Nummer 44 Zondag 26 Juni 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad. De Oorlog1. "tjKKEN DMAKKNG. KERKNIEUWS. Verkiezing Gemeenteraad. tweede verdedigingslinie terug. Wij zet ten de vijand na, drongen in zijn loop graven binnen en vielen met de bajonet aan. Bijna de geheele bezetting van de hoogte werd neergeveld. De rest, 2 offi ciereu en 200 soldaten, zijn gevangen genomen. Uit het Pruisisch huis van Afgevaardigden, het er nog al hef'ig toe Voor zeker deel der bevolklogeo van begin van aanbouw waren, kunne zeer communiqué door de bondgenooten ge- de Duitsche havensteden en voor de- goed zoo veranderd worden, meenl de n0men werden\ maar dat tusschen Ha- geneD, die weten, dat de pas in ge- Daily Mail, dat er zwaardere kanonnen bruik genomen fabriek voor nieuwe oor- dan de 38 c.M op gep'aatst kunnen logsdoeleinden te Essen niet de eenigeworden. Voor den oorlog had Krupp een Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 24 Juni (P. T. A.) Oflicleele mededeeling van den geoe- ralen staf: Op den 23sten was er aan de rivieren Findiva, Wante en Dubissa geenerlel verandering van belang. Aan het front van Narew en Weich- sel zijn slechts schermutselingen tusschen voorposten geleverd. Dezelfde kalmte heerschte aan hetfront van de Tanew. In de richting van Zolkiew en Lwof (Lemberg) heeft de vijand in den loop van den avond van den 22sten en den geheelen volgenden dag pogingen gedaan om het offensief voort te zetten. Met bijzondere hardnekkigheid beproefde hij vooral in de richting van de dorpen S'.chow en Dmytrowice (ten Zuiden en Z.O. van Lemberg) langs den spoor weg van Lwoi (Lemberg) naar Berejany op te rukken. Dank zij krachtige tegen aanvallen van OLze troepen zijn die po gingen verijdeld. Aan het front van Zurawno en Demes- kowice is een verwoede strijd aan den gang, die zich toidusver onder voor ons gunstige omstandigheden ontwikkelt. Belangrijke Duitsche troepenafdeelingen, die in den ochtend van 23 dezer in de buurt van Kozu'y naar den linker (noor delijken) oever van den Dnjestr waren overgestoken, leden ontzaglijke verliezen en moesten, op de rivier teruggedrongen, onder zeer moeilijke omstandigheden tot het defensief overgaan. Hier klampen de Duitschers zich ten deele aan de eilandjes ten deele aan den lioker oever van de rivier vast. Bij Partynovo en Ruzdviany zijn de Oostenrijkers in onstuimige aan vallen door onze troepen naar de rivier teruggeworpen. Zij hadden tot 23 Juni 10 uur 's ochtends omstreeks 40 officieren en 1700 soldaten van verschillende regi menten aaD gevangenen verloren. De vijand tracht zich in de huizen dichtbij de rivier te handhaven en biedt daar hardnekkig verzet. In die gevechten steunt onze zware en lichte artillerie ons krachtdadig. In de buurt van Kosmierzyn (aan den noordelijken oever van den Dnjestr in het gebied van de kniebochteo) had de vijand ten Z.O. van Beremiany (ten Oosten van Kosmierzyo) een hoogte bezet en zich daar geducht verschanst. Bij het aanbreken van den dag van den 23sten ondernamen wij een onstuimigen aanval. De vijand meed een gevecht met de bajonet en trok in wanorde op zijn Gisteren gwg iu 't Pruisische huis van afgevaardigden, naar aanleiding van 't feit dat i-speculanten vele voedingsmiddelen, vooral aardappelen ontzettend hebben opgedreven. De sociaal-democraat Braun zeide o.m. Braun (*ociat>l-drmocraai)Wij versloegen den honger, maar als een nipuwe vijand trad op de levensmiddelen-woekpr, die teert op het merg van het volk. De afwachteude haltheid va» de regeering doet groote winsten uit de sakken van bet volk in die van gpwetenlooza speculanten vloeien. Voor doorzetting van deu oorlog tot de bestaande annexatie-plannen verwezenlijkt kunnen wor den, is een weikelijkn meerderheid ouder het volk niet te vinden. Moge de regeering geen gelegenheid voorhij laten gaan spoedig tot het sluiten van den vrede te komen. Doorvoeiing van allerlei annexatie-plannen, die door een Duitschen Bondsrorst en vele groepen van belanghebbenden werd aanbe volen, z u een ramp zijn voor Duitschland. Zulks draagt de kiem tot nieuwe oorlogen in zich. Ben dergelijke veroveri gspolitiek keurt de sociaal-democratie af. Daardoor zou de rampzalige oorlog slechts verl-ngd worden. Het Duitsche volk wil geen veroveringen, het wil vrede, zonder verued-ring, zonder overweldiging. Ea vice-president »au het staatsministerie, Delbiück, zeii'eDe offers in den oorlog gebracht, kun >pd slechts vrucht dragen, w .nneer handels- en .indastrieele kriugen i-lkauder steuuen fn niet elkander verwijten doen, zooals de vo ige spreker gedaan heeft, (levendige onrust bij de sociaa'-democraten.) Delbiück vervolgt: De rege.ering doet alles om bestwil, \ooral iszij er vau orer- 'uigd, dat haar streven nergens daadwerke lijker gesteu d wordt, dan door den land bouw. Ten opzichte va» den oorlog, kan -lechts de gedachte domineeren, dez n zoo re. bvëindigen, dat wij niet nogmaals moeten oorlogvoeren, (zeer juist.) Naast dit doel, dat de rijkskanselier en Ie regeering zich slelden, moesten ook de si cia4-democr»ten zich richten, indien zij b-grip hadden van de waarachtige belangen van h;t vaderland, (aanhoudende bijval bij ie burgerlijke psrtijeu, rumoer bij de sociaal democraten). Onder herhaalde bewijzen van instemming van de leden der burgerlijke partijen en interrupties der 8ociaal-democrateD, die meermalen tot de orde genepen werden, betreurden de sprekers van alle burgerlijke partijen den door de sociail-democraten beden in ds debitten gebrachten wanklank en sprsken zich uit voor doorzetten tof de overwinniog zal zijn behaald, die Duitsch- land een duurzimen vrede verzekert. Wat wij in de afgeloopen oorlogsmaanden aan bewijzen van militaire, economische, financieels en met came innerlijk-moreele kracht van het volk te zien kregen, schenkt ons zulk een krachtigen waarborg voor een zegerijk doorzet en van den oorlog, dat niemand het recht heeft daaraan te twijfelen. God zal ook verder onze wapenen zegenen en het volk kracht, volhardingsvermogen en onbegrensde offervaardigheid schenkeD. (levendige bijval). Is, welke ln Duitschland nieuw werd gebouwd, konden deze maatregelen echter niet geheel en al verborgen blij ven. Men onderschat in het buitenland den kanon van ongeveer 41 c.M ontworpen dat 100 ten woog en een projectiel van 2028 Engelsche ponden afschoot. Sedert den oorlog is Krupp zelfs volgens de berichten van neutralen begonnen met «Ausdauer" waarmee Duitschland zich het gieten van 45 C.M., die een projec- door een ontzaglijke organisatie voor bereid op de zegepraal over al zijn Een nieuwe Duitsche veldtocht Uit Keulen wordt aan de Tijd gemeld In hooge militaire kringen, waar ik wel eens belangrijke ooilogslnlichtiugen inwOD, is mij duidelijk gebleken, dat men zich in het buitenland niet moet overgeven aan de illussie, alsof de inneming van Lemberg het einde van den veldtocht in Galiclë zou beteekenen. Me i zal voor het naaste zien, dat na het volledig terugwerpen der Russen over hun eigen grenzen, Warschau het eerstvolgend doel is. Maar hiermee niet tevreden, zullen tenzij de geallieerden tusschentijds ingaan op eene gelegenheid, waarop ik reeds vroeger zinspeelde, en die aan alle oorlogvoerende mogendheden een niet al te pijnlijken eu in elk geval eervollen vrede zou verleenen zoowel de Franschen als de Engelschen zich in het najaar op een nieuwen Dultschen veldtocht met name langs de Belgische zeekust te weer behooren te stellen. Het gaat natuurlijk niet aan, om ten deze ook maar de geringste bijzonder heden van de voorbereidende maatrege len, die worden getroffen, aan te duiden. vijanden, met name over zijn grootsten vijand, Engeland, dat door zijn geïso leerde ligging tot dusverre het minst van den krijg te lijden had, maar in de toekomst daarvan niet verschoond zal blijven. In verband met de bovenstaande uit latingen ven dezen Keulschen correspon dent, is het wellicht niet zonder belang, de aandacht te vestigen op hetgeen in het joDgste nummer van de >Times« de »neutrale waarnemer* mededeelt, die herhaaldelijk reizen door Duitschland maakte en op objectieve wijze de aldaar heerscheode toestanden naar eigen hooren en zien pleegt te bepreken. Hij had een onderhoud met een ofticier, verbonden aan den Duitscheo generaleo s'af, die ongeveer het volgende aan hem had verklaard »Natuurlijk behooren we allereerst de Russen te verslaaD, niet enkel hen te rugdrijven, zoo dat zij zich kunnen her stellen en terugkomen, maar hen volko men verslaan. Zij moeten in het zuiden terug worden geworpen tot in het hart vau Klein-Rusland Bessarabië wordt dan door ons bevrijd en aan Roemenië ter onmiddellijke bezetting aangeboden, ten einde vrede te houden met de Balkan- staten- Wij dringen door, desnoods tot Odessa. In het Noorden zullen de Oost- zee-provincies gemakkelijk van den vij and worden gezuiverd, en de Duitsch- gezindheid van Zweden Zal ons aldaar tegen gevaar vrijwaren. Daarna zullen wij vrij zijuj om onze aandacht aan het Westen te wijden en~-A. een inval in Engeland ondernemen. De schrijver in de >Times« zegt ver der, dat de Duitschers ernstig plan hebben op de verove'ing van Calais uit te gaan. De aanhangers van een Groot- Duitschland verlangen inlijving niet alleen van België, maar van Fransch Vlaanderen tot in de buurt van Boulogne sur Mer. Indien de Duitschers van Calais uit met hun nieuwe geschut Dover heb ben verwoest, gaan zij onder dekking van dat geschut op den inval van En geland uit. De alumioiumbooten worden er al in Duitschland voor klaar gehouden. Zoo het nog noodig is, zullen.duikbooten hen beschermen. Voorafgegaan door een geweldige luchtvloot, die schrik en ont steltenis verspreidt, zal het landingsleger dan op Londen aanrukken. De schrijver in de >Times« acht het plan volstrekt niet onmogelijk of onvatbaar voor ver wezenlijking. Verspreide berichten. De Fransche oorlogsbegrooting voor het derde kwartaal van 1915 bedraagt 5,940,000,000 francs. Sedert het begin van den oorlog werd 15,615,000,000 francs voor den oorlog toegestaan. De begrootingscommissie berekent de oor logsuitgaven voor Frankrijk op 2 milliard irancs per maand. Getorpedeerd. Het stoomschip „Llama'' heeft de be manning opgepikt van de „Quetwaters" van Peterhead en van de „Viceroy" van Aberdeen, die Woensdag bij de Shet- lands eilanden tot zinken zijn gebracht ten oosten van Skerries. Nog 5 andere treilers zijn ter zelfder tijd gezonken. Duitsche Super Dreadnoughts. Daily Mail heeft een Duitschen offi cier gesproken, die in Nederland ge ïnterneerd is. Volgens dezen heeft Duitschland sedert het begin van den oorlog een dread nought van 25,600 ton en een linie kruiser van 26,200 ton voltooid en op beide schepen de kanonnen van 30 5 c.M. waarmee zij gewapend zouden worden, door kanonnen van 38 cM. vervangen. Vier andere dreadnoughts en een aantal linie—kruisers zouden hun voltooiing naderen en tegen het einde van dit jaar klaar kunnen zijn, om zee te kiezen. Zij zullen, naar verluidt, met kanonnen van nog grooter kaliber dan 38 c.M bewapend worden. De Duitsche schepen, die nog in het tiel van ongeveer 3000 pond afvuren. Kuning Albert aan het front De dapperheid van Koning Albert is alom bekend en het zal moeilijk zijn, deze naar verdienste te schatten. De vorst leeft voortdurend te midden zijner soldaten en steeds kan men hem vinden, waar het gevaar het grootst is of de meeste troost moet gebracht worden. Bij den jongsten aanval der Belgen op Dixmuiden stond hij in de artillerie linie het effect der nieuwe zware stukken na te gaan. Een paar uren later was hij bij Nieuwpoort om door zijn voor beeld de infanterie bij een aanval in de duinen aan te moedigen. Nog dezelfden dag legde hij een bezoek af in het gasthuis van dr. Depage, waar de ge kwetsten aangebracht werden en hij verliet hen niet, voor hij zich overtuigd had, dat hun spoedige en degelijke geneeskundige hulp kon verleend wor den. Dan vloog zijn auto terug naar het Yserfront, waar hij zich op de hoogte wilde stellen van de verwoesting, welke de laatstedagen door de Duitsche artillerie te Ratjiscappelle, Pervyse, Oostkerke en Oost-Vleteren aangericht was. Tijdens de rit scheen de vorst in somber ge peinzen verzonken! Zelfs toen zijn aide- de-camp hem er op wees, dat de gra naten in hun nabijheid neervielen, bleef hij zwijgen. De oogen des konings fonkelden van ingehouden toorn, toen hij zag, dat behalve te Oost-Vleteren, geen steen meer op den anderen ge bleven was. Bij het invallen der duisternis bezocht de vorst-soldaat de gewonden van Dix muiden in het veldhospitaal te X, een uur achter het front en feliciteerde zus ter Theresia van het H. Hart van Maria, die ondanks haar 72 jaren, sinds het begin van den oorlog op de gevaar lijkste punten van het front der ge kwetsten hulp en troost bracht. Langs de inundatie keerde de koning naar het hoofdkwartier terug. Daar moest hij nog denzelfden avond een conferentie van den generalen staf voorzitten. Toen generaal Wielemans, de bevelhebber der Belgische legers, den koning eerbiedig er op attent maakte, dat hij vermagerde en zijn leven en gezondheid in gevaar bracht, verklaarde de vorst, dat hij, in ant woord op het ultimatum van Duitschland den vijand toegeroepen had, dat hij zich aan het hoofd van zijn leger zou stellen en daar zou blijven tot België door de Belgen was heroverd. Zoolang het land niet van vijanden gezuiverd was, zou hij rust noch duur kennen. Msbd Do Toestand. Op twee punten beginnen zich de strategische gevolgen van den val van Lemberg nu vooral af te teekenen aan den Dnjester en in het Zuiden van Rus sisch Polen. In Russisch Polen, waar, zooals wi vroeger reeds opmerkteo, de Russen door de gevaarlijke uitgestrekte flank stelling, die zij van het bergland van Kielce langs San en Tanew tot bij Ra waruska innamen, gedwongen waren hun front te veranderen, hebben de Oosten rijkers reeds Ostrowec en Sandotnir ge nomen De terugtrekkende beweging der Russtn schijnt hier in goede orde te zijn verlooper, want het Oostenrijk sche communiqué meldt alleen dat Rus sische »achterhoeden« over de Kamenna werden teruggeworpen. Waarschijnlijk zullen de Russen in Zuid-Polen hun front tot achter de Weichsel terugbuigen, waarbij dan de vraag zich opdringt tot hoelang zij in het meer Noordelijk deel van Polen de voot uitgeschoven posities achter Bsura en Rawka nog kunnen hand haven. Aan den Dnjester trekken de Russen zich eveneens terug, het eerst uit het meest kritieke punt ten Zuiden van Lemberg. Het Duitsche communiqué meldt, dat Von Linsingen den Dnjester overschreed (bij Mikolajow en Zydaczow zeker, die volgens het Oostenrijksche licz en Zurawno nog een hevige strijd wordt gevoerd. De Russen zetten dus blijkbaar alle pogingen in het werk om een regelmatigen terugtocht uit het Djnestergebled te verzekeren en de kracht waarmede zij, blijkens het Duit sche communiqué aan het offensief der bondgenooteD, waar dit het gevaarlijkste zou kunnen worden, weerstand bieden, bewijst, dat zij daarmede, zooals ge woonlijk, wel succes hebben. De hevige gevechten tusschen Halicz en Zurawno hebben geen ander doel natuurlijk dan het retireeren van de Russische hoofd macht te beveiligen. Ia het gouvernement Radom (Zuiden van Russisch Polen) trekken de Rassen verder terug en hebben zij de steden Ostrowiec en Sandomir aan den vijand gelaten. Deze terugtocht naar den Weichsel is het gevolg van het uitwijken der Russen in Galiclë aan de overzijde van de rivier, vermindert ongetwijfeld het gevaar van een scheiding der Russische strijdkrachten, verkort de linie van het Russische front en maakt dus verster king op de meest bedreigde plaatsen mogelijk. Als dit doel wordt bereikt, dan is desniettemin deze terugtocht als een succes voor de centralen te beschouwen. Want als in den oorlog een partij iets prijs geeft, ten einde een grooter nadeel, dat de vijand hem dreigt toe te brengen, te voorkomen, zoo is toch het voordeel aan den vijand en niet aan hem. Deze eenvoudige waarheid wordt in de be richten van alle oorlogvoerende partijen, na een geleden tegenslag over het hoofd gezien. Althans men tracht den lezer die waarheid over het hoofd te laten zien. Dit komt bijvoorbeeld sterk uit in eenige berichten die betrekking, hebben op Italië. Een daarvan meldt dat Turkije de stammen in Llbyë (om het bezit van welke landstreek Italië oorlog met Turkije heeft gevoerd) in hun verzet tegen Italië stijft, Het gevolg van dit nieuwe verzet wordt nu in den volgenden vorm meegedeeld: >Het doel is om Italië te dwingen een groot deel van zijn troepen in Noord-Aftika te laten houden. Dit plan is verijdeld door het besluit van de Italiaansche regeering om de militaire posten in het binnenland terug te trekken; hierdoor wordt het mogelijk het bezit van Lybië ook met geringere strijdkrachten dan tot nog toe te waar borgen.* Dit bericht wil den lezer doen gelooven dat het voor Italië nog al voordeellg is, dat het de resultaten van een langdurigen, kostbaren en bloedigen veldtocht, voor het grootste deel heeft moeten prijsgeven. Want de Italianen hadden het kustgebied van Libyë onmiddellijk in den aanvang van den oorlog tegen Turkije onder dekking van hun vloot kunnen bezetten, Het vervolg van den strijd ging om het achterland. Voor een snellen zegevierenden veld tocht tegen Oostenrijk opent ook het volgende Reuterbericht uit Verona geen bepaald schitterende vooruitzichten >De Oostenrijkers hebben thans ver sterkingen ontvangen, die hen in staat stellen aan het geheele front tot het offensief over te gaan, doch zij worden overal voortdurend met zware verliezen afgeslagen. Cadorna legt het er op toe den vijand zoo groot mogelijk verlies aan manschappen toe te brengen met zoo gering mogelijke opofterlng van Italiaansche manschappen; Deze laatste zin beteekent in duidelijk Hollandsch hij zal zich voorloopig tot de verdediging bepalen. (In dit verband kunnen wij niet nalaten te vermelden wat de Cape Times in zijn oorlogskroniek onder 24 Mei schrijft: »Na lang en vreeselijk vechten dwingen de Russen den vijand in Galicië het offensief te nemen. N. R. Ct. Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, heeft Zondag 20 Juni ln de kapel der Paters Jezuïten te Oudenbosch de Tonsuur en Kleine Orden toegediend, aan de volgende eerw. fraters P. Bos, L Dumoulin, (zoon van Jos. Dumoulin alhier,) G. van Gestel, H. Gitsels, L. Hamérlinck, W. Heijmeijer, H. de Kuijper H. Levelt, Th. Paimans, J. Scheerboom, P. Wubbe en H. de Greeve, allen van de orde der Jezuïeten. van De Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den '29 JuDi aanslaande, zal plaats hebben de ^verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vervulling der op 7 September as. openvallende plaatsen wegens periodieke aftreding der leden YV. il van deu Broek; J. J. A. Houben E. W. Klijberg; A. J. M. Verbunt dst op dien dag, van des voormiddags negen tot dra namiddags vier uren, ter secretarie der gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd Opgaven -an Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet, welke opgaven moeten in houden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat. Formulieren voor de opgaven zijn van25Juni 1915 tot m met den dag der verkiezing ter secre tarie kosteloos ve<krljghaar. Op die formulieren is vermeld het voor do candidaatstelling vereitchte aantal handteekenicgen van kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering der opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben on dei teekend. De candidait kan daarbij tegenwoordig zijn. Van deinleveringwordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel lol der Kie-we', luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende -dat zij is voorzien van hand teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zunder die handtee- keDingcn geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevan- genisst'af van ten hoogste 3 maanden of eene geldboete van ten hoogste 120 gulden. Met gelijke straf wordt gestraft, hij, die weteode dat hij Diet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inleveiing bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, beeft onderteekend. Waalwijk, 14 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5