Telegrammen van heden „POMONA" Advertentien, I Handelsberichten. Kropsla. 7715 Spinazie. Kervel. Div. kool, Sla, planten, Violen, SP RAAMSDONK(DORP). In de bij P. Broere gehouden vergadering werd de heer C. de Bont Bzn. gekozen als secr. penningmeester van het Water schap «de Oostpolder.» R'VEER. Zaterdagavond om 8 uur zal een repetitie gehouden worden van «Eer en Deugd» in het Vereenigings- gebouw alhier. Zondag ontstond begin van brand bij G. V. Toegeschoten hulp kon het vuur nog bijtijds blusschen, zoodat erger voorkomen werd. Tot de Ned. Hqrv. Gemeente zijn Zondag j.l. 14 nieuwe lidmaten toege treden, 10 meisjes en 4 jongens. DEN BERG. Mej. J. O. had Vrijdag de onvoorzichtigheid een zweer op haar hand met een speld door te steken. Toen de hand opzwol en een geneesheer ge raadpleegd werd, kon deze niet anders dan bloedvergiftiging constateeren. Moord te Roosendaal. Omtrent dezen afschuwelijken moord in een vorig no. reeds medegedeeld, bevat de Grondwet nog de volgende bij zonderheden Recht tegenover de Kerkstraat, in no. 22 van de Achterstraat, woont een onzer oudste inwoners, de svijn- en likeurhan- delaar Jan Th. Vermeulen, oud 85 jaar en zijn huishoudster Marie Cornelie Van Agtmaal, oud 50 jaar. Het is een zeer oude goed beklante slijterij waarvan het eigenaardige antieke winkeltje met het vergulde tonnetje boven de deur, aan ieder Rozendaler welbekend is. De eige naar, een krasse, vroolijke oude heer, was den Iaatsten tijd een weinig sukke lend. Vrijdagavond om 9 uur, het tijdstip waarop gewoonlijk de huishoudster den winkel sloot, kwamen twee kerels den winkel binnen, draaiden op hetzelfde oogenblik het gaslicht uit, grendelden de deur en traden de huiskamer achter den winkel binnen, waar ze de huishoud ster reeds aan de deur aantroffen. Deze was op het geluid van de bel opgestaan en werd nu door de onverlaten aange grepen, tegen den grond geworpen, een zakdoek in den mond gestoken, bij de keel gegrepen en op 't zelfde oogenblik gewurgd, zoodat de verstikkingsdood onmiddellijk intrad. Het lijk lag tegen een prachtige an tieke kast en het was dit meubel dat de booswichten terstond forceerden en onderzochten. Een lade werd op den grond omgegooid en een paneel uitge trapt, waarna ook de inhoud nauwkeurig onderzocht werd. Op 't gestommel dat een en ander maakte, was de oude man, die boven op zolder sliep, opgestaan en aan de trap gekomen, riep hij luide om zijn huishoudster. De kerels stormden toen echter naar boven, grepen den grij saard bij de keel en wierpen hem op bed, hem met den dood dreigend, wan neer hij niet oogenblikkelijk de sleutels van de brandkast gaf. In doodsangst verzekerde hij hun dat hij geen brand kast bezat, maar dat ze maar naar bene den moesten gaan naar zijn huishoudster die zou misschien nog wel wat geld heb ben. Onder afschuwelijk gevloek vertel den de schurken aan den armen ouden man, dat dat wijf beneden al kapot was en dat het nu zijn beurt was, wanneer hij niet oogenblikkelijk het geld aanwees, onderwijl stompten en sloegen zij den oude achterover tegen den vloer. Ker mend verzekerde hij hun nogmaals dat hij van geldzaken niets afwistalleen had hij hier een oude hoedendoos, daar zaten nog eenige centen in en die konden ze krijgen. Ruim 18 gulden was de buit die ze daarin vonden. Hem opnieuw op bed gooiend, zeiden zij hem, dat, wanneer hij zich niet doodstil hield, zij hem niet zouden vermoorden, maar bij het minste hulpgeroep hij een lijk zou zijn. Daarna gingen zij weg en slopen in het aangrenzende kamertje, de slaapka mer van de huishoudster. Daar braken zij ook alle kasten en laadjes open, gooi den het bed over den vloer en sneden zelfs de matras open. Over den overloop bereikten zij nu de voorkamer aan de straat en begonnen ook daar alles te doorsnuffelen. Intusschen was de oude man opgestaan en trachtte door een val luik, waartegen een ladder ter hoogte van 14 sporten stond, naar beneden te komen en om hulp te roepen. Bijziende als hij is en in den stikdonkere, trapte hij echter mis en viel n-et een zwaren slag naar beneden, in het pakhuis, waar hij tegen deu arduinenkant van de pomp terecht kwam. Op het geluid van dezen val, kwamen de booswichten terugge- loopen en beneden den ongelukkige kermend ziende liggen, kwamen ook zij de ladder af en ranselden en schopten toen hun slachtoffer tot ze meenden dat hij dood was. Zij staken hem nog een lichte prop in den mond en gingen daar na terug naar boven om hun onderzoek voort te zetten. De oude krasse man was echter niet bewusteloos en ofschoon hij vreeselijk pijnen had door den val van den zolder, strompelde hij naar de deur, die met een klink, waarop een spie, ge sloten was. Deze spie wist hij ce verwij deren en zijn laatste krachten inspannend, strompelde hij de buitengang in naar zijn buurman en besten vriend, de heer J. Lazeroms. Daar bonsde hij met geweld op de raam en riep luide en hartver scheurend om hulp. Het was dit vreese lijk hulpgeroep, dat de bandieten verjoeg. Woedend kwamen ze naar beneden ge stormd en den oude in de gang aantref fend, sloegen zij hem eerst nog tegen den grond, trapten hem op het lijf en vluchtten toen de gang uit en de straat op. Akelig klonk het gekerm en geroep om hulp op de nog drukke straat en spoedig kwamen tal van buren en voor bijgangers toegeloopen om den ongeluk kige te helpen, die daar met niets aan dan een hemd, in doodsangsten tegen den grond lag. Politie, geneeskundige en geestelijke hulp werd direct ontboden. Toen men de woning binnentrad welk vreeselijk schouwspel vertoonde zich aan aller oogen. In den hoek van de huiskamer, nabij de kachel zat de arme oude man in een leuningstoel, meer dood dan le vend, maar gelukkig, ondanks het door stane leed en zijn hoogen ouderdom, nog kras en scherp van geheugen. Met starren blik tuurde hij naar de deur' in den hoek waar het ontzielde lichaam lag van zijn ongelukkige brave huis houdster. Voorover op den buik, met de armen recht voor zich uit, een bloedige, slij merige prop in den mond, de lange hoofdharen los-waaiervormig en verward over het voorhoofd, de fijnte gelaatstrek ken blauw en verwrongen, lag zij daar, het arme ongelukkige slachtoffer, als een levenlooze massa tegen de groote kast gesmakt, waarvan de laden en tal rijke papieren in wilde wanorde over den grond versrreld lagen. Terwijl de politie en enkele getuigen, h;t gebeurde nader onderzochten, werd de grootste zorg aan den ongelukkigen grijsaard besteed en dank zijn ijzersterk gestel, knapte hij weder zoover op, dat hij naar zijn buurman E. gebracht kon worden, waar hij verder den nacht in goede rust doorbracht. Ondertusschen werden alle pogingen in het werk gesteld om de laffe daders in handen te krijgen. Rijks- en ge- meente-politie werkte flink en eendrach tig samen om de vluchtelingen zoo spoedig mogelijk in handen te krijgen. Weldra waren verschillende getuigen gehoord, die de kerels gezien hadden, de ééne was, een lange magere kerel met grijze jas en pet, de andere was klein en gezet van gestalte. Getuigen deelden mede dat ze beide personen reeds eenigen tijd voor den aanslag had plaats gehad, voor de deur leen en weer hadden zien drentelen, anderen die de vlucht der beide boos wichten hadden gezien, deelden mede dat de lange de Markt opliep terwijl de deine de Achterstraat en Nispensche weg opvluchtte. Oogenblikkelijk werden de vertrek kende treinen scherp gecontroleerd en tevens de militaire grenswachten per telefoon gewaarschuwd waarbij men eveneens het vage signalement opgaf dat de getuigen -van de kerels haddeo gegeven. Het was ruim middernacht toen wachtpost 6, bestaande uit een 4-tal soldaten van de 4e compagnie 42e land- weerbataillon, nabij het oude pompsta tion der Roosendaalsche waterleiding, in de z.g. «Heiblokken» twee kerels zagen aankomen die min of meer aan het ge geven signalement beantwoorden. Bei den werden aangehouden en terwijl men wilde overgaan hen te fouilleeren zag de kleine de kans schoon om met een sprong op zijde de vlucht te nemen in de richting van de Belgische grens. Een der soldaten rende den kerel nog ach terna terwijl enkele schoten op hem werden gelost, maar in de diepe duis ternis van den nacht raakte men het spoor van den vluchteling kwijt. Ter wijl dit voorval plaats had, had een der soldaten gemerkt dat de andere iets wegwierp. Eerst werd de kerel gefouil leerd en uit zijn papieren bleek dat het was een zekere G. Alen, oud 22 jaar, wonende te Antwerpen, terwijl hij zelf opgaf te zijn een zekere C. van Zundert. Onder sterk geleide werd echter de ke rel in bewaring genomen en daarna ging men op zoek om hetgeen men ver meende dat de gearresteerde had weg geworpen. Weldra vond men een zakje, een z.g. knipbeurs waarin 5 stukken van 1 franc en 6 halve francs waren opgeborgen. Iets verder vond men 'n pakje, hetgeen bij opening bleek te bevatten 50 rijks daalders en 78 gulden in zilvergeld, bo vendien 23 briefjes van f 25.46 van f 10.1 van f 100.2 van f 200. 3 van f 40.1 van 5 franc en 2 van 20 francs. Op een der briefjes van f 40 stond aan de achterzijde de naam van de ver moorde, daarbij kwam dat het zakje door een zekere mej. A. D. achteraf herkend werd als te zijn het geldzakje waarin de gelden voor de processie naar Beirendrecgt werden opgehaald. Dit was aanwijzing genoeg om natuurlijk den gearresteerde onder de strengste be waking te houden en over te brengen tot verder onderzoek naar de maré- chaussée-kazerne alhier. Zaterdagmiddag half 1 arrivetrde het parket uit Breda, bestaande uit de offi cier van justitie, den rechter-commissa- ris, de substituut griffier en de kapitein- apotheker van Waegeningh. Terstond werd in het huis der mis daad alles opgenomen en onderzocht. Middelerwijl werd de verdachte van de maréchaussée-kazerne naar de plaats der misdaad gebracht en daar heeft hij be zwijkend onder den druk der verschil lende tegen hem getuigende aanwijzin gen, eene volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft ook den naam genoemd van zijn medeplichtige nl. C. van Zundert, een berucht Roosendaler. Naar dezen wordt ernstig gezocht. De Duitschers hebben alle medewerking* toegezegd, voor een naspeuring in België. Van het Oostelijke gevechtsterrein. Weenen, 13 April. (Wolff.) Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier Het Russische offensief in de Karpat- hen, dat den 20sten Maart was begon nen, is op het geheele front tot staan gebracht. Toen in de verwoede gevechten tijdens de Paaschdagen de door de Russen met sterke strijdkrachten ondernomen poging om langs het dal van de Laborcza en van- de Ondawa door te breken, was mislukt, hebben zij opnieuw getracht in de Bosch-Karpathen, aan beide zijden van den Uzsoker-pas, vooruit te komen Ook daar zijn de laatste dagen alle aanvallen der Russen onder groote ver liezen voor hen afgeslagen. Voor het overige is de toestand on veranderd. Van de 52.805 officieren die Duitsch- land in vredestijd heeft zijn er dus 9925 gedood en 21.351 gewond en in ge vangenschap, zoodat het leger 31.276 officieren verloren heeft. De Russische verlieslijsten hebben van 't begin van den oorlog tot 20 Maart de namen van 71,608 officieren opgegeven van wie er 18,622 gedood of vermist zijn. Gemiddeld heeft Engeland maan delijks 700 officieren verloren. Al kee- ren er velen van hun wonden genezen naar het front terug, is het gebrek toch groot, vooral onder de oudere officieren, die het moeilijkst te vervangen zijn. En als het zoo bij den verdedigenden oor log is geweest, hoe zal het dan worden als het aanvallen wordt. De strijd tusschen Maas en Moezel, ten minste de episode ervan, die in bet Dnitsche communiqué van 6 April werd ingeluid, is als beëindigd te beschoawen. De balans van de behaalde vooideelen voor de Franschen is nog niet >n alle bijsonderheden op te maken, maar zeker is, dat die voordeelen, ten koste van zooveel bloed verworven slechts van plaatselijk belang gebleven zijn en dat geen beslissing geforceerd kon worden. Het verloop van den strijd is dus wel een nieuw bewijs van de geweldige moeilijk heid en de verbijsterende offers, die een doorbreking van de vijandelijke linies kosten moet. Wanneer reeds de offensieve verken- niugen en aanvallen en de operaties met een voorloopig karakter zooveel offers en zooveel inspanning eischen, wat zal het dan moeten wezen met oen beslissende actie. Ook op het front in de KarpatheD, waar op bet oogenblik misschien de beslissing uitgevochten, wordt van den geheelen strijd op het O.'stelyk oorlogsterrein, blyven de voordeelen van beide zijden behaald, nog steeds het karakter van plaatselijke successen behouden, die niet tot een beslissend resul taat zich ontwikkelen. Ofschoon de Weeneche commnniqué's in de laatste dagen in opmerkelijk algemeen e en vage woorden opgesteld zijn, valt uit de Russische communiqué'a intusschen op te maken, dat de Oostenrijksche en Duitsche troepen weer op meerdere punten krachtig offensief optreden. BESOIJEN 13 April. De prijs der boter was hedan op de markt Üoogste prijs 1 1,55. Laagste prijs t 1,45. Eieren 4 i}/3 cent per stak. HANDELSTÜIN verkrijgbaar jonge Groenten (6 cent per krop).

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6