig stond nog voor de deur te wachten, hy stapte in en riep den koetsier toe Naar het Noorder—station. Onder weg daoht hy Die aankondiging in de Figaro, zal Christine voldoende op de hoogte stellen. De heeren beginnen gevaarlijk te worden, moar het zal hen berouwen, zioh met onze zaken ingelaten te hebbeo. Dy nam een reiskaartje naar Calais en daar hij nog ruimschoots den tyd had voor de trein zon vertrekken, bestelde hy in de wachtkamer dan nog lang gelukkig en 't worde U gegeven nog vele jaren in goede ge zondheid met dezelfde opgewektheid en lust uwe betrekkingen te blijven ver vullen en beveel mij dan ook bij voort during in Uwe verdere vriendschap aan Ook aan het overi ;e secretarie-per soneel, waarover ik ook tevreden kan zijn, breng ik mijn afscheidsgroet, even als aan gemeenteveldwachter en verder personctl in dienst der gemeente Capelle. t Ga ieder in hunne betrekking en hun persoon steeds naar wensch. Het tegenwoordig onderwijzend per soneel en oud-onderwijzers zullen er wel van overtuigd zijn, dat ik het onderwijs een goed hart heb toegedragen en nog toedraag, dat ik het heb bevorderd zoo veel in mijn vermogen was. De verhouding tusschen 't onderwij zend personeel en mij bleef over 't ge heel correct. Bij 't neerleggen van mijn ambt ook aan hen mija besten dank ook aan hen voor wat zij presteerden, terwijl ik allen een hartelijk vaarwel toeroep. Ten slotte nog een woord tot de In gezetenen mijner gemeente. Dertig jaren mocht ik Burgemeester over U zijn. Door U werd gedurende dien tijd menig ver zoek tot mij gericht en menige klacht had ik van U aan te hooreo. Al uw wenschen heb ik niet kunnen bevredi gen, en niet altijd konden de gronden waarop Uwe klachten steunden, worden weggenomen, 't Is dan ook niet te ver wachten, dat ik iedereen zou hebben kunnen tevreden stellen. Had ik bij de waarneming mijner be trekking ook tekortkomingen jegens U, dit is zeker dat het steeds mijn oprecht streven is geweest naar mijn beste we ten in het belang mijner ingezetenen werkzaam te zijn. Als mijn geboorte plaats ben ik aan Capelle gebecht, als gemeente, waarvan ik dertig jaar Bur gemeester mocht zijn, is Capelle mij lief geworden en 't is niet zonder een ge voel van weemoed, dat ik mijn betrek king neerleg. Moge de gemeente Capelle meer en meer bloeien en o ogen hare Ingezete nen steeds gelukkig zijn en Gods zegen op hen rusten. Capelle 31 Maart 1915. Hoogachtend (w. get.) G. Vermeulen Wzn. eon ontbyt en lette goed op de reizigers, die op bet stationsplein gingen. Keeren wy thans tot Pigeonnean terng.die voorafgegaan van een kellnor, naar de kamers der beide vrienden in het hótel Continental ging. Da pendnle sloeg juist tien are. Hoed zoo, myo waarde Pigeonnean, zeide Philippe gij hebt jnist op uwen tijd ge past. Natuurlyk, mynheer, antwoordde de maohinist, gy hadt my gezegd om 10 nnr hier te zyn, en ik ben er. Hebt ge uwe tante bezooht Ja, mijnheer. Da goede vronw leeft nog en was blij, dat zy my zag. Wy vertrekken met den trein van 11 nar veertig naar Calais en van daar naar Londen. Tot nwe orders. Panl kwam nn ook binnen. Dag Pbilippe, dag Pigeonnean, B9ide bij, het ontbyt staat gereed, laat ons das spoedig aan tafel gaan. Zeker ga mee, Pigeonnean, ge moet met ons dejeuneeren. Maar, Mynheer, ik PigeoDneau draaide verlegen zynen hoed in zyne banden rond, vereerd door deie nitnoo- diging welke hij niet durfde aannemen. Geen plichtplegingen, myn waarde zeide Paal met een glimlach, anders komen wy te laat. Gy gaat met ons aan tafel zitten. Vooruit nn. Men ging naar de eetzaal, waar een flink ontbyt voor de vrienden was gereed gezet. Een half nnr later stapten zy alle drie in een rytaig en reden naar het station Pbilippe nam drie reiskaarten voor den sneltrein Calais en zjj gingen daarop de waohtkamer binnen. Fernand Lagonsse glimlachte tnet voldoening toen bjj hen zag. De trein kwam voor, de condnotenrs waarschuwden de reizigers, dat het tyd was in te stappen, en onze drie vrienden begaven zich naar bet stationsplein op den voet gevolgd door den spion Lagonsse, die in een wagon naast den hnnne stapte. Te Calais gingen zy op de boot, kwamen Dc Voorzitter leest nu een schiijven voor, dat door den raad aan den beer G. Vermeulen zal worden ingezonden, waarvan de inhoud is als volgt Schoon de reden eerbiedigend, die den Burgemeester tot het doen van zijn verzoek om ontslag heeft geleid, name lijk langdurige ongesteld op betrekkelij- ken hoogen leeftijd zouden wij zegt spreker zoo gaarne hebben gezien, dat hij nog eenigen tijd aan 't hoofd ODzer gemeente had kunnen staan en onze vergaderingen had kunnen leiden. Ge durende de dertig jaren dat de heer Vermeulen Burgemeester is geweest zijn er zeer veel nuttige zaken in de ge meente tot stand gekomen, te veel om al die werken in den ons thans beschik baren tijd te kunnen opnoemen. De heer Vermeulen heeft dj belan gen der gemeente en der ingezetenen met al zijn krachten en nakr beste ver mogen behartigd. Waar het gold den bloei der gemeente te verboogen, was men van zijne medewerking verzekerd. Voor dit alles komt den Heer Vermeu len lof en dank toe niet alleen van het Gemeentebestuur, maar ook uit naam van de geheele, gemeente. Daarbij verdiende hij waardeering als onpartijdig leider der vergaderingen en dat het hem daarmee ernst was, bleek wel daaruit, dat hij het lidmaatschap van den gemeenteraad neerlegde om de on partijdigheid nog beter in acht te kunnen nemen. Doch niet slechts in den Raad, ook in de vergaderingen van het Dagelijksch Bestuur zullen we onzen sympathieken Voorzitter zeer missen. De heer Vermeulen mag met tevreden- heidopzijn burgemeestersloopbaan terug zien. Het zich bewust zijn te hebben ge handeld naar plicht en geweten zal hem wel de grootste voldoening schenken. En dit is zeker ons aller wensch dat het den Heer Vermeulen worde gegeven van zijne ziekte nog geheel te herstellen en nog lang te genieten van zijne wel verdiende rust omringd van hen die hem lief zijn. Circulaire van den Bond van Veree- nigingen van Fabrikanten van en Han delaren in materialen voor het Bouw bedrijf, ter begeleiding van een schrijven vervolgens te Dover aan en vertrokken van daar met dea trein naar Londen waar zij om half negen aan het Btation Charing CrosB uitstapten. Nabij het station was een groot logement, Charing Cross Hotel, genaamd, waar sy hun intrek namen. Fernand Lagonsse logeerde in eene kamer op dezelf-ie verdieping, zoodat de drie niet konden uitgaan zonder door hem gezien te worden. XVII. OP VERKENNING UIT. Den volgenden morgen kwamen de drie reizigers op de kamer van Philippe byeen. Er moet nu geen tijd verloren worden, zeide Philippe. Zoodra wij gegeten hebben gaan wy op weg. Zondt ge die herberg terug kunnen vinden, PigeoDneau, waar ge vroeger de „Paling" ontmoet hebt - Ik denk het wel, mijnheer, ofschoon het my wel wut moeite zal kosten. Er zyn hier zooveel straten en stegeD, dat men er niet wya uit wordt. Ik ben versoheidene malen te Londen geweest, maar ik ken nog zeer weinig van den weg. Als ik my goed herinner, dan was bet dicht by da haven in White-Cna- pel. Dan maar goed uitgezien en uw geheugen ter hulp geroepen. Oui tien uren verlieten zij het hotel. Fernand LagonsBe was reeds vroeg uitgegaan. Hy behoefde hen nu niet overal te volgen, daar hy wist, wat bun doel was en waar zy zouden komeD. De eerste zorg van onze vrienden was, naar een wisselkantoor te gaan en hun Franscb geld tegen Eugelsch te verwisselen een maatregel, dien elke vreemdeling -in Eogeland moet nemen, daar men er geene vreemde mant in ontvangst neemt. Vervolgens namen zy een rytaig en reden naar een kleedingraagatyo, waar zy elk een hoogst eenvoudig pak kleeren kochten, daar hnnne sierlijke kleeding naar den laatsten smaak van Parys, zeer weinig geschikt was roor den toobt, dien sy in de ellendigste wijk van het Nationaal Steuncomité 1914 waarin wordt gewezen op het doen uit voeren van openbaie werken. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raxdsbesluit tot wijziging van de begrooting 1914. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. De Voorzitter zegt, dat de boeken in orde zijn bevondeo, terwijl het bedrag dienovereenkomstig ook aanwezig was. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 2. Adres van G. Vermeulen Wz. hou dende verzoek tegen 1 Mei a.s. ontslag als ambtenaar van den Burgerl. Stand. Met algemeene stemmen wordt be sloten den heer G. Vermeulen Wz. on der dankbetuiging eervol ontslag te verleeuen. 3. Adres van A. v. d. Heuvel c. s. houdende verzoek 2 a 3 straatlantaarns te plaatsen vanaf diens woning tot het afwateringskanaal. De Voorzitter stelt voor met het oog op de eiectrlsche verlichting dit adres uit te stellen tot dien tijd, daar het vol gens spr. meening nog al erg zal zijn om nu nieuwe lantaarns bij te zetten. Het lid Sneep vindt dit voorstel nog al erg, daar men niet weet hoe lang dit nog kan duren. De Voorzitter zegt, dat men afgewacht heeft wat de gemeente Vrijh.-Cappel zou doen, doch deze gemeente heeft niets gedaan. Het lid Sneep merkt op dat de ge meente Vrijh.-Cappel en de gemeente Capelle niets doen. De menschen blijven intusschen toch altijd zonder licht. Spr. meent dat de kosten toch zoo groot niet zullen zijn. De Voorzitter zegt, dat dit toch wel 60 gulden zal kosten. Het lid Verheijden stelt voor om de gemeente Vrijh.-Cappel te vragen, of zij met de gemeente Capelle er de htlft in wil betalen. De Voorzitter stelt voor de behan deling aan te houden totdat het eiec trlsche licht er is. De weg is van Vrijh.- Cappel zegt spr.. het grootste deel der menschen behoort ook tot Vrijh.-Cappel, dus is 'c ook billijk dat Vrijh.-Cappel ook iets doet. Na eene onderlinge gedachtenwisse- van Londen gingen ondernemen. Zij keerden naar bet hotel terng, trokken hnnne nieuwe kleeren aan, begaven zich toen naar White—Chapel om de herberg van vader Wood op to zoeken. Dit ging niet zoo gemakkelijk als PigeobDeau wel gedacht bad. Urenlang dwaalden zij door de straten en stegen van Whito— Chapel, de verblijfplaats van bet laagste gespuis der groote wereld stad. Het is de afschuwelijkste bnurt, die men zioh kan voorstellen. Overal heerecht de ake— lykste armoede, ellende, verwaar— loosing en onreinheid. De meeste huizen zyn donkere holen, bevolkt met bedelaars, dieven, zakkenrollers en straatroovers. De vreemdeling, die dit gedeelte van de Eugelsche hoofdstad wil bezoeken, doet ver standig, zich door een deteotieve to doen vergezellen. Wanneer men zoo iemand bij zioh beeft, is meu veilig iü deze gevaarlijke wijk, want de bevolking, die meestal geen zuiver geweten heeft, pnst wel op met de deUctiveB goede vrienden te blyveD. Na lang zoeken en dwalen door White— Cbapel, vond PigeonDean toch eindelyk de herberg van vader Wood terng, die zich in eene smalle Btoeg bevond, welke op het 8>nt Catbarinedok nitkwam. Zij traden biunen. Da herberg bestond uit twee vertrekken in het eerste moest men voor het buffet zyu glas jenever of brandewijn uitdrinken, maar in bet achterste waren stoelen en tafeltjes geplaatst. Het was een dompig, daister lokaal, en verre van ziudelyk. De gewone bezoekers waren dokwerkers, de bewoners van White—Chapel en de matrozen van de haven. Onze vrienden begaven zich terstond naar het achterlokaal. waar, op dat oogenblik, geone bezoekers waren. Alleen zat in een der donkerste hoeken, een dronken man ant een glas half vol whisky voor zicb. (Wordt vérvolgd.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1