De Oorlog1. DIENSTBODE. NIEUWS uIt UATSmmi NIEUWS UIT HEUSB1N. BINNENLAND. Advertentiën. Handelsberichten. einigde zyo schoone rede met eene opwek- kiog tot het aanleeren, maar vooral ook tot het in toepassing brengen van onze liederen uit /yDe Leeowerk". De rede van kapelaan Van Boxme r werd zeer hartelijk en luide toegejuicht en vele nieuwe leden melden zich staande de ver gadering «Voor Keren Deugd" a»D. 't Was werkelijk 'n succesavoud. Hgzn. BERGEN OP ZOOM. Bij enkele candi- daatstelling ia voor de vacature Muskens tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer E. Liane. EINDHOVEN. Achter de Hoogere Bur gerschool, in aansluiting aan het Wilbel- minaplcin, in de richting naar links naar de Gestelsche Laugstraat, stellen eenige heeren, wier namen we nog niet znllen noemeD, zich voor een breede straat te boawen van niet minder dan 41 perceelen betere heerenhnizen. Twee rijen boomen zullen den aanleg versieren, en in het midden een fraai plant soen, terwijl drie huizen, iu hnurwaardeu van drie tot zevenhonderd gulden, tegelijk een lust voor het oog zullen zijn en voldoen aan alle eischen der praktijk. Verschilleude terreinen zijn reeds voor deze uitvoering gecombineerd, nog had dezer dagen een üieuwe transactie plaats De tee- keaingen zijn gereed; en niet onwaarschijn lijk wordt reeds spoedig de spade in den grond gestoken. Meier. C. Kaatsheuvel, 20 April 1915. Sluiting van den Avondacrsus. Donderdag 15 April had in do b neden- zaal vau het R. K. Gildeohuis de sluiting plaats van den socialen wintercursus, gedu rende twee jaren voor de besturen der ver schillende sociale instellingen alhier, door den Wel.Eerw. Adviseur kapelaan v. Amstel gehouden. In die twee winters werd door 'n dertigtal vaste deelnemers door den WelEerw. kap. v. Amstel de Encycliek van Paus Leo XIII z.g. over de toestanden der werklieden, tot welks verbetering daar wor den aangewezen de kerk, de staaf, de werk gever en de arbeider, behandeld. Met 'n lezing orer het onderwerp: de samenwerking van den arbeidersstand in hare verschillende vormen sloot Donderdag avond de WelEerw. kap. den cursus. Na de opening door den Voorzitter met den Chr. groet kreeg de spïeker het woord. Na in duidelijke omtrekken het ontstaan en de opkomst van de vakbonden te hebben aangegeven waarbij spreker de oude Gil den behandelde, waarin rn werkgever (mees ter) èa werkman (gezel) in één bond ver- eenigd waren kwam hij tot het doel der vakbenden zijnde no. 1. De bevordering van meer algemeene, voornamelijk zedelijk godsdienstige belaugen en ontwikkeling der aangeslotenen. 2. Bevordering van meur bijzondere be langen als loon- en arbeidsvoorwaarden, vak kennis, enz. 8. Samenwerking tot verzekering tegen werkloosheid, ziekte, invaliditeit, over lijden enz. en 4. Samenwerking tot gezamelijken aan- koop of bereiding van leveusbenoodigdbeden in de bijzonder genoemde Coöperatie. Dat deze verschillende soorten van saam werkingen, aldus spreker, door den tegen stander alle niet met dezelfde genade wer den ontvangen is duidelijk. De bevordering van vakkennis, de samenwerking tot ver zekering tegen werkloosheid, ziekte, invali diteit, overlijden enz. werden natuurlijk wiyl ge den werkgever 'n last van de schou ders nam gunstiger ontvangen dan b.v. de samenwerking tot gezamelijken aankoop of bereiding van levensbenoodigdheden de Coöperatie. Vooral deze laatste vorm van samenwerking vond in den beginne vooral vele tegenstanders, die haar echter zeer ten onrechte aanzagen als onrechtvaardig, on christelijk en ousociaal. Spteker toonde echter uit z'n ontwikkeling z'n bestrijding eu doe), z'n bijzonder en algemeen voordeel voor de bijzondere huis houding van het werkmansgezin en het al gemeen welzijn van den werkmansstand, het grondig recht van bestaan van de Coöpe ratie aan en eindigde, met eenige practische beschouwingen en wenken over Coöperatie in verband met de verhouding tot den mid- middenatand. De Voorzitter dankte den Eerw. spreker voor de lezing van den avond en voor den geheelen cursus, waarvoor zich de Adviseur vele moeite heeft moeten getroosten. Hij sprak de hoop uit nog lang van de goede krachten van den WelEerw. Heer v. Amstel te mogen profiteeren, die hy voor de ver dere ontwikkeling van den arbeider alhier nog zoo zeer noodig achtte en sloot met een zrGeloofd zij Jezus Christus* den avond. Steenkotinnood. Tot heden was hier gedurende de crisis nog geen enkel fabriek stopgezet uit gebrek aan steenkool. Maandag was dit echter het geval by Joh. Snoeren, Stsomschoenfabriek in de Gasthuisstraat. Gelukkig voor patroon en arbeiders duurde het stilliggen van 't bedrijf maar 'n halven dag. R. K. Leerbewerkersbond. Zondag middag hield de afdeeling Kaats heuvel van den R. K. Leerbewerkersbond in het Gildenhuis een algemeene ledenver gadering. Na opening door den Voorzitter en notulenvoorlezing door den secretaris, werd mededeeling gedaan van de afwijzende beschikking van den R. K. Patroonsbond alhier, betreffende het verzoek om loons- verhooging. Een nieuwe contributieregeling, die in verhouding met de hooge dan de lage loonen belast, werd na discussie onveranderd goed gekeurd. Meer dan de helft der leden be taalt met ingang van 1 Mei 1, 2 of 3 ct. meer, terwijl de rest der leden met ingang van dien datum minder betaalt. Besloten werd nog de plaatselijke reserve kas voorloopig op te heffen in afwachting of het plaatselijk gemeentefonds al of niet zal blijven bestaan. Heusden, 20 April 1915 Fietsongeval. Maandag avond had een fietsend jong- mensch het ongeluk in de Wittebroodatraat onder een tweespans voertuig te geraken. Hoewel van het rijwiel niet veel in goede conditie bleef, bracht de knaap heter won derwel zonder noemenswaardig letsel af. Benoeming Door Z. D. H. den Bisschop van 's Her- !ogenbosch zijn herbenoemd als kerkelyk arm meester de Heeren L. de Mol en F. Verhoeven. Aan het Nederlandsche Volk. Het Internationaal Vredescomitègeves tigd te Amsterdam, meent in het belang van het doel, dat het beoogt, goed te doen hare meening te publiceeren be treffende de incidenten, die zich dezer dagen voordeden. Het comité zou zijn zaak te licht op vatten wanneer het, terwijl ernstig gewerkt wordt aan het voorbereiden van maatregelen, welke kunnen leiden tot beëindiging der oorlogsgruwelen ver zuimde zich te doen hooren, nu enkele gebeurtenissen van den laatsten tijd de gelukkig kleine oorlogsgezinde partij in ons land, aanleiding zouden kunnen geven tot propaganda voor haar denkbeelden. Het is hier niet de plaats, om de feiten stuk voor stuk na te gaan en conclusies te trekken, maar het doel van dit schrij ven is, er op te wijzen, dat een deel van het overgroot aantal vredelievenden in den lande, den koers kwijt raakt en meent dat op de bejegening ons aangedaan, ten slotte oorlog zou moéten volgen. En men redeneert zoo, of laat zich door de vechtersbazen verleiden zoo te rede neeren, omdat men bang is, dat anders ons volksaanzien, onze eer zouden lijden. Niets is minder waar dan dat. Juist de voorvallen der laatste maanden, de gru welijke gevolgen van de menschenslach- ting, die niet eens den naam van „oorlog" verdient, geven elke regeering, geven elk volk het recht, alles te doen om te voorkomen dat nog andere landen en volkeren, aan de slachting deelnemen. Wanneer in het gewone leven twee mannen van meening verschillen, doordat een hunner zich door den ander slecht behandeld heeft gezien, brengt men het geval voor een eereraad van enkelen of voor den eereraad der publieke meening. Zou het hier anders moeten Wordt eenig volk verongelijkt, gehinderd, ge treiterd zelfs, laat het dan niet dwaselijk om verlies van eenig goed, of zelfs van enkele menschenlevens, véél erger in de waagschaal stellen, nu de moderue oor logvoering eiken flinken strijd heeft on mogelijk gemaakt, en laat het geen daad doen, die, hoe flink ook op zich zelf, zou tengevolge hebben, dat weer duizen den ongelukkig worden. De geschiedschrijver zal Nederland niet veroordeelen, omdat regeering en volk zich weten te stellen boven het tot nu geldende begrip van volkeren-eer, het er op los gaaD, wanneer men gehin derd wordt, omdat de wijze van oor logvoeren is ontaard in slachten van men- schen op een wijze, die strafvervolging zou eischen, wanneer dieren zoo zouden worden gedood. Het is de wijze waarop oorlog wordt gevoerd, die elk viensck moet doen zeg gen dat niet". Wij lazen in het Handelsblad. op gemerkt zij, dat nog niet was opgehel derd van welke nationaliteit de duikboot was, wier bemanning de niet te kwalifi- ceeren daad beging de „Katwijk" in den grond te boren „Het is zeker te betreuren, dat onze „innige wensch om buiten den oorlog te „blijven, die uitwerking op onze Duitsche „buren heeft gehad. En wij zijn overtuigd „dat de Duitsche regeering toch een niet „geheel juisten indruk ontvangen heeft. „Zeker, wij wenschen buiten den strijd „te blijven, wij zullen veel verdragen, „veel lijden en verduren om niet onze „zonen mede in den verschrikkelijken „krijg te zenden. Maar het offer, dat wij „aldus brengen, zou te groot kunnen zijn „zoo de naburige landen de overtuiging „kregen, dat Nederland zich haast alles, „zich elke vernedering, elke rechtsver krachting zal laten welgevallen en zij „bij hunne handelingen ten onzen opzich te daarmede rekening hielden, zou de „vrede te duur gekocht kunnen zijn." Doch dat behoeft niet. De regeering zal t.h.t. middelen weten te vinden om den benadeelden recht te verschaffen, zonder dat zulks verdere ellende tenge volge heeft. Ons prestige zal daardoor niet lijden. Integendeel, de beest-mensch zal nu wel zijn laatste daden doen, althans voor zeer langen tijd en als men onze houding be oordeelt, zal men het noemen een wijs beeldte voorkomen, dat de geschied schrijver krijgt de boekstaven, dat in het jaar zoo en zooveel wij in den strijd kwamen, of anderen bij ons kwamen strij denons land werd plat gebrand, het zooveelste gedeelte van onze bevolking verminkt of vermoord, een ander zoo veelste gedeelte onteerd en wat er nog meer „geschiedde". Vertrouwen zij gesteld in onze regee ring en daarbij vooral geen opwinding van een aard, die wij terecht in andere volken laken. Namens het Int. Vredeseomtté, C. F. J. BRANDS, Amsterdam. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 20 April. (WolffOfficieels mededeeling uit het groote hoofdkwar tier In Champagne heeft onzen aanval vorderingen gemaakt. In de Argonnen mislukte een aanval van de Franschen ten N. van Four de Paris. Tusschen Maas en Moezel waren de artillerie-gevechten slechts op enkele plaatsen levendig. Een aanval van de Franschen bij Flirey werd door ons vuur gestuit. Bij het Bois de Carmes drongen onze troepen, nadat zij eenige blokhuizen hadden laten springen, in de hoofdstel ling van den vijand door en voegden hem zware verliezen toe. In een voorpostengevecht ten W. van Avricourt hebben wij stormenderhand het dorp Ernbermenil, dat wij tijdelijk ontruimd hadden, hernomen In de Vogezen mislukte aan de Siel- lackerhöhe ten N.W. van Metzeral een aanval van de Franschen met zware ver liezen voor de Fransche Alpenjagers. Bij een voorwaartsche beweging tegen den top van den Hartmannsweilerkopf hebben wij aan den noord oostelijken rand eenige honderden meters terrein gewonnen. Van het Westelijke gevechtsterrein. LONDEN, 20 April. (Reuter, part.) Een rapport van veldmaarschalk French over het gevecht om Heuvel 60, waar van reeds gewag is gemaakt, deelt hier omtrent nog het volgende mede In den avond van 17 April brachten wij een mijn tot ontploffing onder Heu vel 60 aan den spoorweg Yperen en Gomines, pal ten W. van Zwartelen. Terstond daarop werd een aanval ondernomen, die ons in 't bezit stelde van alle vijandelijke loopgraven op den heuvel. De vijand had zwaar te lijden van de ontploffing. Ondanks het zware bombardement, dat ons veel verliezen toebracht, werden de veroverde loop graven gedurende den nacht in staat van verdediging gebracht. Tegen den ochtend hernieuwde de vijand de be schieting en deed om half zeven een vastberaden tegenaanval. Deze aanval werd met kracht doorgezet en er ont stond een verwoed handgemeen Onze infanterie, die met grooten moed en hardnekkig streed en goed gesteund door de artillerie verdreef den vijand met het beste gevolg. Onze verliezen waren zeer awaar doch die van de Dnitschers nog zwaarder, vooral door onze machinegeweren, die onder hen huis hielden toen ze in gesloten gelederen in 't open terrein oprokten. Den 18den heeft de vyand den geheelen dag aanvallen ondernomen om de stelling, die van groot belang is, te heroveren. Eens is bij er in geslaagd, op de zoidelyke hel ling van den heuvel voet te krijgeD, doch hij is dra weer teruggedreven. Bij 't aan breken van den avond was de geheele heu vel in onza handen en het gewonnen terrein bevestigd. Gevraagd tegen 1 MEI EEN FLINKE NETTE loon naar bekwaamheid, wasch bui tenhuis en van goede getuigen voorzien. 7774 Mevrouw SMELT, Groote Straat, Waalwijk. .±1.. gig.'!J...L>U ...i. L "■«ggggggg-Pggg» .mi— BESOIJEN 20 April. Do prijs der boter was hedan op de mark» Uoogste prijs 1,57. Laagste prijs f 1,50. Eieren 4'/s cent per stuk.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6