Jongmensch, Atbraakte koop.GewijdeKunstuitvoefing Vondels „Lucifer" N,V. Bouwgiondmaat- schappij „Waalwijk aflapper-zolen- besnijder Firma C, G, van der Heijden een bekwaam Overleersnijder. Overhalers OmUUIJDlR Bekwame ST1KSTERS POMONA" Het Kantoor naaf Verweistfaat 8/, Paai:de-klauwen Glad rundsleder. W. L. H. VAN HILST, 6. t. d. Waals Co. Notaris JANSEN Binnenland Advertentien. gevraagd. Notaris A. Schaap is VERPLAATST Concurreerend. Stationstraat 191 Waalwijk. Terstond gevraagd een net leeftijd 1617 jaar, voor magazijn en kantoor. Ckroomleeren en Box Kinder'knoop- en Rijglaarzen, VEREOOPEN Het gunstig gelegen pand te Besoijen. ongeveer 4000 pan nen, Plavuizen, Ra men en Deuren, Plan ken, Zolderribben, Rapgebinten, Opleg gers, Latten, Ankers, Dakramen en een jartij Pothuizen. Wordt gevraagd Gebr. de Graaff. VRAAGT BEKWAME Woensdag 12 Mei '15 publiek verkoopen: Worteltjes. Kropsla. 78B* Rabarber. Keeltjes, Peterselie. Ttora zeide, u>ef sakkerloot, die gfans uan Srclot is zeer groot. .Wie 12 verschillende A. B. C. advertenties uitknipt en aan de EKUAL-FABRIEK Amsterdam (met 5 ets. porti inzendt, ontvangt gratis de Reheele serie «itistieke slttiteegels.» met het front te Warschau bemoeielijkt, maar tevens ral de Russische staf een groote legermacht aan andere deelen van het front moeten onttrekken, ten einde dezen inval tot staan te brengen en, indien mogelijk, de Invallers te Ver drijven uit de belangrijke provincies. In elk geval toont dit hernieuwde of fensief der Duitschers, dat zij plannen hebben op het oostelijk front, die tot verrassingen kunnen leiden. Misschien ls zelfs wel de bedoeling om den Rus- slschen rechtervleugel om te trekken. De Duitsche pers jubelt over dezen nieuwen zet van Von Hindenburg en verwacht er groote dingen van. Libau werd vroeger al door Duitsche oorlogsschepen gebombardeerd, n.l. op 2 Augustus en 17 November, en het Russische dorp Bowentsjow op 12 April. misduid dringt zich opnieuw Nieuwe slachtoffers der Duitsche duikbooten. Ook neutrale Het is weer een heele lijst: Het Russische, 3000 ton groote stoom schip „Svorono", op weg van Port Tal bot naar Archangel, is bij de Blaskett- ellanden door de Duitsche duikboot „U 23" tot zinken gebracht. De uit 24 kop pen bestaande bemanning had nauwelijks den tijd om het schip te verlaten, vóór de Duitschers schoten. Het schip zonk in 12 minuten. De bemanning is op de westkust van Ierland geland. Het 5000 ton groote stoomschip „Eda- le", van Zuid-Amerlka naar Engeland, werd door een ongenoemde duikboot getorpedeerd. De bemanning landde op een der Scilly-ellandea. Een visschersvaartulg heeft een Duit sche duikboot ten noordwesten van den vuurtoren van Bishopland gistermorgen zien schieten op een stoomschip. Hoe het afgeloopen is, wordt er niet bijge zegd. ft Het Fransche stoomschip „Europe is mede door een Duitsche duikboot ge torpedeerd; de bemanning werd gered. De treiler „Fulgent" werd door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht de bemanning begaf zich in twee red dingsbooten, waarvan de een, met 9 overlevenden en het lijk van den kapitein door een anderen treiler werd opgepikt, terwijl de tweede nog zoek is. Ten slotte werden door Duitsche duik booten nog twee neutrale schepen aan gevallen. Ten eerste het Zweedsche stoomschip „Ellida" met hout van Hei- duid en weer op. Morgen zal te Quarto bij Genua, bij de onthulling van het Garibaldi-momu- ment, een betooging plaats hebben, die een heftige manifestatie voor den oorlog aan de zijde van de verbondenen belooft te worden. d'Ammunzlo zal een rede houden en de heetbloedigheid en de heftige Fransche sympathieën van dezen >nationalen dichter* in aanmerking ge nomen, belooft deze rede een gloeiende opzweeping te zullen zijn om deel te gaan nemen aan den krijg. De pro-oorlog-mannen hoopten in- tusschen, dat de koning en de premier de >plechtigheid« met hun aanwezigheid zouden opluisteren en aan de manifestatie een officieel cachet zouden geven. Dit zal echter gebeuren. De koning gaat niet naar Quarto en de ministers mogen, volgens een Reutertelegram, Rome niet verlaten. Of men hierin aanwijzing te zien heeft, hoe het sfinxeoraadsel in den zin der neutraliteitshandhaving opgelost zal wor den Of heeft men in het blijven der ministers te Rome, zooals Reuter het voor wil laten komen, juist een aanwijzing te zien van den ernst van den toestand en een nadering van een oplossing in de richtiog juist van een deelnemen aan den oorlog De sfinx zwijgt nog, maar spoedig zal het raadsel wel worden opgelost. Den 12 Mei zal de Kamer worden geopend en de regeering zal dan aan te geven hebben, welke rol het land spelen gaat. Of Von Bülow of Rodd de Oedipus wezen zal En of de sfinx zich werkelijk in den afgrond-van-den-oorlog storten zal Mogelijk zullen de laatste overwinnings- berichten der Duitschers en Oostenrijkers in 't Oosten en 't Westen den vechtlust der Italianen, die toch ook voor een deel hun eischen door onderhandelingen be vredigd zullen zien, bekoelen en 't volk behoeden voor deze» vreeselijken krijg. Of wil men nog meehelpen om te krijgen wat men wenscht, voor het misschien te laat is. is aangegaan en nog bestaat, dan komt men voor 1 Mei tot vrijwillige 50/° lee ning, waarop gestort272 millioen renteloos voorschot Ned. Bank 12 1/2 millioennog loopende zilverbons 6 millioen winst, verkregen door guldens aanmunting (feitelijk ook vlottende schuld) 12 millioen, samen 302 1/2 mil- .ioen tegen op 30 Juli 62 millioen, d. i. thans meer 240 1/2 millioen. Maar dat alles is niet verloren. Im mers, terwijl de voorschotten aan de koloniën thans even hoog zijn als einde Juli, is er inmiddels rentegevend belegd door voorschotten a 5°/0 aan gemeenten en spoorwegmaatschappijen rond 25 millioen, terwijl er aan graan en veevoe der in voorraad en zeilende is voor minstens 37 millioen, samen 62 millioen bedrag, dat dus weder terugontvangen wordt. De achteruitgang van de schatkist sedert einde Juli is dus feitelijk slechts 178 millioen. Ook dit bedrag is echter niet geheel te schuiven op de grootere uitgaven tengevolge van de crisis (Oor log Marine, Belgische vluchtelingen, werkloosheidverzekering, enz.) en op den achteruitgang der Rijksmiddelen. Immers ook in gewone tijden gaat de Rijkskas regelmatig achteruit, al ware het maar alleen door hetgeen aan ge meenten rentegevend wordt voorgescho ten, krachtens de Woningwet (sedert Juli j 1. 5.5 millioen, niet begrepen on der het bovengenoemde bedrag) en door hetgeen er in de Staatsmijnen eninans dere buitengewone werken wordt gesto ken. Hoeveel de kas zonder de crisi- achteruitgegaan zoude zijn, is moeilijk te ramen. Slechts kan worden gezegd, dat van 1 Augustus 1913—1 Mei 1914, dus in gelijk tijdvak van het vorig jaar de kas ongeveer f 14 millioen achteruit ging. Op onze vraag of de Indische leening de kas niet versterkt had, luidde het antwoord dat 's' Rijksschatkist daarvan tot dusverre ongeveer 22 millioen gld. had ontvangen, wat nagenoeg evenveel is als de voorschotten aan de koloniën van het begin der crisis tot de storting op de Indische leening (1 April) toege nomen waren. De koloniën staan dus thans voor bijna hetzelfde bedrag bij het Rijk in het krijt als vóór de crisis. Wat er meer dan 22 millioen gld. op de Indische leening is gestort is dus gebruikt tot aflossing van andere schul den van Nederlandsch-Indië. Nog merkte de thesaurier-generaal op, dat wij nog ongeveer 50 millioen gul den kunnen opnemen bij deNederland- sche Bank, vóórdat onze vlottende schuld weer evengroot is als ze was bij het begin van de crisis. Thans immers staan wij voor 121/2 millioen gulden in het krijt bij de Bank terwijl blijkens 't bovenstaande, op 30 Juli 1914 de vlottende schuld 62 mil lioen bedroeg. Goede vooruitzichten. 7824 Waalwijk. Aan te melden tusschen 7-8 's avonds. TE KOOP GEVRAAGD genaaid of gepend, van No. 20 tot 28. Brievan onder No. der advertentie bureau van dit blad. 7823 te Waalwijk z»l ten verzoeke van CONST. VAN DONGEN te Besoijen, bestaande uit een flink huis met warande, waarin koftie- huisaffaire, serre, schuurtje en groote moestuin, kadas ter Sectie D 1015 groot 50.80 aienen uitweg achter de Loint groot 2,40 aren. Te veilen in 3 perceelen waar onder 2 mooie bouwterreinen en in massa. Aanvaarding bij de betaling 6 JULI 1915. Inzet en toeslag hebben plaats in het te verkoopen pand op Dinsdagen li en 25 Mei 1915, '9 avonds 7 uur. Zie biljetten. 7318 Dagelijks uit de hand h Contant Te bevragen op het werk achter iet huis bewoond door den heer Deurwaarder Gerris. 7827 slooper, DRUNEN. TE WAALWIJK. in de Hervormde Kerk te WAALWIJK op Zondag 9 Mei 15. UITVOERENDEN Isvr. W. SECBÈYR M KMMHOYBll, (Zang en Declamatie.) ea de HeerenASTON fERBfclJEN, (Declamator.) J. 11 &EtRÊ\B, (Orgel.) ENTRÉE f 0.60 bij vooruituam*'. f f0.70 aan de Kerk. - AANVANG 5'/a UUR. - Toegangsbewijzen en programma's verkrijgbaar bij den Koster en aan de kerk voor den aanvang der uit voering. 7816 II De reis van dr. Nolens. Het Agenzia Stefani seint ons uit sioomscmp „xunua mei noui vau nn- Rome HOU. De opvarenden: 16 Mgf; df NolcnS) dle met poUUeke missie van de Nederlandsche regeering mannen en 2 vrouwen, werden in de reddingsbooten opgepikt door een Deen- schen motorschoener, die ze naar Kopen hagen bracht. Ten tweede het Amerikaansche stoom schip „Gulflight", dat bij de Scllly-eilan- den werd getorpedeerd. Een der opvaren den is verdronken, een tweede wordt vermist, de rest is gered. Het schip wordt vermoedelijk door een ander vaartuig opgesleept. Het laatste geval vooral zal weer heel wat stof doen opwarrelen. Men weet, dat Duitsche vliegers de vorige week pas bommen geworpen hebben naar het Amerikaansche stoomschip „Cushing", waarvan een den boeg blijkt beschadigd te hebben. Naar aanleiding van dit geval waren de Vereenigde Staten reeds voor nemens bij Dultschland te protesteeren. Zij kunnen er nu hun protest wegens het torpedeeren van de „Gulflight" bij doen. De Gulfltcht niet getorpedeerd. LONDEN, 3 Mei (R,0.) Lloyds meldt van de Scilly-eilandeD; Het Amerikaansche stoomschip jGulflight" is hier aangekomen, De bemmanning is ongedeerd en de lading oogeuschijolyk onbeschadigd. ROME, 3 Mei. (Reuter.) Na overwe ging van den internationalen toestand heeft het kabinet besloten dat geen mi nister Rome mag verlaten. ITALIË? Wat zal Italië doen Het groote sfinxen-raadsel, waarvan bij den Heiligen Stoel is belast, heeft verscheidene malen een onderhoud ge had roet den staatssecretaris kardinaal Gaspari. Besproken ls het voorstel van Nederland om een vertegenwoordiging bij den Heiligen Stoel ln te stellen. Het Vatlcaan heeft dit verlangen van Neder land gunstig ontvangen en in dien zin is aan den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken geschreven. De nieuwe Nederlandsche gezant zal een leek zijn. De oorlogsleenïng van f275.OOO.OOO uitgeput Naar aanleiding van het feit, dat de kasstaat van de Nederl. Schatkist in de Staats Ct. van Maandagavond aantoont dat het tegoed van de schatkist bij de Bank, ontstaan door de stortingen op de groote Staatsleening weder geheel verbruikt is en de schatkist reeds weder voor 12.5 millioen in het krijt staat bij de Bank dat dus, om het huiselijk uit te drukken de geleende f 275 millioen weer op schijnen te zijn, hebben wij ons gewend tot den thesaurier-generaal bij het departement van Financiën, die ons welwillend inlichtingen verstrekte. Zoo somber als het lijkt als men spreekt van óp zijn der f275 millioen is de toestand gelukkig niet, zeide hij. Vooreerst was de Staat op 30 Juli 1914 ook niet zonder schuld. Deze bedroeg toen 62 millioen, waarvan 53 millioen was aangegaan om de ko loniën aan kasgeld te helpen. Neemt de oplossing in zooveel zinnen al is ge- men de schuld, welke sedert 1 Augustus EEN bij 7819 Zich op te geven aan het bureau van dit blad 7802 Bij de Firma Wed. A. M. J. VAN DELFT Besoijen, kan direct een bekwaam geplaatst worden. 7822 worden tegen HOOG LOON gevraahd door 7779 Jaarlijkscbe Algemeene Vergadering van Aandeel houders te houden op des avonds half negen in het Hotel VER WIEL.» De Directie 7826 J. QUIRIJN8, Secretaris. Waalwijk, 5 Mei '16. 99 te Waalwijk, zal teu verzoeke van J. H. KIPPING te Waalwijk bij inzet op Dinsdag id Mei 1915 en by toeslag op Dinsdag 1 Juni 1915 telkens te 7 uur des avonds ten koffiehuize van JAN FRANSEN te Waalwijk, Een huis en erf aan de le Zeine te Waalwijk, kad. Sectie B. no. 1108 groot aren 30 centiaren. Verhuurd geweest fl.25 per week. aan Bijl voor 7824 HANDELSTUIN Verkrijgbaar (5 cent per bosje.) (5 cent per krop). (1 cent per steel.) Spinazie. van Mr. J. van der Grinten Advocaat en Procureur te 's-Hertogenbosch, 7800 van PABADE 2, Aanbevelend, Wit, rood, rose, donkerblauw en lichtblauw kastpapier Kastpapier met rand. 7732 Kastrand, Punaises in koper, wit en rood. Syndetikon. Zilver poets en poetsdoeken. - Zeepen, Glosetrollen. Firma WED. T1ELEN, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 3