Binnenland Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT HXUSDIN, NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Monte Croce en den pas van den Pal Picollo (kleine Pal) waarbij de vijand projectielen met verstikkende gassen gebruikte, afgeslagen. Ia het hoogste gedeelte van het dal van de Resia is de belangrijke stelling van Bankirki Spendini die de Conque dc Plezzo (Plezzo Flitsch wellicht is de Flltscher Klause bedoeld, een nauwe pas, 532 M. hoog, met een fo't)beheerscht stevig door ons bezet. In het gebied van den Isonzo gaat de opmarsch der troepen, schoon onop houdelijk, zeer langzaam voort, omdat het noodig is het terrein, duim voor duim, op den vijand te veroveren en 't veroverde gebied telkens tegen de tegenaanvallen van den vijand in staat van tegenweer te brengen. Ook de regen belemmert de krijgsverrichtingen. Onze luchtschippers hebben met goede uitwerking een kolonne troepen bij Appachia Sella en ook het spoorweg station van San Daniel bestookt. Opnieuw wrijving tusschen Duitschland en de Verecnigde Staten De berichten over het torpedeeren van de EngHsche paketboot Armenian" asn boord waarvan zich een aantal Amerikanen (leden der bemanning) bevonden, hepft in ambtelijke kringen te Washington groote beroering gewekt. Na de voorspelling van een gunstig antwoord van Duitschland op de Amerikaansche nota, had men verwacht, dat het schip zon zijn doorzocht e i d t zij, die aan boord waren, in veiligheid zouden zijn gebracht, eer het schip vernield werd. De gezanten Page en Gerard kregen last te Louden en Berlyn inlichtingen in te winnen. De Belgische treiler President Stevens*, die ia de nabijheid was, toen de Armenian" werd getorped erd, stoomde op het schip af en redde vijf booten vol zeelieden. Do kapitein van de //Armenian* ver klaarde: //De onderzeeër gaf ons het sein oui te stoppen door een aantal schoten af te vuren langs onzen boeg. Ik was toen op vier mylen afstand et snelde dasrop voor uit. Wij werden echter voortdurend bi-schc- ten. De granateu doodden een aantal man schappen anderen werden over boord geslagen. Het was een wanhopige jacht, maar wij waren niet van plan ons zonder strijd over te geven. Mijn stuur werd weggeslagen door een grauaat, een ander projectiel viel in de machinekamer een derde sloeg het. Marconi- toestel weg, nog een ander nam den schoor steen weg en maakte de stookinrichting onklaar, zoodat ik geeu stoom meer kon krijgen. Het schip stond op drie plaatsen in brand. Ik besloot toe.n tot de overgave. Wij hadden een nur tegenstand geboden en 12 of 13 man lagen dood op dek". De mues!e om het leven gekomeneu waren Ametikauen. Italië niet naar de Dardanellen. De uit Rome komende berichten toonen aan, dat het regeeringsdementie over het algemeen een gunstlgen indruk heeft gemaakt. Men is zich te Rome zeer wel bewust van twee dingen ten eerste van de verstrekkende beteekenis, welke de krijgsverrichtingen aan het bestaande Italiaansche front voor deD geheelen loop van den Europeeschen oorlog kunnen hebben ten tweede dat de volle militaire en nationale kracht moet gewijd worden aan de verovering van het nationale gebied buiten de oude grenzen. Men ontveinst zich niet, dat de strijd moeilijk is men houdt rekening met de mogelijkheid, dat men zich bin nenkort zal bevinden tegenover een zeer versterkten vijand. Het zou dus een groote misslag kunnen zijn, indien men zich thans ging berooven Van een niet onaanzienlijk deel der strijdmacht op de plaats, waar alle energie dient gecon centreerd te worden. De buit. In Mei hebben de bondgenooten 300,000 gevangenen gemaakt. Vandaag krijgen wij de opgaven over Juoi. Eerst die van de Duitschers In Koerland 25,695 gevangenen. In Galicie 151,000 Een vijandelijke torpedoboot stiet op een mijn en vloog in de lucht. Onze torpedobooten openden het ka nonvuur op de vijandelijke schepen en dwongen hen tot den terugtocht. Ene;else he verliezen aan de Dardanellen. LONDEN, 1 Juli, (Reuter.) Minister Asquith heeft in het Lagerhuis, mede gedeeld, dat de gezamenlijke Engelsche verliezen te land en ter zee aan de Dardanellen tot 31 Mei hebben bedragen 496 officieren gedood, 1134 gewonden 91 vermist, 6927 manschappen gedood, 23,542 gewond en 6445 vermist. 177,995. En de Oosten rijkers maakten 194,500. Samen 371,195. Dat is dus nog meer dan in Mei 1 Bovendien maakten de bondgenooten bult 173 kanonnen, 632 machinegeweren en onafzienbare voorraden. Spoedigen eervolle vrede. De liberaal Mason vroeg Woensdag in het Lagerhuis den eersten minister of, nu sommige sprekers »in het Duitsche parlement* op een spoedigen, eervollen vrede hadden aangedrongen, de regee ring niet duidelijker dan tot nog toe zou te kennen geven op welke voor waarden zij tot den vrede bereid was, teneinde alsdus >zoo'n gelukkige uit komst* te bespoedigen. Aaqulth antwoordde, dat hij het niet in het algemeen belang achtte iets te voegen bij wat hij reeds in het openbaar had gezegd. Windau gebombardeerd. PETROGRAD, 30 Juni. )P. T. A.) Een Duitsch eskader, bestaande uit een pant serschip, 4 lichte kruisers en eenige tor pedojagers, bombardeerde Windau en poogde een landing te doeD welke werd afgeslagen. Uitbreiding van den Landstorm. Verschenen m het atdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsoutwerp lot nadere uitbreiding van den Landstorm. Het verslag bevat dc algemeene klacht, dat de strekking niemand volkomen doidt-l.jk is en constateert, dat in breed?, kringen ongerustheid is ontstaan door verwekken der meeoing, dat alle, geschikte personen benedeu 40 jaar, die. niet in militairen dienst zijn, binnenkort zullen worden ingelijfd. Tal van leden verklaarden zich met maatregelen van i<5ó verre strekking niet te kunnen vereenigen. Verscheidt ueu Wenschteo het plan ♦lot legeruitbreiding eerst te toetsen aan de uitvoerbaarheid, en zagen in indiening van het voorstel slechts den weuach der Regeering, om tegemoet te komen aan de beweging voor algemeenen oefenplicht. De voorgestelde bepalingen toch, komen in werkelijkheid neer op invoering van algemeenen oefeu- eu dienstplicht met te/ugwerkendo kracht. Door verschillende andere leden werd, hoewel met eenige reserves, de legerverster- king, die het ontwerp wil, ve/dedigd, ouder vooropstelling van hun oordeel echter, dat het ontwerp alcchts betrekking heeft op tijd, gedurende welken militie en landweer ge mobiliseerd zijn. Verscheidene leden, die tegen invoering van algemeenen oefenplicht waven, en voor zoover 't ontwerp daartoe strek;, zich er dan ook niet mee konden vereenigen, ver klaarden met een denkbeeld van beperktere strekking te kunnen medegaaD. Mr. Troelstra Omtrent den toestand van het Twee de Kamerlid Mr. Troelstra wordt ver nomen, dat zijn zenuwgestel ernstig is geschokt. Men vreest, dat Mr. Troelstra. zooal niet voor goed, dan toch voor geruimen tijd, zich aan het openbare leven zal moeten onttrekken en zijne functie als leider S. D- A. P. niet langer zal kuo- nen blijven waarnemen. Reeds bedarkte hij als leider der soc.-dem. Kamerfractie. Verbetering in zijn toestand is nog niet waar te nemen. Koers van het geld bij dc Ned. Bank. De rentestand werd gisteren door de directie der Ned. Bank vastgesteld als vol t Verlaagd werden wisseldisconto tot 4'/s prcnvssendisconto 5 beieenlng van binnenlandsche eftecten 4'/2id. buitenlandsche effecten 5 id. goederen 41/ 2- Gebleven zijn korte beleeningen 5'/2 voorschotten in rekening-courant 5l/2- Waalwijk, 3 Juli 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed enevengoedkoop Kunt vinden, 2651 W. B. Landstorm. De vrijwillige Landsform-afdeeling „Waalwijk" is thans officieel erkend. Weldra worden uniformen en wapens verstrekt. Tot commandant is benoemd luitenant Nuijsten. Ongeval. Woensdagavond had onder Capelle een ongeluk plaais, dat betrekkelijk goed afgeloopen mag heeten. De heer T.-V. te Waalwijk reed met zijn motor met zijspanwagen waarin eenedame gezeten, bij Capelle, toen plotseling, de oorzaak is nog onbekend, de motor ter zijde week en recht tegen een boom aan vloog. De dame werd uit 't wagentje ge slingerd en kwam na verschillende buitelingen onder aan den dijk terecht, maar had wonder boven wonder geen enkele kwetsuur bekomen. Erger was het met den heer T. gesteld. Deze was met zijn hoofd tegen den boom terecht gekomen en zat nog op z'n motor, met 't hoofd tegen den boom geleund, bui ten kennis en bloedde hevig uit neus en mond. Gelukkig dat het voorwiel van den motor, dat geheel is ingedrukt de kracht van de botsing eenigszins j gebroken had, anders ware hier zekerj een doodelijk ongeval te betreuren ge- J weest. Spoedig waren behulpzame j menschen ter plaatse en werd de heer T. liefderijk geholpen ten huize van den heer U., waar dr. Kohier eerste hulp verleende, en constateerde dat het neus been gebroken en de onderlip gebles seerd was zonder verdere aandoeningen of inwendige kneuzingen. Per rijtuig kon hij later huiswaarts keeren. De toestand van den heer T. is op het oogenblik goed. Van den motor heeft alleen 't voorwiel geleden, 't wagentje is zeer gehavend. Men. kan zich de kracht van de botsing voorstellen als wij vertellen, dat de stevige boom tot op flinke hoogte geheel is ontveld. We mogen dus zeker wel gewagen van een gelukkig goeden afloop. Kermis. Zondag len Kermisdag zal de harmonie Orpheus met medewerking van den alom bekenden komiek De Winter eene mati- née in Musis Sacrum geven. Om allen in de gelegenheid te stellen hiervan te profiteeren, is de entrée zoo billijk mogelijk gesteld. De volksmatinée der Liedertafel zal daarom gegeven worden acht dagen later, dus op Zondag 18 Juli. De soiree der Liedertafel zelve zal evenals andere jaren op 12 Juli gegeven worden. Gevonden zaken. Gevonden een gouden zegelring Inlichtingen aan 't bureau van politie. Rijksschool voor leerlooiers en schoen makers te Waalwijk. De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Gelet op het Koninklijk besluit van 7 Juli 1910 no. 39; Hebben bij besluit van 22/28 Juni 1915 goedgevonden te bepalen, dat het reglement voor de Rijksschool voor leerlooiers en schoen makers te Waalwijk, ingesteld bij de beschikking van 17 Juli 1914, no. 12428/1, afd O. en 24 Juli 1914, no 8290, afd. Handel, en gewijzigd bij de beschikking van 8 Januari 1915, no. 2G987/1, afd. Onderwijs en 11 Januari 19)5, no. 929, afd. Handel, nader wordt gewijzigd als volgt Art. 1 wordt gelezen Art. 1 De Rijksschool voor leerlooi ers en schoenmakers, gevestigd te Waal wijk, stelt zich ten doel het geven van vakonderwijs op het gebied der leer looierij en schoenmakerij. Dit onderwijs wordt verstrekt: a. in eene dagschool voor leerlooiers met 1-jarigen cursus b. in 46 wekelijksche cursussen in onderdeelen der lederbereiding c. in eene dagschool met 2-jarigen cursus voor de machinale schoenmakerij d. in eene dagschool met 3-jarigen cursus voor de hand- en maatschoen makerij (cursus A) e. In eene dagschool met 2-jarigen cursus voor de hand- en maatschoen makerij (cursus B) f. in korte dagcursussen in onderdee len der schoenmakerij g. in het aaoleeren van bepaalde ma chines h. in avondcursussen voor de schoen makerij Art. 19 wordt gelezen Art. 19. Niemand wordt tot de dag school voor leerlooiers (ut. 1, sub a) toegelaten, dan na volbracht eindexamen eener hoogere burgerschool met 3-jati- gen cursus of daarmede gelijkgesteld examen, of na eene school met meer uitgebreid lager onderwijs met vrucht te hebben doorloopen, den 16-jarigen leeftijd bereikt, en 1 jaar practisch ge werkt te hebben in eene looie*ij. In bijzondere gevallen kan een toela tingsexamen door den diiecteur en de leeraren der school worden afgenomen, aan wie zoo noodig, nadere, door de Ministers aan te wijzen examinatoren worden toegevoegd. Tot de dagschool in de machinale schoenmakerij (art. 1, sub c) wordt nie mand toegelaten, dan na met vrucht eene school met meer uitgebreid lager onderwijs of daarmee gelijk te stellen Inrichting te hebben doorloopen en den 16-jarigen leeftijd te hebben bereikt. Practijk in eene schoenfabriek wordt voor het volgen van den cursus niet als eiseh van toelating gesteld Om tot de dagschool met driejarigen cursus in de hand- en maatschoenma kerij (art 1, sub d) (cursus A) te worden toegelaten, moet de leerling den 13-ja- rigen leeftijd bereikt hebben en de la gere school met vrucht hebben door loopen. Om tot de dagschool met tweejarigen cursus in de hand- en maatschoenma kerij (art. 1, sub e) (cursus B) te worden toegelaten, moet de leerling den 16- jarigen leeftijd bereikt hebben en een toelatingsexamen afleggen, waaruit blijkt, dat hij het onderwijs van dien cursus met vrucht kan volgen en voldoende met practisch onderwerk maken be kend is. Zij die den cursus A met vrucht heb ben doorloopen, zijn van dit examen vrijgesteld, terwijl zij, die eene school met meer uitgebreid lager onderwijs of daarmede gelijk gestelde school met vrucht hebben doorloopen, alleen hunne bekendheid met het practisch onderwerk maken hebben te bewijzen. Tot de curscussen genoemd in art- 1, sub b en f, worden toegelaten degenen, die reeds meer dan 5 jaar in de practijk zijn werkzaam geweest en degenen die den dagcursus hebben gevolgd. Om tot den driejarigen avondcursus te worden toegelaten, moet de leerling minstens den leeftijd van 14 jaar be reikt hebben en de beginselen van het teekenen kennen. Om tot den éénjarigen avondcursus in het onderwerk maken te worden toe gelaten moet men den 16-jarigen leeftijd bereikt hebben en met het onderwerk maken bekend zijn. Art. 21 wordt aangevuld met twee nieuwe alinea's, luidende als volgt aan leerlingen van de in art. 1, sub d, genoemde dagschool met driejarigen cursus voor de hand- en maatschoen makerij, kan in bijzondere gevallen op voorstel van den directeur eene uitkee- ring plaats hebben, afhankelijk van het door hen gemaakte schoenwerk. aan leerlingen van het tweede leerjaar kan in dat geval hoogstens 50 cent per paar en aan hen van het deTde leerjaar hoogstens 75 cent per paar worden uit gekeerd. (St. Ct.) Nieuwe machine op 't gebied der schoenindustrie. Door de firma Wed. J. Verhulst Zn., mecaniciens alhier, is op 't gebied der schoenindustrie een geheel Dieuwe machine uitgevonden en geconstrueerd. Deze machine, welke onder den naam van »Triumph« in den handel wordt ge- btach', maakt het mogelijk uit stanzafval, op eene zeer practische en onzichtbare wijze stukken samen te stellen, waaruit dan verder onderstukken kunnen ge sneden worden. Ongetwijfeld zal deze kleine, doch veel winst afwerpende ma chine, door hare snelle, coirecte en te vens spaarzame werking, zich eene eere plaats afdwingen in iedere schoenfabriek en reparatie-inrichting. Wedvlucht. De postduivenvereniging >de Post duif* alhier hield Zondag 27 Juni een wedvlucht met oude duiven van uit Groningen. Duiven los 6 uur. De prijzen werden behaald als volgt: le prijs M. de Folter 9,l5,59'/2» 2e prijs J. v. Engelen 9,17,45, 3e prijs A. v. Eijck 9,24,41 V2» 4e prijs Lenzholz 9,35,3, 5e prijs A. v. Eijck 9,35,13, 6e prijs F. Schoemans 9,36,58, 7e prijs M. de Folter 9,37,58, 8e prijs L. de Kloe 9,39,30, 9e prijs L. Moonen 9,48,15 '/2, 10 prijs F. Schoemans 9,48.36, 11e prijs J. Schalken 9,49,53, 12e prijs M. de Folter 9,53,29. Poele 1 M. de Folter. 2 A. v. Eijck. 3 J. Lenzholz. Aangek, duif le J. Lenzholz. Poele a 25 c. le M. de Folter. 2e A. v. Etjck. 3e J. Lenzholz. Noord Brabantsche Christ. Boerenbond. De algemeene vergadering van dezen Boerenbond zal op Donderdag 8 Juli te Tilburg worden gehouden. Op de agenda komt o m. voor ver kiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heereu A. v. d. Ven, voorzitter en L. Tresters on dei vooizi ter en verkiezing van een be stuurslid in de vacature-v. d. Broek voordracht van den heer Jac. Vos over fok- en controle-vereenlglngen en var kens fokstationslezing van den heer M. van den Broek, directeur der Rijks landbouwschool te Boxtel. De electriciteits-kwestie. De schorsing der besluiten van Ged Staten dezer Provincie en der gemeen ten 's Bosch en Breda, inzake de Electri- citeitskwestie, is door den Minister ver lengd, tot 1 December a.s. BAARDWIJK. Woensdagmiddag kwam de. tram in «anrsking met den broodwagen van de coöperatieve bakkerij //Baardwijk* Belang", waardoor deze gedeeltelijk werd verbrijzeld. Op het gemeente-secretarie alhier is d-ze wet.k in dien9t gekomen als volontair, de heer B. v. Schjjodel. H. z. uit Waalwijk. In onze gemeente ziju tot heden uit gegeven pl.rn. 310 broodkaarten. HERPT. In sommige aardappelvelden begint zich reeds de gevreesde krulziekte te vertoonen. Weldra zal een begin worden ge maakt met de pluk der zwarte bessen. Ze beginnen reeds mooi te kleuren en beloven een goeden oogst. Ook de prijs die men wil besteden is goed. DRUNEN. Op St. Petrus en Paulus hitideu de leden van den Drankweerbond St. Jan en de MariavereeDigiDg des morgens onder de H. Mis van half zeven ra een op wekkend woord vau den Geestelijken Advi seur eene algemeene H. Commuoie. In de Hoogmis sprak kapelaan Gerold over drankbestrijding en oprichting eener St. Anna Vereeniging. Na da Hoogmis was het in de Congre gatiezaal vergadering van St. Jan. De secretasis-penningmeetter gaf verslag over toestand, werking en kas der vereeni ging. Ook de afgevaardigde van de algem, ver gadering te 's Bosch de beer P. Elshout deed verslag. Op duidelijke, aangename wyz besprak hij de voornaamste en de meest intreseerende punten aldaar behandeld. Tot bestuursleden werden de aftredende leden H. Brok en II. van Dalft herkozen. Een verzoekschrift aan den Rand der ge meente om beperking van vergunningeu eu verloven en streng toezicht op het sluitings uur der herbergen werd door de vergade ring ter indiening goedgekeurd. Bij de rondvraag werd door een der leden aanbevolen om bij het bestuur van den Boerenbond een verzoekschrift in te dieoen om te verkrijgen een geregelde verkoop van karnemelk aan de Boterfabriek en de in woners voor anderen te stellen. Nadat de Geestelijke Adviseur de leden dank had gebracht voor de trouwe deelne ming aai: de H. Communie van 's morgens en aangespoor.! de drankbestrijding te be- vorderen en tevens de vergaderingen trouw bij te wonen, sloot de Voorzitter op ge bruikelijke wijze de vergadering. Gouden bauiloft. BESOIJEN. Maandag 12 Juli a.s. ho pen de echtlieden P. de Hart en Ca- tharina van Mierlo den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar in de echt werden verbonden. Naar het zich Iaat aanzien zal dien feestdag niet ongemerkt voorbijgaan Eene Commissie is reeds gevormd om voor een passende versie ring te zorgen. Wij verwachten dan ook dat het de krasse oudjes niet aan be wijzen van belangstelling zal ontbreken. Als een bijzonderheid kan tevens vermeld worden, dat de jubilaresse de oudste inwoonster onzer gemeente is. bPRANG. Aan de Chr. School alhier is tot onderwijzer benoemd de heer Geprtsam# van Hasselt thans in golyke betrekking te IJmuiden. VRIJHOEVEN-CAPPEL, 2 Juli. Heden Zondag zal in de Geref. Kerk optreden Ds, Ruis te Dinteloord. CAPELLE. Dinsdag j. 1, werden by en kele csndidaatstelling tot leden van den ge meenteraad herkozen de heeren A. M. Ver- heijdeD, 8. Oerlemans en A. v. d. Hoeven. HEUSDEN, 3 Juli 1915. Spaarbank. Gedurende de maand Juni werd bij de Heusden.che Spaarbank ingebracht f 4140 75 terwijl werd teruggevraagd f 2757,26. Aizoo bad een vermeerderde inlage plaats van f 1863,49, wat met het oog op da ongunstige tijdsomstandigheden niet onbeduidend is. Fruithandel. De prijzen, die hier voor het fruit aan- gebodeu worden zijn sla volgt Zwarte bessen 18 d 20 ent; frambozen 20 22 ent en roode bessen 10 ent alles per K.G. Draaiorgel *De volkszanger Donderdag deed dit instrument van de federatie van de vereenigingen voor Volks zang voor de tweede keer de ronde door onze gemeente en gaf Nos. uit ,de Leeu werik" te hooren. Dat de poging vau de vereeniging in het afgeloopsn jaar wel eenig socces gehad heeft, kan gezegd worden immers meer dan vroeger hoort men bij verschillende gelegenheden de werkelijk frissche liederen uit haar bundel. Wie weet, of iu de toekomst het straatlied niet geheel veidwijnt. KAATSHEUVEL, 2 Juli 1915. Kamer van Koophandel. Aan 't verslag der K. v. K. alhier ontleenen we 't volgende: Den algemeenen toestand van de schoenindustrie in 't algemeen, van onze plaatselijke industrie in bijzonder be sprekend, schrijft het verslag, dat aan het eind van het verslagjaar de toestand vrij bevredigend kon genoemd worden en de meeste fabrieken weder oldoende orders hadden om hunne zaken een ge- iegeld verloop te geven. Voor de leer looierijen noemt het verslag het jaar 1914 zeer gunstig, wat z'n oorzaak vindt in de ongekende stijging der lederprijzen gedurende het tweede tijdvak van 1914. Ook voor den landbouwer en den vee houder wordt het jaar 1914 bevredigend genoemd. Was de hooi- en toggeop- brengst in vergelijking met andere jaren iets minder, de aardappel- en haveroogst, de najaarsvruchtenoogst en toemaat was zeer goed te noemen. Daarbij werden goede prijzen gegeven voor 't vee, zoo dat er niet te klagen viel. De fokver- eeniging tot verbetering van den vee stapel en de vereeniging tot bevordering van de pluimveeteelr, breidden zich beide gedurende het jaar uit. De laatste vereeniging is in d*n loop van het jaar ondergebracht bij de afdeeling Kaats heuvel van den N.-Br. Chr. Boerenbond. De ontginningen van helde tot bouw en weideland giDgen geregeld voort. Io 1914 werden 41 H.A. heide omgelegd tot bouwland en 85 H.A. tot grasland, dus te samen 126 H.A. in één jaar tijd. ]n betrekking tot het ontginnen der woeste gronden bekleed alzoo onze ge meente over dit jaar de tweede plaats in de geheele provincie. Aangekocht werden door de afdeeling van den Boerenbond voor f 10474.99 aan kunstmeststoffen en voor f9922,40

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6