Provinciaal Nieuws vallen, doch de gemeente zit er nu aan vast zoodat ze nu toch mee moet. De Voorzitter merkt op dat de raad toch 2 berekeningen heeft gekregen. Het lid Mommersteeg meent, dat de gemeente er altijd een strop aan zal hebben of ze nu 25 of 30 ets. moet betalen. De Voorzitter zegt dat de gemeente zich eenmaal verbonden heeft tot aan sluiting aan de Centrale en dient zij haar best te doen dat de zaak voor de gemeente zal rendeeren. Het lid J. Wagenberg vraagt of dit de inkoopsprijs voor de gemeente is of voor de particulieren. De Voorzitter zegt dat de berekening van de provincie is om voor 25 ct. te verkoopen. Spr. heeft die berekening van 30 ct. alleen gveraagd om eene vergelijking te hebben. Indien de raad eene berekening wenscht te hebben van 20 ets., wil spr. die graag aanvragen. Spr hoopt echter dat de woorden van het lid Mommersteeg niet bewaarheid zullen worden. De Voorzitter vraagt nu of de raad besluiten kan het werk aan de Centrale pp te dragen. a Het lid C. Wagenberg vraagt of er zich geen andere personen voor hebben opgedaan. De Voorzitter zegt dat de provincie in overweging heeft gegeven hiertoe niet te lichtzinnig over te gaan. Het lid Mommersteeg zegt dat de gemeente eerst te vroeg is geweest, zoodat ze nu maar eens 't laatste moet zijn. De Voorzitter is van meening dat de gemeente wel de laatste zal zijn. Het lid Mommersteeg zegt dat de heele electriciteitskwestie hem een duis tere zaak is geweest. Het lid J. Wagenberg viaagt of bij de begrooting met die 5% is rekening gehóuden. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Spr. stelt nu voor eene .opgaaf te vra gen welke gemeenten reeds besloten hebben.' Het lid v Heesbeen meent dat de gemeente daar toch niet veel aan zal hebben. Hierna wordt besloten dit punt nog tot eene yolgende vergadering aan te houden. 5. Verslag werkzaamheden commissie regeling springstieren. De Voorzitter zegt dat de, raad be sloten had naast de voorwaarden van 't;. bestuur andere voorwaarden Vast te langen. Spr. heeft de besturen van de bestaande vëreenigingen uitgenoodigd 2 leden aan te wijzen om zitting te ne men in het bestüur, doch 1 vereeniging heeft alleen aan deze uitnoodiging ge- vólg gegeven omdat dé beide andere vèreenigingep met die voorwaarden niet kónden meegaan, zoodat de gemeente rto nog even ver is.\' Het lid Mommersteeg zégt dat hij ip eene vorige vergadering reeds voor gesteld had de zaak te besteden omdat dit volgens spr. meenings nog de beste oplossing is, temeer wijl de zaak begint te vervelen. Na eene onderlinge discussie-brengt de Voorzitter het voorstel van het lid Mommersteeg in omvraag, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aange- nomëti. 1 De agenda afgehandeld zijnde zegt de Voorzitter dat wethouder Boom van de gemeente een perceel land gepacht heeft om te weiden. Daar dit perceel onder water heeft gestaan, gaat dit niet, zegt sprwaarom hij van die bepaling ontheffing vraagt. Wethouder Boom vraagt hu om het een keer te mogen maaien. Goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat de gemeente binnenkort staat voor de verpachting van de haver. Daar de gemeente die zelf wil houden, geeft hij den leden in overweging, hier eens over na te denken. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering. Waalwijk, 5 Juni 1915 Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed eneven goedkoop Kuntvinden. 2651 W. B. Benoeming. De heer M. Trommels alhier is be noemd tot tijdelijk onderwijzer te Ge monde (gemeente Boxtel.) f Dr. A. L. G. van Gils, f Te Udenhout overleed hedenmorgen op 72-jarigen leeftijd onze zeer geachte oud-geneesheer de Weled. Zeergel. heer Dr. A. L. G. van Gils. Slechts een drietal jaren heeft Dr. van Gils, na eene drukke practijk te Waal wijk van ruim 42 jaren van zijne wel verdiende rust kunnen genieten. Wat Dr. van Gils in die vele jaren voor ons allen geweest is, de hulpen steun, de vraagbaak, de helper en trooster der lijdende menschheid van een groot deel der Langstraat, wij hebben èn bij zijn veertigjarig jubileum, èn bij zijn vertrek, èn bij de aanbieding van het huldeblijk zijner oud patiënten genoeg gelegenheid gehad da -rover breedvoerig uit te wijden. Aan de stervenssponde van dezen bekwamen medicus, die zoo ontzettend veel voor onze plaats en omgeving heeft gedaan, die zooveel lief en leed met ons deelde, past het ten slotte een warm woord van dankbare hulde aan zijne diepbetreurende nage dachtenis en een woord van innige deelneming aan de geachte familie van den man, die gewerkt heeft zoolang het dag was aan het herstel en de opbeu ring van den kranken evenmensch. Moge hierboven Dr v. Gils het loon ont vangen hebben, wat zeker zal zijn weg gelegd voor degenen die een dergelijk werkzaam en braaf leven geleid hebben, die al hun kennen en kunnen in dienst stelden van de lijdende menschheid Havt n. Waaneer men zoo lang» de met bekwa men spoed vorderende havenwerken aan de f kom" wandel», zal men niet vermoeden duf taarachfer, afgesneden voor den gewonen toeschouwer door het onverbiddelijke bordj „verboden toegang', aan de eigenlijke haveu- vaart reeds zooveel werk is gedaan, hoe kori mrn er ook bezig ie. We namen er dezei dagen eens een kijkje. Met talrijke ploegen grondwerkers is men bezig de haven te brenge op de breedte waarop zij komen moet en het talud of Westerkade eenige meters te verleggen als westsyde van de bedding waarin de verbreedt- haven in de toekomst stroomen zal. Niet alleen dat men hier reeds heel wat grond heeft verzet en weer verder opgebouwd, mair ook een heel stuk der westgrens van het terrein van den beer van Loon, heeft men reeds met een dijk afgezet om tu?- schen deze. en de havenkade de modder te spuiten, die uit de uitgediepte haven kom' waardoor daar vanaf de kom tot aan 't eind een prachtig terreia van een 25 meter breedte wordt verkregen. Met dit werk is aan 't einde der haven eené bag germachine reeds druk bezig, terwijl een tweede en e-n zuiger weldra zullen volgen, om achter het werk nog meer spoed te zet'en. Alles bijeen leveren de werkzaam heden daar en de wijze waarop deze ge schieden een zeer interessant gezicht en nok hier krijgt men den indruk, dat goed werk wordt geleverd, dat met eEergie en regel maat wordt aangepakt. Wij zullen oiize lezers op de hoogte hou den van dit voor onze gemeente hoogst belangryke wérk en we twijfelen er niet aan of degenen die er werkelijk beling in stellen, zullen wel in de gelegenheid gesteld worden er een3 een kijkje te nemen, zonder dat de werkzaamheden daarvan blader ondervinden. Hevige brand te Wnakuijk. Een brand zoo hevig, als we die bijna niet in onze plaats gekend hebben, woedde Donderdagmiddag. Omstreeks 12 uur zag men ontzettende rookkolom men opstijgen en alles spoedde zich naar de Stationsstraat, waar weldra bleek dat de laklederfabriek der firma H. H. Jansen in brand stond. In een ommezien greep het vuur, gevoed als 't wekd door de aanwezige zeer brandbare stoffen, als grooten voorraad lak, lijnolie, vet, benzine enz., snel om zich heen en viel er aan 't behouden van een of ander al spoedig niet te denken. Neen, 't was zelfs zaak alles in 't werk te stellen om de aan grenzende Koninklijke Stoomschoenen- fabriek A. H. van Schijndel te behouden, wat met alle pogingen ten slotte is ge lukt. De brand is ontstaan bij 't lak sto ken in den lakoven. Een der firmanten was met den machinist met deze werk zaamheden bezig en had juist een ketel, die gereed was, afgezet en een nieuwe op 't vuur geplaatst, toen, door welke reden weet geen van beiden, brandende lak over den grond stroomde, zoodat beiden zich inderhaast uit de vlammen moesten redden. Men poogde nog met zand het vuur te dooven, doch helaas, het dak brandde reeds en het grootere gebouw waaraan de oven vastgebouwd is, was mede aangetast. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse. Het vuur had zich inmiddels al medegedeeld aan een op eenige meters afstand liggende oude looierij, trots alle pogingen der brandweer. Men had intusschen alle hoop de z.g nieuwe looierij die door brandmuur en ijzeren deur gescheiden was. te behouden, en eenige brand meesters deelden ons als als hunne vaste overtuiging mede, dat dit gebouw bij voldoenden watertoevoer ware te hou den geweest. Wat er van zij, we gelooven dat dit toch een zeer moeilijke taak geweest zou zijn, gezien de ontzettende vuur massa die ook vooral in deze afdeeling zoo'n gretig voedsel vond. Dus ook dit nieuwe gebouw ging in vlammen op en aller spanning was nu geconcentreerd op de schoenfabriek der firma van Schijndelmen leefde in hoop en vrees of die al of niet zou te behouden zijn Vooral toen de muur der looierij, grenzende aan de fabriek met donderend geraas ineenstortte en de torenhooge ontzettende vlam langs dien kant vrij spe! liet, toen was iedereen overtuigd dat de fabriek niet meer te redden zou zijn, temeer daar een paar malen de vlammen langs de gootlijst likten. Door bovenmenschelijke inspanning der brand weer en van verschillenden van het personeel, maar speciaal van den tromp- voerder Cornelis van der Wiel en den machinist der fabriek Kees Raaijmakers die vlak bij de verzengende vuurmassa op het ketelhuis stand hielden, om met het kleine straaltje uit de slang de goot- boord en met emmers water en zand het overige zooveel mogelijk te beschut ten, is het gelukt het vuur van deze fabriek af te wenden en daardoor den ramp tot zoover te beperken. In een goed uur tijd waren alle ge bouwen met inboedel der juist in zoo'n drukke periode verkeerende laklederfa briek een prooi der vlammen geworden Gelukkig dat de wind die sedert we ken Noord was, juist dien morgen ge heel gekeerd was, anders ware de schoenfabriek en misschien nog veel meer niet te houden geweest en de ramp niet te overzien. We hebben reeds gezegd dat de brand weer spoedig ter plaatse was en haar best deed, maar aan de bestrijding van den brand, het moet hier openlijk ge zegde was een tekort. Volgens onze bescheiden meening kwam er niet ge noeg water of liever gezegd er zat niet genoeg kracht achter. We hebben 't zelf geconstateerd dat men vanaf den grond niet de gootboord bereiken kon, men moest daarvoor op het ketelhuis klim men en stand houden ondanks de on uitstaanbare hitte en op andere gedeelten was het al evenzoo. Men versta ons goed. Wij geven hier niemand de schuld, doch wijzen fouten aan. Wij constateeren feiten die de verantwoordelijke personen nopen de zaak ernstig te onderzoeken, omdat men op deze wijze niet is ver antwoord. Waar hem de fout zit, bij de waterleiding, bij het materiaal van deze of der brandweer, of bij de brandweer zelf, het is niet aan ons daarover op losse gronden een oordeel te vellen, maar wel moeten wij op dezen ernsti- gen misstand voor de veiligheid onzer plaats wijzen men blijft aldus aan een groot gevaar blootgesteld. De laklederfabriek is geassureerd, maar natuurlijk op normale tijden men kan de schade begrijpen, wanneer men in deze dure tijden op bouwen, op aanschaffen van machines enz. is aan gewezen, wanneer men plotseling uit zijn zaak wordt gerukt, juist in den tijd dat men op de goede hoogte is en dat er een prachtige periode van drukte en bloei voor 't bedrijf is ingetreden. Dan is 't dubbel droevig en elkeen voelt dan ook ten zeerste dezen droeven tegenslag met de geachte firmanten mee. Circus Hermann Allhoff. Naar wij tot onze spijt vernemen zal het cireus Hermann Althoff onze plaats niet bezoeken. De reden is dat aan dit bekende circus geen verlof werd ge geven en de vraagprijs voor een ter rein onder Besoijen, grenzende aan de Kerkpad, te overdreven geacht werd, in verhouding tot de plaats. We vinden het jammer èn voor de gemeentekas, èn voor verschillende neringdoenden, die er een aardig voordeeltje in deze paar dagen van gehad konden hebben, en om hetgeen ons thans hier zou geboden zijn, waarvoor we anders naar Tilburg of 's Bosch moeten. Wedvlucht. Zondag 30 Mei hield de postduiven vereniging ïDe Postduif" alhier een wedvlucht vanuit Leeuwarden Duiven loz 7 uur. Aankomst was als volgt u. m sec. le prijs A. van Eijck 9 44 46'/ 2e M de Folter 9 44 55 3e Gebrs. Stokwielder 9 46 18a/ 4e A. van Eijck 9 47 32'/ 5e Joh. Lenzholz 9 50 33 6e Joh. Schalken 9 54 24'/ 7e L Moonen 9 54 52 8e Joh. Lenzholz 9 56 31 9e A. van Eijck 10 0 48'/ 10e M. de Folter 10 5 34 lie i, J. v. Engelen 10 10 12e Gebrs. Stokwielder 10 11 29 13e J. van Engelen 10 20 14 Poele T A. van Eijck. 2 M. de Folter. 3 Gebrs. Stokwielder. Speciaal 1 en 2 A. van Eijck. Diefstal bij spoorvervoer. Uit een goederenwagen uit Waalwijk waarin voor een Haarlemsche firma 6 pakken schoenen waren, werden dezer dagen bij aankomst 4 doozen met schoe nen vermist. V.v.d.S. Vestiging van zaken. Te Breda is 1 Maart j.I. opgericht eene electrische schoenfabriek onder dé fiirma Siemons Cozich ten doel stellende het fabriceeren van alle soor ten kinderschoeisel, doch hoofdzakelijk fijn ongekeerd kinderschoeisel. Firman ten zijn de heeren A. Elderman, parti culier, wonende te Breda en Siemons, schoenfabrikant, wonende te Ginneken. V.v.d.S. Opbrengst van aangehouden leder. Naar men ons mededeelt werd de zending van 5000 K G. leder, die in het laatst van April j.I. te Gennep werd aan gehouden en in beslag genomen door een Amsterdamsche firma voor circa 13000 gulden aangekocht, welk bedrag ten bate komt van de schatkist. „De Courant" Poging tot lederuitvoer. Tegen drie arbeiders, op 28 April in de grensgemeente Bergh betrapt op een poging tot smokkelen van een par tijtje leder, is voor de rechtbank te Arn hem eergisteren 3 maanden gevangenis straf geëischt. V.v.d.S Kamer van Koophandel te Raamsdonk. De Eerste N B Electrische schoen fabriek J. van der Westen en Zoon deelt aan de Kamer van Koophandel te Raams donk het volgende mede Het afgeloopen jaar is voorzeker voor de schoenindustrie ongunstig te noemen. Was het eerste half jaar, wat orders en prijzen betrof, gunstig te noemen. Na Augustus trad een toestand in, die het door-fabriceeren voor de meeste fabri kanten geheel belette. Betalingen wer den door bijna alle afnemers gestaakt en was er nergens afzetgebied "meer te vinden. De meeste fabrikanten die geen orders kregen voor militaire uitrusting moesten dan ook geheel of voor 't grootste gedeelte stop zetten. Toen de toestand eenigszins rustiger werd, stegen de prijzen der grondstoffen zoo hoog. dat er geen evenredigheid te krijgen was tusschen schoenprijzen en leder. Naar aanleiding van een en ander is het jaar 1914 voor de schoen-industrie beslist ongunstig te noemen. Schoenindustrie te 's Bosch. De Kamer van Koophandel te 's Bosch zegt o. a. als volgt Deze industrie heeft in groote mate de gevolgen van den oorlog ondervon den. Einde Juli kwam er een groote stag natie de meeste binnenlandsche orders werden geannuleerd, export was niet mogelijk en de betalingen bleven achter wege. In Augustus en September kon den de meeste fabrieken dan ook slechts met halve kracht werken. Daarna kwam er eenige opleving, dank zij de hulp der Regeerlng, die de fabrikanten in de gelegenheid stelde soldatenschoelsel aan te maken, terwijl in October-No vember de toestand wederom normaal werd. De prijzen van vele soorten van over- leder en van fournituren bereikten eene oDgekende hoogte en stegen met 40 tot 100°/o, terwijl ook voor zoolleder bui tengewoon hooge prijzen gevraagd wer den en, ofschoon voor het gereed schoeisel hoogere betaling koD bedongen worden, was dit toch niet in verhouding tot de verhoogde prijzen der grondstof fen. De invloed van den invoer van bulten- landsch schoeisel wordt niet in beteeke- nende mate door de Nederlandsche indu strie ondervonden. In den tegenwoordlgeD oorlogstoe stand wordt de export naar overzeesche gewesten zeer bemoeilijkt, deels door de hooge vrachten en assurantiën en deels door de lage geldkoersen, waarbij nog komen de formaliteiten, welke door de verschillende regeeringen gesteld wor den. Mr. L. A. N. G er rits. Naar wij vernemen, heeft Mr. L. A. N. Gerrits te 's Bosch gemeend wegens zijn hoogen leeftijd met ingang van 1 Juli e.k. ontslag te moeten nemen als lid der Staten van Noord-Brabant en als lid van Gedeputeerde Staten in dit gewest. Mr. Gerrits werd 13 Febr. 1886 door het district Breda gekozen tot lid der Provioclale Staten, die hem reeds eeo drietal weken later benoemde tot lid van Gedeputeerden. Telkens zag hij beide mandaten bij de periodieke aftredingen vernieuwd, zoodat hij vijftig jaren van zijn leven heelt gewijd aan den dienst der provincie met een voorbeeldige toewijding tot het l^tste toe, niettegenstaande zijn hoogen leeftijd. Wèl mag men dus bij zijn aftreden spreken van een otium cum digDitate. Moge Mr. Gerrits zijn welverdiende rust nog menig jaar genieten 1 (P. N. Ct.) BAARDWIJK. Op de j. 1. gehouden vergadering van den B. D. D, B. gehouden te 's Bosch, is op voorstel van den Voor zitter benoemd tot adviseerend lid, voorna- melijk belast met het ontwerpen van ver zoekschriften, enz. aan openbare besturen inzake dankbestrijding, de heer Jas van Hejjst Jr. WTy twijfelen geenzins, dat het hoofdbestuur in dezen een krachtig medehelper zal vinden. Op den 14e Juni a, 8. zal langs de huizen dsr ingezetenen alh. een collecte worden gehouden ten bate van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. DRUNEN. Dinsdagavond 1.1. had in de zaal der Jongens-Congregatie de uitreiking plaats van diploma's aan de leerlingen der Vakschool die een 8 jarigen cursus aldaar hadden gevolgd. De Heer H. v. d. Geld Voorzitter der Hanze en tevens bestuurlid der vakschool, wees op de groote beteekenis van de uit te reiken diploma's voor de leerlingen feliciteerde hen en spoorde hen aan met ijver voort te gaan op den ingeslagen weg. „Wat de vakschool CJ heeft gegeven (aldus spreker) is ^slechts de g-ondslag waarop gij thans gaat bouwen en U verder bekwameD. Thans komen de jaren waarin meerdere kracht en beter begrip het werk der vakschool moet voltooien.' Vei der spoorde hij hen aau zich vooral te blijven toeleggen op het ontwerpen van patroneD, wees tr op dat in de toekomst, door het bestuur nog hoogere eischen voor de diploma's zouden worden gesteld, redenen voor de jongeren om met ijver de lessen te volgen. Vervolgens bracht bij dank en hulde aan de lteraren Brok en Vau Venrooij voor hun onvermoeid werken san den bloei der vak school. Denk aan de Commissie vsd beoor- deeliug die met ijv r nauwgezetheid en onpartijdigheid de proefstukken der leerlingen hadden beoordeeld. Ook de Geestelijke Adviseur der Hauze Kapelaan Huijbers aprak een woord vau opwekking, gaf zyne teviedenheid te kennen over het zedelijk gedrag der leerlingen, wat volgens Zijn Eerw. te danken is op de eerste plaats aan het voorbeeld en de goede leid ng der leermeesters.. De diploma's werden toegekend aan Walt- herus v. d. Wiel voor schoenmaken zeat goed, patronenmaken goed en soi den zeer goed, Aan Christ Schapendonk schoenmaken zeer goed en patronenmaken goed. A»n Piet v. Veldhoven patronenmaken goed. De nieuw begonnen cursus ia weer met 20 leerlingeo aangevangen. VLIJMEN. De Dinsdag 1.1. door den Heer J. van Vlijmen bouwkandige alhier gehouden aanbesteding van het aanbouwen van een lokaal aar de school der Eerw. Fraters heeft tot uitslag gehad dat inge schreven werd door J. van S'.okkim voor f 1440 en de Gebr. Adr. en Ant. van Oyen voor f 1370. Het werk is aan de laagste inschiijvers gegund. De verzending van kruisbessen is iu onze gemeente ook weder in vollen gang. Bij de verzending van dit product dat meest zijn weg viudt over onze oostelyke grenzen assisteeren thans evenwei steeds een paar ambtenaren der Directe Belastingen, die er voor hebben te waken, d -t geen contrabande in de zakken met kruisbessen over de grens gaat. 'S BOSCH. Hedenmiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in een der pak huizen van de stoombootreedery der fa. Verschoren aan de Breede Haven. Het pakhuis brandde geheel ui', alsrrede het bovenhui», bewoond door den kapitein B. Dank zij het optreden der brandweer bleef de omgeving gespaard, ofschoon 't zich in den beginne zeer ernstig liet aanzien. Assurantie dekt de schade. Door verrchilllende corporaties en particulieren wordt er bij het Gemeentebe stuur aangedrongen op de verkrygbaarstelling van goedkooper brood. Het is vooral.:voor de arbeiders te bopen dat het Gemeente bestuur niet langer taline, aangezien de prijzeu van het brood, tengevolge van de voortdurende prijsopdrijving door de bakkers, hier exhorbitant hoog zyn. SPRANG. A. s. Zaterdagavond 8 uur zal de Afd. Sprang van het Nederlandsch Verbond «/Patrimonium" hare ledenvergade ring houdeo waar onder meer aan de orde zal komen het kiezen van een bestuurslid Vacature J. v. d. Schans. VRIJH, CAPPEL. Den Heer Wiemaun, caféhouder alhier zal naar we vernemen zich gaan vestigen te Waalwyk in bet thans on bewoond café, aan de markt aldaar, zoodat ook hier weder een dergelijk pand te buur komt. Door de Zangvereniging tHallelujah" alhier is dezer dagen aan den Edelacbtbaren heer C. J. H. Valter Burgemaester van Vryhoeven en '0 Grevelduin-Capelle, het beschermheercchap aangeboden, welke be noeming door Z.Ed. Achtb. werd aangenomen. De Heer M. C. Rijken alhier thans onderwijzer aan de Chr. School te Sprang is in de plaats van de heer de Klerk, in gelijke betrekking benoemd te Loonschendijk. Jn de maand Mei werd er op 't Hulp- postkantoor te Vrijhoeve Cappelle in de Rijkspostspaarbank ingelegd een som van f 8701.50. In 't zelfde tydvak werd op 't Hulptelegraaf en telefoonkantoor 47 tele grammen behandeld waarvan 19 verzonden en 28 ontvangen. Van uit de openbare spreekcel werden 12 gesprekken gevoerd 1 telefoon oproepbericht verzonden en 2 tele foon oproepberichten ontvangen. WASPIK. Bij de s.s. verkiezing voor den gemeenteraad zijn aao de beurt voor aftre ding de heeren B. Zylmans en H. Lange- werf, terwijl een aftredend lid, d6 heer Zacht, overleden is. De politie is reeds een zevental leden van de jonge dievenbende op 't spoor. Het schijnt echter, dat verschillende hiervan zich door beloften en bedreigingen door de bel hamels hebben laten overhalen. Deze s»n- \oerders van de bende zullen dan ook huii straf niet ontgaan. RAAMSDONK(DORP). Aan de stoom- zuivelfabriek alhier is iu Mei verwerkt 288297»/a L. melk. RAAMSDONK VEER. De wachtmeester maréichxusrée's de heer J. Dekker is bevor derd tot Opper-Wachtmeester.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6