Tweede blad. De Oorlog1. Gemeenteraadsvergaderingen. De stopgezette aanvoer van leder. NUMMER 54 ZONDAG 4 JULI 1915 38e JAARGANG De toestand. 'raamsdonk. 6.927 23.642 6.445 36.914 De Echo ru het Zeiden. Het V. v. d. S. schrijft: Op den l7den Juni j.l. informeerde een onzer vrienden of ons iets bekend was, dat de N- O. T. hare bemiddeling niet meer zou verleenen voor den invoer van leder. Ons antwoord was Alles is mogelijk, hoewel wij het ons niet kunnen indenken. Het zou kunnen zijn dat Engeland een oogenbllk bez varen opperde, maar in dat geval zou het de N. O. T. niet moeilijk vallen onze buren aan de over zijde der Noordzee te overtuigen, dat hier werkelijke behoeften te dekken waren en dat zij een bevrienden neutralen Staat niet zouden bemoeilijken, die aan te vullen. Ook was het ons niet denkbaar om redenen die wij hieronder zullen laten volgen. Later liepen er geruchten, dat de N. O. T. zich had laten voorlichten door Nederl. leerlooiers, dat er thans vol doende voorraad van leder in Nederland aanwezig zou zijn, om in de naaste toe komst in de behoeften te kunnen voor zien. Dit nu is zoover bezijden de waar heid, dat er eigenlijk Biet aan gedacht mag worden dat de N. O T. niet beter op de hoogte zou zijn en dit ook maar één oogenblik reden zou kunnen zijn den import van leder te belemmeren. Wat toch is het geval „In gewone tijden kon de Nederl. zool- leder-industrie voor ongeveer 60 pet. in onze behoefte voorzien, terwijl de laatste 11 maanden zeker niet meer gelooid is dan in normale tijden. In de verdere behoeften werd door Duitschland en België voorzien. Om reden, dat wij nooit over betrouwbare statistieke gegevens hebben kunnen beschikken, is het niet mogelijk een juist cijfer vast te stellen voor welke bedragen de laatste jaren werd ingevoerd, 't maar zal toch zeker op 5 millioen gulden per jaar gesteld mogen worden. Sedert 1 Aug. 1914 heeft de invoer uit de ons omringende landen vrijwel geheel opgehouden en waren wij op Noord-Amerika aangewezen om het tekort aan te vullen, maar omdat dit aanvankelijk met groote moeilijkheden gepaard ging, is er nog betrekkelijk weinig ingevoerd. Niemand beter dan de N. O. T. kan de juiste cijfers weten, maar durven wij wel schrijven, dat de totaal-invoer aan zoolleer van de Vereenigde Staten sedert 1 Augustus 1914 niet één millioen gulden bedragen heeft. Deze cijfers zouden voldoende moeten aantoonen, dat de voorraad zoolleder beneden het normale is. En niet alleen dat de productie en invoer minder zijn dan in gewone tijdeD, het verbruik is veel grooter geweest. Zouden de heeren van de N. O. T., voor wie toch alle deuren openstaan om hunne inlichtingen en gegevens te ver meerderen, ter bevoegder plaatse eens niet informeeren, voor hoeveel millloenen guldens zoolleer alleen aan militairschoei- sei gedurende de mobilisatie is verwerkt Voor welk bedrag zoolleer er wekelijks alleen aan halve zolen noodig is Hebben de beeren zich wel eens ingedacht dat dit ongeveer een ton gouds per week bedraagt Zouden de heeren niet eens informee ren, welke voorraden in de ledermaga zijnen der handelaren en In de maga zijnen der schoenfabrikanten aanwezig zijn Zij zullen dan voorraden aantreffen die groot gevaar opleveren zonder invoer in eenige weken te zijn uitgeput. Wat zouden de gevolgen zijn, indien Neder land onverhoopt eens in oorlog kwam. Op onze lederindustrie, die bijna geheel in het Zuiden van ons land gevestigd is, valt dan absoluut niet te rekenen. Aanvoeren van andere landen zijn dan uitgesloten. Van dit standpunt beschouwd kan er nooit te veel voorraad zijn, en mag de aanvoer van leder nooit of te nimmer bemoeilijkt worden. In onze !e- gerbehoeften kan zonder invoer, onder rgewone omstandigheden, in de eerste unaand reeds niet in de behoefte aan •.geschikt zoolleder voorzien worden. Gaan wij even na, hoe Engeland in zijn directe en toekomstige behoeften aan zoolleder voorzien heeft, dan vinden •wij, dat reeds in September 1914 groote kwantiteiten in N.-Amerika gekocht wer den, welke steeds toenamen, tot in Fe bruari 1915 nog voor een waarde van 27'/a millioen Hollandsche guldens aan zoolleer werd ingevoerd. Nederland heeft in 11 maanden van de Vereenigde Staten ongeveer zooveel Ingevoerd als Engeland in Februari dagelijks betrok. (Ontzaglijke hoeveelheid. Ned. Leder-Industrie 22 Juni '15.) Wat echter nog meer verwondering ^al wekken, ja als een absolute onmoge lijkheid zal worden beschouwd, is, dat de N. O. T. hare bemiddeling niet meer kan verleenen voor invoer van overleder, als boxkalfs en chevreaux. Waar de Nederl. schoenindustrie ge heel is aangewezen op deze artikelen van buitenlandsch fabrikaat, om reden dat ze binnenslands niet worden gefabri ceerd, is het ondenkbaar, dat zij hiervan voldoende op de hoogte is. Van noe menswaardige voorraden in deze artike len kan in 't minst geen sprake zijn. Maar al ware er veel voorraad, dan ligt het o. i. nog niet op den weg van de N. O. T; den verderen aanvoer te bemoeilijken. Er kunnen voldoende redenen bestaan voor Invoer van artikelen, zonder dat de N. O. T. de noodzakelijkheid daarvan kan beoordeelen. Deze beoordeeling diende aan den handel en de industrie te worden overgelaten. V»ij meenden dat de bemoeiingen van de N. O. T. bestonden in het eischen van waarborg, dat geen ingevoerde artikelen, als leder, werden uitgevoerd naar oorlogvoerende landen. De zeer bezwarende bepalingen bij invoer zullen zeer zeker als voldoende kunnen worden beschouwd om fraude te voorkomen. Werkelijk, de importeurs moeten wel gegronde redenen hebben om thans goederen in te voeren. De groote kosten daaraan verbonden, als schandelijk hooge vrachtprijzen, bedui dende verzekeringspremiën, telegram- kosten, bankgarantie als anderszins zijn geen denkbeeldige bezwaren. Resumeerende kan elke bemoeilijking van den invoer beschouwd worden als strijdig met onze nationale belangen, ten koste misschien van een kleine catogorie van industrieelen, die daardoor weer eens in de gelegenheid gesteld worden hunne fabrikaten en voorraden tegen ongemo. tiveerde prijzen van de hand te doen. Het al of niet mogelijke van invoer kan als de stand van den barometer be schouwd worden der prijzen, waarvoor de artikelen te veikoopen zijn. Niet de kostprijs met eene behoorlijke bedrijfs winst vormt den verkoopprijs bij onmo gelijkheid van invoer, maar deze verhoogd met elk willekeurig cijfer ten koste van het geheele Nederlandsche volk. Bij de onmogelijkheid van invoer van zoolleder komt tevens onze onafhanke lijkheid in ernstig gevaar, of zou het geen gevaar opleveren als ons Hink leger te eeniger lijd ongeschoeid te velde zou moeten trekken G. wllliging verzoek van de Algem. Nederl. Vereeniging „het Groene Kruis" te Win terswijk om eene jaarlijksche bijdrage van minstens f 5,voor het desinfec- ten van Schoolboeken. Wordt besloten tot niet inwilliging van iet verzoek. 4. Voorstel van alsvoor tot niet inwll- liglng verzoek van A. v. Biezen om ont heffing van hondenbelasting; wordt be sloten op het verzoek van afwijzend te beschikken. 5. Schrijven van B. W. daarbij ter goedkeuring inzendende een besluit tot wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van hun College. Nadat door den Voorzitter de verschil lende wijzigingen zijn voorgelezen, wordt conform het voorstel van B. W. be sloten. Het agenda afgehandeld zijnde vraagt het lid W. Zijlmans aan den heer D. Timmermans nalere toelichting omtrent het punt dat 14 dagen geleden in de vergadering van de schoolcommissie ter sprake is geweest. Het lid D. Timmermans stelt voor dit in gesloten vergadering te doen, waarop de Voorzitter de openbare vergadering sluit. van Libau in Zuid-Oostelijke richting I zeer wsHrschyulijk is, terwijl*de verliezen langs indau en Dubissa. van de Fransuhe noepen er zeker niet onder /.ou men enkele Engelsche bladen begrepen zyn. 'del totale verliescijfer van mogen gelooveD, dan zou lo dezen stand de verbondenen in den strijd bij de Darda- spoedig een verandering nellen is das zeker nog eenige tienduizend- Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 1 Juli des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Ed. Achtb. Heer Ridder de van der Schueren. Ruim 10 uur opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig het lid de Bruijn. De notulen der vorige vergadering wórden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Beëediging van den nieuw benoem den gemeente-ontvanger. Nadat de heer Slmonis ia handen van den Voorzitter dë bij de wet voorgeschreven eeden heeft afgelegd, feliciteert de Voorzitter hem met zijne benoeming en zegt dat de werkkring, die hij gaat vervullen altijd door zijn voorganger met nauw gezetheid is vervuld geworden. Spr hoopt, dat de heer Simonis de betrekking van gemeente-ontvanger vele jaren met ijver en nauwgezetheid zal vervullen. De heer Simonis dankt den Voorzitter en de leden van den raad voor zijne benoeming en geeft de verzekering dat hij zijn nieuwe taak steeds met nauw gezetheid zal waarnemen. 2. Ingekomen stukken. Schrijven van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten houdende ver zoek tot deelname door de gemeente in de Crediet-bank. Aangenomen voor kennisgeving. Schrijven van den Heer Simonis houdende mededeellng, dat hij zijne benoeming als gemeente-ontvanger aan neemt. Schrijven van den heer J. van Hal houdende mededeellng dat hij zijne be noeming tot gemeente-veearts aanneemt Schrijven van den beer J. H. Krützen en M. Michon respectievelijk Voorzitter en secretaris van den bond van gemeente veldwachters in Noord-Brabant houdende verzoek op de jaarwedde van den gemeente-veldwachter een duurtetoeslag te willtn geven. Deze drie stukken worden allen voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den heer D. Lankhuijzen Dz. houdende verzoek, tot overname van de Koningsstraat door de gemeente. Dit stuk wordt in handen gesteld van B. W. 3. Voorstel van B. W. tot niet in- Met een snelheid van beweging en een overrompelende beslistheid, die, hoe dikwijls wij er ook getuigen van waren, toch telkens weer verrast, zetten de troepen der bondgenooten hun offensief in de Russische gouvernementen Lublin en Cholm voort. Reeds vestigden wij de aandacht op dit offensief als de meest belangrijke actie op het Oostelijk oorlogsterreio, die op het verdere verloop der gebeur tenissen, vooral in Galicië, grooten in vloed zou kunnen uitoefenen. Waren de bondgenooten, volgens de voorlaatste legerrapporteD, doorgedron gen tot Tomaszow, volgens de jongste commmuniqué's hebben zij hun vluggen opmarsch een kleine 20 K. M. in noor delijke richting voortgezet en Komarow en het Noord-Westelijk daarvan gelegen Samostje bereikt. Het Russische com muniqué erkent dit voortdringen van den vijand met de nuchtere opmerking dat het vijandelijke oftensief tusschen Wieprsh en Bug op het front Samostje- Sokah voortduurt. In de Russische bladen wordt dit ver rassende oftensief van de bondgenooten volgens een telegram aan de »Times« druk besproken. De militaire medewerke van de >Nowoje Vre'ur.a* ziet in de actie zooals wij veronderstellender wijze reeds uitspraken, niets anders dan een poging van Von Mackensen om de taak van de legers van Von Lissingen en Boehm Ermolli te vergemakkelijken en indirect den terugtocht der Russen van den Dnjestr en uit het overige deel van Galicië te forceeren. Andere bladen zien in de actie een poging der verbon denen om het zoo belangrijke spoorweg knooppunt Cholm, waar de strategisch- gewichtige verbindingen met Brest Litowsk en met Lublin en Rowno samen komen te bezetten cn zoo het Russische leger te berooven van de toch reeds zoo armelijke verbindingen, die het in den rug heeft. Intusschen doen, wat dan ook het doel van het offensief der bondgenooten mag wezen, de gevolgen van deze in deuking van het Russische front Samostje is in rechte lijn een 35 K. M Noordelijk van de Tanew, waarachter de Russen eerst stand hielden, gelegen zich krachtig gevoelen. Naar beide zijden buigen de vleugels zich terug en tot op den linkeroever van de Weichsel heeft de terugwerking van het voortdringen der bondgenooten zich doen gevoelen. Daar waar het Russische front zich eenmaal achter de Nida uitstrekte, vanwaar het tengevolge van de Russische nederlagen in Galicië telkens verder in Noord-Oostelijke rich ting moest worden teruggebogen, is het nu tot achter de Weichsel reeds verlegd. De vraag is nu maar, hoelang de Russen meer Noordelijk in hun stellingen die zich langs Bzura en Rawka nog altijd om Warschau vooruitbuigen, zullen kunnen standhouden, en of de terugslag van het voortdringen der bondgenooten zich ook daar niet spoedig zal doen voelen. Op den Hnkervleugelheeft de opmarsch der Duitsch—Oostenrijksche troepen in het gouvernement Lublin zich nog niet zoo krachtig doen gevoelen. Alleen hebben de Russen zich verder tot Sokal tee achter de Bug teruggetrokken, maar overigens blijven zij achter deze rivier en achter de Gnita Lipa hun posities handhaven. Tot hoelaDg nog echter Aan de aodere zijde van 't ontzaglijk front op het Oostelijk oorlogsterrein, in Noord-Westelijk Rusland, heboen zich in den laatsten tijd geen gebeurtenissen van iogrijpend belang voorgedaan, wes halve wij de operaties daar onbesproken hebben gelaten. Met wisselend geluk werden daar gevechten geleverd, langs een front, dat zich ongeveer uitstrekte van zaken komen. De Duttschers zouden n. 1., volgens telegrammen aan die bladen uit Petrogrado, belangrijke troepenmach ten in de Riga- en Szawla-streken concentreeren, even belangrijk haast als zij in Galicië hebben samengebracht. Indien dit waar is, zal men heel spoedig nieuwe verrassingen op dit strijdtooneel mogen verwachten en zal men mogelijk de Duitschers een nieuwe poging zien doen, om naar Riga op te rukken. Het Russische communiqué meldt, dat een Duitsch eskader getracht heeft bij Windau, aan de monding van de rivier van dien naam (een 100 K. M. Noordelijk van Libau) een troepenmacht aan land te zetten. De poging werd door de Russische torpedobooten, die de beschermende Duiische oorlogsschepen op de vlucht dreven, verhinderd. Moge- 'ijk zal deze poging tot landing in nauw verband staan met de voorgeno men nieuwe operaties, waarbij het geen betoog behoeft, dat zulk een landing den rug der Russische troepen van tallergrootste beeekenls wezen zou. Op het Westelijk front zijn de Duit- cher weer krachtig aanvallend opge treden in het Argonnerwoud, waar hun offensief, volgens' het Fransche avond communiqué, geleld heeft tot een gedeel telijk succes bij Bagatelle. Van hun kant kunnen de Frauschen tegenover dit succes geen enkel behaald voordeel stellen. De verbondenen ontwikkelen in de laatste dagen dan ook opmerkelijk weinig activiteit op het Westelijk oor logsterrein Mogelijk de stilte, die den storm van een nieuwe offensieve bewe ging moet voorafgaan Het bericht van den vreedzamen intecht der Montenegrijnen ia Skoetari. de Alba- neesche veste, om wier bezit, tydens den eersten Bi kan-oorlog, zoovele strijders van koning Nikita hnu leven hebben moeten laten, schijnt na toch wel zeker te wezen verschillende bijzouderheden worden over dien intocht gemeld en fa Londen heeft niemaud minder dan Prenk-Bib-Doda, die aldaar vertoeft, het bevestigd. Ue bezetting, heeft in Italië, gelijk uit een telegram van onzen correspondent te Luzern op te maken viel, een zeer onaar> genamen indrnk gemaakt. De bladen spre ken zich lenminMe op zeer onvriendelijken toon over het optreden van den kleinen bondgenoot ait. Koning Nikito, de schoonvader van den Italiaanscl en vorst, zooals men weet, geeft voor zijn optreden, ten opzichte van Skoe tari, in een rondschrijven aan de Entente- mogendheden, de schuld, aan de kuiperijen van Oostenrijk. Eik«le Italiannsche bladen keeren echter het blaadje om en verwijten Nikita kuiperijen met Oostenrijk. De Donau- monarchie zou haar troepes in overleg met M 'ntenegro, van de Montenegrynsche grens hebben teruggetrokken, om den Montenf- grijnschen troepen gelegeuheid te bieden zich van de Albaneesche oud-hoofdstad meester te maken Dit klinkt tegenover een bondgenoot niet zeer vriendelijk. Maar de verstoordheid i* te begrijpen. Want de Italiaansche bladen mogen zich mooi beroepen op de besluiten van de gezanten-conferentie of mogen aan de gebeurtenissen in Albanië een zeer voor- loopig karakter toeschrijven, ze zullen zelf toch wel niet gelooven, dat MoDtenegro voor de tweede maal Skoetari zal loslaten het weer vrijwillig zal ontruimen. En en die gedachte moet wel in hooge mate ont stemmend werkeD, natuurlijk Met al die plegmatieke kalmte en die be- heerschte rustigtieii, die bet optreden van den EngelscheD eersten minister Arquilh steeds kenu erkt, heeft deze ook gisteren ongetwijfeld in het Lagerhuis voorlezing ge daan van de nuchtere cijfars, die hij aan het parlement had mede te deelen. Maar als er ooit gezegd kan worden, dat cijfers „spreken*, dan is het wel van de getallen, die Arquith opsomde, cyfer», np gruwzame wijze weer vertolkend een stuk van het ontzettende wee, door den oorlog in het leven geroepen, vau de onbarmhar tige bloed-offers, die iedere episode van den krijg eischt. Het was een opsomming van de gezamenlijke Engelsche verliezen, die te land en ter zee bij de actie aan de Darda- nellen tot 81 Mei geleden zijs. Wij geven de „sprekende* cijfers hier nog eens overzichtelijk weer. Er werden Gedood Gewond Vernist Totaal officieren 106 1.134 92 1.722 soldaten Tot 31 Mei waren dus een kleine 40.000 man van de Engelsche troepen buiteu ge vecht gesteld. Sedert is de strijd zeker niet in hevigheid afgenomen, zoodat de verliezen, in de Juni-maand geleden, dit cijfer aan merkelijk nog zullen verhoogen, hoewel er rekening mede moet worden gehoudeD, dat de meest ongunstige cijfers, die een gevolg geweest zullen zijn van de eerste landings gevechten in de boven-gegeven getallen nverdisconteerd* zijn. Verder is het nog twijfelachtig, oj de verliezen van de Anstrv- lische en Nieuw-Zcelandsche troepen bij de. gegeven cijfers gerekend zijn, hoewel dit wel -allen hooger te stellen, daar de Franschen o.a. in de gevechten bij Kumkale aanzien lijke verliezen geleden hebber, en nu nog lij het deelnemen aaa den strijd langs de Kereves Dere op den rechtervleugel van het Dardanellenleger lijden. En w»t is het rrsoltsat van die verby*- terende offers, van dien stroom van bloed P Den 25sten April had de landing van het Oardanelleo-leger plaats, 26 April werd pgerukt tot de uiiloopera van den Aobi •aba-heuvel, die een 730 Eng. voet hoog, he Zuidelijk deel van het Gallipoli-schier- ïfand beheersebt, cn waarvan de uitluopers, zich uitstrekkend van zee tot zee, den Tur- keu en Duitschers een gunstigs gelegenheid •oden aan den opmarsch der verbondenen weerstand te bieden. Dit is dan ook geschied, wa t ondanks een tiental hevige en verwoede anvallen zijn de verbondeneu er niet in kunnen slagen om den vijaod terug te wer pen Krithia hun eerste doel, Westelijk, aan den voet van den heuvel gelegen, te bezet en. Zi hebben dus slechts een kleine land punt van het schier-eiland nog in hun invcht, terwijl meer Noordelijk de Austra lische en Nieuw.Zeelandsche troepen alleen -■en afzonderlijke landstrook bezet houden bij Kaba Tepe Deze omstandigheden geven aan de cijfers, Hoor Asquith voorgelezen, vooral een triest karakter j een enorme stroom van oloed is zoo goed als zonder eenig belangrijk resultaat te behalen, verguien, zoodat niet te overzieu is, welke reusachtige verliezen er nog geleden zullen moeten worden voor het succes is verworven, dat de verbondenen san bun woord en hun eer wel verplicht zijn, om te behalen. Mali. WEENEN, 1 Juni. (Wolff.) Ofticleel bericht van het groote hoofdkwartier In Oost-Galicië duren de gevechten aan de Gnlla Llpa en in de streek ten oosten van Lemberg voort. Onze troe pen hebben op verscheidene plaatsen de hoogten ten oosten van de Gnila Lipa bestormd en zijn de vijandelijke stellingen binnengedrongen. Het is den verbonden troepen eveaeens na verbit terde gevechten gelukt stroomopwaarts van Rohtyn op den oostelijken oever der rivier vasten voet te krijgen. Aan den Dajester is het volkomen rus k in het grondgebied van de Wieprz hebben wij Zamosc (30 K.M ten noor den van Tomaszow) bezet. De streek ten noorden van de Tanew laagvlakte is geheel in ons bezit. Ten westen van den Weichsel heb ben onze troepen den terugtrek- kenden vijand tot voor Tarlow (lets ten zuiden van deo benedenloop der Ka- mienna) gevolgd. De buit, in Juni door de leger die onder O.-H. opperbevel in het noord oosten strijden behaald, bedraagt 521 officieren, 194,000 man, 93 stukken ge schut, 365 mach negeweren, 78 munitie wagens, 100 veldspoorwagens, enz. BERLIJN, 1 Juni. Ofticieel bericht uit het groote hoofdkwartier Het leger van von Mackensen dringt verder voorwaarts in de richting van Bug en Weichsel. Ook ten Westen van den Weichsel trekken de Russen terug, hier en daar na hardnekkige gevech'eo. De verbonden troepen vervolgen hen aan belde zijden van de Kammiena, (linkerzijrivier van den Weichsel). De buit, in Juni door de legers van von Llnslngen, von Machensen en Woyrsch behaald, bedraagt 409 officie ren, 150,650 manschappen 80 stukken geschut en 268 machinegeweren- Van het zuidelijke gevechtsterrein WEENEN, 1 Juli. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwar ier: De gistermiddag door verscheidene vijandelijke infanteriedivisies herhaalde algemeene aanval op onze stellingen aan den rand van de hoogvlakte van Do- berdo is overal onder zware verliezen voor de Italianen afgeslagen. De hoofd aanval van den vijaod was gericht te gen het front Sagrado-Montecosich. Ten N. O. van Monfalcone, bij Selz en Vermegliano, slaagden de Italianen er in onze voorste loopgraven biunen te dringen, doch een tegenaanval van onze dappere infanterie wierp hen weder in bet dal terug. De hellingen van den Mon- tecoslch zijn met lijken van Italianen be dekt. Een 's avonds ondernomen aanval van den vijand tegen de hoogten ten oosten van Monfalcone, een aanval ten N.O. van Sagrado en verscheidene zwakke aanvallen tegen het bruggehoofd van Görz hebben eveneens schipbreuk ge leden. Na deze nederlaag van den vijand is het rustig geworden. Onze vastberaden troepen zijn In het vaste bezit van al hun stellingen ge bleven en tot nieuwen strijd gereed. Op den noordelijken Isoozo-sector en aan de grens van Karinthie duurt het artilleriegevecht voort. ROME, 1 Juli- (Reuter.) Officieele mededeeliDg In Carnia zijn heftige nachtelijke aan vallen tegen onze stellingen op den

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5