Tweede Blad. De Oorlog. Reclame, Binnenland Gemeenteraad. De waarschuwing der nieren. NUMMER 46 ZONDAG 6 JUNI 1915 38e JAARGANG Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG. 3 funi (Pet. Tel. Ag.) Mededeeling van deu grooten generalea staf Dinsdag duurde de slag in Galiclë met onverminderde hevigheid langs het geheele front tusschen den Weichsel en de streek van Nadworna voort. Op den linkeroever van de beneden- San verbraken wtj Woensdag, na een machtigen druk uitgeoefend te hebben, het vijaodelijke front en vermeesterden een belangrijken sector van een versterkte stelling, die de vijand In de streek van Rndnik ingenomen had. Wij maakten hier 4000 gevangenen en vermeesterden kanonnen en talrijke mitrailleurs. Ons offensief langs het geheele front tot aan den mond van de Wlsloka blijft zich met succes ontwikkelen. Aangezien Przemysl door den staat van de artillerie en de versterkingswer- ken, welke de Oostenrijkers indertijd voor de overgave hadden vernield, niet in staat werd geacht zich te verdedigen, hebben wij er ons slechts zoolang ge handhaafd, als het bez t der stellingen rondom genoemde stad, en in 't noorden en westen daarvan gelegen, ons den strijd aan de San vergemakkelijkte. Nadat evenwel de vijand zich van Jaroslau en Radymno had meester gemaakt, ontplooide hij zich op den rechteroever van genoemde rivier. De handhaving van de aangeduide stellingen zou onze troepen gedwongen hebben aan een ongelijk, zeer moeilijk en 35 wersten langer front te strijden, terwijl zij in die stellingen bovendien blootgesteld waren aan het geconcentreerd vuur van de talrijke zware kanonnen van den vijand. Daarom zijn wij sedert eenlgen tijd doende geweest om verschillende soorten materieel, die wij op de Oostenrijkers buit hadden gemaakt, weg te voeren. Nadat men hiermede gereed was geko men, hebben wij den 2den Juni de laat ste batterijen opgeheven en in den daar- opvolgenden nacht hebben onze troepen overeenkomstig de ontvangen bevelen de noordelijke en westelijke stellingen romdom Przemysl ontrülmd, om ten oosten daarvan een meer geconcentreer de opstelliog in te nemen. De aanvallen van den vijand tusschen Przemysl en Dnjestr op Dinsdag werden afgeslagen. In de streken aan gene zijde van den Dnjestr is de vijand, die bij Stryj zeer belangrijke strijdkrachten had samenge trokken, er in geslaagd om aan het front tusschen de Tysmienica en de Stryj (hier de rivier van dien naam) voortwaarts te dringen. Hij leed echter zeer groote verliezen en liet bij onze tegenaanvallen 1000 gevangenen in onze handen. Aan de Swica en de Lomoica hebben wij Dinsdag een druk op den vijand uitgeoefend. Aan de Bystrica hebben wij zijn aanvallen met succes afgeslagen. De strijd in België en Noord-Frankrijk. LONDEN, 4 Juni. (Spec. Dieast.) Van het front in Noord-Frankrijk wordt dato gisteren gemeld dat het kanongebulder uit de richting van La Bassé gedurende den vorigen nacht en den daarop vol genden morgen zeer heftig was. In het halfrond tusschen Angres en Souchez vindt een verwoede strijd voortgangop alle punten ontwikkelt zich het gevecht ten gunste van de Franschen. De ver overing van Ablain heeft de krijgsver richtingen tegen Souchez ten zeerste vergemakkelijkt. Voor al kan men niet genoeg waarde hechten aan de Inneming van de suikerraffinaderij, welke door den vijand volkomen in een sterke ves ting was herschapen. Gelijk men weet slaagden de Duitschers er, door een krach'igen tegenaanval in, zich opnieuw van deze stelling meester te maken, doch zij werden er spoedig weder uit verdre ven. Het veroveren van de raffinaderij werd als een zeer moeilijke taak be schouwd en de betrekkelijk geringe moei te, waarmede de Franschen dit werk vol brachten, heeft de troepen ten zeerste aangevuurd. Vandaar dat men zich nauwelijks eeni- ge rust gunde en na den geheelen nacht hardnekkig gestreden te hebben, her vatten de Franschen bij het krieken van den dag den aanval. Thans werd de vij and voor goed verdreven hij leed groote verliezen en was te uitgeput om den aanval te weerstaan. De verdedigers werden volkomen vernietigd. De strate* gische positie der verbondenen mag thans als zeer gunstig beschouwd wordeo. Het nieuwe front wordt gevormd door de suikerraffinaderij, den heuvel van Ma* Ion, en de nieuw genomen loopgraven van het kasteel Caileul. Als basis voor een aanval op Souchez, waarvan de eer ste hulzen thans nog slechts op eenige tientallen meters afstand zijn, heeft dit front een geweldige beteekenis. De toestand is dan ook een zoodani ge dat de Franschen het offensief onaf gebroken kunnen voortzetten en zoo de kenteekenen niet bedriegen dan bevin den zich de Duitschers niet in staat krach tig vooruitrukken der Fransch-Britsche troepen te weerstaan en maken zij toe bereidselen, om zich in een nieuwe linie terug te trekken. Italië en Oostenrijk. ROME, 3 Juni. Salandra heeft in zijn rede in het kapitool o.m. het volgende gezegd We hebben met de stukken aangetoond, hoe onze bondgenooten ons hebben geholpen in de expeditie tegeD Lybië, De krijgsverrichtingen, door den hertog der Abruzzen op zoo schitterende wijze begonnen tegen de Turksche tor pedobooten die hij bij Preveza aantrof, werden door Oostenrijk plotseling en overhoeds tot staan gebracht. Aerenthal deelde op 1 October 1911 onzen gezant te Weenen mee, dat onze krijgsverrich tingen niet behoorden te worden voort gezet. Den volgenden dag deelde de Duitsche gezant te Weenen onzen ge zant in vertrouwen mee, dat Aerenthal hem had verzocht telegrafisch aan zijn regeering te verzoeken Italië er van te verwittigen dat, indien de krijgsverrich tingen in de Adriatische en Ionische Zee werden voortgezet, het rechtreeks met Oostenrijk-Hongarije te doen zou krijgen. Op 5 November deelde Aeren thal den hertog van Avarna mede, dat onze krijgsverrichtingen op de kusten van Europeesch Turkije zoogoed als op de Egeïsche eilanden niet gedoogd kon den worden, door Oostenrijk-Hongarije zoo min als door Duitschland, daar ze indruischten tegen het drievoudig ver bond. In Maart 1912 verklaarde Berch- told, die Aerenthal was opgevolgd, aan den Duitschen gezant te Weenen. dat hij Aerenthal's standpunt deelde. Berch- told had ook bezwaar tegen onze krijgs verrichtingen aan de Dardanelles Des gelijks werd de door ons voorgenomen bezetting van Chios verhinderd. Het is zeker overbodig op te merken, hoevele levens van Itallaansche soldaten, hoevele mlllioenen zijn ten offer gebracht tengevolge van het voortdurend verbod van onze krijgsverrichtingen tegen Tur kije, dat zich beschermd wist door onze bondgenooten tegen alle aanvallen op zijn kwetsbare deelen. Men heeft het ons bitter verweten dat wij de aanbiedingen, die ons tegen 't einde van Mei zijn gedaan, niet hebben aanvaard, doch waren die aanbiedingen wei te goeder trouw gedaan Zekere bescheiden wijzen op het tegendeel. Doch deze tegemoetkomingen beantwoordden zelfs in haar laatsten vorm niet aan de oogmerken der Italiaansche politiek, wel ke zijn le. de verdediging van de Ita liaansche nationaliteit; 2e. een veilige militaire grens ter vervanging van de grens die ons Is voorgeschreven in 1866, waardoor alle toegangen tot Italië open zijn voor onze tegenstanders3e. een minder gevaarlijke strategische toestand n de Adriatische Zee dan dien wij thans hebben. Het vraagstuk der vervulling van de beloften was ook van groot belang. Ons werd meegedeeld, dat wij aan haar ver vulling niet behoefden te twijfelen, omdat Duitschland borg zou staan. Doch indien Duitschland aan het einde van den oorlog niet bij machte mocht zijn dit woord gestand te doen, hoe ware het dan met ons gesteld geweest? Het drievoudig verbond zou in ieder geval zijn hernieuwd, doch het zou dan zijn geworden ééa souvereine staat en twee onderworpen staten. Tot wien had den wij ons moeten wenden op den dag dat een der clausules van het verdrag niet werd nagekomen of dat op het ge meentelijke zelfbestuur van Triëst inbreuk werd gemaakt door een keizerlijk besluit af alleen maar door de bevelen van een luitenant Meer Duitschers opgeroepen. Wij hebben gemeld, dat het restant van de eerste klasse van den landstorm in Duitschland tegen 6 en 10 Juni a.s. is opgeroepen, Beleren daarvan uitge zonderd. Een Engelsch blad schrijft over die le klasse van den landstormDaartoe behooren alle strijdbare Duitschers tus schen 17 en 38 jaar, die niet in mili tairen dienst zijn geweest en niet geoe fend zijn. In gewone jaren vóór den oorlog was Duitschland niet in staat elk jaar alle manschappen, die den dienst plichtigen leeftijd bereikt hadden te oefe nen. Bijvoorbeeld in 1911 werden van de 826.000 slechts 295.000 voor den dienst bij leger of vloot aangewezen. Van de overblijvende 565.000 gingen 142,000 direct naar de eerste klasse van den landslorm over. De geheele sterkte van den landstorm is waarschijnlijk on geveer 4 mlilioen man, maar van dezen Is reeds ee.o groot aanfal opgeroepen. Vier van de Duitsche legerkorpsen, die in den eersten slag bij Yperen stre den, bestonden voor de eene helft uit vrijwilligers en voor de andere uit land stormmannen, waarschijnlijk echter van de 2e klasse, die bestaat uit mannen 38 tot 45 jaar. waarvao de meeste eenigs- zins militair geoefend zijn. De Times vervolgd. Een strafvervolging is ingesteld tegen den uitgever van de >Times>, Bland, en tegen majoor Richardson die in dat blad den 21en Mei in een ingezonden stuk had geschreven, dat hij pas uit Frankrijk terug was, waar hij bij generaal French was geweest, en dat hij nu het Engel- sche volk de volgende feiten wilde voor leggen. De Fransche reserve is tot den laat sten man onder de wapenen en nu wor den ongeoefende recruten opgeroepen. De Franschen verwachten thans, dat Engeland de enorme menigte manschap pen zal leveren, die noodig zijn om den oorlog ook maar tot een eenigszlos be vredigend slot te brengen. Gebeurt dit niet, dan is er gevaar dat tegen den winter het Fransche volk den oorlog moe zal worden. De »Times zelf neemt de vervolging van de >Times in extenso onder het rechtsnieuws op. Een overzicht van den strijd in het Westen. 't Komt mij nuttig voor, zegt decor respondent van de Daily Chronicle, met enkele woorden den toestand te schet sen, zooals hij thans is, en de stellingen der tegenover elkaar staande legers van een punt ten O. van Amiens, bijvoorbeeld Albert tot Nieuwpoort aan de Noordzee. Zien wij eerst, welke veranderingen van terrein de beide laatste maanden in de posities der bondgenooten en der Duitschers hebben gebracht. In ons voordeel komt de aanwinst in het begin van Mei In de richting van Aubers, vervolgens die in de streek tusschen Festubert en La Basseé, waarbij gevoegd moet worden het terrein door de Franschen ia den sector Loos-Neu- ville St. Vaast, dat zeer aanzienlijk is. Het is moeilijk de juiste oppervlakte te berekenen van het door de bondgenooten gewonnen terrein vanwege het gebroken kaïakter der linies, maar wij kunnen 't schatten op een vierhoek, 10 kilometer lang en 4 kilometer breed. Ongelukkig hebben wij niet alleen ge wonnen. Wij leden ook verliezen. In 't eind van April verloren wij veel ten N.O. en ten O. van Yperen. Die ver liezen moeten schatten op 6 kilometer lengte en 4 kilometer breedte. De balans is dus in ons voordeel. Maar dat voordeel is gering, vergeleken bij de inspanning en bij de tienduizenden gewonde en gedoode soldaten en bij 't buitengewone verbruik van brisante en andere granaten, waartoe wij genood zaakt waren. Of de Duitschers bezitten een over weldigend aantal manschappen en on neembare verdedigingswerken, óf wij zijn geringer in aantal en bewapening in vergelijking met de taak, die wij te ver vullen hebben. Laat ons dat achtereenvolgens onder zoeken Aan het aantal manschappen der Duit schers ligt het niet. In het geheel kun nen de Duitschers 10.000.000 man onder de wapenen roepen. Van dat getal zijn 3 millioen nog niet opgeroepen Blijft dus 7 millioen. Van deze zijn 2 millioen op het westelijk en het oostelijk oorlogs terrein buiten gevecht gesteld. Gesteld, 1/2 millioen lichtgewonden tot den actie ven dienst zijn teruggekeerd, dan komen wij op 51/2 millioen, van wie er 21/2 millioen aan het Fransch-Belgische. Er blijft dan 1 millioen reserve onder de wapenen, behalve de 3 millioen, die nog kunnen worden opgeroepen. Van dit millioen zijn stellig 1/2 millioen man geïmmobiliseerd, met het oog op Italië's interventie, 't Is dus niet waarschijnlijk, dat wij tusschen Albert en de zee meer dan 400.000 man te bevechten hebben en dat aantal laat den Duitschers niet toe, de loopgraven zwaar te bemannen over een lengte van 150 K.M., noch tal rijke versterkingen aan alle kanten ge reed te houden. Men moet dus aannemen, dat de Duitschers eenige weinige centra van versterkingen hebben, vèr achter de li nies. De spoorwegen die zij in bezit hebben, laten hun dat gewaagde spel toe. Dat verklaart ook de groote troe penbewegingen, waarvan in Hollandsche berichten melding gemaakt wordt, en evenzoo het feit, dat wij bij een aanval eerst tegenover weinig troepen staan en eerst later tegenover meer, die blijkbaar van ver weg komen. Maar waardoor worden de Engelschen dan tegengehouden f Gedurende den winter hebben de Duitschers overal versterkingen aange legd en vóór den winter waren de Engelschen noch talrijk, noch bewapend genoeg om den vijand te verdrijven. Thans zijn ons grooter aantal en beter bewapening nog niet voldoende om het verzuim in te halen. Zijn wij dan in mindere conditie Inte gendeel de Franschen s(|o nogalttfdvol vuur en de Eagelschman heeft nog altijd In zijn voordeel, dat hij vrijwillig vecht en er niet toe gedwongen wordt. Maar wat getal en bewapening betreft, zijn wij nog in de minderheid, dat moet erkend worden, en de Engelsche natie moet trachten het evenwicht te herstellen. Als wij berekenen, dat wij aan ons front elke maand 100.000 Duitschers buiten gevecht stellen gesteld name lijk dat wij op gelijke sterkte blijven dan zou het nog lang duren, voordat wij een beslissend succes kunnen boeken ongerekend nog het feit, dat in de komende wintermaanden weer niet of weinig gestreden zal worden. Engelsche verliezen. Naar uit Londen gemeld wordt, be vatten de offlcieele verlieslijsten over de maand Maart de namen van 639 offi cieren en 19158 man, over Mei van 3600 officieren en 26346 man. Van de marine bedroegen de verliezen in Mei 234 officieren en 3260 man. Onder verliezen worden verstaan, dooden, gewonden en vermisten. Velen verwaarloozen ragpijn, omdat zij van meeoiag zijn, dat bet zwakte der rng- spieren is, ontstaan door overwerktheid. Zij wachten dan totdat de p\jn vanzelf verdwijnt. Maar als de pijn in den rag niet uit zichzelf verdwijnt, weten wy dat de pijn niet uit den mg voorkomt, maar nit de nieren, gelegen ter hoogte van de lendenen. Dit is een waarschuwing en een ernstige waarschu wing, want wanneer de nieren verzwakt lijn, geven zij aan het arineznur gelegenheid om zich met het bloed door het lichaam te verspreiden. Dit uriuezanr veroorzaakt p\jn in den mg, pij i in de ledematen het vormt bezinksel in de arine, hetwelk de blaas en nrinewegen prikkeltbet verstopt de urine wegen en belet een vrije afvoer van het water, en veroorzaakt zoodoende wateriacht het vormt scherpe kristallen in ds gewrichten, spieren en weefsels, de oorzaak van jicht, rheamatiek, heupwee, (ischias). Begint daarom bij het eerste optreden van verschijnselen als bovengenoemd met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en zonder uitstel, want hoe langer de nier- aandoening verwaarloosd wordt, des te moeielijker valt het haar te genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hergeven aan de nieren haar gezondheid en werkzaamheid. Zy zui veren de urinewegen en voeren het overtol lige water en de urinaire onzuiverheden af waardoor de oorzaak van uw kwaal wordt weggenomen. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orle- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt fran co na ontv. v.postwissel k f 1.75 voor ó4n, of f 10- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien {s van nevenstaand •uiwi handelsmerk. 7894 Fransch vliegtuig geland. Bij de Marine-autoriteit te 's Graven- hage is bericht ontvangen, dat Woens dagochtend in Zeeuwsch-Vlaanderen een Engelsch vliegtuig is geland en twee zich daarin bevindende Personen zijn geïnterneerd en het vliegtuig in beslag genomen is. Omtrent deze landing wordt nader ge- meldt Het was een Fransch vliegtuig, be mand met twee Engelsche officieren, F. H. Brlchard en A. D. Gaye genaamd. De landing geschiedde in de buurt van Cadzand, wegens een motordefect. Uit Sluis wordt omtrent deze nood landing nog het volgende aan de Tel. gemeldt Woensdagmiddag ongeveer 2 uur is een Engelsche tweedekker gedaald bij 't haventje van Cadzand. Hij was even voor 12 uur te Duin kerken opgestegen. Boven Zeebrugge werd hij geweldig beschoten. Wij zagen van hier de witte wolkjes der shrapnells in de lucht rijzen. Het vliegtuig kwam aan boven Zeeuwsch-Vlaanderen en zakte merkbaar. De aeroplaan werd niet ge raakt. Zij daalde door een ongeval aan den motor. De twee inzittenden meenden in Bel gië te zijn, want voor ze hun vergissing bemerkten, begonnen ze 't vliegtuig reeds in brand te steken. De vlam werd echter dadelijk gedoofd. De tweedekker was tamelijk geweldig in het duin terecht gekomen. Een der officieren werd daarbij onder 't rechter oog gewond, de andere was ongedeerd. Beide Engelschen vertrokken naar Oostburg ter interneering. Vergoeding kostwinnerschap De Minister van Oorlog heeft, naar aanleiding van beraadslagingen in de Tweede Kamers, den burgemeesters ver zocht, een ernstig onderzoek in te stei ls len naar de vraag, 0f bij de toepassing van het vergoedlngs-instituut niet een te kleine maatstaf wordt aangelegd. De minister doet opmerken, dat wat hem betreft, goedkeuring aan de toege kende vergoedingen, voor zoover deze het wettelijk maximum niet overschrij den, slechts dan zal worden onthouden, wanneer zij, tegen de bedoeling van den wetgever, mochten zijn verleend in gevallen, waarin de bij de zaak be trokken dienstplichtige niet als kost winner kan worden beschouwd wanneer het geldt personen of gezinnen op wie Ie in de desbetreffende wetsartikelen voorkomende omschrijving niet van toe passing iswanneer de betrokken per sonen of gezinnen zonder vergoeding voldoende kunnen rondkomen wanneer het toegekende bedrag te boven mocht gaan het verschil tusschen hetgeen de dienstplichtige inbracht voor de mobili satie en hetgeen hij voor eigen onder houd stellig zal hebben gekost. Voorts verzoekt de minister om wan neer bedoeld onderzoek mocht lelden de erkenning, dat meer vrijgevigheid verband ook met de tijdsomstandig heden wel raadzaam sou zijn, dien over eenkomstig te handelen. Het is de be doeling van den minister, bij een toe te kennen nadere vergoeding of verhooging van toegekende vergoedingen, daaraan geen terugwerkende kracht te verleenen, tenzij de beslissing een bijzonder geval mocht betreffen. Uitvoer van jonge hanen. Vernomen wordt, dat zeer aanstaand* de intrekking van het verbod v*a uitvoer van jonge hanen. Vrij vervoer. De minister van Oorlog heeft machtiging verleend dat aan adjudanten, onderoffi cieren, vaandrigs en daarmede gelijkge stelde, wanneer zij met verlof gaan, vrij vervoer 2e klasse spoor wordt verstrekt Per tram en boot is ook vrij vervoer toegestaan, evenwel in de laagste klasse, Indien het vervoer In klassen is gesplist. Naar wij vernemen zal de personen- dienst bij de Hollandsctie en Staats spoor resp. met 1 Juli en 15 Juni wor den uitgebreid. In verband hiermede heeft de Hol landsche Spoor besloten een 40-tal goe derentreinen, verdeeld over alle lijnen, uit den dienst te nemen, teneinde het steenkolen verbruik niet te doen toenemen» VLIJMEN- Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 4 Juni jl. des avonds ten 7 ure. Voorzitter Ed. Achtb. Heer van der Ven. Ongeveer half acht opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 3 1 Te behandelen onderwerpen. fgBSW 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de begrooting. 2. Wijziging begrooting 1914, Overeenkomstig het voorstel van B, en W. wordt besloten de begrooting te wijzigen tot een bedrag van f 80,98. 3 Benoeming van een plaatsvervan gend ambtenaar van den Burg. Stand voor het geven van uittreksels enz. wegens vertrek van M. van Hooff. De Voorzitter zegt dat hij deze be noeming wel vroeger aan de orde zou hebben gesteld, indien de tegenwoordige ambtenaar den ouderdom had van 23 j. Daar hij de vorige week zegt spr. 23 is geworden, zoo kan dit nu wel geschieden. Na gehouden stemming werd gekozen de heer Klerks met 10 stemmen, terwijl op den heer A. Daelmans 1 stem werd uitgebracht. 4. Aangehouden voorstel van B. en W. om den bouw der locale netten voor de aansluiting aan de Provinciale elec- trische centrale onder de directie en t toezicht der Prov. N Br. Electriciteita- maatschappij te doen uitvoeren. De Voorzitter zegt dat dit voorstel in een van de voorlaatste vergaderingen ter tafel is geweest, daarbij het over- groote deel van de gemeente tot aansluiting besloten heeft en die werken op te dragen aan de Maatschappij. Het lid Mommersteeg vraagt of er zoo'n groote haast bij is De Voorzitter antwoordt dat hij dit zelf ook niet weet. Het lid Mommersteeg gelooft niet dat het zoo'n groote vlucht zal nemen. Wanneer groote gemeenten zelf exploi- teeren zegt spr. zal er voor de kleine gemeenten een dure tijd aanbreken. De verandering door de kilowattuur van 25 op 30 ets. te stellen viel Spr. ook niet mee. Spr. vraagt hoe dat is gekomen. De Voorzitter zegt dat op zijn verzoek eene berekening is gemaakt met 30 ets. Het lid Mommersteeg gelooft dat de gemeente een strop om 't been zal heb ben. De opzet zegt spr. is hem niet be* De Echo van het Zeiden. nuDE

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5