te sloten de wijziging begrooting goea keuren. Conform het voorstel van B. en W. te wijzigen tot een bedrag van f 196.53. 3- Aanbieding gemeenteverslag 1914 De Voorzitter zegt dat volgens het verslag einde December 1914 de bevol king bedroeg 3667, terwijl de bevolking met 45 zielen IS vooruitgegaan. Mochten er leden zijn zegt spr. die het verslag eens willen Inzien, dan zal dit voor hen op de secretarie ter visie worden gelegd. 4. Benoeming eener schattingscom missie van 4 leden, als bedoeld bij art. 55 der wet op de inkomstenbelasting 1914. De Voorzitter zegt, dat 4 leden door den raad moeten worden gekozen, ter wijl de Inspecteur der Directe Belastingen ambtshalve lid en voorzitter is. Voorts geeft Spr. in overweging bij deze Com missie eenige zetters te nemen. Het lid v. Buul vraagt of het Collega van zetters nu toch blijft bestaan. De Voorzitter antwoordt, dat het Col lege blijft bestaan voor de personeele belasting. Na gehouden stemmingen werden ge kozen de heeren, A. F. Mommersteeg, G. van Heesbeen, M. de Vaan en P. van Buul. Bespreking regeling verzorging spring- stieren. De Voorzitter zegt dat sedert Bart van Engelen dood »s, er voorzien is moeten worden in de verzorging van den stier. Tijdens diens ziekte is hiervoor iemand aangesteld, die den overigen tijd voor de gemeente werkt. De weduwe zegt spr. krijgt nu wekelijks 1 2.— zoo lang de toestand nog onveranderd is Zooals de leden weten is spr. niet voor eigen exploiiatie, doch hij zou wenschen, dat er eene vereeniglng werd opgericht, die dan van de gemeente eene vaste jaarlijksche subsidie krijgt. In het kleinste dorp zegt spr. bestaat een stierenveree- nlging. Spr. wil nu eens graag de mee- ning hooren van de leden. Het lid de Vaan vraagt of het de bedoeling is subsidie te geven aan eene vereeniglng. De Voorzitter zegt dat dit zijne be doeling is, doch tevens om er op deze wijze geheel buiten te komsn. Spr. zou er dan voor zijn daaraan voorwaarden te verbinden. Tevens wijst hij er op dat eigen exploitatie veel geld kost en wil daarom eene goede oplossing geven Spr. stelt voor door den raad eene com missie te benoemen van landbouwleden, die met den toestand op de hoogte zijn. Deze commissie, gaat spr. voort, zal die zaak bestudeeren en machtiging krijgen van den raad om af te werken. Het lid van Engelen vraagt of er nie mand gevonden is die den stier wil houden. De Voorzitter zegt dat er zich 1 per soon heeft voorgedaan. Het lid v. Engelen merkt op dat één boer hem veel voordeeliger kan houden, doordat hij een en ander zelf beter kan nagaan. De Voorzitter zegt dat er heel weinig boeren zijn, die verstand hebben van stieren, terwijl men niet alleen de gel delijke belangen, maar ook de belangen van den veestapel in 't oog moet houden. Het lid van Engelen merkt nog op dat de landbouwers wel tevreden zullen zijn als er een goedgekeurde stier staat De Voorzitter zegt nog dat eene ver eeniglng ook beter tegen verlies kan. Het lid J. Wagenberg zegt dat wan neer eene vereeniglng stieren houdt, deze er voor zorgt zoo goed mogelijk materiaal te hebben, terwijl er een par ticulier zoo veel mogelijk winst van tracht te behalen. Wethouder Boom zegt dat hij ook voor eene vereenlging is, daar de stier aan de gemeente veel geld kost. Ook bij uitbesteding zegt spr., zal het nog veel geld kosten. Wanneer eene vereeniglng werd opgericht zou hij 4 of 5 jaar sub sidie geven om er dan na dien tijd er buiten te kunnen komen. De Voorzitter meent dat in de ge meente Nieuwkuijk ook dergelijke ver eeniglng bestaat. Wethouder Boom zegt dat in Crom- voirt ook eene stlerenvereeniging bestaat. Volgens spr. is er bijna geen piaats meer die niet eene stlerenvereeniging heeft. Het lid de Vaan merkt op dat men er niet op behoeft te rekenen na 5 ja ren met subsidieeren op te houden. De Voorzitter zegt dat er besloten kan worden zoo en zooveel subsidie te te geven, hetgeen volgens zijne mee ning voldoende is. Voorts deelt spr. mede dat het de gemeente elk jaar wel 5 k 600 gulden kost. Het lid v. Helvoirt zegt dat bij er voor is om er af te komen na al het geen hij gehoord heeft. Het lid A. F. Mommersteeg sielt voor eene Commissie te benoemen die de voorwaarden vaststelt, om daarna eene vrije inschrijving te houden. Wethouder Boom merkt op dat er dan geen vereeniglng zal komen wan neer men zoo laat inschrijven. Na eenige discussie geeft de Voorzitter in overweging dat onder de gezamen lijke veehouders eene vereeniglng zal worden opgericht. Als een bewijs van subsidie gaat Spr. voort, zal over het dienstjaar 1915 de stier met den inven taris gegeven worden, terwij» voor de 2 eerstvolgende jaren een subsidie wordt verleend van f 300.— Voorts eene com missie te benoemen die de voorwaaar- den vaststelt. Na eene onderlinge ge- dachtenwisseling wordt met algemeene stemmen besloten, door B. en W. bij gestaan, door eene commissie van 4 leden n.l. de heeren Boom, v. Engelen, de Vaan en Heesbeen, de voorwaarden nader te laten vaststellen. Niets naeer aan de orde zijnde zegt de Voorzitter dat de gemeente een pulvurisateur (besproeier) heeft, waaraan reparatiekosten zullen komen. Spr. zou daarom willen voorstellen, dezen aan de tuinbouwvereeniglng cadeau te geven Zonder bespreking wordt hiertoe be sloten. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering. PARIJS, 2 Mei. (Reuter.) Avondcom muniqué Ten noorden van Yperen hebben de Duitschers een aanval op onzen rechter- vleugel gedaan, doch werden onmlddelijk gestuit. Geen nieuws aan het Brltsche front. Te Maucourt, ten Z. van Chaulnes, deden 80 Duitschers, voorzien van scha- reo, granaten, brownings en messen, een aanval. Zij werden voor het mecrendeel gedood, enkelen gevangenen geoomen. In de Aisoe vallei en Champagne nam de vijand zijn toevlucht tot verschillende middelen, welke echter hun uitwerking misten, namelijk glazen buizen, (die, als zij braken, aetherdamp verspreidden, brandbommen en gassen, die een groen- achtigen rook achterlieten, welke echter hangen bleef in de linies van den vijand. Een tegenaanval der Duitschers in het Priesterbosch werd onmlddelijk gestuit Hier behouden wij den geheelen terrein winst van gisteren. Wij zijn voortgegaan met de beschie tlog van het zuidelijk gedeelte van de versterkte legerplaats van Metz en merk ten op, dat ons vuur zijn uitwerking niet had gemist op een fort, de kazerne en den spoorweg. BERLIJN, 3 Mei. (Wolff) Officleele mededeeling van het groote hoofdkwar tier In Vlaanderen vielen wij gisteren ten N. O. van Yperen aan weerskanten van den weg PoelcapelleYperen met suc ces aan en namen het gehucht Fortuin ten Z.O. van St. Julien. In Champagne hebben wij, door met succes mijnen te laten springen groote schade in de vijandtlijken stelling tus schen Souain en Perthes aangericht. Tusschen Maas en Moezel zijn giste ten alleen artillerie-gevechten geleverd. Aan den Hartmansweilerköpf hebben de Franschen vannacht vergeefsche aan vallen tegen onze stelling op den top beproefd. Een Fransch vliegtuig landde gisteren Hundlingen ten W. van Saargemünd. Beide inzittende werden gevangen geno men. Een Duitsch eskader van vliegtuigen beeft gisteren de luchtschiploods bij het station Epinal aangevallen, blijkbaar met succes. Van het Oostelijke gevechtsterrein ST. PETERSBURG, 2 Mei. (Pet. Tel.- Ag.) Mededeeling van den grooten gene- ralen staf Vijandelijke afdeelingen bezetten de streek van Shawli. Dultsche patrouilles zijn Zaterdag in den nabijheid van Libau verschenen. Op denzelfden da* zijn vijandelijken torpe dobooteu gezien in de Golf van Riga. Ten westen van de Njemen duren de gevechten voort. In het dorp Tayenko, op den rechteroever van de Netta (rech terzijrivier v/d. Bobr, t. Z. v. Augusto- wo), heeft een geheele compagnie van een Duitsch linieregiment zich overge geven. In Galicië zijn in den nacht van 30 April op 1 Mei aanzienlijke Oostenrijk- sche strijdkrachten in de streek van Cenz- kowice tot het offensief overgegaan. Ons vuur heeft den vijand gedwongen zich op 600 pas van onze loopgraven in te graven. In de Karpathen hebben wij in den zelfden nacht aanvallen der Oostenrijkers en Duitschers afgeslagen in de buurt van Golowetzko en Senetchouw. BERLIJN, 3 Mei. (Wolff.) Offlcleele uit het groote hoofdkwartier: Onder opperbevel van maarschalk von Mackensen zijn de verbonden troepen na verbitterde gevechten door het ge heele Russische front in West-Gallcié van de nabijheid der Hongaarsche grens tot aan de Duoajec en de Weichsel op tal van plaatsen doorgebroken en heb ben dat front overal ingedrukt. De gedeelten van den vijand die konden ontkomen zijD in soellen aftocht naar het Oosten en worden door de verbonden troepen scherp vervolgd De overwinnlogsbult is nog niet bij benadering te overzien. BERLIIN, 3 Mei. (Wolft.) Ofticleele mededeeling van het groote hoofdkwar tier Bij de verdere vervolging van de uit Riga vluchtende Russen hebben wij gisteren vier kanonnen en 4 machine geweren buitgemaakt en ten Z. van Mltau 1700 gevangenen genomen, zoo dat het heele aantal gevangenen tot 3200 is gestegen. Aanvallen van de Russen ten Z.W. van Kalwaria zijn met zware verliezen mislukt. De Russen zijn over de Seiszupa te ruggeworpen en lieten 530 gevangenen in onze handen. Ook ten N-O. van Skiernewicz heb ben de Russen zich een zware nederlaag berokkend. Behalve een groot aantal dooden ver loren zij 100 gevangenen. Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 3 Mei. (Wolff.l Officieel sericht vao vanmiddag uit het groote hoofdkwartier De vereenigde Oostenrijksch-Hongaar- sche en Dultsche strijdkrachten hebben gisteren den vijand in zijn sedert maan den versterkte en sterk bezette stellingen in West-Galicië aangevallen en hem op het geheele front MalastowGorlice Gromnik en ten noorden daarvan terug gedreven en hem zware verliezen toe gebracht. Wij hebben meer dan 8000 man gevangen genomen en een groot, nog niet vastgesteld aantal kanonnen en machinegeweren buit gemaakt. Tegelij kertijd hebben onze troepen den over gang over de beneden-Dunajec gefor ceerd. Op bet Karpathen-front is de toestand in de Beski en onverandeid. In de Bosch-Karpathen hebben wij in nieuwe gevechten ten oosten van Koziowa ter rein gewonnen, den vijand uit zijn stel ling. gedreven en zijn tegenaanvallen bloedig afgeslagen. Wij hebben daar verscheidene honderden gevangenen ge maakt en drie machinegeweren vermees- terd. Ook ten noorden van Osmaloda is de vijand verdreven en heeft zware verliezen geleden. Ook daar is de strijd nog aan den gang. Van de Russische grens, tusschen Pruth en Dojestr is niets nieuws te mei den. BERLIJN, 3 Mei. (Wolff.) Uit Tilsit wordt aan den Lokal-Anzeiger het vol geode over het nieuwe Duitsche offensief in Rusland gemeld Reeds sedert eenige weken werden langzamerhand troepen naar het aange wezen gebied gezonden en ongemerkt werden trein-kolonnes opgesteld bij de uitgangspunten van de toekomstige krijgs verrichtingen. Door deze zorgvuldige voorbereidingen kon het legercommando met den opmarsch beginnen voor het vijandelijke leger den tijd had om door ontbieding van grootere troepenmachten met goed gevolg aan ons offensief het hoofd te bieden. Verrast als zij waren, poogden de zwakke vijandelijke troepen niet eens weerstand te bieden, doch namen de vlucht. Onze troepen stonden twee dagen na het begin van het offensief reeds op on geveer 140 kilometer van Libau. Bij den opmarsch zijn ongeloofelijk afstanden afgelegd. De infanterie heeft in anderhalven dag een stuk van 98 kilometer afgelegd en diezelfde troep werd terstond in gevecht gewikkeld bij Sjawle en dreef den vijand daar na een strijd van 8 uren volslagen op de vlucht. Ónze krijgsverrichtingen zijn vooral begunstigd door het slaan van een mili taire brug. Onze pontonniers hebben deze in korten tijd gebouwd en het ons daar door mogelijk gemaakt met sterke strijd krachten over de Memel te trekken en van 't Zuiden naar 't Noorden op te rukken. Wij konden nu ook de vleugels der Russische stellingen, die krachtig waren ingericht op een frontalen aanval van den straatweg TauroggenKlelmy, be dreigden en aldus het vijandelijke leger dwingen deze stelling prijs te geven. De poging der Russen om in de goed voorbereide stellingen bij Sjawle stand te houden en de uit strategisch oogpunt uiterst belangrijke spoorlijn Libau-Düna- borg en Libau—KownoWilna te be schermen, mislukte. Zij moesten zich vluchtend terugtrekken. Onze troepen rijn dadelijk begonnen met de vernieling van de spoorlijnen en den heelen dag trilde de lucht van de geweldige ont ploffingen. Indien het ons gelukt, deze spoorlijn afdoende te vernielen, dan is de belangrijke oorlogshaven Libau van Wilna afgesneden en nog alleen door een spoorlijn in verbinding met Witau, welke lijn onze troepen toen nog niet hadden bereikt. Daar de verwoesting van de stad Sjawle door onze vijanden zonder twijfel op ons zondenregister wordt opgeschreven en dit ook met Tauroggen het geval was, stel ik er prijs op weer te geven, wat ik na persoonlijk onderzoek ter plaatse uit gesprekken met onderscheidene kiln gen der bevolking heb kunnen consta— teeren De grooten voorraden hout die dicht bij den spoorweg aan den linkerkant van den weg naar Sjawle opgeslagen waren, hebben de Russen 's ochtends vroeg met benzine en naphta begoten en in brand gestoken. De sterke westenwind dreef de vlammen naar het oosten en zoo sloeg het vuur op de voorraden naphta over, zoodat dit gedeelte der stad binnen korten tijd een vlammenzee werd. De straten stonden al in vollen vlam toen onze troe pen de stad binnentrokken. Dat het den troepen na een heelen nacht hard werken gelukt is het vuur te bedwingen en nog eenige wijken te redden, danken de inwoners in het bizonder aan onze pio niers, die na de buitengewone inspanning der laatste dagen zonder aan hun wel verdiende rust te denken, met inspanning van alle krachten aan het blusschen zijn gegaan. Toeu ik gistermiddag de stad verliet, het vuur bedwongen. Het is ook was gelukt het groot petroleumreservolr te redden. Volgens berichten die kort voor mijn vertrek uit Sjawle waren ontvangen, zijn de vijandelijke troepen in vollen aftocht. De Russen hebben getracht met uit Libau en Witau gebaalde troepen, in Peplljany en Gadow onzen opmarsch stuiten, doch onze ruiterij heeft ze op de vlucht gedreven en vervolgt ze thans. De algemeene voorwaartsche be weging van het Dultsche offensief is op de geheele linie in vollen gang. Prachtig weer en goede wegen be- gunstige onze krijgsverrichtingen. KONSTANT1NOPEL, 2 Mei. (Wolff Uit het groote hoofdkwartier Ten gevolge van onze met gelukkig resultaat bekroonde aanvallen is de vijand er niet in geslaagd zijn gevaarlijken toe stand op de kust van het schierei land Gallipoli te verbeteren. Het op den bij Sed el Bahrstaanden vijand gerichte vuur onzer batterijen heeft goede uitkomsten gehad. Gisteren is de gepantserde Fransche kruiser Henry IV die een levendig vuur op onze batterijen opende, door tien granaten getroffen. Heden heeft het schip zich niet vertoond. Het Engelsche linieschip Vengeance werd door ons vuur beschadigd en trok zich terug Een gisteren ondernomen, onbetee kenende aanval van vijandelijke tor pedobooten op de zeeengte (vermoede lijk het nauw. Red.) werd zeer ge makkelijk afgeslagen. Toen hedenmorgen weer een vijan delijke duikboot de zeeëngte (het Nauw. Red.) trachtte binnen te dringen, werd zij door ons onder vuur genomen. De duikboot liep op een mijn en zonk. Daar zij onmiddellijk verdween kon de bemanning niet gered worden. ten Noorden van Four de Paris een vergeefsche poging gedaam om de loop graven, door ons op den eersten Mei veroverd, te hernemen. I)e artilleriegevechten tussche Maas en Moezel duren voort. De beschieting van Duinkerken. De veronderstelling, die wij in het overzicht van Zaterdagavond maakten blijkt juist te zijn: de beschieting van Duinkerken heeft plaats van de land zijde en door zwaar geschut, dat meer dan 30 K.M. draagt. Een verrassing dus in de trant der «Dikke Bertha's». In Dultschland is men er natuurlijk zeer ovei in zijn schik. De Kriegszei- tung vindt het prachtig, dat men nu Duitschlands «ijzeren groeten» naar Duinkerken kan zenden. In Frankrijk is men er niet erg op gestell en het Fransche communiqué zegt schamper, dat de Duitschers, nu zij gemerkt hebben niet door de linies heen te kunnen breken, thans met mid delen beginnen te werken, die geen enkel militair doel hebben en wier eenig gevolg is, dat huizen worden verwoest en vreedzame inwoneis worden gedood. Het aantal vernielde huizen moet 15 bedragen, vooral in de buurt der haven is schade aangericht. Er zijn over de 100 dooden en gewonden, waaronder vele Engelschen. Honderden bewoners zijn naar Parijs gevlucht. Intusschen blijft de verrassing onaan genaam. Want na het slagen van deze eerste proef, zal het Dultsche leger wel met meer van zulke monsterkanonnen voor den dag komen en kan men ver wachten, dat eerstdaags de forten van Verdun, die tot nu toe buiten schot der vijandelijke artillerie lagen, onder vuur genomen zullen worden. En Dover l Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 3 Mei. (Pel. Tel.- Ag.) Mededeeling van den grooten ge- neralen staf: Ten westen van de Njemen (Memel) werd Zondag het gevecht aan den bo venloop van den Chechoupa voortgezet. Zaterdagavond deed een vijandelijke bataljon een aanval op het dorp Sosnia bij Ossowiec, maar de Duitschers werden uiteengedreven door het vuur van de vesting Aan de Bzura hadden belangrijker schermutselingen plaats by het dorp Mis- strzevitze- Sedert Zaterdagavond ontwikkelt zich aan het front tusschen de beneden-Nida en de Karpathen in de streek van Gla- dysjew een uiterst hardnekkige strijd. Aan den linkeroever van den Weichsel heeft de vijand Zondagnacht zesaanvallen ondernomen, die door ons werden afge slagen. In de streek van Tarnow en meer ar het zuiden werd het artillerievuur zeer hevig en zijn verwoede afzonderlijke gevechten geleverd. In de richting van Sfryj, ten Z.O. van Golovetzko, hebbea wij ons meester gemaakt van den berg Makouvka, waarbij wij 300 man met 10 officicieren gevangen namen. Aan den Dnjestr heeft de vijand bij Zalesziki twee vergeefsche aanvallen ge daan. Zeppelin tegen duikboot. BERLIJN, 4 Mei. (Wolff.) Gisteren heeft een luchtschip van de Duitsche marine een gevecht geleverd tegen ver scheidene Engelsche duikbooten. Het luchtschip wieTp bommen op de duikbooten en bracht er een tot zinken. De duikbooten schoten met kanonvuur op het luchtschip zonder te treffen. Het luchtschip is behouden terugge keerd. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 4 Mei. (Wolft.) Offlcieele mededeeling van het groote hoofdkwar tier. In Vlaanderen hebben wij onze aan vallen uit het Noorden en het Oosten met groot succes voortgezet. Hedenmorgen vielen Zevencote, Zon- nebeke, Westhoek, en de veelhoek Veit-Nonnebossche, alle plaatsen waarom gedurende maanden verbitterd is gevoch ten, ons in handen. De vijand, die wegtrekt, is blootgesteld aan het flankvuur van onze batterijen ten Noorden en ten Oosten van Yperen. In de Argonnen hebben de Franschen Uit Oostburg meldt men Sedert verleden week wordt hier dag en nacht niets anders gehoord dan den donder van het geschut uit Zuid-Wes telijke richting. Vele measchen klagen en vooral de veldarbeiders die den heelen dag in het open veld staan te werken, over het geluld, dat aldoor de lucht vervult en bepaald op het zenuw gestel der menschen werkt. Ook gisteren Zondag is er zoo hevig geschoten dat er geen seconde van rust tusschen was, het was een voortduiend gebulder, en de grond trilde alsof er geheimzinnige machten onder aan het wroeten waren. Hoogstwaarschijnlijk werd er nu uit zee door de vloot geschoten. Dit maakte men op uit de lang gerekte losbarstingen welke men bij een vloot- bombardement pleegt te hooren. Men vraagt zich wel eens af, hoe dit geluid wel in de onmiddellijke nabijheid uic te houden is. Menschen van elders, die dezer dagen in deze buurt vertoefden, moesten eer lijk verklaren dat zij zich nimmer zoo iets hadden kunnen voorstellen en dat zij weer blijde zouden zijn, als zij thuis waren. Van een paar menschen die Zondag nog uit België naar Zeeuwsch-Vlaande- ren waren gevlucht vernamen wij tref fende bijzonderheden over de ellende welke aan de stations te zien is, waar de vele treinen met gewonden stilstaan en gelost worden. Het bloed stroomt uit de waggons en het gekerm der vele gewonden moet verschrikkelijk zijn. Bij het afzenden van dit bericht wordt nog steeds onverpoosd doorgeschoten. Aan het slot van een mededeeling den correspondent der Times in van Noord-Frankrijk over de beschieting van Duinkerken leest men Wanneer de vijand zich een weg had kunnen banen naar de noordkust van Frankrijk zouden de kanonnen, waar Duinkerken mee beschoten is, zijn op gesteld op de klippen van Calais. Hun geweldige projectielen zouden in Dover neergekomen zijn en de Duitschers zou den meester van het Nauw geweest zijn. Dit is een gevaar, dat zelfs thans En geland bedreigd. De Duitsche inval tn West-Rusland. Een merkwaardige verrassing hebben de Duitschers den Russen bereid, door plotseling de provincies van Kowno en Koerland binnen te trekken. Ten noorden van de Memel zijn de Dultsche legers opgemarcheerd op de groote spoorlijn LibauWilna en door zich van deze lijn meester te maken van het plaatsje Sjawli (of Szawle), beheer- schen zij ook de vertakking naar Duna- burg, één van de groote verkeersaders, waarlangs de geheele verzorging van het front bij Warschau gaat. En thans melden de laatste berichten, dat de troe pen optrekken naar Mitau. aan den spoorweg LibauRiga, slechts ongeveer 30 K.M. van laatstgenoemde plaats ver wijderd. Gelijktijdig verschenen Duitsche torpedobooten in de Golf van Riga en vijandelijke patrouilles in de buurt van Libau. De bedreiging is zeer ernstig. Duitsche vliegers stelden zich vaak tot taak de knooppunten der bovengenoemde spoor lijnen te bombardeeren, teneinde het ver keer erlangs te belemmeren. Thans zijn die lijnen zelf in hun bezit. Niet alleen wordt daardoor het verkeer De Oorlog

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2