Nummer 36. Donderdag 6 Mei 1915 38e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi{ksche Stoomdrukker! Antoonlielen, Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zat er dagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden t 0. 5 Vranco per post door het geheele rijk f 0.90 Brierenini««rad.» .tokken, gelden er- -kenoo te .enden Uitgever. aan den UITGAVE Telefoonnummer 38. Telegram-Ad ób: ECHO. Prijs dbe AdvritbhtiSn 10 cent per regel; minimum 6 regel»; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regel» en advertenties bij abonnement worden speciale »eer voordeelige contra gesloten. Reclames 15 cent per regel Waalwijk. 5 Mei 1915 Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop Kunt vinden, 2651 W. B. Beno md De heer v. Gennep, hoofd der O. L. School aan den Berkdijk te Kaatsheuvel is benoemd tot leeraar in de natuurlijke Historie aan de Dagnormaalschool te Waalwijk. Bevorderd. Met ingang van 2 Mei is de reserve sergeant de heer M. van Loon aange steld tot z g. kroonsergeant, nl.gerechtigd tot het dragen van de kroon voor poë tische bekwaamheid als vaandrig. Jubilea. Deze maand zullen in onze gemeente eenige jubilea gevierd worden, die vooral in onzen tijd van voortdurend wisselen van personeel, hier wel openlijk her dacht mogen worden. Het is dan 25 jaar geleden dat Van Helvoirt in dienst trad bij den heer Willem van den Broek en Adr. van Nooij bij den heer P. H. Wijten alhier. De dienstbode M. van Ginneken her denkt den dag dat zij l2'/2 jaar in dienst is bij mevr. wed. Orie en C. van Kem pen dat zij denzelfden tijd dient bij mevr M. van Loon-Eras alhier. Men begrijpt dat deze herdenkings dagen niet onopgemerkt zijn voorbij gegaan of zullen voorbijgaan en wij van onzen kant feliciteeren de jubila- ressen en jubilarissen van harte met dit bewijs van trouwe en eerlijke plichts betrachting, die velen in onze dagen ten voorbeeld kan worden gesteld. Zitemvereeniging Zaterdag 1 Mei 1915 had in Hotel Gerris de vergadering plaats der 4 Waal- wijksche Zwemclub». Aanwezig het Bestuur en een 11-tal leden. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt deD secretaris-penningmees ter na voorlezing der notulen der vorige vergadering die goedgekenrd worden het verslag over 1914 uit te brengeD. Deze brengt 't volgende verslag uit: De verschrikkelijke Europeesche Oor- loc, met haar gevolg voor ons land «de mobilisatie» heeft ook op onze vereeni- glng hare uitwerking niet gemist. Doordat een aantal onzer leden ge mobiliseerd waren, was de gezelligheid 's middags bij 't zwemmen en daardoor 't gemakkelijker lid worden van be- langstellenden opgehouden. Zoodat tot onzen spijt moet medege deeld worden, dat 't aantal leden niet aanmerkelijk uitgebreid kon worden, hoewel wij toch op één vooruitgang kunnen wijzen. In 1913 bedroeg 't aantal leden a f3,— 44 man Idem a f 1,50 9 man met een ontvangst van f 145,50, In 1914 49 leden a f3,f147,— Idem 7 a f 1,50 f 10,50 Idem 1 lid af 1,f 1. werd geplaatst. Op 21 Mei werd door ons verzonden een request om pachtvermlndcriog aan den Staat der Nederlanden, waarop op 4 Juli een afwijzend antwoord werd ontvangen. Op 11 Juli werd aan de gemeente Waalwijk in verband met de verbetering aan de haven verzocht, hare aandacht te wijden aan de plaatsing van eene zweminrichting van gemeentewege té- daar. De heer Ph. Timmermans, deelt mede naar aanleiding hiervan, dat de Gemeente Waalwijk in overleg met den Ingenieur den heer van Litb de ]eude heeft besloten niet alleen om fioaotieële redenen den bouw te doen achterblijven- doch voornamelijk de kwestie van on zuiver water den doorslag heeft gege ven. S'heen einde Juli, de politieke toe stand onze-vereeniging tegen te willen werken, zelfs 't weer was ons niet gunstig gezind. De temperatuur daalde toen tot 13 /2o- Even in Augustus moeten wij U nog vermeldende daling van den waterstand in 't kanaal, waardoor vele leden, genood zaakt waren elders te gaan zwemmen. Door de mobilisatie kon hieraan door mij de aandacht niet gewijd worden. Eind September werd de loods afge broken en opgeborgeri. Verslag Penningmeester Saldo vorig jaar f 2,07° Ontv. Contributie enz. f 160,54° f 162.21° Uitgaven f 157.50 Batig saldo f 4.715 Het verslag wordt goedgekeurd en wordt overgegaan tot het benoemen der kascommissle, waarin zitting nemen de heereu A. Gerrisen C. Oerlemans. Dezen brengen verslag uit o er het in orde bevinden der kasmiddelen. Wordt overgegaan tot het voorzien in de vacature van den heer J. van Schijndel, die aan de beurt van aftre ding is. Bij acclamatie wordt de heer van Schijndel herbenoemd die zich bereid verklaart, de functie van President aan te nemen. De beer Ph. Timmermans deelt mede, dat hij gaarne zag, dat de Zwemclub meer veiligheidsmaatregelen zou nemen, in verband met het zwemmen leeren der jongeren en zijns inziens was dat goed te verhelpen, door het maken van een vlonder met hekwerk afgesloten of minstens het spannen van een tweetal zware touwen dwars over het kanaal. Het Bestuur zegt toe zich bewust te zijn van den ernst dezer opmerking en zal zich sterk beijveren hierin verbetering te brengen. Niets meer aan de orde zijode sluit de voorzitter de vergadering. Flora- Bioscoop. De bizondere uitvoering, die we Zon dagavond in de Flora-bioscoop genoten, was ook werkelijk iets zeer bijzonders. Vele mooie films zijn hier dezen winter gegaan, maar een betere als deze zagen we werkelijke niet. De natuurgetrouwe jachttafereelen, waarvan de opname aan 't onmogelijke grenst, de rijke natuur- gezichten, de mooie gevoelsmomenten, waarlijk men zou niet weten wat in „Tusschen mensch en dier" 't meest te prijzen. De aanwezigen en dat waren er velen, hebben zeer zeker volop ge noten. De explicateur, de heer Alph. Ver meer bracht aan 't slot een woord van dank aan 't publiek, wederkeering mag den heer Vermeer een dankwoord ge bracht worden, voor zijne duidelijke, welgekozen explicaties, die steeds 't bewijs gaven dat hij zijn stof volkomen meester was.- Aan 662 personen werd door gemeente bestuur of 'steuncomité werk verschaft tegen 882 in Februari. Geheel werkloos waren 1426 personen (Febr, 1717), gedeeltelijk 2216 (Febr. 3018)bovendien in eene gemeente 412, van wie niet bepaald werd opgegeven, hoevelen slechts gedeeltelijk werkloos waren In 119 van de 184 gemeenten bestaat de gegronde verwachting, dat zich daar voorloopig geen bijzondere werkloos heid meer zal doen gevoelen. 57 leden f 258,50 Terwijl door vertrek van uit Waalwijk als lid bedankten 3 leden, zonder op gave van redenen 6 leden. Op 20 Mei werd door een zestal le den het zwemseisoen geopend bij een temperatuur van 16' 2o- Hierbij moet uog vermeld worden, dat door de directie van De Echo van het Zuiden welwillend de opgave van de watertemperatuur inbaar geëerd blad Aansluiting. De Directeur van het post- en tele graafkantoor te Waalwijk deelt mede dat de woning van den heer Gerris deurwaarder alhier onder no. 67 aan gesloten is aan het Rijkstelefoonner. Uitbreiding. Het personeel van het post- en telegraafkantoor te Waalwijk zal met een kantoorbediende worden uitgebreid. Springstier enkeur big. Bij de in dit voorjaar gehouden keu ringen ,'an springstieren werden in het district Waalwijk van de 129 ter keuring aangeboden springstieren 70 goedge keurd en 59 afgekeurd. Van de uit deze gemeente ter keuring aangeboden stieren werd slechts 1 afgekeurd. Stierenkeuring. De stiereukeuriug zal alhier plaats hebben op Maandag 17 Mei p., des voormiddaga ten 11 uur. Uitgereikt worden voor eenjarige stieren eeo bijdrage van f70 en twee van f60. Voor tweejarige en oudere stieren een bijdrage van f 70, een vsn f 60 en twee van f50. Keuringsraad Nat. Militie. De keuring voor de nationale militie zal plaats hebben Donderdag 20 Mei des voor middags ter 9 uur in het Gemeentehuis te WAALWIJK, voor de gemeente Waalwijk. Idem aldaar op Vrijdag 21 Mei des voor middags len uur voor de gemeenten Baardwijk, Besoijen er. Capelle. In het Gemeentehuis te HEUSDEN op 17 Mei ten 10.15 voor Beusden, Drongelen, Drunen, Genderea, Hedikhuizen en Nieuw- kuijk. Idem 18 Mei ten 10.15 voor Vlijmen, Herpt, Meeuwen, Oudheusden, Veen, Wijk. LOONOPZAND. In 't Gemeentebuis te Kaatsheuvel op 18 Juni 9.15 v.ra. \oorde 40 kearingplichtigan uit Loonopzand te beginnen met het laagste volgnummer van het alphabetisch register. «Idem 9.15, overigen uit Loonopzand be nevens de gemeenten Sprang en Vtijhoeven- Caopel. R AAMSDONK. In de O.L. School te Raamsdouksveer 21 Mei 11.30 voor Rvams- donk en idem 22 Mei 11,80 voor Waspik en 's Gravemoer. Voorkeuringen. Dit jaar zullen worden gehouden voor keuringen van merriën van twee en drie jaren en van merriën van vier tot acht jaren, waartoe worden uitgeloofd voor iedere keuringsplaats 15 premiën van f20. Op deze voorkeuringen moeten de in 1912 en 1913 ingevoerde en geprimeerde veulens worden voorgebracht op de keuringsplaats naar keuze van den eigenaar. De voorkeuringen zullen worden ge houden te Eindhoven op Maandag 12 Juli des v.m. 11 uur. Mill op Dinsdag 13 Juli des v.m. 11 uur Ginneken op Donderdag 15 Juli des v.m. 11 uur. Zevenbergen op Vrijdag 16 Juli des v.m. 11 uur. Steenbergen op Maandag 19 Juli des v.m. 12 uur. Ossendrecht Dinsdag 20 Juli des v.in. 12 uur. Oss, op Vrijdag 23 juli des v.m. 11 uur. 's-Bosch op Vrijdag 23 Juli des nam. 2 uur. Heusden op Maandag 26 Juli des v.m. 11uur. Almkerk op Dinsdag 27 Juli des mid dags 12 uur. Jan Schalken 5e prijs, 4e poelprijs. J, Trommelen 6e en 14e prijs 5e en 9e poelprijs. W Schellen 7e en 8e prys, 5e en 9e ponlp'ijs. F. v. Steensel 9e, 10e en 16e prijs, 8d en 10e poelprijs. A. v. d. Aa 188 prijs. HAARSTEEG, 3 Mei. Den heer CL Prinsen, zoon van het hoofd der school al hier, heeft Zaterdag met gunstig gevolg het examen afgelegd voor onderwijzer. P. Ct. Examen cand. gen. Secretaris. Aan het in de vorige week gehouden schriftelijk examen voor cand. gem. se cretaris werd door 175 personen deel genomen Afgewezen werden 100 can didates Werkloosheid in Noord-Brabant. Men meldt Volgens eene circulaire van den com missaris der Koningin in Noord-Brabant waren er op 31 Maart j.l. in deze pro vincie 129 gemeenten waar geen werk loosheid bestond (Februari j I. 113). Toestand van het koffie huisbedrijf. Dikwijls reeds is er op gewezen, dat het kofiiehuisbedrijf lijdt onder de hui dige omstandigheden. Even zoovele ma len werd dit tegengesproken. De sta tistische uitkomsten van de opbrengst van den accijns op wijn en gedistilleerd spreken evenwel boekdeelen. De opbrengst was in Januari en Fe bruari telkens belangrijk minder dan in dezelfde maanden van 1914, doch kon dit nog geweten worden aan de voor- accijnsin.g in December 1914. Maar over Maart j.l. is de opbrengst weer belangrijk minder dan die over Maart 1914, hetgeen men toch wel met meer zal kunnen wijten aan genoemde voor-accijnsing. De opbrengst over Maart 1915 bedroeg Wijn f 397.595.- Gedistilleerd f 1.924.266 48 Bier en azijn f 135.560.60 De opbrengst over Mrt 1914 bedroeg Wijn f 337 543.14 Gedistilleerd f 2.288.928.85 Bier en azijn f 122.22a.33 De totale opbrengst over de drie eerste maanden van 1915 bedroeg: Wijn f 440 681.19 Gedistilleerd f4.178 552.56 Bier en azijn f 331.317 97 De to'ale opbrengst over de drie eerste maanden van 1914 bedroeg: Wijn f 381.256.23 Gedistilleerd f7.053.171.94 Bier en azijn f 340.571.76 Na een sobere vergelijkiog der cijfers is verder commentaar overbodig. Verloven voor den hooitijd. Het bemiddelingsbureau voor den land bouw in Zuid-Holland maakt aan be langhebbenden bekend, det aanvragen voor verlof voor den aanstaande hooitijd direct aan dat bureau moeten worden ingezonden. Ter voorkoming van on- noodlge coirespondentle veizoekt het bureau den belanghebbenden, hun aan vraag zoo eenvoudig mogelijk te stellen en dit te doen, liefst per brief raart, waarop vermeldnaam en voornaam of voornamen (voluit geschreven), woon plaats, waarbij zoonoodig straat en num mer, regiment, bataljon en compagnie, waarbij men dient en de plaats, waar men gedetacheerd is. Deze opgave is voldoende. De aanvragen van belanghebbenden worden ingewacht uiterlijk 15 dezer aan het Buitenhof 42 's-Gravenhage. Voor later ingekomen aanvragen kan niet worden Ingestaan, dat zij nog zullen worden behandeld. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 7 Mei, des avonds 7 uur. Gisteren middag reed de tram in den Overlaat tegen een over de rails zich langzaam voortbewegende stoom wals. De machinist hiervan had het voortdurend fluiten van de tram niet gehoord. De stoomwals was slechts weinig, de locomotief nog al ernstig beschadigd. De passagiers kwamen er met een hevigen schok af. NIEUWKU1K. Zondag werd de eerste prijsvlncht ondernomen van de Kon, goed gekeurde postdaivenvereeniging Gevleugel de Vrienden^ vanuit Assbd, waar de duiven om 7 uur werden losgelaten. De eerste ar riveerde om 10 u. 57 m. 49 De prijzen werden behaald al» volgt Th. J. L. v. d. Besselaar le, 2e, 3e, 4e. 11e, en 12e prijs, le, 2e, en 3e poelprijs. VLIJMEN, De St. Jozefs-vereeniging hield Zondag 2 Mei in bet patronaatsgebouw haar 15e jaarvergadering. Na de Hoogmis bracht de adviseur, kapelaan Van Rov ver slag uit v&u de werkzaamheden tijdens het afgeloopen jaar. Meer dan 1000 gulden werd aan de leden, die onbekwaam waren om te werken, uitgekeeid. Eenige besprekingen hadden plaats, daarna werden de leden verzocht oin te verschijnen op de namiddag-vergadering, als het nieuwe vaandel zou worden gewijd om het 8e lustrumfeest eenigszins plechtig zou worden herdacht. Om 5 uur waren allen leden presentde adviseur opende de vergadering, heette allen welkom, ook de aanwezige eereleden en donateurs en gaf, nadat de zeereerw. heer pastoor ander het voorgeschreven kerkelijk gebed en de zegening met wijwater de vaandelwijding had verricht, het woord aan den heer C. Foppele uit 's Bosch. Deze hield een leerzame toespraak tot de aan wezigen. De tooneelvereeniging van Vlijmen luister de de plechtigheid op door een uitvoering, welke het volk wel pakken moestafge wisseld door muziek eu 't gezang der patronaatsjongens had het geheel een waardig verloop. A&n 't slot bracht de adviseur dank aan allen, die haddeD bijgedragen tot het wel slagen van dit vaandelfeest. llgzn. SPRANG. Raadsvergadering op Woensdag 5 Mei des avonds teu 7.30 uur. In de j.l. gehouden vergadering van de Afd. Sprang van i/Patrimonium" is be sloten een winkel in kruidenierswaren op te richten. VRIJ HOE VEN-C APPEL. De brandspui: dezer gemeente waarmede de laatste jaren geen proeven werdeu genomen, zal heden Woensdagavond in werking worden gebracht, teneinde bij eventueele brand den noodig -, hulp te kuuDeo verleeuen. Zij die hieraan hun werkzaam aandeel hebben, zullen voor taan voor dat werk worden uitbetaald, De Zangvereeniging ^Hallelujah-'' di 1 gedurende den tijd der mobilisatie iu ledental achteruitgaande was, kan zich thans ver heugen ia een gesttdigen bloei. Het ledental begint weer aan te groeien, zoodat de Ver. haar repetitiëa weder met succes kan houden. WASPIK. Den vluchtelingen alhier was aangezegd, dat zij Vrijdag zonden worden overgebracht naar een der vlnchtkampec. Dit bracht eene groote ontroering onder deze menschen, welke allen zeer graag hie. zijn en waarvan vele bier reeds werk ge vonden hebben. Ze hebben zich dan ook tot den regeeringscommissaris gewend met een verzoekschrift, hetwelk mede under- teekend was door de leden van het vluch telingencomité te Waspik. Het gevolg hier van ia, dat de menschen is toegestaan iu deze gemeente te blijven, voor zoolang de toestanden in hun vaderland dit noodsakelijk maakt. Ze zijn met dit besluit danig in hnn nopjes. De kerk van St. Bartholomew albie' ia een tweetal nuttige sieraden rijker gewor den, nl. eeu prachtig processiekruis en een mooie bidstoel. Beide geschenken zijn van den WelEd. Heer Joach. Kamp lid van den gemeenteraad en van het R. K. Kerkbestuur alhier, welke ze bij gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest aan de parochiekerk, schonk. RAAMSDONK(Dorp.) Aan de stoom- zuivelfabriek is in Maart en April resp. 287480'/2 L. en 258876 L. melk verwerkt. De Echo van h Waalwüksclic aisslraalsrkr Courant

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5