Derde Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 36 ZONDAG 2 MEI 1915 38e JAARGANG 5, Waalwijk, 1 Mei 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. Woningbouw. Door „Waalwijks Belang" is 't na volgende adres aan den Gemeenteraad gezonden „in uwe vergadering van 29 Maart 1.1. waren wij zoo vrij een adres in te dienen, overtuigd als wij waren te han delen in den geest onzer statuten en in 't belang der gemeente Waalwijk, door aan te dringen op den bouw van burgerwoningen in onze plaats in casu het bouwen van eene directeurswoning bij de Rijksdagnormaalschool, waar het particulier initiatief achterbleef om te voorzien in de o. i. bestaande be hoefte aan dergelijke woningen. Te meer met het oog op de te benoemen leeraren aan bovenbedoelde school, leek ons eenige keuze in dergelijke woningen] gewenscht, zoo niet noodzakelijk, om te voorkomen, dat dezen en anderen zich elders zouden vestigen, waardoor dan de voordeelen voor onze plaats aan dergelijke inrichting verbonden, grootendeels verloren zouden gaan. Wij meenden in dat adres, vooral drie punten naar voren te moeten brengen, waarom thans juist het bou wen gewenscht was. Deze drie punten waren lo. De behoefte aan dergelijke wo ningen op het oogenblik toch zijn volgens onze bescheiden meening slechts twee woningen in onze gemeente beschikbaar, die in de door ons be doelde categorie vallen, wat toch zeker te weinig is. 2o. Op 't oogenblik is door toedoen der vereeniging van fabrikanten van en handelaren in bouwmaterialen, geld van 't rijk te verkrijgen, voor 't bouwen van burgerwoningen aan dezelfde rente en aflossing, als in normale omstandig heden alleen voor arbeiderswoningen wordt beschikbaar gesteld. (Zie het des betreffend adres in uwe vorige vergadering ter tafel gebracht.) 3o. Hadden wij goeden grond te vermoeden, dat door de Bouwgrond- Mij. „Waalwijk" de prijs van den grond benoodigd voor het bouwen dezer huizen aanmerkelijk zou worden ver laagd. Wij zullen hier buiten beschouwing laten de bevordering der werkgelegen heid in de bouwvakken, het in de hand werken van practischen en smaakvollen woningbouw en ons tot de drie hier boven bedoelde punten beperken. Waar nu blijkens het raadsverslag op deze drie voorname punten in die ge meenteraadszitting niet voldoende het licht is gevallen, doch zelfs naar aan leiding van dit adres cijfers zijn ge noemd, die den indruk vestigen, dat het bouwen van woningen van gemeen tewege zelfs zeer groote jaarlijksche offers voor de gemeente met zich zou brengen, die niet door de voordeelen zouden worden gecompenseerd en dus ons advies inderdaad tegen 't belang der gemeente zou indruischen, achten wij ons verplicht een en ander met cijfers en verdere gegevens toe te lichten. Wij zijn zoo vrij hierbij te voegen een schets van een dubbel woonhuis met korte beschrijving, om daarop onze berekeningen te gronden, overtuigd als wij zijn, dat aldus ingerichte huizen voldoen aan de behoefte, die thans vooral hier wordt gevoeld. Het bouwen van een dergelijk dubbel woonhuis zal volgens berekening van den architect, door ons geraadpleegd, kosten van f 10,000 f 10,800. Volgens onze inlichtingen mogen wij op goeden grond aannemen, dat de Bouwgrond-Mij. „Waalwijk" genegen zou zijn den grond af te staan aan den prijs van niet hooger dan f 110 per strekkenden M. uitsluitend en alleen om den bouw van deze huizen in de hand te werken. Aan de hand van het adres der meer genoemde vereeniging zou volgens de desbetreffende bepalingen der woning» wet voor den bouw van burgerwoningen het rijk het zg. stichtingskapitaal voor schieten, de rente naar den koers der 3°/o Staatsleening, volgens een daarbij aangegeven tabel, bij jaarlijksche annuï teit, bij eene aflossing in 50 jaar. Bij den koers van 't oogenblik zou deze annuïteit thans bedragen 4,86%. Reke nen we daarbij voor reparatie en onder houd U/4%» verder voor grondlasten 9% der huurwaarde, assurantie f 0,60 per 1000, (samen f 60), dan komen we tot de volgende becijfering Kosten van grond 14 M. a f 110=f 1540 Bouwen van 't huis f10500 f12040 De jaarlijksche lasten hiervan bedra gen 4,86% van fl 12040 fl. 585 l'/4 A- 10500 fl. 131 fl. 716 Grondlasten en Assurantie fl. 60 fl. 776 per jaar voor 2 woningen. Stellen we nu de huur op fl. 350 per jaar voor elk, wat lager is dan hier voor dergelijke woningen thans wordt betaald, dan zou de huur-opbrengst zijn 2 X f 350 f 700, zoodat ten laste der gemeente zou komen f 776 700 f 76 voor 2 woningen of f 38 voor elke wening per jaar. Stellen we de huur op slechts f 300, zooals in de vergadering van Uwen raad is besproken dan is de opbrengst f 600 en zijn de kosten voor de gemeente 776-600 f 176 of f 88 voor elke woning. We meenen echter goede gron den te hebben om aan te nemen, dat deze voor hooger prijs te verhuren zul len zijn. Met deze cijfers voor oogen en ge zien het groote belang voor de gemeen te in 't bezitten van goede woon-gele- genheid gelegen, durven wij den raad nogmaals met aandrang adviseeren tot woningbouw over te gaan, daar de voordeelen voor de gemeente toch zeer zeker deze kleine uitgaven verre zullen overtreffen, vooral waar men thans als 't ware de zekerheid heeft dat deze woningen direct zullen worden verhuurd. Wij meenen met dit advies een wer kelijk „Waalwijks Belang" te dienen. Met hoogachting Namens Waalwijks Belang, (w. g.) J- B. F. VAN GILS. Voorzitter. (1wg.) JAN TIELEN. Secretaris. Jos. Groenen. De heer Jos Groenen heldenbariton van de hof-opera te Weenen, zal 10 en 11 Mei a.s. medewerken op een concert van «Toonkunst* in den nieuwen schouwburg te Nijmegen. Dagnormaalschool. A.s. Maandag zal de Dagnormaal school beginnen voorloopig gedeeltelijk in 2 lokalen der Gemeente Teekenschoo en 2 lokalen der O. L. School. Het aantal leerlingen bedraagt: le klas 20, 2e klas 30, 3e klas 23, 4e klas 28. Daarbij komt nog de voorbereidende cursus die Maandags op de teekenschoo en Woensdagsmiddags en Zaterdags in de O. L. School wordt gegeven (nl. 16 lesuren per week.) Moge deze dagnormaalschool de tal rijke leerlingen ten heil, de gemeente tot voordeel en vooruitgang strekken. Gouden Feest H. Familie. Zondag 9 Mei zal de H. Familie haar 50-jarig bestaan vieren. Daaraan za voorafgaan een tridium, dat begint Don derdag 6 Mei en waarbij een Pater Capucijn als predikant zal optreden. Zondagmorgen algemeene H. Com munie. In den avondstond de plechtige feestvergadering waaronder 0. m. uit reiking der Gouden- en Zilveren me dailles aan hen, die 50 of 25 jaren lid der Vereeniging zijn. Tegelijk ook aan neming van nieuwe leden. Vrijwillige Landstorm. De keuring voor den Vrijwillige Land storm, afdeeling Waalwijk, zal plaats hebben op Woensdag 5 Mei a.s. ten raadhuize alhier. Voor hen die op fabrieken werkzaam zijn of verlet hebben, van 12—1'/2 en van 68. Voor de overigen van 11 12 en van 26 uur. Formulieren voor de toestemming van ouders of voogden voor minderjarigen kunnen ten raad- huize worden gehaald om dan Woens dag geteekend medegebracht te worden, \Gewijde muziek. Gaarne vestigen we de aandacht onzer lezers op de uitvoering van Gewijde Kunst in de Herv. Kerk te Waalwijk op Zondag 9 Mei 's namiddags 5'/2 uur. (Zie advertentie.) Deze uitvoering van Gewijde Kunst welke alhier zal worden gegeven, draagt wel een heel bijzonder karakter. Immers dat in een Kerkgebouw «Vondel's Lucifer* geïllustreerd met muziek ten gehoore wordt gebracht, mag zeker wel als een zeldzaamheid worden beschouwd. Deze uitvoering heeft dan ook een succes zelfs zóó, dat in de meeste plaat sen onmiddellijk een herhaling plaats had met steeds toenemende belangstelling. Het is te hopen dat 't Kerkgebouw a.s. Zondag 9 Mei vol zal zijn. De heer Verheijen, een van de mede werkers van deze uitvoering, is een onzer beste declamators en acteurs, wat hij, toen hi) nog deel ui maakte van Royaards' gezelschap en daarbij Royaards zelf meermalen verving, duidelijk heeft ge toond. Tbans is hij, zooals men weet, aan het gezelschap der Haghespelers ver bonden, waarbij hij een veelzijdig em plooi vervult. Wat zijn declamatie betreft, vooral zijn vertolking van Von- del's Lucifer wordt zeer geioemd. Mevrouw Secrève vervult daarin de partij van Rafaël. Alles bijeengenomen belooft deze uitvoering van Gewijde Kunst inderdaad een avond vol kunstgenot te zullen geven. Bond van Nederlandsche Leder fa brikanten. In vervolg op ons bericht van 11. Woensdag ontleenen wij nog aan de Ned. Lederindustrie Door het bestuur van den Bond van Ned. Lederfabrikanten was op Maandag 26 April jl. in het hotel «Central* te 's Hertogenbosch een bestuursvergade ring belegd. Van tevoren waren de bondsleden in de gelegenheid gesteld, hun wenschen betreffende belangrijke vraagstukken van den dag kenbaar te maken, zoodat die in den boezem van het bestuur besproken konden worden. Op verzoek van het bestuur was mede tegenwoordig de heer J. L. van Gijn, directeur van de vakschool en het proef station te Waalwijk. Er was een voorloopige mededeeling ingekomen, dat de firma Grisar Co., vroeger te Antwerpen, hier te lande begin Mei zou optreden bij't beschrijven van huiden en zich daartoe zou asso- cieeren met den makelaar J. J. v. Straaten te Rotterdam, zoodat daar ter plaatse dus een huidenmarkt in 't leven zou worden geroepen, geschoeid op Ant- werpsche leest. Het bestuur nam met belangstelling hiervan kennis en besloot, als te zijner tijd een officieele kennis geving ontvangen mocht worden, er op aan te dringen dat het tot dusver hier gehuldigde systeem van inschrijven dan geweerd zou worden. Inzake moeilijkheden met betrekking tot den invoer van extracten en looi stoffen, zal het bestuur zich wenden tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en tot de Commissie voor den Ned. Handel te 's Gravenhage, waarbij onderscheid gemaakt zal worden tusschen reeds gekochte looimaterialen en die welke nog gekocht moeten worden. Ook kwam ter sprake het onlangs in de dagbladpers verschenen officieuse communiqué, dat de Nederlandsche hui den niet zouden uitgevoerd worden, integendeel, het verbod nog steeds krachtiger gehandhaafd zou worden, be halve dan voor kleine partijen in zg. veredelingsverkeer, welk communiqué in het looierijbedrijf gerustheid en vol doening heeft gewekt. Vluchteling en-comité. Wij vestigen de aandacht van het publiek op de in dit nummer voorko mende advertentie van het plaatselijk comité tot het verleenen vaD hulp en steuo van naar Nederland uitgeweken vluchtelingen alhier, waarin pension enz. worden gevraagd voor gegoede vluch telingen. Circus Libot. Het circus Liboth speelt 16 Mei a.s. Intusschen kwamen nog 3 aanvragen voor een circus in, waaronder van het bekende circus Althoff. Flora-Bioscoop. Hoewel de uitvoering van 1.1. Zondag der Flora-Bioscoop was aangekondigd als de slotvoorstelliog van het seizoen, zal, naar aanleiding van een vroeger verzoek en overeenkomst a.s. Zondag nog eene uitvoering gegeven worden. De directie ml. had reeds sedert lang gepoogd de prachtfilm «Tusschen mensch en dier* machtig te worden, maar omdat deze toentertijd in een an der werelddeel groot succes maakte, kon deze eerst na terugkomst worden ver strekt. Dit is nu het geval en daarom wor den we a s. Zondag vergast op een film, die overal grooten bijval ondervindt en die ons de prachtigste en stoutste jacht- tafereelen uit de wildernissen van Indië voor oogen brengt. Ook een paar komische mobilisatie nummers zullen de aantrekkingskracht tot deze uitvoering, die iets zeer bijzon ders belooft, zeker nog verhoogen. Premiekeuringen va?i stieren. De Provinciale Commissie voor de on dersteuning van Rijkswege Van de Vee fokkerij in Noordbrabant deelt mede, dat, aangezien het verbod tot bet houden van vereenigingen van vee door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is ingetrokken, de premiekeuringen van stie ren zullen plaats hebben A. Kleistreken Te Waalwijk op 17 Mei. Te Ooster hout op 18 Mei. Te Zevenbergen op De Echo van het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 9