BINNENLAND. iÊ\ Beschikbaarstelling van Levensmiddelen. vig aangevallen en trokken terug. Een tegenaanval werd ondernomen, waarvan het resultaat nog onbekend Is. De Duitscher8 deden vijf zware mijnen springen nabij de loopgraven te Beausé- jour. Wij bezetteD de aldus gevormde kraters van 25 meter in doorsnede. Er hadden zeer hevige gevechten plaats in het bosch van Ally, waar de Duitschers wanhopig streden om de 700 meter loopgraven, Donderdag genomen terug te winnen. BERLIJN, 25 April. (W.B.). Het groot hoofdkwartier meldt Het op 23 April veroverde terrein ten Noorden van Yperen bleef ook gisteren tegen vijandelijke aanvallen in ons bezit Meer naar het oosten zetten wij de aanvallen voort, bestormde de hoeve Solart St. Julien en Kersselaerre en ruk ten zegevierend naar Grafeostafel op Bij deze gevechten werden ongeveer 1000 Engelsche gevangen genomen en zeven machinegeweren buitgemaakt. Een Engelsche tegenaanval tegen onze stelling ten Westen van St. Julien werd heden in de vroegte onder zeer zware verliezen teruggeslagen. Ten westen van Mill werd aan aan- valspogingen der Engelschen door ons vuur onmiddellijk een einde gemaakt. In Argonne sloegen wij ten Noorden van Four de Paris den aanval van twee Franscbe bataljons at. Op de Maashoogten ten zuid-Westen van Combres leden de Franschen een zware nederlaag. Hier gingen wij tot deo aanval over, en braken bij bestorming door verscheidene achter elkander gele gen Fraasche linies. Nachtelijke pogin gen der Franschen, om oos het ver overde terrein weer te ontrukken, mis lukten met zware verliezen voor den vijand. Vier en twintig Fransche officie ren, 1600 man en 17 stukken geschut bleven bij deze gevechten in onze ban den. Tusschen Maas en Moezel hadden op enkele gedeelten van ous Zuidelijk front weer gevechten van man tegen man plaats, die bij Ailly nog niet geëindigd zijn. In het Bois-le-Prêtre mislukte een Fransche nachtelijke aanval. In de Vogezen werd ook gisteren de strijd door zwaren nevel belemmerd. BERLIJN, 26 April. (Wolff.) Officieele mededeellng van heden uit het groote hoofdkwartier De gevechten bij Yperen duren voort. Lizerne ten Westen van het kanaal, dat de Franschen beweren te hebben heroverd, is nog steeds ia ons bezit, evenals het terrein, dat wij aan de West zijde van het kanaal bezet hebben. Het getal der hier veroverde kanon nen steeg bier tot 44. Daaronder zijn nog steeds de 4 zware Engelsche kanon nen. Ten noordwesten van Zonnebeke zijn onze aanvallen gevorderd. Wij maakte daar meer dan 1000 Ca- nadeezen gevangen. Een zonderling men gelmoes van volken Senegaleezeo, En gelschen, Turco's Indiërs, Franschen, Canadeezen, Zouaven en Algerijnen, vindt men hier op een betrekkelijk kleine plek bijeen.. In Champagne zijn ten Noorden van Beau Séjour twee nachtelijke aanvallen der Franschen mislukt. Op de Maashoogten hebben onze aan vallen verderen goeden voortgang ge maakt. Verscheiden bergruggen achter een tot de hoogte ten Westen van Epar- ges zijn m bestormd en genomen. Ver scheidene honderden Franschen en et telijke machinegeweren zijn in onze han den gevallen. In het bosch van Ailly zijn voor- waartsche bewegingen des vijands mis- luit. In de Vogezen ^leidde onze aanval tot de herovering van den Hartmans- weilerkopf (tusschen Thann en Sulz). Elf officieren en 749 man werden gevangen genomen, 6 mijnwerpers en 4 machine geweren veroverd. LONDEN, 26 April. (R.O.) Veldmaar schalk Frensch bericht De hevige strijd duurt voort. De toe stand blijft onveranderd. Onze linkervleugel zag zich verzwakt door den gedwongen terugtocht der Franschen, waardoor hij zich tot voorbij St. Julien moest uitrekken welke plaats, na dappere verdediging door de Cana deezen, den vijand in handen viel. Thans buigen onze lienies bezuiden St Julien af. Gisteren gebruikten de Duitschers bij Yperen weder verstikkende gassen, maar hun aanvallen mtslukien, De Duitschers leden de laatste dagen zware verliezen, maar ook onze verliezen zijn zwaar. Dat de vijand 4 onzer kanonnen ver overde is niet waar. Een onzer vliegers wist gisteren het spoorwegknooppunt bij Kortrijk te vernielen. De strijd aan den Yser. DUINKERKEN, 26 April. De Belgische ambulance is geheel naar Po- peilnghe overgebracht. De Fransche en Engelsche RoodeKruis-dienst liggen voor Armentières 'en meer Zuidelijk. Alarroee- rende berichten komen van het front bij Yperen. Met weglating van het reeds uit de officieele berichten bekende, ma ken'deze berichten van het volgende melding. Roesinghe, aan het Yperen- kanaal, is totaal vernield. De kerktoren is in het midden doorgebroken. De wei nige hulzen zijn vernield en verbrand. In de bosschen van Oostvleteren worden op het oogenbllk meer dan 1500 Fran schen en Belgen verpleegd. De eerste hulp wordt verleend, waarna de gewon den over Poperinghe naar de groote hospitaal-inrichtingen van Duinkerken, Calais a.o. doorgezonden worden. In de bosschen zijn groote planken keten ge bouwd. Het gehucht Lizerne, aan een viersprong van wegen, is In Duitsche handen. Een verschrikkelijke strijd heerscht nog aan het Ysei-kanaal van Bocsinghe naar Steenstraete. Een gevaogen genomen Duitsch luitenant vertelt, dat 600 Belgen een afdeeling Duitscbe genisten overviel en hen met geweervuur en de bajonet in het Kanaal joegen. Meer dan 60 Duitschers verdronken voor oogen der Belgen. Vluchtenden hadden gelegenheid een noodsignaal te geven en in minder dan geen tijd werden de Belgen door een groote meerderheid achtervolgd De Duitsche artillerie richtte een ver oietlgend vuur op de geallieerden, waar van er meer dan de helft sneuvelden of gewond of gevangen genomen werden De Duitschers laten zwaargewonde vijanden op het slagveld liggen. De wegen naar Elverdingho liggfn onder het vuur van den vijand. De strijd duurt onverminderd voort Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 26 April, (*off.) Offcieel bericat vau vanmiddag uit het groute hoofd kwartier Op het front in de Karpathen doren de gevechten op den sector ten oosten an dei Uzsoker-p-s voort. Een deel onzer aanval lende troepen beeft gisteren ten zuidoosten van Koziowa opn euw een steunpunt var dn vijand veroverd, 7 officieren en meei •isu 1000 man gevangen geromer. Om de verloren hoogteatelling te heroveren bebbe de Rassen verscheidene hevige tegenaan- vallen ondernomen en ook op na: nrige sec toren op zich zelf staande aanvallen geda*n. Hun hoofdaanval was gericht tegen de ho >gte Ostnj en de teu ooifen daarvan grenzende stelling. Na een langdurig ge vecht zyn de Rassen mot zeer zware ver lezen aan hnn kant ternggeslagen. Twee vijandelijke bataljons zyn daarby nagenoeg geheel vernietigd en eenige honderden ge vangenen gemaakt. De dadelyk begonnen vervolging heelt ons in het bezit gesteld van de loopgraven en veel oorlogstuig. Ook op de overige sectoren zijn nachte lijke aanvallen van den vijand, bloedig af geslagen. Voor onze stellingen bij den Us- zoker-pas zijn de Russen na een afgeslagen aanval overhaast en in wanorde terugge trokken. Het in de gevechten van gisteren ge- wonuea terrein, hebben wij ondanks de waD- hopige tegenaanvallen der Russen niet alleen oehonden, maar ten zuidoosten van Kosiowa brtbben wij de behaalde voordeelen uog uit gebreid. Op het front ten westen van den Uzsoker*- pas, in Galicië, Polen, aan de Dnjester en in Boekowin* geechutgevechteB, Op de an dere gedeelten van bet front heersebt rost. De Dardanellen. LONDEN. 26 April. (R oter.) Naar de admiraliteit meedeelt i* het leger dor bond- op genooteo op veischeidene punten schiereiland Gallipoli geland. LONDEN, 26 April, (Reuter.) Het persbureau deelt medeDe algemeene aan val van vloot en leger op de Dardanellen is gisteren hervat. De outscheping van het leger, gedekt door de vloot, is gisteren voor zonsopgang op verscheidene punten van het schiereiland Gallipoli begonnen eu ondanks ernstig verzet van den vijand, die in sterke ver schansingen, bef>che>md door prikkeldraad versperringen, was opgesteld volkomen geslaagd. Voor de avond viel waren sterke troepen machten op het strand samengetrokken. De landing van het leger en de opmarsch du ren voort. De Dardanellen. KONSTANTINOPEL, 26 April (Wolff. Het hoofdkwartier deelt mede De vijand probeerde Zondag onder bescherming der oorlogsschepen op vier punten aan de westkust van Gallipoli te landen, n.l. aan de monding van de S'gin Dere. aan de kust bij Ari Boeroen, ten westen van Kaba Tepe, aan de kust bij Teke Boeroem en in de buurt van Koem Kalé. De vijandelijke troepen, die aan de kust bij Teke Boeroen landden, wer den door een bajonet-aanval van de Turken tot den terugtocht gedwongen en weer naar de kust gedrongen. Een deel van de vijandelijke strijdkrachten in deze streek moest gisteren zoo snel mogelijk naar de schepen vluchten. De Turken zetten heden hun aanval vooit, op al deze punten met gelukkigen uitslag. Tezelfdertijd naderde de vloot de zeeëngte om van zee uit een forceering te beproeven. De vloot moest voor ons vuur wijken. In den strijd is een torpedoboot van den vijaod tot zinken gebracht en een andere moest zwaar beschadigd naar Tenedos gesleept worden. Vandaag heeft de vijand van zee uit niets tegen de Dar danellen -ondernomen. Op het verdere gevechtsterrein heeft zich geen verande ring voorgedaan. KONSTANTINOPEL, 27 April. (Wolff. Aanvalling van het bericht van het hootd kwartier. Dfi vijandelijke troepen, die by Koom Kale (s/d, ingang der Dadaaellen, Aziatj jche oever) gelacd warep, wilden onder be schermiogder oorlogsschepen voorwaarts gaan maar ondanks de hevige beschieting van alle kanteD, zetten ODze troepen den aanval met succes door, Z drongen den vijand naar de kast terag. De vijand had vierhonderd dooden, Bovendien maakten wy tweehonderd gevangenen. Onze verliezen zijn onbeteeke nend. Een afdeeling Mohamedaansche soldaten die met de Franschen aan deze kuatstree c 'was geland en uitgescholden was, giDg tot de onzen over. Op eeu andere plaats, voor Kaba Tep (wastelijke kast v/h. schiereiland Gallipoli r. N. v/d. Dardanellen) maakten wy een aantal Engelschen en Australiërs krijgsge vangen, onder wie een kapitein en een loi tenant. schen op het oog met hun 'Paaschoften- Gallipoli. Daarmede zou dan de rief tusschen Maas en Moezel. De ver- sasslDg leidde echter slechts tot he' be halen van enkele kleinere voordeelen een beslissing kon in de eerste ooger,- blikken van verrassing niet behaald worden en s'uitte later af op den her stelden tegenstand van de Duitschers. Met hun verrassend optreden ten N. en;', N.O. van Yperen, hebben de Duit schers meer succes behaald. Zij hebben daarbij een aamerkelijke terreinwinst we ten te maken, maar een beslissing heb ben zij niet kunnen forceeren. Nu ia het oogenblik van verrassing voorbij, en uit de bijzonderheden, die het Duitscbe communiqué geeft, blijkt dan ook, dat de voortzetting van den strijd met heel wat meer moeilijkheden gepaard gaat en dat een beslissing heel wat bezwaarlijker zal zijn te verkrijgen, dan in het begin mogelijk ware. Het communiqué maakt ten minste van geen enkele nieuwe vordering der Duitsche troepen melding. Wel wordt verzekerd, dat Lizerne, op den Weste lijken oever van het kanaal, niet door de Franschen heroverd is, maar dat het nog steeds in Duitsch bezit is. Dit is niet als een nieuwe vordering te beschou wen, hoe belangrijke diensten overigens dit punt als bruggehoofd aan de Duit schers zal kunnen bewijzen. Ook bij de nieuwe aanvallen, ten Noord-Westen van Zonnebeke, gedaan, wordt geen melding gemaakt van nieuwe vorderingen. Wel wordt daarbij het gevangen nemen van duizend Canadeezen bericht, waardoor de buit aan mannen en materiaal, dien de Duitschers behaald hebben, een niet te onderschatten beteekenis krijgt, maar van een bepaalde terreinwinst is geen sprake. Zoo blijken dus de verbondenen zich hessteld te hebben van de verrassing, waaraan zij hebben bloot gestaan, en weer krachtigen tegenstand te bieden tegen een beslissend doorzetten van de behaalde voordeeleD door de Duitschers. Daarmede is de kans voor de beslissing die een oogenblik zoo na scheen, voor de Duitschers heel wat moeilijker ge worden. Van den anderen kant schijnen de verbondenen nog niet in staat geweest te zijn om 't door de verrassiog geleden verlies te hei winnen. Het Duitsche com muniqué meldt, dat het veroverde terrein in Duitsch bezit bleef. Het Fransche communiqué bepaalt zich tot zeer alge meene bijzonderheden, zoo de strijd duurt onder gunstige voorwaarden voor de troepen der verbondenen voort* en »ten noorden van Yperen gingen wij belangrijk vooruitop de linkerflank dreven wij den vijand terug en brachten hem zware verliezen toe». Het rapport van generaal French merkt alleen op, dat sde hevige gevechten steeds voort duren en de toestand ooveranderd blijft*. Het terugtrekken van de Engelsche troepen tot de verbeterde linie* wordt erkend, maar over gemaakte heroverin- geu wordt niet gemeld. Men kan dus wel als zeker aannemen, dat de verbondenen met hun tegenof- ënsief tot dusver niet meer succes gehad hebben dan het tot staan brengen van het Duitsche voortdringen. Ook ten Westen van Les Eparges melden de Duitschers een succes ver scheidene bergruggen werden achtereen bestormd en genomen. Het Fransche communiqué meldt, dat hevige aanvallen op de Maashoogten op bet front Les EpargesSaint Rémy geheel werden afgeslagen* »wij blijven*, zoo luidt het, >in het bezit van de geheele positie te Les Eparges.* Met deze laatste be perking is bet behaalde voordeel van de Duitschers wel in overeenstemming te brengen. Het derde verrassende succes, door de Duitschers behaald, is de herovering van den Hartmannsweil rkopf, waarvan de Franschen ten koste van zooveel offers, zich hadden weten meester te maken. >De Duitschers kregen vasten voet op den top van den Hartmanns- weilerkopf*, zoo wordt het onaangename elt in het Fransche communiqué gemeld >maar onze stellingen blijven op honderd yards van den top.* Bij al deze succesvolle verrassingen door de Duitschers uitgevoerd, maakt men natuurlijk de veronderstelling, dat de Duitsche troepen op meerdere punten •crachtig versterkt moeten zijn. Maar de vraag valt ook te stellen, of tevens de troepen der verbondenen op de be wuste punten, die de Duitschers dan leel wel hebben weten te kiezen, niet verminderd zouden wezen. Dit zou dan daarom gebeurd kunnen zijn, omdat de verljondenen hun troepen geconcentreerd tiebben, of pogen te concentreeren op een ander punt van het front, waar zij hun offensief zouden willen pogen door voeren. Maar mogelijk zou ook kunnen zijn, dat de verbondenen, in al te goed ver trouwen op de >verzwakte* Duitschers, tiun legermacht op het Westelijk front evaarlijk verzwakt hebben ter wille van de Dardanellen-onderneming en het eger, dat daarbij moet worden gebruikt. Oelijk met weet, meldde een telegram verrassing hadden,van de Engelsche admiraliteit het landen openbaar gemaakte van het „leger der verbondenen" op Zoon van een Belgische mit is ter gesneuveld. Paul Renkin, de oudste zoon van den Belgischen minLter van koloniën, is bij Dixmuiden gesneuveld. Nieuwe Fransche soldaten. In Franrijk wordt de oproeping van de lichting 1917 voorbereid. Er gaan 300 Parijsche politie-agenten naar het front. Alle Belgen tusschen de 18 en 25 jaar, die in Frankrijk zijn, moeten zich zonder uitzondering, voor 15 Mei aan melden bij de mairie van de gemeente waar zij verblijf houden. Dr commissie uit de Fransche Ka me vonr le. eraangelegenh^den herft, naai d Trmpa meldt, het wetsontwerp-Dalbies aan" genomen, volgens h itwelk alle Frarisch® mannen, die iu staat zijn om dH wapens te dragen en tot dusver nog niet tot de" dienst aan het frout waren opgeroepen of in adminisfratieven duinst van den staat, van een departement of van een gemeenw waren aangesteld, tot den dienst aan het front zullen worden aangewezeo. Zy die toi dusver eer. post bij de administratie br- kleedden, snllevi door gekwetste militairei of door de vronweB, moeders, dochters en zusters van gesnen velde of gekwetste solda len vervangen worden. Blijkens de Engelsche verlieslysten vai 20 en 21 April zyn 86 off eieren gesneu veld en 57 gewond. Boveudien worden dd. 8 en 9 April 1248 manschappen als ge sneuveld, gewond of vermist opgegeven. De prins van Salm-Salm in het grens- plaatsje Anholt heeft de hem toebe- hoorende 2200 H.A. grasland met haver aten bezaaien ten dienste van 't leger en zijn meer dan honderd landpacbters verplicht elk tweehonderd roeden vroe ge aardappelen boven de gewone pro ducten te erbouwen. meene aanval op de Dardanellen, n meer systematisch en meer voorberei een aanvang nemen. Echter heeft men het bericht van c admiraliteit nog met de noodige orr zichtigheid te aanvaarden. Want het zeer wel mogelijk, dat het bericht va de welgeslaagde landing op Gallipo door de admiraliteit verspreid wordt ot de landing op een'ander deel van kust te doen gelukken. In ieder gev< is men toeh met de laatste voorberei; ding van de tweede actie tegen di Dardanellen bezig en zal ook spoedi de strijd om Constantinopel er toe bi dragen den oorlog tot zijn maximur van geweldigheid op te voeren. De oogenblikkelijke toestand. De Msbd. geeft het volgende overzicht De militaire medewerker van de »Ti- mes«, heeft 't over het nieuwe Duitsche oftensief in Vlaanderen en merkt op, dat, volgens veler meening met dat offensief de grootste slag van heel den oorlog begonnen is en dat gedurende de drie eerstvolgende maanden de oorlog zijn hoogtepunt van geweld bereiken zal... Inderdaad was men tegen het voorjaar wèl op een krachtige herleving van de operaties voorbereid, maar, afgaande op zekere herhaalde verklaringen en toe zeggingen omtrent een groot voorjaars offensief, had men het inzetten van den nieuwen strijd van een andere zijde ver wacht, dan het nu gekomen is. Het heftige offensief van de Duitsche troepen op zooveel verschillende punten van het Westelijk oorlogsterrein en de Delangrijke voordeelen, daarmede reeds behaald, hebben werkelijk een zeer ver rassend karakter. Met hun gerenommeerd organisatie-talent zijn de Duitsche leger aanvoerders er waarschijnlijk in geslaagd den verkenningsdienst van de verbon denen verschalkend, groote troepen machten op enkele punten te concen treeren een krachtigen »Vorstoss« uitte voeren. Nu merken enkele Engelsche bladen, en ook de man van de »Times< tot troost waarschijnlijk van de ontmoedigde lezers, wel op, dat een dergelijk agres sief optreden van de Duitschers verwacht kon worden en een mogelijkheid was, waarmede altijd rekening werd gehouden, maar ons dunkt, dat het succes van het Duitsche offensief vooral in het verras sende ervan gelegen is. Het verrassende kenmerkt dan echter ook de beteekenis van het succes en geeft aan het offen sief een geheel eigen karakter. Bij een verrassend optreden immers is het eisch, dat een beslissing zoo spoedig mogelijk valle, daar bij een niet dadelijk doorzetten van de verrassing de tegenstander gelegenheid heeft zich te herstellen en weer krachtiger tegenstand te bieden. Een dergelijke blijkens de later dagorder van generaal Dubail, de Fran- I verschillende punten van het schiereiland te minister van Landbouw heeft circulaire aan burgemeesters mee gedeeld, dat hij zijn circulaire van 20 Maart betreffende beschikbaarstelling vat levensmiddelen intrekt en dat hij ge tracht heeft, de bezwaren, ontstaan door de prijsstijging van levensmiddelen langs andere wegen tot oplossing tq brengen. De minister heeft besloten de gele genheid te openen om overal in dec lande bepaalde levensmiddelen goedkoop verkrijgbaar te stellen. De wijze waar op wordt nader omschreven. Tarwebrood. Ongebuild Tarwebrood, Ongebuild tarwebrood zal verkrijgbaa worden gesteld tegen een door mij te bepalen prijs, welken ik mij voorste voorloopig op 12 cents per K.G. te stel len, en goedkoop ongebuild tarwemee tegen den prijs van 16 cent per K.G voor die personen, welke gewoon zijn meel te koopen, ten einde daarvan voor hun gezin brood te bereiden of te doei, bereiden. Het ligt in mijne bedoeling aan dc gemeenten ongebuild tarwemeel te ver strekken tegen een prijs die gelet op de plaatselijke omstandigheden toei laat den verkoopprijs van ongebuild tar webrood voorloopig te stellen op 12 cent per K.G. Om misbruik te voorkomen is hel noodig, dat uwerzijds streng contr61e,ook in de bakkerijen, worde gehouden, da het door mij te verstrekken meel ook inderdaad voor het beoogde doel ge bruikt wordt. Dit meel en het daarvan te bakkes brood toch zullen uitsluitend mogen dienen voor menschelijk voedsel, terwijl het door mij te verstrekken tarwemeel in geen geval tot bloem zal moges worden gebuild of anderzins worden aan gewend dan voor het bakken van hel brood als door mij is bedoeld. De verkrijebaarsteiling van ongebuild tarwebrood tegen verminderden priji wordt niet beperkt tot on- en min-ver- tnogenden. Roggebrood Voor het verkrijgbaarstellen van goed koop roggebrood stel ik mij voor den volgenden maatregel te nemen. Dc T°gge zal> voor zoover zij voor Rijksrekening in bezit genomen werd, door de rogge-commissies ingaande 1 Mei a.s, aan de gemeenten geleverd worpen tegen den prijs van f 9 per 100 K G. Voor zoover de rogge niet voor Rijksrekening doch voor gemeentere- kening in beslag genomen werd, kan zij alsnog aan mij voor den daarvoor tot heden geldenden prijs worden aangebo den. Nadat dit is geschied, kunnen de rogge-commissies, die dan de beschik king ook over die rogge verkrijgen, de ze genoemden prijs aan de gemeenten afgeven. De broodprijs zal voor iedere provin cie door mij worden vastgesteld in ver band met de samenstelling van het rog gebrood en volgens advies der rogge- commissies. Deze prijs is geen maximum prijs, doch de prijs, waarvoor het rog gebrood verkocht moet worden. Rogge of roggebrood mag niet aaa het vee gevoederd worden en de mlnistei noodigt de burgemeesters uit, het voe deren van het vee met rogge of rogge brood bij politie-verordenlng strafbaar te stellen. Varkensvleesck. De exporteurs van varkensvleesch le veren tegen een telkens voor een maand vast te stellen prijs, welke voorloopig is bepaald op 80 cent per K.G. slachtge- wicht een zeker percentage van hun ex portvarkens ten behoeve van het bln- nenlandsch verbruik. Deze leveringen geschieden in over leg met den directeur ven het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch aaa de afdeelingen van den Nederl. Slagers hond of wie daarvoor in de plaats ge steld worden. Deze varkens hebben een slachtgewlcht van pi. m. 100 K.G. Zij worden levend, in goede conditie vrachtvrij geleverd ter plaatse, door voornoemde* directeur te bepalen.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2