Binnenland Dit verslag «al voor de leden ter se cretarie worden neergelegd. Wijziging begrooting. Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt de begrooting gewij zlgd tot een bedrag van f 18,54. Schrijven van den Commissaris der Koningin houdende verzoek in verband met de tijdsomstandigheden geen open bare feestelijkheden te doen plaatsheb ben. Dit schrijven wordt aangenomen voor kennisgeving op voorstel van den Voor zitter, terwijl het besluit wordt genomen het lulden der klokken bij verjaardage van het Koninklijk Huls achterwege te laten en bij die gelegenheid alleen te vlaggen. Schrijven van Ged. Staten houdende verzoek eene schatterscommissie van 5 leden te benoemen voor de inkomsten belasting. Dit punt zal In eene volgende ver gadering worden afgehandeld. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de begrooting. Adres aan H. M. de Koningin om eene subsidie van f 300,wijl de uit gaven in verband met de pensioenwet voor de gemeente te bezwarend zijn Voorts cal .een gelijk adres om subsidie worden ingezonden voor het Lager On derwijs. Het agenda afgehandeld zijnde vraagt het Ud Klerx hoe of 't met de kermis staat. De Voorzitter zegt dat die van hoo- gerhand verboden is, terwijl die ook alleen te bevelen hebben. Het lid v. Beijnen vraagt of er ook niet een gemeentelijk werkeloozenkas zou kunnen worden gevormd. Er zijn wel menschen, die daar zelf in willen bijdragen. De Voorzitter zegt dat hie'r veel geld voor noodig is, en zou in overweging willen geven, dat de menschen 2elf zoo'n werkeloozenkas oprichten, waaraan de gemeente dan eenige subsidie geeft. Wethouder Pulles gelooft niet dat de gemeente zooveel werkeloozen heeft. Na een onderlinge discussie wordt besloten dit punt aan te houden tot een volgende vergadering. Hierna gaat de raad over in geheime vergadering tot behandeling van den Hoofdelijken Omslag. KAATSHEUVEL. opent de 1 Voorzitter Afwezig Wethouder Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 20 April des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Ed. Achtb. Heer van Be- souw. Ruim tien uur de vergadering. Teurlings. De notulen der vorige vergadering zullen in een volgende vergadering wor den voorgelezen. Aan de orde 1. De Voorzitter van de gascommissie Wethouder Verster zegt dat met een parige stemmen Is besloten, den gas- prijs van het licht met 1 cent te ver- hoogen, niet den gasprijs voor de kracht op grond dat de steenkolen zoo zeer in prijs zijn gestegen. Spr. zegt dat 't an ders een s'chadepostje wordt voor de gemeente van pl.m. 7000 gulden. Het lid v. d. Heuvel hoopt dat de verhooging alleen geldt voor den tijd dat zulke toestanden zijn ingetreden. Het lid Rijken vraagt of dan op 't oogenblik de gasfabriek niet meer zou rendeeren. Spr. is van meening dat 't niet aangaat de mindere menschen meer te laten betalen. Wethouder Verster zegt dat 't nog lang niet zeker is, dat dan het deficit zal gedekt zijn. De Voorzitter zegt dat 't nadeel alleen gekomen is door de hooge kolenprijzen. Zooals ieder weet zegt spr. kan de ge meente uit den Hoofdelijken Omslag geen 7000 gulden vinden. Zoodra ech ter de toestanden beter zijn, worden de prijzen verminderd. Volgens Spr. mee ning Is de gemeente nog goedkoop met de gasprijzen. Het lid Roestenberg zegt dat alles zoo nauw mogelijk is aangepast aan de belangen van 't volk. Het lid v. d. Heuvel vraagt of die verhoogiag ook geldt voor de gemeen ten Sprang en Vrijh.-Cappel waarop de Voorzitter dit bevestigt. Het lid de Bresser vraagt wanneer de verhooging ingaat. De Voorzitter zegt met 1 April. Het lid v. d. Heuvel zegt dat de menschen dan maar vroeg naar bed moeten gaan, zoodat ze dan op die wijze kunnen bezuinigen. Het lid Roestenberg noemt deze ver hooging een noodzakelijk kwaad. De Voorzitter brengt nu het voorstel in omvraag, hetwelk met algemeene stemmen wordt aangenomen. Het agenda afgehandeld zijnde vraagt de Voorzitter of iemand nog het woord verlangt. Het lid Roestenberg vraagt of er geen mogelijkheid zou bestaan om de ge meentewerklieden, gemeentebode en het ondergeschikte personeel van de gasfa briek een loonstoeslag te geven. Vol gens Spr. zijn verschillende andere gc- meaatcn'hiertoe reeds overgegaan. De Voorzitter zegt dat het lid Roes tenberg dit voorstel in handen van het Dag. Bestuur had moeten geven. Het lid Roestenberg wil dit gaarne doen en zou willen voorstellen een toe slag te geven van 10 pCt. Spr. vindt de loonen billijk voor normale tijden doch nu zijn er abnormale tijden. Spr. zou dan alleeo een toeslag willen geven aan het ondergeschikte personeel. Het lid v. d. Heuvel is van meenlng dat men een zekere categorie niet moet be oordeeleD, wijl dan elke ambtenaar kan komen. Het Ud Rijken zegt dat men eerst diende te weten wat die menscben ver dienen. Het lid Roestenberg zou wenschen dat elke werkgever die verhooging in toepassing bracht, althans zij die het doen kunnen en willen. Het lid van den Heuvel zegt dat men nabrück mislukten. Na zware verliezen geleden te heb ben, trokken de Franschen terug. BERLIJN, 19 April. Het officieele Franiche commuuiqué heeft melding geoianki van eea gevecht in de zuideiijke VogezeD waarin de Franschen overwinnaars wareu gebleven. In tegenspraak daarmede zy vastgesteld, dat het slechts een voorposten gevecht was, 't welk tot het terugtrekken van onze voorposten beeft geleid. Dat is niets buitengewoons en heeft niet de be. teekpnis van een overwinning voor de tegenpartij. De strijd om Constantinopel. CONSTANTINOPEL, 19 April. (W.B.) Volgens mededeelingen van het ministe rie van oorlog betreffende de laatste ope raties tegen de Dardanellen, bombardeer de de „Majestic" in den namiddag van den 14den de omgeving van Kapathen stelling zou maken, terwijl men soms bij menschen aspiraties gaat wekken, die toch niet te bevredigen zijn. De Voorzitter vraagt wie het voorstel van het lid Roestenberg steunt. Daar alleen het lid Heuer het voorstel steunt, wo dt dit verworpen. Na eenige discussie wordt besloten om B. en.W. eerst eens met cijfers te laten komen. Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering ter behandeling van het kohier Hoofdelijken Omslag. bij veel menschen 'n frappante tegen- op het schiereiland Gallipoli, waarbij een vlieger naar beneden stortte. Een kruiser verwijderde zich echter, zoodra de forten tien granaten op hem afvuurden. Den 15den werd door verkenning van een Turksche vlieger vastgesteld, dat de vijand met acht pantserschepen, tien torpedojagers, negen of tien mijnvis- schers, negen kolenschepen en een tran sportschip voor watervliegtuigen de wa teren langs de kust der eilanden bezet hield. De Turksche vlieger wierp twee bom men op kolenschepen bij Tenedos waar van er een trof, zoodat er brand aan boord ontstond In den namiddag van den 15den open de de „Majestic" het vuur tegen voor uitgeschoven Turksche batterijen, die het vuur beantwoordden en het pantserschip tusschen de beide schoorsteenen troffen Een tweede granaat raakte de comman dobrug en een derde vloog rakelings over boord. De „Majestic" trok zich terug en riep een torpedojager en den kruiser „Swift- sure" ter hulp, die de beschieting zonder succes voortzetten. PARIJS, 19 April. (Havas.) Officieele bericht vau vanmiddag: De Engelsche troepen hebben gisteren bij Zwartelen in België 200 M. Duitsche loopgraaf vermeesterd en ze ondanks verscheidene tegenaanvallen behouden. In het dal van de Aisne hebben de Duitschers in den middag van den l8en dezer bij St. Mard de Fransche loop graven aangevallen. Nadat de Fransche artillerie den aanval had gestuit, heeft een tegenaanval met de bajonet den Duitschers zware verliezen toegebracht. In Champagne hebben de Duitschers ten noordwesten van Perthes een trech- ervormige kuil, die zij in de nabijheid der Fransche linies nog bezet hielden, moeten ontruimen. Na een mijn te hebben doen ontploffen, hebben de Franschen jovendien nog 60 M. Duitsche loopgraaf bezet. In Woevre is alleen de artillerie aan het woord geweest. In Lotharingen hebben kleine Duitsche afdeelingen bij Parroy verscheidene on beduidende aanvallen gedaan, met name bij Burès, Monacourt, Emberménil en St. Martin. Al deze pogingen zijn met gemak afgeslagen. In den Elzas hebben de Duitschers zonder eeDig succes drie aanvallen ge daan op de Fransche loopgraven op den kleinen Reichsackerkopf. Op de beide oevers van de Fecht (in de Vogezen) blijven de Franschen vor deringen maken. Op den noordelijken oever hebben zij den kam van den Burg- kopf, ten zuidwesten van Schilleckerwaf- fen, die rechtstreeks het dal beheerscht, bezet. Op den zuidelijken oever zijn de Franschen in de streek van den Schnep- fenrietKopf aanmerkelijk opgeschoten en van het zuiden Daar het noorden in de richting van Metzeral opgerukt. Zij heb ben daar een reeks heuvels, die tegenover den Burgkopf deD loop van de Fecht beheerschen, bezet. Tijdens deze krijgs verrichtingen hebben de Franschen twee kanonnen van 74 m.M en twee machi negeweren vermeesterd. Een Fransch vliegtuig heeft na een scherpe vervolging een Duitsch vliegtuig naar beneden geschoten. Het vliegtuig is binnen de vijandelijke linies tusschm Langemarck en Passchendale in België neergekomen. Duitsche vliegtuigen hebben op Belfort vier bommen geworpen, waarvan een twee loodsen heeft beschadigd en twee kisten met krult heeft doen ontploffen. Er is niemand omgekomen en de aan gerichte stoffelijke schade is gering. BERLIJN, 19 April. (Wolff.) Offici eele mededeeliug uit het groote hoofd kwartier Ten zuidoosten van Yperen zijn de Engelschen uit het kleine gedeelte van onze stellingen, dat zij nog bezet hiel den, verdreven. Met een krachtigen aanval langs den spoorweg YperenComines beproefden zij gisterenavond opnieuw de stelling te vermeesteren. De aanval werd met zware verliezen gestuit. De vlieger-luitenant Garros is bij In- gelmünster gedwongen te landen en ge vangen genomen. Tusschen Maas en Moezel is de dag met artilleriegevechten voorbijgegaan. Een zwakke poging van de Franschen om de stelling van Combres aan te val len is door ons vuur in de kiem verstikt. Twee van de Franschen in de Vogezen tegen de door ons genomen stelling op den Reichsackerkopf en een aanval te gen de hoogten ten Noorden van Stei- Gisteren trachtte een flotille van vijan delijke torprdobooten de Da'danellen te uadereD, maar door ons vuur werden minstens twee er vau getroffen, waarop de flotille zich terugtrok. Een Turksche vlieger wierp, bij een ver kenningstocht. over Tenedos, met goed gevolg bommen op een vijandelyk oorlog*, -chip. Hij keerde behouden tegen, niette genstaande het hevige vnar dat op hem geopend werd. De Tarksche torpedoboot jTiraoer Hissar' viel den 17deu in de Egeïscho Zee met goed succes het Engelsche transportschip »Manitoo* aan. De Engelsche admiraliteit geeft toe, dat honderd soldaten daarbij ver dronken, De torpedoboot werd daarop tot Chios door Engelsche kruisers en torpedo jagers achtervolgd. De bemanning van de ffTimoer Hissar' liet toen het schip in d lucht vliegen om het niet in handen van den vijand te laten valleD. De bemanning werd door de Grieksche overheden vriendelijk opgenomen. Uit het Rapport Jvan French blijkt Nederlanders in het afgeloopen jaar met De ondergang der >E /f». CONSTANTINOPEL, 19 April. Het hoofdkwartier deelde de volgende bij zonderheden mee over de vernieling de Engelsche duikboot E 15 De duikboot verliet om middernacht Tenedos, voer om 2 uur 20 de Darda nellen binnen en dook om 2 uur 30on- der om de zoeklichten te vermijden- Door de sterke strooming meegesleept, stootte het om 6 uur 30 op land. De toren kwam boven water. De Turksche batterijen openden het vuur; de eerste granaat trof de commandobrug en doodde den kapitein, de tweede trof de machine kamer, zoodat de bemanning het schip moest verlaten. De Turken zetten het vuur voort. Er werden 3 personen gedood en 7 gewond Toen vijandelijke aviateurs het lot der E 15 bemerkt hadden, vlogen zij over de zeeëngte, zochten de duikbooten en wierpen bommen^op periscoop en den toren, uit vrees, dat de boot in Turksche handen zou vallen. Turksche troepen begaven er zich in booten heen, om de bemanning der on derzeeboot te redden. De gewonde Engelsche matrozen zijn in een hospitaal gebracht waar zij verpleegd worden. De stemming in Engeland. Ieder, die van Engeland komt, zegt, dat de stemming er norsch Is. De Engelschen zijn slecht te spreken over het rapport van French in zake de gevechten van Nieuw Kapelle. n Maand geleden heetten die een schitterend succes. Het begin van een doorbraak. Het bewijs, dat wij door de duitsche slaglinie heen kunnen, als wij den prijs ervoor maar betalen willen. Times). Het succes is ten slotte heel klein gebleken enkele kilometers en de meeste Engelschen sneuvelden doorbet vuur van engelsche kanonnnen 1 Van engelsche kanonnen Ja, van engelsche. French vertelt het onomwonden en vooral dit feit maakt de stemming in Engeland zoo somber. dan, dat de aanval prachtig was begon nen. De Duitschers dreigden overweldigd te worden, want hun aantal was bitter klein. Maar het duitsche vuur had toch wel zooveel verwarring en ontreddering in de engelsche gelederen aangebracht en o.a. alle telefoon-leidingen kapot ge schoten, dat het verband tusschen de eerste troepen en de r;serves verbroken was. Daar stonden nu de Britsche aanval lers in de voorste lijn. Een gat hier, een deuk daar in de formatie, aanvulling was dringend noodig. Maar die aanvulling kon niet worden opgekommandeerd, want de telefoon was kapot. Inmiddels lieten de Duit schers versterkingen komen en werd de engelsche aanval toen ze uren na het eerste succes word doorgezet, gestuit. Uit vroegere beschrijvingen weet men dat de Engelsche artillerie bij den slag rond Nieuw Kapelle een oatzettende kracht heeft ontwikkeld. Artillerie schiet over de eigen troepen heen op den vijand en bereidt den storm der eigen troepen voor. Dat deed ook de Engelsche artillerie. Maar als de Eogelschen een beoogd punt bereikt hadden, schobt de artillerie door. Op de eigen britsche troepen »Zelfs toen onze troepen die voor waarts drongen*, schrijft de oppeibevel hebber >hier en daar een huis bezetten, was het niet mogelijk het Engelsche geschut tot zwijgen te brengen en onze infanterie moest worden teruggeroepen. Het is te begrijpen, dat het engelsche publiek over soortgelijke onhandigheden der britsche officieren slecht te sprtkenis. Enkele bladeD wijzen op het voorbeeld van Joffre hoe deze het officierenkorps in het begin van den ootlog heeft ge zuiverd van ODgewenschte, door de po litiek voorultgebrachte individuen. Zoo moest ook French handelen, meenen ze. Naar wij vermoeden, heeft het engel sche leger heel andere gebreken heett. Er is een staand leger met geschoold kader, groot, ongeveer 150.000 man. Dat is bij den aanvang des oorlogs dadelijk Daar het vasteland gegaan en heeft dapper gevochten. De engelsche verliezen bedragen officieel 130.000 man hoevele officieren van het eerste staande leRer> geschoolde officieren dus, zullen er zijn over gebleven. En de nieuwe Ja, ja, het moderne vechten moet ook geleerd. Een uniform maakt nog geen officier. En de honderdduizenden, die zich in Engeland hebben aangegeven om te vechten tegen den Duitscher, vinden hoogstwaarschijnlijk de leiding nier, welke in een veldslag, zoo ingewikkeld als de tegenwoordige, noodig is. Het verband raakte uit den troep bij Nieuw-Kapelle. En het britsche geschut schoot de britsche troepen uit veroverde posities weer weg 1 Zulke feiten leeren het engelsche volk dat er geen modern leger uit den grond kan worden gestampt en dat de britsche jongens, die zich vrijwillig opgeven om te vechten voor het vaderland, gevaar loopen den dood te vinden door de on kunde der britsche officieren. Het is hard zulks te hooren en het verwondert ons niet, dat de stemming in Engeland norsch is. D. v. N. De Prins der Nederlanden. Op den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik schreef de Nieuwe Crt. Zooals te voorzien was, ging in dezen oorlog, die voor een deel ook met de pen en den mond gevoerd wordt, 's Prinsen duitsche afkomst over de tong. Een deel der bultenlandsche pers, vooral in de eerste maanden van den oorlog zonder reden vol argwaan jegens ons land. dicht te den Prins een invloed op regeerings- zaken, dien hij niet alleen niet bezit, maar waarna elk Nederlander, weet dat, hij zelfs zijdelings nooit gestreefd heeft. Even wondeilijke als ongegronde ge ruchten werden in 't buitenland uitge strooid over zijn verhouding tot Neder landss onzijdigheid. De schuwheid voor publiciteit, overblijfsel van vroegere tijden aan ons Hof en eenigermate zelfs nog in onze regeeringskringen, heeft aan der gelijke geruchten een langer leven gela ten dan noodig geweest waren en bracht zelfs een tijdlang een volstrekt stilzwijgen over de bewegingen van den Prins in onze pers te weeg, alsof er reden be stond om daarvan ook maar het geringste voor het Nederlandsche of Europeesche publiek te verbergen. Voor den Prins moet dit zeer pijnlijk geweest zijn. Te meer omdat deze oorlog zelf zijn gemoed met bitter leed moet hebben getroffen deze oorlog, waarin hij zijn bloedverwanten en standgenootea, de bevolking hoog en laag van zijn ge- joortegrond, zag optrekken >zum heiligen Krieg* terwijl hemzelven door ziin hooge echtverbintenis een plaats was beschoren onder de alleroozijdigsten in dit Onzijdige and. Het zij op dezes dag gezegd dat vele groote sympathie aan den gemaal van onze vereerde Koningin hebben gedacht; dat zij zijn zelfbeheersching en zijn vol. komen begrip van de verplichtingen hen door zijn kicsche positie opgelegd, heb- ben bewonderd; dat zij hebben gevoeld, hoezeer het hem diepe ernst is geweest met de verplichtingen, onverbreekbaar als de huwelijksband met Oranje, die hij jegens zijn nieuwe vaderland voor veertien jaren aanvaardde. Het passagiersver keer op Engeland stof gezet. VLISSINGEN, 20 April. De directie van de Mij. „Zeeland* deelt mede, dal op last der Engelsche regeering het pas sagiersverkeer naar en van Engeland gedurende een week wordt gestaakt Men seint ons nader: De bepaling, dat met de mailbooter van de Maatschappij Zeeland voorloopig geen passagiers mogen worden ver voerd, is weder ingetrokken. Cornells Drebbel geëerd. De Koningin deed aan het op de werl »Conrad« te Haarlem zijnde 2de depót- schip voor onderzeeërs den naam geven, van >Cornelis Drebbel*, een te Alkmaar in 1572 geboren wis- en natuurkundige, uitvinder van een in 1630 op de Theems beproefde onderzeeboot. Het wetsontwerp Aalbet se'. Door den Roomsch-Katholieken mid denstandsbond »De Hanze* te 's-Gra- venhage is in een adres aan de Tweede Kamer er op aangedrongen het wetsont- werp-Aalberse tot bestrijding der oneer lijke concurrentie onverwijld en onver zwakt te willen aannemen. De onderwijzer-commissie. Naar de >Tel.* verneemt zijn er io den arbeid der Staatscommissie voor 't onderwijs-vraagstuk, die ijverig aanhaar taak blijft doorwerken, in den laatsten tijd belangrijke vorderingen gekomen, Alles wijst er op, dat overeenstemming zal worden bereikt. Mgr. Dr. Nolens. Uit Venlo wordt aan de .„Nieuwe Koerier" geseind, dat dr. Nolens naar Rome vertrokken is, met opdracht van de Nederlandsche regeering, in verband met de herstelling van het Nederlandsch gezantschap bij den Heiligen Stoel. De Rijksmiddelen. De maand Maart is, blijkens den Za terdag verschenen middenstaat voor Rijks schatkist niet voordeelig geweest. De totale opbrengst van de middelen toch was f 11.774.985 tegen f 13.119,092 in Maart 1914, zoodat er een nadeelig verschil van f 1.344.000 te boekon vah, Daarbij is daD weer rekening te houden met de heffing of verhooging van de opcenten, waardoor een bate van ruim twee ton werd verkregen, waarvan ver leden jaar nog geen sprake was- Kon in de beide vorige maanden het nadee lig verschil in hoofdzaak aan een oor zaak de vermindering in den op brengst van den accijns' op het gedis tilleerd worden geweten, thans hebben bijna alle middelen tot de slechte einduitkomst medegewerkt, Een uitzon dering vormt slechts de groep dei1 directe belastingen, die dank zij de verhooging van de opcenten, nog een hooger cijfer dan verleden jaar te zien geven. Intusschen is de hoogere op brengst in deze belastingen, f154.000, lang niet' zoo belangrijk als in Februari en in Janharl j.l., zoodat de gunstig invloed, dien deze groep in de beide vorige maanden op het eindcijfer oefende zich ditmaal slechts in geringe mate doet gelden. In het eerste kwartaal hebben de Rijksmiddelen 32.46 mlllioen opgebracht tegen 36,23 millioen in 1914. Van deze ruim 4 millioen komt 2,85 millioen op rekening van den jenever-accijns. R. K. Leergangen. Men meldt ons uit den Bosch d.d. heden Door het curatorium zijn benoemd tot docenten aan de R. K- Leergangen dr. J. Hoogveld, pr. in de Pedagogiek, drs. L. Michels in de Germanistiek en de geschiedenis der Nederl. en Hoogd. talen en C. Weerenbeck in de Roma nistiek en de Geschiedenis der Fransche Taal. Examen-commissie akte cand. secretaris. Tot leden der commissie ter beoor deeling van het schriftelijk werk zijn voor dit jaar benoemd de heeren Mr. C. W. van Ommeren, hoofd-commiej ter Prov. Griffie van Gelderland te Arn hem, A. A. C. van Dort, gemeentese cretaris te Huissen, Th. Pels gemeente secretaris te 's Bosch, H. J. v- Eggelen gemeentesecretaris en ontvanger te Heusden, Mr. J. H. Denteneer, hoofd - commies ter seeretarie Tilburg, Mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester te Maastricht en H. J. G. Hartman hoofd commies ter Prov. Griffie van Zeeland te Middelburg. 400,000,000 steenen. Naar de T. Ct. verneemt beeft de Fransche regeering op verschillende fabrieken langs de Waal 400 millioen steenen aangekocht, dadelyk na den oorlog 4 contant te leveren* De

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2