Derde Blad, uhvoeringe¥ Bekendmaking De RjjKsvakschool. Provinciaal Nieuws. NUMMER 56 ZONDAQ 11 W A A L W IJ K. ZONDAG. Groot Matinée te geven door de har monie .Orpheus", met medewerking van den alom gevierden karakterkomiek Abr. de Winter uit Breda. Aanvang 12 uur precies. Matinée te geven door het gezel schap De Groot in het Café-Restaurant „De Kroon" van den heer Jacq. van Ravesteijn. Aanvang 12 uur. Matinée te geven door „Het Lus tige Trio", directie Frits Tenge Ruysch, in het café van den heer Jac. Th Mahieu. Aanvang 12 uur. Matinée hotel „de Twee Kolommen-'. o— MAANDAG. Soireé te geven door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" in de zaal „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur precies. o DINSDAG. Optreden van het VarietéGezelschap Faveur in de zaal Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. o— WOENSDAG. Optreden van het Variété Gezelschap Faveur in de zaal Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. VRIJDAG. Matinée hotel „de Twee Kolommen". Optreden van „Het Lustige Trio" in het café van den heer Jac. Th-r- Mahieu. o— ZONDAG. Volksmatinée te geven door de Lie dertafel „Oefening en Vermaak". Matinée hotel „de Twee Kolommen". Optreden van „Het Lustige Trio" in het café van den heer Jac. Th. Mahieu. DONGEN. Feestconcert bij gelegenheid der her denking van het 75-jarig bestaan der Kon. Harm. „Musis Sacrum", te geven door het voltallig muziekkorps van het 4e Regiment Huzaren, op Maandag 12 Juli ten 77a uur. We hadden deze week 't genoegen onder leiding van den directeur, den heer J. L. van Gijn, met eenige collega's van de vakpers een kijkje te nemen in de Rijksvakschool voor leerlooiers en schoenmakers annex proefstation ten bate der lederindustrie Ons be zoek gold thans in hoofdzaak de af- deeling schoenmakerij, die nu zoowel wat de hand- en maatschoenmakerij als de machinale fabrikatie betreft, is ge reed gekomen. Terloops echter hebben we toch nog even een blik geworpen in het proef station, waar de scheikundige, de heer van der Waarden druk bezig was met zijne onderzoekingen. Hij toonde ons eenige looistoffen die uit onze koloniën waren aangevoerd om ze des middags bij hun bezoek den looiers voor te leggen om hen te doen inzien dat we ook op dit gebied niet van 't buitenland af hankelijk behoeven te zijn, op de eerste plaats, maar tevens zal het veelvuldig gebruik dezer extracten voor onze ko loniën een prachtige bron van inkomsten kunnen vormen, een handelsartikel van beteekenis kunnen worden. In deze zaal treft 't weer buitengewoon zooals overal elders in 't geheele ge bouw, dat alles zoo licht, lucht en ruim is. Ja, 't gebouw moge eenvoudig zijn, maar we hoorden 't volmondig van allen, t is practisch, ruim, prettig ingericht en maakt ook een uitstekende indruk, vooral als men in de ruime vestibule binnenkomt, die uitziet op de flinke trap met gekleurd glas tegen den achtergevel. Ook in de looierij, die onder leiding staat van den heer J. van der Laak hebben we nog eens even rondgewan deld. Wat hier aan werktuigen en ma terialen en machines te zien is, deelden UL1 191538e JAARGANG we reeds vroeger mede, thans echter toonde men ons de resultaten van 't eerste cursusjaar en daarvoor hebben we alle respect, de chroom-boxcalfvellen, het zoolleer, kortom al het geproduceer de mocht gezien worden, al draagt na tuurlijkerwijze een of ander wel eens de sporen van leerlingen-werk. Van verschillende vakmenschen die 's mid dags de school bezochten, hoorden wij de methode van onderwijzen en de re sultaten van de looierij-vakschool ten zeerste roemen, waarbij men tevens als z'n meening te kennen gaf, dat deze school haar naam reeds gevestigd heeft en meer en meer leerlingen zal trekken en een zegen zal blijken voor deze industrie, die toch werkeijk tegenwoordig ook wel eene wetenschappelijke oplei ding vereischt. Dat het proeiJ^tion voor de leer-, loo erij, schoenindustrie en lederhandel van zeer groot belang wordt geacht, kan men afleiden uit 't groot aantal aanvragen en onderzoekingen, die er behandeld worden en die de heeren zoo lange dagen werk geven, temeer waar de heer van Gijn zoo ontzettend wordt in beslag genomen door de regeering, zoowel als de N.O.T. wiens vraagbaak en vertrou wensman hij is in alles wat het artikel „leder" en „schoenen" betreft in de moeielijke kwesties van in- en uitvoer Na deze vluchtige wandeling, kwamen we aan ons eigenlijk hoofddoel, een beschouwing van de schoenmakerij-af- deelingen, die thans zijn gereed geko men en waarvoor de inschrijving is opengesteld. We beginnen met twee ruime lokalen, een beneden en boven voor de hand en maatschoenmakerij, waarvan de heer Fred. Hoek als leeraar zal optreden. Hier zal alles onderwezen worden wat de schoenmakerspatroon van den tegen- woordigen tijd moet kennen,b.v. het lees ten maken, waar eene nieuwe methode, nl. het boetseeren der leesten wordt toe gepast. Alles wordt in practijk gebracht om den toekomstigen patroon de best mogelijke opleiding te geven. Wij zagen de programma's van de te openen cur sussen, die getuigen van een breedheid van opvatting, zoowel voor de hand als machine-afdeeling, die grootelijks lof verdient. Er blijkt duidelijk uit dat ieder aan deze school de opleiding kan bekomen, die hij behoeft en verlangt en dat er naar gestreefd is voor die zich in eene of andere richting bekwamen wil, de gelegenheid daartoe te openen. Het programma der verschillende cur sussen bestrijkt het geheele terrein der schoenmakerij. In den driejarigen voorbereidenden cursus A welke tevens dient voor de opleiding tot gezel kunnen jongens van af den 13-jarigen leeftijd worden opge nomen en ontvangen deze onderwijs in hoofdzaak in het onderwerk maken, doch daarnaast ook nog herhalingson- derwijs en teekenen en in die vakken die met het onderwerk maken in verband staan. Wanneer de jongens dezen cursus met succes hebben gevolgd, kunnen ze den 2-jarigen cursus B in welke on derwijs gegeven wordt in de z. g. n. „meestervakken" volgen. Vooral deze cursus en de korte cur sussen in de „meestervakken" lijken ons van veel belang voor de maatschoen makerij. Is deze tweejarige cursus voor de a.s. patroons of meesterknechts bedoeld, door het openen van de korte cursussen wordt ook aan hen die zich reeds spoedig vestigen of reeds als patroon gevestigd zijn, de gelegenheid geboden de in een of ander opzicht nog ontbrekende vak kennis aan te vullen. De avondcurssussen in het onderwerk maken en in de „meestervakken" zullen voornamelijk van belang zijn voorhen die in de omgeving van Waalwijk wonen en zullen ook veel nut kunnen stichten. Ook in deze afdeeling vinden we een keur van leermaterialen hulpmiddelen enz. kortom alles wat aan degelijk on derwijs ten goede kan komen. Ten slotte komen we aan een voor naam deel van deze school, nl de ma chinale schoenmakerij, geheel onder leiding van den heer Stutz, vroeger leeraar aan de vakschool in Wermels- kirchen. De eerste zaal is geheel ingericht voor het bovendeel van den schoen, snijderij en stikkerij. Hier vindt men de nieuwste machines van Pfaff, Singer, Union en eenige speciaal-machines der D. V. S. G. voor het stikken, voor ver sieringen enz., een keurcollectie, waar van zelfs een leek de groote waarde kan begrijpen en die ons op vakkundige wijze door den heer Stutz werden uit gelegd. Ook de manier waarop het werk onder de verschillende werkzaam heden gesorteerd wordt, om eenvoudig en ordelijk arbeiden door practische dees bij de leerlingen ingang te doen vinden, was de overweging van vele schoenfabrikanten overwaard. Overal is het wachtwoord, ordelijk, regelmatig leeren werken, en dat is een groot voor deelvoor de productie In de beide afdeelingen is de opzet van geheel verdeelde arbeid zoo volle dig mogelijk doorgevoerd, in de boven zoowei als in de afdeeling onderwerk, waar we ons thans verplaatsen. Een prachtige machinale fabriek, een ten- toonstellings-machinehal, met een keur van de nieuwste en beste machines der D. V. S. G., zoo volledig mogelijk als de ruimte, waarmede overal gewoekerd is, maar eenigszins toelaat. Het zal voor onze lezers niet noodig zijn de zoo ver nuftige machines te beschrijven, die zullen velen bekend zijnde anderen zouden we raden, vraagt eens een kijkje te mogen nemen, de moeite zal op elk gebied beloond worden, men zal eenig besef krijgen, wat er voor noo dig is, wat het is voor een industrie, een dergelijke inrichting met dergelijke krachten te bezitten, wat een voorrecht gelegenheid te hebben z'n kinderen zich in elk onderdeel op de meest moderne en meest practische wijze te kunnen doen bekwamen. De cursus in de machine-afdeeling duurt twee jaar en daaraan zijn ook nog korte cursussen verbonden, die in de reglementen vermeld zijn, waarvan exem plaren verkrijgbaar zullen gesteld wor den Het onderwijs ook in deze afdee ling zal op de hoogte staan van den tijd, in elk opzicht en over eenige jaren zal de industrie de vruchten reeds gaan plukken van de daad van de regeering, daartoe aangezet door de verschillende bonden. Ons land en hare industrieën mogen trotsch zijn op deze school, en naast een woord van hulde aan de re geering en aan ons gemeentebestuur en de commissie, een woord van lof aan de genen die aan de totstandkoming hebben gearbeid, met het resultaat dat we een school hebben up to date langs eiken kant, wat plan, leermiddelen en inrich ting betreft, onder leiding van een di recteur, die z'n sporen reeds verdiende, daarin bijgestaan door een knap stel leeraren, uitmuntend elk in zijne bran che. Aan de lederfabrikanten, leerlooiers, schoenfabrikanten en schoenmakers roe pen we toe, aan U te bewijzen dat het U ernst is met de belangen uwer kin deren en 't vak, stuur ze naar de school, naar de volledige cursussen, naar de avondcursussen, stuur ze er heen in uw en hun belang, voor den bloei der looierij en schoenmakerij in Nederland. Waalwijk, 10 Juli 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed enevengoedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. Kermis. De Waalwijksche kermis is er weer en met haar tal van ontspanningen, zoo wel op 't eigenlijke kermisterrein als in de verschillende café'sook de gezel schappen geven elk wat wils, zoodat we een drukke kermis verwachten, vooral daar deze op tal van plaatsen niet zal worden gehouden. Moge vooral thans, onder de huidige omstandigheden, de kalmte en rust bewaard blijven en dat kan en zal als men zich onthoudt van misbruik van sterken drank. Dit is ook de eenige weg om een prettige kermis te vieren, welke men ook thans gerust mag hebben en die we dan ook in dezen geest gevierd, allen van harte toewen- scheu. Op het kermisterrein vindt men de volgende vermakelijkheden Stoomcarroussel Janvier. Luna-park Jean Benner. Open Draaimolen Appel. Schommel Spaaij. Spiritistentheater Prof. Mullen's dochter. Prof. Steffen's dochter. Galanterlekraam Vogel en verder tal van Galanterie- suiker- en ververschingskramen. Raadpleegt men de rubriek adverten ties en uitvoeringen, dan zal men zien dat er heel wat te genieten vait, o.a. in het Hotel de Twee Kolommen, en de zaal Musis Sacrum. Hierbij mogen we wel wijzen op de uitvoeringen die het bekende gezelschap «Faveur* Dins dag en Woensdagavond geeft. Wij allen znllen ons de prettige avonden herinneren die dit gezelschap ons al zoo tal van malen heeft verschaft door telkens iets nieuws en iets goeds te geven. Thans belooft het weer iets extra's, we noemen b.v. Maupie Staal, Louise Fleuron goede bekenden, die zeker er toe bijdrageo, dat Faveur een paar drukke avonden krijgt, daar men er van verzekerd kan zijn zich goed te amuseeren. In 't café van 't hotel «de Twee Ko lommen* is ook eiken dag wat goeds, en zal het daar weer wel de oude drukte geven, vooral de laatste vier dagen komt een uitgelezen dames-kapel strijkmuziek enz., geven, een gezelschap van den eersten rang, zooals ons hier nog niet werd geboden. Ook het café »de Kroon*, de heer Jac. Mahieu en verschillende anderen met hun bals zetten hun beste beentje vooruit cn hebben goede krachten ge- ëngageer I, zoodat men zich overal wel zal amuseeren. Wij noemen nog even het «Lunapark* van den heer Beoner als nieuw voor onze plaats en «Pro fessor Mullen's Dochter*, om verder naar de verschillende rubrieken in dit blad te verwijzen. Herwonnen Levenskracht De volgends circulaire is door de commissie voor den bloemendag van >Herwonnen Levenskracht* algemeen verspreid, welk verzoek wij om bet uit stekende doel gaarne krachtig steunen LS. Wederom wordt een klein offertje van U gevraagd. Reeds tientallen zijn in het afgeloopen jaar door «Herwonnen Le venskracht* uitgezonden naar een Sa natorium en hebben daar hunne gezond heid weergevonden. En zij, wien de genoten Sanatoriumverpleging niet m<"»cht baten, hebben tenminste de vol doening gesmaakt, dat het uiterste gepoogd is, om hun de verloren gezond heid weer te geven. Zeker, ook van andere zijden wordt gepoogd om tuberculoselijders te helpen. Maar, zoo vragen wijkan voor hen te veel ged lan worden Zouden zij, die die nu door «Herwonnen Levenkracht* naar een Sanatorium gezonden of ver- leegd zijn, toch genoegzaam verzorgd zijn geworden Daarom, brengt gaarne Uw offertje, en koop een bloempje van «Herwon nen Levenskracht* dat a.s. Zondag U zal worden aangeboden. De commissie voor de Bloemendag van «Herwonnen Levenskracht*. Geslaagd. Aan de Universiteit te Leiden is voor het exameu Nedeilandsch—Indische administratieven dienst geslaagd de heer W. Gijzen alhier. Invoer van Amerikaansch leder. Naar wij vernemen is bij het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Schoen fabrikanten in antwoord op zijn adres aan de N. O. T. inzake den invoer van Amerikaansch zoolleder bericht ingeko men, dat de aanvoer van Amerikaansch zoolleder In beperkte hoeveelheden en na gebleken werkelijke behoefte zal wor den toegestaan. De commissie zal over eventueele aanvragen nader beslissen. Ziekenfonds. Den len Augustus a.s. zal voor Waal" wijk, Besoijen en Baardwijk in werking treden een onderafdeeling van het Al gemeen Afdeellogs-Ziekenfonds >'s Her togenbosch en Omstreken* van de Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst. Het bestuur en de administratie van dit Ziekenfonds zetelt te 's Hertogen bosch. Het bestuur bestaat uit drie ge- geneesheeren, drie apothekers en drie verzekerden. Deze laatsten worden ge kozen door de verzekerden zeiven. De ziekenfoodsleden kiezen hunne vertegen woordigers, die op de algemeene ver gadering hunne belangen bepleiten en uit hun midden drie bestuursleden aan wijzen. Op de algemeene vergadering brengen de drie groepen (n.l. de ge- Deesheereo, de apothekers en de ver zekerden) ieder evenveel stemmen uit. Indien een der drie groepen bezwaar heeft tegen een genomen besluit, dan kan zij de kwestie onderwerpen aan een scheidsgerecht en wordt de uitvoering van het besluit zoolang geschorst. Buiten andere bevoegdheden, heeft de algemeene vergadering ook de contri butie der leden vast te stellen. Deze is tot nog toe voor plaatsen waar apothe kers gevestigd zijn, bepaald op 13 ets. per week per ingeschrevene boven de 16 jaren. Voor kinderen beneden de 16 jaren wordt niets betaald. Voorwaarde is, dat het gezin zich geheel laat verzekeren. Zij die zich voor 1 Augustus laten Inr schrijv en, hebben vanaf dien datum aan stonds recht op de hulp van het zieken fonds. Zij, die na dien datum lid worden treden eerst na vier weken in dit recht. Om lid te kunnen worden, mag men een zekere weistandsgrens niet ovei- schrijden. Deze is voor Waalwijk en Om streken bepaald op f 950 per ja-.r voor kostwinners en f 650 voor anderen. De verzekerden hebben recht op le. Vrijt genees- en heelkundige hulp. 2 e. Gedeeltelijk vrijt verloskundige hulp (door bijbetaling gedurende 26 we ken van 15 cents per week heeft men de verlossing vrij). 3e. Vrije specialistische hulp (oog- oor- neus- en keelziekten, operaties, enz.) 4e. Vrij medicijnen en verbandstoffen (door geneesheeren, verpleegsters of vroedvrouwen gebruikt.) 5e. Gedeeltelijke betaling der ziekenhuis- verpleging voor operatieve gevallen SO»/.). De verzekerden zijn geheel vrij in de keuze van hun huisarts en hebben des- gewenscht het recht# tweemaal per jaar van geneesheer te veranderen. Buiten twijfel zal door de oprichting van een dergelijk ziekenfonds in onze gemeente en omstreken in eene lang- gevoelde behoefte worden voorzien. Het zal juist voor den werkmansstand een geruststellende gedachte wezen, dat hij zich en zijn hulsgezin in voorspoedige dagen kan verzekeren tegen dokters- en apothekersrekeningen, den onvermijde- lijken nasleep van ziekten en ongevallen. De gelegenheid, om zich als lid op te geven, is van nu af opengesteld bij G. Mertens in de Stationstraat, die ook bereid is alle inlichtingen te verschaften en die wekelijks de contributie zal ko men ophalen. Fruitteelt. Naar wij vernemen zal het geheele terrein gelegen langs de Burgemeester van der Klokkenlaan, het eerste stuk vanaf de Stationstraat in 't najaar voor fruitteelt worden ingericht. Het zal geheel met zwarte bessen worden beplant. Een en ander Is aangenomen door den heer Frits van Bladel tuinbouwkundige alhier. Extra-trams. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie van de Hollandsche Buurt spoorwegen, waarbij medegedeeld wordt dat de beide kermis-Zondagen extra- trams loopen naar Tilburg en Drunen. Kantoor Gemeente-ontvang er. Het kantoor van den gemeente-ont vanger alhier is gedurende de kermis dagen alleen geopend Vrijdag 16 Juli van 9—12 uur. Wedvlucht. De postduivenvereeniging «de Post duif alhier hield Zondag een wedvlucht met oude duiven van uit Leeuwarden. Duiven los om 7 uur. De prijzen werden behaald als volgt le prijs J Schalken 10.16.48. 2e prijs L. Moonen 1020—57. 3e prijs M. de Folter 102427a» 4e prijs Gebr. Stokwielder 102452. 5e prijs L. de Kloe 10—2546. 6e L. Moonen 10-26-14 7e J. Schalken 1026—31. 8e A. van Eijck 10-26-52. 9e J. Lenzholz 10-28- 37. 10e J. Lenzholz 10-30—17. lieJ. van Engelen 10—3140. 12e L. de Kloe 10334. 13e Gebr. Stokwielder 10-33-58. 14e F Schoemans 10-35-16. 15e L. Moonen 103524. 16e J. van Engelen 103645. Poele 1 M. de Folter. 2 Gebr. Stokwielder. 3 A. van Eijck. Speciaal Gebr. Stokwielder. Eerste aangewezen duif Gebr Stokwielder A. van Eijck. Prov. Staten van Noord-Brabant. Men meldt uit 's-Hertogenbosch, d.d. 8 Juli Hedenmiddag vergaderden de Pro vinciale Staten. Na de huldiging van Jhr. Mr. Smits van Oyen, die voor 25 jaar tot lid van Ged Staten werd geko zen, werden rapporten uitgebracht, die zullen worden gedrukt. In de vacature-Mr. Gerrits werd bij tweede stemming tot lid van het College van Gedeputeerde Staten gekozen de heer Jhr, Mr. F. van Rijckevorsel, wet houder der gemeente 's-Hertogenbosch. De gekozene verklaarde de benoeming aan te nemen. Tot buitengewoon lid der Gedepu teerde Staten werd gerkozen de heer G. Govels te Helmond. BAARDWIJK. Bij de Woensdag jl. ge houden stemming ter vervulling van trree plaatsen in den gemeenteraad, zijn de af. tredende leden, de heeren Brjjnen v. J, en Donkers H. G. met groote meerderheid van stemmen gekozen. DRUNEN, Twee onzer dorpsgenooten de heeren W. van Os en Herman Klijn zijn deze week van Korporaal tot sergeant bevorderd bij het 42ste Landweer Ba taljon. Het aantal op de secretarie uitgereikte broodkaarten bedraagt nu reeds 500. HAARSTEEG,' Gedurende de maand Juni werden alhier op het hulp- telegraafkantoor behandeld. 204 telegrammen en 835 intercom, ge sprekken. SPRANG, jl. Vrijdagavond reden twee fietsrijders, toen zij moesten uitwijken voor een hooikar, tegen elkaar. De 20-jarige v.W. bekwam een diepe wond aan het achterhoofd zoodat h.j bewusteloos moest worden opge nomen, terwijl de andere de R. ia zyD aan- gezicht verwond werd en zijn fiets geheel in elkaar werd gedrukt. Beiden moesten zich onder geneeskundige behandeling laten stellen. De hevige wind van deze week heeft hier nog al schade aangericht aan de fruit- boomen. Ook woei bij J. M. op het Ooateind een raina geheel uit. WASPIK. Bij de heden gehouden item. ming voor 3 leden van den gemeenteraad werden uitgebracht 254 stemmen, waarvan 10 van onwaarde. De nitslag der stemming wss als volgt H. Janson 26 H. J. Ltngerwerf 154 A. Pruissers 91 A. D. de Roon 36 J. J. Smits 88 De Bargeiteepter der gemeente Waalwijk maak* bekend dat tijdens de kermis van 11 tot en met 18 Juli 1915 de café's dagelijks kannen geopend blijven tot des nachts één uur, en dat nautiek van welken aard ook c» ch mtanta en derge lijke moeten ophouden das nachts te 12 uur. Da Burgemeester voornoemd, Til. DE SURVOKT DE BaS SUEILB. bet Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 9