NIXUWS VIT HÏÜSDIN NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Letteren en Kunst. In verband met bovenstaande kun nen wij mededeelen dat plannen ter zake reeds In voorbereiding waren en Woens dagavond de Burgemeester een verga dering met de varkensslagers en Don derdagavond met de bakkers heeft ge houden. De varkensslagers hebben zich alstoen gevormd tot een plaatselijke vereeniging tot distributie van regeeringsvai kens en tot voorzilter werd gekozen de heer P. v. d. Heuvel eo tot secretaris de heer B. Hendriks. Vergadering. Wij wenschen de aandacht te vesti gen op de vergadering die Woensdag avond in Musis wordt gehouden door de afdeeling »Waalwijk en Omstreken* van de Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens*. De voorzitter der af deeling zal bij deze gelegenheid het doel en streven dezer nuttige vereeuigiog uiteenzetten en wij twijfelen niet of ve len zullen deze bijeenkomst bijwonen. De toegang is vrij en brengt geene en kele verplichting met zich. Liedertafel en Harmonie. Wij maken liefhebbers van muziek er op op attent, dat de Liedertafel, getrouw aan hare gewoonte, met eersten Pink sterdag weer een volksmatinéi in Musis geven zal. O.a. zal worden uitgevoerd Lentezang* van Weytz, een pracht volle compositie voor koor met bariton soli, door den heer A. Gerris aan de vereeniging geschonken. Den volgenden dag, Maandag, zal de harmonie Orpheus een volksmatinée ge ven. Wij twijfelen niet of ook thans zullen deze matineé's druk bezocht wor den. Aanvang van belde 12 uur. Flora-Bioscoop. Het zal oonoodig zijn nogmaals de aandacht te vragen voor de prachtige fdm die we in de a.s. dagen te wachten hebben. De roep over de film >De Ro man van een scheepsjongen* in de grootste steden, de roem door de pers ervan verkondigd is van dien aard dat we daaraan niet veel behoeven toe te voegen. We willen alleen allen nogmaals aansporen deze mooie film, mede van 't mooiste wat op bioscoplsch gebied gegeven wordt, te gaan zien. 't Is een billijke en prachtige ontspanning. Coöperatieve bakkerij. Men deelt ons mede dat de coöpera- tieve bakkerij der Vereeniging „Help U zelf* die de vorige week is geopend zich In grooten steun mag verheugen. Behalve bakker en knecht heeft de coöpe ratie reeds een vasten wagen- knecht moeten aannemen, om eiken dag de vele verbruikets tijdig van brood te kunnen voorzien. Keuring. Bij de Donderdagmorgen gehouden zitting van den Keuringsraad werden van de 40 ingeschrevenen 28 geschikt verklaard voor den militairen dienst. Slechte rogge. De bakkers alhier en te Besoijen klagen over de telkens slechtere kwa liteit der z.g. regeeringsrogge, die be trokken wordt uit het voorraadmagazijn van het centraalpunt—Gilze, aangewezen door de commissie tot rogge - aankoopen dat gevestigd is bij A. C van Loon, graanhandel te Tilburg. We hebben bij ter zake deskundigen (molenaars en bakkers) geinformeerd. die verklaarden dat het duffe en telkens minder bruik baar zijnde hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan het onpractische opslaan der voorradige hoeveelheid. De rogge mag naar hun oordeel niet in zakken laagsgewijs opgestapeld blijven (wat thans geschiedt) doch dient uitge spreid en op gezette tijden „omgezet te zijn, teneinde zoodoende broeien te voorkomen. Waar hier een stuk volks belang spreekt, dient er o.i gewaakt te worden voor het verloren gaan vaneen groote hoeveelheid kostbaar graan, het zoo noodige hoofdvoedsel van een aan merkelijk deel der bevolking N.T.Ct. Landweer. Verleden week zijn in onze gemeente 6 landweermannen der oudste lichting teruggekeerd geen enkele is vrijwillig gebleven. N. B. Paai denstamboek. Vergadering van de Afd. Noord- Brabant der Nationale vereeuiging T. B. d. P. in Nederland vau het Noord- Brabantsch Paardenstamboek, te Waal wijk in 't hotel Verwiel; De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Even eens de rekening en verantwoording, terwijl de begrooting werd vastgesteld op f 780. Hierbij werd door den heer D. van Campen in overweging gegeveu voor taan de rekening en begrooting op de convocatie op te nemen. De heer D. van Buuren te Meeuwen werd gekozen tot lid van het hoofdbestuur, terwijl nog verschillende andere benoe mingen plaats hadden. Er werd uitvoerig van gedachten ge wisseld over de plaats der volgende ver gadering. Bij stemming werd Waalwijk audei- maal gekozen voor de volgende verga dering. Aan den heer A. Bax Gz. werd op verzoek eervol ontslag verleend en door den heer Heidema. vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur Z Ed. dankgezegd voor de aangename samenwerking. Even zoo namens het bestuur door den heer Nelemans. Nadat de heer v. Campen in overwe ging had gegeven een volgend jaar voor benoemiogen een voordracht door bestuur te doen opmaken om de elnde- looze stemmingen te voorkomen, werd de vergadering door den voorzitter den heer A. Z. Snoek gesloten. Ongeval. Verleden week sprong een koe van den laudbouwer K. op de weide van boer v. O., waar ook koeien op liepen. Een koe van v. O. stiet de koe van K. vooi den kop, dat ze dood neerstortte. Stierenkeuring. De door het voorkomen van mond en klauwzeer uitgestelde rijkskeuring van springstieren werd j.l. Maandag alhier gehouden. Als prijzen werden uitgeloofd Voor eenjarige een 1ste van f 70, een 2e van f 60 en een 3e van f 50. Voor tweejarige of oudere een 1 e van f70, een tweede van f60 en een 3e van f50. Van de eenjarige werd met den len prijs bekroond een zwartbonte volbloed, afst. N R. S- van R. Middelkoop te Dussen met 83punt en, met den 2en prijs een zwartbonte van W. Hoevelaken te Wijk met 76 punten, terwijl de 3e prijs werd ingehouden. In de afdeeling tweejarige of oudere werden enkel tweejarige bekroond daar de eigenaren van de 2 aanwezige drie jarige niet meer voor bekroning in aan merking wenschten te komen. De zwartbonte volbloed afst. N. k. S. van de vereeniging Vooruitgang zij ons streven* te Capelle ontving den len prijs met 87'/2 punt, den 2en behaalde de zwartbonte volbloed afst. N. R. S. van de vereeniging »Vrrbetering zij ons doel* te Almkerk met 801 /2 punt, den 3en de zwartbonte van D. Vos te Drongelen met 79'/4 punt, den 4en de zwartbonte van de wed. G. Verhoeven te De Wer ken met 783/4 punt en eenen extra 5en de tweejarige zwartbonte van de wed Branten te Haarsteeg met 76'/2 punt. Ongeval. Dezer dagen kwam het zoontje van den heer R. van M. alhier, toen hij achter de tram door, de straat wilde over steken in botsing met een fietser, die naast de tram kwam aangereden en dus 't jongetje niet kon zien aankomen. Het ventje kwam te vallen en werd bewuste loos thuis binnengebracht. Liet de toe stand zich erns ig aanzien, thans is die ge lukkig bevredigend te noemen. Weigering van verlof. De Schoenmakerscourant schrijft Onder verwijzing naar de in een vroeger nummer afgedrukte requesten welke werden verzonden aan hunne Exell. den Ministers van Oorlog en van L N. en H. drukken wij hieronder het afwijzend antwoord van Z.Ex. den Minister van Oorlog af. De Minister van Oorlog, brengt, in verband met een gedaan verzoek ter kennis van het bestuur van den Nederl Bond van Schoenmakers—Patroons— Vereenigingen te 's-Gravenhage, dat geen termen worden gevonden om aan de onder de wapenen zijnde schoen makers en schoenwinkeliers van 15—22 Alei a.s. verlof te verleenen. 's-Gravenhage, 11 Mei 1915. Het behoeft niet gezegd hoezeer dit antwoord het Bondsbestuur en zeker niet minder de direct betrokken collega's teleurstelt. Te meer valt deze beslissing tegen wijl men een gunstige beschikking op het verzoek van het Bondsbestuur meende te mogen verwachten op grond van de berichten in de bladen dat aan de onder de wapenen zijnde kleerma kers-patroons zelfs een langdurig sei zoen-verlof werd verleend. Mogelijk heeft de uitbreiding der verloven in deze maand voor de land bouwers, een ongunstigen invloed op het verzoek van het bondsbestuur gehad, doch dit neemt niet weg dat o i. „de termen" voor de schoenmakers zoo on geveer gelijk zijn aan die voor de kleer makers en waar voor deze laatsten de termen wèl en voor de eersten niet kunnen gevonden worden, men onwil lekeurig de indruk bekomt dat hier ten onrechte met twee maten gemeten werd. Iets wat ons en onze plichtgetrouwe collega's onaangenaam moet aandoen. Hopen we dat Zijne Excellentie op een met redenen omkleed verzoek van die collega's voor wien een verlof in dil voorjaars-seizoen een levenskwestie is, gunstiger zal willen beschikken dan op het mogelijk te algemeen gesteld verzoek van het Bondsbestuur. BAARDWIJK. Aan de keuring voor de nat. militie, gehouden te Waalwijk op 21 Mei, werd uit ouze gemeente door 14 dienstplichtigen deelgenomen, waarvan er 5 als ongeschikt werden ge acht. Dit jaar bestond de lichting 1916 alhier uit 16 dienstplichtigen, waarvan door den militieraad 6 personen zijn vrij gesteld, 2 wegens kostwinnerschap, 2 wegens broederdienst eu 2 R.K. Orde broeders. BESOIJEN. Gisteren overleed hierna eene landurige ziekte in den ouderdom van bijna 69 jaren, de heer Adr. van Delft- Hoppenbrouwers. De heer van Delft was gedurende meer dan 27 jaren, de ijverige en trouwe chef van het filiaal te Waalwijk der firma G. Gompen, welke firma hem om zijne vele verdiensten voor deze zaak zeer hoogachtte. De heer van Delft was schatter voor de personeele belasting, lid van 't R K. Zangkoor, vele jaren lid en- bestuurslid van de liedertafel „Oefening en Ver maak" en tal van andere corporaties, voor welke hij vele verdiensten had. Hij was een algemeen geacht man, wiens nagedachtenis men gaarne in eere houdt. SPRANG, A.s. Zondagavond 6 uur hoopt iu de Geref Kerk alhier op te treden Ds. van der Zanden van Aodel. A.s. Zoodag 's voorm. 9,30 zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds Ph. J. Vreugdenhll terwijl des nammid- dags 2 uur D9. Boudhoorn van Dord recht voor de gemeente hoopt op te treden. Na des voormiddags door zijn schoonvader ds. C. Boudhoorn van Dor drecht, tot het ambt van bedienaar des Woords bij de Ned. Herv. Gemeente alh. te zijn bevestigd,.deed ds. Ph, Vreug denhll overgekomen van Ottoland, met een predikatie over 1 Cor. 9 16b, zijn intrede in zijn nieuwe gemeente. Aan het slot werd zijn Eerw. toegesproken door ds. Japchen van Loonopzand, en zong de gemeente hun nieuwen leeraar psalm 134 3 toe. Een groote schare vulde beide malen het kerkgebouw. J 1. Zondag werd het 3-jarig doch tertje van N. S. door een fietser tegen den grond gereden. Met een diepe wond aan haar hoofdje werd het opgenomen. Werd eerst het ergste gevreesd, thans }s haar torstand vooruitgaande. Als blijk van waardeering voor de bewezen diensten, ten tijde der vacatu re, werd door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, aan den heer B. E. v. d. Leeden, hoofd der chr. school, een prachtig cadeau aangeboden. Zondagmiddag reed de heer S. met zijn motorfiets waaraan een wa gentje was aangekoppeld tegen een stelling, geplaatst voor de woning van C. T. alhier. Door den schok was zoo veel averij bekomen, dat men genood zaakt was de fiets bij den bakker O. onder dak te brengen. De heer S. die in het wagentje had plaats genomen, had zijn voet erg bezeerd. Boven won der is dit zonder verdere persoonlijke ongelukken goed afgeloopen. Wegens kostwinnerschap zijn door Ged- Staten voor één jaar vrijgesteld van den militairen dienst, de navolgende personen P. van Dongen. J. v. d. Mast J. Scholt, W. Treffers, B. A. Verhoeven en A. L. v. d Hoeven VRIJH.-CAPPEL. Gedurende de Pink sterdagen zal in de Geref. Kerk alhier de dienst geleid worden door Ds. H. v, d. Zanden te Andel. WASPIK. Op de te Oosterhout gehondeu keorin? waren 15 hondeo van hier aange voerd. Goedgekeurd werden 1 houd vau S. Quist en 2 van P. Ruitenberg. De dieren zijn voor i 40 gekocht. Gisteren werd hier per auto bij de ouders thuis gebracht het lijk van den milicien Gijzeis, welke te Utrecht in het hospitaal overleden is. De jonge man deed dienst op een auto en had bij het rijden een koude gevat, welke in tering ontaard, hem spoedig ten grave sleepte. De kist was gedekt met bloemen. Reeds meermalen hebben onze bakkers met autoriteiten alhier bespre kingen gevoerd over de z.g. regeerings- tarwe, zooder tot een resultaat te zijn gekomen. Ze vinden den prijs van deze tarwe nog te hoog. De burgemeester zal nu trachten de tarwe nog iets goed- kooper voor d - Waspiksche bakkers te krijgen. Ook op sociaal gebied zit er geen schot in de actie onzer bakkers. De voorstanders der Hanze kunnen maar geen voldoend aantal leden bij elkaar krijgen om eene afdeeling voor de bak kers hier op te richten. As. Donderdag zal nog eenmaal daartoe eene vergade ring gehouden worden. Lukt het dan niet, dan zal er waarschijnlijk voorloopig wel niets van komen. Meldden we vóór een paar weken, dat de Belgische vluchtelingen hier kon- deD blijven, totdat zij naar hun vaderland konden terugkeeren, het blijkt nu, dat de vergunning om hier te blijven, voor loopig slechts geldt voor drie maanden. Dank zij het gunstige weder der laatste dagen is de stand van het gras zooveel verbeterd, dat de vooruitzichten voor den hooibouw gunstig zijn. Het oude hooi is bijna overal opgeruimd. Men verwacht dan ook bij de as ver pachtingen hooge prijzen. RAAMSDONK(DORP). Op de te Ooster hout gehouden keuring behaalde de stier der fokvereeniging alhier den 3den prijs. Het dier weegt bet respectabele gewicht van 980 KG. Mej, D. Kemmereu brandde haar been met kokend water zóó zeer, dat dr. Smits hulp moest verleeneB. Sedert Donderdag 13 Mei vermist de heer W. C. de Bont een witbont kalf van 9 maanden, loopeodn in den Oostpolder. Mej vermoedt dat het is gestolen. Den Heereu Verkuil en ran Leeuwen uit Den Haag en den Heer C. van Don gen te R'veer overkwam te Etten door het defect raken van het stuur een autoougeluk. De heer V. D. lag eenigen tijd bewusteloos en bekwam evenals de chauffeur inwendige kneuzingen en wonden aau hoofd en han den. Gelukkig bestaat er geen levensgevaar. In het catechiseerlokaal te R'veer werd gisterenavond door een 30 tal jonge dames de niaUereeniging yNaasteuliefde" opgericht. Het doel is het verstrekken van onderkleeren aan behoeftige ingezetenen eu aan kinderen, die een vacantiekolonie be zoeken. RAAMSDON K8VEER. Vergadering van stemgerechtigde ingelanden io het water schap ,/de gecombineerde aanwassen, onder Raamsdonk* op Maandag den 31 Mei 1915, des namiddags 2'/2 uur, ten huize van C. van der Plas, te Raamsdonk. Doel is de behandeling der volgende pun ten 1. Notulen. 2. Vaststellen der rekeniüg van inkom sten en uitgaven, dienstjaar 1 Juli 1918 30 Juni 1914. 3. Vaststellen der begrooting van in komsten en uitgaven, dienstjaar 1 Juli 1915—30 Juni 1916. 4. Vaststellen bedrsg van den omslag aau eigenlijke waterschapslasten, dienstjaar J Juli 1915—30 Juni 1916. 5. Macht ging aan het dagelijksch be stuur tot nitvoeriDg van werken in eigen beheer, en onderhandsche aanbestedingen, evenals de leveriugen daarvoor. 6. Mededeeliug procesverbaal vau kasop- neming bij den penningmeester. 7. Al, of niet-, openen piasberm, herfst 1915. 8. Verkiesing lid van het dagelijksch be. stuur, wegens periodieke aftreding van den heer 8. J. Liokhuijzen Dz. 9. Verkiezing lid van het dagelijksch bestuur, in plaats van den heer F. B. Zijl mans Dz., die ontslag neemt tegen 1 Juli 1915. 10. Rondt raag en sluiting. Vergadering van stemgerechtigde in gelanden in het waterschap ^Nieuwe Bui- dyksche Hooipolder, onder Riarasdonk' op Maandag den 31 Mei 1915, des namiddags 4 uur, ten hu;ze van 0. van der Plas, te Raamsdonk, Doel is de behandeling der volgende pa - ten 1. Notulen. 2. Vaststellen der rekening van inkom sten en uitgaven, dienstjaar 1 Juli 1913 30 Juni 1914. 3. Vaststellen der begrooting van in komsten en uitgaven, dienstjaar 1 Juli 1915—30 Juni 1916. 4. Vaststellen bedrag vau den omslag aau eigenlijke waterschapslasten, dienstjaar 1 Juli 191530 Juni 1916. 5. Machtiging aan het dagelijksch bestuur tot uitvoeriug van werkeö in eigen beheer, en onderhandsche aanbestedingen, evenals de leveringen daarvoor. 6. Mededeeliug procesverbaal van kssop- neming bij den penningmeester. 7. Verkiezing lid van het dsgelijksch bestuur, wegens periodieke aftreding van den beer J. P. Dirrenboom. 8. Rundvraag en sluiten. Naar wij uit goede bron vernemen bestaat bij verschillende ingezeteuen eu be sturen van eenige vak vereenigingen o. a. de hoepelmakers, rietbewerkera eu houthakkers, het plan in deze gemeente een cooperatteve broodbakketij op te richten. Reeds hebben de besturen en particulieren eenige vergaderingen gehouden en kreeg dit plan een vasten vorm. Hedenmorgen omstreeks half elf passeerde op groote hoogte een vlieg machine, komende van Oostelijke rich ting en koersende naar het Zuid-Westen. Om één uur werd er nogmaals een waargenomen. Deze vloog in tegenover gestelde richting. Woensdag geraakte de arbeider B. met zijn hanl tusschen twee balken bekneld, waardoor deze zwaar gekneusd werd. Dr. Lips verleende medische hulp. DEN BERG. De heer Lambrechts, onderwijzer der kinderen van de alhier vertoefd hebbende Belgen, is benoemd in dezelfde functie te Breda. De uitslag der aanbesteding van 22 arbeiderswoningen, gehouden in het hotel Santbergen alhier, was als volgt C. Biemans f 47000. D. P. van Sullekom 42200. P. H- Kommers 42010. G. v. d. Merwe 41900. J. Nodelijk 41112. C. v. d. Wiel H. Michaël H. v. Alphen Gebr. Kleijn J. Engeberg F. Roovers G. J. v. Dongen A. Knoop F. Blijleveo C. Viedeleer C. Michaël H. Mol J. Pkiijm H. v. Hor I. Krols Molmies Gebrs. Naglé H. v. d. Ploeg 41100. 40645 40350*. 40299. 40200 40150. 40150 39816 39700 39680 39080 38933. 38800 38700 37300 36348 36300 34430 DUSSEN. Dat het vee kolossaal dunt is, blijkt wel hieruit, dat de landbouwer R. M. alhier een 1 '/2-jarige stamboek stier verkocht heeft voor den kolossalen prijs van f 475. MOERGESTEL, 20 Mei. Voor eenigen lijd heeft de WelÉdGeb, Heer H. Withx- Bressers uit Waalwijk, die sinds enkele jaren villa //Hoogenhuize^ alhier als zomer, verblijf bewoont aan den Oisterwijkschen weg gedeeltelijk onder onze gemeente gelegd een uitgestrekt terrein bosch en bouwland aaugekocht, waarbij de geheele Oisterwijksche hoeve met hare boerderijen. Met genoegen vermelden we, dat de heer Witlox aldaar op Moergestels gebied, on. gefeer een kwartier van ons dorp een groot landhuis gaat bouwen. De bouw daarvan i» gisteren by OLderhandsche aanbesteding op gedragen aan den heer A. J. Vriens aan nemer alhier. Architect is de heer Warn en uit Ameterdam. Ook van toinaanleg zal veel werk wordet gemaakt, zoodat het geheel een sierraad voor ons dorp zal zijn. Tevens is de, heet Witlox, die tot heden nog niet zoozeer ato ons dorp was gebonden, thans wel vast voor Moergestel behouden. N. T. Ct. Kaatsheuvel, 22 Mei 1915. Opening R. K. Gildenhuis. Door het bestuur van den R.K. Gil denbond is de opening van het R. K, Gildenhuis vastgesteld op Zondag 30 Mei. Voor die gelegenheid is de heer J. vau Nleuwenhuijzen uit Tilburg aangezocht 'n lezing te komen houden. Geslaagd. Donderdag slaagde bij het te 's Bosch gehouden examen voor de onderwijs acte onze dorpsgenoote Mej. Beerens, de Eerw Zuster Desideria, uit het klooster te Oor schot. Broodkaarten. Door B. en W. dezer gemeente waren Donderdag 20 en Vrijdag 21 Mei als dagen tot het halen van broodkaarten tot verkrijging van het door de regeering op vasten prijs gestelde tarwebrood vast gesteld. Door vele huismoeders is van deze gelegenheid tot verkrijging van 'n goedkoope broodsoort gebruik gemaakt Door B. en W. zal nader den dag be paald worden, wanneer bij de bakker- het regeerlngs brood verkrijgbaar zal zijn Begin van brand. Vrijdag-middag ontstond in de Stoom- schoenfabriek van den heer M. Zacht alhier 'n begin van brand, waarschijnlijk door 't weg werpen van 'n brandende lucifer of sigaar. Tijdig opgemerkt zijnde kon de brand nog spoedig gebluscht worden en bleef de materieele schade nog gering. Goedkooper brood. In een vergadering, belegd door den E.A. Heer Burgemeester met de bakkers is besloten het daarheen te leiden, dat de laatsten gebruik kunnen maken van het aanbod der Regeering en zoodoende brood leveren ad 12 cent per K.G. Van harte hoopt „men" spoedig van het voordeeÜge tarief te kunnen profiteeren. Liever geen verlof. De landweersoldaat J. D., behoorende tot de lichting 1907 en die als zoodanig „huis toe" kon, heeft er de voorkeur aan gegeven, voorloopig nog maar onder de wapenen te blijven. Het Patroonsblad. Het patroonblad in nieuw formaat ver schenen, geheel gemoderniseerd en prijkt thans met een ganschen staf van redac tieleden, die ieder een eigeu rubriek voor hun rekening zullen nemen. Het Patroons blad wil n.i. in den vervolge meer dao voorheen zijn wat in zijn ouder-titel wordt aangegeven een gids voor werkgevers op technisch, wetgevend, sociaal, econo misch- en handelsgebied. Daartoe zullen den hoofd-redactcur, prof. L. van Aken. ter zijde staan de heeren H. BlomjousKolkman, fabri kant te Tilburg J. M. H. H Nijst, gedipl- acc. te Nijmegen P. P. J. A. van der Putt, fabrikant te Eindhovenmr. dr.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6