Tweede Blad. BEKENDMAKING. UITVOERINGEN. Provinciaal Nieuws. NUMMER 57DONDERDAG W A A L W IJ K. WOENSDAG. Optreden van het Variété Gezelschap Faveur in de zaal Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. o— VRIJDAG. Matinée hotel „de Twee Kolommen". Optreden van „Het Lustige Trio" in het café van den heer Jac. Th. Mahieu. Optreden van het gezelschap De Groot in het Café-Restaurant „De Kroon" van den heer Jacq. van Ravensteijn. Groot Soirée te geven door de harmonie van den R. K. Gildenbond met medewerking van de bekende Haagsche Bonds-Humoristen André van Velsen en Jan van Wijk cn Adriaan Voorendt, Pianist, in het 'gebouw van den R. K. Gildenbond. Aanvang 5 uur. o ZATERDAG. Optreden van de bekende Haagsche Bonds-Humoristen André van Velsen en Jan van Wijk en Adriaan Voorendt, pianist, in het gebouw van den R. K. Gildenbond. Aanvang 7 uur. o— ZONDAG. Volksmatinée te geven door de Lie dertafel „Oefening en Vermaak". Matinée hotel „de Twee Kolommen". Optreden van „Het Lustige Trio" in het café van den heer Jac. Th. Mahieu. Matinée te geven door het gezel schap De Groot in het Café-Restaurant „De Kroon" van den heer Jacq. van Ravensteijn. Matinée te geven door André van Velsen en Jan van Wijk en Adriaan Voorendt, pianist, in het Gebouw van den R.K. Gildenbond. Aanvang 12 uar. Zondagavond Sluitingsvoorstelling. Aanvang 5 uur. Waalwijk, 14 Juli 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed enevengoedkoopKunt vinden, 2651 W. B. Kermis. Onze voorspelling, dat het ditmaal een zeer druklce kermis zou zijn, vooral met het oog daarop dat In de omgeving weinig kérmis gevierd wordt, is bewaar heid. Nooit, mogen we wel zeggen is er op de Waalwijkscbe kermis zooveel volk geweest en ook vooral de militairen overal vandaan hebben hun contingent wel geleverd. En zoo prettig fs 't, er direct te kunnen bijvoegen dat ondanks die enorme drukte, niet de minste wan- klanlg is gehoord, noch Zondag noch de verdere dagen. We behoeven niet te zef?gen, dat de verschillende inrichtingen op de Markt als „Luna Park", wat dan °<3k al bijzonder smaakvol is ingericht eta allergezelligst is ook voor het kijkend publiek, stoomcaroussel e. a. een buiten gewonen dag gemaakt hebben. Niet min der hebben de verschillende café's met en zonder gezelschappen, dansgelegen heden enz. goede zaken gemaakt. Er heer- 15 JULI 191538e JAARGANG schte een echt goede stemming, een ge zellige drukte overal. Moge het ver dere verloop der kermisweek even druk, prettig en rustig zijn, gelegenheid tot ontspanning wofdt er overal genoeg geboden. We verwijzen daarvoor naar de rubriek advertenties en uitvoeringen. Laat ons nu nog een en ander vertellen van de concerten, die tot nog toe werden gegeven De Matinée, door de harmonie ^Orpheus" in Musis Sacrum gegeven, waB zeer goed bezocht. Nog altijd schijnt de naam van den gevierden karakterkomiek, den heer Abr. de Winter nit Breda, eene groote aantrek kelijkheid uit te oefenen. Wie dien man, die reeds het 30-jarig jubilé van zijn op treden vierdr, dair ziet staan, kan zich niet verbeelden een zoo bejaard persoon voor zich te zien. Eerder zou bij Ban den jongeren de Winter denken. Zijn scènes als Tennis de Haan, de Schoolmeester van Slikgat, ontwikkelde beesteö, een Martelaar der Knoet, waren iu één woord onverbeterlijk en werden uitbundig geapplaudisseerd. Ook de harmonie speelde #oed, al liet de stemming na en dan iets te wenschen over. De heer Henkelm&B, de begeleider van den heer De Winter, toonde zich behalve een geroutiueerd accompagnatenr ook een zeer goed solospeler. Hoogstvoldaan hebben zeker allen de zaal verlaten. Ook de Soiréo der Liedertafel was vrij goed bezocht, Hier verleeude zijne mede werking de heer W. Langendijk-Aarts nit Beverwijk, die ons te hooren gaf de bekende Aria WE1 ist genng* van Mendelssohn. Tom der Reimer van Löwe, de proloog uit Paljas en een drietal liederen van Peijzel. Haasten wy ons te zeggen, dat de solist een groot succes had. Alie genoemde werken werden sa aak vol, fijn genuanceerd en met zuiver, aangenaam klinkende stem gezongen. Het applaus van het publiek werd op bet slot rog beloond met een geestig liefje van E. Hullebroek. De heer Snijers uit Raamsdonks- veer accompagneerde en deed dit op de hem eig ne, onverbeterlijke wijze. Ook het koor zong zeer goed. Behalve eenige meer bekende nummers, kregen wij te hooren ^Morgenlied" van Kleijn, Lente zang van Weijtz, in welke beide koren de heer Art. Kooien verdienstelijk de soli zong. Ook het duo /yde Bannelingen" door de heeren G. Verhoeven en Ant. Kooien hid veel succes. De voorzitter der Vereeniging bracht een woord van denk aan de solisten, den sc- compagoateur, het koor en den Directeur, den heer J. Sars, waarna deze zoo welge slaagde. soiréo gesloten werd met het ko mische koor: A B.C. van Zöllner, dat voor deze gelegenheid als geknipt was. Dinsdagavond gaf het welbekende va riété Faveur zijn eerste specialiteiten uitvoering. Als we zeggen dat dit ge zelschap zijn ouden roem handhaafde, dan weet men dat het goed was, uit stekend zelfs. Zouden we 'c programma moeten gaan bespreken, dan kouden we elk nummer, elk der medewerkenden noe men, want ieder was goed in zijn genre. Louise Fleuron, de bekende soubrette, had groot succes met hare met bijzon dere voordracht gegeven aardige cou pletten. Maupie Staal was als altijd eenig, in zijn voordrachten en in z'n mimiek. Melachini deed in zijn experimenten de verwondering en bewondering ten top stijgen, maar niet 't minst in z'n optre den met Miss Lilly werd groot succes behaald. De proeven van helderziend heid, van gedachtenleziug hier afgelegd, waren buitengewoon. Het zeer talrijke publiek stond verbaasd over de sterke proeven die hier werden gegeven. Jaar tallen, voorstellingen van geldstukken, mnnteo, penningen uit alle deelen der wereld, passen, namen van personen, kortom, alle vragen werden met de meeste juistheid en zekerheid door miss Lilly beantwoord. Nogmaals dit was een der beste nummers van den avond, die voor allen zeer amusant was en die ook eenleder ten zeerste zal hebben voldaan. We raden dan ook allen aan er zeker vanavond heen te gaan, als wanneer nog eene uitvoering met geheel nieuw pro gramma gegeven wordt. Wy willen eren de aandacht vestigen op de uitvoeringen die Vrijdag, Zaterdag en Zondag in den R. K. Gildenbond gegeven worden. Het bestuur heeft een paar goede krachten g< igageerd, die op tal van plaatsen voor vereenigingen en bonden reeds optraden en overal groot succes haddeD. Dat zal ook hier wel niet minder zijn en ook hier zullen de arfisten van de bondsleden en andere belangstellenden zeker een druk ge hoor vindeD, Men bewijze ook dat men de pogingen van 't bestaar om den leden iets goeds te geven op prijs stelt. Examen. De heer G. W. Vaags alhier legde met gunstig gevolg bet eerste gedeelte notarieel staatsexamen af. De heer Vaags ls een leerling van den heer A. Schaap, notaris alhier. Geslaagde en leeraar ocze filicitaties. Herwonnen levenskracht. De bloemenverkoop voor »Herwonnen Levenskracht* 1.1. Zondag in Waalwijk en Pesoijen gehouden, heeft opgebracht circa f120. Er werden 1124 bloempjes verkocht. De commissie verzocht ons wel haren dank te brengen aan allen die hun steun voor dit mooie doel ver leenden. Diefstal. T lib//, - In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de leerlooierij van den heer P. v. M. alhier, nadat men eerst pogingen bij den heer T. had aange wend. Er werden eenige huiden leder gestolen. Men is er vermoedelijk mee den dries overgegaan en zoo langs den parellelweg verderop, Tenminste de spoorwegwachter v. D. te Baardwijk, die zijn gemaaid gras, dat druk gestolen wordt, bewaakte, zag des nachts om omstreeks half drie, drie personen met een zak sjouwen. Hij herkende hen niet, maar toen ze hem ontdekten gingen zij met den zak een weiland op om later zonder iets terug te komen. Hij waar schuwde een anderen wachter en te saam gingen zij op onderzoek uit en vonden daar een zak met leder aan stuk ken gesneden. De politie heeft het leder direct in besiag genomen, en hoewel v. D. ver schillende aanwijzingen omtrent de ver moedelijke daders kon geven, heeft hij ze niet herkend en zijn ze tot nu toe nog niet gevonden. Aan een woonwagen, staande in de stationstraat is een fiets gestolen. Men ls den dader op het spoon lnheemsche leerlooierij. >De West» verschijnende te Parama ribo, Suriname schrijft: De nood maakt vindingrijk. Onder den druk der tijden zien wij in den laatsten tijd verschillende zaken ter hand nemen in de kolonie waaraan men vroeger eenvoudig niet dacht. Zelfs een borstelfabriek is de goede stad on zer inwoning thans rijk, en naar het schijnt met vrij aardig succes. Doch daarover een volgende keer. Waar wij thans de aandacht op willen vestigen, is de wenschelijkheid om ook weder nieuw leven in te blazen aan de volledig ingerichte leerlooierij aan de Zwavtenbovenbrugstraat, die sedert jaren renteloos daar ligt. De omstandigheden dringeD. Een der grootste schoenmakers ver klaarde dat de prijs van zoolleer, welke normaal zoowat twee gulden is. thans f 3.15 bedraagt. In 't klein is die prijs nog hooger. De kleine schoenmakers, die enkele vellen tegelijk koopeo, moeten, f 3.40 k 3.50 betalen. Ander leder is, hoewel niet in dezelfde mate, ook be langrijk in prijs gestegen. De toestand is, vooral voor de kleine schoenmakers, eenvoudig wanhopig. De vraag rijstwaarom wij geheel afhankelijk zouden blijven van het bui tenland, waar de kolonie, met eenigen goeden wil, zelve voor een goed deel in de behoefte kan voorzien Er is geregeld een vrij belangrijke uitvoer van koehuiden, die, werden zij in de kolonie gelooid, het invoeren van zooileder voor een groot deel overbodig zouden maken. Zelfs de looistof behoeft niet te wor den ingevoerd want onze benedenrivieren zijn omzoomd door onuitputtelijke bos- schen mangrove waarvan de bast een zeer bevredigend taninegehalte bezit. Een jaar of acht geleden heeft men zelfs getracht een uitvoerproduct van man- grovebast te maken. Verschillende vrij belangrijke verschepingen hebben plaats gehad en hebben zelfs eenige winst op geleverd. De zeevracht bleek echter een vrij ernstig bezwaar, tenzij het bedrijf in 't groot en systematisch werd aangeval, of - wat wel zoo rationeel zou zijn - een fabriek werd opgericht om de tanlne uit den bast te bereiden. Zoover behoeft men echter niet da delijk te gaan. Voor 't oogenblik is de hoofdzaak, dat de bestaande leerlooierij weder in actie komt. Waar de grond stoffen - koehuiden en mangrovebast - in de kolonie aanwezig zijn, en een fabriek Ingericht voor de verwerking dier grondstoften, als een tweede As- schepoester wacht op den Prins uit het tooversprookje om uit den slaap te ont waken, daar zou het beschamend voor ons zijn als kapitaal en initiatief niet spoedig gevonden werden om deze zaak op te nemen. Voor de schoenmakers zal dit een uitkomst zijn. En een vrij belangrijk kapitaal, dat thans, in ruil voor leder, de kolonie verlaat, zal hier blijven en ten goede komen aan den arbeidenden stand. Een aantal tnenschen zullen een be staan vinden door het inzamelen van mangrovebast. Anderen zullen door het fabriekswerk hun brood vinden, enz. En, goed aangepakt, zal ook deze indus trie van blijvende beteekenis kunnen zijn voor de kolonie, en - wat hier zoo noodlg ls - het fabriekswezen helpen ontwikkelen. Wie het initiatief behoort te nemen De Echo vat Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat tijdens de Kermis an 11 Juli tot en met 18 Juli 1915 open en gesloten draai molens. Iuchtschommels, spellen en tenten moten gesloten zijn des nachts te 12 uur, met nitzonde ring van de gebak- en soikerkramen en dergelijke die geopend kunnen blijven tot 12'/j uur. dat alle inrichtingen moeten gesloten blijven van vourmelde uren tot zonsopgang, terwijl zij des Zondags niet vroeger mogen geopend worden dan des namiddags ttn 3l/» uur. Verder wordt er aan herinnerd, dat het hazardspelen op den openbaren weg verboden is en eveneens om iets te vertoocen, of ten gehoore te brengen, wat tot verstoring der orde aanleiding kan geven. Waalwijk .luli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Th. de Sübmoït de Bas Smeele De Secretaris Vak I.iempt. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend dat tijdens de krrmis van If tot en met Juli 1915 de café'a dagelijks kunnen geopend bl\jven tot des nachts één uur, en dat muziek van welken aard ook ca ehnnlants en derge lijke moeten ophouden des nachts te 12 uur. De Burgemeester voornoemd, Th. de Submont de Bas Smeele. het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5