Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 35 DONDERDAG 29 APRIL 1915 Waalwijk, 28 April 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop Kunt vinden, 2651 W. B. Jaarmarkt te Waalwijk op Don- derdag 29 April. Vrijwillige Landstorm. De heeren die het initiatief namen tot de organisatie van dezen avond en niet minder de heer Ootmar, kapitein der infanterie met zijn goed doorwerkte lezing, hebben succes gehad. Niet minder toch dan 79 personen gaven zich staande deze vergadering, die zeer druk was bezocht, voorloopig aan. Maar geven we eerst een kort relaas van 't verloop van den avond. Wegens afwezigheid van den voor zitter der Afd. Waalwijk der Ned. Pad vinders-organisatie, den heer Ph. Tim mermans opende het bestuurslid de heer J. L. van Gijn de bijeenkomst, heette allen hartelijk welkom, deelde mede dat eenige heeren die veel voelden voor een af- deeling van den vrijwilligen landstorm hier ter plaatse, zich gewend hadden tot het bestuur der hier gevestigde Padvinders-organisatie, dat dezen avond dan ook heeft georganiseerd en dat aan den territorialen commandant te 's-Bosch gevraagd heeft een spreker over dit onderwerp te willen afstaan. Kapitein Ootmar was zoo welwillend aan dit verzoek en opdracht gevolg te geven en na aan 't publiek door den heer Van Gijn te zijn voorgesteld, begon hij z'.'n interessante en duidelijke lezing. Hij ging de geschiedenis van dezen wereld oorlog na, wees op onze goed geslaagde mobilisatie, op onze goed geoefende weermacht, maar legde er tevens den nadruk op dat bulten militie en landweer nog ruim 600.000 mannen rondloopen in den weerbaren leeftijd en in staat de wapens te dragen. Onze legermacht is te klein en dat wijten we aan onwil eenerzijds, en een gevoel van onmacht anderzijds. Maar de lauwen zijn wakker geschud en met het voorbeeld van anderen voor oogen, begint men meer te gevoelen voor onze landsverdediging en gaat men den plicht begrijpen dien ieder weerbaar man is opgelegd. Doch wil men mee kunnen en mogen vechten als de nood aan den man komt, dan moet men dat leeren, wil men er dan toe in staat zijn, of niet als franc- tireur worden behandeld. Hij wees in dit verband op den groo- ten strijd der Vendeeërs tegen de re publikeinen, die hoewel ze in zeer gunsti ge omstandigheden verkeerden, het ten slotte moesten afleggen tegen een ge oefend en gedisciplineerd leger. Daarna ging spreker de verpllchtigen na die men op zich neemt, waarvan we o.a. noemen, dat men zich verbindt voor den duur der mobilisatie, dat men plaatselijk oefeotzoomogelijk onder eigen gekozen commandant, dat zij die indertijd een rang bekleedden in het leger, bij den vrijwilligen landstorm in dienzelfden rang overgaan. Ook kan voor oefeningen in groot verband voor korten tijd met het leger worden geoefend. Men staat onder de krijgswetten en de bevelhebber regelt de oproeping in actieven dienst in tijd van oorlog. Men krijgt dan voeding, soldij enz. als een soldaat, kleeding, wapening enz. wordt door 't rijk verstrekt. Dit zijn de voornaamste punten waar mede kapitein Ootmar zijn boeiende en warm toegejuichte lezing beëindigde. Daarna werd gelegenheid gegeven zich voorloopig als lid van de nader te stichten afdeeling Waalwijk (waarbij ook de omgeving behoort), op te geven. Later zal door eenieder tegenover een door den territorialen commandant aan te wijzen officier, de verbintenis worden aangegaan nadat minderjarigen een bewijs van toestemming van ouders of voogden hebben overgelegd en allen geneeskun dig zijn goedgekeurd. De opgave overtrof eenieders ver wachting, negen en zeventig personen gaven zich op, onder wie een officier van gezondheid, verschillende sergeants ee een hospitaal-soldaat; werkelijk een mooi resultaat van deze enthusiaste bijeenkomst. Voor degenen die zich alsnog wen- schen aan tegeven uit Waalwijk en Omgeving bestaat daartoe nog voort durend gelegenheid bij den heer G. van Huiten, Gemeente-Opzichter, Waalwijk. De heer van Gijn dankte aan het slot kapitein Ootmar en het publiek. Emmabloem. De verkoop van de Emmabloem op Zon dag 11. had een bevredigend verloop. De opbrengst was Waalwijk f 202.S55 Baardwijk f 29.61 Besoijen f 42,55 Totaal f 274.515 Vorig jaar was 't totaal f335.62, doch de tijdsomstandigheden in aanmerking ge nomen, kannen we tevreden zijD. Gaarne brengt het Comité dank aan de gevers en holde aan de dames-verkoopsters voor hare toewijding. Namens het Comité, A. J. VAN ECK. C. WITLOX. Bond van Ned. Leder fab fikanten. In de hoofdbestuursvergadering van 11. Maandag te 's Bosch in Central ge houden, werd besloten dat de Algemeene Jaarvergadering van den Bond van Ned. Lederfabrikanten zal gehouden worden te Waalwijk in 't begin van Juli. In deze vergadering zal de heer J. L. van Gijn, directeur van de Rijksvakschool en van 't proefstation alhier, eene lezing houden over de „Vakschool." Verder zullen de leden van den Bond in de gelegenheid gesteld worden dien dag de vakschool en het proefstation te bezichtigen. Flora'bioscoop. De laatste uitvoering in 't wintersei zoen had dat succes wat we er van voor spelden. Daartoe heeft zeer zeker de hoofdfilm van den avond »de markiezin van Trevenec* het hare bijgedragen. De zaal was des avonds stampvol en ook de middaguitvoering was goed bezet. De mooie film, mooi zoowel wat ge schiedenis als opnamen betrof, was boei end van 't begin tot het einde en vormde een waardig ;lot aan 't vele goede wat we dezen winter te genieten kregen en waarvoor der directie wel dank toekomt. Ook als bewijs van dit laatste mag het drukke bezoek zeker tot op zekere hoogte gelden. Overgebracht. Zaterdag 11. is iemand, die in 't loge ment aan den Hoek alhier vertoefde en nog iets te goed had, door de politie naar 's Bosch overgebracht. Geldersche Credietvereeniging. Blijkens het verslag over 1914 van de Geldersche Credietvereeniging, uitge bracht in de Zaterdag gehouden verga dering van aandeelhouders, kan ondanks de buitengewone omstandigheden op zeer gunstige resultaten gewezen worden. Ondanks het hooge bedrag in de crisis-dagen gedisconteerd, is het totaal in herdisconto gegeven cijfer nog lager dan in 1913 en wel f 13.052.151,— tegen f 13.983.264, De boekwaarde van hét Belegd Re servefonds bedraagt f 957.432, waar te genover een reserve voor beleggingen staat van f 57.000 of meer dan noodig is, bij berekening der fondsen tegen de koersen, welke door den minister van financiën op 7 Januari zijn vastgesteld. In 1914 werd aan crediet toegestaan f3.915.000,—, daarentegen is ingetrok ken f 2.676 500,—zoodat de toeneming bedraagt f 1.238.500,—makende met het ultimo December 1913 loopende crediet ad f 26.720.500,— een totaal van f27.959.000,— verdeeld over 3075 cre- diettrekkers. Het aantal aanvragen be droeg 480, toegewezen werden er 425. Het pensioenfonds der beambten be draagt op 31 December 1914 f 213.062. De winst- en verliesrekening sluit met een batig saldo van f 561.334 tegen f 539.348 in 1913, waarvan allereerst volgens de statuten uit te keeren 5°/® op f 3.000 000 geplaatst kapitaal is f 150000. Op de rekening dubieuse de biteuren werd gereserveerd f 30.000, waarna als verdeelbare winst overbleef f381.334. Besloten werd met het oog op de eventueel minder gunstige resul taten van het loopende boekjaar hiervan slechts f 329.000 te verdeelen evenals in 1913 en een bedrag van f52,334 op nieuwe rekening over te brengen, Het dividend kon daardoor worden bepaald op 10°/o evenals vorig jaar, ter wijl aan de statutaire reserve f42.300 en aan de dividendreserve f5100 werd toegevoegd waardoor deze bedragen resp. f 1.463.775 en 25.223. Passen voor Duitschland. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen der Konin gin medegedeeld, dat door de Duitsche posten aan de Nederlandsche grens her haaldelijk personen worden teruggewezen die zich naar Duitschland willen begeven maar blijkbaar uit onkunde niet zijn voorzien van een buitenlandsch paspoort met de vereischte verklaringen en het visum van een Duitschen consulairen ambtenaar. Naar aanleiding daarvan zij medege deeld, dat voor het reizen naar Duitsch land wordt vereischt een buitenlandsch paspoort met photografle van den recht- 38e JAARGANG f hebbende, benevens zijn handteekening gepiaatst onder de photografie en de verklaring van den burgemeester, dat de photografie inderdaad die van den in het paspoort genoemden persoon is en dat deze het stuk eigenhandig heetf onderteekend, ten slotte moet het pas poort aan den bevaegden Duitschen consulairen ambtenaar ter viseering, worden voorgelegd. St. Paulusvereeniging. Zondagavond had eene algemeene vergadering plaats der St Paulusveree niging, welke druk was bezocht. Na opening door den Voorzitter had de behandeling plaats der agenda van de te houden Dioc. Vergadering op 2en Pinksterdag te 's Bosch. Vervolgens bracht de secretaris verslag uit van den toestand der kas en het jaarverslag over 1914, waarmede de aanwezigen accoord gingen. De WelEd. J. Houben, Voorzitter, hield eene prachtige causerie over de hedendaagsche toestanden in verband met het alcoholisme. Deze lezing, welke van 't begin tot het einde zeer boeiend was, werd door de aanwezigen met de meeste attentie gevolgd. De heer H. Stokwielder gaf eenige schoone komische voordrachten ten beste, waarmede hij het grootste succes mocht verwerven. De tooneelclub vergastte de aanwe zigen op een zeer leuk blijspel „de Muizenjacht", waardoor de lachspieren meermalen in beweging kwamen en een genotvol uurtje werd verschaft. De pianobegeleiding der voordracht was bij den heer C v. Helvoirt in zeer goede handen, waardoor een en ander meer tot zijn recht kwam. Met genoegen kan dan ook het Be stuur terugzien op dezen prettige avond den leden bereid, waarbij allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. Een Coöperatieve meelfabriek. Men meldt uit Tilburg aan de Msb Zaterdagavond kwamen in café Mari nes de bakkers van Tilburg en omstre ken tot oprichting van een coöperatieve meelfabriek. Meer dan 700 adhaeslebe- tuigingen waren ingekomen. Er werd een bestuur benoemd, dat de plannen zal uitwerken, zoodat eerstdaags de op richting kan verwacht worden. WASPIK. A.s. Donderdag om 9 uur voormiddag zal de gemeenteraad in openbare zitting bijeen kemeD. Punten van behandeling MededeelingeD. Benoeming schattingscom- miseie voor de inkomstenbelasting. Vaststel ling reglement van orde voor de raadsver gadering. Missive betreffende wijziging poli tieverordening. Vaststelling hoofdei, omslag 1915. Zondag 11. bracht de Harmonie ach tereenvolgens eene serenade bij de Edel achtbare heeren G. TeuneD, wethouder, P. v. Dongen, lid van den rasd, H. Lsn- gerwerf, wethouder en A. Vloeimans, lid van den raad, allen als zoodanig sinds Au gustas 11. gekozen. Na deze serenades maakt a de harmonie nog eene muzikale waudelibg door de gemeente. Een en ander bracht een massa menschen op de been, die blij waren na zoo'n langen tijd vao stilte nog eens muziek te hooren. De leden der harmonie brachten nog een gezelligen avond in de zaal door, daartoe in de gelegenheid gesteld door de mildheid der bovengenoemde heeren. RAAM8DONK. Vergadering van den ge meenteraad van Raamsdonk op Zaterdag 1 Mei 1915 des v.m. om 10 uur. RAAMSDONK(DORP). De heer G. van Arendonk te Oosterhout is met ingang van 1 Mei benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school alhier. Naar wij vernemen zijn in den nacht van Zondag op Maandag bij den landbouwer P. Boons roode jannen uit den kuil ontvreemd. Op de door de R. K. Kiesvereeniging gehouden vergadering werd de rekening en verantwoording van den penningmeester goedgekeurd en in plaats van wijlen de hee ren H. A. H. Schoenmakers en H. A.Pens tot bestuursleden gekozen de heeren G. C. de Bont en H. J. Ooms. 2 nieuwe leden traden toe. De vereeniging telt thans 102 leden. Binnen eenige dagen zal een aanvang worden gemaakt met de nieuwe bestrating der Molenstraat. B. en W. zpllen op Vrijdag 80 April des nam. 3 uur ten raadhuize verpachten het grasgewas over 1915 van het zg. Riet bosch en verschillende gemeentewegen en voetpaden. Op initiatief van eenige ingezetenen wordt hedenavond een vergadering gehouden in de openbare school van oud-leerlingen tot het vormen van een plan om het oud- hoofd der school, den heer W. Willems# een huldeblijk aan te bieden. De nieuwe brug te Keizersveer is tot heden nog niet gebruikt door bet publiek. De stoompont doet nog geregeld dienst. RAAMSDONKSVEER. Zondag reed de motorrijder H. S. uit G'berg op de Maasdijk over een hoop zand, met het gevolg dat S. bals over kop ter aarde smakte. Hij bekwam hie/b\j een hevige wond aan het hoofd. Ook de lantaarn van z'n fiets was geheel ineen- gedrukt. De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5