Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 33 DONDERDAG 22 APRIL 1915 38e JAARGANG Waalwijk. 21 April 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. Benoeming. Tot tijdelijk opzichter der havenwer ken alhier is benoemd de heer J. A. Verplankeo van Sas van Gent, die reeds in functie is getreden. Lezing. Maandagavond had de aangekondigde lezing plaats in het gebouw van den R. K. Gildenbond door Mr. A. Baron van Wijnbergen. Voor eene stampvolle zaal opende de Voorzitter, de heer Houben met den christelijken groet de vergadeiing. Spr. zeide dat het een geruimen tijd geleden Is, dat er eene vergadering van de Ka tholieke Sociale Actie is gehouden, doch dit komt vooral omdat het zoo moeilijk is een spreker te krijgen. Spr. geeft verder een kort verslag van de K. S. A. waaruit blijkt dat is ontvangen f 114,58, uitgegeven f85,85, alzoo dus een batig slot van f 28,73. Ook is nog getracht met Waalwijks Belang samen te werken tot het daarstellen van eene bouwver- eeniging, doch veel is er blijven hangen op den kapstok van den oorlogstoestand. Spr. stelt hierop Mr. Baron van Wijn bergen aan de vergadering voor en zegt dat hij zal spreken over de Encycliek van Paus Benedictus XV. Spr. hoopt dat hij een en ander op overtuigende wijze zal aantoonen, zoodat de aanwe zigen niet naar huis zullen gaan dan in de overtuiging hunne blikken met gerustheid te kunnen richten naar Rome. Baron van Wijnbergen begint met in herinnering te brengen wat er gebeurd is bij het overlijden van den Paus, waarbij hij het een merkwaardig feit noemde, dat juist in dien tijd de Paus keuze ongestoord kon plaats hebben. Hierna leest spr. eenige zinsneden voor uit verschillende bladen, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat alle aandacht wordt geschonken bij de wisseling van den Pauseiijken troon en 't is eene eerste vraag welke richting de nieuwe Paus is toege daan. In breede trekken haalt spr. nu aan de verschillende werkzaamheden der Pausen als een Leo XIII en Pius X, terwijl spr. meer in nadere beschouwin gen treedt omtrent de eerste Encycliek van den nieuwen Paus Benedictus XV, daarbij vooral latende uitkomen dat de staten, niet het minst de oorlogvoerende, zich getrokken gevoelen tot den Paus. Spr. wijst er verder op dat tegenwoordig meer belang wordt gesteld in de cou rantenberichten, zoodat daarbij de hoo- gere belangen dreigen vergeten te worden. Spr. hoopt echter dat de Ka tholieke beweging ook nu niet zal wor den stop gezet, maar hij acht het een ieders plicht de Katholieke Actie op peil te houden. O. m. haalt spr. aan dat er op dit oogenblik zoovele Katholieke personen zijn, waarvan men vroeger nooit heeft gehoord, die zich vrijwillig beschikbaar stellen voor liefdadige doeleinden, doch spr. hoopt, dat bij het einde van den oorlog die personen tot de K. S. A. zullen toetreden om op deze wijze door hunne ervaringen voor anderen nuttig te kunnen zijn. Ten slotte spoort spr. allen aan niet alleen Katholiek te zijn door het woord, maar vooral met de daad en door hun voorbeeld. Een daverend applaus beloonde spr. voor zijne aangename en leerrijke lezing, waarna de Voorzitter Baron van Wijn bergen dank bracht voor zijne werkelijk schoone rede en heerlijke lessen, welke lessen naar spr. hoopte, opvolging zul len vinden. Overleden. Naar wij vernemen, is de werkman Tactor te Capelle, die verleden week ernstig aan zijn hand werd gewond en van wien we Zaterdag schreven dat zijn toestand niet gunstig was, aan de ge volgen van dit ongeluk overleden. Gevonden Een ring met 4 sleutels aan den Hoek, nabij den winkel van Trommels. Bij den uitgever terug te bekomen. Concert Orphens-». Al was de opkomst van het publiek op het concert der Harmonie Orpheus, Zondagavond j.l. goed te noemen, toch hadden wij die nog grooter verwacht. Vooral misten wij velen van hen, die door hunne tegenwoordigheid de har monie niet alleen financieel maar ook moreel gesteund zouden hebben. Het programma werd geopend met de marsche„Geeft acht" van Fr. v. Opstal, waarin een bekende populaire Waal- wijksche melodie heel handig verwerkt was. De ouverture „Louisa" van Fran cois, de fantaisie uit „Lucrezia Borgia" van Donizetti, alsmede „Blondinette" van Bouwman en „Nelly" van Frangois liepen flink van stapel en bewezen op nieuw, hoe ernstig deze jeugdige ver- eeniging, onder leiding van den heer Sars, hare taak opvat. Liet de stem ming ook al een enkele maal iets te wenschen over, wij kregen toch over het geheel mooie momenten, zoo in soli als in samenspel. Voor het eerst maakten wij kennis met het Cabaret-trio van Willy van Noordt uit Rotterdam. De heer van Noordt zelf voldeed zeer goed in zijn mobilisatie-repeitoire, dat uit werkelijk leuke, vaak geestige nummers bestond die volop stof tot lachen gaven. Zijn optreden, zijn mimiek en spel vielen te lovente bejammeren was het, dat zijn stem door te veel vermoeienis van vo rige avonden, iets heesch was. Mej. Anny Rüger zong eenige typische Hollandsche en Engelsche liedjes, die wel in den smaak schenen te vallen, al kwam de zuiverheid van toon vrij dikwijls in het gedrang. Het best be vielen echter de transformatie-duetten, die luide werden toegejuicht. Trouwens aan applaus van het publiek ontbrak het den heelen avond niet. De heer Wölff, als derde in den Bond, toonde een vlug en goed pianist te zijn. wat behalve uit het accompagnement ook nog uit de wedergave van „Dichter und Bauer" van Suppé bleek. Over het geheel dus hebben de be zoekers een gezelligen avond gehad, waarvoor zij de Harmonie Orpheus ge wis dankbaar zullen zijn. Geen premiekenringen van stieren. Aan de burgemeesters in Noord-Bra bant is de volgende circulaire gezonden Ingevolge het besluit van den minister van Landbouw, Nijverheid eD Handel, van 19 April j.l. No. 10632 waarbij o.m. wordt verboden het houden van vereeni- gingen van vee, hebben wij de eer u mede te deelen, dat de premiekeuringen van stieren, vastgesteld in onze circu laire van 8 Maart j.l. en aanvangende op Maandag 19 April a.s. tot nadere aankondiging worden uitgesteld. Wij hebben de eer u uit te noodigen hiervan onverwijld kennis te doen geven aan de stierhouders in uwe gemeente. l)e Provinciale Commissie voor de ondersteuning van rijkswege van de veefokkerij in Noord Brabant. Mr. A. J. F. VERHEIJEN VAN ESTVELT, Voorzitter. C. J. J. DANIELS, Secretaris. Zitting militieraad. De Militieraad vcor de vrijstellingen, bedoeld in art. 21 snb lo en 2o der Mili- tiewet zal zitting honden o.m, Op oensdag dea 28sten April 1915 voor de gemeenten Berkel, Berlicum, Boxtel Croiuavoirt, Haaren, Hedikhoizen, Herpt. Liempdo, St. Miehiels-Geatel, Nieuwknijk, Oisterwijk, Oudheusden, Rosmalen, Uden- hout, Vlymen, Vught en Wijk; Op Donderdag den 29sten April 1915 voor de gemeenteu Aimkerk, Andel Baard wijk, Besoijeii, Capelle, DroDgeleo, Drnnen, Dossen, GendereD, GiesBen, Heosden, Loon- opzand, MeeoweD, Rijswijk, Sprang, VeeD, VrijUoeve-Capelle, Waalwijk, Werkendam, de Werken en Woudrichein De zittingen worden ten stadhoize (ingang Ridderstraat) der gemeente 's Hertogenbosch gehoudeD, aanvangende te tien uren voor middags. VLIJMEN. Door B. en W. der gemeente Vlijmen is iu de plaats van Mej. A. Reynders, die naar Wezep vertrokken is, benoemd ot gemeente-vroedvrouw Mej. J. E. H. Boek- holt, verloskundige te Zeyenaar. Als volontair ter gemeentesecretarie alhier is werkzaam gesteld de Heer J. Leenders te 's-Hertogenboscb. De Onderlinge veeverzekering St. Cunera alhier heeft in hare laatstgehouden yergadering besloten de uitkeering bij on- go\ alien te brengen yau 65 op 75°/0 der geschatte waarde van het yee. Voortaan zullen ook in plaats van 2, 3 schattingen plaats hebben nl. in Januari, April en Oc tober. Het aantal vluchtelingen, dat heden nog in onze gemeente vertoeft en in eigen onderhond voorziet bedraagt neg 29. De onbemiddelden zijn allen naar België of het vluchtoord te Uden vertrokken. De dienstplichtige F. Heesters uit deze gemeente, behoorende tot het 3e Bat. 17e Reg. Infanterie it heden te Tilburg ingelyfd. Door het overlijden van den Heer L, van Engelen is de betrekking van ge- meentestieienverzorger vacant. Misschien raakt die betrekking nu ook van kant, doordat de bestaande stierenvereeniging ver der voor de exploitatie zorg gaat dragen. Door Z. D. H. den Bisschop van VHertogenbosch zyn tot lid van 't Parochiaal Armbestuur herbenoemd de Heereu Andr. van Wagenberg en Adr. Font-Freide. Donderdag 22 April komen de Be sturen der tninbonwvereenigingen ven Vlij men, Nienwkuik, Haarsteeg en Drnnen 's avonds om half acht in het café van den heer A. Merkx bijeen om eene bespre king over een ve'lingsplan te honden. BESOIJËN. Na afgelegd examen werd als leerling der Rijkskweekschool voor opleiding van Onderwijzers te Maas tricht toegelaten G. C. Wierlnga alhier. CAPELLE. A. Taktor albier die de vo rige week in de fabriek van Iersel Wit- lox Sr. Co te Waalwijk ernstig werd verwond tengevolge waarvan zijn arm is afgezet ge worden, is aan de gevolgen overleden, F. D. viel bij het losseo van meel inde haven. Het werkvolk der fa. Sneep mocht het genoegen smaken den drenkeling van een zekeren dood te reddeD. Als een bijzonderheid mag gemeld wordeo, dat bij R. Blom alhier een geit vijf joDgen ter wereld bracht. WASPIK. A.s. Zondag zal de harmonie eene serenade brengen bij de wethouders en raadsleden, welke sedert Augustus van 't vorige jaar als zoodanig zijn gekozen. Deze serenades waren - aanvankelijk wegens de tijdsomstandigheden uitgesteld. Naar we vernemen heeft de heer P. Klaassen alhier het stellige plan te bedanken als president der vereenigmg V. eo V. We zonden zeer bevreesd ziju de bescheidenheid van den heer Klaassen ernstig te kwetsen, als we alles opsomden, wat bij voor Volke- vlijt en Volksvermaak deed. Deze vereeui- giug weet het beste, wat zij in hem verliest. Zeker zal ook iu dit geval het scheiden wee doen. RAAMSDONKSVEER. Terwijl mej. R. op 't Sandoel zich met een kan petroleum Daar haar woning wilde begeven, kwam zy zoodanig te vallen, dat een gapende hoofd wond ontstond. Dr. Lips verleende medische hulp. Zaterdag kreeg de 12-jarige 8. een ketel kokend water over baar been. De hulp van Dr. Qairijns moest worden inge roepen. RAAM8DONK(OORP). De 6-jarige J. WetterB viel van een schuit in de melk- haven, doch werd gelukkig door den 12- jarigen Toon van Strien dapper gered. Van den heer B. de Bont stierf eer gisteren een beste koe ter waarde van f 250. Hit paard van den heer M. de Bruin ging op hol en werd door den heer A. v. Raam8douk bij de N. H. Kerk tot staan gebracht. BAAMSBONKSVEER, 19 April. Onder voorzitterschap van den heer Joh. Sohoen- makers, hield gisteien de vereeniging „Voor Eer en Deugd' een propagandavergaderiog welke zich thans als ^Liederen-avond" aan diende. Zooals de voorzitter in z\jn openingswoord opmerkte, was die „Liederenavond" op de eerne plaats belegd om den goeden smaak voor den goeden volkszang op to wekken, waardoor aan een voornaam deel van het programma werd voldaan, maar ook om de afdeeling /yzarg" der vereeniging, gelegen heid te geven om van hare bedrevenheid in de zangkunst te doen blijken. En het moet erkend worden *Eer en Deugd" heeft enorm veel sncces behaald. De verschillende liederen op het orgel be geleid door den heer Heudrik van Onzenoort werden prachtig en gevoelvol gezongen, fcerwyl de verschillende solo's met gloed werden voorgedragen. De solisten hebbeu dan ook heel wat bygedragen aan 't succes van den avond. Ook de koren waren goed. Indrukwekkend was vooral het nAau U, O Kening der Eeuwen", gezongen door ongeveer 300 mannen en een 70-tal jongens, maar niet minder heerlyk klonk ook de slotzang //Brabant bovenal". Het voornaamste punt van den avond was echter wel de mooie en zoozeer passende redevoering gebonden door den directeur der Vereeniging den weleerw. heer L. van Boxmeer, kapelaan alhier, die tot onderwerp gekozen had ?Het lied en de zedelijkdeid." In fijn-gevoelde woorden sohetste spreker ons het .lied als niting van innig zielsleven. Hoe mooi en hoe de duidelijk bracht hij de beelden voor, die het lied doen ontstaan en die er klenr aanbrengen en er friechheid aan geven. Spreker leidde ons naar de gewyde gezan gen naar die van Koning David van den H, Man Job en van den H. Thomas a Kempis. Hoe heerlijk schetste spreker de schoonheid onzer ^Prefatie" en van het rStabat Mater". Bij alle gelegenheden als 't ware wordt gezongen, zegt spreker, en Z. Eerw. vond daarbij gelegenheid om osk het schoone lied aan te balen, dat gezongen is geworden bij de Bisschopswijding vao Mgr. Diepen, die als eerste spreker bij de oprichting onzer vereeniging alhier optrad. Een vergelyking trok spreker verder tus- schen het goede en het sobinoige lied, en De Echo van het Zeiden

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5