Tweede Blad, Provinciaal Nieuws. NUMMER 39 DONDERDAG 13 MEI 1915 Waalwijk, 12 Mei 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. Gouden Jubilé. Het gouden jubilé onzer H. Familie, waarvan we reeds in ons blad een paar malen gewaagden, is op alleszins waar dige wijze gevierd. De Conferentlen op Donderdag, Vrij dag en Zaterdagavond, gehouden door een Zeer Eerw. Pater Capucijn, maakten op alle leden een diepen indruk, zoo door de groote welsprekendheid van den gewijden redenaar als door d-^n ongemeen hartelijken toon, die aan alle predikatiën eigen was. Op den feestdag zeiven, Zon dag 9 Mei, woel de driekleur van den toten, prijkten prachtige boomen vóór den ingang der kerk, terwijl de tempel van binnen schitterend met groen en bloemen versierd was. Vooral aan de versiering van de groep der H. Familie waren moeiten noch kostep gespaard. Oüder de H. Mis van half zeven hiel den de leden eene generale HCom-ruuie, voorafgegaan en gevolgd door eene toe spraak en het zingen van eenige liederen uit het handboekje der H. Familie. De slotveigadering om half vijf in de namiddag was zeer druk bezocht. Behalve door de leden zelve, werd zij bijgewoond door verscheidene Eereleden, een viertal Eerwaarde Broeders en vele belangstellende parochianen, die in de achterste banken hadden plaats genomen. Na de bij deze gelegenheid gebruikelijke gezangen en gebeden, hield de Pater eene treffende feestrede, waarin het groote nut der H. Familie ook en vooral voor onzen tijd nog eens duidelijk werd uiteengezet. Toen plaatsten zich de volgende Jubilaren in den middelgang der Kerk, om uit de handen van den Zeer Eerw. Heer Pastoor Brans, bijge staan door de Eerw. Heeren Kapelaans Kluijtmans, van Sambeek en van Oorschot de gouden medaille, hangende aan een geel zijden lint, als een herinnering aan hun 50-jarig lidmaatschap te ontvangen Ntcoiaas van Bavel, Willem van Breu- gel, Antonius de Brouwer, Johannes van Bokhoven, Gerardus van Delft, Frans Dielman, Adrianus Duquesnoy, Johannes van der Griend, Prefect, Nicolaas de Groot, oud-Zouaaf, Willem de Groot, oud-Zouaaf, Willem de Graaf, Johannes ten Haaff, Henricus ten Haaff, Co nelis Hamers, Petrus de Hardt, Adrianus van HoofF. Jan Baptist van Kuijk, Willem Kuijpers, Jan van Loon, Nicolaas Maaij- wee, Prefect, Martinus Mahieu, Johannes van den Meijdenberg, Antonius van den Ossenblok, Se'oastiaan van der Pennen, Johannes Papenhoven, Eere-Prefect, Tho mas Papenhoven, Adrianus Penulngs, Arnoldus van Ree, Henricus Stokwlelder, Petrus Wilhelmus Trommels, Gerardus van der Ven, Wilhelmus van de Ven. Onmiddehjk uadat een paar expres voor deze gelegenheid vervaardigde feest liederen gezongen waren, ontvingen 36 andere leden, reeds 25 jaren of langer bij de Vereeniglng, doch bij eeue vorige gelegenheid nog niet gedecoreerd, een fraaie zilveren medaille, bevestigd aau een wit-geel-zijden strik. Op ben volgden de nieuwe leden, die na hunne plechtige opdracht gedaan te hebben, met de medaille, hangende aan een blauw zijden lint en een diploma vereerd werden. Tot die allen richtte de Zeer Eerw. Pater een bijzonder hartelijken gelukwensch en tegelijk eene aansporing om trouw aan het vaandel der H. Familie te blijv n en de vergaderingen steeds bij te woneo. Ook de Zeer Eerw. Heer Pastoor Brans en de waarnemende di recteur de Eerw. Heer Van Sambeek werden daarbij niet vergeten. Namens de leden der H. Familie bood laatstgenoemde den Zeer Eerw. Heer Pastoor een geschenk aan, bestaande uit een paar schoone tabellen voor de kleine altaren, waarvoor deze den leden harte lijk dank zeide en hulde bracht aan al degenen, die tot het welslagen van het schoone feest hadden meedegewerkt. Met het zingen van het Tantum ergo en de gebruikelijk Benedictie, werd dit prachtig jubilé gesloten, dat bij allen ge wis een overgetelijken indruk zal achter laten. Aan het slot van dit ons kort ver slag maken wij ook de woorden van onzen beminden Herder, Pastoor Braos, tot de onze De H. Familie van Waalwijk groeie en bloeie ad muitos Annos 1 Men verzoekt ons voorts nog opname van 't volgende Vroolijk wapperde Zondag de drie kleur op Waalwijk's kerktoren en frisch groen tooide den ingang van het Huis Gods. Een feestelijke stemming heerschte er onder de mannen van Waalwijk's H. Familie En geen wondermen vierde het 50-jarig bestaan dier zoo schoone vereen'ging en niet minder dan 33 leden zouden vandaag de gouden en 36 leden de zilveren medaille ontvangen, terwijl er een 18-tal hunne plechtige Opdracht rouden doen. In eene driedaagsche Oefening had de Zeer Eerw. Pater Bonifacius van de Orde der Capucijnen de mannen op dit plechtig feest voorbereid. Trouw hadden zij gedurende die dagen de Oefsniogen bijgewooud en met aandacht hadden zij naar de practische, pittige en degelijke Conferenties van den Eerw. Pater gelui sterd. De dag werd ingezet met eene afzon derlijke H. Mis voor de leden der H. Familie, waaronder een algemeene H. Communie. Hoog in het Priesterkoor tusschen forsche palmen en heerlijk geu rende bloemen, in een feestelijk licht prijkte de beeltenis der H. Familie, ter wijl ook het Hoogaltaar en Priesterkoor rijk met groen en levende bloemen wa ren versierd. Het was een treffend gezicht, die Kerk vol mannen, fier hun Credo zingend en in lange rijen godsvruchtig aanzittend aan de Communiebank. Na den middag, om half vijf, begon de plechtige Feestvergadering. In een schitterende rede wekte te Eerw. Pater zijne hoorders op tot dankbaarheid jegens de H. Familie van Nazareth en spoorde hen aan die dankbaarheid vooral te too- nen door trouw te blijven aan de woorden bij hunne Opdracht door hen gesproken. En vol vuur klonk dan ook na de predikatie hun Danklied aan de H. Fa- miliedat speciaal voor deze gelegen heid was gemaakt eu dat ieder lid in zijn prachtig uitgevoerd programma kon viuden. Daarna had plaats de uitreiking der gouden en zilveren Medailles. Daar kwa men zij aan de oudgedienden, de grijze veteranen zelfs een paar oud-zouaveD, sommigen reeds gebogen door den last der jaren, maar allen fier op hun 50-ja- rigen, of 25-jarigen trouwen dienst, om uit de handen van den Zeer Eerw. Heer Pastoor, geassisteerd door twee assisten ten hun prachtig eereteekeu te ontvangen. Heel.de vergadering deelde in het geluk dier trouwe Zonenen heerlijk galmde dan ook nun lted van „Gelukwensch aan de Gouden- en Zilveren Jubilarissen'. Toen volgde de aanneming der nieuwe leden en geen wonder, dat zij na al dat heerlijke door hen gezien, met vuur de woorden hunner Opdracht spraken. Eindelijk bood de waarnemende Direc teur als eene herinnering aan dit blijde feest, aan den Zeer Eerw. Heer Pastoor een geschenk aan, bestaande uit twee stellen tabellen, welke door dezen dank baar werden aanvaard, van welke gele genheid Z.Eerw. ook nog gebruik maakte om zijne tevredenheid over de leden der H. Familie uit te spreken, en den wensch te uiten, dat Waalwijks's H. Familie moge groeien en bloeien „ad muitos annos, in lengte van jaren". Ten slotte brengen wij nog een woord van dank en sluiten wij ons aan bij de woorden van hulde in de Vergadering gesproken tot den waarnemenden Direc teur, door wiens zorgen en onvermoeid streven dit feest op zoo schitterende wijze geslaagd is. Moge Z Eerw. nog lang en met een zelfden ijver onze leider, onze Directeur zijn 1 38e JAARGANG aan 't mooie geheel, wat echter niet beteekent dat de aanwezigen niet geno ten hebben van deze gewijde kunstuit- vcering, die een veel drukker bezoek had verdiend. Gouden Bruiloft. Gisteren vierden de echtelieden Aro. v. Ree en J. Vermeeren alhier hun gouden bruiloft. Hoewel door omstan digheden van bijzonderen aard het feest slechts in ien huiseliiken kring gevierd werd, ontbrak het den jubilaren toch niet aan bewijzen van belangstelling. Menig schoon cadeau werd hun mede aangeboden. Het zij hun vergund nog vele gelukkige jareu aan elkanders zijde door te brengen. Aanbesteding. Uitslag der aanbesteding van de uit breiding der stoomlederiabriek der firma Gragtmans Wiesman te Waalwijk op Dinsdag 11 Mei: G. de Rooij, Waalwijk f 8964, Van Loon en Zonen Tilburg f 8525,— W. G. Schoep, Baardwijk f 8342, H. v. d. Meijs, Besoijen f 8327. A. Treffers, Waalwijk f 7685, Wed. Aarts en Zn. Waalwijk f 7295, W. van Heesch, Waalwijk f 7248, Het werk is aan den laagsten inschrij- ver gegund. Kunstuitvoering. We hadden werkelijk Zondagmiddag in de Hervormde Kerk alhier een grooter publiek verwacht. De meesten hebben dan toch de tijd en op de tweede plaats werd er veel goeds geboden. Het orgelspel van den heer H. Secrève dat de uitvoering opende, de mooie stemmige nummers die mevrouw Secrève van Emminckhoven met haar zuiver, warm geluid zoo melodieus, zoo gevoelvol zong, gaven in elk opzicht te genieten eu waren een mooie voorbereiding voor den hoofdschotel van deu middag, n.l. Vondels »Lucifer« door mevrouw Secrève en den heer Anton Vetheijen De mooie, duidelijke en zuivere dictie, de goede voordracht van mevrouw Secrève als Rafaël sloot waardig aan bij het >spel in woorden1 dat de heer Ver- heijen ons bood, dan in zijn rol vao >Luclfer«f dan als Joseph, dan in de rijen der Engelen. Wat 't meest te loven, de groote innigheid daar of het rnwe sarcasme hierer was een voort durende expressie, een meesleeping in stem en gebaar. Werkelijk 't was een genotvol uurtje, al moet gezegd worden dat het „bladeren en zoeken" wel wat hinderlijk was en eenigzins afbreuk deed Examen Lager Onderwijs. Men schrijft ons: Bij het jongste gehouden examen voor de akte L. O. zijn van de 19 candidaten der Roomsch Katholieke Kweekschool te 's Hertogenbosch er 18 geslaagd. Een mooi succes. Rijksnormaallessen. Door den heer Tydemann is tot den Minister van Binnenlandsche Zaken een drietal vragen gericht in verband met opheffing van Rijksnormaallessen met 1 Mei 1915. Op de eerste vraag, welke Rijksnor maallessen dan worden opgehesen, ant woordt de Ministerdie te Grave, Box meer, Geertruidenberg, Heusden,Tilburg, Waalwijk, Gorinchem, Sliedrecht, Maars- sen, Almelo. Oldenzaal, Oude Pekela, Venlo Venray, Roermond en We-rt. De opheffing van de inrichtingen te Maarssen, Almelo en Oude Pekela ge schiedt geleidelijk 1 Mei 1915 vervallen de eerste klassen dier inrichting eu verder vervalt ieder jaar een volgende klasse. De overige hiervoren vermelde inrich tingen worden aanstonds in haar geheel opgeheven. Op de tweede vraag, waar dagnor maallessen zullen worden opgericht ter vervanging van de op te heffen normaal lessen, antwoordt de Minister: te Geei- truidenberg, Heusden, Tilburg en Waal wijk worden de Rijksnormaallessen vervangen door Rijksdagnormaallessen te Waalwijk, die te Gorinchem en Slie drecht door Rijksnormaallessen te Gorin chem die te Almelo en Oldenzaal door Rijksdagnormaallessen te Oldenzaal, die te Hoogeveen en Meppel door Rijksdag- normaallessen te Meppel, die te Venlo en Venray door Rijksdagnormaallessen te Venloen die te Roermond en te Weert door Rijksdagnormaallessen te Roermond. Op de vraag of er maatregelen zijn genomen om de nadeelen voor de leer lingen der op te heffen scholen zooveel mogelijk te verminderen en welke die maatregelen zijn, antwoordt deMicister, dat de kweekelingen aandescbolenindien noodig, door een toelage voor reis- en verblijfkosten of een toelsge voor hun vestiglDg en verpleging, in de gelegenheid worden gesteld hun opleiding aan Rijks normaallessen in de omgeving voort te zetten. Lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijksdirecte belastingen in de Prov. Noor dhr abatit. Aan deze lijst ontleeuen wij de volgende naintn uit onze plaats en omgeving: Branderhorst Dzn.. G. te Genderen, geb. te Heesbeen c.«. 1 Joli 1833. EverdiDgen, G. van, te Heusden, geb. to Deildeu 30 April 1851. Gragtmans, J., te Waalwijk, geb. te Waalwijk li Juli 1853. Honcoop P. L., te Heusden geb. te Hedik- huizen 20 December 1839. Iersel J. H. J., van te Waalwijk, geb. te Waalwijk 13 September 1864. Klijn, C. 0. de, te Raamsdonk, geb. L Hoo^e en Lage Zwaluwe 10v Decem ber 1845. Lankbuyzen S. D„ te Raamsdonk. geb. te Raamsdonk 13 December 1857. Loon, M. A. van, te Waalwijk, geb. te Waalwijk 23 April 1865. Middelkoop, B. A., te Capclle, geb. te C ipelle 12 October 1845. Roon, M. J. te Wijk c.h. geb. ie Capelle 14 Maart 1876. Schijndel, A. H. van te Waalwijk, geb. te Waalwijk 3 November 1855. Simonis, G. H., te Raamsdonk, geb. te Raamsdonk 21 Augustus 1844. Timmermans Wzn., J. B., te Waalwijk, yeb. te Waalwijk 22 Maart 1840. Timmermans Wz., J., te Waalwijk, geb. te Waalwijk 25 Maart 1834. Verheyen, jhr. mr. E. J. B. M. te Loon- op-Zand, geb. te 's Hertogenbosch 3 December 1854. De

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5