Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 31 DONDERDAG 15 APRIL 1915 38e JAARGANG Waalwijk, 14 April 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. Op last van den minister van landbouw zijn, in verband met het heerschen van het mond- eu klauwzeer, dus voorloopig alle veemarkten in Noord-Brabant gesloteö. Mond- en klauwzeer is*ook uitgebroken in de Klei, in Sprang en naar men ons meldt ook in de Zeine alhier. Rijksdag-normaalschool In aansluiting op ons bericht van 1.1. Zaterdag betreffende de benoeming der leeraren aan de dagnormaalschool alhier, kunnen we nog mededeelen, dat voor de vier plaatsen der vaste leeraren on geveer 130 sollicitanten waren. Fruiiteelt. Naar we vernemen zullen a.s. Zondag de groenten- en fruittuin „Pomona van den heer P. J. MombersSmelt en mo gelijk ook nog meer dergelijke inrich tingen worden bezocht door de tuinbouw- cursisten uit 'sBosch en Haarsteeg, onder leiding van hun leeraar, dtn heer Jac. van Esch, gediplomeerd landbouwkun dige te Vucht. Concert Orpheus*. Zooals wij in ons vorig nummer me de deelden zal de harmonie »Orpheus« a.s Zondagavond een concert geven, waarbij eenige specialiteiten hunne medewerking zullen verleenen. Wij hebben toen al gezegd, dat wij hopen dat er zeer vele bezoekers zullen komen, maar in elk geval ver trouwen we dat eenieder door het koo- pen van een entrée-kaart deze zoo noodzakelijke vereeniging voor onze plaats zal steunen. De prijs is daarvoor billijk genoeg gesteld. Over den komiek die dezen avond zal optreden lazen we in de „Maas- en Waler« van 6 April 't volgende De hoofdschotel vormde ontegen zeggelijk het optreden van den Rotter- damschen Humorist, Willy van Noordt, wiens uitstekende typeering, onnavolg bare mimiek, mooie voordracht en prachtige zang, van hem makeD een Humorist le klasse. Een komiek die beter dan hij de kunst verstaat om het publiek telkens en herhaaldelijk te doen schaterlachen en zelfs op het gelaat van den zwartgalligsten nurks een gullen lach te tooveren, zagen wij nog niet. Café >De Kroon*. De heer Frits C. J. van Opstal, die sinds geruimen tijd alhier woonachtig is in het Hotel Café-restaurant „De Kroon'7 aan de Markt alhier zal over een paar weken onze gemeente verlaten om in Oisterwijk ook de bekende prachtig gelegen Café-Restaurant en uitspannirg „Gemnllehoeken* te gaan ex» ploiteeren. Gedurende den tijd dat de beer Van Opstal in ons midden vertoefde, heeft hij zich vooral door de bereidwilligheid om muzikale tabutza iu dienst der bier be- itaande gezelschappen te stellen, zich vele vrienden verworven, die hem bij een even tueel bezoek aan het landelijke Oisterwijk grwis niet vergeten zullen. Moge zijne nieuwe zaak, die hy naast de hier bestaande gaat exploiteereD, de beste vruchten afwerpen. De zaak alhier wordt op denzelfden voet doorgezet. Nieuwe Dienstregeling. Wij lezen dat met I Mei weer verschil lende nieuwe treinen zullen woiden ingelegd Zouden wy misschien dan ook bedeeld worden Wij denken wel van niet. Zou het autoriteiten niet mogelijk zijn te bereikeD, dat we tenminste om I of 2 uur een treintje naar den Bosch kregen Vergadering Coöperatieve bakkerij. Vergadering voor leden en donateurs van den R. K. Gildenbond op Woensdag 14 April 1915 's avonds 8 uur. Spreker de heer A. van Rijen, Secretaris van den Arbeid, over het onderwerpHet nut van een eigen R K. Coöperatieve bakkerij. Marktverbod. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 11 April verboden 1. Het vervoeren en doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit den kring omvattende de provincies Noord-Brabant en het gedeelte der pro vincie Gelderland, gelegen ten Zuiden van de Maas en 2. het houden van markten, openbare verkoopingen, tentoonstellingen en an dere verzameling van herkauwende die ren en varkens in bovenbedoelden kring. Er is bepaald, dat wanneer bijzondere redenen afwijking van het bedoelde ver bod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking zal worden toegestaan door den betrokken Commissaris der Koningin onder de door den betrokken districts veearts aan te geven voorwaarden. voorkwam de president verdere discussie door te zeggen, dat deze zaak niet ter sprake was, terwql vooraf besloten was met van Mier niet te debateeren daar bij voldoende bekend staat. Verdere werd door A. aliens de, vraag gesteld, of, nu de meeste misbruiken uit den weg geruimd zijn, de uitkeering by ziekte niet een dag vroeger tan ingaan, hetwelk door het bestuur in overweging zal worden genomen. \F. de Monnik maakte nog een opmerking om trent de misbruiken waarvoor zooals hij zeide Wolvers als lid bedankt heeft. I)e voorzitter zegt dat Wolvers niet aanwezig is en bijgevolg hier geen verantwoordi-g Ongelukken. 't ïs deze week voor onze gemeente tot dusverre een echte week van ongelukken. Maandag morgeu raakte de werkman Tactor uit C&pelle met z'n hand tusschen de haarmachine op de lederfabriek der firma v. I. W. en Co. De hand werd zeer ernstig gekwetst, zoodat de man direct naar het gasthuis werd vervoerd om daar verbonden te woideD. Zekere K. wonende aan den Dijk, kreeg, toen bij stond te kijkeD, eenige ha gelkorrels in 't aangezicht, vermoedelijk af komstig van een schot hagel dat in eeu tain iu deze baart werd gelost. De man stelde zich ook onder genees kundige behandeling en de politie heefi de zaak in onderzoek. Maandag ochtend passeerde een troep veldartilleristen te paard or ze gemeente. Nabij de haven viel een der paarden en de berijder kwam te vallen zoodanig met z'n arm onder 't paard, dat z'n pols gebroken was. Na verbonden te zijn, keerde hij per tram naar LoouopZand terug. Maandagavond was v. d. B. meer bekend als de „groote Bijl* raar een ver gadering van visscher» gegaan. Toen hy cm twaalf uur echter nog niet thuis kwam, giog men op zoek en informatie uit, doch te vergeefs. Dinsdagmorgen werd hij in den Spoorsloot nabij de Zeine gevonden. Vermoedelijk is hij Maaudagavond door de duisternis misleid, te water geraakt eu verdronken. De Eerw, Zuaters en de chef van politie poogden nog de kunstmatige ademhaling toe te passen, maar alles tevergeefs. De onge lukkige scheen reeds verschillende uren in het water gelegen te hebbeD. Dinsdagmiddag is bij de werkzaam heden aan de haven een werkman uit Be- soijen beklemd geraakt tusschen den bet >u- molen waardoor een vinger ernstig ,wexd gekwetst. En tot slot deelen we nog mede, dat een zoontje van den heer v. H. te Besoijen een ernatige verwonding aan lip en mond kreeg, veroorzaakt door een ontploffing. Het ventje bad een bloempot eu gevuld met carbiet, daarop water gedaan en wilde het daardoor ontwikkelde gas afleiden door een slang en dan aansteken. Toen echter vunr in de nabijheid, kwam sprong de heele boel uiteen en bekwam hij daardoor een paar flinke wonden waarvoor direct geneeskundige hulp werd ingeroepen. Uitvoer van huiden. Naar aanleiding van geruchten, als zou de kans bestaan op uitvoer van inlandsche runderhuiden, verneemt de N. R. Ct. uit de beste bron, dat die ge ruchten onjuist zijn. De regeering is niet voornemens, verandering te brengen in de tot dusver gevolgde gedragslijn, zoo dat de uitvoer van huiden verboden blijft. De geruchten zijn misschien ontstaan doordat er wellicht toestemming zal gegeven worden in enkele gevallen tot uitvoer in zoogenaamd veredelingsver- keer. Dat beteekent dat huiden, die een bijzondere looiing verelschen, die alleen In het buitenland geschieden, worden vrijgelaten, maar onder waarborg, dat het van die huiden te vervaardigen leder weder hier in het land terugkomt. Uit den aard der zaak blijft dit telkens tot kleine hoeveelheden beperkt. BAARDWIJK. Zondag 11 April jl. bad een algemeene leden vergadering plaats voor het R.K. Ziekenfonds „8t. Clemens*, welke vergadering slechts matig was bezocht om wel bekende redenen. Omstreeks half een opende de voorzitter de vergadering met den gebr. Chr. groet en deelde mede, dat 2 caadidatenlijsten waren ingekomen, één voor G. Maas door het bestuur gesteld en één voor C. Mulders. L. v. Mier vroeg of er ook notulen van de vorige vergadering gemaakt waren, waarop de President ant woordde, dat de vereeniging zonder secretaris zit en er geen tweede secretaris is. Verder merkt genoemde van Mier op, dat indien G. Maas eu het bestuur zou zitting nemen, vader en zoon als bestuurslid zouden fun- geeren en geeft de leden in overweging of dit wel wenschelijk zou zijn. Bij de daarop volgends stemming werden 34 stemmen uitgebracht op C. Mulders en 22 stemmen op G. Maas, bygevolg werd eerstgenoemde gekozen. Tot de commissie van onderzoek werden gekozen J. v. Cromvoirt, Adr, v. Mierlo en C. Swinkels. De voorzitter vraagt of nog iemand het woord verlangt, waarvan van Mier gebruik maakte om in verband met de aankondiging dezer en vorige ver gadering van het ziekenfonds de meest ongegronde hatelijkheden tegen dit blad uit te braken. Toen de man uitgebazeld was van gedaan kan wordeo. Niets meer aan de orde sluit de voor zitter de vergaderiog met den gebr. Chr. groet. Zondagnamiddag had In het bonds- gebouw alhier een algemeene vergade ring plaats onder leiding van den Z.Eerw. heer van Krieken pastoor onzer parochie, welke ten doel had de oprich ting eener afdeeliog van het R.K. Groene Kruis. In grooten getale waren de toe hoorders opgekomen, en na een breed voerige uiteenzetting door den Z.Eerw. gaven alle aanwezigen zich als lid op, ongeveer 200. Bij genoegzame deelne ming zal deze afdeeling zich aansluiten bij het R K. Groene Kruis Waalwijk Besoijen eu bediend worden door de Eerw. Zusters Ziekenverpleegsters van O. L. Vr. van 't H. Hart en zal er hier een magazijn worden gevestigd. DRUNEN. Maandagmorgen werd in da parochiekerk een jleobtige H. Mis opgedra gen tot zielsrust van den oud-kapelaan, de WelEerw. Heer Johannes de Kort, kapelaan te Tilburg. De H. Mis werd opgedragen door den HoogEerw. Heer Deken Selten en geassisteerd door de WelEerw. Heeren Huy- bers en Gerold, werd bijgewoond door een groot getal parochianen. Van 1906 tot 1913 als kapelaan in onz8 parochie werkzaam hadden wij den dierba ren overledene leeren kennen als een ijverig priester, leeren liefhebben om zijn goedheid en beminnelijken eenvoud. In dankbare herinnering zal zijn nage dachtenis blijven voortleven in de harten van Drunens parochianen vooral van Drnnens Cougreganieten. Immers parochie eu congregatie waren hem lief en heeft hij gediend met zijn helderen blik en zijn edelmoedig hart met geheel zijn persoon lijkheid. Hij raste in vrede. HERPT. In de Herv. kerk alhier is een verbetering aangebracht, die het kerkgezang ton goede z<4 komen. Het in gebruik zijnde harmonium ie om gebouwd in een driespels, waardoor het veel in klankrijkheid heeft gewonnen. Ook ia een kleine gaanderij gebonwd waarop bet is geplaatst, hetwelk is gedekt door een sierlijk front, 't Is een verbetering die tevens bijdraagt tot verfraaiing van de kerk. De meeste veehouders hebben thans bon ves in de weide gebracht. Er is echter niet veel gras, doch de hooivoorraad is bij de meesten op. VLIJMEN, 11 April. Heden hield onze Posiduivenvereeniging „de Zwalnw* baar eerate proefvlucht, ouder medewerking als controleur van den heer Jacq. v. d. Hout Jr. van af Tilburg waar de duiven werden losgelaten om 8 uur. Zij arriveerden als volgt Th. v. Eaten, G. v. Eadonk, A. v. Oijen, W. Liebrechts, A. v. Oijen, broed 28 sec. Zondag 25 April 8 u. 8 u. 9 u. 9 u. 1915 35 m. 51 m. 3 m. 3 m. 21 sec. 17 sec. 5 sec. 2 sec. om 8 u. 35 m. pr ijs vlucht uit Breda. 's-HERTOGENBOSCH. In verband met veelvuldige ontduikingen terzake het weggeld in de provincie Noord- Brabant hebben, naar het Centr. ver neemt, Gedeputeerde Staten den gemeen tebesturen met nadruk verzocht een scherper toezicht te doen uitoefenen op de naleving van de provinciale weggeld verordening. BESOIJEN. Zondag j.l. speelde de voetbalclub «Excelsior» uit's Bosch een vriendschapsmatch tegen <R. W. B.» op het terrein alhier. De uitslag was 3—2 in het voordeel van R. W. B. Stand rust 11. Op Hemelvaartsdag zal de Chris telijke Gemengde Zaugvereeniging «Hal leluja» alhier een concert geven te Was pik In de Hervormde Kerk. Ze zal o.a. ook uitvoeren de beide verplichte koren waarmede deze zangvereenïging in 1914 te Barendrecht den eersten en deu eerenprijs behaalde. Het zal haar te Waspik zeker niet aan belangstelling ontbreken. Begrafenis. WASPIK. Zaterdag jl. had de begrafenis plaats van den zoo noodlottig te Gaider verongelukten milicien Verdun. Enkele mi- lttairea woonden de plechtigheid bij en schonken een tweetal mooie grafkransen. Aanbesteding. Bij de Zaterdag jl. gehouden publieke aanbesteding van het boawen van een hee renhuis voor den beer Ant. Brokx Jzn. waren slechts vier inschrijvers. Hoogste W. Bakx, te Raamskonksveer voor f 6800 laagste firma wed. F. Roovers alhier, voor f 6500. Het werk werd nog niet gegund. De Echo van het Zeilen.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5